Jump to content

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ

Recommended Posts

Θέλω να κατακεραυνώσω το Οικονομικό Επιμελητήριο για τον ηλίθιο τρόπο που χορηγεί τις άδειες ΄Β και Ά τάξης Λογιστή:

α)Αν αργήσεις να κάνεις την αίτηση απο τη στιγμή που πήρες το πτυχίο σου ,παρόλο που θα έχεις συμπληρώσει προυπηρεσία δεν σου δίνει το δικαίωμα να πληρώσεις αναδρομικά έστω και με τόκο τις εισφορές και να παρεις την άδεια σου .

β)Τα σεμινάρια που γίνονται της μιας ημέρας είναι μια ηλιθιότητα που δεν έχει να προσφέρει τίποτα παραμόνο μια χαμενη μέρα απο τη ζωή σου .

Αν πραγματικά το επιμελητήριο θέλει να βάλει κριτήρια για την αναβάθμιση των τάξεων ας βάλει εξετάσεις , όπως γίνεται στην ιατρική μετά την ειδικότητα ,για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος του καθενός .Δεν είναι δυνατον ένας που δουλεύει ως ταμίας και έχει δηλωθεί ο βοηθός λογιστή να έχει άδεια Ά τάξης και κάποιος που κλείνει ισολογισμό να έχει και αυτός άδεια Ά τάξης. Αυτή η αρρωστημένη νοοτροπία του επιμελητηρίου μου θυμίζει Δημόσιο ,όπου οι βαθμοί ανεβαίνουν με κριτήριο τα χρόνια προυπηρεσίας και όχι με τις ικανότητες που έχει ο καθένας.Πότε θα ξυπνήσουν αυτοί οι κύριοι που είναι στο Οικονομικό Επιμελητήριο να αλλάξουν το νόμο?

Υ.Γ.:Θέλω η Ε.Ε. να καταργήσει τις άδειες για το επάγγελμα του λογιστή και τότε θα δω τι θα κάνει και απο πού θα εισπράττει το επιμελητήριο για το ανούσιο έργο που παράγει...

Κανονικά αγαπητέ συνάδελφε,θα έπρεπε να έχει βγεί κάποιος από τους διαχειριστές και να γράψει

το κοινότυπο. "Το θέμα σας έχει κλπ,κλπ,κλπ................."

Πιστεύω όμως ότι βλέποντας την συναισθηματική σου φόρτιση,οι καλοί μας φίλοι διαχειριστές,δεν

θέλησαν να σε φορτίσουν περισσότερο,μήπως και αντιληφθούν μαζί με σένα και κάποιοι αλλοι

νεώτεροι συνάδελφοι,πως σκέφτονται και ενεργούν,οι Δημόσιοι υπάλληλοι του Ο.Ε.Ε.

Μη στεναχωριέσαι και μη δίνεις σημασία,γιατί θα χάσεις τον χρόνο σου.

Δεν καταλήγει πουθενά αυτή η κουβέντα.

• Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Εστάλη άμεσα το παρακάτω μείλ προς την Ομοσπονδία: Προς Πανελλήνια Ομοσπονδία Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών (ΠΟΦΕΕ) Παρακαλώ όπως μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες για αυτά που γράφει η συγκ

Το επάγγελμά μας, με τη συμπεριφορά μας το βλέπουν ως αναγκαίο κακό. Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία πτυχιούχοι και μη, να ζητάμε ελέχους και όχι περαιώσεις, δεν αλλάζουν τα πράγματα και βάλτε τα δικά σας και το δικό μου πτυχίο μόνο στο τοίχο ή όπου αλλού θέλετε...

Αγαπητέ επισκέπτη,κάποιοι θα σου αντιτάξουν,ότι οι φορολογικοί έλεγχοι,είναι η χαρά του

λογιστή και του ελεγκτή.

Πιθανώς μετά από μερικά χρόνια,στο επάγγελμά μας και ΟΧΙ ΜΟΝΟ,ίσως με καταλάβεις.

Μακάρι οι νέοι να γίνουν καλλίτεροι από τους παλαιότερους.

Guest Επισκέπτης
Αγαπητέ επισκέπτη,κάποιοι θα σου αντιτάξουν,ότι οι φορολογικοί έλεγχοι,είναι η χαρά του

λογιστή και του ελεγκτή.

Πιθανώς μετά από μερικά χρόνια,στο επάγγελμά μας και ΟΧΙ ΜΟΝΟ,ίσως με καταλάβεις.

Μακάρι οι νέοι να γίνουν καλλίτεροι από τους παλαιότερους.

κανεις τρομερό λάθος φίλε μου, αυτή η κουβέντα καταλήγει στο πουθενά άμα μείνει σε ένα τσατ..

Είναι δυνατόν το δυναμικό που αυτήν την στιγμή αποτελεί την συντριπτική πλειοψηφία του κλειστότατου για όλους αλλά ορθάνοικτοy για τα "μέλη του ΟΕΕ"(ολοι μέσα) να πούν ναι συνάδελφε δυστηχώς εγώ ήμουν ανεργος, και κάνω τον λογιστή γιατί τελείωσα πληροφορική ή διοίκηση στο ΟΠΑ ή στην ρουμάνία ή στην μοζαμβίκη αλλά το Ελληνικό το κράτος με αναγνώρισε (στην ρουμανία οι οικονομολόγοι δεν μπορούν να εξασκήσουν επάγγελμα λογιστή , υπάρχει 3χρονη σχολή επαγγελματικής κατάρτισης αποκλειστικά για λογιστές, εδω ομώς ΜΠΟΡΟΥΝ, απίστευτο?)

γιατί πολύ απλά ΕΧΩ το δικαίωμα και εσυ που έχεις διδαχθεί αυτό το επάγγελμα είσαι ο ρηγμένος και αναγνωρίζω αυτην την αδικία του δημοκρατικότατου κατα τα άλλα Ελληνικού κράτους .

Μα για τρελλους ψάχνεις, θα γινόταν αυτό εδω σε αυτήν την χώρα ?

Βέβαια θα βγεί ο μακρυμάλλης να πεί οτι εγώ εδωσα πανελλήνιες, η τελευταία φορά που κουράστηκε , μετά πήρε πτυχίο!

Θα βγείς εσύ να πείς μόνο οι αδειούχοι λογιστές να απαρτίισουν ενα λογιστικό επιμελητήριο, μα ποιοί είναι οι αδειούχοι τώρα?? αυτοί που ήσαν και πρίν

τι θα αλλάξει αν φύγει ο ΟΕΕ με αυτήν την λογική, ενας χειρότερος ΟΕΕ θα δημιουργηθεί, και η συντεχνία καλά κρατεί.\

Σημασία έχει να καταλάβουν οι θιγμένοι ότι αυτό το εκτρωμα που θεωρείται νόμος και ρυθμίζει τα του λογιστή είναι αδικός για όλους, για τον γνώστη πτυχιούχο που εχει την κοπελίτσα της παντείου διεθνων σχεσεων και οικονομικών απένταντι του να το παίζει λογίστρια , το μην αδειούχο από ΙΕΚ που δουλευει βοηθός στα χαρτιά, τον επιχειρηματία που χωρίς να μπορεί να εκφέρει γνώμμη βλέπει ΑΔΕΙΑ Α ΟΕΕ ελλάδος και λέει είμαστε καλυμμένοι.

Σημαίνει ότι ο κάθε σύλλογος πρέπει να έχει και 5 ανθρωπους υπέρμαχους της ιδέας ότι αυτός ο νόμος είναι μία απάτη και να ΄φερουν τα πάνω κάτω, να μην συμβιβάζονται με τις επιταγές του ΟΕΕ του Υ.Ο.Ο. των αλογοσκούφηδων και των πολιτικών μηχανικών που μάς αλλαξαν τα φώτα

κανεις τρομερό λάθος φίλε μου, αυτή η κουβέντα καταλήγει στο πουθενά άμα μείνει σε ένα τσατ..

Είναι δυνατόν το δυναμικό που αυτήν την στιγμή αποτελεί την συντριπτική πλειοψηφία του κλειστότατου για όλους αλλά ορθάνοικτοy για τα "μέλη του ΟΕΕ"(ολοι μέσα) να πούν ναι συνάδελφε δυστηχώς εγώ ήμουν ανεργος, και κάνω τον λογιστή γιατί τελείωσα πληροφορική ή διοίκηση στο ΟΠΑ ή στην ρουμάνία ή στην μοζαμβίκη αλλά το Ελληνικό το κράτος με αναγνώρισε (στην ρουμανία οι οικονομολόγοι δεν μπορούν να εξασκήσουν επάγγελμα λογιστή , υπάρχει 3χρονη σχολή επαγγελματικής κατάρτισης αποκλειστικά για λογιστές, εδω ομώς ΜΠΟΡΟΥΝ, απίστευτο?)

γιατί πολύ απλά ΕΧΩ το δικαίωμα και εσυ που έχεις διδαχθεί αυτό το επάγγελμα είσαι ο ρηγμένος και αναγνωρίζω αυτην την αδικία του δημοκρατικότατου κατα τα άλλα Ελληνικού κράτους .

Μα για τρελλους ψάχνεις, θα γινόταν αυτό εδω σε αυτήν την χώρα ?

Βέβαια θα βγεί ο μακρυμάλλης να πεί οτι εγώ εδωσα πανελλήνιες, η τελευταία φορά που κουράστηκε , μετά πήρε πτυχίο!

Θα βγείς εσύ να πείς μόνο οι αδειούχοι λογιστές να απαρτίισουν ενα λογιστικό επιμελητήριο, μα ποιοί είναι οι αδειούχοι τώρα?? αυτοί που ήσαν και πρίν

τι θα αλλάξει αν φύγει ο ΟΕΕ με αυτήν την λογική, ενας χειρότερος ΟΕΕ θα δημιουργηθεί, και η συντεχνία καλά κρατεί.\

Σημασία έχει να καταλάβουν οι θιγμένοι ότι αυτό το εκτρωμα που θεωρείται νόμος και ρυθμίζει τα του λογιστή είναι αδικός για όλους, για τον γνώστη πτυχιούχο που εχει την κοπελίτσα της παντείου διεθνων σχεσεων και οικονομικών απένταντι του να το παίζει λογίστρια , το μην αδειούχο από ΙΕΚ που δουλευει βοηθός στα χαρτιά, τον επιχειρηματία που χωρίς να μπορεί να εκφέρει γνώμμη βλέπει ΑΔΕΙΑ Α ΟΕΕ ελλάδος και λέει είμαστε καλυμμένοι.

Σημαίνει ότι ο κάθε σύλλογος πρέπει να έχει και 5 ανθρωπους υπέρμαχους της ιδέας ότι αυτός ο νόμος είναι μία απάτη και να ΄φερουν τα πάνω κάτω, να μην συμβιβάζονται με τις επιταγές του ΟΕΕ του Υ.Ο.Ο. των αλογοσκούφηδων και των πολιτικών μηχανικών που μάς αλλαξαν τα φώτα

Αγαπητέ επισκέπτη,

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα,δεν κατανόησες τίποτα από την παρέμβασή μου,θα σε παρακαλούσα

να την ξαναδιαβάσεις και να μου εξηγήσεις με απλά λόγια,σε τι λανθάνω.

Επειδή είμαι υπέρμαχος (και τα έχω "ακούσει" πολλές φορές) της άποψης ότι λογιστής είναι ο καλός

λογιστής και όχι μόνο ο πτυχιούχος ΑΕΙ,όπως επίσης ότι οι υπηρεσίες και η εξυπηρέτηση του Ο.Ε.Ε

είναι απαράδεκτες,θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου εξηγήσεις τι δεν κατάλαβες και είσαι φορτι-

σμένος μετά τα λεγόμενά μου.

Με εκτίμηση

Guest Επισκέπτης
Αγαπητέ επισκέπτη,

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα,δεν κατανόησες τίποτα από την παρέμβασή μου,θα σε παρακαλούσα

να την ξαναδιαβάσεις και να μου εξηγήσεις με απλά λόγια,σε τι λανθάνω.

Επειδή είμαι υπέρμαχος (και τα έχω "ακούσει" πολλές φορές) της άποψης ότι λογιστής είναι ο καλός

λογιστής και όχι μόνο ο πτυχιούχος ΑΕΙ,όπως επίσης ότι οι υπηρεσίες και η εξυπηρέτηση του Ο.Ε.Ε

είναι απαράδεκτες,θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου εξηγήσεις τι δεν κατάλαβες και είσαι φορτι-

σμένος μετά τα λεγόμενά μου.

Με εκτίμηση

Καλημέρα

αν και νομίζω συνάδελφε ότι δεν το εννούσες έτσι σε συμπληρώνω εκτός οι εμπειρίες σου με συναδέλφους είχανε να κάνουνε μόνο με εγγεγραμμένους στο ΟΕΕ.

Οι δικές μου εμπειρίες λένε οτι τα οικονομικά πανεπιστήμια της δεν βγάζουν ικανούς λογιστές , αυτό βέβαια είναι μία προσωπική αποψη, αδικαιολόγητη? δεν θα τόλεγα. Το σύνολο των φοιτητών σε οικονομικά τμήματα έχουνε απο ελάχιστη μέχρι καθόλου επαφή με την λογιστική. Βέβαια ποιός μπορει να ισχυριστεί οτι οποιαδήποτε σχολή βγάζει έτοιμους λογιστές, κανείς , απλά κάποιες δίνουν τις βασικές αρχές σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στους φοιτητές τους. Επειδή δεν θα ήθελα να αναλώσω το μήνυμα στο τι προσφέρει η κάθε σχολή θα ήθελα να γράψω για άλλη μία φορά το αυτονόητο, ο οικονομολόγος δεν σπούδασε λογιστής και ο λογιστής οικονομολόγος, άλλη η δουλειά η μία άλλη η άλλη.Η πεποίθηση ότι το πτυχίο σε κάνει τα πάντα είναι απο γελοία ως επικίνδυνη καμμιά φορά .Συμφωνείς με αυτά? αν ναι γιατι τους πληρώνεις , τι θα σου κάνουν?Συνεισφέρεις και εσυ στην χρηματοδότηση των αεργων νεόπλουτων και μετά φωνάζεις , ναι ή όχι?

φιλικά

κώστας

Καλημέρα

αν και νομίζω συνάδελφε ότι δεν το εννούσες έτσι σε συμπληρώνω εκτός οι εμπειρίες σου με συναδέλφους είχανε να κάνουνε μόνο με εγγεγραμμένους στο ΟΕΕ.

Οι δικές μου εμπειρίες λένε οτι τα οικονομικά πανεπιστήμια της δεν βγάζουν ικανούς λογιστές , αυτό βέβαια είναι μία προσωπική αποψη, αδικαιολόγητη? δεν θα τόλεγα. Το σύνολο των φοιτητών σε οικονομικά τμήματα έχουνε απο ελάχιστη μέχρι καθόλου επαφή με την λογιστική. Βέβαια ποιός μπορει να ισχυριστεί οτι οποιαδήποτε σχολή βγάζει έτοιμους λογιστές, κανείς , απλά κάποιες δίνουν τις βασικές αρχές σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στους φοιτητές τους. Επειδή δεν θα ήθελα να αναλώσω το μήνυμα στο τι προσφέρει η κάθε σχολή θα ήθελα να γράψω για άλλη μία φορά το αυτονόητο, ο οικονομολόγος δεν σπούδασε λογιστής και ο λογιστής οικονομολόγος, άλλη η δουλειά η μία άλλη η άλλη.Η πεποίθηση ότι το πτυχίο σε κάνει τα πάντα είναι απο γελοία ως επικίνδυνη καμμιά φορά .Συμφωνείς με αυτά? αν ναι γιατι τους πληρώνεις , τι θα σου κάνουν?Συνεισφέρεις και εσυ στην χρηματοδότηση των αεργων νεόπλουτων και μετά φωνάζεις , ναι ή όχι?

φιλικά

κώστας

για να καταλάβω φιλε επισκέπτη .. ... Λετε εδω οτι:

ΑΠΟ τις Οικονομικές Σχολές των ΑΕΙ δεν βγαίνουν Λογιστές..

Απο τα ΤΕΙ δεν βγαίνουν... (εκτος αν αφήνεται εξω τις Λογιστικές των ΤΕΙ?)

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ? ΠΟΙΟΙ Μπορούν να λέγονται Λογιστες? Μηπως μονο τα ΙΕΚ Λογιστικής?

Διαβάζω τις περιγραφές για την ασχετοσύνη των Οικονομολόγων.. (στο τέλος θα ντρέπομαι να πω οτι στο πεδιο 'επάγγελμα' δηλώνω Οικονομολόγος..)

Εχει κανεις ασχοληθεί με την υλη της ΑΣΟΕΕ?

Με την υλη του Παν. Πειραιά?

Με την υλη του Μακεδονίας?

Εχει κανεις ασχοληθεί με την ύλη των ΤΕΙ?

Με την υλη των ΙΕΚ?

Αλλο η απόκτηση βάσεων, τρόπου σκέψης, και αλλο η παρακολούθηση της καθημερινότητας. Αυτο δεν ειναι αρκετο για την 'ονοματολογία' ενος επαγγέλματος.

Γιατι μονο στον δικό μας κλάδο να σερνεται αυτη η ατμόσφαιρα της θολούρας και ισοπέδωσης?

Πιστεύετε, οτι ΟΛΟΙ οι Οικονομολόγοι ασχολούνται με την Λογιστική? Οχι φυσικά.

Και ποιος λεει οτι οι Οικονομολόγοι που ασχολήθηκαν με την Λογιστικη, ειναι οι 'κακοί' οικονομολόγοι?

(εγω δεν λεω οτι εξ ορισμού ειναι οι καλύτεροι).

......ME THN ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΣΕ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΑ ΕΞΗΣ:

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ, ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, ΤΕΙ, ΣΧΟΛΕΣ, ΕΝΑ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ, ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ! 3 ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ:

-ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

-ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ, ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΝ ΚΛΠ ΔΙΟΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟ Ή ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ'H ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΠΟΛΛΑ!

ΑΡΑ ΤΙ ΑΞΙΑ ΈΧΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ?

-Η ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΑΣΚΑΛΑ Ή ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ! ΓΙΑΤΙ? ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΟΥ "ΕΒΓΑΛΕ" ΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ? ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ!

ΕΛΕΟΣ! ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΒΑΡΕΤΟ, ΟΛΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΝΑΙ!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ,

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΞΕΝΥΧΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΙ, ΑΕΙ , ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ.

Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ........

Συμφωνω με το σκεπτικό σου.

Τα πτυχια δεν κάνουν τον επαγγελματία (σε κανένα επάγγελμα, οχι μονο στο δικό μας). Ομως Εχουν την Αξια τους. και ΠΡΕΠΕΙ να εχουν αξια..

Αντι να δουμε, πως θα αποκτήσουν αξια.. ωστε να ανταποκρίνονται στις ανάγκες της αγορας, πάμε να τα ισοπεδώσουμε.. ετσι απλα.

(οταν λεω 'πτυχια' αναφέρομαι και στα ΑΕΙ, και στα ΤΕΙ).

Φίλε Κώστα (καιρό είχαμε να σε δούμε από την γειτονιά μας)

Σωστά γράφεις ότι τα πτυχία ΠΡΕΠΕΙ να έχουν αξία και ότι πρέπει και μεις να κάνουμε ότι μπορούμε για να αποκτήσουν αξία.

Ο επισκέπτης όμως βάζει και μια άλλη παράμετρο.

Το ΟΕΕ θεωρεί λογιστή κάθε πτυχιούχο άσχετα αν διδάχτηκε την λογιστική.

Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πτυχιούχοι σχολών που δεν διδάσκουν την λογιστική μπορούν και παίρνουν άδεια φοροτέχνη λογιστή.

Να το πω καλύτερα :

Όλα τα μέλη του ΟΕΕ είναι αυτόματα και αδειούχοι λογιστές.

Σωστά γράφεις ότι τα πτυχία ΠΡΕΠΕΙ να έχουν αξία και ότι πρέπει και μεις να κάνουμε ότι μπορούμε για να αποκτήσουν αξία.

Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πτυχιούχοι σχολών που δεν διδάσκουν την λογιστική μπορούν και παίρνουν άδεια φοροτέχνη λογιστή.

Να το πω καλύτερα :

Ο ρόλος του ΟΕΕ είναι καθαρά εισπρακτικός και τίποτα άλλο . -

Καλημέρα

Οι δικές μου εμπειρίες λένε οτι τα οικονομικά πανεπιστήμια της δεν βγάζουν ικανούς λογιστές , αυτό βέβαια είναι μία προσωπική αποψη, αδικαιολόγητη? δεν θα τόλεγα. Το σύνολο των φοιτητών σε οικονομικά τμήματα έχουνε απο ελάχιστη μέχρι καθόλου επαφή με την λογιστική. Βέβαια ποιός μπορει να ισχυριστεί οτι οποιαδήποτε σχολή βγάζει έτοιμους λογιστές, κανείς , απλά κάποιες δίνουν τις βασικές αρχές σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στους φοιτητές τους. Επειδή δεν θα ήθελα να αναλώσω το μήνυμα στο τι προσφέρει η κάθε σχολή θα ήθελα να γράψω για άλλη μία φορά το αυτονόητο, ο οικονομολόγος δεν σπούδασε λογιστής και ο λογιστής οικονομολόγος, άλλη η δουλειά η μία άλλη η άλλη.Η πεποίθηση ότι το πτυχίο σε κάνει τα πάντα είναι απο γελοία ως επικίνδυνη καμμιά φορά .Συμφωνείς με αυτά? αν ναι γιατι τους πληρώνεις , τι θα σου κάνουν?Συνεισφέρεις και εσυ στην χρηματοδότηση των αεργων νεόπλουτων και μετά φωνάζεις , ναι ή όχι?φιλικά

κώστας

Οχι,δεν συνεισφέρω.

και μία συμβουλή,την οποία αν θέλεις την ακολουθείς σε όλη σου την ζωή.

"Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοιν μύθον ακούσης"

Επίσης αν θέλεις,γράψε μου με p.m,διότι δεν βγάζει πουθενά αυτή η αντιπαράθεση,η οποία συνεχίζεται

από χρόόόόόόόνια.

Guest Επισκέπτης

ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚA, GIATI ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ?ΑΦΟΥ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ..

Guest Επισκέπτης

...καλή η σκέψη σου αλλά αποτυχημένη, ρώτα το θείο σου αν πει στους πελάτες του ότι δεν έχει πτυχίο αλλά θα τους πάρει τα μισά από ότι οι άλλοι θα μείνουν.

Καλό είναι να μην είμαστε εριστικοί και να προωθούμε το διάλογο, και κυρίως, για να βγει και κάποιο καλό αποτέλεσμα για όλους, ας είμαστε ανοιχτόμυαλοι, και οι δύο (ή τρεις) πλευρές. Μην μπαίνουμε στο "τριπάκι" του επιμελητηρίου που δεν παράγει έργο και κάνει καλά μόνο "τη δουλειά του", γιατί αν παρείχε έργο, δεν θα λειτουργούσε κανένας χωρίς άδεια (π.χ. δικηγόροι) και θα συζητούσαμε σε άλλη βάση, δηλαδή στη βάση ότι θα πάρουν παραπάνω δικαιώματα αυτοί που αξίζουν και θα κοπούν σε αυτούς που τα έχουν και δεν τους αξίζουν.

Συμβουλευτικά, καλό είναι να ξεδιαλύνουμε λίγο στο μυαλό μας τη λέξη εκπαίδευση και με τη λέξη παιδεία, παιδεία είναι αυτή η μικρή αφίσα που έχεις στο τοίχο σου και εκπαίδευση η γνώση της σχολής, της ζωής και των ωρών που χάνει α καθένας σε αυτό το επάγγελμα.

Φιλικά

Να το πω καλύτερα :

Εχεις δίκιο.. Εχω καιρο να γράψω στην γειτονιά σας.

Εμπαινα, σας παρακολουθούσα, αλλά για λόγους προσωπικούς, δεν μπορούσα να γράψω. Δεν μου ερχόταν.

Τωρα.. ισως επειδη ο χρονος περνά.. και επουλώνει πράγματα.. ξαναμπήκα.. και εγραψα..

Ο Επισκέπτης λοιπόν.. στην παράμετρο αυτη που αναφέρεις.. Ξεφεύγει.. βάζει θέματα που τα εχω διαβάσει επαννειλημένα.. (για την ασχετοσύνη των οικονομολόγων).

Δηλαδή.. εσυ κρίνεις, οτι ενας οικονομολόγος.. δεν ειναι ικανός να ασχοληθεί με βιβλία Β' Κατηγορίας?

Εγω νομίζω οτι καλά κάνει το ΟΕΕ και τους χορηγεί τετοια αδεια για βιβλία Β' Κατηγορίας (Γ' τάξη).

ΝΑΙ.. για βιβλία Β' Κατηγορίας, ολοι οι Οικονομολόγοι, ειναι αξιοι να εχουν αδεια Γ' Τάξης.

Η δική σου άποψη ποιά ειναι? (να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?)

Βλέπω οτι μια μεγάλη ομάδα μελών του Φόρουμ, οδηγούμενοι απο την αντιπαλότητα με το ΟΕΕ για την προσπάθεια που ξεκίνησε με την κατοχύρωση του επαγγέλματος (μια αντιπαλότητα που η ΠΟΦΕΕ ξεκίνησε απο την πρώτη στιγμή) καταλήγει στην γενική απαξίωση των πτυχιούχων Οικονομικών Σχολών.

(μην μου πεις οτι ειμαι υπερβολικός.. νομίζω οτι το εχεις διαπιστώσει και εσυ).

Καταλαβαίνω την άποψη οπυ λέει οτι, αυτον το ρόλο πρέπει να το παίξει η ΠΟΦΕΕ. Αυτο ομως, δεν θα πρέπει να οδηγεί στο αλλο ακρο.

Guest SOTHRIS
(να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να του το θυμίσετε , ώστε να έχουμε και εμείς (εγώ δηλαδή) την ευκαιρία να μάθω επιτέλους τι είδος επαγγελματίας είμαι :rolleyes::):P

Guest Επισκέπτης

Με αφετηρία αυτή την άποψη δεν θα βγει αποτέλεσμα

..."ένας οικονομολόγος.. δεν ειναι ικανός να ασχοληθεί με βιβλία Β' Κατηγορίας?"

...γιατί θα σου κάνω το ερώτημα, αν έχει πάει να δει τους τελευταίους απόφοιτους των οικονομικών σχολών, που δεν ξέρουν να κάνουν μια μέθοδο των τριών και που πολλοί πιστεύουν πως αποφορολόγηση είναι αν κάνουν 100-(100*19), γιατί μπήκαν από θεωρητική κατεύθυνσή...

...ένα δεύτερο επιχείρημα είναι, θα δανειστώ το θείο του φίλου μας, ένας ορθοπεδικός μπορεί να το παίξει παθολόγος αλλά είναι το ίδιο επαρκής; δεν είναι.

επίσης, μη ξεκινάμε με τέτοια βάση,

"(να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?)"

...γιατί η απάντηση των θιγομένων είναι, ότι σε αυτού του είδους είναι και πολλοί οικονομολόγοι, επίσης το κράτος τους αφήνει να κρατούν βιβλία και το επιμελητήριο που πρέπει να μας προστατεύει δεν κάνει τίποτα παρά μόνο να εισπράττει από μέλη του "οικονομολόγους" και "μή" και προάσπιση δικαιωμάτων μηδέν...

Σου βάζω την απλή μου σκέψη, ότι αφού το επιμελητήριο είναι ανίκανο να αντιπροσωπεύσει τους λογιστές, να υπάρχει ένα επιμελητήριο "λογιστών και φοροτεχνών", που θα μπαίνουν μέσα αυτοί που επαγγέλλονται λογιστές και δεν έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας, να είναι λογιστές και να βάζουν τη ταμπέλα του οικονομολόγου ή το κόμπλεξ κατωτερότητάς, να είναι φοροτέχνες και να θέλουν να λέγονται λογιστές.

(να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?)

Για θυμίστε μας τι είδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας;

καλησπερα "συνάδελφοι"

οσον αφορα το ΟΕΕ σιγουρα πρωταρχικο σκοπο εχει να εισπραττει συνδρομες π.χ.πας να τους ρωτησεις κατι και πριν σου απαντησουν θα ελεγξουν αν εισαι ταμειακα ενταξει.

οσον αφορα τις αδειες ,επειδη ζουμε στην χωρα που οτι δηλωσεις εισαι,αυτο προσπαθει και ο ΟΕΕ ,να μας χαροποιει με τις αδειες ανεξαρτητως γνωσεων.προσωπικα ειμαι απο αυτους τους πτυχιουχους ΑΕΙ ΠΑΜΑ Λογιστικης και Χρηματοικονομικης ,που καθυστερησα να βγαλω την Γ΄ταξης και μετα απο εξι χρονια εργασιας στον κλαδο ,εχω μονο την Β΄Ταξης .....Ταξεις Ταξεις Ταξεις κτλ.....καποτε εξετασεις απεριοριστεις ύλης ,τωρα σεμιναρια...πολυ αστεια ...σε μια αιθουσα του ΜΑκεδονιας να μας διαβαζουν το βιβλιαρακι των δηλωσεων φορολογιας εισοδηματος (μαθαμε συλλαβισμο)καθως και τα πρωτα αρθρα του ΚΒΣ....δηλαδη σαν β Ταξης αυτα πρεπει να ξερω ...ωραια να συστηθώ ...ειμαι φοροτεχνικος Β ταξης και μπορω να διαικπεραιωσω οποιαδηποτε υποθεση παρακαλω επικοινωνηστε 6945χχχχχχχχ ..... απο την αλλη πλευρα της αγορας το σλογκαν ...εσυ εισαι ο λογιστης ....δηλαδη εσυ πρεπει να τα κανεις όλα ,να κοβεις και να ραβεις και προσοχη να φαινεται σαν να μην το αγγιξε κανεις ...ΕΛΕΟΣ.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΕΕ-ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ -ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ....

ΜΑΘΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ........

Εχεις δίκιο.. Εχω καιρο να γράψω στην γειτονιά σας.

Εμπαινα, σας παρακολουθούσα, αλλά για λόγους προσωπικούς, δεν μπορούσα να γράψω. Δεν μου ερχόταν.

Τωρα.. ισως επειδη ο χρονος περνά.. και επουλώνει πράγματα.. ξαναμπήκα.. και εγραψα..

Ο Επισκέπτης λοιπόν.. στην παράμετρο αυτη που αναφέρεις.. Ξεφεύγει.. βάζει θέματα που τα εχω διαβάσει επαννειλημένα.. (για την ασχετοσύνη των οικονομολόγων).

Δηλαδή.. εσυ κρίνεις, οτι ενας οικονομολόγος.. δεν ειναι ικανός να ασχοληθεί με βιβλία Β' Κατηγορίας?

Εγω νομίζω οτι καλά κάνει το ΟΕΕ και τους χορηγεί τετοια αδεια για βιβλία Β' Κατηγορίας (Γ' τάξη).

ΝΑΙ.. για βιβλία Β' Κατηγορίας, ολοι οι Οικονομολόγοι, ειναι αξιοι να εχουν αδεια Γ' Τάξης.

Η δική σου άποψη ποιά ειναι? (να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?)

Βλέπω οτι μια μεγάλη ομάδα μελών του Φόρουμ, οδηγούμενοι απο την αντιπαλότητα με το ΟΕΕ για την προσπάθεια που ξεκίνησε με την κατοχύρωση του επαγγέλματος (μια αντιπαλότητα που η ΠΟΦΕΕ ξεκίνησε απο την πρώτη στιγμή) καταλήγει στην γενική απαξίωση των πτυχιούχων Οικονομικών Σχολών.

(μην μου πεις οτι ειμαι υπερβολικός.. νομίζω οτι το εχεις διαπιστώσει και εσυ).

Καταλαβαίνω την άποψη οπυ λέει οτι, αυτον το ρόλο πρέπει να το παίξει η ΠΟΦΕΕ. Αυτο ομως, δεν θα πρέπει να οδηγεί στο αλλο ακρο.

Αγαπητέ κύριε Κώστα ,

απαξίωση ως προς τους πτυχιούχους των οικονομικών σχολών απο την γνωστή ομαδα του φόρουμ βλέπετε.

Απαξίωση ως προς το ΟΕΕ απο του πτυχιούχους των οικονομικων σχολών της ομάδας του φόρουμ

βλέπετε????

Αν πεί κάποιος στους πτυχιούχους της ομαδας του φόρουμ , ότι το ΟΕΕ τους κατοχύρωσε το επάγγελμα τους , δινοντας τους την δυνατότητα να τηρούν Β κατηγορίας βιβλία έχοντας άδεια Γ τάξης , θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που θα κάνουν , θα είναι να γελάσουν .

Λέτε πως , μια μεγάλη ομάδα μελών του φόρουμ είναι οδηγούμενη , απο την αντιπαλότητα με το ΟΕΕ διότι αυτό προσπάθησε να κατοχυρώσει το επάγγελμα .

Δηλαδή δεν ήθελαν την κατοχύρωση ????

Λέτε ,

να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?

και αυτό που εγώ καταλαβαίνω έιναι οτι αυτό το είδος κάτι έχει

κατι δεν πάει καλά με αυτο το είδος .

Το είδος λοιπόν αυτών των επαγγελματιών που αναφέρεστε ,

είναι κατοχυρωμένο απο το ΟΕΕ ?????

Εαν είναι κατοχυρωμένο , πώς τα κατάφερε ????

Εαν δεν ειναι κατοχυρωμένο , πώς δουλεύει ???

Πόσους ασφαλισμένους έχει το ΕΤΑΟ απο το συγκεκριμένο είδος ?????

Πόσα χρήματα εισπράττει το ΟΕΕ απο το συγκεκριμένο είδος .

Είχα την τύχη , να έχω για δάσκαλο μου έναν οικονομολόγο, λογιστή , συμβουλο επιχειρήσεων , τον οποίο θεωρώ ακόμα και τώρα που απέχει , ένας απο τους πολύ καλούς .

Οταν τον ενημέρωσα ότι πρέπει να βγάλει άδεια Α τάξης με το πρώτο ΠΔ , μου τράβηξε μια σφαλιάρα και μου είπε , τους άντεξα μόνο για μία εβδομάδα όταν με είχαν καλέσει στην ιδρυτική επιτροπή του ΟΕΕ ,

μετά έφυγα , μήν ασχολείσαι με αυτούς , την δουλειά τους κάνουνε.

Τωρα εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να συζητατε για το ΟΕΕ την ΠΟΦΕΕ την ΠΕΦΕ την ΠΑΜΚ την ΜΑΚΙ την ΚΝΕ το ΠΑΣΟΚ την ΝΔ τον ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ το ΚΚΕ το ΛΑΟΣ και το κακό συναπάντημα.

Guest Επισκέπτης

...Ως πρώην μη πτυχιούχος και νυν πτυχιούχος και εξασκών το επάγγελμα του λογιστή-φοροτέχνη (δικηγόρου, συμβολαιογράφου, μηχανικου, εισπράκτορα κ.τ.λ.), θέλω μια απάντηση, αν μπορεί να δώσει κάποιος, που έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο του επιμελητηρίου και γενικώς των συλλόγων, (DAS από ότι κατάλαβα το κατέχεις),

1)με ποιό δικαίωμα και

2)από που το έλαβε το επιμελητήριο να "εκπροσώπεί" τους λογιστές.

Υπάρχει περιπτώσει να το χάσει το δικαίωμα αυτό και να αναλάβει ένα ποιο αξιόπιστο επιμελητήριο π.χ. λογιστών-φοροτεχνών, που θα προασπίσει γενικά το επάγγελμα και το χώρο από αυτούς που το καταβαραθρώνουν (ψιλικατζίδες, φωτοτυπάδες, εφοριακοί, ανίδεοι πτυχιούχοι και μη, που κρατάνε μαύρα βιβλία), υπερ του κράτους θα είναι άλλωστε αν έχει κάποιον υπεύθυνο να συναλάσεται.

Αν όχι, πως θα μπορεί ακόμα και από αυτό το επιμελητήριο να επιτευχθεί το αυτονόητο... ;!!!

Με αφετηρία αυτή την άποψη δεν θα βγει αποτέλεσμα

..."ένας οικονομολόγος.. δεν ειναι ικανός να ασχοληθεί με βιβλία Β' Κατηγορίας?"

...γιατί θα σου κάνω το ερώτημα, αν έχει πάει να δει τους τελευταίους απόφοιτους των οικονομικών σχολών, που δεν ξέρουν να κάνουν μια μέθοδο των τριών και που πολλοί πιστεύουν πως αποφορολόγηση είναι αν κάνουν 100-(100*19), γιατί μπήκαν από θεωρητική κατεύθυνσή...

...ένα δεύτερο επιχείρημα είναι, θα δανειστώ το θείο του φίλου μας, ένας ορθοπεδικός μπορεί να το παίξει παθολόγος αλλά είναι το ίδιο επαρκής; δεν είναι.

επίσης, μη ξεκινάμε με τέτοια βάση,

"(να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?)"

...γιατί η απάντηση των θιγομένων είναι, ότι σε αυτού του είδους είναι και πολλοί οικονομολόγοι, επίσης το κράτος τους αφήνει να κρατούν βιβλία και το επιμελητήριο που πρέπει να μας προστατεύει δεν κάνει τίποτα παρά μόνο να εισπράττει από μέλη του "οικονομολόγους" και "μή" και προάσπιση δικαιωμάτων μηδέν...

Σου βάζω την απλή μου σκέψη, ότι αφού το επιμελητήριο είναι ανίκανο να αντιπροσωπεύσει τους λογιστές, να υπάρχει ένα επιμελητήριο "λογιστών και φοροτεχνών", που θα μπαίνουν μέσα αυτοί που επαγγέλλονται λογιστές και δεν έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας, να είναι λογιστές και να βάζουν τη ταμπέλα του οικονομολόγου ή το κόμπλεξ κατωτερότητάς, να είναι φοροτέχνες και να θέλουν να λέγονται λογιστές.

Κομπλεξ?

Ανώνυμε επισκέπτη... διαβάζεις μονο αυτα που θέλεις..

Που ειδες τα κομπλεξ?

Νομίζω οτι εβαλα κάποιες σκέψεις για αυτο που εσυ αναφέρεις οτι οι Οικονομολόγοι δεν ειναι ικανοί για αδεια Γ' Τάξης.

"έχει πάει να δει τους τελευταίους απόφοιτους των οικονομικών σχολών, που δεν ξέρουν να κάνουν μια μέθοδο των τριών και που πολλοί πιστεύουν πως αποφορολόγηση είναι αν κάνουν 100-(100*19), γιατί μπήκαν από θεωρητική κατεύθυνσή"

Οποιος δεν πιστεύει οτι ενας Οικονομολόγος ειναι ικανός να κρατα βιβλία Β' Κατηγορίας, εχει κομπλεξ ανωτερότητας?

Ειναι μια ενδιαφέρουσα οπτική γωνία της διαφοράς ανωτερότητας και κατωτερότητας.

(την επόμενη φορα, σε παρακαλώ.. με ομονατεπώνυμο και ιδιότητα... ετσι για να μην λέει ο καθένας οτι θέλει).

Αγαπητέ κύριε Κώστα ,

απαξίωση ως προς τους πτυχιούχους των οικονομικών σχολών απο την γνωστή ομαδα του φόρουμ βλέπετε.

Απαξίωση ως προς το ΟΕΕ απο του πτυχιούχους των οικονομικων σχολών της ομάδας του φόρουμ

βλέπετε????

Αν πεί κάποιος στους πτυχιούχους της ομαδας του φόρουμ , ότι το ΟΕΕ τους κατοχύρωσε το επάγγελμα τους , δινοντας τους την δυνατότητα να τηρούν Β κατηγορίας βιβλία έχοντας άδεια Γ τάξης , θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που θα κάνουν , θα είναι να γελάσουν .

Λέτε πως , μια μεγάλη ομάδα μελών του φόρουμ είναι οδηγούμενη , απο την αντιπαλότητα με το ΟΕΕ διότι αυτό προσπάθησε να κατοχυρώσει το επάγγελμα .

Δηλαδή δεν ήθελαν την κατοχύρωση ????

Λέτε ,

να σου θυμίσω τι ειδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας?

και αυτό που εγώ καταλαβαίνω έιναι οτι αυτό το είδος κάτι έχει

κατι δεν πάει καλά με αυτο το είδος .

Το είδος λοιπόν αυτών των επαγγελματιών που αναφέρεστε ,

είναι κατοχυρωμένο απο το ΟΕΕ ?????

Εαν είναι κατοχυρωμένο , πώς τα κατάφερε ????

Εαν δεν ειναι κατοχυρωμένο , πώς δουλεύει ???

Πόσους ασφαλισμένους έχει το ΕΤΑΟ απο το συγκεκριμένο είδος ?????

Πόσα χρήματα εισπράττει το ΟΕΕ απο το συγκεκριμένο είδος .

Είχα την τύχη , να έχω για δάσκαλο μου έναν οικονομολόγο, λογιστή , συμβουλο επιχειρήσεων , τον οποίο θεωρώ ακόμα και τώρα που απέχει , ένας απο τους πολύ καλούς .

Οταν τον ενημέρωσα ότι πρέπει να βγάλει άδεια Α τάξης με το πρώτο ΠΔ , μου τράβηξε μια σφαλιάρα και μου είπε , τους άντεξα μόνο για μία εβδομάδα όταν με είχαν καλέσει στην ιδρυτική επιτροπή του ΟΕΕ ,

μετά έφυγα , μήν ασχολείσαι με αυτούς , την δουλειά τους κάνουνε.

Τωρα εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να συζητατε για το ΟΕΕ την ΠΟΦΕΕ την ΠΕΦΕ την ΠΑΜΚ την ΜΑΚΙ την ΚΝΕ το ΠΑΣΟΚ την ΝΔ τον ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ το ΚΚΕ το ΛΑΟΣ και το κακό συναπάντημα.

ΦΙλε DAS...

Για την απαξίωση του ΟΕΕ, μπορούμε να μιλάμε για πολλά πράγματα.

Δεν θα υπερασπιστώ ούτε τον ουτε τον Γιαννόπουλο, Ούτε τον Αλαμάνο.

Εγω μιλησα.. ΜΟΝΟ.. για αυτο το γενικό κλίμα που υπάρχει για 'ασχετους Οικονομολόγους'.

Θα ηθελα ομως να μου πεις..

ΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ και εχουν το δικαίωμα να ασχοληθούν με το επάγγελμα του Λογιστή?

(καταλήγεις, οτι οι Οικονομολόγοι, δεν μπορούν).

Αυτο το απλό ερώτημα υπάρχει ουσιαστικά..

ΤΙ ειδους επαγγελματίες κρατούν Β' κατηγορίας? εγώ νομίζω οτι ΟΛΟΙ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ μπορεί και κρατά. Οικονομολόγοι, Πτυχ. των ΤΕΙ, Των ΙΕΚ, Του Λυκείου, Ηλεκτρολόγοι, Μηχανικοί, Δικηγόροι κλπ κλπ.

Αφου λοιπόν.. με παρεμβάσεις διαφόρων φορέων.. εχουν δικαίωμα ολοι αυτοι να εχουν αδεια λογιστή Γ' Τάξης, το ΟΕΕ ειναι υποχρεωμένο να τους δίνει αδεια και να τους εγγράφει στο ΕΤΑΟ αν θέλουν.

(νομίζω ομως, οτι ειναι ελάχιστοι αυτοι που γράφτηκαν στο ΕΤΑΟ. Οι περισσότεροι ειναι των ΑΕΙ και ΤΕΙ)

Επι της ουσίας. Συμφωνείς να μην ειναι ΟΛΟΙ?

ΠΟΙΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

ΠΟΙΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ?

Τέτοια ερωτήματα πρέπει να μας απασχολούν.

Οχι αφορισμοί και ισοπεδώσεις..

Νομίζω οτι στην παρέμβασή μου εγραψα για το 'ελάχιστο'. Τόνισα μάλιστα οτι "Δεν εξυπακούεται, οτι ο Οικονομολόγος ειναι και αριστος.. Δεν ειναι ομως και ασχετος".

Δεν χρειάζεται επιθετικό υφος εδω μέσα.. Οι αφορισμοί, δημιουργούν ενα τέτοιο κλίμα.

Guest Επισκέπτης

Ολα αυτα για να καταλάβουν κάποιοι οτι τύποι σαν τον Παπαδοπουλο αποτελουν τον ΟΕΕ και κανουν κουμαντοΑυτο που δεν μπορω να καταλάβω είναι πως τοσα χρόνια εχει παραμείνει η κηδεμονία του επαγγέλματος σε αυτή την παρεούλα,

μπορείς συνάδελφε fafoutis να μου απαντήσεις???

Για θυμίστε μας τι είδους επαγγελματίες κρατούν βιβλία Β' κατηγορίας;

Καλησπέρα. Γιατι μου θύμωσες?

Απο ολα οσα ειπα, αυτο κράτησες?

Να σου ΄θυμίσω οτι.. Οποιος θέλει, κρατά βιβλία Β' Κατηγορίας (και με τον νομο του κράτους..- αρθρο 38 κλπ κλπ.... ο κάθε επαγγελματίας μπορεί να κρατά τα βιβλία του)

Ομως. δεν ηταν αυτο το βασικό σημείο.

Αφορμή για την παρέμβασή μου, ηταν μια ασάφεια που υπάρχει εδω, για το ποιός μπορεί να ειναι Λογιστής.

Αφτό που ειδα σε αρκετές τοποθετήσεις, ειναι η κατάληξη οτι: Οι απόφοιτοι Οικονομικών ΑΕΙ ειναι ασχετοι για να παίρνουν αδεια Γ' Τάξης (βιβλία Β' Κατηγορίας).

Απο την αντίδραση ορισμένων, συμπεραίνω οτι οντως θεωρείτε ακυρη την επισήμανσή μου, και συμφωνείτε με την άποψη οτι οι Οικονομολόγοι δεν ειναι ικανοί να κρατούν βιβλία Β' Κατηγορίας.

Ειναι απόψεις..

Ποιοι εχουν δικαίωμα να ειναι Λογιστές Γ' τάξης?

Ποιοί Δεν εχουν δικαίωμα να παίρνουν αδεια Γ' Τάξης

Καλο Σαβατοκύριακο να εχεις..

Καλησπέρα.

Κων/νε εγώ έχω χίλια και ένα θέματα να συζητήσω και σε αυτά δεν έιναι το αν ο Οικονμολόγος είναι άξιος για Β' κατηγορίας Βιβλία....

Κανένας επίσης δεν το λέει ή τουλάχιστον το εννοεί...

Οπως και εσύ δεν εννοείς ότι το ΟΕΕ μας βαδίζει καλά...

Αν ποτέ καταργηθεί η λέξη "εννοώ" και αντικατασταθεί από τη λέξη "λέγω" θα έχουμε ελπίδα...

Υ.Γ. Καλώς όρισες στην γειτονιά :rolleyes:

Καλησπέρα. Γιατι μου θύμωσες?

Απο ολα οσα ειπα, αυτο κράτησες?

Να σου ΄θυμίσω οτι.. Οποιος θέλει, κρατά βιβλία Β' Κατηγορίας (και με τον νομο του κράτους..- αρθρο 38 κλπ κλπ.... ο κάθε επαγγελματίας μπορεί να κρατά τα βιβλία του)

Ομως. δεν ηταν αυτο το βασικό σημείο.

Αφορμή για την παρέμβασή μου, ηταν μια ασάφεια που υπάρχει εδω, για το ποιός μπορεί να ειναι Λογιστής.

Αφτό που ειδα σε αρκετές τοποθετήσεις, ειναι η κατάληξη οτι: Οι απόφοιτοι Οικονομικών ΑΕΙ ειναι ασχετοι για να παίρνουν αδεια Γ' Τάξης (βιβλία Β' Κατηγορίας).

Απο την αντίδραση ορισμένων, συμπεραίνω οτι οντως θεωρείτε ακυρη την επισήμανσή μου, και συμφωνείτε με την άποψη οτι οι Οικονομολόγοι δεν ειναι ικανοί να κρατούν βιβλία Β' Κατηγορίας.

Ειναι απόψεις..

Ποιοι εχουν δικαίωμα να ειναι Λογιστές Γ' τάξης?

Ποιοί Δεν εχουν δικαίωμα να παίρνουν αδεια Γ' Τάξης

Καλο Σαβατοκύριακο να εχεις..

Κύριε Παπαδόπουλε, δεν σας θύμωσα, απλά ήθελα να υπενθυμίσετε και στους υπόλοιπους ποιοι επαγγελματίες κρατάνε β’ κατηγορίας βιβλία.

Όσο για το ποιος είναι άξιος να λέγεται λογιστής, φοροτέχνης, οικονομολόγος ή αλεξιπτωτιστής δεν θα το κρίνω εγώ αλλά η αγορά.

Άλλωστε αυτή η κουβέντα γίνεται και θα συνεχίζει να γίνεται για πολλά χρόνια, γιατί όλοι οι Έλληνες είμαστε καλοί στα λόγια, ανεξαρτήτως επαγγέλματος.

Όσο για το ΟΕΕ την γνώμη μου την έγραψα λίγο πιο πάνω. Ο ρόλος του είναι καθαρά και μόνο εισπρακτικός. Δεν εξυπηρετεί τους σκοπους ίδρυσης του ή έστω αυτούς που αναφέρονται στον ιδρυτικό νόμο.

Εσείς με ρωτήσατε για το ποιοι έχουν δικαίωμα να είναι λογιστές Γ’ τάξης....

Εγώ θα το πάω λίγο παρακάτω λοιπόν....

Θεωρείται το επάγγελμα του λογιστή κατοχυρωμένο, ώστε αυτές οι τάξεις να έχουν κάποιο νόημα;

Καλό Σαββατοκύριακο και σε εσάς....