Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προϋποθέσεις διαθεσιμοτητας , χρωστα υπολοιπα


επισκέπτη npapagri

Ερώτηση

καλησπερα,

ο εργοδοτης μου με βαζει διαθεσιμοτητα για το νεο ετος. μου χρωσταει 3 μισους μισθους απο την διαθεσιμοτητα οκτ. νοε. και δεκεμβρη και το δωρο χριστουγενων.

μου δινει μονο τα λεφτα οκτ. και νοεμβρη.

μπορει να το κανει χωρις να με ξεχρεωσει τα υπολοιπα χρεωστουμενα ? να υπογραψω τη νεα διαθεσιμοτητα ή να απαιτησω ολα οσα μου χρωστα ?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
καλησπερα,

ο εργοδοτης μου με βαζει διαθεσιμοτητα για το νεο ετος. μου χρωσταει 3 μισους μισθους απο την διαθεσιμοτητα οκτ. νοε. και δεκεμβρη και το δωρο χριστουγενων.

μου δινει μονο τα λεφτα οκτ. και νοεμβρη.

μπορει να το κανει χωρις να με ξεχρεωσει τα υπολοιπα χρεωστουμενα ? να υπογραψω τη νεα διαθεσιμοτητα ή να απαιτησω ολα οσα μου χρωστα ?

ευχαριστω.

Το ότι θα υπογράψεις δεν σημαίνει ότι παραιτείσαι απο την είσπραξη των δεδουλευμένων. Επίσης η διαθεσιμότητα δεν επηρεάζει τη πιθανή αποζημείωση που θα σου δώσει εαν σε απολύσει. Στους δύσκολους καιρούς που περνάμε θα έλεγα να υπογράψεις και να μην χαλάσεις τις σχέσεις σου με τον εργοδότη. Δες το σαν ξεκούραση.

διαβασε και το παρακάτω (το πήρα από δημοσίευση το Κρηθέα σε προηγούμενο topic):

Οταν μια επιχείρηση περιέλθει σε δύσκολη οικονομικά θέση, η οποία θα πρέπει να απο-

δεικνύεται, τότε έχει το δικαίωμα να θέσει όλους ή ένα μέρος από τους μισθωτούς, σε

διαθεσιμότητα (Εφετ.Θεσ/νίκης 473/93, Εγγρ.Υπ.Εργ.1639/98).

Γίνεται πάντοτε εγγράφως και εγκαίρως, δηλαδή πριν από αρκετές ημέρες και όχι την

ίδια μέρα που μπαίνουν οι μισθωτοί σε διαθεσιμότητα (Αρ.Πάγ.801/90).

Μπορεί να διαρκέσει μέχρι 3 μήνες για κάθε χρόνο (Ν.Δ.2961/54). Μπορεί να είναι

συνεχές ή με διακοπές (όχι μιας ή δύο μόνο ημερών αλλά τουλάχιστον μιας ή δύο

εβδομάδων κλπ.) αρκεί στο σύνολό του μέσα στο ίδιο έτος, να μην υπερβαίνει τους

3 μήνες.

Οι μηνιαίες αποδοχές των μισθωτών, για τους μήνες που τίθενται σε διαθεσιμότητα

είναι το 1/2 του μέσου όρου των πραγματικών αποδοχών που είχαν του δύο τελευταίους μήνες πλήρους απασχόλησης (άρθρο 10 Ν.3198/55, Εγγρ.Υπ.Εργ.425/84). Αν η διαθεσιμότητα είναι μικρότερη από 1 μήνα (πχ 20 μέρες), τότε η αμοιβή περιορίζεται στα 20/25 του 1/2 του μέσου όρου των πιο πάνω αποδοχών.

Οι μισθωτοί που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα δεν παρουσιάζονται στην επιχείρηση, ούτε και προσφέρουν καμμία εργασία σ'αυτήν. Αν όμως προσφέρουν εργασία έστω και για λίγες ώρες ημερησίως, δικαιούνται ολόκληρες τις αποδοχές του χρονικού αυτού διαστήματος της διαθεσιμότητας.

Στο χρονικό διάστημα της διαθεσιμότητας, οι μισθωτοί μπορούν να εργάζονται σε άλλον εργοδότη, χωρίς αυτό να συνεπάγεται καταγγελία της σύμβασης εργασίας για τον πρώτο εργοδότη.

Αν κάποιος μισθωτός προσφύγει στα δικαστήρια και δικαιωθεί τότε ο εργοδότης υπο-

χρεώνεται να καταβάλει όλες τις αποδοχές για το διάστημα που δεν εργαζόταν λόγω

διαθεσιμότητας.

Αν ο εργοδότης το επιθυμεί, μπορεί να απολύσει τους μισθωτούς που είναι σε διαθε-

σιμότητα, με τη νόμιμη αποζημίωση και να συμπληρώσει το έντυπο της καταγγελίας.

Οι μειωμένες αποδοχές των μισθωτών που τίθενται σε διαθεσιμότητα, υπόκεινται

κανονικά σε όλες τις κρατήσεις(ικα, φόρος κλπ) όπως γίνεται και με τις άλλες ετήσιες

αποδοχές τους (Εγγρ.ΙΚΑ 39450/51, Αρ.Π.647/82).

Θεωρείται πραγματικός χρόνος εργασίας για τους μισθωτούς. Δεν συμψηφίζεται με την

κανονική άδεια.

Για να είναι νόμιμη η διαθεσιμότητα, θα πρέπει ο εργοδότης να κοινοποιήσει στα άτο-

μα που επιθυμεί έγκαιρα και με έγγραφο, όπου θα ορίζεται ο χρόνος για τον οποίο

τίθενται σε διαθεσιμότητα (πχ 10/2-31/3/05) καθώς επίσης και ο λόγος για τον οποίο

τίθενται σε διαθεσιμότητα (πχ λόγω περιορισμού των εργασιών και του κύκλου εργα-

σιών της επιχείρησης κλπ)

Ο εργοδότης έχει δικαίωμα να ανακαλέσει τη διαθεσιμότητα αλλά και πάλι με έγγραφο

υπογεγραμμένο από τον εργοδότη και από τον μισθωτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το Επιδομα (Δωρο) Χριστουγ.καταβαλλεται 21/12 του ετους.

Ο Δεκεμβρης στο τελος του μηνα ή σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Σημερα λογικα θα σας δωσει το Δωρο, για το Δεκεμβρη εχουμε ακομη λιγο καιρο.

Εμεις δεν μπορουμε να σας πουμε τι να κανετε, αυτο ειναι προσωπικο σας ζητημα.

Το να υπογραψετε ή οχι δεν εχει να κανει με την αποδοχη σας ή μη της διαθεσιμοτητας. αλλα με τον αν λαβατε γνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω για τις απαντησεις.

απλα επειδη οταν υπογραψαμε για διαθεσιμοτητα το τριμηνο οκτ/νοε/δεκεμβριου μας εξοφλησε χρεωστουμενα αυγουστου/σεπτεμβρη και ειχα απορια μηπως υπαρχει καποια νομοθεσια που να τον υποχρεωνει να μας δωσει οσα χρωστα πριν υπογραψω νεα διαθεσιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...