Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγή από ασφαλιστικές εισφορές σε ΟΑΕΕ


επισκέπτη BarbaraP

Ερώτηση

Κοπέλα που έργαζεται με σύμβαση έργου,μπορεί να πάρει απαλλάγη από τις ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΑΕΕ και να εγγαφει σε άλλο ταμείο π.χ ΟΓΑ??Πότε παίρνει κάποιος απαλλαγή?Έιναι η πρώτη φορα που ασφαλίζετε και επίσης μένει σε παραμεθόριο (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό).Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. Έχω διαβάσει αρκετά στο σάιτ σας αλλά έχω μπερδευτεί. Λοιπόν η περίπτωσή μου:

Νέος ασφαλισμένος (μετά το '93) στο ΙΚΑ (25 ένσημα το μήνα, το αναφέρω επειδή βλέπω παίζει ρόλο) αποφασίζω να ανοίξω ΟΕ ως ένας από τους δύο εταίρους της. Η απαλλαγή που θα πάρω (την δικαιούμαι?) είναι 100% από τον ΟΑΕΕ? Δηλαδή δεν πληρώνω καμία εισφορά?

Και αν μπορείτε να μου διευκρινίσετε: στους πίνακες εισφορών του ΟΑΕΕ ποιο από τα δύο αθροιζόμενα ποσό είναι για τον κλάδο υγείας και ποιο για τον κλάδο σύνταξης? πχ στην κατηγορία 101, από τα 195,47 ποιο αντιστοιχεί σε ποιο?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και για όποιον μπορέσει να με βοηθήσει.

Πέρνεις εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ για το 100% των εισφορώνη οποία θα πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο ,εφόσον συνεχίζεις και ως μισθωτός. Το μεγαλύτερο από τα δύο πόσο αφόρα τη σύνταξη αλλά εφόσον παίρνει συνολική εξαίρεση δε σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (Ασφαλισμένος μετά το 1993) τελικά πόσα ένσημα το μήνα απαιτούνται να έχεις στο ΙΚΑ; Έχω μιλήσει με τρεις υπαλλήλους κ έχω πάρει 3 διαφορετικές απαντήσεις. Ο ένας ισχυρίζεται πως μόνο με 25 ένσημα το μήνα εχεις απαλλαγή, ο δεύτερος λέει πως απαιτούνται τουλάχιστον 22 κ ο τρίτος οτι κ με λιγότερα, πχ. 16, δικαιούσαι απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την τόσο καλή προσπάθεια...

Σκέφτομαι να υπογράψω σύμβαση μίσθωσης έργου σε Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας. Μας υποχρεώνουν, αν και ωρομίσθιοι, να ασφαλιστούμε στον ΟΑΕΕ και να εκδώσουμε ΑΠΥ, γεγονός που σημαίνει ότι από τα 290€ που θα παίρνω το μήνα, σχεδόν όλα θα τα δίνω στον ΟΑΕΕ, βιβλία, κλπ.

Θα ήθελα να μου "δώσετε τα φώτα σας" αν μπορώ να απαλλαγώ από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ όντας ασφαλισμένη ως προστατευόμενο μέλος στο βιβλιάριο υγείας του συζύγου μου (δημόσιο). Μπορώ μήπως να αγοράσω κάποιο αριθμό ενσήμων ΙΚΑ του ποηγούμενου χρόνου, και με ποια διδικασία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/όποια μπει στον κόπο να μου απαντήσει...!

Καλό τριήμερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΕΤΡΟΠ

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:η γυναίκα μου εργάζεται με σύμβαση από 01/03/2012 ως 15/07/2012 σε φροντιστήριο, ως γραμματέας (γραμματειακή υποστήριξη). Κλήθηκε -επίσης χθες!- να εργαστεί ως ωρομίσθια σε σχολείο, και της ζητάνε να εγγραφεί στον ΟΑΕΕ. Δεν μπορεί να απαλλαγεί λόγω της ασφάλισης ΙΚΑ που έχει; Τι πρέπει να κάνουμε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

ΠΕΤΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα μια ερώτηση πάνω στο θέμα πολιτικός μηχανικός πληρώνει κανονικά τσμεδε και απο 1/7/11 εως 30/09/2012 έχει υπογράψει και σύμβαση ορισμένου χρόνου (για το προαναφερθέν διάστημα) με φορέα του δημόσιου και του κολλάνε κανονικά ένσημα.Θα μπορούσε να πάρει επιστροφή των καταβληθέντων εισφόρων απο το ικα???(είναι νεός ασφαλισμένος) αν ναι με ποίο τρόπο (αίτηση στον ασφαλ.φορέα) ???και αν ναι πότε?????με την λήξη την σύμβασης ορίσμενου χρόνου????

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι νέα ασφαλισμένη και είμαι πρόεδρος και Δ/νων σύμβουλος και μέτοχος ΑΕ με μετοχές 15%. Η ασφάλεια μου πριν γίνω Δ/νων σύμβουλος ήταν ως μισθωτός στο ΙΚΑ. Μπορώ ως νέα ασφαλισμένη να κρατήσω την ασφάλεια μου στο ΙΚΑ ή πρέπει να κάνω ασφάλιση στο ν ΟΑΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη giwrgos

eimai asfalismenos sto tebe kai thelo na parw xarti apallaghs apo to tebe dioti tha asfaleistw sto ika gia prwth fora neoasfalismenos tha eimai sto ika ti xreiazetai?mono h bebaiwsh tou ergodoth sthn periptwsh auth? euxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι με αφορμή τα περί ΟΑΕΕ και ΙΚΑ:

Είμαι παλιός ασφαλισμένος στο ΙΚΑ (πριν την 1/1/1993) και είχα απολυθεί τον περασμένο Απρίλιο από μια επιχείρηση (όπου με ασφάλιζαν και εκεί στο ΙΚΑ) και κατόπιν πήρα επίδομα ανεργίας ώς τώρα.

Αυτό το μήνα (Δεκ 08), υπέγραψα σύμβαση έργου 24 μηνών σε μια ΑΕ (πρώην δημόσιο – τώρα ιδιωτικού δικαίου) και μου ζήτησαν να τους κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

Τα ερωτήματά μου είναι:

Πρέπει υποχρεωτικά να ασφαλιστώ στον ΟΑΕΕ?

Μπορώ να δηλώσω ώς έδρα μου τον τόπο καταγωγής μου (χωριό της επαρχίας με πληθυσμό < 2000 κατοίκων) και να ασφαλιστώ στον ΟΓΑ, κόβοντας αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών σε έναν μόνο εργοδότη στην Αθήνα, όπου μένω προσορινά?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΕΓΩ ΠΟΥ ΖΩ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΜΕ 500 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΝΩ ΑΝ ΕΙΧΑ Π.Χ, ΜΠΑΚΑΛΙΚΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Dimitra80

Καλησπέρα σας.

Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ εδω και 5 χρόνια αφου έχω εταιρια στο όνομα μου.

Πρόκειται να μου κάνουν προσληψη σε ναυτιλιακη.

Αν με ασφαλισουν ΙΚΑ έχει καλώς αφου παίρνω μια απαλλαγή απο ένα απο τα δυο ταμεία για ιατρικά.

Όμως οι ναυτιλιακες έχουν τανπυ το οποίο έχει γίνει ΟΑΕΕ τώρα...

Τι γίνεται? δηλώνω κατι καπου?οι εισφορές μου πλέον πληρώνονται απο τον εργοδότη?

Αν μπορείτε βοηθειστε με λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη FRIKARISMENOS

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα το εκτιμούσα απεριόριστα αν κάποιος με συμβούλευε για αυτό το θέμα. Συγγενικό μου πρόσωπο (ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) είναι ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 89. Παράλληλα ειναι ΟΕ σε εταιρια πληροφορικης. Για καποια χρόνια μεχρι το 90 πληρωνε διπλη ασφάλιση μεχρι που βγηκε καποια αποφαση που ελεγε οτι πλεον μπορει να πληρωνει μονο ΤΣΜΕΔΕ. ΑΡΧΕΣ ΜΑΙΟΥ 2012 ηρθε μια συστημενη επιστολη απο το ΤΕΒΕ που ελεγε οτι συμφωνα με τον νομο ταδε ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να πληρωνει και ΤΕΒΕ απο 01/08/2010.Παω στο ΤΕΒΕ γιατι αντιμετωπιζει ο ιδιος αντιμετωπιζει καποια προβληματα υγειας και μου βγαζουν ενα φιρμανι οτι για αυτους τους 22 μηνες χρωσταει 30000ΕΥΡΩ!!! ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ? 30000ΕΥΡΩ? ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ? Μ πορω να κανω κατι? Η πληροφορικη δεν εχει συναφεια με το επαγγελμα του μηχανικου????Η να αρχισουμε να πηδαμε απ'τα μπαλκόνια?

Ευχομαι κάποιος να εχει κάποια ιδεα για το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα το εκτιμούσα απεριόριστα αν κάποιος με συμβούλευε για αυτό το θέμα. Συγγενικό μου πρόσωπο (ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) είναι ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 89. Παράλληλα ειναι ΟΕ σε εταιρια πληροφορικης. Για καποια χρόνια μεχρι το 90 πληρωνε διπλη ασφάλιση μεχρι που βγηκε καποια αποφαση που ελεγε οτι πλεον μπορει να πληρωνει μονο ΤΣΜΕΔΕ. ΑΡΧΕΣ ΜΑΙΟΥ 2012 ηρθε μια συστημενη επιστολη απο το ΤΕΒΕ που ελεγε οτι συμφωνα με τον νομο ταδε ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να πληρωνει και ΤΕΒΕ απο 01/08/2010.Παω στο ΤΕΒΕ γιατι αντιμετωπιζει ο ιδιος αντιμετωπιζει καποια προβληματα υγειας και μου βγαζουν ενα φιρμανι οτι για αυτους τους 22 μηνες χρωσταει 30000ΕΥΡΩ!!! ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ? 30000ΕΥΡΩ? ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ? Μ πορω να κανω κατι? Η πληροφορικη δεν εχει συναφεια με το επαγγελμα του μηχανικου????Η να αρχισουμε να πηδαμε απ'τα μπαλκόνια?

Ευχομαι κάποιος να εχει κάποια ιδεα για το θεμα....

Βρες και διάβασε τις εγκυκλίους 79/2010 και 17/2011 του ΟΑΕΕ. Ίσως, αν μπορέσεις να αποδείξεις τη συνάφεια του επαγγέλματος μέσω του ΤΕΕ, να τη γλιτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠ ΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠ ΤΟ 1985 ΛΟΓΩ ΕΔΡΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ. ΤΟ 1996 ΑΝΟΙΓΕΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ 1999. ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΒΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΕΔΡΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΕΤΗ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 2003 ΤΟΥ ΞΑΝΑΔΩΣΑΝΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1996-1999. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ? ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥ 2003. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελενη

Καλησπερα. Θελω να ρωτήσω κάτι. Σαν νέα ασφαλισμενη (μετα το 93) στο ΙΚΑ πήρα απαλλαγή από το ΤΕΒΕ πριν από 2 χρόνια για να ανοίξω ατόμική επιχείρηση. Τώρα θέλω να κάνω διακοπή αυτής και θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω. Συνεχίζω να είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα. Θελω να ρωτήσω κάτι. Σαν νέα ασφαλισμενη (μετα το 93) στο ΙΚΑ πήρα απαλλαγή από το ΤΕΒΕ πριν από 2 χρόνια για να ανοίξω ατόμική επιχείρηση. Τώρα θέλω να κάνω διακοπή αυτής και θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω. Συνεχίζω να είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλησπέρα

Θα κάνετε την διακοπή σας στη ΔΟΥ και με το έντυπο που θα σας δώσουν, θα πάτε στον ΟΑΕΕ να σας διαγράψουν. Γιατί ακόμη και στην δικιά σας περίπτωση, ο ΟΑΕΕ θα σας αναζητάει σαν επαγγελματία, καθώς δεν θα ξέρει αν δικαιούστε ακόμη απαλλαγή ή αν έχετε διακόψει το επάγγελμά σας.

Καλό μεσημέρι

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελενη

Καλησπέρα

Θα κάνετε την διακοπή σας στη ΔΟΥ και με το έντυπο που θα σας δώσουν, θα πάτε στον ΟΑΕΕ να σας διαγράψουν. Γιατί ακόμη και στην δικιά σας περίπτωση, ο ΟΑΕΕ θα σας αναζητάει σαν επαγγελματία, καθώς δεν θα ξέρει αν δικαιούστε ακόμη απαλλαγή ή αν έχετε διακόψει το επάγγελμά σας.

Καλό μεσημέρι

Μπάμπης Κ.

Ευχαριστώ πολύ!

Για την διακοπή στη ΔΟΥ τι χαρτιά θα χρειαστώ να έχω μαζί μου? Για τον ΟΑΕΕ είναι αρκετό μόνο το έντυπο από την ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ!

Για την διακοπή στη ΔΟΥ τι χαρτιά θα χρειαστώ να έχω μαζί μου? Για τον ΟΑΕΕ είναι αρκετό μόνο το έντυπο από την ΔΟΥ?

Καλησπέρα και πάλι.

Θα πρέπει να έχετε το ενημερωμένο βιβλίο σας και τα θεωρημένα στοιχεία σας προς ακύρωση, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ. Διαβάστε σχετικό θέμα στην κοινότητα.

Για τον ΟΑΕΕ, εφόσον η απαλλαγή σας είναι σε ισχύ, αρκεί η βεβαίωση διακοπής της ΔΟΥ. Αν είστε γραμμένη όμως σε επιμελητήριο, θα πρέπει να επισκεφτείτε πρώτα εκείνο, μετά την ΔΟΥ, για την διακοπή σας και εκεί και έπειτα και με αυτή τη βεβαίωση, τον ΟΑΕΕ.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κυριάκος

Καλησπέρα σας! θα ήθελα την βοήθειά σας. Το 1998 ως εργαζόμενος σε ασφαλιστική εταιρία έκανα έναρξη στην Δου και στο Τεβε.Το 1999 ξεκίνησα εργασία ως μισθωτός (ασφάλεια Ικα) δίχως να με ενημερώσει ο λογιστής μου ότι έπρεπε να κάνω διακοπή σε Δου και Τεβε.Μέχρι και το 2008 είχα τον ίδιο λογιστή.Το 2011 θέλοντας να ξεκινήσω δική μου επιχείρηση διαπιστώνω στον ΟΑΕΕ οτι πρέπει να πληρώσω εισφορές του 1998-99 αναδρομικά με προσαυξήσεις και τόκους.Εκανα διακοπή εργασιών αναδρομικά στις 19/12/2011(στην βεβαίωση διακοπής εργασιών αναφέρεται ημ/νία έναρξης επιχ.05/06/1998 και ημ/νία διακοπής επιχ.19/02/2003 !!!!!!!!!!!!!!!!! ) και ρύθμιση οφειλομένων εισφορών. Το ποσό είναι μεγάλο και αδυνατώ να πληρώσω ακόμα και τις δόσεις. Μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίον του λόγιστή ? μπορώ με αίτησή μου στο Ικα να ζητήσω επιστροφή εισφορών κλάδου σύνταξης αφού ήμουν και στο Ικα απο το 1999 έως και το 2010 ???? Ευχαριστώ πολύ ,,,αναμένω με αγωνία κάποια απάντησή σας , Κ. Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο λογιστής σας φταίει επειδή εσείς δεν κάνατε διακοπή επαγγέλματος ..?

Τόσα χρόνια δηλαδή δεν γνωρίζατε οτι είχατε ανοιχτές υποθέσεις με την εφορία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Οταν μπηκα στο Ικα ως πωλητής επι προμηθεία ο λογιστής εκανε μεταβολή εργασιών στην εφορία, δεν με ενημερωσε όμως οτι επρεπε να κανω διακοπή απο το Τεβε.Εγω δεν το γνωριζα αυτο.Με την εφορία δεν ειχα καποια εκκρεμότητα τοσα χρόνια...μέχρι που χρειάστηκε να επανεγγραφώ στο Τεβε λόγω δημιουργίας δικής μου εταιρίας...Σας ευχαριστώ για την απαντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαπιστώνω στον ΟΑΕΕ οτι πρέπει να πληρώσω εισφορές του 1998-99 αναδρομικά με προσαυξήσεις και

κανατε εναρξη 05/06/1998 και σας ζητανε να πληρωσετε ΤΕΒΕ 1998-1999

ποια η ευθυνη του λογιστη που δεν πληρωσατε εσεις το ΤΕΒΕ σας οταν εισαστε επαγγελματιας?

ημ/νία έναρξης επιχ.05/06/1998 και ημ/νία διακοπής επιχ.19/02/2003

εφοσον παυσατε δραστηριοτητες το 1999 γιατι κανατε εκπροθεσμη το 2003?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας! θα ήθελα την βοήθειά σας. Το 1998 ως εργαζόμενος σε ασφαλιστική εταιρία έκανα έναρξη στην Δου και στο Τεβε.Το 1999 ξεκίνησα εργασία ως μισθωτός (ασφάλεια Ικα) δίχως να με ενημερώσει ο λογιστής μου ότι έπρεπε να κάνω διακοπή σε Δου και Τεβε.Μέχρι και το 2008 είχα τον ίδιο λογιστή.Το 2011 θέλοντας να ξεκινήσω δική μου επιχείρηση διαπιστώνω στον ΟΑΕΕ οτι πρέπει να πληρώσω εισφορές του 1998-99 αναδρομικά με προσαυξήσεις και τόκους.Εκανα διακοπή εργασιών αναδρομικά στις 19/12/2011(στην βεβαίωση διακοπής εργασιών αναφέρεται ημ/νία έναρξης επιχ.05/06/1998 και ημ/νία διακοπής επιχ.19/02/2003 !!!!!!!!!!!!!!!!! ) και ρύθμιση οφειλομένων εισφορών. Το ποσό είναι μεγάλο και αδυνατώ να πληρώσω ακόμα και τις δόσεις. Μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίον του λόγιστή ? μπορώ με αίτησή μου στο Ικα να ζητήσω επιστροφή εισφορών κλάδου σύνταξης αφού ήμουν και στο Ικα απο το 1999 έως και το 2010 ???? Ευχαριστώ πολύ ,,,αναμένω με αγωνία κάποια απάντησή σας , Κ. Μ.

Καλησπέρα, εσείς αν κατάλαβα σωστά πρώτα ασφαλιστήκατε στο ΤΕΒΕ και έπειτα στο ΙΚΑ. Οταν μπήκατε στο ΙΚΑ δεν ενδιαφερθήκατε να δείτε τι γίνεται με την ασφάλιση του ΤΕΒΕ? Ετσι όπως περιγράφετε τη περίπτωση μοιάζει σαν να μην είχατε πληρώσει ποτέ το ΤΕΒΕ ως ασφαλισμένος στο ταμείο, καθώς ο φορέας ζητάει τα χρήματα για το διάστημα απο την έναρξη έως και την ημερομηνία ασφάλισής σας στο ΙΚΑ. Η ημερομηνία διακοπής έχει να κάνει με το χρόνο οπου πραγματικά σταμάτησαν να κινούνται τα βιβλία σας προφανώς. Αν μέχρι το 2003 είχατε κίνηση στα βιβλία, προφανως κάποιος λόγος υπήρχε που έγινε η διακοπή με αυτή την ημερομηνία. Την απόφαση για το αν θα κλείσουν τα βιβλία ή οχι δε τη παίρνει ο λογιστής, αλλά ο επιχειρηματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...