Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

γιατι ειναι κλειστο ?

μπες ανοιχτα ειναι αλλα να φορας τσιγκινο σοβρακο γιατι εχει πολυ πηδημα

βλέπω η βλάκεία δεν έχει πάτο, για αυτο το επίπεδο του φοροτέχνη σαν επάγγελμα είναι το χαμηλότατο!Υ.Σ. πιστεύω να το απολαμβάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ελα ντεε... και εγω περιμένω να ανοιξει το επάγγελμα του ιατρού, να αφήσω πλεόν τα λογιστικά αλλά τίποτα!! Μόνο λόγια είναι το υπουργείο τελικα!!! :P

για να γίνεις γιατρός πιστεύω ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον δίπλωμα ιατρικής σχολής αγράμματε φίλε μου που εξισώνεσαι και με γιατρό! σοβαρότης και επίπεδο μηδέν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΟ ΛΕΙΡΙ ΤΗΣ ΚΟΤΑΣ

Η συζήτηση θυμίζει ρεπορτάζ της λαικής, όλοι παραπονιούνται για την ακρίβεια αλλά το κολοκυθάκι τον Δεκέμβρη δεν γίνεται να μην το αγοράσουμε!

Προτάσεις υπάρχουν καταθέστε τες, μην εκτονώνεστε μόνο.

Γιατί να μην υπάρξουν διαβαθμίσεις ανάλογα με το το πτυχίο, την εμπειρία και τα αποτελέσματα σεμιναρίων-εξετάσεων ( όχι μόνο απλής παρουσίας κάποιου/ας σ'άυτό)και το αντικείμενο εργασίας?

Άλλωστε οι όροι οικονομολογος-λογιστής-φοροτεχνικός είναι ξεκάθαρες γιατί όλοι να υπάγονται στο οικονομικό επιμελητήριο και όχι στο λογιστικό ή το φοροτεχνικό.

τέλος, μη βαράτε εμάς τους ΙΕΚ δεν διεκδικούμε τίποτα περισσότερο από την Γ ή Β τάξη, που είναι το κακό? και αυτοί των ΤΕΙ μη ξεχνάνε ότι την ίδια αντιμετώπιση είχαν από αυτούς των ΑΕΙ όταν πρωτοιδρύθηκαν.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

μου θυμίζεις τον βενιζέλο συνάδελφε , που δεν μπορεί να πιάσει την φοροδιαφυγή αλλα σε (πασοκική) εταιρεία 2 χρόνια δεν εχει ερθει ελεγχος, και λειτουργούν χωρίς πρόσθετα βιβλία επι 1,5 χρόνο , κατα τα άλλα πάει να πιάσει την φοροδιαφυγή με <γιατρούς του δημοτικού>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω η βλάκεία δεν έχει πάτο, για αυτο το επίπεδο του φοροτέχνη σαν επάγγελμα είναι το χαμηλότατο!Υ.Σ. πιστεύω να το απολαμβάνεις!

για να γίνεις γιατρός πιστεύω ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον δίπλωμα ιατρικής σχολής αγράμματε φίλε μου που εξισώνεσαι και με γιατρό! σοβαρότης και επίπεδο μηδέν!

μου θυμίζεις τον βενιζέλο συνάδελφε , που δεν μπορεί να πιάσει την φοροδιαφυγή αλλα σε (πασοκική) εταιρεία 2 χρόνια δεν εχει ερθει ελεγχος, και λειτουργούν χωρίς πρόσθετα βιβλία επι 1,5 χρόνο , κατα τα άλλα πάει να πιάσει την φοροδιαφυγή με <γιατρούς του δημοτικού>

Μπαίνεις σ' ένα forum, βαριέσαι να γραφτείς, αποκαλείς τον έναν βλάκα, τον άλλο αγράμματο, λες ότι δεν υπάρχει επίπεδο, αυτοαποκαλείσαι συνάδελφος και περιμένεις απάντηση?

Και στο κάτω κάτω αφού είσαι τέτοια διάνοια απορώ πως δεν κατάφερες τα πάντα και με έπαινο.

Πάντα όμως είναι εύκολα να φταίει όλο το σύμπαν εκτός από τον ίδιο σου τον εαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γίνεις γιατρός πιστεύω ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον δίπλωμα ιατρικής σχολής αγράμματε φίλε μου που εξισώνεσαι και με γιατρό! σοβαρότης και επίπεδο μηδέν!

Ενας λογιστής φίλε μου έχει ασυγκρίτως ανώτερο πνευματικό επίπεδο με ένα γιατρό.

Και ξέρεις γιατί?

Γιατί ο λογιστής είναι ενημερωμένος σε όλα.Γνωρίζει οικονομικά,κοινωνικά,νομικά,πολιτικά,ξέρει πως να αντιμετωπίσει όλα τα προβλήματα που θα παρουσιασθούν και έχουν σχέση με τον άνθρωπο σαν νοητική οντότητα.

Ενας γιατρός είναι ένας καλός τεχνίτης.Οπως λέμε καλός τεχνίτης της πέτρας,καλός τεχνίτης τζακιών,καλός τεχνίτης σκεπών,ο γιατρός είναι καλός τεχνίτης του σώματος..Πέρα από την τέχνη του τίποτε άλλο.

Επομένως μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογιστής φίλε μου έχει ασυγκρίτως ανώτερο πνευματικό επίπεδο με ένα γιατρό.

Και ξέρεις γιατί?

Γιατί ο λογιστής είναι ενημερωμένος σε όλα.Γνωρίζει οικονομικά,κοινωνικά,νομικά,πολιτικά,ξέρει πως να αντιμετωπίσει όλα τα προβλήματα που θα παρουσιασθούν και έχουν σχέση με τον άνθρωπο σαν νοητική οντότητα.

Ενας γιατρός είναι ένας καλός τεχνίτης.Οπως λέμε καλός τεχνίτης της πέτρας,καλός τεχνίτης τζακιών,καλός τεχνίτης σκεπών,ο γιατρός είναι καλός τεχνίτης του σώματος..Πέρα από την τέχνη του τίποτε άλλο.

Επομένως μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Αν μου επιτρέπεις να προσθέσω ότι πρώτα απ όλα ο καλός ο λογιστής πρέπει να είναι καλός ψυχολόγος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Αν μου επιτρέπεις να προσθέσω ότι πρώτα απ όλα ο καλός ο λογιστής πρέπει να είναι καλός ψυχολόγος. :)

το ψυχολογικό επιμελητήριο το ξέρει οτι τους τρως την δουλειά?

Αρα εχουμε, ο ΟΕΕ δίνει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιά λογιστικά-φοροτεχνικά ψυχολογικά-κοινωνικά και συναφή επαγγέλματα, βάσει δηλώσεων .

Ο ιατρός είναι εμπειροτεχνίτης, άρα δεν πρέπει να αμοίβεται με μισθό αλλά με ημερομίσθιο.

Δεν είσαστε εσείς για δέσιμο μόνο δυστηχως. Να στε καλά συνάδελφοι πήρα την απάντηση μου, και αναμένω για το ανοιγμα που σημειωτέων θα το απολαυσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψυχολογικό επιμελητήριο το ξέρει οτι τους τρως την δουλειά?

Αρα εχουμε, ο ΟΕΕ δίνει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιά λογιστικά-φοροτεχνικά ψυχολογικά-κοινωνικά και συναφή επαγγέλματα, βάσει δηλώσεων .

Ο ιατρός είναι εμπειροτεχνίτης, άρα δεν πρέπει να αμοίβεται με μισθό αλλά με ημερομίσθιο.

Δεν είσαστε εσείς για δέσιμο μόνο δυστηχως. Να στε καλά συνάδελφοι πήρα την απάντηση μου, και αναμένω για το ανοιγμα που σημειωτέων θα το απολαυσω!!

Σε διαβασα πολυ προσεχτικα, και εκρινα απο την φρασεολογια σου.

Και εγω εχω διαφωνησει με συναδελφους αλλα ποτε δεν αποκαλεσα καποιον αγραμματο κτλ κτλ κοσμητικα επιθετα που χρησιμοποιεις για ατομα που δεν ξερεις.

Και εγω θα απολαυσω το ανοιγμα του επαγγελματος αλλα μαλλον με διαφορετικο τροπο απο εσενα.

Και η εννοια ΄΄συναδελφος΄΄ να την μελετησεις πολυ καλα πριν την αναφερεις σε αυτο το φορουμ..Συμβουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψυχολογικό επιμελητήριο το ξέρει οτι τους τρως την δουλειά?

Αρα εχουμε, ο ΟΕΕ δίνει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιά λογιστικά-φοροτεχνικά ψυχολογικά-κοινωνικά και συναφή επαγγέλματα, βάσει δηλώσεων .

Ο ιατρός είναι εμπειροτεχνίτης, άρα δεν πρέπει να αμοίβεται με μισθό αλλά με ημερομίσθιο.

Δεν είσαστε εσείς για δέσιμο μόνο δυστηχως. Να στε καλά συνάδελφοι πήρα την απάντηση μου, και αναμένω για το ανοιγμα που σημειωτέων θα το απολαυσω!!

Ναι θα απολαύσεις το άνοιγμα ενός ήδη ανοικτού επαγγέλματος.... :rolleyes:

Εδώ θα πω ένα ωραίο που έτυχε πριν από μερικές μέρες.

Μέσω ενός φίλου μου είχα στείλει ένα spam mail σε πολλές επιχειρήσεις - δεν περιμένω από τέτοια να πιάσουν (τελικά δεν έπιασε - σε αντίθεση με την προηγούμενη φορά που έφερε κάμποσα ραντεβού και καναδυό πελάτες).

Ένα από τα λίγα τηλέφωνα ήταν πάνω κάτω το εξής - δεν αναπαριστώ το διάλογο αν και ήταν απολαυστικός στο ύφος του.

Με πήρε κάποιος για λογαριασμό της συζύγου του από τη Σαντορίνη η οποία είχε δουλέψει παλιά σε λογιστικό γραφείο και από ότι φαντάζομαι τώρα δούλευε στο δημόσιο και αναρωτιόταν πως θα γινόταν να τα βρίσκαμε να κάνει αυτή το λογιστή και εγώ να βάζω την (τρομερή) τζίφρα μου στις δηλώσεις που κάνει αυτή. Φαντάστείτε για να παίρνει τηλέφωνο Αθηναίο λογιστή πόσο πόρτα θα είχε φάει από τους τοπικούς.

Του είπα ότι με τους νέους νόμους για τις ευθύνες των λογιστών (και εδώ που τα λέμε και με τους παλιούς) δεν πρόκειται να πάρω πάνω μου ερήμην την ευθύνη για τη δουλειά μιας λογίστριας - φάντασμα που μάλιστα είναι και πολύ μακριά από εδώ.

Παρότι προσπάθησε πραγματικά να με τουμπάρει με παρακλητικό κακομοίρικο ύφος τελικά δεν ενέδωσα (άλλος θα έλεγε δεν αυτοκτόνησα - γιατί περί τούτου επρόκειτο)...

Οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το επάγγελμα είναι όντως κλειστό στους δημοσίους υπαλλήλους.... :lol:

Όσο για αυτό που είπε ο αμαρτωλός, εντάξει οι γιατροί είναι οι elite της κοινωνίας μας και δεν θα τους φτάσουμε ποτέ σε θέματα status κτλπ, αλλά όντως είναι (συνήθως) πολύ μονοδιάστατοι ρε παιδί μου... Ο βασικός λόγος που ασκώ το επάγγελμα του λογιστή πάντως είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ να βαρεθώ με τις άπειρες διαφορετικές φορολολιστικές περιπτώσεις κάθε είδους γιατί τα πάντα αλλάζουν συνέχεια και είμαι πάντα στην τσίτα (αυτό για μένα είναι καταπληκτικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που ευαγγελίζονται τις εξετάσεις στο ΟΕΕ

Επαγγελματίες ΛΦ δεν είναι γιατί με ένα σχετικό πελατολόγιο και με τις αλλαγές της φορολογικές και τις καθημερινές υποχρεώσεις να τρέχουν και να προσέξεις και την οικογένεια σου μόνο να διαβάσεις για εξετάσεις δεν σκέφτεσαι.

Επαγγελματίες οικονομολόγοι μάλλον μετριότατοι θα έλεγα αλλιώς θα ήταν σε κανα ΔΝΤ , διεθνή οργανισμό ή έστω καθηγητές πανεπιστημίου.

Η άποψη μου είναι ή ότι είναι τεμπέληδες ανεπρόκοποι και βολεμένοι με λεφτά άλλων και προσπαθούν να επιδειχθούν κατεχόμενοι από τεράστια κόμπλεξ ή βιτσιόζοι να πώ ? ή δεν ξέρω τι άλλο έχουν στο μυαλό τους γιατί νορμάλ δεν είναι. Ρε τραβάτε να δουλέψετε να ξελαμπικάρετε που μπαίνετε εδώ μέσα πετάτε μια αρχιδιά και όποιον πάρει ο χάρος τραβάτε να βοσκήσετε κάνα πρόβατο να σας βαρέσει ο καθαρός αέρας στο κεφάλι.

Σας παρακαλώ κ διαχειριστές να διαγράφεται τέτοια σχόλια ακόμα και δικά μου και να αποφασίσετε αν αυτό το φόρουμ απευθύνεται σε επαγγελματίες ή κυράτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψυχολογικό επιμελητήριο το ξέρει οτι τους τρως την δουλειά? εδώ (συνάδελφε) είσαι εκτός θέματος

Αρα εχουμε, ο ΟΕΕ δίνει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιά λογιστικά-φοροτεχνικά ψυχολογικά-κοινωνικά και συναφή επαγγέλματα, βάσει δηλώσεων . εδώ πάλι προσπαθείς να βάλεις σ ένα θέμα κάτι άσχετο

Ο ιατρός είναι εμπειροτεχνίτης, άρα δεν πρέπει να αμοίβεται με μισθό αλλά με ημερομίσθιο.

εδώ έχεις χάσει το δάσος και κοιτάς το δέντρο

Δεν είσαστε εσείς για δέσιμο μόνο δυστηχως. εδώ σε τι αναφέρεσαι στο δάσος η στο δέντρο???

Να στε καλά συνάδελφοι πήρα την απάντηση μου(κι εμείς την δική μας),

και αναμένω για το ανοιγμα που σημειωτέων θα το απολαυσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.:Θέλω η Ε.Ε. να καταργήσει τις άδειες για το επάγγελμα του λογιστή και τότε θα δω τι θα κάνει και απο πού θα εισπράττει το επιμελητήριο για το ανούσιο έργο που παράγει...

ο ορθος λογος σπανιζει εδω περα , αρα μια τροικα μας σωζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.:Θέλω η Ε.Ε. να καταργήσει τις άδειες για το επάγγελμα του λογιστή και τότε θα δω τι θα κάνει και απο πού θα εισπράττει το επιμελητήριο για το ανούσιο έργο που παράγει...

ο ορθος λογος σπανιζει εδω περα , αρα μια τροικα μας σωζει.

...ρε παιδια εχετε σκεφτει οτι υπαρχει και περιπτωση να μας καταργησουν ολους

ουτε αδειες ουτε πιστοποιηση ουτε πελατες πλεον ουτε τιποτα ? και να ερθουν

οπως εχουν ερθει πλεον 10 μεγαλες εταιρειες συμβουλων που να ασχολουνται με τα παντα

και να μας θελουν ολους υπαλληλους ? ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΧΡΗΣΤΟ

ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που ευαγγελίζονται τις εξετάσεις στο ΟΕΕ

Επαγγελματίες ΛΦ δεν είναι γιατί με ένα σχετικό πελατολόγιο και με τις αλλαγές της φορολογικές και τις καθημερινές υποχρεώσεις να τρέχουν και να προσέξεις και την οικογένεια σου μόνο να διαβάσεις για εξετάσεις δεν σκέφτεσαι.

Επαγγελματίες οικονομολόγοι μάλλον μετριότατοι θα έλεγα αλλιώς θα ήταν σε κανα ΔΝΤ , διεθνή οργανισμό ή έστω καθηγητές πανεπιστημίου.

Η άποψη μου είναι ή ότι είναι τεμπέληδες ανεπρόκοποι και βολεμένοι με λεφτά άλλων και προσπαθούν να επιδειχθούν κατεχόμενοι από τεράστια κόμπλεξ ή βιτσιόζοι να πώ ? ή δεν ξέρω τι άλλο έχουν στο μυαλό τους γιατί νορμάλ δεν είναι. Ρε τραβάτε να δουλέψετε να ξελαμπικάρετε που μπαίνετε εδώ μέσα πετάτε μια αρχιδιά και όποιον πάρει ο χάρος τραβάτε να βοσκήσετε κάνα πρόβατο να σας βαρέσει ο καθαρός αέρας στο κεφάλι.

Σας παρακαλώ κ διαχειριστές να διαγράφεται τέτοια σχόλια ακόμα και δικά μου και να αποφασίσετε αν αυτό το φόρουμ απευθύνεται σε επαγγελματίες ή κυράτσες.

οπα ρε φιλε για χαλαρωσε το λιγο...γιατι δλδ πρεπει να συμφωνησουμε μαζι σου αλλιως δεν ειμαστε επαγγελματιες?και ειμαστε κομπλεξικοι και βιτσιοζοι?

και κοιτα...επειδη εχω εκφρασει την αποψη μου υπερ των εξετασεων στο ΟΕΕ και σεβομαι την δουλεια μου...

με προσβαλεις με το βλακωδες post, και κατι τυποι σαν εσενα μας καταντησαν ανυποληπτους στην κοινωνια (λογιστακους)..

φορτωθηκες τοσα οσα δεν μπορεις να φερεις σε περας....

περιμενεις πως και πως την περαιωση να χωσεις κατω απο το παπλωμα την απιστευτες "επαγγελματικες" βλακιες σου.....

και εισαι αξιος της μοιρας σου για την ζωη που κανεις....

τωρα εαν θες παντιοτροπως να λεγεσαι επαγγελματιας φιλε αρπακολα....προβλημα σου.

και καταληγω πως εσυ δειχνεις απιστευτη κομπλεξαρα μεσα απο την δημοσιευση σου.

Στην ελευθερη αγορα δυστυχως οι καλυτεροι και ικανοτεροι επιβιωνουν, αλλα πρεπει να εχουν οι εκαστοτε πελατες και καποιο κριτηριο να κρινουν...γιαναμε ολοι επαγγελματιες και λογισταραδες...φανφαρολογε της πλακας.

Εξετασεις να δουμε τι απιδια πιανει ο σακος του καθενος μπουρδολογου.Οποιος δεν προλαβαινει και δεν μπορει να αλλαξει επαγγελμα.

Υ.Γ.: δεν θα μπω σε λεπτομερειες επι προσωπικου για αυτοπροβολη...αλλα δεν με χαρακτηριζει τπτα απο το ποστ σου ειναι απαραδεκτο γιαυτο σου απανταω επι προσωπικου και σε αυτον τον τονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψυχολογικό επιμελητήριο το ξέρει οτι τους τρως την δουλειά?

Αρα εχουμε, ο ΟΕΕ δίνει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιά λογιστικά-φοροτεχνικά ψυχολογικά-κοινωνικά και συναφή επαγγέλματα, βάσει δηλώσεων .

Ο ιατρός είναι εμπειροτεχνίτης, άρα δεν πρέπει να αμοίβεται με μισθό αλλά με ημερομίσθιο.

Δεν είσαστε εσείς για δέσιμο μόνο δυστηχως. Να στε καλά συνάδελφοι πήρα την απάντηση μου, και αναμένω για το ανοιγμα που σημειωτέων θα το απολαυσω!!

Αυτό που ακόμη να καταλάβεις είναι ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι εδώ μέσα θα το απολαύσουν.

Για άλλους λόγους που δεν ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογιστής φίλε μου έχει ασυγκρίτως ανώτερο πνευματικό επίπεδο με ένα γιατρό.

Και ξέρεις γιατί?

Γιατί ο λογιστής είναι ενημερωμένος σε όλα.Γνωρίζει οικονομικά,κοινωνικά,νομικά,πολιτικά,ξέρει πως να αντιμετωπίσει όλα τα προβλήματα που θα παρουσιασθούν και έχουν σχέση με τον άνθρωπο σαν νοητική οντότητα.

Ενας γιατρός είναι ένας καλός τεχνίτης.Οπως λέμε καλός τεχνίτης της πέτρας,καλός τεχνίτης τζακιών,καλός τεχνίτης σκεπών,ο γιατρός είναι καλός τεχνίτης του σώματος..Πέρα από την τέχνη του τίποτε άλλο.

Επομένως μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Τα λάθη των γιατρών κοστίζουν ανθρώπινες ζωές ,τα λάθη των λογιστών πληρώνονται σε χρήμα.

Ο άνθρωπος όμως δίνει αξία στο επάγγελμα και όχι το επάγγελμα στον άνθρωπο.

Ο παρονομαστής είναι κοινός... είμαστε όλοι άνθρωποι απλά κάποιοι έχουν περισσότερα κόμπλεξ απο κάποιους άλλους .

Ας δώσουμε χώρο στους ανόητους επισκέπτες να νομίζουν ότι ''κάτι'' κάνουν και αυτοί στη ζωή τους.

Ένας μορφωμένος ηλίθιος είναι πιο ηλίθιος από έναν αμόρφωτο ηλίθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα ρε φιλε για χαλαρωσε το λιγο...γιατι δλδ πρεπει να συμφωνησουμε μαζι σου αλλιως δεν ειμαστε επαγγελματιες?και ειμαστε κομπλεξικοι και βιτσιοζοι?

και κοιτα...επειδη εχω εκφρασει την αποψη μου υπερ των εξετασεων στο ΟΕΕ και σεβομαι την δουλεια μου...

με προσβαλεις με το βλακωδες post, και κατι τυποι σαν εσενα μας καταντησαν ανυποληπτους στην κοινωνια (λογιστακους)..

φορτωθηκες τοσα οσα δεν μπορεις να φερεις σε περας....

περιμενεις πως και πως την περαιωση να χωσεις κατω απο το παπλωμα την απιστευτες "επαγγελματικες" βλακιες σου.....

και εισαι αξιος της μοιρας σου για την ζωη που κανεις....

τωρα εαν θες παντιοτροπως να λεγεσαι επαγγελματιας φιλε αρπακολα....προβλημα σου.

και καταληγω πως εσυ δειχνεις απιστευτη κομπλεξαρα μεσα απο την δημοσιευση σου.

Στην ελευθερη αγορα δυστυχως οι καλυτεροι και ικανοτεροι επιβιωνουν, αλλα πρεπει να εχουν οι εκαστοτε πελατες και καποιο κριτηριο να κρινουν...γιαναμε ολοι επαγγελματιες και λογισταραδες...φανφαρολογε της πλακας.

Εξετασεις να δουμε τι απιδια πιανει ο σακος του καθενος μπουρδολογου.Οποιος δεν προλαβαινει και δεν μπορει να αλλαξει επαγγελμα.

Υ.Γ.: δεν θα μπω σε λεπτομερειες επι προσωπικου για αυτοπροβολη...αλλα δεν με χαρακτηριζει τπτα απο το ποστ σου ειναι απαραδεκτο γιαυτο σου απανταω επι προσωπικου και σε αυτον τον τονο.

Όλα αυτά που έγραψες δεν αφορούν εμένα και εγώ δεν κρύβομαι πίσω από περαιώσεις και μαλακίες και επί προσωπικού το κάνεις εσύ με αυτά που γράφεις και μάλλον εσύ δεν σέβεσαι τη δουλεία σου και δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου που αποζητάς ελεγκτές και νταβατζήδες στις γνώσεις σου.

''και εισαι αξιος της μοιρας σου για την ζωη που κανεις'' Ναι άξιος είμαι που έχω μια οικογένεια και εξασκώ ένα επάγγελμα και διαβάζω κάθε μέρα και τρέχω κάθε μέρα.

Νομίζεις ότι αν πας και γράψεις εξετάσεις θα γίνεις καλύτερος ? ή περιμένεις μέσω εξετάσεων να μείνουν λιγότεροι λογιστές για να έχεις περισσότερη δουλειά εσύ? μάλλον εσύ είσαι κομπλεξικός και για επαγγελματικές βλακείες να κρίνεις τον εαυτό σου και όχι εμένα και τους άλλους που γράφουμε εδώ έστω και τραβηγμένα ή αγανακτισμένα θα έλεγα καμιά φορά την άποψή μας.

<div><br></div><div>Επίσης για το ποιος μας θεωρεί λογιστάκους κοίτα κατά οεε πλευρά.</div>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

<συνάδελφοι> νέοι και παλαιοί, θα αναφερθώ περισσότερο στους νέους διότι όλοι σχεδόν οι παλιοί είναι μέλη αυτής της απίστευτης συντεχνίας του κλειστού επαγγέλματος με τις ευλογίες του ΥΠΕΘΟ και των υπαλλήλων του τον ΟΕΕ.

Τον γιατρό τον χρειάζεται κάποιος όταν αρρωστήσει, τον μηχανικό θα τον χρειαστείς όταν κτίσεις σπίτι, τον δικηγόρο όταν έχεις πρόβλημα με τον νόμο, τον λογιστή όμως θα τον χρειαστείς κάθε μέρα, δεν νοείται συγχρονη εταιρεία χωρίς οργανωμενο εσωτερικό λογιστήριο, δεν νοείται ιδιώτης που στην καθημερινότητα του να μην χρειαστεί λογιστή ..πλέον.

Το αποτέλεσμα αυτής της αυξανόμενης ζήτησης είναι τεράστια ανεργία σε όποιον θελήσει να ακολουθήσει αυτήν την οδό, μισθοί πείνας (πλέον γραμματείς παιρνουν περισσοτερα απο βοηθό), παρακάλια για δουλειά, χιλιάδες βιογραφικά σε κάθε αγγελία που οι περισσότερες ειναι μούφα. Τι φταίει για αυτό, δηλαδή η δουλειά να αυξάνει, οι υποχρεώσεις των επιχειρήσεων να εχουν 10πλασιαστεί και ταυτόχρονα να λιγοστεύουν οι δουλειές , να μειώνετε η αμοιβή μας, μία σκέψη είναι η παντελής ελλειψη ελεγχου απο τις ΔΟΥ τα ΠΕΚ, το υπεε κτλ. που κάνει την κάθε μία επιχείρηση πλέον να μην μας έχσει και τόσο ανάγκη, εδωσα πιο παλιά τον παραδειγμα εταιρείας που κυκλοφοράει χωρίς προσθετο βιβλίο 1,5 χρόνο τωρα , για ισοζυγια δεν κανουμε θεμα, αυτα και αν εχουν τελέιωσει 2,5 χρονια τωρα.Τι τον ενδιαφερει τον επιχειρηματία να κρατησει ή να πληρωσει λογιστή οταν με το που μπει το σδοε (που δεν μπαινει εδω και χρόνια)δεν εχει καν βιβλιο πορτας, ειμαστε πολυτελέια φτηνή!!Αν όμως εμπαινε κάποια λυση θα του εβρισκες, να όμως που δεν μπαινει.

Η συμφωνιά με την συντεχνία ειναι παρτε 800 πελατες , πλημμελη εως ανυπαρκτη τηρηση βιβλιων, αλλα θα τους στειλετε ολους να κλεισουν βιβλια.

Αμα όμως η καθε εταιρεια υποχρεωνόταν μεσω ελεγχων να εχει κοσμο και δεν θα μπορουσε ο συντεχνιτης μια φορα τον μηνα ταχα της να κραταει βιβλια τοτε θα ειχαν όλοι δουλειά και μισθάρες, ποιος θα ενδιαφερόταν αν τα ΙΕΚ θα αποκλειονταν εκτος επαγγελματος, ουδείς.

Αρα η συντεχνεια του ΥΠΕΘΟ κραταει οχι μονο τα ΙΕΚ εκτος αλλα όλους τους νεους λογιστες ασχετως σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε επισκεπτη, η ανατπυξη της σκεψης σου θα ηταν βαρυνουσας σημασιας εαν την υπεγραφες. Εδω ολοι ξερουν ποιος ειμαι εγω πχ.

Μιλας για συντεχνιες, δεν θα εξετασουμε το πως και το γιατι δημιουργηθηκαν αλλα πρεπει να αναλογιστουμε ποτε θα ερθει ο καιρος να τελειωσουν οι συντεχνιες. Αυτο ομως θελει θαρρος, επιμονη και πιστη στο οτι μπορεις να αλλαξεις ορισμενα πραγματα, σαφως και τιποτα δεν ειναι ευκολο.

Ξεχνας ομως ενα πολυ βασικο σημειο, το Υ.Ο. σαφως και προωθει δουλεια σε λογιστες με τον ενα τροπο ή τον αλλον πχ ηλεκτρονικες δηλωσεις απο 01/01/2012 για ολους τους φορολογουμενους με πιστοποιημενο λογιστη. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει απο τα δημοσιευματα των τελευταιων μηνων. Διορθωσε εαν κανω λαθος στην εκτιμηση μου.

Για να επιτυχεις σε καθε επαγγελμα πρεπει να εχεις ορισμενες προυποθεσεις εκτος των γνωσεων που απαιτουνται.

Θα σου αναφερω μερικες :

1. Τιμιοτητα

2. Ειλικρινεια

3. Αγαπη για αυτο που κανεις.

4. Επιμονη

Σαφως η πελιοψηφια μας ειναι επαγγελματιες ή τουλαχιστον προσπαθουν καθημερινως να το αποδειξουν οτι ειναι. Ο επαγγελματιας ομως πρεπει να τηρει κανονες που στην θεωρεια ειναι ευκολο να τους διατυπωσεις αλλα στην πραξη πολυ δυσκολο να τους τηρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μην γίνεσθαι θύματα των συντεχνιών που αυτοαποκαλούνται σύλλογοι (ΠΟΦΕΕ, ΠΕΦΕ κτλ).Σσας απομυζούν και σας δουλευουν, για να πλουτίζουν τα ηγετικά τους στελέχη, ενω εσεις δικδικούμε μισθούς πεινας.

Οταν εσυ δεν εχεις δουλειά μήνες ανεργος , ερχεται η ΠΟΦΕΕ και βγάζει ανακοινώσεις για πιστοποιήσεις και οτι αλλη βλακεία θες.

Δεν την ακουσα ποτε να συνδριασει γιατί οι νεοι λογιστές δεν εχουν μεροκάματο, αυτο που όλο κανει ειναι να ζητάει παρατασεις για να βγει η δουλεια με ελάχιστον προσωπικο. Συνέχεια φωνάζουν οτι αυξάνεται η δουλειά αλλα δεν προτείνουν να γίνει καμμια προσληψη στα μέλη τους.

Απλά σκεφτείτε με λογική ποιοί σας δουλευουν και δουλευουν για καλό σας!!!Μην σας απροσανατολιζουν με διακυρήξεις στυλ πτυχιούχοι και μη, αλεξιπτωτιστές και μη, οι μονοι αλεξιπτωτιστες και μπαταχτζηδες ειναι αυτοί!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Αγαπητε επισκεπτη, η ανατπυξη της σκεψης σου θα ηταν βαρυνουσας σημασιας εαν την υπεγραφες. Εδω ολοι ξερουν ποιος ειμαι εγω πχ.

Μιλας για συντεχνιες, δεν θα εξετασουμε το πως και το γιατι δημιουργηθηκαν αλλα πρεπει να αναλογιστουμε ποτε θα ερθει ο καιρος να τελειωσουν οι συντεχνιες. Αυτο ομως θελει θαρρος, επιμονη και πιστη στο οτι μπορεις να αλλαξεις ορισμενα πραγματα, σαφως και τιποτα δεν ειναι ευκολο.

Ξεχνας ομως ενα πολυ βασικο σημειο, το Υ.Ο. σαφως και προωθει δουλεια σε λογιστες με τον ενα τροπο ή τον αλλον πχ ηλεκτρονικες δηλωσεις απο 01/01/2012 για ολους τους φορολογουμενους με πιστοποιημενο λογιστη. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει απο τα δημοσιευματα των τελευταιων μηνων. Διορθωσε εαν κανω λαθος στην εκτιμηση μου.

Για να επιτυχεις σε καθε επαγγελμα πρεπει να εχεις ορισμενες προυποθεσεις εκτος των γνωσεων που απαιτουνται.

Θα σου αναφερω μερικες :

1. Τιμιοτητα

2. Ειλικρινεια

3. Αγαπη για αυτο που κανεις.

4. Επιμονη

Σαφως η πελιοψηφια μας ειναι επαγγελματιες ή τουλαχιστον προσπαθουν καθημερινως να το αποδειξουν οτι ειναι. Ο επαγγελματιας ομως πρεπει να τηρει κανονες που στην θεωρεια ειναι ευκολο να τους διατυπωσεις αλλα στην πραξη πολυ δυσκολο να τους τηρησεις.

Με υπομονή και επιμονή μαθαίνεις την αλήθεια θα προσέθετα, αλλα συγκεντρώσου πιο πολύ στον να βγάλεις το όνομα σου απο τις λιστες των συλλόγων αν εισαι , με αυτα τα ονόματα διεκδικούν την υποβάθμιση και την εξαθλίωση σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με υπομονή και επιμονή μαθαίνεις την αλήθεια θα προσέθετα, αλλα συγκεντρώσου πιο πολύ στον να βγάλεις το όνομα σου απο τις λιστες των συλλόγων αν εισαι , με αυτα τα ονόματα διεκδικούν την υποβάθμιση και την εξαθλίωση σου .

Δεν την καταλαβες την τοποθετηση μου επισκεπτη αλλα δεν πειραζει. Επειδη ομως λαμβανεις μερος σε δημοσιο διαλογο καλο ειναι να υπογραφεις αυτα που λες. Διοτι ακομα και σωστο να πεις κανεις δεν θα σε λαβει υποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γίνεσθαι θύματα των συντεχνιών που αυτοαποκαλούνται σύλλογοι (ΠΟΦΕΕ, ΠΕΦΕ κτλ).Σσας απομυζούν και σας δουλευουν, για να πλουτίζουν τα ηγετικά τους στελέχη, ενω εσεις δικδικούμε μισθούς πεινας.

Οταν εσυ δεν εχεις δουλειά μήνες ανεργος , ερχεται η ΠΟΦΕΕ και βγάζει ανακοινώσεις για πιστοποιήσεις και οτι αλλη βλακεία θες.

Δεν την ακουσα ποτε να συνδριασει γιατί οι νεοι λογιστές δεν εχουν μεροκάματο, αυτο που όλο κανει ειναι να ζητάει παρατασεις για να βγει η δουλεια με ελάχιστον προσωπικο. Συνέχεια φωνάζουν οτι αυξάνεται η δουλειά αλλα δεν προτείνουν να γίνει καμμια προσληψη στα μέλη τους.

Απλά σκεφτείτε με λογική ποιοί σας δουλευουν και δουλευουν για καλό σας!!!Μην σας απροσανατολιζουν με διακυρήξεις στυλ πτυχιούχοι και μη, αλεξιπτωτιστές και μη, οι μονοι αλεξιπτωτιστες και μπαταχτζηδες ειναι αυτοί!!!!!!!!

Πίσω από την ανωνυμία ο καθένας μπορεί να κατηγορεί και να λασπολογεί όσο θέλει. Βέβαια σήμερα με τις νέες τεχνολογίες, δύσκολα παραμένεις άγνωστος αν κάποιος θελήσει να σε βρεί...

Πάμε παραπέρα.

Κατ΄αρχάς σε βρίσκω αδιάβαστο και ανενημέρωτο.

1. Η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. δεν είναι σύλογος είναι ομοσπονδία, για την ακρίβεια είναι η Πανελλήνια Ομοσπονδία Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών.

2. Από την άλλη είναι η Π.Ο.Λ., δλδ η Πανελλήνια Ένωση Λογιστών, η οποία δέχεται ως μέλη μόνο μισθωτούς και όχι ελεύθερους επαγγελματίες - αντικρουόμενα συμφέροντα κατά την άποψη τους-. Είναι και μέλος της ΓΣΕΕ, και το προεδρείο της στελεχώνεται κατά μεγάλο ποσοστό από το ΚΚΕ.

3. Η πιστοποίηση είναι αίτημα πολλών ετών, και δεν το θυμήθηκε ξαφνικά η Π.Ο.Φ.Ε.Ε., ούτε πιστεύω να διεκδίκησε την πατρότητα. Αυτό που θα πρέπει να διεκδικήσει είναι, αυτή να γίνει όχι μόνο προς εξυπηρέτηση του κρατικού μηχανισμού, αλλά και της δικής μας επαγγελματικής υπόστασης. Το θέμα της πιστοποίησης έχει συζητηθεί εκτενώς σε άλλα θέματα, και αν πράγματι ενδιαφέρεσαι μπορείς να γραφτείς και να τα δείς. Εκτός αν έχεις λόγους και αποκρύπτεις την ταυτότητα σου... :unsure:

4. Δεν ξέρω τι πριμένεις να ανοίξει η να κλείσει. Αυτό που γνωρίζω είναι, ότι από 1/1/2012 η δήλωση θα υπογράφεται υποχρεωτικά από πιστοποιημένο λογιστή, και θα αποστέλλεται μόνο ηλεκτρονικά. Τώρα τι θα είναι και πως θα είναι αυτή η πιστοποίηση, μάλλον δεν σε αφορά όπως κατάλαβα, οπότε τι να λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που έγραψες δεν αφορούν εμένα και εγώ δεν κρύβομαι πίσω από περαιώσεις και μαλακίες και επί προσωπικού το κάνεις εσύ με αυτά που γράφεις και μάλλον εσύ δεν σέβεσαι τη δουλεία σου και δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου που αποζητάς ελεγκτές και νταβατζήδες στις γνώσεις σου.

''και εισαι αξιος της μοιρας σου για την ζωη που κανεις'' Ναι άξιος είμαι που έχω μια οικογένεια και εξασκώ ένα επάγγελμα και διαβάζω κάθε μέρα και τρέχω κάθε μέρα.

Νομίζεις ότι αν πας και γράψεις εξετάσεις θα γίνεις καλύτερος ? ή περιμένεις μέσω εξετάσεων να μείνουν λιγότεροι λογιστές για να έχεις περισσότερη δουλειά εσύ? μάλλον εσύ είσαι κομπλεξικός και για επαγγελματικές βλακείες να κρίνεις τον εαυτό σου και όχι εμένα και τους άλλους που γράφουμε εδώ έστω και τραβηγμένα ή αγανακτισμένα θα έλεγα καμιά φορά την άποψή μας.

<div><br></div><div>Επίσης για το ποιος μας θεωρεί λογιστάκους κοίτα κατά οεε πλευρά.</div>

Ολοι το ιδιο κανουν και τρεχουν...δεν ειναι ολοι αξιοι ομως....

κοιτα φιλε εισαι εκτος τοπου και χρονου...εχεις μια αποψη...ΟΚ και οπως ειπε και ο φιλος Harry ολοι εχουν απο μια.

δεν εξαπελυσα απειλες βρισιες και συκοφαντιες ασυστολα και μην γνωριζοντας τον αλλο σε αντιθεση με εσενα. σου απαντησα απλα στο υφος που καταλαβαινεις.

Ναι οι εξετασεις θα σε κανουν καλυτερο γιατι εισαι ασχετος και εχεις φοβηθει μην χασεις την αδειουλα σου μεσα απο τις εξετασεις.

Εισαι αγανακτισμενος αλλα δεν σου φταινε συλληβδην οσοι δεν ασπαζονται τα πιστευω σου ωστε να τους βριζεις.

Οσο για την εμπιστοσυνη στον ευατο μου και να σου φαω τους πελατες....Τωρα ακομα μια φορα αποδεικνυεις οτι εισαι ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ....Δεν εχω αναγκη my friend τα ταλαιπωρα πελατακια σου....Μια χαρα ειμαι με το πελατολογιο μου και ειμαι ικανοποιημενος απο τα εσοδα μου....

δεν θα συνεχισω αυτο το θεατρο του παραλογου...σε λιγες μερες που θα ξεκινησει η εκπομπη της τατιανας θα εχεις και εσυ να ασχολεισαι με κατι στα κυβικα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...