Προς το περιεχόμενο

Θα δωθεί παράταση για τιην περαίωση ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και αν η ΔΟΥ αδυνατεί να τα εκδόσει , πόσο θα περιμένουμε για την παραλαβή τους ?

Περίπου ένα μήνα: ( :D ) ή μήπως ( :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη Επισκέπτης-Irene-

Δηλαδή με βάση το νομοσχέδιο , επιχείρηση που έχει παραλάβει το σημείωμα περαίωσης αλλά δεν έχει περαιώσει και δεν έχει ως σήμερα παραλάβει πρόσκληση από τη ΔΟΥ , μπορεί να κάνει σχετική αίτηση σήμερα και εντός δέκα ημερών να πάει να περαιώσει ? Το έχω καταλάβει σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με βάση το νομοσχέδιο , επιχείρηση που έχει παραλάβει το σημείωμα περαίωσης αλλά δεν έχει περαιώσει και δεν έχει ως σήμερα παραλάβει πρόσκληση από τη ΔΟΥ , μπορεί να κάνει σχετική αίτηση σήμερα και εντός δέκα ημερών να πάει να περαιώσει ? Το έχω καταλάβει σωστά ?

ειναι λιγο πολύπλοκο αυτο το θεμα

ειχε ζητηθει να δοθεί με το νομο μια δευτερη ευκαιρια

δεν δόθηκε

μερικες ΔΟΥ την δίνουν απο μόνες τους

καντε πάντως μια προσπαθεια

δεν χανετε τιποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αρθρο της Ελευθεροτυπιας:

Μέτρα άμεσης τόνωσης των δημοσίων εσόδων, χωρίς όμως να προκληθούν γενικευμένες κοινωνικές αντιδράσεις, αναζητεί το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης.

Μετά τη... διαρροή σκληρών μέτρων, τα οποία έκαναν λόγο για αύξηση του ΦΠΑ και των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων, ακόμη και για επιβολή έκτακτης εισφοράς στα υψηλά εισοδήματα, στο υπουργείο Οικονομικών φαίνεται να προσγειώνονται τώρα σε... ηπιότερες παρεμβάσεις οι οποίες διακρίνονται σε δύο κατηγορίες: αυτές που μπορούν να αποδώσουν μέχρι το τέλος του έτους και αυτές που μπορούν να «τονώσουν» τον εξαιρετικά δύσκολο προϋπολογισμό του 2010.

Στην πρώτη κατηγορία των μέτρων ανήκουν:

*Η τρίτη κατά σειρά παράταση της ρύθμισης για τα ληξιπρόθεσμα χρέη και η παροχή νέας παράτασης για τη διαδικασία περαίωσης των εκκρεμών φορολογικών υποθέσεων. Για αυτά τα δύο μέτρα απαιτείται νομοθετική ρύθμιση, η οποία, όπως αποφασίστηκε την Παρασκευή, θα συμπεριληφθεί στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο που αναμένεται να κατατεθεί τις επόμενες εβδομάδες.

Χωρίς πρόστιμα

Στο ίδιο νομοσχέδιο, αναμένεται να συμπεριληφθεί ρύθμιση η οποία θα επιτρέπει στους φορολογούμενους να υποβάλλουν εκπρόθεσμες δηλώσεις εισοδήματος και ΦΠΑ χωρίς πρόστιμα.

Στο υπουργείο Οικονομικών εκτιμούν ότι θα εισρεύσουν αρκετά έσοδα από τις δύο ρυθμίσεις, οι οποίες δεν πρόλαβαν να αποδώσουν λόγω των σφικτών χρονοδιαγραμμάτων που είχε υποβάλει αρχικά το υπουργείο (οι προθεσμίες έληξαν την Παρασκευή, με τους περισσότερους επαγγελματίες να μην έχουν παραλάβει το ειδοποιητήριο ούτε για τα ληξιπρόθεσμα χρέη ούτε για την περαίωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Διάβασα στο http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/4508 πως '' επιπλέον περιελήφθησαν στις υπαγόμενες οφειλές και τα ληξιπρόθεσμα χρέη από φόρο εισοδήματος οικονομικού έτους 2008, δηλαδή ένα επιπλέον οικονομικό έτος. ''

Σε επιχείρηση που έχουμε κάνει ήδη περαίωση μέχρι οικ έτος 2007 (την κάναμε το 2008, πριν δηλαδή την παράταση) μπορούμε να προσέλθουμε στην ΔΟΥ για το ένα επιπλέον έτος;

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Διάβασα στο http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/4508 πως '' επιπλέον περιελήφθησαν στις υπαγόμενες οφειλές και τα ληξιπρόθεσμα χρέη από φόρο εισοδήματος οικονομικού έτους 2008, δηλαδή ένα επιπλέον οικονομικό έτος. ''

Σε επιχείρηση που έχουμε κάνει ήδη περαίωση μέχρι οικ έτος 2007 (την κάναμε το 2008, πριν δηλαδή την παράταση) μπορούμε να προσέλθουμε στην ΔΟΥ για το ένα επιπλέον έτος;

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

ΜΑΡΤΙΟΣ 2009 ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

τα ληξιπρόθεσμα για φόρο εισοδήματος οικονομικού έτους 2008 "τακτοποιήθηκαν" και όχι η περαίωση .

Περαίωση για το οικονομικό 2008 σε έναν αλλο Νόμο κάποια άλλη στιγμή , κάπως .... κάπου .... κάποτε....

ΤΑ ΤΡΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μια φορά κι ένα καιρό ήταν τρία γουρουνάκια που ζούσαν με τον πατέρα και την μητέρα τους δίπλα στο δάσος. Μία μέρα, ο πατέρας τους, τους είπε ότι έπρεπε να φτιάξουν την ζωή τους μόνοι τους, να βρουν μια δουλειά και να χτίσουν τα δικά τους σπίτια. Ξεκίνησαν, λοιπόν, και το κάνε ένα τράβηξε τον δικό του δρόμο.

Το πρώτο γουρουνάκι, προκειμένου να μην χάσει και πολύ χρόνο, αλλά ούτε και να κουραστεί, έφτιαξε ένα σπίτι από άχυρα. Γρήγορα και εύκολα έχτισε το σπίτι του και το δεύτερο γουρουνάκι, αυτό, όμως, από ξύλα. Το τρίτο γουρουνάκι, που ήταν πιο έξυπνο, αλλά και εργατικό από τα δύο αδελφάκια του, αποφάσισε να χτίσει ένα γερό σπίτι από τούβλα, παρόλο που θα χρειαζότανε περισσότερο χρόνο και εργασία.

Λίγες ημέρες αργότερα, ένα λύκος που ζούσε εκεί κοντά, επισκέφτηκε το πρώτο γουρουνάκι. Χτύπησε την πόρτα του αχυρένιου σπιτιού και όταν εκείνο δεν άνοιξε, ο λύκος φύσηξε δυνατά και το σπιτάκι διαλύθηκε αμέσως.

Το γουρουνάκι άρχισε να τρέχει γρήγορα για να ξεφύγει από τον λύκο και πήγε να κρυφτεί στο ξύλινο σπιτάκι του αδελφού του. «Στα έλεγε εγώ», μάλωσε τον αδελφό του το δεύτερο γουρουνάκι. «Μα χτίζουνε σπίτια από άχυρο; Πως μπορούσε να αντέξει;». Και έτσι, αποφάσισε να κρατήσει το αδελφάκι του στο σπίτι του, που θεωρούσε ότι αφού ήταν ξύλινο, ήταν και πιο γερό.

Ο λύκος, όμως, δεν άργησε να φανεί και στο δικό του σπίτι. Χτύπησε την πόρτα και όταν τα δύο γουρουνάκια δεν άνοιξαν, ο λύκος φύσηξε, όμως το σπιτάκι δεν έπεσε. Τότε άρχισε να φυσάει ακόμα πιο δυνατά, μέχρι που το ξύλινο σπιτάκι σωριάστηκε και τότε τα δύο γουρουνάκια άρχισαν να τρέχουν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν προς το σπιτάκι του τρίτου αδελφού τους, που ήταν φτιαγμένο από τούβλα.

Εκείνο, αφού εξήγησε στα δύο αδελφάκια του ότι πρέπει να κοπιάσει κανείς για να φτιάξει κάτι σωστό, τα καλοδέχτηκε να ζήσουν μαζί του στο δικό του γερό σπίτι. Έπρεπε, όμως, όλα μαζί να βρουν ένα τρόπο να διώξουν τον κακό λύκο που σε λίγο θα ερχότανε ξανά.

Πράγματι, μετά από λίγο, ο λύκος έφτασε και άρχισε πάλι να φυσάει δυνατά, χωρίς όμως να καταφέρνει να ρίξει το σπιτάκι. Τότε δοκίμασε να κλωτσήσει την πόρτα, ακόμα και να την χτυπήσει με σφυρί, όμως ήταν τόσο γερή και δεν έσπαγε.

Έτσι αποφάσισε να σκαρφαλώσει στην καμινάδα και να μπει στο σπίτι από εκεί. Ανέβηκε σε ένα δέντρο, έφτασε στην καμινάδα και άρχισε να κατεβαίνει. Το τρίτο γουρουνάκι, όμως, που όπως είπαμε ήταν πολύ έξυπνο, κατάλαβε τις προθέσεις του κακού λύκου και αποφάσισε να του δώσει ένα μάθημα. Άναψε μια μεγάλη φωτιά στο τζάκι και περίμενε τον λύκο.

Εκείνος, ενώ κατέβαινε μέσα από την καμινάδα, παραπάτησε και έπεσε μέσα στο αναμμένο τζάκι, με αποτέλεσμα να καεί η γούνα του. Πονεμένος και κουρασμένος άρχισε να τρέχει μακριά και μετά από την περιπέτειά του δεν ξαναγύρισε ποτέ να ενοχλήσει τα γουρουνάκια, που από την ημέρα εκείνη ζήσανε μαζί στο γερό, τούβλινο σπιτάκι, αγαπημένα και ευτυχισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγούδι του Αθανάσιου Διάκου

Τρία πουλάκια κάθονταν στου Διάκου το ταμπούρι

το 'να τηράει τη Λειβαδιά και τ'άλλο το Ζητούνι

το τρίτο το καλύτερο μοιρολογάει και λέει.

"Πολλή μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα.

Μην ο Καλύβας έρχεται, μην ο Λεβεντογιάννης;

- Νουδ' ο Καλύβας έρχεται, νουδ' ο Λεβεντογιάννης,

Ομέρ Βρυόνης πλάκωσε με δεκοχτώ χιλιάδες".

Ο Διάκος σαν τ'αγροίκησε πολύ του κακοφάνει.

Ψιλή φωνήν εσήκωσε, τον πρώτο του φωνάζει.

"Τον ταϊφά μου σύναξε, μάσε τα παληκάρια,

δώσ'τους μπαρούτη περισσή και βόλια με τις χούφτες

γλήγορα και να πιάσουμε κάτω την Αλαμάνα,

πούναι ταμπούρια δυνατά κι'όμορφα μετερίζια".

Παίρνουνε ταλαφρά σπαθιά και τα βαριά ντουφέκια,

στην Αλαμάνα φτάνουνε και πιάνουν τα ταμπούρια.

"Καρδιά παιδιά μου, φώναξε, παιδιά, μη φοβηθήτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε ένας εφοριακός σ` ένα βοσκό και του είπε:

- "Αν σου πω πόσα πρόβατα έχεις θα μου δώσεις ένα μια που έρχονται γιορτές;"

- "Ναι", λέει ο βοσκός.

- "Διακόσια", του απαντάει ο εφοριακός.

- "Σωστά", λέει ο βοσκός. "Πάρε ένα πρόβατο όπως συμφωνήσαμε."

Παίρνει ο εφοριακός το μερίδιό του και πάει να φεύγει.

- "Στάσου, αν σου πω κι εγώ τι δουλειά κάνεις θα μου δώσεις πίσω αυτό που πήρες;" αποκρίνεται ο βοσκός.

- "Ναι", λέει ο εφοριακός.

- "Είσαι εφοριακός", του απαντάει ο βοσκός.

- "Ναι, που το κατάλαβες;"

- "Πρώτον γιατί ήρθες απρόσκλητος, δεύτερον γιατί μου είπες κάτι που ήδη ξέρω και τρίτον άσε κάτω το σκύλο ρε ηλίθιε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης-Costas-

Καλησπέρα σας,

ειμαι μηχανικός και σημερα κάποιος υπάλληλος μου εφερε στο γραφείο μου, την δήλωση περαίωσης

για τα ετη απο 2001 -2007 (3.600 ευρώ)

Δηλώνω καθε χρόνο αμοιβες μελετων με συντελεστή 38% με προσαυξηση 20%, γιατι βάζω ελαχιστα εξοδα.

Τα εσοδα ειναι λίγα, γιαυτο μαλλον εβαλαν τα 500 ευρώ ανα ετος.

Την περασμένη περαίωση ειχα παει στην εφορία μου με τις φορολογικές δηλώσεις, τις εδειξα και μου ειπαν

μην τα πληρώσεις. Οταν τους ειπα, οτι φίλοι μου λογιστές με συμβούλευσαν να το πληρώσω, μου απάντησε ενας:

αστους αυτους δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!

Δεν θα το πληρώσω και τώρα (αλλωστε αδυνατώ), αλλα πρέπει να παω να το δηλώσω η να το αγνοήσω;

Και στην περίπτωση ελέγχου , χωρις να εχω αποκρύψει κάτι, ( μόνο ενα λάθος στον Φπα, που αντι 19%

σε παραμεθόριο εκοψα 13%), τι ποσό μπορει να βγάλουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αν είσαι εσύ σίγουρος για την ειλικρίνεια σου .. μην τα πληρώσεις .

Δεν χρειάζεται να πας πουθενά.. θα πας αν σε καλέσουν.

Το λάθος σου είναι μηδαμινό. (εκτός και αν στην συγκεκριμένη ΑΠΥ η αμοιβή ήταν τεράστια).

Τα 500,00 ευρώ, δεν έχουν να κάνουν με τον τζίρο σου ή κάτι σχετικό..

είναι το ελάχιστο ποσό ανά χρήση σε Β' κατηγορίας βιβλία.

Προφανώς δεν έχεις λογιστή και "καλύπτεσαι" από φίλους..

Ελπίζω μόνο να χρησιμοποιείς νομίμως και τον σωστό συντελεστή και να μην έχεις υποκλέψει ΦΠΑ μέσω δαπανών άσχετων με την δραστηριότητα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εσύ σίγουρος για την ειλικρίνεια σου .. μην τα πληρώσεις .

Δεν χρειάζεται να πας πουθενά.. θα πας αν σε καλέσουν.

Το λάθος σου είναι μηδαμινό. (εκτός και αν στην συγκεκριμένη ΑΠΥ η αμοιβή ήταν τεράστια).

Τα 500,00 ευρώ, δεν έχουν να κάνουν με τον τζίρο σου ή κάτι σχετικό..

είναι το ελάχιστο ποσό ανά χρήση σε Β' κατηγορίας βιβλία.

Προφανώς δεν έχεις λογιστή και "καλύπτεσαι" από φίλους..

Ελπίζω μόνο να χρησιμοποιείς νομίμως και τον σωστό συντελεστή και να μην έχεις υποκλέψει ΦΠΑ μέσω δαπανών άσχετων με την δραστηριότητα σου.

ευχαριστω για την απάντηση.

Ηθελα να ακούσω και απόψεις απο αλλους και τυχαια σας βρήκα.

Απο περιέργεια διάβαζα για αυτες τις περαιωσεις

Παρατηρώ οτι σχεδον ολοι τρέχουν να κλείσουν τα βιβλία και πρωτοι πολλοί συναδελφοί μου μηχανικοί.

Εκτος απο τον εισπρακτικό χαρακτήρα ,η περαίωση δεν ειναι νομιμοποίηση, συνέχιση της παρανομίας

και της κλεψιάς;

Στα δικά μου,

Ο φιλος λογιστης μου κανει χάρη βέβαια, και την τήρηση των βιβλίων την κανει

καποιος του γραφειου του. ( οπως καταλαβαίνεται εχω μόνο μερικες μελετες δημοσίου)

Τον συντελεστη καθαρου κέρδους πάντα μου τον προσαυξάνει κατα 20% (απο την αρχή θυμάμαι)

Εξοδα βάζω ελάχιστα και φυσικά καμία υποκλοπη Φπα.

Τωρα για τον 13%, εκανα 2 μελέτες σε Δήμαρχο νησιου και μου φάνηκε λογικό(χωρίς να ρωτήσω κανένα)

να βάλω στο δελτιο παροχης 13%, αφου ο παραλήπτης των μελετων ηταν σε παραμεθόριο περιοχή.

Ε, μετα στην Αθήνα μου ειπαν, οτι επρεπε να εχω υποκατάστημα στο νησί κ.λ.π.

Και ρωτώ, για κάθε μελετη, 10.000 ευρώ, που κάνω σε κάθε νησί, ειναι δυνατόν να εχω υποκαταστήματα;

Μου φαινεται, οτι ειχαν κάνει το 13% για να βοηθήσουν την οικονομία των παραμεθορίων νησιών.

Οι Δήμαρχοι, απο την αλλη,αν δεν βρουν μελετητές με εδρα τα νησια τους,(που δεν εχουν)

θα αναγκαστούν να πληρώσουν 19% στις αμοιβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...