Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΜΕΤΟΧΟΥ ΣΕ ΑΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ


ΠΕΤΡΟΣ

Ερώτηση

Μέτοχος σε ΑΕ μεταβιβάζει το ποσοστό του στα δύο του παιδια. Υπογράφεται ΙΔ.ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ πώλησης

κατατίθεται δτη ΔΟΥ και πληρωνεται φόρος υπραξίασ 1,2%. Τι αλλες διαδικασέις χρειάζονται? Σύνταξη νέου καταστατικού μόνο, δημοσίευση νομίζω δεν χρειάζεται σε φεκ και νομαρχια ή κανω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπογράφεται το συμφωνητικό .. συμπληρώνονται τα έντυπα υπολογισμού του φόρου..

-Πάμε στην ΔΟΥ της ΑΕ με τα έντυπα και ένα αντίγραφο των συμφωνητικών για πληρωμή.

-Πάμε στην ΔΟΥ του Πωλητή για υποβολή των συμφωνητικών.

Αν μιλάμε για πώληση (και όχι δωρεά) κοινών ανωνύμων μετοχών δεν χρειάζεται τίποτα άλλο,

εκτός ίσως από την σχετική εγγραφή στο βιβλίο μετόχων .. για τους τυπικούς... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μιλάμε για πώληση (και όχι δωρεά) κοινών ανωνύμων μετοχών δεν χρειάζεται τίποτα άλλο,

Καλημέρα και χρόνια πολλά οι εορταζούμενοι!

Στην περίπτωση της δωρεάς τι αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά οι εορταζούμενοι!

Στην περίπτωση της δωρεάς τι αλλάζει;

Σε περίπτωση δωρεάς εκτός των συμφωνητικών που θα αναφέρουν δωρεά.. αλλάζει και η ΔΟΥ ..

δλδ ο προσδιορισμός και η καταβολή του φόρου γίνεται στην ΔΟΥ του δωρεοδόχου, αφού περάσουμε μια βόλτα και από το τμήμα κεφαλαίου.

και ναι το ποσοστό πια ανέρχεται σε 5% , ανεξαρτήτως βαθμού συγγενείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Οκ για το φόρο, ευχαριστώ το γνωρίζω, είναι 5% στην φορολογητέα αξία βάσει της απόδοσης των ιδίων κεφαλαίων της τελευταίας πενταετίας.

Το ερώτημά μου είναι αν εκτός από τις παραπάνω δυο διατυπώσεις χρειάζεται και κάτι άλλο στη δωρεά.

Ευχαριστώ.

Και τώρα που είδα την απάντηση του Σούλη.

Δηλαδή ο ένας αποδέκτης που είναι στη ΔΟΥ Χανίων, πρέπει να βρω τρόπο να στείλω εκεί το συμφωνητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι έγινε, uploads από επισκέπτες δε θέλετε πλέον στο site; :D

Anyways, δήλωση απόδοσης φόρου μεταβίβασης μετοχών εισαγμένης ΑΕ από επαχθή αιτία.

http://rapidshare.com/files/448256072/dhlwsi_apodosis_forou_pvlisis_metoxwn.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα το πρωί το μηχανόβιο σε μια ΔΟΥ στην άκρη της Αττικής για κατάθεση του συμφωνητικού πωλητή και απλά κρατήσαν μια φωτοτυπία χωρίς να του δώσουν κάποιο αποδεικτικό. Είναι σωστό αυτό; Δε θα έπρεπε να έχω κάποια απόδειξη ότι υπεβλήθη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

μια ερώτηση έχω : αν η αξία μιας μετοχής που μεταβιβάζεται , η οποία υπολογίσθηκε με τον συντελεστή απόδοσης κεφαλαίων της τελευταίας πενταετίας , είναι χαμηλότερη από την ονομαστική (π.χ. όπως την υπολόγισα μου βγαίνει αξία μετοχής 1,4€ ενώ η ονομαστική της αξία είναι 3 ευρώ ) τότε γίνεται δεκτή η αξία αυτή για να υπολογιστεί ο φόρος ή υπολογίζεται στην ονομαστική που είναι μεγαλύτερη .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαλέγεις την υψηλότερη μεταξύ της συμφωνηθείσας και της υπολογισθείσας. Σε οδηγεί και το έντυπο εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή την ονομαστική αξία δεν την λαμβάνουμε υπ'όψιν .Το λέω αυτό διότι στο έντυπο που κατέβασα απο πιο πάνω ως συμφωνηθείσα αξία παίρνει την ονομαστική αξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πιο πάνω έντυπο το έχω φτιάξει εγώ προσωπικά, βάσει της φωτοτυπίας που πήρα από τη Φαεε βέβαια.

Και άπλά έτυχε να συμφωνούν η πραγματική με τη συμφωνηθείσα. Δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορεί να συμφωνηθεί οποιαδήποτε αξία πάνω ή κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση και για το έντυπο , οπότε θα βάλω και εγώ ως πραγματική αξία μια αξία κοντά στην ελάχιστη για να βγεί ο λιγότερος δυνατός φόρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...