Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 2% ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤ


Επισκέπτης

Ερώτηση

ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΟΡΟ 2% ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ?Η ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΕΞΟΔΟΥ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΦΟΡΟΙ-ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Νόμος 2238/1994 - Αρθρο 31

Άρθρο 31 Λογιστικός προσδιορισμός του καθαρού εισοδήματος

...........ε) Των ποσών των κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την επιχείρηση. Ως χρόνος έκπτωσης λογίζεται ο χρόνος της καταβολής αυτών υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων. Δεν εκπίπτουν οι τυχόν καταβαλλόμενοι από την επιχείρηση κάθε είδους φόροι που βαρύνουν τρίτους.

Ο Δημοτικός φόρος 2% παρακρατήτε από τους πελάτες ( συμπεριλαμβάνεται μέσα στην τιμή ) και αποδεται κάθε τρίμηνο από την επιχείρηση.

Καταχωρήται μόνο στα έξοδα και θεωρήται ως Λογιστική Διαφορά για την αφαίρεση εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισό λεπτό.

Το 2% δεν βαρύνει την επιχείρηση. Βαρύνει τον πελάτη. Αρα ουδέτερο στοιχείο στα άσοδα ή στα έξοδα.

Που επιρεάζει;

Μόνο στο ΦΠΑ.

Αρα, είτε κάθε μέρα, είτε κάθε μήνα, είτε κάθε τρίμηνο, είτε κάθε 31/12 μπορέις να κάνεις αφαίρεση από τα έσοδα για να βρείς τα ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ για το Ε3.

Αλλο οι "κάθε είδους φόρων,τελών και δικαιωμάτων, που βαρύνουν την επιχείρηση" και βέβαια εκπίπτουν άπό την χρήση που καταβάλονται στο δημόσιο (πχ τέλος τραπεζοκαθισμάτων) και άλλο το 2% ακαθαρίστων ή το παρεπιδημούντων που βαρύνει τον πελάτη και απλά η επιχείρηση μεσολαβεί γαι την τελικά καταβολή του στο δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβαίνω τι έχεις στο μυαλό σου Αλέκο αλλά πιστεύω ότι με την ίδια Λογική μπορείς να καταχωρήσεις την Μισθοδοσία σου στο τέλος του έτους. Αλλά μιλάμε για το ίδιο πράγμα και το πρόβλημα μας είναι η διαφορετική ημερομηνία. Ούτε το ΦΠΑ επηρεάζει. Εγώ μιλάω πότε θα έπρεπε να εμφανιστεί στα βιβλία μας ανεξάρτητα αν εκπίπτει ή όχι από τα έσοδα. Το ίδιο ρώτησε και ο επισκέπτης.... Αλλά ο συγκεκριμένος φόρος Τέλους παρεπιδημούντων 2% δεν εκπίπτει. Καταχωρήται στην ημερομηνία πληρωμής του αλλά δεν εκπίπτει. Έξοδα μή εκπιπτόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εννοείς δεν εκπίπτει? Δεν είναι έσοδο ούτε έξοδο, η επιχείρηση κάνει απλά τον "μεσάζοντα" οπότε δεν θα φορολογηθεί ΚΑΙ για το 2%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ststam επιμένεις πολύ. Όταν μια καφετερία πουλάει καφέ 4 ευρώ, η καθαρή αξία πώλησης είναι 3,64 ευρώ. Αυτό είναι το ακαθάριστο έσοδο της. Απο εκεί και πέρα έχει 0,30 ευρώ ΦΠΑ και 0,07 ευρώ δημοτικό φόρο, σύνολο 4 ευρώ. Τον δημοτικό φόρο τον εισπράτει για λογαριασμό του δήμου και τον αποδίδει σε αυτόν. Αν λοιπόν δεν μειώσει τα έσοδα της με το ποσό αυτό θα φορολογηθεί για ποσό που δεν αποτελεί δικό της έσοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΙΑΣ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την 179/16-11-1993 απόφαση του Εθνικού Συμβουλίου Λογιστικής έγινε δεκτό για τα βιβλία εσόδων εξόδων: να καταχωρείται το Δημοτικό Τέλος (5% ή 2%) κατ'αρχήν στην στήλη των πωλήσεων ενιαία με τα ακαθάριστα έσοδα και στο τέλος κάθε μήνα να αφαιρείται με αναγραφή του σε άλλη στήλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά καταχωρώ τον Δημοτικό Φόρο σε κάθε εγγραφή ξεχωριστά, με βοηθάει το πρόγραμμα σε αυτό (Αccountant) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προσωπικά καταχωρώ τον Δημοτικό Φόρο σε κάθε εγγραφή ξεχωριστά, με βοηθάει το πρόγραμμα σε αυτό (Αccountant) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ναι είναι μεγάλη ευκολία.

Singular και πάλι Singular

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...