Προς το περιεχόμενο
  • 0

Άδεια γάμου σε συνδυασμό με άδεια εγκυμοσύνης


Christine30

Ερώτηση

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Γνωρίζω ότι λόγω γάμου δικαιούμε 5 ημέρες άδεια.

Θα κάνω πολιτικό γάμο στις 29/12/08 ενώ παράλληλα στις 22/12/08 ξεκινάει η άδεια εγκυμοσύνης.

Δεν σκοπεύω να κάνω θρησκευτικό γάμο αργότερα έτσι ώστε να πάρω με τον θρησκευτικό την άδεια που δικαιούμαι.

Εφόσον λοιπόν θέλω να πάρω την άδεια μου με τον πολιτικό γάμο ενώ ήδη θα έχει ξεκινήσει η άδεια εγκυμοσύνης τι γίνεται?

Χάνω το 5ήμερο?

Από το τμήμα προσωπικού της εταιρίας που εργάζομαι, όταν ρώτησα εάν μπορώ να πάρω την άδεια γάμου πριν ξεκινήσει η άδεια εγκυμοσύνης και "κολλητά" διστακτικά μου απάντησαν ότι η άδεια γάμου θα πρέπει να δωθεί ακριβώς πριν ή ακριβώς μετά τον γάμο.

Ισχύει κάτι τέτοιο? και αν ναι στην περίπτωση μου τι γίνεται? την χάνω ή μεταφέρεται για μετά την λήξη της άδειας τοκετού-λοχείας και ενώ παράλληλα σκοπέυω να πάρω και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ θα πρέπει να μεταφερθεί και μετά από αυτό?

Ελπίζω να είναι κατανοητά τα ερωτήματα όπως τα θέτω.

υ.γ: Επίσης ως νέο μέλος καλώς σας βρήκα! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα & καλώς ήρθατε !

Κατά την άποψη μου, οι ειδικές αυτές άδειες, όπως η άδεια γάμου, δίνονται στον εργαζόμενο, προκειμένου να έχει την ευχέρεια να ανταπεξέλθει στις αυξημένες υποχρεώσεις που προκύπτουν από το γεγονός (πχ γάμος). Εφόσον λοιπόν, στο διάστημα πριν & μετά τον γάμο, ήδη θα απουσιάζετε από την εργασία σας λόγω της άδειας εγκυμοσύνης, δεν υποχρεούται ο εργοδότης να σας χορηγήσει σε άλλο διάστημα άδεια γάμου, αφού λογικά έχετε το χρόνο, όντας απούσα, να ανταπεξέλθετε στις υποχρεώσεις της τέλεσης του γάμου.

Κατά την άποψη μου πάντα...

Να ζήσετε & καλή λευτεριά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα λοιπόν με τον νόμο όλοι οι εργαζόμενοι δικαιούνται άδεια γάμου και η άδεια αυτή δεν συμψηφίζετε με τις ημέρες κανονικής άδειας.

Δεν είναι λοιπόν στην διακριτική ευχαίρια του εργοδότη να μου δώσει την συγκεκριμένη άδεια... το θέμα είναι πότε θα μου την δώσει και πότε μπορώ να την πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σύμφωνα λοιπόν με τον νόμο όλοι οι εργαζόμενοι δικαιούνται άδεια γάμου και η άδεια αυτή δεν συμψηφίζετε με τις ημέρες κανονικής άδειας.

Δεν είναι λοιπόν στην διακριτική ευχαίρια του εργοδότη να μου δώσει την συγκεκριμένη άδεια... το θέμα είναι πότε θα μου την δώσει και πότε μπορώ να την πάρω.

Μα....

η άδεια εγκυμοσύνης καμία σχέση δεν έχει με την κανονική άδεια... :ph34r:

Φυσικά & δεν θα ήταν στην ευχέρεια του αν εργαζόσασταν κανονικά το διάστημα πριν & μετά το γάμο.

Απ'την στιγμή όμως που θα βρίσκεσται σε άδεια εγκυμοσύνης ("ασθένεια") ???... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς να αστειεύομαι..

Το δημαρχείο είναι ανοιχτό και στις 15/12 .. αλλάξτε την ημερομηνία του γάμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή δεν δικαιούμε την συγκεκριμένη άδεια? Την χάνω? Αυτό είναι επίσημο ή απλά η άποψη σας.

Βάσει νόμου τι ισχύει? Γιατί δεν ξέρω αν η άδεια εγκυμοσύνης χαρακτηρίζεται ως άδεια ασθένειας αλλά η άδεια γάμου χαρακτηρίζεται ως πρόσθετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χωρίς να αστειεύομαι..

Το δημαρχείο είναι ανοιχτό και στις 15/12 .. αλλάξτε την ημερομηνία του γάμου.

Έχουμε ήδη κλείσει την ημερομηνία συν ότι στις 15/12 ο μέλλων σύζυγος θα βρίσκεται εκτός πόλεως! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή δεν δικαιούμε την συγκεκριμένη άδεια? Την χάνω? Αυτό είναι επίσημο ή απλά η άποψη σας.

Βάσει νόμου τι ισχύει? Γιατί δεν ξέρω αν η άδεια εγκυμοσύνης χαρακτηρίζεται ως άδεια ασθένειας αλλά η άδεια γάμου χαρακτηρίζεται ως πρόσθετη.

Επίσημα θα σας το πει η Επιθεώρηση Εργασίας, στην οποία πρέπει να απευθυνθείτε, αφού η άποψη μου δεν σας ικανοποίησε...

& βάσει νόμου & σαν τι χαρακτηρίζονται οι κάθε λογής άδειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έχουμε ήδη κλείσει την ημερομηνία συν ότι στις 15/12 ο μέλλων σύζυγος θα βρίσκεται εκτός πόλεως! :ph34r:

11/12, 12/12.. αλλιώς (για να μην την χάσετε) περιμένετε την λήξη της αδείας λοχείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επίσημα θα σας το πει η Επιθεώρηση Εργασίας, στην οποία πρέπει να απευθυνθείτε, αφού η άποψη μου δεν σας ικανοποίησε...

& βάσει νόμου & σαν τι χαρακτηρίζονται οι κάθε λογής άδειες...

Ευχαριστώ για την απάντηση. :ph34r:

11/12, 12/12.. αλλιώς (για να μην την χάσετε) περιμένετε την λήξη της αδείας λοχείας.

όλη η ερχόμενη εβδομάδα ειναι ταξίδι στην επαρχία για δουλειά... οπότε η αλλαγή ημερομηνίας δυστυχώς δεν είναι επιλογή.

Σε ευχαριστώ όμως για την απάντηση. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Οι εργαζόμενοι και εργαζόμενες που συνάπτουν γάμο, δικαιούνται να πάρουν άδεια γάμου πέντε (5) εργασίμων ημερών με αποδοχές, η οποία δεν συμψηφίζεται με την ετήσια κανονική άδεια που προβλέπεται από τον Α.Ν.539/45" (Άρθρο 6 της από 9/6/1993 Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.).

Άρα για να ζητηθεί (και να χορηγηθεί βεβαίως) η ως άνω άδεια πρέπει να πληρούνται δύο προϋποθέσεις:

α) ενεργή εργασιακή σχέση

β) τέλεση γάμου

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι η λήψη της αδείας θα πρέπει να συμπίπτει οπωσδήποτε με την ημερομηνία τέλεσης του γάμου. Οπότε, ο εργαζόμενος μπορεί να την ζητήσει από την στιγμή που γνωστοποιεί (προφορικώς, ή -καλύτερα στην προκειμένη περίπτωση- εγγράφως) την αίτησή του για λήψη της εν λόγω αδείας.

Άρα, μπορεί να λάβει την άδεια λίγες ημέρες πριν την έναρξη της άδειας κυοφορίας. Έψαξα να βρω κάτι σχετικό, αλλά το μόνο που βρήκα είναι η μνημόνευση του υπ'αρ. 16178/13.10.2003 Έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας, όπου γίνεται αναφορά στην περίπτωση τέλεσης πολιτικού και θρησκευτικού γάμου σε διαφορετικές χρονικές στιγμές : "Μισθωτός που έχει προσληφθεί ως έγγαμος (με πολιτικό γάμο) και λαμβάνει για το λόγο αυτό σχετικό επίδομα γάμου, δεν δικαιούται άδεια γάμου για την τέλεση και θρησκευτικού γάμου με το ίδιο πρόσωπο".

Αν ο εργοδότης αρνηθεί την άδεια γάμου, τότε η κοπελιά που ρωτάει μπορεί είτε να αλλάξει τις ημερομηνίες (όπως πρότεινε ο συνάδελφος Τούλης), είτε πάλι όταν επιστρέψει από την άδεια εγκυμοσύνης της να κάνει και έναν θρησκευτικό γάμο (διότι και τα έσοδα της Εκκλησίας έχουν ελαττωθεί και χρειάζονται τόνωση...).

Καλή λευτεριά και βίον ανθόσπαρτον!

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
"Οι εργαζόμενοι και εργαζόμενες που συνάπτουν γάμο, δικαιούνται να πάρουν άδεια γάμου πέντε (5) εργασίμων ημερών με αποδοχές, η οποία δεν συμψηφίζεται με την ετήσια κανονική άδεια που προβλέπεται από τον Α.Ν.539/45" (Άρθρο 6 της από 9/6/1993 Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.).

Άρα για να ζητηθεί (και να χορηγηθεί βεβαίως) η ως άνω άδεια πρέπει να πληρούνται δύο προϋποθέσεις:

α) ενεργή εργασιακή σχέση

β) τέλεση γάμου

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι η λήψη της αδείας θα πρέπει να συμπίπτει οπωσδήποτε με την ημερομηνία τέλεσης του γάμου. Οπότε, ο εργαζόμενος μπορεί να την ζητήσει από την στιγμή που γνωστοποιεί (προφορικώς, ή -καλύτερα στην προκειμένη περίπτωση- εγγράφως) την αίτησή του για λήψη της εν λόγω αδείας.

Άρα, μπορεί να λάβει την άδεια λίγες ημέρες πριν την έναρξη της άδειας κυοφορίας. Έψαξα να βρω κάτι σχετικό, αλλά το μόνο που βρήκα είναι η μνημόνευση του υπ'αρ. 16178/13.10.2003 Έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας, όπου γίνεται αναφορά στην περίπτωση τέλεσης πολιτικού και θρησκευτικού γάμου σε διαφορετικές χρονικές στιγμές : "Μισθωτός που έχει προσληφθεί ως έγγαμος (με πολιτικό γάμο) και λαμβάνει για το λόγο αυτό σχετικό επίδομα γάμου, δεν δικαιούται άδεια γάμου για την τέλεση και θρησκευτικού γάμου με το ίδιο πρόσωπο".

Αν ο εργοδότης αρνηθεί την άδεια γάμου, τότε η κοπελιά που ρωτάει μπορεί είτε να αλλάξει τις ημερομηνίες (όπως πρότεινε ο συνάδελφος Τούλης), είτε πάλι όταν επιστρέψει από την άδεια εγκυμοσύνης της να κάνει και έναν θρησκευτικό γάμο (διότι και τα έσοδα της Εκκλησίας έχουν ελαττωθεί και χρειάζονται τόνωση...).

Καλή λευτεριά και βίον ανθόσπαρτον!

doctor

Σε ευχαριστώ πολύ για το ψάξιμο, για την απάντηση και φυσικά για τις ευχές! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ούτε εγώ βλέπω χρονικά να ταυτίζεται η άδεια γάμου με την ημερομηνία τέλεσης του γάμου...

Ούτε στο Νιάρχο, ούτε στο Δεσπότη....

Ωστόσο, βλέπω ότι αν αρνηθεί ο εργοδότης τη χορήγηση, καθίσταται υπερήμερος...... στα υπόψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι δεν χρειάζεται να δω κάτι..

όλες οι πρόσθετες άδειες (γάμου, κηδείας, γέννησης , ενημέρωσης σχολικής επίδοσης), δεν χορηγούνται παρά μόνο σε σχέση με το γεγονός αυτό κατ'αυτό.

Ανάλογο θέμα είχαμε συζητήσει για θάνατο γονέα στην περίοδο που ο εργαζόμενος ήταν σε κανονική άδεια.

Τούλης.. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ντοτόρε μίο, ο όρος "τέλεση γάμου" ισοδυναμεί με "υπογραφή συμφώνου συμβίωσης";

Αν και δεν είμαι Ντοτόρος.. εκφράζω την ιερή αγανάκτηση μου με την ανήθικη αυτή εξομοίωση..

σιγά μη δώσουμε άδεια και σε "άρρωστους" ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σταύρο (LandS) , δεν ξέρω, υπάρχουν κάποιες εξελίξεις στο θέμα;

Έχει θεσπιστεί κάτι;

Φίλε Τούλη (Soulis), δυστυχώς δεν υπάρχει νομολογία, οπότε νομίζω ότι δικαιολογείται απολύτως η Χριστίνα να ζητήσει την άδεια γάμου πριν την έναρξη της κυοφορίας. Βέβαια, παίζουν ρόλο και οι συσχετισμοί όπως και το εν γένει εργασιακό κλίμα. Έτσι πρέπει να ιδωθεί η αξία της πράξης μη χορήγησης άδειας εκ μέρους του εργοδότη ή η επιμονή χορήγησής της εκ μέρους του εργαζομένου...

doctor

Τούλης.. :ph34r:

Έμαθα ότι τον σκότωσες τον καημένο λόγω κοντινής συνωνυμίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ πάλι δεν χρειάζεται να δω κάτι..

όλες οι πρόσθετες άδειες (γάμου, κηδείας, γέννησης , ενημέρωσης σχολικής επίδοσης), δεν χορηγούνται παρά μόνο σε σχέση με το γεγονός αυτό κατ'αυτό.

Ανάλογο θέμα είχαμε συζητήσει για θάνατο γονέα στην περίοδο που ο εργαζόμενος ήταν σε κανονική άδεια.

Τούλης.. :ph34r:

Βεβαίως και σε σχέση με το γεγονός αυτό...

1 μήνα πριν, θέλει μερικές μέρες για να συντονίσει τη δεξίωση, το νυφικό που θα φορέσει, τη τελετή, τις προσκλήσεις κτλ κτλ.... Όλα αυτά έχουν σχέση με το γάμο που θα γίνει.... Απλά αυτές οι διαδικασίες είναι κάποιο καιρό πριν...

Γιατί πρέπει ντε και καλά να τις πάρει την τελευταία στιγμή...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μιλώντας ακόμα μία φορά με το τμήμα προσωπικού μου απάντησαν ότι δεν δικαούμαι και δεν μπορώ να πάρω την άδεια γάμου από την στιγμή που θα έχει ξεκινήσει ήδη η άδεια εγκυμοσύνης.

Όταν ανέφερα ότι ο νόμος δεν δεσμεύει για το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να δωθεί η συγκεκριμένη άδεια και ότι προκειται για μολίς μια εβδομαδα πριν και ηδη κανω προετοιμασιες γαμου η απάντηση που έλαβα ήταν: "Ακριβώς επειδή δεν αναφέρεται το χρονικό πλάισιο πολιτική της εταιρίας είναι να δίνεται είτε ακριβώς πριν είτε ακριβώς μετά τον γάμο, ΑΥΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ".

Επίσης ανεφερα ότι δεν πρόκειται να κάνω θρησκευτικό γάμο αργότερα, άρα χάνω τις μέρες αυτές? η απάντηση ήταν πάλι "ναι".

Έστειλα μειλ στη επιθεωρηση εργασιας και αυριο θα παρω και τηλεφωνο.

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα απο την επιθεωρηση.

υ.γ: δεν ξερω ποσοι εργοδοτες υπαρχουν εδω μεσα και δεν θελω να αρχισω διαξιφισμο αλλα ο εργοδοτης το θελει το δουλεμα του... λες και δεν υπαρχουν γιατροι... αλλα εχε χαρη που θελω να ακολουθω την σωστη διαδικασια και να ειμαι τυπικη χωρις να δινω δικαιωματα! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ -ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ 3 ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ. ΟΥΤΕ ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ.

ΕΠΙΣΗΣ, ΑΝ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ.

ΠΑΡΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ -ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ 3 ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ. ΟΥΤΕ ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ.

ΕΠΙΣΗΣ, ΑΝ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ.

ΠΑΡΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.

To έγραψα πιο πάνω, το επαναπαραθέτω:

16178/13.10.2003 Έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας, όπου γίνεται αναφορά στην περίπτωση τέλεσης πολιτικού και θρησκευτικού γάμου σε διαφορετικές χρονικές στιγμές : "Μισθωτός που έχει προσληφθεί ως έγγαμος (με πολιτικό γάμο) και λαμβάνει για το λόγο αυτό σχετικό επίδομα γάμου, δεν δικαιούται άδεια γάμου για την τέλεση και θρησκευτικού γάμου με το ίδιο πρόσωπο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
To έγραψα πιο πάνω, το επαναπαραθέτω:

16178/13.10.2003 Έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας, όπου γίνεται αναφορά στην περίπτωση τέλεσης πολιτικού και θρησκευτικού γάμου σε διαφορετικές χρονικές στιγμές : "Μισθωτός που έχει προσληφθεί ως έγγαμος (με πολιτικό γάμο) και λαμβάνει για το λόγο αυτό σχετικό επίδομα γάμου, δεν δικαιούται άδεια γάμου για την τέλεση και θρησκευτικού γάμου με το ίδιο πρόσωπο".

Δεν το έθεσα εγώ σωστά doctor. Μιλούσα για τη συγκεκριμένη περίπτωση οπου έχει προσληφθεί ως άγαμη και θα κάνει πρώτα τον πολιτικό γάμο.Αν της δώσουν το επίδομα γάμου, σε πιθανό θρησκευτικό ίσως της αρνηθούν την άδεια γάμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Επανέρχομαι διότι στις 11/12/08 είχα στείλει μέιλ στην επιθεώρηση εργασίας και στις 02/01/08, ενώ είμαι ήδη σε άδεια εγκυμοσύνης και δεν πήρα ποτέ την άδεια γάμου, έλαβα την εξής απάντηση:

EΛΛHNIKH ΔHMOKPATIA

YΠOYPΓEIO ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

& KOINΩNIKΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ & ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ

<H3 style="MARGIN: 0in 0in 0pt"></H3>

Αθήνα 02.01.2009

Aριθ. πρωτ: 32137

Tαχ. Δ/νση: Δραγατσανίου 8

10 110 Αθήνα

Fax: 210 3748750

Πληροφορίες: Δ.Σουλιώτης

Τηλέφωνο: 210 3748758

ΠΡΟΣ:

[email protected]

Θέμα:

Παροχή πληροφοριών

Σχετ.: Η από 11/12/2008 ηλεκτρονική επιστολή σας.

Σε απάντηση της ανωτέρω ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Στην υπ’ αριθμ. 203/2008 γνωμοδότηση του Δ’ Τμήματος του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, αναφέρεται μεταξύ άλλων: « Η άδεια γάμου που προβλέπεται από τις Εθνικές ή άλλες συλλογικές συμβάσεις εργασίας, ως εκ του σκοπού για τον οποίο θεσπίστηκε θα πρέπει, κατ’ αρχήν, να ζητείται και να χορηγείται επικαίρως, δηλαδή για το εργάσιμο πενθήμερο προ ή μετά της ημερομηνίας της τέλεσης του γάμου. Οσάκις, όμως, ο μισθωτός, τελεί, κατά το διάστημα αυτό σε νόμιμη άδεια άλλου είδους πρέπει να γίνει δεκτόν ότι το δικαίωμα λήψεως της άδειας γάμου δεν απόλλυται αλλά τελεί σε αναστολή καθόλο το χρονικό διάστημα που διαρκεί η νόμιμη άδεια του μισθωτού. Εξ αυτού έπεται ότι μετά τη λήξη του χρόνου αυτού αναστολής, δύναται να ασκηθεί το δικαίωμα του μισθωτού για λήψη της οφειλόμενης αδείας γάμου η άσκηση δε του δικαιώματος αυτού θα πρέπει κατά την καλή πίστη να γίνει εντός ευλόγου χρόνου».

Ο

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΝΟΜΗ:

1. Σ3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Christine, ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πληροφόρηση. Ανεβάζω την απάντηση του Υπουργείου σε word (επισυνάπτεται παρακάτω).

HRONOS_LIPSIS_ADEIAS_GAMOU.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...