Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αθέτηση πλήρωσης μισθού που είχα ζητήσει και υπογράψει στο βιβλίο του ΙΚΑ


Loulina

Ερώτηση

Προσλήφθηκα σε μια εταιρεία με μισθό 900 ευρώ (καθαρά). Έχω 12 χρόνια + προυπηρεσία ως βοηθός λογιστή. Στην εταιρεία πήγα απο 23/11 με έγραψε όμωσ στο ΙΚΑ από 03/11/08.

Η εταιρεία που εργαζόμαι είναι τουριστικό γραφείο. Ο προκατοχός μου δεν με βοήθησε καθόλου, είχα μονο μια σύντομη ενημερωση και πέραν τούτο τίποτε. Επί 2 μήνες μόνη μου προσπάθησα να καταλάβω πως κινείται η εταιρεια και παράλληλα η δουλειά "να τρέχει" και βέβαια δεν μπορούσα να τα κατεφέρω. Ανύπαρκτη αρχιοθέτηση, κανένας προμηθευτής δεν συμφωνεί κλπ κλπ.

Σε μια συζήτηση τον Νοέμβριο μου είπε οτι θεωρεί τα 900 ευρώ υπερβολικά για αμοιβή ενω παράλληλα καταλαβαίνει ότι δεν είχα την απαιτούμενη βοήθεια που χρειαζόμουν.

Τον Νοέμβριο πήρα 900 ευρώ. Παραμονή Πρωτοχρονιάς όταν ζήτησα να πήρωθώ του είπα ότι μου οφείλει τον Οκτώβριο, Δεκέμβριο, Δώρο Χριστουγέννων και τις υπερωρίες.

Μου είπε οτι δεν το συζητάει για τα 900 ευρώ γιατι από 02/01 (σήμερα) θα έρθει και άλλο άτομο οπότε απο εκεί που πλήρωνε ένα μισθό τώρα θα πληρώνει 2 μισθούς.

Δεν πρόκειται να το δεχθώ έτσι θα ήθελα να μου πείτε αν μπορεί να το κάνει αυτό αν και ξέρω ότι βάσει του νόμου δεν μπορεί.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω πόσος είναι ο μισθός μου με βάση την προυπηρεσία μου (καθαρά) και τι αποζημείωση θα πάρω σε περίπτωση απόλυσης που την θεωρώ δεδεμένη.

Ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι μια καλή και δημιουργική Νέα Χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Προσλήφθηκα σε μια εταιρεία με μισθό 900 ευρώ (καθαρά). Έχω 12 χρόνια + προυπηρεσία ως βοηθός λογιστή. Στην εταιρεία πήγα απο 23/11 με έγραψε όμωσ στο ΙΚΑ από 03/11/08.

Η εταιρεία που εργαζόμαι είναι τουριστικό γραφείο. Ο προκατοχός μου δεν με βοήθησε καθόλου, είχα μονο μια σύντομη ενημερωση και πέραν τούτο τίποτε. Επί 2 μήνες μόνη μου προσπάθησα να καταλάβω πως κινείται η εταιρεια και παράλληλα η δουλειά "να τρέχει" και βέβαια δεν μπορούσα να τα κατεφέρω. Ανύπαρκτη αρχιοθέτηση, κανένας προμηθευτής δεν συμφωνεί κλπ κλπ.

Σε μια συζήτηση τον Νοέμβριο μου είπε οτι θεωρεί τα 900 ευρώ υπερβολικά για αμοιβή ενω παράλληλα καταλαβαίνει ότι δεν είχα την απαιτούμενη βοήθεια που χρειαζόμουν.

Τον Νοέμβριο πήρα 900 ευρώ. Παραμονή Πρωτοχρονιάς όταν ζήτησα να πήρωθώ του είπα ότι μου οφείλει τον Οκτώβριο, Δεκέμβριο, Δώρο Χριστουγέννων και τις υπερωρίες.

Μου είπε οτι δεν το συζητάει για τα 900 ευρώ γιατι από 02/01 (σήμερα) θα έρθει και άλλο άτομο οπότε απο εκεί που πλήρωνε ένα μισθό τώρα θα πληρώνει 2 μισθούς.

Δεν πρόκειται να το δεχθώ έτσι θα ήθελα να μου πείτε αν μπορεί να το κάνει αυτό αν και ξέρω ότι βάσει του νόμου δεν μπορεί.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω πόσος είναι ο μισθός μου με βάση την προυπηρεσία μου (καθαρά) και τι αποζημείωση θα πάρω σε περίπτωση απόλυσης που την θεωρώ δεδεμένη.

Ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι μια καλή και δημιουργική Νέα Χρονιά.

Καταρχης χρονια πολλα και καλη χρονια.

Δε το βλεπω να σου κανει απολυση, με τον τροπο του θελει να σε οδηγησει σε αποχωρηση. Αποψη μου ειναι να το συζητησεις μαζι του (αν και δε βλεπω να υπαρχει αποτελεσμα) και μετα να απευθυνθεις στην τοπικη επιθεωρηση εργασιας. Υπαρχουν και πολλα παρομοια θεματα στο forum, κανε μια αναζητηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΑ 900?ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΛΟΓΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΒΡΕΣ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ 08' ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.(ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΤΥΧΙΟΥ,Η/Υ,ΓΑΜΟΥ,ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΤΛ).

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καταρχης χρονια πολλα και καλη χρονια.

Δε το βλεπω να σου κανει απολυση, με τον τροπο του θελει να σε οδηγησει σε αποχωρηση. Αποψη μου ειναι να το συζητησεις μαζι του (αν και δε βλεπω να υπαρχει αποτελεσμα) και μετα να απευθυνθεις στην τοπικη επιθεωρηση εργασιας. Υπαρχουν και πολλα παρομοια θεματα στο forum, κανε μια αναζητηση!

Επειδή είμαι καινούργια στο site αυτό μπήκα και έψαξα τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας για τους βοηθούς λογιστών και είδα αν τα λέω καλά ότι με 14 χρόνια προυπηρεσία ο μικτός είναι 1085 και κάτι αν δεν κάνω λάθος. Εγώ μικτά παίρνω 1100 στο χέρι 900.

Ζήτησα και πήρα κάτι λίγο παραπάνω από το βασικό καλά δεν λέω...????

Πείτε μου σας παρακαλώ σχεδόν 14 χρόνια προυπηρεσία ως βοηθός λογιστή τι μισθό πρέπει να παίρνω??

Βασικά και μικτά. Τώρα εργαζομαι όπως είπα σε τουριστικό γραφείο και έχουμε και το ΤΑΝΠΥ.

Ταμείο ναυτικών πρακτόρων..... τι..??

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΑ 900?ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΛΟΓΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΒΡΕΣ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ 08' ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.(ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΤΥΧΙΟΥ,Η/Υ,ΓΑΜΟΥ,ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΤΛ).

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Βαγγέλη καλησπέρα,

Το αστείο είναι ότι πήγα από γνωστό.....χαχαχαχα

Για να σοβαρευτούμε όμως....

Πες μου σε παρακαλώ πολύ τι δικαιούμε με προυπηρεσία 14 χρόνια (στο μεταίχμιο είμαι). Είμαι ανύπαντρη όπως ξέχνα επιδόματα παιδιών γάμου κλπ. Πτυχίο δεν έχω, μόνο από το αμερικάνικο κολλέγιο κάποια σεμινάρια. Η/Υ έχω το αντίστοιχο ισότιμο του ESDL το Cambridge Internationail Diploma in IT Skils.

Δεν θέλω να το φτάσω στα άκρα γιατί πήγα από γνωστό.... είδα εδώ τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας και είδα ότι ο βασικός ειναι στα 1085 αν δεν κάνω λάθος. Πήγα να του μιλήσω σήμερα αλλά μου είπε οτι θα τα πουμε την Δευτέρα .

Μέχρι την Δευτέρα θέλω να έχω μια αποκρυσταλλομένη απάντηση να του δώσω. Τον πατέρα μου που είναι λογιστής και απο τους πάρα πολύ καλούς δεν θέλω να τον ανακατέψω να μου τα υπολογίσει. Δύο άλλους φίλους που έχω λογιστές τους παίρνω τηλέφωνο και λείπουν ένεκα οι αργίες.

Επίσης πως υπολογίζονται οι υπερωρίες.

Περιμένω απάντηση και ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Επίσης κάτι άσχετο - σχετικό. Πως μπορώ να κατοχυρώσω την προυπηρεσία μου και να γίνω λογιστής

Α τάξεως...?? Αν δεν κάνω λάθος την ευκαιρία αυτή πρέπει να την έχω χάσει γιατί έχουν αλλάξει τα κριτήρια καλα δεν λέω...??

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά και συγνώμη για την ενόχληση.

Ελένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βαγγέλη καλησπέρα,

Το αστείο είναι ότι πήγα από γνωστό.....χαχαχαχα

Για να σοβαρευτούμε όμως....

Πες μου σε παρακαλώ πολύ τι δικαιούμε με προυπηρεσία 14 χρόνια (στο μεταίχμιο είμαι). Είμαι ανύπαντρη όπως ξέχνα επιδόματα παιδιών γάμου κλπ. Πτυχίο δεν έχω, μόνο από το αμερικάνικο κολλέγιο κάποια σεμινάρια. Η/Υ έχω το αντίστοιχο ισότιμο του ESDL το Cambridge Internationail Diploma in IT Skils.

Δεν θέλω να το φτάσω στα άκρα γιατί πήγα από γνωστό.... είδα εδώ τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας και είδα ότι ο βασικός ειναι στα 1085 αν δεν κάνω λάθος. Πήγα να του μιλήσω σήμερα αλλά μου είπε οτι θα τα πουμε την Δευτέρα .

Μέχρι την Δευτέρα θέλω να έχω μια αποκρυσταλλομένη απάντηση να του δώσω. Τον πατέρα μου που είναι λογιστής και απο τους πάρα πολύ καλούς δεν θέλω να τον ανακατέψω να μου τα υπολογίσει. Δύο άλλους φίλους που έχω λογιστές τους παίρνω τηλέφωνο και λείπουν ένεκα οι αργίες.

Επίσης πως υπολογίζονται οι υπερωρίες.

Περιμένω απάντηση και ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Επίσης κάτι άσχετο - σχετικό. Πως μπορώ να κατοχυρώσω την προυπηρεσία μου και να γίνω λογιστής

Α τάξεως...?? Αν δεν κάνω λάθος την ευκαιρία αυτή πρέπει να την έχω χάσει γιατί έχουν αλλάξει τα κριτήρια καλα δεν λέω...??

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά και συγνώμη για την ενόχληση.

Ελένη

Προσλήφθηκα σε μια εταιρεία με μισθό 900 ευρώ (καθαρά). Έχω 12 χρόνια + προυπηρεσία ως βοηθός λογιστή. Στην εταιρεία πήγα απο 23/11 με έγραψε όμωσ στο ΙΚΑ από 03/11/08. τι αποζημείωση θα πάρω σε περίπτωση απόλυσηςΤαμείο ναυτικών πρακτόρων..... τι..??ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΑ 900?ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΛΟΓΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ παραξενεύομαι... πως με 12+ χρόνια, κάνεις τόσο βασικές ερωτήσεις... anyway...

1. Απαγορεύεται η μείωση του μισθού, βάσει της εργατικής νομοθεσίας. Αν πάει να κάνει κάτι τέτοιο, μπορείς να απευθυνθείς στην επιθεώρηση εργασίας και να τον καταγγείλεις. Μπορεί να θέλει να σου μειώσει τις ώρες εργασίας, μόνο με δική σου συγκατάθεση.

σχετ.: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/5654

2. Περί αμοιβής λογιστών: http://www.omed.gr/index.php?module=mysse&...ata&myid=87

3. Περί αποζημίωσης: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2980

4. Περί αδειών λογιστή: http://www.oe-e.gr/lf/lf.htm

5. Περί υπερωριών: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6401

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βαγγέλη καλησπέρα,

Το αστείο είναι ότι πήγα από γνωστό.....χαχαχαχα

Για να σοβαρευτούμε όμως....

Πες μου σε παρακαλώ πολύ τι δικαιούμε με προυπηρεσία 14 χρόνια (στο μεταίχμιο είμαι). Είμαι ανύπαντρη όπως ξέχνα επιδόματα παιδιών γάμου κλπ. Πτυχίο δεν έχω, μόνο από το αμερικάνικο κολλέγιο κάποια σεμινάρια. Η/Υ έχω το αντίστοιχο ισότιμο του ESDL το Cambridge Internationail Diploma in IT Skils.

Δεν θέλω να το φτάσω στα άκρα γιατί πήγα από γνωστό.... είδα εδώ τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας και είδα ότι ο βασικός ειναι στα 1085 αν δεν κάνω λάθος. Πήγα να του μιλήσω σήμερα αλλά μου είπε οτι θα τα πουμε την Δευτέρα .

Μέχρι την Δευτέρα θέλω να έχω μια αποκρυσταλλομένη απάντηση να του δώσω. Τον πατέρα μου που είναι λογιστής και απο τους πάρα πολύ καλούς δεν θέλω να τον ανακατέψω να μου τα υπολογίσει. Δύο άλλους φίλους που έχω λογιστές τους παίρνω τηλέφωνο και λείπουν ένεκα οι αργίες.

Επίσης πως υπολογίζονται οι υπερωρίες.

Περιμένω απάντηση και ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Επίσης κάτι άσχετο - σχετικό. Πως μπορώ να κατοχυρώσω την προυπηρεσία μου και να γίνω λογιστής

Α τάξεως...?? Αν δεν κάνω λάθος την ευκαιρία αυτή πρέπει να την έχω χάσει γιατί έχουν αλλάξει τα κριτήρια καλα δεν λέω...??

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά και συγνώμη για την ενόχληση.

Ελένη

ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΛΕΝΗ,

ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ

ΔΕΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 12-14 Η' 14-16 ΧΡΟΝΙΑ.

(ΕΥΛΟΓΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΟ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ)

ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ(ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑ)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ SITE,ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ!

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ Α' ΤΑΞΕΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΣΠΟΥΔΕΣ+ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ... ΜΠΕΣ ΣΤΟ SITE TOY OEE ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΛΕΝΗ,

ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ

ΔΕΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 12-14 Η' 14-16 ΧΡΟΝΙΑ.

(ΕΥΛΟΓΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΟ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ)

ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ(ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑ)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ SITE,ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ!

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ Α' ΤΑΞΕΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΣΠΟΥΔΕΣ+ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ... ΜΠΕΣ ΣΤΟ SITE TOY OEE ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ.

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΓ. ΜΗΧΑΝΗΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ +15% ΕΠΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ.

ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ΛΑΘΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΤΑΜΕΙΟ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προσλήφθηκα σε μια εταιρεία με μισθό 900 ευρώ (καθαρά). Έχω 12 χρόνια + προυπηρεσία ως βοηθός λογιστή. Στην εταιρεία πήγα απο 23/11 με έγραψε όμωσ στο ΙΚΑ από 03/11/08.

.......

Τον Νοέμβριο πήρα 900 ευρώ. Παραμονή Πρωτοχρονιάς όταν ζήτησα να πήρωθώ του είπα ότι μου οφείλει τον Οκτώβριο, Δεκέμβριο, Δώρο Χριστουγέννων και τις υπερωρίες.

.............

Πώς και σου οφείλει τον Οκτώβριο;

Το Δώρο Χριστουγέννων φέτος ήταν στις 19/12 και όχι την παραμονή πρωτοχρονιάς.

Καλή και δημιουργική χρονιά και σε σε σένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πώς και σου οφείλει τον Οκτώβριο;

Το Δώρο Χριστουγέννων φέτος ήταν στις 19/12 και όχι την παραμονή πρωτοχρονιάς.

Καλή και δημιουργική χρονιά και σε σε σένα!

Φαντάζομαι τυπογραφικό....

Προσλήφθηκα σε μια εταιρεία με μισθό 900 ευρώ (καθαρά). Έχω 12 χρόνια + προυπηρεσία ως βοηθός λογιστή. Στην εταιρεία πήγα απο 23/1110 με έγραψε όμωσ στο ΙΚΑ από 03/11/08.

Ξέρεις πολλούς εργοδότες που γράφουν τους εργαζόμενους στο πορτοκαλί 20 μέρες πριν πιάσουν δουλειά...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Απαγορεύεται η μείωση του μισθού, βάσει της εργατικής νομοθεσίας. Αν πάει να κάνει κάτι τέτοιο, μπορείς να απευθυνθείς στην επιθεώρηση εργασίας και να τον καταγγείλεις. Μπορεί να θέλει να σου μειώσει τις ώρες εργασίας, μόνο με δική σου συγκατάθεση.

σχετ.: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/5654

Άν η μείωση μισθού πραγματοποιηθεί με σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου και υπογραφεί νεα γνωστοποίηση των ορών σύμβασης αορίστου χρόνου και από τις δύο πλευρές είναι νόμιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...