Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επίδομα Ανεργίας Χρονικό Πλαίσιο Ενσήμων


kostasiour

Ερώτηση

Καλησπέρα και χρονια πολλα ευχομαι σε όλους εδώ στο φορουμ.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πολυ βασική για μία συγκεκριμένη προυπόθεση του ταμείου ανεργείας. Έχοντας διαβάσει λοιπόν πολυ προσεκτικά τις προυποθέσεις για το ταμείο ανεργίας εχω την εξης απορία. Αναφερεται το εξης ""Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του"".Όταν λέει τα δυο προηγούμενα χρόνια θα ήθελα κάποιος να μου το ορισει λιγο αυτό το διάστημα.

Εννοεί μηπως τα 2 προηγούμενα χρόνια από την τελευταία ημερομηνία ασφαλισης ακριβώς??Για παράδειγμα καποιος με τελευταια ασφάλιση 15-3-09 πρέπει να έχει ογδόντα ένσυμα τα χρονικά διαστήματα 15-3-07 εώς 14-3-08 και άλλα ογδόντα 15-3-08 εώς 15-3-09. Ή αντιθέτως να έχει 80 ένσυμα μέσα στο προηγούμενο ημερολογιακό 2008 (απο 1/1/08 εώς 31/12/08) και άλλα 80 στο 2009 (απο 1/1/09 εως 31/12/09) δεδομένης της τελευταίας ασφαλισής του την τάδε ημερομηνία.

Μιλάμε στην ουσία για ημερολογιακά έτη η για χρονικά διαστήματα απο την τελευταία ημερομηνία ασφάλισης?

Ευχαριστώ εκ των προτερων. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

· Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

· Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του.
. Αλλη η τελευταία ημερομηνία ασφάλισης και αλλη η ημερομηνία επιδότησης σου όμως (διαφέρουν και μηνα σε περιπτώσεις).Εδώ τι απο τα δυο ισχύει τελικά???

Στην ουσία πάντως δεν είναι ανάγκη να είναι η ασφάλιση συνεχής.Μπορουν να υπαρχουν κενά μεταξύ των ασφαλίσεων? Του τύπου αν υπάρχει κενό μεταξύ πρώτης ασφάλισης και δευτερης, εστω και τρεις μήνες, εαν τηρεί κανείς τα βασικά κρητήρια (80+80 κ 125 εργασιμ.) τότε είναι μέσα στο ταμείο???Το ρωτάω αυτό συγκεκριμένα γιατί εχω ακούσει από εργαζόμενο σε αρμόδια υπηρεσία οτι υπαρχει κάποιο όριο εξηντα ημερών μεταξύ των ασφάλισεων που προσμετρώνται στο ταμείο.(Χωρίς βεβαια να το έχω βρεί αυτό πουθενά γραμμένο). Προσοχή εδω δεν μιλάω για το κενό μεταξύ τελευταίας απόλυσης και κατάθεσης χαρτίων για το επίδομα αλλα για χρονικό διάστημα μεταξύ πρώτης ασφάλισης και δεύτερης εκ των οποίων και οι 2 εντος διετίας πριν την επιδότηση. (Προσμετρώνται και οι 2 δηλαδή για το ταμείο)

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Jorge-

Καλημέρα,

ανάθεμα με κι αν κατάλαβα τίποτα! Παρακολουθώντας το forum διάβασα αρκετές διαφορετικές ερμηνείες των προϋποθέσεων για επιδότηση ανεργίας για πρώτη φορά. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε στο εξής: προσλήφθηκα για πρώτη φορά 01.06.08, κάθε μήνα παίρνω 22 ένσημα, πότε θα μπορώ να πάρω ταμείο ανεργίας;

Κάτι ακόμα: αν κατά την διάρκεια της επιδότησης του κάποιος βρίσκετε στο εξωτερικό, μπορεί να εξουσιοδοτήσει κάποιον άλλον να παίρνει το επίδομα;

Ξέρω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πάω να ρωτήσω στο τοπικό γραφείο του ΟΑΕΔ, αλλά το δοκίμασα ήδη και δεν έβγαλα άκρη. Η υπάλληλος βιαζόταν να με ξαποστείλει, λέγοντας μου ότι έχω καιρό ακόμα μπροστά μου για να το ψάξω και δεν με έχουν απολύσει ακόμα και άλλα τέτοια...

Αν μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ουσία δεν υπάρχει στάνταρ ημερομηνία.Περίπου με τα ένσυμα που παίρνεις απότι υπολογίζω χρειάζεσαι κοντά 15-16 μήνες (ενδεικτικά το λέω). Αυτό όμως δεν είναι ούτε δεσμευτικό ούτε απολύτως σωστό.

Μόνο με την απόλυση σου και τα ένσυμα στο χέρι μπορείς να γνωρίζεις αν τηρείς τις προυποθέσεις για να μπείς σίγουρα ταμείο η όχι. Να ενημερωθείς βασικά πρίν την απόλυση πόσα λείπουν δεν επιτρέπεται απο τις υπηρεσίες.

Αυτό που επιτρέπεται-οφείλουν να σου πούνε είναι αν μπαίνεις ταμείο με αυτά που εχεις η αν δεν μπαίνεις.

Τώρα για το δευτερο σκέλος

Κάτι ακόμα: αν κατά την διάρκεια της επιδότησης του κάποιος βρίσκετε στο εξωτερικό, μπορεί να εξουσιοδοτήσει κάποιον άλλον να παίρνει το επίδομα;

Δεν μπορείς να εξουσιοδοτήσεις κάποιον να πάρει το επίδομα.Αντ΄αυτού μπορείς να το διακόψεις προσωρινά (όσο λείπεις) και να συνεχίσεις να το παίρνεις αργότερα ούτως ώστε να μην χάσεις τίποτα.Ακριβώς πως γίνεται βέβαια αυτό δεν γνωρίζω.

Ας μείνει ωστόσο η συζήτηση στα χρονικά πλαίσια και ας μην ξεφεύγουμε. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που θέλω να θέσω σαν θέμα και που πάλι δεν ξεκαθαρίζεται απο τον νόμο είναι πόσες μέρες πρέπει να κρατάει η τελευταία σύμβαση ώστε να μετράει σαν 'κανονική' τελευταία ασφάλιση. Μετά απο χρονικό διαστημα κάποιων μηνών χωρίς ασφάλιση πόσες μέρες πρέπει να διαρκέσει η σύμβαση για να μετρήσει η απόλυσή της, σαν τελευταιά ημερομηνία ασφάλισης που υπολογίζεται απο το νόμο.

Ας πούμε ότι κάποιος για κανα δυο μήνες δεν ασφαλίστηκε.Και βρίσκει δουλειά.Αν σε αυτή τη δουλειά η σύμβαση διαρκεί μια μέρα η οχτώ μέρες η ένας μήνας είναι το ίδιο για το νόμο???

Υπάρχει εν ολίγοις ελάχιστος αριθμός ημερών στην τελευταία σύμβαση (ενω έχει προκύψει πάντα κενό απο την προηγόυμενη) ώστε να μετρήσει σαν τελευταιά ασφάλιση ναι η όχι? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτό που θέλω να θέσω σαν θέμα και που πάλι δεν ξεκαθαρίζεται απο τον νόμο είναι πόσες μέρες πρέπει να κρατάει η τελευταία σύμβαση ώστε να μετράει σαν 'κανονική' τελευταία ασφάλιση. Μετά απο χρονικό διαστημα κάποιων μηνών χωρίς ασφάλιση πόσες μέρες πρέπει να διαρκέσει η σύμβαση για να μετρήσει η απόλυσή της, σαν τελευταιά ημερομηνία ασφάλισης που υπολογίζεται απο το νόμο.

Ας πούμε ότι κάποιος για κανα δυο μήνες δεν ασφαλίστηκε.Και βρίσκει δουλειά.Αν σε αυτή τη δουλειά η σύμβαση διαρκεί μια μέρα η οχτώ μέρες η ένας μήνας είναι το ίδιο για το νόμο???

Υπάρχει εν ολίγοις ελάχιστος αριθμός ημερών στην τελευταία σύμβαση (ενω έχει προκύψει πάντα κενό απο την προηγόυμενη) ώστε να μετρήσει σαν τελευταιά ασφάλιση ναι η όχι? :huh:

Σε κάθε περίπτωση (τελευταίο 15μηνο ) δεν προσμετρώντε τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών.

Αρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστό αυτό που λες και καλά κάνεις και το επισημαίνεις για να μην μπερδευόμαστε αλλα δεν ρωτάω αν μετράνε τα ίδια τα ένσυμα της τελευταίας ασφάλισης αλλα αν μετράει η τελευταία ασφάλιση.

Μπορεί να ακούγεται λίγο αντιφατικό αλλα τελοσπάντων αν κάποιος "τραβίξει" μια σύμβαση μιας μερας (η 8 ξερω εγω τελοσπάντων) μετράει σαν συμβαση κανονικά. (όχι αν προσμετρώνται τα ένσυμα της).

Το θέμα είναι αν μετράει σαν τελευταία απασχόλιση η όχι (θα μου πείτε πως γίνεται να μην μετράει αφου είναι απασχόληση αλλα ξαναλέω ακομα και αν είναι 8 μέρες ??? - που είναι λίγο και αφήνει στη ουσία κενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετράει κανονικά.. και μία ημερα ασφάλισης να είναι.

-δλδ αποχωρείς οικειοθελώς από μια δουλειά μετά από δέκα χρόνια..

-βρίσκεις έναν γνωστό να σε προσλάβει για μια μέρα και να σε απολύσει..

-μπαίνεις κανονικά στο Ταμείο..

"Ότι είναι νόμιμον είναι και ηθικόν"

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα και χρονια πολλα ευχομαι σε όλους εδώ στο φορουμ.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πολυ βασική για μία συγκεκριμένη προυπόθεση του ταμείου ανεργείας. Έχοντας διαβάσει λοιπόν πολυ προσεκτικά τις προυποθέσεις για το ταμείο ανεργίας εχω την εξης απορία. Αναφερεται το εξης ""Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του"".Όταν λέει τα δυο προηγούμενα χρόνια θα ήθελα κάποιος να μου το ορισει λιγο αυτό το διάστημα.

Εννοεί μηπως τα 2 προηγούμενα χρόνια από την τελευταία ημερομηνία ασφαλισης ακριβώς??Για παράδειγμα καποιος με τελευταια ασφάλιση 15-3-09 πρέπει να έχει ογδόντα ένσυμα τα χρονικά διαστήματα 15-3-07 εώς 14-3-08 και άλλα ογδόντα 15-3-08 εώς 15-3-09. Ή αντιθέτως να έχει 80 ένσυμα μέσα στο προηγούμενο ημερολογιακό 2008 (απο 1/1/08 εώς 31/12/08) και άλλα 80 στο 2009 (απο 1/1/09 εως 31/12/09) δεδομένης της τελευταίας ασφαλισής του την τάδε ημερομηνία.

Μιλάμε στην ουσία για ημερολογιακά έτη η για χρονικά διαστήματα απο την τελευταία ημερομηνία ασφάλισης?

Ευχαριστώ εκ των προτερων. :rolleyes:

Καλησπέρα ,

Σχετικά με τα δύο προηγούμενα χρόνια

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%F1%E3%DF%E1%F2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
"Ότι είναι νόμιμον είναι και ηθικόν"

:)

Ωραία τα λες!

"ποιντ τε'ι'κεν"

:rolleyes::):P

Αλλα για να μην μπερδευτεί κανείς και δηλώσει καμιά παραίτηση επισυμαίνουμε οτι αν παραιτηθείς τα συγκεκριμένα ένσυμα που έχεις μαζεψει δεν μετράνε για ταμείο (ανεργείας πάντα ετσι...)

Εκτός βέβαια αν μετά την παραίτηση προκύψει αλλη προσληψη και απόλυση-ακόμα και την ίδια μέρα- όπως επισυμάνθηκε απο τον SOULIS.

--μετά απο διόρθωση του Σουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ωραία τα λες!

"ποιντ τε'ι'κεν"

:rolleyes::):P

Αλλα για να μην μπερδευτεί κανείς και δηλώσει καμιά παραίτηση επισυμαίνουμε οτι αν παραιτηθείς τα συγκεκριμένα ένσυμα που έχεις μαζεψει δεν μετράνε για ταμείο (ανεργείας πάντα ετσι...)

Μετράνε κανονικά, αν μετά την αποχώρηση, ακολουθήσει πρόσληψη και απόλυση (έστω και την ίδια μέρα..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μοντε

Κατι σχετικο ηθελα να ρωτησω και γω.. Ημουνα σε Α εταιρία απο 11/2007 εως 30/04/2009 οπου και παραιτήθηκα.. Σημερα 20/05/2009 μου εκαναν προσληψη σε Β εταιρια απο οπου θα γινει απολυση στις 05/06/2009.. Δικαιουμαι ταμειο ανεργιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Γεια σας. Πρώτον θέλω να ζητήσω συγνώμη που γράφω εδώ ενώ δεν είμαι λογιστής, αλλά δεν έχω δικό μου λογιστή και δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

Από βλακεία δικιά μου που το άφησα τόσο πολύ και ενός υπαλλήλου του ΟΑΕΔ που έκανε ένα λάθος και εγώ δεν το έψαξα παραπάνω, άργησα πολύ στο να βρώ λίγα ένσημα που μου έλειπαν για να μπω στο ταμείο ανεργίας. Τώρα θέλω αυτά τα 80 ένσημα για τον κάθε χρόνο. Για τον προηγούμενο τα έχω, αλλα για αυτόν δυσκολεύουν τα πράγματα. Αν τα βρώ από τώρα και για τους επόμενους μήνες, του προηγούμενου χρόνου θα "σβηστούν". Ξέρω οτι μπορουν να μπουν ένσημα προηγούμενων μηνών με κάποιο πρόστημο από έναν εργοδότη. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πόσο είναι αυτό το πρόστημο. Επίσης, ο ΟΑΕΔ λέει μέχρι 60 ημέρες μετά το τέλος της σύμβασης. Έστω ότι κολλάω αυτά τα ένσημα που μου λείπουν με τον τρόπο του προστήμου. Εφόσον δεν υπήρχε σύμβαση, και για αυτό επιβλήθηκε το πρόστημο, πώς φαίνεται πότε τελείωσες την εργασία σου στον συγκεκριμένο εργοδότη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΡΒΑΡΑ ΜΑΡΚΟΖΑΝΗ

ΕΓΩ ΠΡΟΣΛΗΦΘΙΚΑ 15 3 09 ΑΛΛΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ 1 4 09.ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΕ 31 3 10 ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΠΡΟΣΛΗΦΘΙΚΑ 15 3 09 ΑΛΛΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ 1 4 09.ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΕ 31 3 10 ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙΣ ΑΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ή ΟΧΙ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 1/4/2009 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 1/4/2009 ΕΧΕΙΣ ΕΝΣΗΜΑ, ΠΟΤΕ, ΚΑΙ ΠΟΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αντωνης

Καλησπέρα σας,

παρακαλώ λύστε μου την εξής απορία.

Τους τελευταιους 7 μήνες εργαζόμουν ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός οπότε και απολύθηκα τις 21/6/10. Στη διάρκεια αυτών των μηνων εργάστηκα κάποια ΣαββατοΚύριακα και στις διακοπές του Πάσχα σε μια ιδιωτική επιχείρηση από την οποία αποχώρησα οικιοθελώς.

Μπορώ να πάρω ταμείο ανεργίας ή πρέπει όλες να έχω από παντού απολύσεις;

Εγώ έχω πρόσληψη 1/10/2009 από τη δευτεροβάθμια με απόλυση 21/6/2010 και 3 ενδιάμεσες αποχωρήσεις από την άλλη εργασία (πριν την 21/6/2010)

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βλεπω κλεφτες να γινονται καποιοι λογιστες.Ρε παιδια πας σε ενα γραφειο λογιστή : ρωτας -πληρωνεις-περιμενεις- μαθαινεις.Τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Chrisoula Stokou

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το επίδομα ανεργίας. Αν κάποιος δεν έχει πάρει ποτέ επίδομα, δούλευε πριν πολλά χρόνια σε μια επιχείρηση από την οποία έφυγε, ουσιάστικά έχει αμελήσει να πάει στον ΟΑΕΔ για πολλά χρόνια, έχει ένσημα, μπορεί τώρα να κάνει αίτηση στον ΟΑΕΔ για να πάρει το επίδομα ανεργίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το επίδομα ανεργίας. Αν κάποιος δεν έχει πάρει ποτέ επίδομα, δούλευε πριν πολλά χρόνια σε μια επιχείρηση από την οποία έφυγε, ουσιάστικά έχει αμελήσει να πάει στον ΟΑΕΔ για πολλά χρόνια, έχει ένσημα, μπορεί τώρα να κάνει αίτηση στον ΟΑΕΔ για να πάρει το επίδομα ανεργίας?

Δεν δικαιούται. Η προθεσμία είναι 60 ημέρες από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω 144 ένσημα από Ιούλιο ως και Δεκέμβριο του 2010. Ως εδώ καλά.

Στο 2011 τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα. Έχω 8 ένσημα τον Ιανουάριο, 7 το Φεβρουάριο, μετά έχω από 8 στους μήνες Ιούλιο ως Νοέμβριο και 9 το Δεκέμβριο. Σύνολο 64 το 2011.

Τέλος έχω 25 τον Ιανουάριο του 2012 και απόλυση την 1η Φεβρουαρίου 2012.

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε αν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας (δεν έχω ξαναπάρει). Σύμφωνα με αυτά που έψαξα, πρέπει να το χάνω για μόλις ένα ένσημο (199 ένσημα στα 2 προηγούμενα πριν την απόλυση έτη, αφού δεν υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες και στο 2ο έτος έχω κάτω από 80). Μου είπαν ότι αρκεί να εργαστώ πλήρως το Μάρτιο (25 ένσημα) και να απολυθώ 1η Απριλίου, ώστε να τηρούνται οι προυποθέσεις των 200 και των 80 ανά έτος. Ισχύει αυτό; Το ρωτάω γιατί στο site του ΟΑΕΔ δεν αναφέρει με ξεκάθαρο τρόπο αν οι 2 τελευταίοι μήνες αποκλείονται μόνο στα 200 ένσημα τη διετία ή αν αποκλείονται ΚΑΙ στα 80 ένσημα ανά έτος. Στην πρώτη περίπτωση νομίζω το δικαιούμαι αν δουλέψω όλο το Μάρτιο, στη 2η νομίζω πως χρειάζομαι εργασία μέχρι και αρχές Μαίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω 144 ένσημα από Ιούλιο ως και Δεκέμβριο του 2010. Ως εδώ καλά.

Στο 2011 τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα. Έχω 8 ένσημα τον Ιανουάριο, 7 το Φεβρουάριο, μετά έχω από 8 στους μήνες Ιούλιο ως Νοέμβριο και 9 το Δεκέμβριο. Σύνολο 64 το 2011.

Τέλος έχω 25 τον Ιανουάριο του 2012 και απόλυση την 1η Φεβρουαρίου 2012.

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε αν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας (δεν έχω ξαναπάρει). Σύμφωνα με αυτά που έψαξα, πρέπει να το χάνω για μόλις ένα ένσημο (199 ένσημα στα 2 προηγούμενα πριν την απόλυση έτη, αφού δεν υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες και στο 2ο έτος έχω κάτω από 80). Μου είπαν ότι αρκεί να εργαστώ πλήρως το Μάρτιο (25 ένσημα) και να απολυθώ 1η Απριλίου, ώστε να τηρούνται οι προυποθέσεις των 200 και των 80 ανά έτος. Ισχύει αυτό; Το ρωτάω γιατί στο site του ΟΑΕΔ δεν αναφέρει με ξεκάθαρο τρόπο αν οι 2 τελευταίοι μήνες αποκλείονται μόνο στα 200 ένσημα τη διετία ή αν αποκλείονται ΚΑΙ στα 80 ένσημα ανά έτος. Στην πρώτη περίπτωση νομίζω το δικαιούμαι αν δουλέψω όλο το Μάρτιο, στη 2η νομίζω πως χρειάζομαι εργασία μέχρι και αρχές Μαίου...

Απο 1/3/2012 και μετα αν δουλεψης ετω και μια μερα και απολυθεις, παιρνεις διοτι η διετια ειναι 1/3/2010 εως 28/2/2012

οι δυο τελευταιοι μηνες που αφαιρουνται απο τα 200 ειναι απο 1/1/2012 εως 28/2/2012 επειδη ο 2ος/2012 θα ειναι κενος χωρις ενσημα ,αλλα πιανεται στο διμηνο, θα σου αφαιρεθουν μονο τα 25 ενσημα του 1ου/2012 οποτε χωρις αυτα εχεις

2010=144

2011=64

συνολο καθαρα=208 δεν ειναι μεσα σε αυτα τα 208οι δυο τελευταιοι μηνες . αρα εισαι οκ.

Στα 80 ομως ενσημα κατ ετος τα δυο προηγουμενα ετη ΜΕΤΡΑΝΕ και τα ενσημα του Ιανουαριου του 2012 μονο στο συνολο των 200σιων, δεν μετρανε.

οποτε απο 1/3/2010 εως 28/2/2011 εχεις 80 ενσημα εσυ βεβαια εχεις περισσοτερα ήτοι συνολο 159

Και απο 1/3/2011 εως 28/2/2012 εχεις τα υπολοιπα 80 εδω εσυ εχεις συνολο 104

οποτε δεν παιρνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για σας, έχω ένσημα από το 13/02/2011 έως 14/10/11 και μετά έχω από 30/11/11 έως τώρα, τα πράγματα δεν πάνε καλά εδω που είμαι και λέω να ζητήσω απόλυση για να βγώ ταμείο, μπορώ να επιδοτηθω με το ταμείο ανεργίας; Είναι η πρώτη φορά που θα βγώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για σας, έχω ένσημα από το 13/02/2011 έως 14/10/11 και μετά έχω από 30/11/11 έως τώρα, τα πράγματα δεν πάνε καλά εδω που είμαι και λέω να ζητήσω απόλυση για να βγώ ταμείο, μπορώ να επιδοτηθω με το ταμείο ανεργίας; Είναι η πρώτη φορά που θα βγώ. Ευχαριστώ.

ΑΝ απολυθεις π.χ 31/5/2012 επειδη ΔΕΝ λες ποσα ενσημα ειχες καθε μηνα ,μετρας λοιπον απο 13/2/2011 εως 31/5/2011

συμπληρωνεις 80 ενσημα και πανω? αν ναι θα παρης αν οχι ,γραψε αναλυτικα τα ενσημα καθε μηνα, και τα λεμε απο την αρχη διοτι, σε μερικη απασχοληση αλλαζουν τα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...