Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επίδομα Ανεργίας Χρονικό Πλαίσιο Ενσήμων


kostasiour

Ερώτηση

Καλησπέρα και χρονια πολλα ευχομαι σε όλους εδώ στο φορουμ.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πολυ βασική για μία συγκεκριμένη προυπόθεση του ταμείου ανεργείας. Έχοντας διαβάσει λοιπόν πολυ προσεκτικά τις προυποθέσεις για το ταμείο ανεργίας εχω την εξης απορία. Αναφερεται το εξης ""Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του"".Όταν λέει τα δυο προηγούμενα χρόνια θα ήθελα κάποιος να μου το ορισει λιγο αυτό το διάστημα.

Εννοεί μηπως τα 2 προηγούμενα χρόνια από την τελευταία ημερομηνία ασφαλισης ακριβώς??Για παράδειγμα καποιος με τελευταια ασφάλιση 15-3-09 πρέπει να έχει ογδόντα ένσυμα τα χρονικά διαστήματα 15-3-07 εώς 14-3-08 και άλλα ογδόντα 15-3-08 εώς 15-3-09. Ή αντιθέτως να έχει 80 ένσυμα μέσα στο προηγούμενο ημερολογιακό 2008 (απο 1/1/08 εώς 31/12/08) και άλλα 80 στο 2009 (απο 1/1/09 εως 31/12/09) δεδομένης της τελευταίας ασφαλισής του την τάδε ημερομηνία.

Μιλάμε στην ουσία για ημερολογιακά έτη η για χρονικά διαστήματα απο την τελευταία ημερομηνία ασφάλισης?

Ευχαριστώ εκ των προτερων. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΝ απολυθεις π.χ 31/5/2012 επειδη ΔΕΝ λες ποσα ενσημα ειχες καθε μηνα ,μετρας λοιπον απο 13/2/2011 εως 31/5/2011

συμπληρωνεις 80 ενσημα και πανω? αν ναι θα παρης αν οχι ,γραψε αναλυτικα τα ενσημα καθε μηνα, και τα λεμε απο την αρχη διοτι, σε μερικη απασχοληση αλλαζουν τα δεδομενα.

Από 13/02/2011 έως 14/10/11 είχα 8μηνη σύμβαση ιδιωτικού δικαίου σε νοσοκομείο, οπότε πλήρης απασχόληση, και από 30/11/11 εώς τώρα πλήρης απασχόληση σε ιδιωτική εταιρεία. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν χρειαεται καθολου να καταθεσει τ ενσυμα του εχει ο οαεδ διασυνδεση και τα τσεκαρει μονος του.

Θα μου πεις δεν φαινονται..και οκ αλλα παλι δεν εχει ουσια αφου δεν μετρανε.

Δοκιμασες να το κανεις ηλετρονικα .αφου και αυτο πλοεν εχει παψει νς το κανει ο οαεδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάνε το ηλεκτρονικά (δυστυχώς μας το φορτώσανε κι αυτό) και επισύναψε εκκαθαριστικό. καρτέλα ενσήμων δεν χρειάζεται όπως λέει και το 125883623.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ

Επισης εδω θα βρειτε ενα ωραιο βιντεο που εξηγει τις προϋποθέσεις .

 

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ.zip ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/5/2021 στις 9:12 ΜΜ, 125883623 είπε

Εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν χρειαεται καθολου να καταθεσει τ ενσυμα του εχει ο οαεδ διασυνδεση και τα τσεκαρει μονος του.

Θα μου πεις δεν φαινονται..και οκ αλλα παλι δεν εχει ουσια αφου δεν μετρανε.

Δοκιμασες να το κανεις ηλετρονικα .αφου και αυτο πλοεν εχει παψει νς το κανει ο οαεδ;

 

Σαφως ηλεκτρονικα θα το κανω .. Αλλα ο ΕΦΚΑ δεν εμφανιζει τα ενσημα για τους 2 τελευταιους μηνες ...

 

γνωριζετε μηπως τον λογο γιατι ο ΕΦΚΑ εχει αυτη την καθυστερηση 2 μηνων ωστε να εμφανισει τα ενσημα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει να κανει με τον χρόνο υποβολής της α.π.δ και με την μηχανογράφηση τους .

αλλα ειναι γενικό το κακο μονο στο επιδομα παιδιου υπαρχει άμεση αλληλεπίδραση  σχετικά με υποβολή αρχείου απο   αλλο άλλη εφαρμογή και να ενημερώνεται άλλη άμεσα .αναφέρομαι στο ε1 και επίδομα παιδιου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...