Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα με ενδιαφέρει να υπάρχουν επιχειρήσεις που να δουλεύουν και όχι να φυτοζωούν έτσι ώστε και εγώ να πληρώνομαι όσο (πιστεύω ότι) αξίζω , από εκεί και πέρα θα με ενδιέφερε και η προστασία μου σαν επαγγελματία και αστικά αλλά και εισοδηματικά . Όλα τα άλλα νομίζω ότι απλά γίνονται για να έχουμε να λέμε και να τσακονόμαστε .....

Τι να τι κάνω τη πιστοποίηση όταν οι επιχειρήσεις που δουλεύω ίσα ίσα τα βγάζουν πέρα , μήπως θα στραβωθούν από τη λάμψη του πιστοποιητικού και θα πουν "ας μη πληρώσω το ρεύμα , ας πληρώσω τον σούπεργαμάουα πιστοποιημένο λογιστή μου) ..... Ή ακόμη τι να τι κάνω την ελάχιστη αμοιβή (που είμαι υπέρμαχος εννοείτε) για να γίνω και έγω ένα ακόμη βάρος στον επιχειρηματία (όπου επιχειρηματίας μπορεί να είναι ο Βαρδηνογιάννης , αλλά και ο κυρ.Μήτσος με το καφενείο στο χωριό) ?

Ο επισκέπτης παραπάνω το έθεσε σε σωστή βάση , η διαφορά με τους άλλους επιστημονικούς κλάδους είναι ότι η συναλλαγή και η συναναστροφή με το πελάτη είναι σχεδόν σε καθημερινή βάση .......

Η δική μου η γνώμη είναι ότι θα πρέπει να μπούμε σε τροχιά ανάπτυξης (γελάστε όλοι μαζί) , να ξεκίνησει να ρέει το χρήμα στη πραγματική αγορά-οικονομία αλλά και θεσμικά ο ρόλος του ενημερωμένου (και όχι πιστοποιημένου) Λογιστή-Φοροτέχνη να αναβθμιστεί και με ευθύνες (που τις έχουμε απλόχερα βέβαια) αλλά και με δικαιώματα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bro συμφωνω και παλι μαζι σου..ναι αναπτυξη και οχι να φυτοζωει καμια επιχειρηση...

και ως γνωστον η φτωχια φερνει γκρινια (βλεπε ανειπραχτες οφειλες απο πελατες).

Εξακολουθω να πιστευω πως οι εξετασεις δεν θα κανουν σε καμια περιπτωση κακο στους επαγγελματιες λογιστες (στοιχειωδη γνωση).

Κακο θα κανουν στους δημοσιοσχεσιτες και στους νταραβεριτζιδες με τα ανασφαλιστα κοριτσακια για καταχωρησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bro συμφωνω και παλι μαζι σου..ναι αναπτυξη και οχι να φυτοζωει καμια επιχειρηση...

και ως γνωστον η φτωχια φερνει γκρινια (βλεπε ανειπραχτες οφειλες απο πελατες).

Εξακολουθω να πιστευω πως οι εξετασεις δεν θα κανουν σε καμια περιπτωση κακο στους επαγγελματιες λογιστες (στοιχειωδη γνωση).

Κακο θα κανουν στους δημοσιοσχεσιτες και στους νταραβεριτζιδες με τα ανασφαλιστα κοριτσακια για καταχωρησεις...

Διαφωνώ με τις εξετάσεις.

Η προυπηρεσία αρκεί για τη χορήγηση των αδειών.

Και ας πάρουμε ένα παράδειγμα,

Ενας λογιστής πτυχιούχος ΤΕΙ η ΑΕΙ κατέχει την άδεια λογιστή Β τάξης και θέλει να πάει στην Α τάξη.Εχει την ανάλογη προυπηρεσία.

Θα πρέπει να δώσει εξετάσεις πάλι?Οι εξετάσεις που έδωσε για την λήψη του πτυχίου του δεν αρκούν?

Μπορεί στις εξετάσεις να του βάλουν ένα θέμα που δεν του έχει τύχει και δεν μπορεί να το γράψει.θα στερηθεί την άδεια?

Μπορούσε κάλλιστα αν του τυγχανε στην πραγματικότητα να καθήσει να το ψάξει και να το διαβάσει.Με τις εξετάσεις πρέπει να τα γνωρίζει όλα απέξω και ανακατωτά?

Τι είναι?Παντογνώστης?

Γνωρίζεις πολύ καλά ότι οι κανόνες που αφορούν το επάγγελμα μας είναι "χαίρε βάθος αμέτρητο".

Εκτός αν δεν είσαι λογιστής και μιλάς εκ του ασφαλούς.

Οπως επίσης διαφωνώ και με τα υποχρεωτικά σεμινάρια.Δεν έχουν καμία λογική υπόσταση.

Μπορεί να υπάρχει ένα πλαφόν σχετικά με τη χορήγηση των αδειών ανάλογα με το πτυχίο.Αλλά όχι εξετάσεις,σεμινάρια και κουραφέξαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

varva δεν διαφωνω με εξετασεις..

αλλα αυτο προυποθετει το συστημα να ξαναχτιστει απο την αρχη.

Δεν πιστευω οτι θα υπαρξουν εξετασεις διοτι εαν θα υπηρχαν θα ειχαν ανακοινωθει πριν την Πολ της πιστοποιησης ή παραλληλα με αυτη.

Οι εξετασεις στην ουσια δινονται καθημερινα στην δουλεια μας, αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον. Οι εξετασεις ετσι οπως το κρινω εγω στην ουσια καταργουν τις ταξεις σε πρωτη φαση και ακυρωνουν την φοιτηση σε πανεπιστημια και τεχνολογικα ιδρυματα. Μπορει να κανω και λαθος.

Και εστω οτι εφαρμοζονται εξετασεις το θεμα ειναι ποιος τις καταρτιζει αφου ολοι ξερουμε οτι Λογιστικο επιμελητηριο δεν υπαρχει παρα μονο ο ΟΕΕ που ανηκουν εκει και μη λογιστες, εκτος και εαν η επιτροπη εξετασεων και επιλογης θεματων αποτελουνται αποκλειστικα απο λογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

varvas σου απάντησα σε χαλαρό τόνο και συνεχίζεις να μου επιτίθεσαι. Πρόσεχε τι γράφεις γιατί αν τα πάρω στα σοβαρά θα έχεις προβλήματα. Μέχρι στιγμής με έχεις θίξει για την οικογένεια μου, τη δουλειά μου και τους πελάτες μου χωρίς να με ξέρεις.

Για να μην φέρω το φόρουμ σε δύσκολη θέση το σταματάω εδώ. Αν συνεχίσης θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριοι,

οι εξετασεις δεν ειναι ετσι απλα μια προταση.Προυποθετει ολα οσα ειπε ο George και πολλα περισσοτερα που δεν φανταζομαστε τωρα. Αμαρτολε δεν ειμαι απλα λογιστης...ειμαι Ο λογισταρας λεμε βαση της αδειας και των πτυχιων μου....

Αλλα πιστευω αυτο δεν αρκει. Θα πρεπει οπως λες στο βαθος αμετρητο και στις απειρες αλλαγες να υπαρχει διαβαθμιση αδειων και εξετασεις. Βεβαια αυτο θα ανοιγε την ορεξη για κονομα σε πολλους οπως εχει επισημανθει ευστοχα σε αλλο ποστ....

Δεν ανοικω σε εκλεγμενους και μη του ΟΕΕ ή οτιδηποτε για να προτεινω. Γιαυτο και ισως λανθασμενα (αλλα απο επιλογη) τα χωνω αγρια στο λαθος συστημα.

Με λιγα λογια πιστευω οπως ειναι τωρα το σχεδιο δεν δουλευει και πρεπει να αλαξει, αλλα ταυτοχρονα δεν εχω και κατι αλλο να προτεινω περα απο τις εξετασεις.

Πιο φωτεινα μυαλα ισως βρουν κατι πιο ορθο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

varvas σου απάντησα σε χαλαρό τόνο και συνεχίζεις να μου επιτίθεσαι. Πρόσεχε τι γράφεις γιατί αν τα πάρω στα σοβαρά θα έχεις προβλήματα. Μέχρι στιγμής με έχεις θίξει για την οικογένεια μου, τη δουλειά μου και τους πελάτες μου χωρίς να με ξέρεις.

Για να μην φέρω το φόρουμ σε δύσκολη θέση το σταματάω εδώ. Αν συνεχίσης θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα.

ετσι και αλλιως το εχω ληξει...φοβηθηκα να ξερεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συνεχίσουμε με σοβαρότητα την συζήτηση ερωτώ.

Σε ποια μαθήματα θα θέλατε να εξεταστείτε ?

Τι ύλη να περιέχουν?

Γιατί το γενικά εξετάσεις δεν λέει τίποτα.

Ποιος θα βαθμολογήσει.

Θα υπάρχει δικαίωμα επανεξέτασης σε περίπτωση διαφωνίας.

Γράψτε πέντε πράγματα για το πως τις σκέφτεστε τις εξετάσεις και μετά βρίστε με ότι μπουρδολογώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα βαθμολογήσει.

.

Σε πολλές περιπτώσεις στο επάγγελμα μας ο βαθμολογούμενος μπορεί να γνωρίζει πολύ περισσότερα από τον βαθμολογητή.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συνάδελφοι καλησπέρα, η συζήτηση έχει πάρει τελείως λανθασμένη πορεία.

Η επίθεση από κάποιους εθελοντές βαλτούς έχει ένα και μόνο στόχο, τον αποπροσανατολισμό, την απάθεια, την κούραση του αναγνώστη .Ο κάθε ένας από εμάς, είτε πτυχιούχος ΑΕΙ είτε πτυχιούχος ΤΕΙ, είτε και ΙΕΚ , δεν θα είχε καμμία αντιπαλότητα και φθόνο αν συνηδειτοποιούσε ποιος είναι ο πραγματικά υπέυθυνος για, την έλλειψη θέσεων εργασίας, τους μισθούς πείνας, την ανοχή, την κοροιδία.Αυτός είναι οι συντεχνίες,( οι συλλόγοι, οι ομοσπονδίες , οι εμπειρικοί συνδικαλιστές ) συντηρούμενοι και παραγώμενοι από ένα ΥΠΕΘΟ ανίκανο να εφαρμόσει αυτά που αποφασίζει.Με διαλυμένους ελεγκτικούς μηχανισμούς , με καθαρίστριες στον ρόλο του ελεκτή, με πλημμελή ή άσχετο έλεγχο. Εταιρείες με κύκλο εργασιών άνω των 2 εκατομμυρίων ευρώ δεν διαθέτουν ούτε βιβλία ούτε στοιχεία και τυχαίως επι 2 χρόνια δεν εχουν δεχθεί έλεγχο,ιδίως όταν θεωρούνται και μεγαλοοφειλέτες βάσει υπεθο, αυτές συνεχιζουν να εκδίδουν πλαστά στοιχεία, να καρπώνονται φπα, φόρους, και κανείς να μην αχολείται. Από την άλλη εταιρείες πρότυπα (από τις λίγες )δέχονται ελέγχους και πληρώνουν πρόστιμα για εκπρόθεσμη καταχώρηση δαπάνης αξίας 3 ευρω!!!!

Τυχαίνει να μην έχουν χαρτί από την κλαδική ΠΑΣΟΚ!!

Τα γεγονότα είναι τωρινά και αληθινά.

Ολοι αυτοί σε συνεργασία με τις συντεχνίες λογιστών έχουν καταφέρει μικρά λογιστικά γραφεία να διαθέτουν ένα δυσανάλογο αριθμό πελατών είς βάρος όλων εσάς , μισθωτούς λογιστές άνεργους, μισθωτούς αλλά μπλοκάκι ανέργους, εργαζόμενους με εξευτελιστικότατους μισθούς και ωράρια, που εχουν μονίμως τον φόβο της απόλυσης.

Ποιός επιχειρηματίας ελλείψη ελέγχου θα εξακολουθεί να διατηρεί λογιστήριο, όταν ο συντεχνίτης της κλαδικής λογιστών του ζητάει τα μισά και θα κάνει και μία χαρά την δουλειά του.

Θέμα χρόνου είναι η μείωση μισθών, η απλήρωτη εργασία, η ανεργία, για όλους σας.

Πρίν κλείσει το επάγγελμα κανείς πτυχιούχος δεν είχε πρόβλημα εξεύρεσης εργασίας, μετά το κλείσιμο γέμισε ό τόπος συλλόγους, ομοσπονδίες, αδειούχους μεταβατικούς εμπειρικούς συνδικαλιστές,. Γιατί έγινε αυτό άραγε?? Μάσα και πάλι μάσα.

Ολοι μαζί αλλά και καθένας ξεχωριστά σταματήστε να γινόσαστε πρόβατα και να μιλάνε για εσάς άλλοι, εκπροσώπησε εσύ τον εαυτό σου. Η ιστορία με επιβεβαιώνει, τι έγινε μέχρι τώρα , πιστοποιήσεις επι πληρωμή, άδειες επί πληρωμή, σπατάλες επιμελητήριων που ζούν από το υστέρημα σας,( και δεν είναι κάν λογιστές) και το σημαντοκότερο ανεξέλεγκτη ανεργία!!!!!!.

Εγώ αποφάσισα ότι θα τους πολεμήσω όσο μπορώ, 20 χρόνια μου κάνουν την ζωή δύσκολη, η ανοχή σου είναι η δύναμη τους,( μην γίνεσαι πρόβατο στο <κλειστό κοπάδι τους>) ,πάρτης τους. Δοκίμασες τον ένα τρόπο και δεν σου βγήκε , κοίτα και τον άλλον, τι έχεις να χάσεις??

Ποτέ δεν ήταν θέμα πτυχίων,μην σας ξεγελάνε , είναι θέμα να εφαρομόζουν την πολιτική τους, πάντα έτσι ήταν .Οπως λέει και η ΕΕ, τέρμα το φαγοπότι κύριοι.

Ευχαριστώ και καλό βράδυ.

Υ.Σ.

Μην αναλώνεστε σε ανταπαντήσεις και ανάρμοστη συμπεριφορά σε άτομα με εντεταλμένη υπηρεσία , όσο και αν αγανακτείτε, αυτό είναι ο σκοπός τους , να σας εκνευρίσουν ,να σας αποπροσανατολίσουν , με σκοπό να κλείσει το θέμα. Τέρμα πιά ,23 χρόνια σας προκαλούνε και πέφτετε στην παγίδα τους, αγνοήστε τους !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΟ ΛΕΙΡΙ ΤΗΣ ΚΟΤΑΣ

Πάλι αμπελοφιλοσοφίες, κακεντρέχιες και υποτιμιτικά σχόλια για τις γυναίκες ( ανασφάλιστα κοριτσάκια). Προτάσεις κυρίες και κύριοι. Οεε - οικονομολογοι,Πολ- λογιστές,ποφεε- φοροτεχνικοί. Γιατί συνάδελφοι και συναδέλφισσες να κάνετε τον οικονομολόγο ενώ είσαστε λογιστές ή το ανάποδο, γιατί είμαστε όλοι ανασφαλείς και θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους εργοδότεσ - πελάτες μας και να μην φανεί η έλλειψη γνώσης μας σε όλα τα επίπεδα. Εγώ δουλεύω σε ναυτιλιακή, έχω ειδικευτεί σε αυτό το αντικείμενο γιατί θα πρέπει να δώσω εξετάσεις και να πάρω άδεια για παντός αντικειμένου? Γιατί να ασχοληθώ με νομικα-ψυχολογικά θέματα? Ναι να έχω μια γενική ιδέα για να ξέρω τι μου γίνεται αλλά έτσι το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάψω τον εργοδότη-πελάτη μου κάποια στιγμή στο μέλλον. Εξάλλου, οι γιατροί έχουν ειδικότεσ παθολογοσ- οδοντίατροσ-καρδιολόγοσ κλπ. γιατί για το οικονομικό επάγγελμα δεν αποδεχόμαστε τους διαχωρισμούσ, επειδή είναι μόνο τρείς και πηδάμε από τον έναν στον άλλον και γιατί υποτιμούμε τον έναν σε βάρος του άλλου?

(Γιατί θα πρέπει να πληρώσω πιστοποιημένο λογιστή για την υποβολή τησ δηλωσής μου όταν μπορώ να την υποβάλλω με δική μου ευθύνη?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Kαλησπέρα συνάδελφοι,

Δυστηχώς μία δημοσίευση σε ένα φόρουμ δεν ξεκινάει σαν αμπελοφιλοσοφία αλλά συνήθως σαν τέτοια καταλήγει, ιδίως όταν ο λόγος σου δεν έχει καλύψει πλήρως εσένα τον ίδιο.

Οσον αφορά τα υποτιμητικά σχόλια που διαπίστωσε ο συνάδελφος θα ήθελα να μου τα επισημάνει .Τι διαπίστωση έκανε, κάτι που το συναντάμε κάθε μέρα, η συντριπτική πλειοψηφία των λογιστικών γραφείων απασχολεί ανασφάλιστο προσωπικό (ανασφάλιστα κοριτσάκια) που <<μαθαίνουν>> και <<μαθαίνουν>>και <<μαθαίνουν>>, αναρωτιέμαι άραγε πότε αυτό το μαθαίνουν θα λάβει τέλος. Βέβαια δεν θα υποδυθώ τον κριτή του ελεγκτικού μηχανισμού. Ολα αυτά είναι μέρος αυτής της άτυπης συνεργασίας κράτους- συντεχνίας- συλλόγων- ομοσπονδιών, όπως προαναφέρθηκε. Όλα αυτά έρχονται και ενώνονται όσο συνεχίζεις να τα σκαλίζεις, Προσωπικά δεν διαπίστωσα πως δένει η υποτίμηση του γυναικείου φύλλου όταν αυτό δεν ασφαλίζεται.

Συνάδελφε το πώς αυτοπροσδιορίζεται ο καθένας δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το ότι εσύ δεν θα έχεις δουλειά, ή δεν έχεις ήδη δουλειά, η με το ότι σε απειλούνε έμμεσα να δουλεύεις τζάμπα για να μην βρεθείς εκτός της αγοράς εργασίας.

Ασχολήσου (χωρίς να κατευθύνω τις προτεραιοτητές σου) με πιο δραματικές καταστάσεις χωρίς να διαφώνω με τον προβληματισμό σου, ο λογιστής που αρνείται την ιδιότητα του υποβαθμίζει συνηδειτά το επάγγελμα που συντηρεί αυτόν και την οικογένεια του.

Ο εξαναγκασμός της απαραίτητης κατάθεσης δήλωσης μέσω πιστοποιημένου λογιστικού γραφείου επι αμοιβής αποτελεί πραξικόπημα στην δημοκρατία από μία συντεχνία , και δεν θα ήθελα να αναφερθώ περισσότερο.

Συνάδελφε θα ήθελα να κάνεις πιο σαφές τι σημαίνει ότι θα πρέπει να μπούμε σε τροχιά ανάπτυξης, καλό θα ήταν να γίνεις πιο σαφής. Σε τι ακριβώς συμφωνείς με μένα, αν συμφωνείς, και ποιος ο ρόλος σου απέναντι σε αυτήν την κατάσταση.

Είσαι εγεγραμμένος σε κάποιο σύλλογο. Γιατι αν είσαι διαφωνείς επι της αρχής.

Είναι πιο εύκολο το ΥΠΕΘΟ να κοντρολάρει μία ομοσπονδία και να περάσει τις πολιτικές του, παρά χιλιάδες λογιστές .

Δεν είναι λογικό να αποφασίζουν πέντε δέκα ανθρώποι για όλους εμάς .

Ατακτοι λογιστές στο ενδεχόμενο να κυρήξουν εκτός ομοσπονδίας απεργία αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασιές για την κρατική μηχανή , σενάριο όμως που άμα λάβει χώρα θα φέρει ανατροπές πιστεύω προς όφελος όλων των άνεργων , και χαμηλά αμοιβόμενων νέων συναδέλφων .

Μόνο έτσι θα σταματήσει η κατρακύλα που μας έχουν οδηγήσει οι εκλεκτοί των κομμάτων.

Το αποτέλεσμα της πολιτικής τους απέναντι στο ΥΠΕΘΟ την είδαμε, ας δοκιμάσουμε να τους ξεκουράσουμε και λίγο που από το πολύ άγχος για να προασπίσουν τα δικαιώματα μας έχουν χάσει τον ύπνο τους.

Πιστεύω ότι όλοι θα τους σεβόμαστε για τα κατορθώματα τους και θα αναπολούμε τις παλιές καλές μέρες.

Ευχαριστώ πολύ για την ανοχή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μερα γινομαι αποδεκτης αρκετων ιμειλ οπως το παρακατω, το οποιο ήλθε σήμερα.

Αγαπητή Κυρία / Κύριε,

Παρακαλώ βρείτε συνημμένο το βιογραφικό μου. Ονομάζομαι ........ Κωνσταντίνος. Είμαι πτυχιούχος Στατιστικής και κάτοχος μεταπτυχιακού στον ίδιο κλάδο από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με προϋπηρεσία 6 ετών ως στατιστικός, εργαζόμενος στη Coca-Cola Hellas και στην εταιρεία δημοσκοπήσεων G.P.O. Γνωρίζω αγγλικά, εξειδικευμένα στατιστικά προγράμματα και διαθέτω πτυχίο E.C.D.L.. Είμαι 31 ετών, παντρεμένος και πατέρας ενός παιδιού. Θα με ενδιέφερε να εργαστώ στην εταιρεία σας σε οποιαδήποτε θέση τα προσόντα μου θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα.

Φιλικά.

Κώστας ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ως φαίνεται δεν έχουν αντιληφθεί ότι εδώ είναι ένα Forum ανταλλαγής απόψεων και ενημέρωσης, και δεν είναι αρένα αντιπαράθεσης κλαδικών οργανώσεων.

Μιλάνε για μπλοκάκια, για εμπειρικούς συνδικαλιστές... :blink: Αλήθεια τι πτυχίο χρειάζομαι για να θεωρούμαινόμιμος συνδικαλιστής; :blink: Μήπως, λέω εγώ τώρα, μια αμοιβή από τη ΓΣΕΕ; :unsure:

Τελικά η δημοκρατία χωρίς όρια, μπορεί να γίνει η δικτακτορία των ηλιθίων.

Προτείνω σχόλια προσβλητικά, και μάλιστα από ανώνυμους επισκέπτες, να διαγράφονται άμεσα.

Όποιος θέλει να έχει λόγο, να έχει και τα .......(όπως θέλετε πέστε τα) για να τον υποστηρίζει. :huh:

Υστ. Να μην το ξεχάσω, ο τζίρος προκαθορίζει και την ανάγκη οργανωμένου λογιστηρίου, όχι το είδος της επιχείρησης. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....σας βρισκω ολους μια χαρα με τις ανταλαγες αποψεων τις αντιπαραθεσεις<br>τα σχολια σας .Το προβλημα σας απ οτι βλεπω ειναι το τι θα γινει με τις αδειες<br>τι και πως θα βγουν τι θα πληρωσουμε ποιοι ειναι οι δικαιουχοι και αλλα τοσα.<br>Το οτι κλεινουν οι επιχειρησεις και θα συνεχισουν να κλεινουν δεν αφορα μονο<br>τις επιχειρησεις αλλα και μας τους ιδιους που χανουμε τους πελατες και τις αμοιβες<br>μας σιγα μην σκεφτει ο αλλος να πληρωσει τον λογιστη του οταν το κυνηγανε <br>ολοι .Ωραια λοιπον πηραμε την πιστοποιηση και θα την παρουμε ολοι να ειστε σιγουροι<br>με τα αναφερομενα της <b>ΠΟλ και τι να το κανω εγω οταν θα εχω χασει ολους μου</b><br><b>τους πελατες γιατι ειτε θα εχουν κλεισει ειτε δεν θα μπορουν να με πληρωνουν</b>.<br><br>Και εκτος αυτου θα ερθουν και 5 μεγαλες εταιρειες που ετσι και αλλιως εχουν κανει<br>την εμφανιση τους και θα μας αποτελειωσουν. Το μεγαλυτερο αγχος πιστευω οτι το <br>εχουν οι συναδελφοι που και μεγαλο πληθος και ογκο εργασιων εχουν και ευτυχως<br> εχουν και καποιους συναδελφους για απασχοληση.<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 χρονια κανω αυτη την δουλεια 100 χρονια δεν μπορουμε να

συνεννοηθουμε ουτε για τις αποψεις μας ουτε καν για το επαγγελμα μας

και ολα αυτα τα εκμεταλευεται και το κρατος και το ΟΕΕ που αποδεδειγμενα

εμεις οι λογιστες το συντηρουμε και ολοι αυτοι οι αχρηστοι φορεις που εχουμε

"""ολοι μα ολοι """""" δεν μπορουν να κανουν τιποτα απολυτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tzanni

Ολα εχουν την χρησιμοτητα τους και αξιολογουνται οταν θα ερθει η ωρα.

Το θεμα ειναι ομως να εισαι σε θεση να καταλαβεις ποτε ηρθε η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tzanni

Ολα εχουν την χρησιμοτητα τους και αξιολογουνται οταν θα ερθει η ωρα.

Το θεμα ειναι ομως να εισαι σε θεση να καταλαβεις ποτε ηρθε η ωρα.

ο george... τι κανεις αγορινα? καιρο εχω να σε δω μεσα. :)

πολλα φιλια στο μικρο να δωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μερα γινομαι αποδεκτης αρκετων ιμειλ οπως το παρακατω, το οποιο ήλθε σήμερα.

Αγαπητή Κυρία / Κύριε,

Παρακαλώ βρείτε συνημμένο το βιογραφικό μου. Ονομάζομαι ........ Κωνσταντίνος. Είμαι πτυχιούχος Στατιστικής και κάτοχος μεταπτυχιακού στον ίδιο κλάδο από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με προϋπηρεσία 6 ετών ως στατιστικός, εργαζόμενος στη Coca-Cola Hellas και στην εταιρεία δημοσκοπήσεων G.P.O. Γνωρίζω αγγλικά, εξειδικευμένα στατιστικά προγράμματα και διαθέτω πτυχίο E.C.D.L.. Είμαι 31 ετών, παντρεμένος και πατέρας ενός παιδιού. Θα με ενδιέφερε να εργαστώ στην εταιρεία σας σε οποιαδήποτε θέση τα προσόντα μου θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα.

Φιλικά.

Κώστας ..........

Μήπως τα στοιχεία που δημοσιεύετε είναι προσωπικά και φωτογραφίζουν κάπως τον άτυχο υποψήφιο που αναγκάζεται να αναζητήσει δουλειά σε αντικείμενο διαφορετικό από αυτό που έχει σπουδάσει - ενδεχομένως και ονειρευτεί;

Υποτίθεται ότι οι αιτήσεις που υποβάλλονται για κάλυψη θέσεων εργασίας πρέπει να αντιμετωπίζονται με εχεμύθεια.

Φιλικά,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ανατρεξουμε στο λεξικο θα δουμε οτι ο Συνδικαλισμος ειναι η δραση των εργαζομενων για την προασπιση των δικαιωματων τους.

Πιστευω οτι ο συνδικαλισμος μονο αυτο δεν ειναι.....εχει εκφυλιστει ως εννοια και εδω δεν θα αναλυσουμε ποιος και τι φταιει και εαν ειναι τελικα χρησιμος ή οχι και πως μπορει να φανει χρησιμος.

Απλα να αναλογιστουμε σοβαρα τι τελικα επιδιωκουμε ως κλαδος...σημασια εχει ο κλαδος ως μελλοντικο σωστο εργαλειο..πιστευω να καταλαβαινουν ορισμενοι τι θελω να πω

Διοτι ολοι φωναζουμε, ολοι ξερουμε τι φταιει, ολοι ξερουμε τι πρεπει να γινει αλλα κανεις δεν κανει κατι, το γιατι συναδελφοι ειλικρινα δεν ειμαι σε θεση να το καταλαβω ισως διοτι ειμαι διαφορετικης νοοτροπιας.

Ο συνδικαλισμος δεν ειναι το σκαλοπατι για την εισοδο στην Βουλη, ο συνδικαλισμος οφειλει να ειναι αγνος, καθαρος με σαφη σκοπο , αλλα αυτο προυποθετει αλλαγη νοοτροπιας, αλλαγη στοχων και προτεραιοτητων.

Τελικα σαν κλαδος ειμαστε χρησιμοι....? Αυτο πρεπει να αναλογιστουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......ας ανατρεξουμε στις αποκαλυψεις του Ρακιντζη για τους διαφορους

εθνοπατερες συνδικαλιστες και τοτε θα αλλαξει στο λεξικο η ερμηνεια

της εννοιας συνδικαλισμος .

Μακρια και αγαπημενα απ ολους αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΟ ΛΕΙΡΙ ΤΗΣ ΚΟΤΑΣ

Kαλησπέρα συνάδελφοι,

(Δυστηχώς μία δημοσίευση σε ένα φόρουμ δεν ξεκινάει σαν αμπελοφιλοσοφία αλλά συνήθως σαν τέτοια καταλήγει, ιδίως όταν ο λόγος σου δεν έχει καλύψει πλήρως εσένα τον ίδιο.)

Συνάδελφε, πες μου εσένα που σε κάλυψαν κάποια σχόλια πιο πάνω που μόνο ύβρεις και αγενή εκτόνωση καταδείχνουν?

Οσον αφορά τα υποτιμητικά σχόλια που διαπίστωσε ο συνάδελφος θα ήθελα να μου τα επισημάνει .Τι διαπίστωση έκανε, κάτι που το συναντάμε κάθε μέρα, η συντριπτική πλειοψηφία των λογιστικών γραφείων απασχολεί ανασφάλιστο προσωπικό (ανασφάλιστα κοριτσάκια) που <<μαθαίνουν>> και <<μαθαίνουν>>και <<μαθαίνουν>>, αναρωτιέμαι άραγε πότε αυτό το μαθαίνουν θα λάβει τέλος.

άλλο πράγμα η αναφορά σε ανασφάλιστο προσωπικό και άλλο τα ανασφάλιστα κοριτσάκια ( και ποιοι είναι οι προισταμένοι αυτών των κοριτσιών? Οι εργοδότες μας με τις δικές μας ευλογίες και <<νομοταγείς >> συμβουλές μας, εμείς που σχολιάζουμε σ' αυτό το φόρουμ) Με ικανοποίησες τουλάχιστον που μετά τις υπερασπίστηκες.

Ασχολήσου (χωρίς να κατευθύνω τις προτεραιοτητές σου) με πιο δραματικές καταστάσεις χωρίς να διαφώνω με τον προβληματισμό σου, ο λογιστής που αρνείται την ιδιότητα του υποβαθμίζει συνηδειτά το επάγγελμα που συντηρεί αυτόν και την οικογένεια του.

γιατί δεν είναι δραματική η κατάσταση αυτών των ανασφάλιστων κοριτσιών? Μόνο τώρα που αρχίζει να καίγεται και η δική μας γούνα νιώθουμε την τραγικότητα της κατάστασης.

τίποτα προσωπικό συνάδελφε αλλά πολεμάω χρόνια την κατασταλαγνένη, ριζομένη στο dna άποψη ότι οι γυναίκες θα πρέπει να στέκονται πάντα ένα βήμα πίσω για να μην κόβουν το βιολογικό, φυσικό, πνευματικό <<αέρα>> των αντρών.

θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που δεν θέλω να πάρω την πιστοποίηση από τον ΟΕΕ αλλά να την πάρω από την ΠΟΛ, δεν θα μου επιτραπεί από το taxisnet η αποστολή των δηλώσεων της εταιρείας μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα στοιχεία που δημοσιεύετε είναι προσωπικά και φωτογραφίζουν κάπως τον άτυχο υποψήφιο που αναγκάζεται να αναζητήσει δουλειά σε αντικείμενο διαφορετικό από αυτό που έχει σπουδάσει - ενδεχομένως και ονειρευτεί;

Υποτίθεται ότι οι αιτήσεις που υποβάλλονται για κάλυψη θέσεων εργασίας πρέπει να αντιμετωπίζονται με εχεμύθεια.

Φιλικά,

Νίκος

Ειναι ενα απο τα εκατονταδες. Επρεπε ομως να βγαλω καποιο απολλα εις απαντηση ανεξαντλητων συζητησεων που εχουν γινει εδω για την επικρατουσα κατασταση στον τομεα εργασιας, την οποια αρκετοι δεν εχουνε παρει ακομα χαμπαρι. Εξαλλου του συγκεκριμμενου το βιογραφικο δεν το διαβασα, διοτι περισσοτερο θα στενοχωριώμουν για το που μας εφτασαν καποιοι να θεωρουμε οτι τσαμπα σπουδασαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ΛΕΙΡΙ ΤΗΣ ΚΟΤΑΣ

συναδελφε/ισα

σου προτεινω να αλλαξεις nick name επισης σου προτεινω να υπογραφεις αυτα που λες και επισης σου προτεινω να σκεφτεις οτι ειναι πανευκολο να απαξιωσεις κατι και πολυ δυσκολο να φτιαξεις κατι

αποφασισε τι θες

στα γραφω με πολυ καλη προθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγω την αποψη μου, μιας κι εχω λιγο χρονο και εχει παρει εκταση το θεμα..

Η πληρης καταργηση των (κατηγοριων φανταζομαι να εννοει ο θεματογραφος..) αδειων ισως ειναι ενα βημα προς την... αναπτυξη της ανταγωνιστικοτητας (που ειναι και πολυ της μοδας τελευταια!) και η διεξαγωγη (πραγματικων) εξετασεων για την αποκτηση αδειας, σε συνδιασμο ομως με την (απαραιτητη κατ' εμε) πιστοποιηση, θα ηταν μια καλη λυση και εξηγουμαι..

Θεωρω οπως προειπα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ την πιστοπιηση υπο τις εξης προυποθεσεις παραλληλα με τα προαναφερομενα:

α) Η' πληρη καταργηση των (κατηγοριων επαναλαμβανω) αδειων με διασυνδεση με την πιστοποιηση η οποια θα ειναι διαφορετικη για τους ελ. επαγγελματιες και διαφορετικη για τους μισθωτους.. Ετσι λοιπον ο επιχ/τιας ή εργοδοτης θα εχει την πληρη ευθυνη του ποιου, υπαλληλου-συνεργατη, προσλαμβανει και του τι δυνατοτητες πιθανοτατα να μπορει να εχει... και ο λογιστης θα μπορει να κανει την δουλεια του ειτε σαν ελ. επαγγελματιας στις επιχ/σεις που τον εχουν επιλεξει, ειτε σαν μισθωτος, στην εταιρεια και μονο που τον απασχολει.. Αυτονοητο ειναι οτι οσοι ειναι και τα δυο (μισθωτοι κι εχουν κι εναρξη...) θα πιστοποιουνται και για τα δυο..

β) Η πραγματικη διεξαγωγη εξετασεων σε διαφορετικη βαση ομως, και ξαναεξηγουμαι.. Να δινουμε διαφορετικες εξετασεις οι ελ. επαγγελματιες και οι μισθωτοι και επισης να γινετε διαχωρισμος των εξετασεων για οσους τηρουν β' και οσους τηρουν γ' χωρις να ειναι απαραιτητη προυποθεση η αποκτηση π.χ. πειρας... Αφου εδωσες και περασες και εισαι μαγκας και μπορεις να βρεις και πελατες που θα σε πληρωνουν κιολας, πεσε κι αμεσως στα βαθια, γτ (και ολοι το ξερουμε) πολλοι συναδελφοι δουλευαν για 5 ή 10 χρονια σε γραφεια, χωρις ενσημα και εχουν γνωσεις, αλλα κομπλαρουν στην αδεια.. (δεν ειμαι ενας απ'αυτους, ευτυχως απο την 1 μερα δουλειας ειχα και ενσημο προσωπικα, απλα ενα παραδειγμα εδωσα). Παντα ολα αυτα σε διασυνδεση με την πιστοποιηση..

Θεωρω απαραιτητη την πιστοποιηση ετσι κι αλλιως, αν γινει σωστα θα κανει καλο στον κλαδο μας γτ οι καθε λογης τυχαρπαστοι που τηρουν βιβλια (τραπεζικοι, εφοριακοι, διεκπεραιωτες, ασφαλιστες, μαναβιδες, μπακαλιδες..) δεν θα μπορουν εκ των πραγματων να ''δουλεψουν''.. Φυσικα η πιστοποιηση να μας προσδωσει αρμοδιοτητες, αλλα και δικαιωματα!

Για κατωτατες τιμες προσωπικα πολυ θα το θελα, αλλα εδω τις καταργουν και σε αυτους που τις ειχαν κατοχυρωσει, σε εμας θα τις θεσπισουν...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...