Προς το περιεχόμενο
  • 0

δημοτικος φορος σε πληρωμη εισοδου για παιδοτοπου


manolisperakis

Ερώτηση

Καλησπερα συναδελφοι και καλως σας βρηκα,

Εκανα προσφατα εναρξη σε παιδοτοπο και ενω γνωριζω οτι καφες ποτα κτλπ. εχουν δημοτικο φορο, σε σημερινη μου επικοινωνια με το Δημο ο υπευθυνος μου ειπε οτι και η εισοδος (παροχη υπηρεσιων) που πληρωνει ο γονεας υποκειται σε δημοτικο φορο οπως επισης και για τα παρτυ τα οποια θα γινονται και θα χρεωνετε ξεχωριστα η παροχη. Γνωριζετε κατι γι'αυτο? Σας ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν το εισιτήριο αντιστοιχεί σε δικαίωμα λήψης αναψυκτικού , τότε θεωρητικά έχει βάση ο ισχυρισμός του Δήμου .

Μίας και το άρθρο 20 του 2539/1997 αναφέρει κάθε είδους μορφής και ονομασίας καταστημάτων στα οποία πωλούνται για κατανάλωση ανψυκτικά κλπ εντός του καταστήματος εφόσον υπάρχει άδεια με τραπεζοκαθίσματα .

Τώρα θα μου πείτε ότι αν το ερμηνεύσουμε στενότατα αναφέρεται σε πώληση καθαρά και όχι σε δικαίωμα λήψης υπηρεσίων με κατανάλωση αναψυκτικού , καφέ κλπ (ψιλά γράμματα τα οποία δεν νομίζω να ληφθούν υπόψη :rolleyes: )

Καλό θα ήταν να ζητήσετε από την υπηρεσία του Δήμου το σκεπτικό στο οποίο στηρίζονται και αντίστοιχα την νομοθεσία .

ΥΓ 1 Φτώχειες και στους Δήμους , οπότε ......... δύσκολο το κόβω . :)

ΥΓ 2 Να ξαναεπαναλάβω ότι το τέλος αυτό είναι από τα πλέον επαχθεί και σίγουρα θα πρέπει να τροποποιηθουν οι διατάξεις , θεωρώ ότι ήταν άλλες οι συνθήκες και ποσοστού κερδούς και επαγγελματικού ανταγωνισμού όταν καθιερώθηκε και άλλες συνθήκες επικρατούν τώρα . Δεν βλέπω το λόγο να πληρώνει πχ ένα εστιατόριο 2% και δίπλα άλλη επιχείρηση όχι , και πόσο μάλλον επί του τζίρου . Να μην αναφέρω δε, το πόσο ανταποδοτικό τέλος είναι ....... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν το εισιτήριο αντιστοιχεί σε δικαίωμα λήψης αναψυκτικού , τότε θεωρητικά έχει βάση ο ισχυρισμός του Δήμου .

Μίας και το άρθρο 20 του 2539/1997 αναφέρει κάθε είδους μορφής και ονομασίας καταστημάτων στα οποία πωλούνται για κατανάλωση ανψυκτικά κλπ εντός του καταστήματος εφόσον υπάρχει άδεια με τραπεζοκαθίσματα .

Τώρα θα μου πείτε ότι αν το ερμηνεύσουμε στενότατα αναφέρεται σε πώληση καθαρά και όχι σε δικαίωμα λήψης υπηρεσίων με κατανάλωση αναψυκτικού , καφέ κλπ (ψιλά γράμματα τα οποία δεν νομίζω να ληφθούν υπόψη :) )

Καλό θα ήταν να ζητήσετε από την υπηρεσία του Δήμου το σκεπτικό στο οποίο στηρίζονται και αντίστοιχα την νομοθεσία .

ΥΓ 1 Φτώχειες και στους Δήμους , οπότε ......... δύσκολο το κόβω . :P

ΥΓ 2 Να ξαναεπαναλάβω ότι το τέλος αυτό είναι από τα πλέον επαχθεί και σίγουρα θα πρέπει να τροποποιηθουν οι διατάξεις , θεωρώ ότι ήταν άλλες οι συνθήκες και ποσοστού κερδούς και επαγγελματικού ανταγωνισμού όταν καθιερώθηκε και άλλες συνθήκες επικρατούν τώρα . Δεν βλέπω το λόγο να πληρώνει πχ ένα εστιατόριο 2% και δίπλα άλλη επιχείρηση όχι , και πόσο μάλλον επί του τζίρου . Να μην αναφέρω δε, το πόσο ανταποδοτικό τέλος είναι ....... :)

ευχαριστω συναδελφε μαλλον δε θα βγαλω ακρη αλλα ισως γλιτωσω τα χρηματα απο τα παρτυ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...