Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγή από ασφαλιστικές εισφορές σε ΟΑΕΕ


επισκέπτη BarbaraP

Ερώτηση

Κοπέλα που έργαζεται με σύμβαση έργου,μπορεί να πάρει απαλλάγη από τις ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΑΕΕ και να εγγαφει σε άλλο ταμείο π.χ ΟΓΑ??Πότε παίρνει κάποιος απαλλαγή?Έιναι η πρώτη φορα που ασφαλίζετε και επίσης μένει σε παραμεθόριο (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό).Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ωραία κ Ξενικάκη

Βαθμολογήθηκες με άριστα δέκα και έχεις καταγράψει στις εκθέσεις σου ένα σωρό προτάσεις για την λειτουργία του οργανισμού.

Για την ταμπακιέρα θα πεις κάτι ?

Εννοώ ότι για όσα έγραψες για τον κλάδο μας δεν θα ζητήσεις ούτε ένα συγνώμη?

Ή μήπως θεωρείς ότι η άριστη βαθμολογία σου σαν υπάλληλος σου δίνει το δικαίωμα να συκοφαντείς έναν ολόκληρο κλάδο ?

Εγώ υπομονετικός περιμένω.

Και θα επανέλθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι γενικεύσεις πάντα οδήγουν σε στρεβλώσεις. Αυτό είναι γεγονός. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως υπήρχε κάτι το προσωπικό στην όλη συζήτηση. Τα έχει άλλωστε αυτά ο γραπτός λόγος. Το θέμα είναι να δεχόμαστε την καλοπροαίρετη κριτική που γίνεται και απο τις δύο πλευρές. Κριτική όμως που δε θα κινείται σε λάθος πλαίσια.

Σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ κριτική του είδους "ανήκεις σ αυτή την κατηγορία επαγγελματικού κλάδου άρα είσαι κι εσυ έτσι κλπ κλπ". Αυτό δεν είναι κριτική. Ουτε επίσης είναι κριτική να λεω "όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ίδιοι κλπ κλπ ".

Ας στυλιτεύσουμε λοιπόν τα κακώς κείμενα και ας μην ασχολούμαστε με τα παραπάνω. Η ουσία είναι που μένει κατά τη γνώμη μου. Μέσα από σωστή κριτική είναι σίγουρο πως θα βγεί κάτι θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι με αυτά που γράφεις.

Διάβασε σε παρακαλώ τα όσα γράφει ο κ. Ξενικάκης στην απάντησή του στον Διομήδη.

Δεν μπορείς να κρίνει γιατί ανήκει σε έναν κλάδο που κλπ κλπ

Δεν είναι ζήτημα ¨γραπτού λόγου¨.

Είναι συκοφάντηση και τσουβάλιασμα ενός ολόκληρου κλάδου και εγώ, ανήκοντας στον κλάδο αυτόν, δεν ανέχομαι να με συκοφαντεί ο κ Ξενικάκης ή ο οποιοσδήποτε κ Ξενικάκης.

Ο οποίος σε απάντηση όλων αυτών μας έγραψε πόσο καλός υπάλληλος είναι.

Επιμένω λοιπόν να περιμένω μια απάντηση για την ταμπακιέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι γενικεύσεις πάντα οδήγουν σε στρεβλώσεις. Αυτό είναι γεγονός. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως υπήρχε κάτι το προσωπικό στην όλη συζήτηση. Τα έχει άλλωστε αυτά ο γραπτός λόγος. Το θέμα είναι να δεχόμαστε την καλοπροαίρετη κριτική που γίνεται και απο τις δύο πλευρές. Κριτική όμως που δε θα κινείται σε λάθος πλαίσια.

Σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ κριτική του είδους "ανήκεις σ αυτή την κατηγορία επαγγελματικού κλάδου άρα είσαι κι εσυ έτσι κλπ κλπ". Αυτό δεν είναι κριτική. Ουτε επίσης είναι κριτική να λεω "όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ίδιοι κλπ κλπ ".

Ας στυλιτεύσουμε λοιπόν τα κακώς κείμενα και ας μην ασχολούμαστε με τα παραπάνω. Η ουσία είναι που μένει κατά τη γνώμη μου. Μέσα από σωστή κριτική είναι σίγουρο πως θα βγεί κάτι θετικό.

Κώστα

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι με αυτά που γράφεις.

Διάβασε σε παρακαλώ τα όσα γράφει ο κ. Ξενικάκης στην απάντησή του στον Διομήδη.

Δεν μπορείς να κρίνει γιατί ανήκει σε έναν κλάδο που κλπ κλπ

Δεν είναι ζήτημα ¨γραπτού λόγου¨.

Είναι συκοφάντηση και τσουβάλιασμα ενός ολόκληρου κλάδου και εγώ, ανήκοντας στον κλάδο αυτόν, δεν ανέχομαι να με συκοφαντεί ο κ Ξενικάκης ή ο οποιοσδήποτε κ Ξενικάκης.

Ο οποίος σε απάντηση όλων αυτών μας έγραψε πόσο καλός υπάλληλος είναι.

Επιμένω λοιπόν να περιμένω μια απάντηση για την ταμπακιέρα

Γιάννη, διάβασα αυτό που λές γι αυτό και το ανέφερα στο πόστ μου ( με έντονο χρώμα). Πιστεύω λοιπόν ( σκέφτομαι πάντα καλοπροαίρετα) πως ο Ι. Ξενικάκης δεν ήθελε να προσβάλλει τον Διομήδη.Γνώμη μου βέβαια. Ίσως δεν το συνέταξε σωστά και το νόημα που βγήκε ήταν διαφορετικό. Πάντως σε κάθε περίπτωση αρμόδιος να απαντήσει είναι ο ίδιος.

Φυσικά και μένα με ενοχλεί η γενίκευση και το έγραψα.¨ουτε μου άρεσε να διαβάζω κάτι τέτοιο για τον Διομήδη που τυγχάνει να γνωρίζω τον χαρακτήρα και τον επαγγελματισμό του. Απ' την άλλη όμως, χωρίς να μιλάω προσωπικά σε σένα, απλά κάνοντας μια αποστροφή του λόγου μου, θα ήθελα να σημειώσω πως πολλοί συνάδελφοι "τσουβαλιάζουν" τους εφοριακούς για παράδειγμα, λές και όλοι είναι ίδιοι. Και αυτό λοιπόν είναι λάθος. Γνωρίζω βέβαια πως εσύ όπως και πολλοί εδώ μέσα δεν έχουμε τέτοια άποψη, ούτε γενικεύουμε. Πιστεύω πως αν υπάρχει κάποια παρεξήγηση μεταξύ τους θα ήταν φρόνιμο να λυθεί, ώστε ο διάλογος να συνεχιστεί στα σωστά πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιαννη , ο κ Ξενικακης υπερεβει τα εσκαμμενα , ειναι γεγονος .

Ολοι κανουμε λαθη και πιστευω οτι δεν χρειαζεται να το συνεχισουμε

Διοτι εαν σκεφτει και ο ιδιος ποσοι συναδελφοι μας ηταν σωστοι ,οταν εφτασαν μπροστα στο γκισε του , σε σχεση με τους "αλεξιπτωτιστες" θα συνειδητοποιησει οτι οι πρωτοι ειναι η μεγαλη πλειοψηφια

Απλα τοσο καιρο καπου ηθελε να βγαλει αυτο το παραπονο του , και το εξεφρασε αποτομα και ακομψα

Παρτο και σαν ψυχοθεραπεια ρε παιδακι μου :)

Καπου επρεπε να τα πει και αυτος να ξεσπασει με αυτα που βλεπει αφου μεσα στην υπηρεσια δεν εισακουεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ καλός άνθρωπος είμαι , καλός επαγγελματίας πιστεύω πως είμαι, απλά δεν έχω Δ/ντη για να με βαθμολογήσει.

Θα παρακαλούσα και πάλι να ενημερώσετε τον κύριο Ξενικάκη , πως έχει δημιουργηθεί σοβαρότατο θέμα και προσωπικά περιμένω να ανακαλέσει τα όσα έχει γράψει για τον κλάδο μας ,μέσα απο την κοινότητά.

Σε διαφορετική περίπτωση , σας ενημερώνω πως θα κινηθώ νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Να ξεκαθαρίσω πρώτα ότι είμαι από τους ανθρώπους που έχω μια εντελώς διαφορετική άποψη για τους δημόσιους υπάλληλους. Ποτέ δεν τους τσουβάλιασα και ποτέ δεν τους απαξίωσα. (παρεμπιπτόντως πιστεύω ότι και η υστερία των ΜΜΕ των τελευταίων ημερών, με τα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων κλπ κλπ , σκοπό έχει να χάσουμε το δάσος και να ¨δημιουργήσουμε¨ εχθρούς, ξεχνώντας τον πραγματικό μας εχθρό)

Πάμε πάρα κάτω .

Όταν σου έγραψα να διαβάσεις προσεκτικά τα όσα έγραψε ο κ Ξενικάκης, εννοούσα το πρώτο δημοσίευμά του.

Ο κ Ξενικάκης Κωστή (αλλά και Διομήδη), δεν επιτέθηκε σε έναν συνάδελφο.

Ο κ Ξενικάκης επιτέθηκε σε όλον τον κλάδο.

Και όταν επανήλθε ήταν άλλα λόγια ………….

Γιαυτό και γω επιμένω και περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλές οι μέρες που για τον ένα ή άλλο λόγο δε μπορούσαμε να μπούμε στη φιλόξενη κοινότητα και είναι αλήθεια ότι μας λέιψατε όλοι σας και μας έλειψε και το πνεύμα του φόρουμ (η καλόσυνάτη διάθεση αλλά και το λυμένο ζωνάρι ....) :)

Απορώ γιατί δίνουμε μεγάλη έκταση στο θέμα , ο Γιάννης το έθεσε στη σωστή του βάση , αλλά από την άλλη προσωπικά δε βλέπω κάτι διαφορετικό στη θέση του κατά τα άλλα πολύτιμου βοηθού με τις γνώσεις του στο αντικείμενο κ.Ξενικάκη (που για να λέμε και του σταβού το δίκιο γράφει και επώνυμα ...) από ότι στις θέσεις σχεδόν όλων ως προς το κλάδο μας , από που θέλετε να το πάρουμε από τη Διοίκηση ή από τους πελάτες μας ή ακόμη και από τα καναλιά (που τώρα τελευταία έκανα το λάθος να τα παρακολουθώ ...) , η θέση τους είναι σχεδόν πανομοιότυπη με αυτή που εκφράζει ο κ.Ξενικάκης , είμαστε κλεφταράδες και έχουμε κάψει κοσμάκη . :lol:

ΥΓ Και για μένα λάθος η γενικεύση και σαφέστατα φάουλ ακόμη και αν τα έχει ζήσει, δε λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις αλλά έστω και με αυτή τη μικρή πείρα που έχω, αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι ελάχιστες αυτές οι περιτπώσεις αλλά και γενικότερα να το δούμε ....... πιστεύω ακράδαντα ότι σαν κλάδος υπάρχει φοβερή ποιότητα και ότι είμαστε όλοι καλοί άνθρωποι .... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά τώρα που συζητάμε είναι απίστευτα.

Ειπαμε ότι δεν έχουμε οργάνωση σαν κλάδος , αλλα να μην κατεβάσουμε και τα βρακιά μας να μας πηδήξουνε.

Δηλαδή όποιος γραφει ή βγαινει στα κανάλια επώνυμα μπορεί να λέει κλέφτες όλους τους λογιστές?????

Ο κύριος Ξενικάκης επειδή δινει επώνυμα απαντήσεις επι θεμάτων του ΟΑΕΕ αποκτά και το δικαίωμα να μας λέει κλέφτες.???

Το ποιό απλό θα ήτανε να πεί ένα συγνώμη βρε παιδιά , δεν αναφέρομαι γενικα στον κλάδο σας.

Αλλα προφανώς άλλα πιστευει ο κύριος Ξενικάκης .

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει , μάλλον πρεπει να πάρω άδεια .

Καλές απαντήσεις στις ερωτήσεις που αφορούν το ταμείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη, διάβασα αυτό που λές γι αυτό και το ανέφερα στο πόστ μου ( με έντονο χρώμα). Πιστεύω λοιπόν ( σκέφτομαι πάντα καλοπροαίρετα) πως ο Ι. Ξενικάκης δεν ήθελε να προσβάλλει τον Διομήδη.Γνώμη μου βέβαια. Ίσως δεν το συνέταξε σωστά και το νόημα που βγήκε ήταν διαφορετικό. Πάντως σε κάθε περίπτωση αρμόδιος να απαντήσει είναι ο ίδιος.

Φυσικά και μένα με ενοχλεί η γενίκευση και το έγραψα.¨ουτε μου άρεσε να διαβάζω κάτι τέτοιο για τον Διομήδη που τυγχάνει να γνωρίζω τον χαρακτήρα και τον επαγγελματισμό του. Απ' την άλλη όμως, χωρίς να μιλάω προσωπικά σε σένα, απλά κάνοντας μια αποστροφή του λόγου μου, θα ήθελα να σημειώσω πως πολλοί συνάδελφοι "τσουβαλιάζουν" τους εφοριακούς για παράδειγμα, λές και όλοι είναι ίδιοι. Και αυτό λοιπόν είναι λάθος. Γνωρίζω βέβαια πως εσύ όπως και πολλοί εδώ μέσα δεν έχουμε τέτοια άποψη, ούτε γενικεύουμε. Πιστεύω πως αν υπάρχει κάποια παρεξήγηση μεταξύ τους θα ήταν φρόνιμο να λυθεί, ώστε ο διάλογος να συνεχιστεί στα σωστά πλαίσια.

Κώστα

Να ξεκαθαρίσω πρώτα ότι είμαι από τους ανθρώπους που έχω μια εντελώς διαφορετική άποψη για τους δημόσιους υπάλληλους. Ποτέ δεν τους τσουβάλιασα και ποτέ δεν τους απαξίωσα. (παρεμπιπτόντως πιστεύω ότι και η υστερία των ΜΜΕ των τελευταίων ημερών, με τα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων κλπ κλπ , σκοπό έχει να χάσουμε το δάσος και να ¨δημιουργήσουμε¨ εχθρούς, ξεχνώντας τον πραγματικό μας εχθρό)

Πάμε πάρα κάτω .

Όταν σου έγραψα να διαβάσεις προσεκτικά τα όσα έγραψε ο κ Ξενικάκης, εννοούσα το πρώτο δημοσίευμά του.

Ο κ Ξενικάκης Κωστή (αλλά και Διομήδη), δεν επιτέθηκε σε έναν συνάδελφο.

Ο κ Ξενικάκης επιτέθηκε σε όλον τον κλάδο.

Και όταν επανήλθε ήταν άλλα λόγια ………….

Γιαυτό και γω επιμένω και περιμένω

Γιάννη, καλημέρα. Τονίζω εκ νέου πως έκανα μια αποστροφή και δεν αναφερόμουν προσωπικά σε σένα. Το γράφω και στο πόστ πιο πάνω.Πόσο πιο ξεκάθαρα να γράψω πως δεν ανήκεις σ αυτούς που γενικεύεις;:)

Αν ο Ι. Ξενικάκης - αλήθεια γιατί τον αποκαλείται κ. Ξενικάκη; Εμείς δεν είμαστε κύριοι ; - πιστεύει κάτι τέτοιο για των χώρο των λογιστών - φοροτεχνικών και αν εννοούσε αυτό που έγραψε για τον Διομήδη και εμμέσως για όλους εμάς συλλήβδην, τότε θα πρέπει να ανακαλέσει και να ζητήσει συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά τώρα που συζητάμε είναι απίστευτα.

Ειπαμε ότι δεν έχουμε οργάνωση σαν κλάδος , αλλα να μην κατεβάσουμε και τα βρακιά μας να μας πηδήξουνε.

Δηλαδή όποιος γραφει ή βγαινει στα κανάλια επώνυμα μπορεί να λέει κλέφτες όλους τους λογιστές?????

Ο κύριος Ξενικάκης επειδή δινει επώνυμα απαντήσεις επι θεμάτων του ΟΑΕΕ αποκτά και το δικαίωμα να μας λέει κλέφτες.???

Το ποιό απλό θα ήτανε να πεί ένα συγνώμη βρε παιδιά , δεν αναφέρομαι γενικα στον κλάδο σας.

Αλλα προφανώς άλλα πιστευει ο κύριος Ξενικάκης .

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει , μάλλον πρεπει να πάρω άδεια .

Καλές απαντήσεις στις ερωτήσεις που αφορούν το ταμείο .

Ρε Κιμωνάκο αυτό κατάλαβες ?????? (ΥΓ προσπαθώ να βρώ χρόνο να σε πάρω τηλ . :) )

Είπαμε ο κ.Ξενικάκης (και τον λέω κύριο γιατί τον άνθρωπο δεν το γνωρίζω και η ανατροφή μου στο Παρίσι με έχει μάθει να τους αποκαλώ έτσι ... :lol: ) έκανε τεράστιο φάουλ και εννοείτε ότι θα πρέπει τουλάχιστον να διορθώσει την άποψη του , αλλά επιμένω ότι δίνουμε μεγάλο ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο , αν είναι έτσι τότε θα πρέπει να κάνουμε συνέχεια αγωγές προς όλους και κάτι ακόμα , πολλές φορές και εμείς δεν γενικεύουμε πχ για εφοριακούς κλπ ??

Περιμένουμε και εμείς πάντως ο κ.Ξενικάκης είτε να ανακαλέσει είτε να διορθώσει την άποψη του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά τώρα που συζητάμε είναι απίστευτα.

Ειπαμε ότι δεν έχουμε οργάνωση σαν κλάδος , αλλα να μην κατεβάσουμε και τα βρακιά μας να μας πηδήξουνε.

Δηλαδή όποιος γραφει ή βγαινει στα κανάλια επώνυμα μπορεί να λέει κλέφτες όλους τους λογιστές?????

Ο κύριος Ξενικάκης επειδή δινει επώνυμα απαντήσεις επι θεμάτων του ΟΑΕΕ αποκτά και το δικαίωμα να μας λέει κλέφτες.???

Το ποιό απλό θα ήτανε να πεί ένα συγνώμη βρε παιδιά , δεν αναφέρομαι γενικα στον κλάδο σας.

Αλλα προφανώς άλλα πιστευει ο κύριος Ξενικάκης .

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει , μάλλον πρεπει να πάρω άδεια .

Καλές απαντήσεις στις ερωτήσεις που αφορούν το ταμείο .

Απάντηση ενός "Εφοριακού που σέβεται τον πολίτη" μιας ΔΟΥ:

Αυτά τώρα που συζητάμε είναι απίστευτα.

Ειπαμε ότι δεν έχουμε οργάνωση σαν κλάδος εμείς οι Εφοριακοί , αλλα να μην κατεβάσουμε και τα βρακιά μας να μας πηδήξουνε.

Δηλαδή όποιος γραφει ή βγαινει στα κανάλια επώνυμα μπορεί να λέει κλέφτες όλους τους εφοριακούς?????

Ο κύριος DAS επειδή δινει επώνυμα ή ανώνυμα απαντήσεις επι θεμάτων των Ναυτιλιακών αποκτά και το δικαίωμα να μας λέει κλέφτες.???

Το ποιό απλό θα ήτανε να πεί ένα συγνώμη βρε παιδιά , δεν αναφέρομαι γενικα στον κλάδο σας.

Αλλα προφανώς άλλα πιστευει ο κύριος DAS .

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει , μάλλον πρεπει να πάρω άδεια .

Καλές απαντήσεις στις ερωτήσεις που αφορούν τα Ναυτιλιακά .

Κίμωναrolleyes.gif ,

μην πάρεις την απάντηση μου επιθετική, γιατί όντως είναι υπερβολική...

Σκοπός μου μονάχα είναι να δείξω αυτό που θέλω με ένταση...

Δίοτι όλοι μας ξέρουμε ότι εν τι ουσία δεν αναφερόταν απαξιωτικά σε όλους.

Διότι όλοι ξέρουμε ότι όταν μιλάμε σε εφοριακό ή Δημόσιο Υπάλληλο δεν αναφερόμαστε εν τι ουσία απαξιωτικά σε όλους...

Το λάθος του Ξενικάκη να μην πει αμέσως ¨Ξεκολάτε βρε μάγκες, αφού ξέρετε ότι εννούσα αυτό..."

Το λάθος το δικό μας, να μην βλέπουμε μόνο με τα μάτια.... υπάρχουν και άλλα όργανα του σώματος που βλέπουν...

Χαλκιδάιε..

Με συμπαθάς έτσι;..

Τα νερά μπορέι να μην είναι κουζουλά μα η πάρτη μου...άστα να πάνε...

Και αν πνιγώ που πατώ σε δύο βάρκες, το κρίμα στο λαιμό σου ... biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω αυτο που ξέρω , είναι ότι κάποιος μας είπε κλέφτες ,

έτσι απλά και κατάμουτρα και εμείς λέμε άλλα για άλλα.

Κωστή ,

τα υπόλοιπα τα είπαμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Ο karolos και ο Κωστής ο Σταυρουλάκης κατάλαβαν τι εννοώ.

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ.

ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ.

ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ, ΑΦΟΥ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ.

ΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τι λέτε κύριε Ξενικάκη μας ,

όχι και να διαγραφείτε απο το φόρουμ ,

τόσα λαμόγια εξυπηρετείτε με τις γνώσεις σας

και τις απαντήσεις σας.

Προσωπικά ως αρχιλαμόγιο δεν θέλω να κανετε διαγραφή,

αφου ζητήσατε και προσωπική συγνώμη στον κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φίλε diba υποθέτω ότι είσαι λογιστής.

Δεν λέω ότι δεν είναι άλλα αντί άλλων ορισμένες καταστάσεις στον ΟΑΕΕ όπως και σε άλλα ταμεία, αλλά δεν μπορείς να κρίνεις εσύ και να κατηγορείς που ανήκεις σε ένα κλάδο που έχει κάψει κυριολεκτικά ασφαλισμένους, με αρπαγή μετρητών, με μη διακοπή σε ΔΟΥ για λογαριασμό πελατών και πάρα πολλά άλλα που έχουν αναφερθεί και εδώ στο φόρουμ από επισκέπτες.

Είδαν τα μάτια μου και άκουσαν τα αυτιά μου τόσα χρόνια στον ΟΑΕΕ........

Λοιπόν προτάσεις και όχι κατηγορίες!!!

κ. Ξενικάκη

Προφανώς ελληνικά γνωρίζεις

Θα ήθελα να μου υποδείξεις στο πάρα πάνω κείμενό σου που αναφέρεις ότι :

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ.

ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ.

Και κάτι ακόμα.

Εγώ πρώτος είπα ότι ΔΕΝ είναι προσωπική επίθεση, αλλά τσουβάλιασμα όλου του κλάδου.

Για να ξέρουμε τι λέμε.

Απλά και στις δύο απαντήσεις σου , άλλα λόγια ..........

Περιμένω και επιμένω σε μια απλή ξεκάθαρη απάντηση και μια συγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να το κάνω σαφέστερο.

Θα συμφωνούσες κ Ξενικάκη, έχοντας κατά νου τα όσα έγραψε ο Δημήτρης

πρόσφατη εξαλου είναι η δίκη του πρώην εισπράκτορα του ΟΑΕΕ που είχε καταχραστεί 14.500.000 ευρώ από εισφορές επαγγελματιών
.

αν έλεγα ότι :

δεν μπορείς να κρίνεις εσύ και να κατηγορείς που ανήκεις σε ένα κλάδο που έχει κάψει κυριολεκτικά ασφαλισμένους, με κλοπή μετρητών, με κατάχρηση δημόσιου χρήματος, και πάρα πολλά άλλα που έχουν δει το φως της δημοσιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Να το κάνω σαφέστερο.

Θα συμφωνούσες κ Ξενικάκη, έχοντας κατά νου τα όσα έγραψε ο Δημήτρης

.

αν έλεγα ότι :

δεν μπορείς να κρίνεις εσύ και να κατηγορείς που ανήκεις σε ένα κλάδο που έχει κάψει κυριολεκτικά ασφαλισμένους, με κλοπή μετρητών, με κατάχρηση δημόσιου χρήματος, και πάρα πολλά άλλα που έχουν δει το φως της δημοσιότητας

συμφωνώ ότι έχουν γίνει τα παραπάνω αλλά δεν τα έχω κάνει εγώ!!!

Με τον ίδιο τρόπο λέω ότι υπάρχουν και λογιστές που έχουν καταχραστεί χρήματα επαγγελματιών....

Κατά το "μην κρίνεις για να μην κριθείς" λοιπόν, αφού κρίνομαι κρίνω κι εγώ με τη σειρά μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ. Ξενικάκη

θα αρχίσω να αμφιβάλω και για τα ελληνικά σου , και για την δυνατότητα σου να κατανοήσεις ένα κείμενο μερικών γραμμών.

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τα δύο τελευταία μου post και απάντησε μου.

Διαφορετικά θα μου δώσεις κάθε δικαίωμα να κάνω κρίσεις επί προσωπικού και δεν θα τόθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμφωνώ ότι έχουν γίνει τα παραπάνω αλλά δεν τα έχω κάνει εγώ!!!

Με τον ίδιο τρόπο λέω ότι υπάρχουν και λογιστές που έχουν καταχραστεί χρήματα επαγγελματιών....

Κατά το "μην κρίνεις για να μην κριθείς" λοιπόν, αφού κρίνομαι κρίνω κι εγώ με τη σειρά μου!!!

Το φορουμ που μας και σας φιλοξενει ειναι κοινοτητα λογιστων

Πως θα σας φαινονταν εσας να ερχομουν εγω σε αντιστοιχο φορουμ δημοσιων υπαλληλων η υπαλληλων του ΟΑΕΕ να τα χωνω στον κλαδο σας με τετοιες απαξιωτικες εκφρασεις , τις οποιες μαλιστα επαναλαμβανετε σε πρωτη ευκαιρια ?

Δεν καταλαβαινω το μενος σας για τον κλαδο

Υ.Γ. Λιγες μερες πριν ειχατε αναφερει οτι εχετε στειλει στην Διοικηση του ΟΑΕΕ προτασεις για την ασφαλιση

Θα ηθελα εαν επιθυμειτε και το θεωρειτε χρησιμο να μας τις δημοσιοποιησετε , και να τις κουβεντιασουμε πολιτισμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Το φορουμ που μας και σας φιλοξενει ειναι κοινοτητα λογιστων

Πως θα σας φαινονταν εσας να ερχομουν εγω σε αντιστοιχο φορουμ δημοσιων υπαλληλων η υπαλληλων του ΟΑΕΕ να τα χωνω στον κλαδο σας με τετοιες απαξιωτικες εκφρασεις , τις οποιες μαλιστα επαναλαμβανετε σε πρωτη ευκαιρια ?

Δεν καταλαβαινω το μενος σας για τον κλαδο

[/quote

Δεν χώνω τίποτα, δεν έχω κανένα μένος!!!!

Διαφωνήτε δηλαδή ότι υπάρχουν συνάδελφοί σας που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, εις βάρος επαγγελματιών πελατών τους;;;

Αν ναι τότε δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ. Ξενικάκη

μάλλον υπάρχει αδυναμία από μέρους σου να κατανοήσεις απλά πράγματα.

Να το κοιτάξεις, μην το αφήσεις έτσι

Στα σοβαρά τώρα.

Απάντησε επί της ουσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα το γυρίσω το θέμα - χωρίς παρεξήγηση από τα παιδιά της παρέας - με δεδομένο ότι μου κίνησε την περιέργεια η επιμονή τους η οποία, αυτόματα ενεργοποιήσε τον μηχανισμό καταγραφής μου..

Οι Αριστερές καταβολές του Γιάννη και οι Ανέντακτες καταβολές του Κίμωνα και του Διομήδη αποτελούν πάντα ικανή πηγή δημιουργίας, εγρήγορσης και αντίστασης σε βαθμό αρτιότερο οποιασδήποτε άλλης καταβολής.

Η ικανότητα των καταβολών αυτών με έχει αναγκάσει να παραδεκτώ την ποιότητα τους και κατ' επέκταση να τις ασπαστώ..

Συνέπεια αυτών και η προσωπική μου ανάγκη να πατώ με το ένα πόδι στην βάρκα αυτή...

Το επόμενο στάδιο όμως - κατά τη δική μου πάντα θεωρία - (και με το συμπάθειο που βγάζω και θεωρίες...) είναι η δημιουργία συνθηκών που οδηγούν στην υπερβολή και τελικά στην αποδυνάμωση του επιχειρήματος...

Η υπερβολή - στην περίπτωσή μας - έγκειται στην επιμονή συγνώμης για μια κουβέντα του αέρα, η οποία με επόμενες κουβέντες εξηγέιται ότι ήταν μια κουβέντα που έγραφε άλλα, εννούσε άλλα... Επρεπε να έχουμε φύγει στον επόμενο προβληματισμό.. Να μην "κολλήσουμε"...

Αυτή η υπερβολή διακατέχει τους φορείς των ανωτέρω καταβολών...

Και σε κείνο το σημείο θέλω να πατώ σε άλλη βάρκα...

Ξέρω...

Είπαμε..

Θα πέσω...

Υ.Γ. Συγνώμη παιδιά που μιλάω για καταβολές άλλων... Ετσι σας νιώθω, έτσι σας καταγράφω (πιθανόν με μεγάλη πιθανότητα λάθους), πάντα με καλή διάθεση αλλά ταυτόχρονα και με ένα αχόρταγο ένστικτο καταγραφής.....

Δεν μπορώ να αντισταθώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χώνω τίποτα, δεν έχω κανένα μένος!!!!

Διαφωνήτε δηλαδή ότι υπάρχουν συνάδελφοί σας που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, εις βάρος επαγγελματιών πελατών τους;;;

Αν ναι τότε δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση.

Προσωπικά διαφωνώ , προσοχή μιλάμε πάντα για τις υποχρεώσεις ως προς το ΤΕΒΕ και όχι γενικά .

Μιλάω βεβαίως για νούμερα της τάξης πχ στους 100 λογιστές , ο 1 να το κάνει κακόβουλα (και πάλι με στο όριο του στατιστικού λάθους).

Ίσως ακόμη να μπορώ να σας εξηγήσω και τις περιπτώσεις που προφανώς έχετε δεί πάντα με βάσει τη μικρή μου πείρα .

Κατά τα λοιπά , κανείς δε θέλει να τσακώνεται με κανένα πόσο μάλλον όταν δεν το ξέρει και προσωπικά, κάποιες φορές βεβαίως μπορούμε και να ξεφύγουμε λίγο αλλά αυτό δικαιολογείτε, εν μέρει τουλάχιστον, από τον γραπτό λόγο (όπως λέει και ο Κωστής-Κάρολος) , από την άλλη δε μπορεί κανείς μας να γενικεύει πράγματα και να αποξιώνει πράγματα χωρίς να κάνει το κόπο να μπει στη θέση του άλλου , και εγώ προσωπικά έχω γενικεύσει πολλές φορές όμως επείδη αυτό το ριμάδι το επάγγελμα μας έχει ανοίξει πολλούς ορίζοντες μας επιτρέπει και μέσω της καθημερινής τριβής να έχουμε σχηματίσει άποψη .

Για μενα τελικά πιο ουσία θα είχε ,εαν και εφόσον αυτό είναι εφικτό να γίνει πράξη αυτό που γράφει παραπάνω ο Διομήδης , δηλαδή να ανεβάζετε τις προτάσεις που από ότι γράψατε έχετε κάνει έτσι ώστε μέσα από τη συζήτηση να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε κάτι , το λέω αυτό γιατί προαφανώς θα ληφθουν από τους προϊσταμενους σους πιο σοβαρά από ότι πχ οι δικές μας προτάσεις μιας και όπως αναφέρετε έχετε κριθεί τουλάχιστον επιτυχημένα από αυτούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλέ μας Κωστή

Δεν είναι ζήτημα επιμονής ή όπως θάλεγε και η αθυρόστομη γιαγιά μου δεν έχω ¨της ψωλής μου τον χαβά¨ (απόκριες και επιτρέπονται κάποιες παρεκκλίσεις) με τον ανεκδιήγητο κ Ξενικάκη.

Απλά δεν ανέχομαι να με τσουβαλιάζουν.

Δεν ανέχομαι να με συκοφαντούν, ούτε εμένα ούτε τον κλάδο μας.

Δεν έχω τσουβαλιάσει και δεν έχω συλλήβδην κατηγορήσει κανέναν κλάδο.

Ο κ. Ξενικάκης όμως αυτό έκανε.

Και δεν είχε ούτε το θάρρος να βγει και να πει ένα απλό συγνώμη.

Αλλά τι να πούμε

Είναι χαρακτηριστικό ότι βγήκε και έγραψε, για να πει για το πόσο καλός υπάλληλος είναι, ότι βαθμολογήθηκε τρεις φορές με 10. (γνώση αντικειμένου, γνώση υπηρεσιακών θεμάτων, συμπεριφορά απέναντι στο κοινό, συμπεριφορά απέναντι στους συναδέλφους, δημιουργικότητα).

Λες και πρέπει να υπογραμμίζουμε και να επιβραβεύουμε το αυτονόητο.

Δεν ξέρω αν φουμάρει ουσίες (καλά μην βαράς ξέρω πως τόγραψες)

Δεν ξέρω αν διαλέγει το φορουμ μας για ψυχοθεραπεία (γεια σου Διομήδη, εσύ φταις για όλα)

Αλλά για να ξαναθυμηθώ την γιαγιά μου και να τελειώσω (προς το παρόν) όπως άρχισα, στην περίπτωσή του μάλλον κολλάει το ¨ τη κοντή τη ψωλή την φταίει το μαλλί¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...