Jump to content

Τιμη στο δολοφονημενο απο το κρατος Αλέξη....σεβασμος στους γονείς και στο παιδί που χάθηκε...

Recommended Posts

Μήπως και καταλάβουμε κάτι από όλα αυτά που έγιναν τις μέρες τούτες (αν και επαναλαμβάνω ο γιατρός μας τα είπε – έγραψε πολύ καλά

Και να θυμίσω κάτι από μια παλαιότερη συζήτηση.

Ο μπάτσος (κάποτε τους λέγαμε ναι μπασκίνες) είναι το όργανο, το χέρι του κράτους και η σφαίρα του είναι η σφαίρα του κράτους.

Δεν μπορεί με τίποτα να συγκριθεί με τις όποιες ενέργειες των όποιων αντι..(ας βάλει όποιο β συνθετικό θέλει ο καθένας) .

Γιάννη συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω και με το Συρίγο και με εσένα....

ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ παιδεία και ακυρωμένα διπλώματα, χωρίς ευκαιρίες απασχόλησης και μισθούς (για τους τυχερούς...) 600 ευρώ, με ασφαλιστικό σύστημα που ίσως δεν έχει αύριο και -το σημαντικότερο- χωρίς ελπίδα και όραμα για μια καλύτερη ζωή,

Εγώ και εσύ είχαμε είχαμε καλύτερες συνθήκες όταν ξεκινήσαμε...??? Γιατί ιδίως εδώ στη Κρήτη (δεν ξέρω για τις άλλες περιοχές στην Ελλάδα) όποιος θέλει να δουλέψει, δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ!!!! Μήπως απλά πρέπει να κουραστεί λιγάκι..?????

Η αστυνομία παίρνει εντολές όντως από το κράτος... ή καλύτερα τη κυβέρνηση... Πως μπορείς να είσαι στο μυαλό τόσων οργάνων, άμα του τη βαρέσει δλδ ενός και αρχίσει να πυροβολεί, πως ακριβώς ευθύνεσαι...???? Πόσοι χιλιάδες αστυνομικοί υπάρχουν στην Ελλάδα???? Πως μπορείς να τους έχεις όλους under control ψυχολογικά μιλώντας...???? Είναι ποτέ δυνατόν...??? Επειδή βρέθηκε ένας μ@λ@κ@ς, πάει να πει ότι όλοι τους είναι το ίδιο..??? Εδώ δεν μπορείς να ελέγξεις ώρες ώρες τη ψυχολογία σου, τόσες χιλιάδες κόσμο πως μπορείς...???

Γιατί συνδέετε το γεγονός του φόνου με τις καταστροφές...???? Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω... Αν ήταν τόσο οργισμένοι, να πηγαίνανε να καίγανε το σπίτι τους, να μαζεύονταν όλοι μαζί, ας φωνάζανε και τα κανάλια, να διαλύανε ένα ένα τα σπίτια τους, τα αυτοκίνητά τους, όχι τα ξένα μαγαζιά, σπίτια και αυτοκίνητα... Επίσης, θα καταλάβαινα εάν πηγαίνανε στα σπίτια αστυνομικών ή στα σπίτια πολιτικών... Αυτή η αναρχία, σπάω ότι βρω μπροστά μου, τι σχέση έχει με το φόνο...????

Για να μην πούμε για το κλέψιμο που έπεσε... Σπάγανε τις βιτρίνες, μπαίνανε μέσα, και κλέβανε τα εμπορεύματα, πριν πετάξουν 2 μολώτωφ και κάψουν το μαγαζί... Κοινοί κλέφτες δλδ με θράσος μάλιστα....

Και όλα αυτά, δικαιολογούνται γιατί ένας αστυνομικός σκότωσε ένα παιδί.... Δεν λέω, βαρύ, πολύ βαρύ.... Αλλά τα υπόλοιπα, δεν δικαιολογούνται από αυτή τη πράξη....

Άποψή μου πάντα...

• Replies 422
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Γιατί θα μπορούσε να είναι παιδί μας....

..γιατί κανένα παιδί δεν πρέπει να ξεχνιέται...!

Posted Images

Σενάρια «εξοστρακισμού» εν αναμονή της βαλλιστικής εξέτασης

Σκηνικό «εξοστρακισμού» έχει αρχίσει να στήνεται τα τελευταία 24ωρα, εν αναμονή της βαλλιστικής εξέτασης στη σφαίρα που χτύπησε θανάσιμα τον 16χρονο Αλέξανδρο-Ανδρέα Γρηγορόπουλο.

Να σημειωθεί πως ο βαλλιστικός έλεγχος δεν έχει ξεκινήσει και -σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ.- δεν πρόκειται να γίνει αν προηγουμένως δεν ορίσει τεχνικό σύμβουλο η οικογένεια του θύματος.

Σύμφωνα με το Βήμα, το σενάριο του εξοστρακισμού άρχισε να καλλιεργείται προτού ξεκινήσει η ιατροδικαστική εξέταση της σορού του 16χρονου.

Ο ιατροδικαστής Χρ.Λευκίδης ανακοίνωσε μετά την ολοκλήρωσή της ότι ο θάνατος του Αλέξη προκλήθηκε από το «τυφλό τραύμα θώρακος διά βλήματος πυροβόλου όπλου μικρού διαμετρήματος» και αποτελεί «ανθρωποκτονία».

Ωστόσο, αμέσως άρχισε να κυκλοφορεί η πληροφορία ότι η σφαίρα που βγήκε από το σώμα του θύματος είναι «πεπλατυσμένη» και αστυνομικοί στην Ασφάλεια Αττικής, σε μια προσπάθεια να τεκμηριωθεί η δικαιολογία του ειδικού φρουρού ότι δεν είχε πρόθεση να σκοτώσει αλλά να εκφοβίσει, άρχισαν να διακινούν ότι αυτό συμβαίνει «στις περιπτώσεις όπου έχουμε εξοστρακισμό».

Όπως υποστήριζαν, πιθανότατα από τις τρεις σφαίρες που έριξε ο δράστης, μία ευθεία μπροστά και δύο στον αέρα, βρήκε το θύμα κάποια από τις δύο τελευταίες, η οποία τον χτύπησε αφού προηγουμένως είχε χτυπήσει κάπου ψηλότερα στον δρόμο, σε πινακίδα, φανάρι ή οτιδήποτε άλλο και εξοστρακίστηκε στο σώμα του 16χρονου.

Ισχυρίζονταν μάλιστα ότι μία αυτοψία στον τόπο της δολοφονίας μπορεί να αποδείξει αυτό το σενάριο, αλλά οι αστυνομικοί δεν μπορούν ακόμη να πλησιάσουν γιατί... «θα μας κάψουν».

Τις εντυπώσεις επιχείρησαν να διαλύσουν άλλα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ., μέλη της πολιτικής και φυσικής ηγεσίας, εξηγώντας ότι η αλλοίωση της σφαίρας δεν σημαίνει απαραίτητα εξοστρακισμό και στην προκειμένη περίπτωση δικαιολογείται από το γεγονός ότι το τραύμα δεν ήταν διαμπερές, η σφαίρα διαπέρασε την καρδιά του παιδιού και καρφώθηκε στον 10ο θωρακικό σπόνδυλο. Η επαφή με το οστό είναι αρκετή για την αλλοίωση.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στην εκδοχή τής εν ψυχρώ δολοφονίας συνηγορεί και η φορά (από πάνω προς τα κάτω) της σφαίρας, την οποία διαπίστωσαν οι ιατροδικαστές. Αν επρόκειτο περί εξοστρακισμού, οι ειδικοί λένε ότι η φορά θα ήταν αντίθετη.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=244

Ας μην απορούν μερικοί για το ποιος εξοργίζει την ελληνική κοινωνία. Με συγκαλύψεις και αθωώσεις του κάθε Μελίστα ή των κτηνών αυτών που χτυπούσαν τον Κύπριο φοιτητή μπροστά στις κάμερες και η επίσημη Αστυνομία τους κάλυψε όπως καλύπτει η Μαφία τα μέλη της....

μήπως Στέφανε αυτά που έγραψε ο γιατρός απαντάνε στο γιατί της οργής των νέων.

Ναι , και γω είμαι ένας από αυτούς που λένε ότι η οργή πρέπει να στραφεί αλλού.

Όχι στο σπάσιμο κανενός μαγαζιού ή αυτοκινήτου αλλά στην συμμετοχή με το ίδιο πάθος και την ίδια οργή στον αγώνα για τα μια καλύτερη ζωή.

Δεν ξέρω για την Κρήτη αλλά εδώ στην εντελώς αποβιομηχανοποιημένη Χαλκίδα η ανεργία καλπάζει. Οι απολύσεις από τα εργοστάσια σπάνε κάθε προηγούμενο ρεκόρ.

Διακόσιες πενήντα οικογένειες της ideal standard έμειναν στον δρόμο πριν λόγο καιρό.

Οι άνεργοι του Δάριγκ ακόμα ζητούν λύσεις.

Ο Λαναράς μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Η neoset ξεκίνησε τις απολύσεις

Η οικοδομή έχει καθίσει

…………………………………………………..

Και όλα αυτά, δικαιολογούνται γιατί ένας αστυνομικός σκότωσε ένα παιδί.... Δεν λέω, βαρύ, πολύ βαρύ.... Αλλά τα υπόλοιπα, δεν δικαιολογούνται από αυτή τη πράξη....

Άποψή μου πάντα...

Στεφανε, εγω εδω βαζω μια μεγαλη τελεια.

....ενας αστυνομικος σκοτωσε ενα παιδι .

Δεν μπορει ενα ...."αλλα", να αναιρει ή να μειωνει το παραπανω .....

τα υπολοιπα εγιναν για αλλους λογους και αιτιες. Τοσοι το φωναζουν τοσες μερες, που ειναι η δυσκολια να το καταλαβει καποιος?

Είναι 15άρης, σκοτώστε τον

Βασίλης Μουλόπουλος |

Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2008

Στην αγόρευσή του, στη δίκη για το προσχεδιασμένο από την αστυνομία (όπως αποδείχθηκε) μακελειό των διαδηλωτών σε σχολείο της Γένοβας κατά τη διάρκεια των διαδηλώσεων εναντίον του G7, ο εισαγγελέας έλεγε: «Οι συγκεκριμένες ενέργειες της αστυνομίας απειλούν τη δημοκρατία περισσότερο από τις μολότοφ που εκτόξευσαν οι διαδηλωτές». Οτι δηλαδή ορισμένες πράξεις της αστυνομίας υποσκάπτουν το κράτος δικαίου και την ουσία της δημοκρατίας περισσότερο από τις «πράξεις επαναστατικής βίας» του λεγόμενου αντιεξουσιαστικού χώρου στις διαδηλώσεις. Θα μου άρεσε να το άκουγα και για την εκτέλεση του 15χρονου Αλέξη από τους πολιτικούς, τους δικαστικούς, τα κόμματα, τους αναλυτές των ΜΜΕ, τους διανοουμένους αυτής της χώρας. Από όλους εκείνους που έχουν (υποτίθεται) ταχθεί να υπερασπίσουν το κράτος δικαίου και το δημοκρατικό μας πολίτευμα. Θα ήθελα να ακούσω από τους δασκάλους, τους γονείς, από την κοινωνία ολόκληρη, ότι το παιδί που εκτελέστηκε είναι το δικό μου παιδί, το δικό μας παιδί και ότι ο θάνατός του δεν μπορεί να συμψηφισθεί με οποιαδήποτε υλική ζημιά, όσο μεγάλη και αν είναι (ο μόνος που είχε το θάρρος να το πει ανοιχτά, επιδεικνύοντας προσωπική και κοινωνική ευαισθησία είναι ο πρόεδρος των εμπόρων Πειραιά κ. Αρμενάκης και αυτό αποτελεί ένα μάθημα για πολλούς «αριστερούς»). Στην οδό Μεσολογγίου δεν συνέβη ένα ατυχές γεγονός, μια μεμονωμένη πράξη ενός τρελού ή τσαμπουκά αστυνομικού. Στην οδό Μεσολογγίου υπήρξε βιασμός της δημοκρατικής νομιμότητας.

Ηταν μια πρόβα τζενεράλε του βιασμού της δημοκρατίας. Ηταν μια προαναγγελθείσα εκτέλεση. Το καθεστώς (και δεν εννοώ μόνο την κυβέρνηση) επιζητούσε εδώ και καιρό έναν νεκρό για παραδειγματισμό και εκφοβισμό. Εναν νεκρό από τις τάξεις της νεολαίας που δεν θέλει να υποταχθεί. Εδώ και καιρό στις εφημερίδες και στα κανάλια παρουσιάζουν μια προκατασκευασμένη εικόνα του νέου: τοξικομανής, ακαμάτης, μηχανόβιος, απολιτικός, σεξομανής, βάνδαλος.

Αυτή είναι η εικόνα που δίνανε, και εμείς δεχόμαστε ως αληθινή για τα παιδιά μας: Ενας επικίνδυνος ηλίθιος. Αυτός ο νέος δεν υπάρχει, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει. Το πρότυπο λειτουργεί. Για να δημιουργήσει μια φοβική κοινωνία, να επιβάλει την επισφαλή εργασία, την ακρίβεια, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τις απολύσεις. Να κάνει αποδεχτή την καταστολή όποιων αμφισβητούν το καθεστώς. Γι΄ αυτό εκτελέστηκε το παιδί (μας) στη Μεσολογγίου. Γιατί ήταν ένα πραγματικό παιδί και όχι ο εικονικός νέος των μίντια. Και αυτό τον έκανε επικίνδυνο. Ενάντια σ΄ αυτό βγήκαν τα παιδιά (μας) στους δρόμους. Και αυτό τα κάνει επικίνδυνα.

Γι΄ αυτό το καθεστώς ζητάει μηδενική ανοχή απέναντι στα παιδιά (μας). Είναι τα μόνα που βλέπουν ότι «ο βασιλιάς είναι γυμνός». Γι΄ αυτό έχει δοθεί η εντολή στις ένστολες και μιντιακές δυνάμεις καταστολής: είναι 15άρης, σκοτώστε τον. Φυσικά ή ηθικά.

[email protected]

Στην ίδια εφημερίδα κυκλοφορεί και άρθρο του αρχιλαμόγιου Πρετεντέρη.. ντρέπομαι για πάρτη του..

Στέφανε .. πόσα μαγαζιά έκαψαν στο Ηράκλειο? εκτός της εφορίας δηλαδή..

Τους εμπόρους της πόλης πάντως που παρακολούθησα.. ήταν πολύ συγκρατημένοι..

Αστυνομικός της ομάδας Ζ πυροβόλησε αρκετές φορές στον αέρα, στη λεωφόρο Αμφιθέας.

300 άτομα κατευθύνονταν προς το ΑΤ της περιοχής. Εμφανίστηκαν γύρω στα 15 άτομα της ομάδας Ζ και ένας από αυτούς πυροβόλησε πολλές φορές στον αέρα.

Έντονα επεισόδια και στην Ελευθερίου Βενιζέλου. Σπασμένες τράπεζες, McDonalds και καταστήματα μεγάλων συμφερόντων, όχι όμως μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Από ότι μου είπαν φίλοι που πήγαν κ είδαν έσπασαν 3 τράπεζες, τα ΜακΝτοναλντς το καταστημα Intersports κ ένα μαγαζι με ρούχα. Κ το καλύτερο ξέρετε πιο είναι ότι κόσμος πέταγε γλάστρες από τον μπαλκόνι του στους αστυνομικούς !!!

Η δικαιοσύνη των νέων

«Ο τρόπος παραγωγής είναι μια νόμιμη βία. Η εξουσία είναι μια νόμιμη βία. Η Αστυνομία είναι μια νόμιμη βία. Η φυλακή είναι μια νόμιμη βία. Η Δικαιοσύνη είναι μια νόμιμη βία. Η ανεργία είναι μια νόμιμη βία. Το ταμείο ανεργίας είναι μια νόμιμη βία. Η κερδοσκοπία είναι μια νόμιμη βία. Το χρηματιστήριο είναι μια νόμιμη βία. Οι τράπεζες είναι μια νόμιμη βία. Οι ιδιωτικοποιήσεις είναι μια νόμιμη βία. Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι μια νόμιμη βία. Η κατάσταση έκτακτης ανάγκης είναι μια νόμιμη βία.

Κι όσο αυτή η νόμιμη βία θα ονομάζεται δικαιοσύνη, τόσο η δικαιοσύνη των νέων θα ονομάζεται βία».

ΡΟΥΣΣΟΣ ΒΡΑΝΑΣ- «ΝΕΑ»

Σούλη, μόνο οι σφαίρες σκοτώνουν...???

Οι μολώτωφ, οι πέτρες, τα σπασμένα μάρμαρα, τα καδρόνια δεν κάνουν τίποτα?????

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ το θάνατο, τα είπαμε αυτά, πριν προλάβει κανείς.....

Αλλά πολύ μονόπλευρα το βλέπετε από εκεί και πέρα, πιθανόν συναισθηματικά φορτισμένοι (και όχι άδικα)....

Εσύ δλδ αν ήσουν ένας από την ομάδα των αστυνομικών με εντολή να προστατεύσεις το ΑΤ, τι θα έκανες αν έβλεπες 300 άτομα με άγριες διαθέσεις να ερχόταν κατά πάνω σου...????

Έχουν πέσει και αστυνομικοί νεκροί, άσε τους τραυματισμούς, από αυτές τις φασαρίες.....

Και ποιος μου λέει ότι δεν είχε άσφαιρα για εκφοβισμό...????

Αν οι αστυνομικοί δεν ήταν ακροδεξιοί κ φασίστες ή όπως απλά τους λέμε μπάτσοι (κ αν δεν είναι όλοι είναι όμως οι περισσότεροι) έπρεπε να κατέβουν στην πορεία κ να βγάλουν ανακοίνωση ότι είναι με τον κόσμο κ όχι να προσπαθούν να τα κουκουλώσουν ! Τάχα εξοστρακισμός !

Δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος που εχει παιδια και να ειναι αγανακτησμενος με τις καταστροφες.

Τοσες μερες δεν μου φευγει απο το μυαλο η εικονα των δικων μου παιδιων και δεν τολμαω να σκεφτω οτι για οποιαδηποτε αφορμη μπορει να βρεθει σε αυτη τη θεση. Ομως ουτε και η μανα αυτη το ειχε σκεφτει ποτε. Ουτε και καμμια αλλη.

απο την αλλη η αντιπαραθεση με τα ιδια τα παιδια ειναι πολυ δυσκολη. δεν υπαρχει ισορροπια στη σκεψη. Παραπεουν αναμεσα στο καλα κανουν και τα καινε και στο αλλα και τι νακανε ο στυνομικος που τον προκαλεσαν.

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια. απο αυριο, απο σημερα, ισως θαπρεπε ηδη απο χτες, να βαλουμε κατω βασικες εννοιες, οπως δημοκρατια, ανρθωπινα δικαιωματα, σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη, ανεκτικοτητα, και δεν ξερω τι αλλο, να τα ξαναπροσδιορισουμε πρωτα μεσα μας και να τα ξανασυζητησουμε με τα παιδια μας. Δεν μπορει ....καπου υπαρχει λαθος....κατι καναμε στραβα, πρωτα εμεις....

Στέφανε, ας γίνουμε πιο σαφείς. Άσε με να βοηθήσω λίγο την συζήτηση (νομίζω ότι "πιάνω" τον Γιάννη-Χαλκιδέο):

Διαχωρίζω φυσικά την θέση μου από τους κατ'επάγγελμα κουκουλοφόρους ή τους πλιατσικολόγους. Ούτε βέβαια επικροτώ την βία. Απλώς προσπαθώ να την ερμηνεύσω όσον αφορά αυτά τα παιδιά που βγήκαν για πρώτη φορά στους δρόμους και έδρασαν κατ'αυτόν τον (σίγουρα λάθος) τρόπο.

Αν η επίσημη εξουσία θεωρεί ότι όλοι όσοι προξένησαν καταστροφές είναι κοινών -μεταξύ τους- αντιλήψεων και δεν καταφέρει να διαχωρίσει ένα μεγάλο τμήμα τους και να το "ακούσει", τότε φοβάμαι ότι οι γνωστοί-άγνωστοι θα βρούνε τεράστιο υλικό προς στρατολόγηση.

Ποιος εξοργίζει την ελληνική κοινωνία;

Ποιοι μας κάνουν να θεωρούμε ότι ΔΕΝ ζούμε σε κράτος δικαίου;

Εντάξει, εμείς, ξέρουμε να διαχειριστούμε αυτή την αηδία, αυτή την θεόπικρη γεύση, αυτή την αδικία, αυτή τη διαφθορά, τα σκάνδαλα και τον προκλητικό πλουτισμό του κάθε λαμόγιου.

Μην περιμένετε όμως το ίδιο από έναν δεκαεξάρη που το αίμα του κοχλάζει.

"Είμαι δεκαεξάρης, σας γαμώ τα Λύκεια" τραγουδούσε ο Σαββόπουλος...

Οι άνθρωποι αυτοί που τα σπάνε εδώ και ημέρες ΔΕΝ ανήκουν στην ίδια κοινωνική/πολιτική ομάδα, δεν έχουν τους ίδιους στόχους, δεν έχουν τις ίδιες αφετηρίες.

Ένα μεγάλο κομμάτι από αυτούς τους ανθρώπους συμπεριφέρθηκε έτσι ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, και αυτό το κομμάτι είναι υγιές. Πρέπει να το "ακούσει" η Πολιτεία. Να το αφουγκραστεί. Αλλιώς, θα πέσει στα χέρια των γνωστών-αγνώστων, θα απονεκρωθεί με τον δογματικό άκαμπτο -και συνάμα απλοϊκό- πολιτικό λόγο των αναρχικών των Εξαρχείων και τότε θα είναι πολύ αργά.

Όσο για την Ελληνική Αστυνομία, ε, είναι επίσης απλοϊκό να τους θεωρούμε όλους δολοφόνους. Υπάρχουν κι εκεί συμπολίτες μας που επειδή είναι σωστοί βιώνουν δυσμενείς μεταθέσεις, και αν δεν έχουν πολιτικό βύσμα, στις κρίσεις μένουν στον ίδιο βαθμό. Η διαφθορά εντός της Ελληνικής Αστυνομίας είναι τεράστια. Όσο δεν φαντάζεστε.

doctor

Είναι 15άρης, σκοτώστε τον

..................

Γι΄ αυτό το καθεστώς ζητάει μηδενική ανοχή απέναντι στα παιδιά (μας). Είναι τα μόνα που βλέπουν ότι «ο βασιλιάς είναι γυμνός». Γι΄ αυτό έχει δοθεί η εντολή στις ένστολες και μιντιακές δυνάμεις καταστολής: είναι 15άρης, σκοτώστε τον. Φυσικά ή ηθικά.

Συγνώμη Θανάση, αλλά αυτός ο τίτλος και ο τρόπος που το δίνει είναι τελείως μα τελείως "εφετζίδικος".... Δεν τον σκότωσε επειδή ήταν το παιδί 15άρης, τον σκότωσε επειδή ήταν μ@λ@κ@ς, ψυχάκιας ή οτιδήποτε άλλο.....

Ίσως φταίει που είμαι μακρυά από τα γεγονότα και δεν έχω φορτιστεί συναισθηματικά αρκετά.....

Στέφανε .. πόσα μαγαζιά έκαψαν στο Ηράκλειο? εκτός της εφορίας δηλαδή..

Τους εμπόρους της πόλης πάντως που παρακολούθησα.. ήταν πολύ συγκρατημένοι..

Δυστυχώς η εφορία δεν έπαθε ζημιά... Ούτε το ΙΚΑ επίσης... Είχα κάποιες ελπίδες, αλλά με το ξημέρωμα του ήλιου, φρούδες οι ελπίδες.....

Σοβαρά τώρα, σπάσανε τη πλατεία, ρημάξανε τράπεζες, για επιχειρήσεις δεν άκουσα... Αυτοψία δεν έχω κατέβει ακόμα να κάνω.... Αποφεύγω το κέντρο, όπως και πολλοί άλλοι....

Από ότι μου είπαν φίλοι που πήγαν κ είδαν έσπασαν 3 τράπεζες, τα ΜακΝτοναλντς το καταστημα Intersports κ ένα μαγαζι με ρούχα. Κ το καλύτερο ξέρετε πιο είναι ότι κόσμος πέταγε γλάστρες από τον μπαλκόνι του στους αστυνομικούς !!!

Μπράβο, πολύ ωραία.... Συγχαρητήρια να τους πούμε...

Αν οι αστυνομικοί δεν ήταν ακροδεξιοί κ φασίστες ή όπως απλά τους λέμε μπάτσοι (κ αν δεν είναι όλοι είναι όμως οι περισσότεροι) έπρεπε να κατέβουν στην πορεία κ να βγάλουν ανακοίνωση ότι είναι με τον κόσμο κ όχι να προσπαθούν να τα κουκουλώσουν ! Τάχα εξοστρακισμός !

Όπως κάθε εργαζόμενος, εργαζόμενοι είναι και αυτοί και κάνουν τη δουλειά τους.... Τώρα, αν εσύ και κάποιοι άλλοι έχετε απωθημένα με αυτούς, είναι δικό σας θέμα....

Αν κατέβαιναν στην πορεία και αυτοί, ποιος θα ήταν απέναντι στους άλλους ανεγκέφαλους...??? πήγανε να κάψουν το μουσείο, μπήκανε σε πανεπιστήμιο, κτλ κτλ κτλ.... Και οι πυροσβέστες που προσπαθούσανε να σβήσουν τις φωτιές, τρώγανε πέτρες και αυτοί.... Σκότωσε κανένας πυροσβέστης μήπως κανέναν...??????

Ελπίζω ποτέ να μην βρέξει κατά την διάρκεια κάποιας πορείας, γιατί τότε θα γίνουμε όλοι κουκουλοφόροι....

Και ο νοών νοείτο

Τώρα, ...ψαρεύεις για χάδια (στα αυτιά σου) !

Παραλειπόμενα από ένα blog..

Τα παραλειπόμενα των βραδυνών επεισοδίων έβλεπα στις πρωϊνές εκπομπές της τιβί πίνοντας καφέ όταν χτύπησε το κινητό.

-Κε …….. καλημέρα σας , είμαι ο ……. ο διευθυντής του σχολείου, μήπως ενοχλώ ?

- Α καλημέρα σας κε διεθυντά, όχι μα τι λέτε (που ενοχλούσε αλλά λέμε τώρα), πείτε μου περί τίνος πρόκειται

- Να τα παιδιά δεν μπήκανε σήμερα στις τάξεις τους αποφασίσανε τριήμερη αποχή εξ αιτίας του ατυχούς γεγονότος. Και ξεκίνησαν λένε να κάνουν πορεία

- Ε, και εγώ τι μπορώ να κάνω !!!

-Να έπαιρνα κανένα τηλέφωνο τους γονείς…

-Μπααα δεν νομίζω να έχει νόημα του είπα.

Τελείωσα τον καφέ ακούγοντας τις πρωινές πίπες των καναλιών . Πήρα και την τσάντα και ξεκίνησα για την δουλειά.

Δεν πάω και από το ΑΤ να ρίξω μια ματιά μπας και… αλλά μπα, δεν πιστεύω!

Δεν το πίστευα αλλά ….η λεωφόρος ήταν κλειστή από την τροχαία. Με βήμα γρήγορο πια με την αγωνία αυτού που θα έβλεπα.

Γύρω στα 300 γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα στο στενό του ΑΤ κλείνοντας και την λεωφόρο. Τεντομένα τα χέρια, συνθήματα βρυσίδια ( τι έλεγε ο στόμας τους δεν λέγεται) .

Τα παιδιά ήταν θυμωμένα , πολύ θυμωμένα … τόβλεπες στ’ αγριεμένα μάτια τους τόνοιωθες στην βαριά ανάσα τους .

Πορτοκάλια, νεράντζια, αυγά και κανά τζατζίκι από κοντά ευτύχησε να δεχθεί το θωρακισμένο κουβούκλιο που βρίσκονταν έξω από το ΑΤ με τρεις λεγάμενους μέσα.

Κράτησε ώρα αυτό. Καμιά φορά χτυπούσα από κανένα τους στον ώμο όταν θεωρούσα ότι πήγαινε να «παρεκτραπεί» η κατάσταση.

-Εντάξει, δίκιο έχετε κε ……… (στον πληθυντικό παρακαλώ) αλλά δεν είδατε τι έκαναν ?

Να του πω ότι έφαγα δέκα κιλά δακρυγόνο εχθές δεν είχε νόημα…

Και να το νεράντζι , να και το αυγό… τον παίρνετε τον δίνετε και όλα τα συναφή.

Είχε λερωθεί το τζαμι του κουβούκλιου από τα σχετικά πετούμενα και ένα κορίτσι , κούτσικο τόσο δα , ένα πενήντα δεν ήτανε πηγαίνει με ένα χαρτομάντηλο και αρχίζει να καθαρίζει το τζάμι .

Απόρησα με την σκηνή αλλά γρήγορα μου λύθηκε η απορία όταν είδα το κούτσικο να τους φτύνει κάνοντας την σχετική χειρονομία υψώνοντας το μεσαίο της δάχτυλο.

Ήθελε να την βλέπουνε όταν τους έφτυνε…

Τα «χειρότερα» απεφεύχθησαν και μετά από λίγο βγήκαν τα παιδιά στην λεωφόρο για πορεία. Κάποια πήγανε και στο επόμενο ΑΤ. Εκεί πέσαν και δακρυγόνα.

Εγώ περίμενα για λίγο έξω από το ΑΤ έως οι του κουβουκλίου λεγάμενοι άξοιξαν την πόρτα να πάρουν λίγο αέρα. Κατέβηκαν και οι τρεις τους, με πιστόλια και αυτόματα όπλα.

Ευτυχώς δεν τους είδαν έτσι οπλισμένους τα παιδιά, θα γινόταν μεγάλο κακό..

Κανένας γεροαντιεξουσιαστής, κανένας αναρχικός χώρος που μεγαλώνει αγαπητοί μου.

Απλά, είναι τα παιδιά μας !

Τα παιδιά όλης της Ελλάδας ….. που είναι θυμωμένα

-Που εχθές και σήμερα κανείς δεν μπορεί να τα ελέγξει

-Θυμώνουν όταν τα λέμε μάθε παιδί μου γράμματα και βλέπουν τα βατοπέδια.

-Δυσπιστούν όταν μόλις σήμερα και κάτω από αυτές τις συνθήκες ο εισαγγελέας ουσιαστικά αθωώνει τους τύπους με τις ζαρντινιέρες.

-Εξοργίζονται με τον απίστευτο κυνισμό των «μεγάλων» που όταν σκοτώνεται ένα παιδί δεν βρίσκεται ένας πούστης να αναλάβει την ευθύνη.

Να καταλαγιάσει τον θυμό τους ρε διάολε. Τάχω κάνει μπουρδέλο, πάω σπίτι μου. Τίποτα…

Και μην ψάχνουμε αγαπητοί μου άλλες αιτίες από τον καναπέ μας.

Πρόκειται για μια γνήσια εξέγερση, γνήσια αυθόρμητη και αυτόνομη.

Με τις φωτιές, τα καμμένα και τα σπασμένα…

Ίσως ..έτσι για το τίποτα.

Όπως για το τίποτα σήκωσε ο άλλος το πιστόλι……

αν ειναι ποτε δυνατον!!!!! συγγνωμη dimg αλλα δεν περιμενα ποτε να ακουσω κατι τετοιο απο εναν νεο ανθρωπο!!!!!

για σκεψου λιγο ΠΩΣ μπαινουνε στα σωματα ασφαλειας και ΠΟΙΟΙ μπαινουνε? ολα γινονται για τις ψηφους κοπελα μου!!!!! δεν υπαρχει κανενας απολυτως ελεγχος για το ποιοι θα κουβαλουν ενα οπλο!

δεν εχει καμια απολυτως σημασια τι πολιτικες πεποιθησεις εχει καποιος!!!!σημασια εχει τι παιδεια εχει καποιος!!!!

δεν πρεπει να πολιτικοποιουμε ετσι....απεναντιας πρεπει να σκεφτομαστε αν αυτοι που κρατουν ενα οπλο ειναι αξιοι να το κουβαλουν!!!! δεν ειναι λιγοι αυτοι που εκμεταλλευονται την στολη και το οπλο για να μας "επιδειξουν" την εξουσια που ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι κατεχουν!!!!

απο την αλλη πλευρα ειναι πολλοι και αυτοι που πραγματικα κοπιασαν να μπουν σ'αυτο το σωμα (με την αξια τους), να υπηρετησουν το κοινο καλο, να προστατευσουν! αυτοι dimg τι πολιτικες πεποιθησεις εχουν??????

οταν συμβαινουν τετοια γεγονοτα και οταν τα νευρα ολων ειναι στην τσιτα, θα πρεπει τουλαχιστον να το βλεπουμε συλλογικα και οχι να διαχωριζουμε με αυτον τον τροπο αυτο!

δεν ειναι ακροδεξιοι, δεν ειναι φασιστες, δεν ειναι σοσιαλιστες, δεν ειναι κουμουνιστες!!!!!!

ειναι οι σωστοι και οι ανεγκεφαλοι!!!!

ειναι οι ανθρωποι και οι εγληματιες!!!!

ειναι αυτοι που κανουν την δουλεια τους και αυτοι που δειχνουν την "μαγκια" τους!!!!

Στέφανε, ας γίνουμε πιο σαφείς. Άσε με να βοηθήσω λίγο την συζήτηση (νομίζω ότι "πιάνω" τον Γιάννη-Χαλκιδέο):

Διαχωρίζω φυσικά την θέση μου από τους κατ'επάγγελμα κουκουλοφόρους ή τους πλιατσικολόγους. Ούτε βέβαια επικροτώ την βία. Απλώς προσπαθώ να την ερμηνεύσω όσον αφορά αυτά τα παιδιά που βγήκαν για πρώτη φορά στους δρόμους και έδρασαν κατ'αυτόν τον (σίγουρα λάθος) τρόπο.

Αν η επίσημη εξουσία θεωρεί ότι όλοι όσοι προξένησαν καταστροφές είναι κοινών -μεταξύ τους- αντιλήψεων και δεν καταφέρει να διαχωρίσει ένα μεγάλο τμήμα τους και να το "ακούσει", τότε φοβάμαι ότι οι γνωστοί-άγνωστοι θα βρούνε τεράστιο υλικό προς στρατολόγηση.

Εντάξει, εμείς, ξέρουμε να διαχειριστούμε αυτή την αηδία, αυτή την θεόπικρη γεύση, αυτή την αδικία, αυτή τη διαφθορά, τα σκάνδαλα και τον προκλητικό πλουτισμό του κάθε λαμόγιου.

Οι άνθρωποι αυτοί που τα σπάνε εδώ και ημέρες ΔΕΝ ανήκουν στην ίδια κοινωνική/πολιτική ομάδα, δεν έχουν τους ίδιους στόχους, δεν έχουν τις ίδιες αφετηρίες.

Ένα μεγάλο κομμάτι από αυτούς τους ανθρώπους συμπεριφέρθηκε έτσι ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, και αυτό το κομμάτι είναι υγιές. Πρέπει να το "ακούσει" η Πολιτεία. Να το αφουγκραστεί. Αλλιώς, θα πέσει στα χέρια των γνωστών-αγνώστων, θα απονεκρωθεί με τον δογματικό άκαμπτο -και συνάμα απλοϊκό- πολιτικό λόγο των αναρχικών των Εξαρχείων και τότε θα είναι πολύ αργά.

Όσο για την Ελληνική Αστυνομία, ε, είναι επίσης απλοϊκό να τους θεωρούμε όλους δολοφόνους. Υπάρχουν κι εκεί συμπολίτες μας που επειδή είναι σωστοί βιώνουν δυσμενείς μεταθέσεις, και αν δεν έχουν πολιτικό βύσμα, στις κρίσεις μένουν στον ίδιο βαθμό. Η διαφθορά εντός της Ελληνικής Αστυνομίας είναι τεράστια. Όσο δεν φαντάζεστε.

doctor

Δημήτρη, θα συμφωνήσω με τα περισσότερα μαζί σου... Αν και το 2ο link δεν παίζει και δεν μπόρεσα να το διαβάσω.....

Το ότι η αστυνομία έχει διαφθορά, έχει... Η ίδια η κοινωνια, η εφορία, τα δικαστήρια, το ΙΚΑ, το ΤΕΒΕ, οι δημόσιοι καθηγητές, τα δημόσια νοσοκομεία, η πολεοδομία, το κάθε ένα υπουργείο κτλ κτλ κτλ όλα αυτά έχουν διαφθορά.... Όλα... Που σημαίνει τι...??? Να τα διαλύσουμε όλα???? Αυτή είναι λογική...???? Αντί να βελτιώσω και να καλυτερέψω κάτι, το ρημάζω...???

Επειδή δλδ βράζει το αίμα τους, πρέπει να μου κάψουν το αυτοκίνητο?????? Για το οποίο πληρώνω δόση κάθε μήνα, και δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ για να μπορέσω να το έχω..???? Να κάψει του πατέρα του...... Να διαλύσει το σπίτι του σε ένδειξη διαμαρτυρίας.... Να πάρει τα βουνά, περιφρονώντας αυτή τη κοινωνία που δεν του αρέσει και δεν θέλει να συμβάλει στη καλυτέρευσή της, αλλά στην ισοπέδωσή της....

Η υποχρεωτική παιδεία (μέχρι το γυμνάσιο) θεσπίστηκε για κάποιο λόγο... Γιατί οι περισσότεροι δεν ήξεραν παλιά (ακόμα και τώρα σε πολλά χωριά) να διαβάσουν κάτι, να γράψουν το όνομά τους... Σύμφωνοι, ιδίως στην ιστορία και τα θρησκευτικά, η γνώση είναι κατευθυνόμενη.... Ας μάθουν όμως αυτά, και μετά όσοι έχουν ανησυχίες ας ψαχτούνε... Βιβλιοθήκες υπάρχουν, internet υπάρχει.... Ας πάρουν τα πρώτα από εκεί, και μετά ας ανοίξουν τα φτερά τους... Στα ίδια σχολεία μεγαλώσαμε όλοι μας......

Όταν όμως αφήνεις τη πορεία κάποιων γεγονότων σε 15χρονα και 16χρονα χωρίς εμπειρίες, χωρίς προβλήματα επιβίωσης, να λάβουν αποφάσεις ως μεγάλοι, και επειδή βράζει το αίμα τους, θα γίνουν τέτοια γεγονότα.... Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό.....

Τα προβλήματα είναι γνωστά και μεγάλα... Λύσεις χρειάζονται, αλλά για να έρθει ισορροπία, πρέπει πρώτα να αλλάξει παιδεία (όχι των σχολείων, ή καλύτερα όχι μόνο των σχολείων) και η νοοτροπία, πρώτα η δική μας και μετά των υπολοίπων.....

απο την αλλη πλευρα ειναι πολλοι και αυτοι που πραγματικα κοπιασαν να μπουν σ'αυτο το σωμα (με την αξια τους), να υπηρετησουν το κοινο καλο, να προστατευσουν! αυτοι dimg τι πολιτικες πεποιθησεις εχουν??????

οταν συμβαινουν τετοια γεγονοτα και οταν τα νευρα ολων ειναι στην τσιτα, θα πρεπει τουλαχιστον να το βλεπουμε συλλογικα και οχι να διαχωριζουμε με αυτον τον τροπο αυτο!

δεν ειναι ακροδεξιοι, δεν ειναι φασιστες, δεν ειναι σοσιαλιστες, δεν ειναι κουμουνιστες!!!!!!

ειναι οι σωστοι και οι ανεγκεφαλοι!!!!

ειναι οι ανθρωποι και οι εγληματιες!!!!

ειναι αυτοι που κανουν την δουλεια τους και αυτοι που δειχνουν την "μαγκια" τους!!!!

Τώρα Μαρία αν ξέρεις κανέναν που μπήκε στην αστυνομία για τον λόγο αυτό να μου τον δείξεις και μένα να τον έχουμε υπό την προστασία μας σαν τα είδη προς εξαφάνιση.

Οι περισσότεροι μπήκαν στην αστυνομία (με κάποιο μέσο) απλά για να έχουν μια σίγουρη δουλειά.

Το πώς διαπαιδαγωγήθηκαν εκεί μέσα , άστο ………………………..

Παρακολουθώ όλες αυτές τις μέρες το topic και δε θέλω να κάνω παρέμβαση γιατί δεν είμαι σίγουρη ακόμα ποιανού το μέρος θέλω να πάρω. ( ! ; ! ; )

Να πω λοιπόν σήμερα το εξής:

Αναμφισβήτητα κρίνω ως άθλια τη συμπεριφορά του οργάνου.

Αναμφισβήτητα ένα παιδί πλήρωσε με τη ζωη του την ανοχή και τη διαφθορά ενός υπο κατάρρευση κράτους

Μέχρι εδώ τα συναισθήματά μου είναι ξεκάθαρα.

Αδυνατώ να καταδικάσω όλο το σώμα των αστυνομικών. Αναγνωρίζω ότι αρκετά αποβράσματα βρίσκονται ανάμεσά τους.

Όπως και ανάμεσα στους γιατρούς, και τους πολιτικούς και τους δικηγόρους και τους λογιστές και τους καταστηματάρχες.

Η μόνη διαφορά είναι πως τα λάθη και οι παραλείψεις των διαφέρουν σημαντικά. Άλλοτε φτάνουμε να θρηνούμε ζωές ενώ άλλοτε δε χάθηκε και ο κόσμος!

Σε μια κοινωνία σαθρή από τα θεμέλιά της, ο πολιτικός είναι τόσο απασχολημένος να κρατήσει την καρέκλα του που έχει ξεχάσει πως ήταν να είναι 20 χρονών με όνειρα να αλλάξει τούτο τον τόπο!

Ο αστυνομικός είναι αδιάφορος γιατί τον απασχολεί πως θα ταϊσει τα παιδιά του και κοιτάει το ρολόι του να σχολάσει και σήμερα.

Ο μαθητής είναι αδιάφορος γιατί ξέρει πως ο κόπος του δε θα ανταμοιφθεί ποτέ! Πάλι με κανένα ρουσφέτι θα βρεί δουλειά, τι σημασία έχει να αποκτήσει παιδεία;

Ο αναρχικός είναι αδιάφορος γιατί από καιρό η πολιτική συνείδηση έχει πάψει να έχει σημασία σε ετούτο τον τόπο.

Ο τηλεθεατής είναι αδιάφορος γιατί τον έχει ρουφήξει η συμβατική και ασήμαντη ζωή του, δεν έχει χρόνο να ονειρεύεται.

Αλλά μία παραπάνω κουβέντα ενός τσούρμου 16ρηδων δείτε τι προκάλεσε:

Ξαφνικά ο αστυνομικός απέκτησε συνείδηση των ευθυνών του και προσπάθησε να προστατεύσει την κοινωνία από ένα 16χρονο!

Ο μαθητής υπερασπίστηκε τη μαγκιά του, άλλωστε για μια μαγκιά ζούμε τη σήμερον ημέρα, για να το πληρώσει με τη ζωή του!!!

Ο πολιτικός ένιωσε την καρέκλα του να κουνιέται και σπεύδει να δηλώσει συντετριμμένος ( ακόμα και αυτό με δυσκολία μας το κάνει πιστευτό!)

Οι ανα την Ελλάδα συνομήλικοι του μαθητή βρήκαν ευκαιρία να "χαβαλεδιάσουν" και να ξεφύγουν από τη μιζέρια της καθημερινότητας. Να ακουστεί η φωνή τους που κατά τα άλλα ούτε και οι ίδιοι ξέρουν τι θέλουν να φωνάξουν. Και αν δεν ξέρουν τι θέλουν να φωνάξουν είναι γιατί η ίδια κοινωνία δεν τους εξασφάλισε ανησυχίες και ιδανικά!

Ο αναρχικός βρήκε ευκαιρία να σπάσει και να καταστρέψει αφού τώρα τον δείχνει και η τηλεόραση, θα γίνει και αυτός σημαντικός για λίγο!!!

Ο απλός τηλεθεατής περιμένει πότε θα λήξουν τα επεισόδια να ξαναμπεί στους ρυθμούς του ( έχει αφήσει και κάτι δουλειές στη μέση... )

Και όλο αυτό είναι μία επανάσταση;

Απένταντι σε ποιόν, σε τί;

Αμφιβάλει κανείς ότι η πρώτη αντίδραση, ήταν δικαιολογημένη; Δε νομίζω.

Αμφιβάλλει κανείς ότι αυτά τα παιδία τώρα είναι έρμαιο πολιτικο-κοινωνικών συμφερόντων;

Οτι υποκινούνται απο επιτήδειους;

Και από την άλλη, θα μου πεί κάποιος , και τι θα γίνει; Να μείνουμε απαθείς σε ότι μας σερβίρει αυτή η κοινωνία; Να μην αντιδράσουμε με κανένα τρόπο;

Και θα απαντήσω ότι θέλω να φωνάξω μαζί τους και να αναθεματίσω τα πάντα. Μα δυστυχώς ΞΕΡΩ πως θα είμαι το πιόνι ορισμένων και θα λειτουργήσω για τα συμφέροντά τους.

Δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν και σε τίποτα.

Και μένω παρατηρητής όπως οι περισσότεροι, παρόλο που ντρέπομαι γι' αυτό...

Το πρωί άκουσα στο ραδιόφωνο , απο τον Γιάννη Καλαμίτση , οτι κάηκε και κατάστημα που διατηρούσε η μητέρα , του δολοφονημένου παιδιού , στην Βουκουρεστίου.

Όχι δεν κάηκε το κατάστημα,αντιθέτως κάηκαν όλα γύρω από αυτό ενώ αυτό όχι ακριβώς επειδή ήταν της μητέρας του Αλέξη...

Μπορείς να μου πεις,αν κάποιος από τους πληγέντες μαγαζάτορες,δεν είχε υποστεί μεγαλύτερη συμφορά,από την μητέρα του Αλέξη;;;

Γνωρίζει κανείς απ' αυτούς που κάψανε τις περιουσίες των άλλων,αυτοί οι άλλοι,τι καημούς μπορεί να είχαν;;;

Μην εξάπτεστε καλέ θα σας ανέβει κ η πίεση !

Μία απλή συμβουλή έδωσα.

Ο καθένας βάζει το λιθαράκι του!

Δεκτή κάθε συμβουλή,απ' όποιον και αν προέρχεται.(προσωπικά έχω ακολουθήσει συμβουλές,από πολύ μικρότερους και δεν έχασα).

Άλλο όμως η ειρωνία που πηγάζει από την απάντησή σου και μάλιστα σε μεγαλύτερο της ηλικίας σου.

Κ για να "κλείσω" για σήμερα λύπαμαι που η κοινωνία μας κατήντησε τόσο απαθής ώστε να μην μπορώ να φύγω σήμερα από τη δουλειά μου κ να πάω στην κηδεία του Αλέξη όπου θα έπρεπε να είμαστε ΟΛΟΙ εκεί !

Ποιός σε εμποδίζει να φύγεις από την δουλειά σου;;;;Μήπως έγινες και συ απαθής βολεψάκιας απ' αυτή την ηλικία και

κατηγορείς μόνο τους άλλους;;;; Γιά σκέψου το λίγο.[/color

doctor

Δημήτρη μου,πιστεύω ότι όσοι έχουν μυαλό στο κεφάλι τους,και εφόσον γνωρίζουν την ψυχοσύνθεση των νέων

γενικά,προσπαθούν να ερμηνεύσουν την στάση τους για να το καταλάβουν οι άλλοι.

Προσωπικά πιστεύω,ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που κατηγορούν αυτά τα παιδιά που βγήκαν στους δρόμους να δια-

δηλώσουν την αγανάκτησή τους. Είναι πολλοί όμως αυτοί και μέσα σ'αυτούς και εγώ,που καταδικάζω τις ενέργειές

τους να καταστρέφουν τις ξένες περιουσίες,ακόμα και των βολεμένων,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΆΖΩ ή ΝΑ ΚΑΤΑ-

ΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΌ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ,που τους έχω στην καρδιά μου,διότι όταν είσαι νέος,ενερ-

γείς με την καρδιά και το συναίσθημα και όχι με την λογική.Στο κάτω-κάτω αν ενεργούσαν και με την λογική,θα

ήταν το τέλειο,αλλά μόνο με την λογική,δεν θα ήταν παιδιά.

Κάποτε ήμασταν και εμείς παιδιά και κάναμε και εμείς τρελλά πράγματα (για όσους θυμούνται),παρότι τα δικά μας

χρόνια ήταν πιό καλά από αυτά που περνούν τα σημερινά παιδιά.

Να είσαι καλά,έγραψες σοφά .

ΥΓ.1 Ποιός έγραψε αυτό το διάγγελμα στο πρωθυπουργό της χώρας;;.

(από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια,και μου πετάς ένα κεφτέ,ωχ το μάτι μου)

ΥΓ.2 Με αγωνία περιμένω για πρώτη φορά εκλογές για να δω,μέχρι που φτάνει πλέον το μυαλό μας.

το ξερω Γιαννη μου οτι ολοι με μεσον μπηκανε!πιστεψε με το εχω ζησει απο μεσα!!!!

και επισης ξερω οτι πολλοι μπηκανε για να το παιζουνε εξουσια και για να ειναι "οι αρχοντες της πολης" οπως μου ειχε πει καποτε καποιος απο αυτους!

υπαρχουν ομως και μερικα παιδια που μπηκανε γιατι το ειδανε σαν μια οποιαδηποτε αλλα και "σιγουρη" δουλεια γιατι δεν ειχανε που αλλου να πιαστουνε.

ξερεις Γιαννη που ειναι αυτα τα παιδια? Στην Ορεστιαδα, στο Ορμενιο, στην Καστορια, στο Νευροκοπι κλπ κλπ. και ξερεις γιατι? γιατι δεν ειχαν μεσον να πανε καπου καλυτερα, γιατι δεν θελανε τις φασαριες και γιατι δεν ηταν ονειρο τους να μπουνε στα ΜΑΤ και καλυπτομενοι απο την "στολη" να χτυπανε.

δεν παιρνω το μερος τους γιατι και σε μενα δεν τυχανε λιγα αλλα καλως ή κακως ρε Γιαννη υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Ψιλοάσχετο αλλά ........... από εμάς που γράφουμε εδώ και τα χώνουμε και κάνουμε και ράνουμε πήγε κάποις σε κάποια πορεία ??????? Ή έχουμε δουλείες και είπαμε άστο για αύριο ???

Έτυχε λοιπόν να πάω στη πορεία της πόλης στην οποία είμασταν δεν είμασταν 50 άντε 100 άτομα ....... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ !!!!

Το καλύτερο ? Επείδη την οργάνωνε αν δε κάνω λάθος το ΠΑΜΕ έτυχε να ακούω τα σχόλια των περαστικών που κοιτούσαν και έλεγαν για κομμουνιστές κλπ ..... Αισθάνθηκα αηδία .

Προσωπικά πήγα στη πορεία ανεξαρτήτως ιδεολογίας(πλέον η ιδεολογία μου είναι η ΑΠΟΧΗ) μόνο και μόνο μπας και βάλω και εγώ ένα λιθαράκι , λυπάμαι τους ανθρώπους με τις παρωπίδες γιατί τους θεωρώ από τους πρώτους κλαψομούνηδες (ζητώ συγνώμη από όλους αλλά νομίζω ότι είναι η καταλληλότερη λέξη) που θα βγούν και θα παραπονεθούν για την ακρίβεια για το ένα και για το άλλο .

Σε άλλο σημείο έξω από την Αστυνομική Διεύθυνση είχαν μαζευτεί η νέα γενιά , μαθητές και σπουδαστές (όχι και εκεί πολλά άτομα αλλά τουλάχιστον κάτι κινήθηκε) πετάχτηκαν κάποια αυγά και έγινε και εκεί μια πορεία χωρίς κανένα πρόβλημα .

Απεργία είπατε ????? Ας γελάσω !!!!!

ΥΓ Δουλεύω κανονικά σήμερα .

Τελικά,

δεν νομίζω ότι τα προβλήματα που έχουμε σήμερα στην Ελλάδα είναι του ίδιου επιπέδου με τα γεγονότα από το Σάββατο και μετά.

Τι θέλω να πω: Όλα όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα του σήμερα (πχ διαφθορά, απαξίωση, ατομικισμός, εκμαυλισμός, έλλειψη εκπαίδευσης, ανύπαρκτη παιδεία) είναι τόσο μεγάλα και τόσο δομικά τα κοινωνικά προβλήματα, που έχουν αποδημήσει πλήρως την όποια κοινωνία. Δεν υφίσταται πλέον κοινωνικός ιστός. Δεν υφίσταται πλέον κράτος, με οποιαδήποτε ρόλο. Από τον απλούστερο ελάχιστο δυνατό (γραφειοκρατικής οργάνωσης) μέχρι το υψηλότερο σημείο ωρίμανσης του την παροχή δλδ ασφάλειας και προστασίας στην καπιταλιστική αγορά.

Άρα: Όλα αυτά τα τεράστια προβλήματα για να ξεπεραστούν, για να περάσουν στο παρελθόν, απαιτούν ακόμα μεγαλύτερα γεγονότα. Να είστε βέβαιοι.

Μπορείς να μου πεις,αν κάποιος από τους πληγέντες μαγαζάτορες,δεν είχε υποστεί μεγαλύτερη συμφορά,από την μητέρα του Αλέξη;;;

Γνωρίζει κανείς απ' αυτούς που κάψανε τις περιουσίες των άλλων,αυτοί οι άλλοι,τι καημούς μπορεί να είχαν;;;

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λές.απλά άδωσα μια απάντηση στο ερώτημα ενός συναδέλφου για το συγκεκριμένο κατάστημα. Τώρα σε σχέση με τους καημούς που αναφέρεις το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι συμφωνώ και πάλι μαζί σου και κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει τα προβλήματα και το σταυρό που μπορεί ο καθένας να κουβαλάει...

Συγνώμη τωρα γιατι τα εχω πάρει

μιλάμε για κρατική βία και δολοφονία

μιλάμε για ανυπαρξία κράτους

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΚΑΕΞΑΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ ΔΟΛΟΦΟΝΗΜΈΝΟ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΠΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

και εδω υπάρχουν ακόμη συνάδελφοι που σκέπτονται και προτάσουν σαν πρωτο πρόβλημα τους κακομοίρηδες τους καταστηματάρχες???

Σεβαστό το προβλημά τους πουα απο οτι αποδεικνίεται δεν εχει καμια σχέση με τα γεγονότα και υπεύθυνη για ολα αυτά ειναι η αστυνομία που δεν μπορει να κάνει την δουλεια της

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΆΛΥΣΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Συγνώμη Θανάση, αλλά αυτός ο τίτλος και ο τρόπος που το δίνει είναι τελείως μα τελείως "εφετζίδικος".... Δεν τον σκότωσε επειδή ήταν το παιδί 15άρης, τον σκότωσε επειδή ήταν μ@λ@κ@ς, ψυχάκιας ή οτιδήποτε άλλο.....

...............

Μακάρι να ήταν έτσι Στέφανε. Αλλά, εκτός από την εύγλωττη απορία "πως είναι δυνατόν να εμπιστευόμαστε όπλο και να αναμένουμε να μας προστατεύει, ένας μ@λ@κ@ς, ψυχάκιας ή οτιδήποτε άλλο" με όποια νηφάλια απάντηση μπορούμε να δώσουμε σε αυτήν υπάρχουν και ορισμένα γεγονότα, που καμιά απόσταση από αυτά δεν μας επιτρέπει να τα αγνοούμε.

Τα 2,5 χρόνια φυλακή που τιμωρήθηκε ο αστυνομικός σε ευθέως ανάλογη περίπτωση πριν 23 χρόνια. (Τότε το άτιμο το όπλο εκπυσοκρότησε, τώρα η άτιμη η σφαίρα εξωστρακίστηκε)

Η "σιδηρογροθια" που πήρε βραβείο αστυνομίας. Η "ζαρντινιέρα" τα "πράσινα παπούτσια", η χρήση δακρυγόνων στη συγκέντρωση για την Κοντολίζα, και τις καταστροφές στη Σταδίου, μισή ώρα μετά την διάλυση της συγκέντρωσης.

Ο θάνατος του μετανάστη στην Πέτρου Ράλλη, οι τραυματισμοί, οι ξυλοδαρμοί μεταναστών από όργανα, που εμφανίζονται "από το πουθενά" και "την πέφτουν" με τα γκλομπ. Είμαι αυτόπτης μάρτυρας σκηνής μπροστά από την ΕΤΕ, στην Πειραιώς, δυο στενά από την Ομόνοια, όπου δυο Ζητάδες, έπεσαν με τις μοτοσυκλέτες τους πάνω στην "πραμάτεια" που πουλούσαν οι μετανάστες, κατέβηκαν και έβγαλαν τα γκλομπ και χτυπούσαν νεφρά, πλάτες και κεφάλια. Δεν επεδίωξαν και δεν συνέλαβαν κανέναν, δεν κατάσχεσαν ούτε μία ζώνη, ούτε μία "μπανάνα". Απλά έδειραν. Το άλλο πρωί, ο υπεύθυνος του Τμήματος είπε σε δικηγόρο του Δικτύου για τα Δικαιώματα, ότι δεν υπήρχε ούτε καν εντολή για συλλήψεις κλπ εκείνο το βράδυ, όπως συχνά συμβαίνει για την γωνία εκείνη, ούτε αναφορά του γεγονότος είτε από αστυνομικό του τμήματος του είτε από άλλον αστυνομικό. Σημειώνουμε ότι το πανελλήνιο έχει παρακολουθήσει σκηνές που θύμιζαν Άμπου Γκράιμπ, στο συγκεκριμένο τμήμα.

Σωστά. Μη χαρακτηρίζουμε όλη την Αστυνομία, και κάθε ένα αστυνομικό από την πράξη ενός, όπως τον λες "μ@λ@κ@, ψυχάκια ή οτιδήποτε άλλο..... " όμως είναι γνωστό πια ότι υπάρχουν και είναι διαδεδομένες στους κύκλους της αστυνομίας, συμπεριφορές εξάσκησης βίας και εξευτελισμού της αξιοπρέπειας "αλλοδαπών και πρεζονιών". Όπου διηγούνται με υπερηφάνεια πόσους έδειραν, εκφόβισαν και εξευτέλισαν. Το χειρότερο από όλα, οι συνάδελφοί τους κάνουν ότι δεν βλέπουν, ή μόνο "μισοβλέπουν" . Είδαμε τις προηγούμενες ημέρες άνδρα των ΜΑΤ να προστατεύει με την ασπίδα του ένα κορίτσι από την μανία συναδέλφου του, και εκείνος να την κλωτσάει μόλις του γύρισαν την πλάτη. Άκουσες για κάποια τιμωρία; Τι περιμένουν, την επόμενη φορά που ο "ψυχάκιας" δεν θα κλωτσήσει την κοπέλα και θα την μαχαιρώσει; Και άμα μαχαιρώσει τον συνάδελφό του; Πόσο συναδελφική είναι η συμπεριφορά "δεν 'δίνω' συνάδελφο" ; Πόσο συναδελφική και ανθρωπιστική είναι η συμπεριφορά του αξιωματικού που δεν ξεκινά πειθαρχική δίωξη υφισταμένου του που παρανόμησε, και καθαρίζει την συνείδησή του με ένα "ρε μαλακισμένο θα μας κάψεις" !

Η εκδοχή του ένας "μ@λ@κ@ς, ψυχάκιας ή οτιδήποτε άλλο..... ήτανε" , είναι ισοδύναμη με την εκδοχή του "μεμονωμένου περιστατικού".

Φαντάσου, αν ο Πάκης είχε παραιτηθεί κανονικά, και μαζί με την παραίτησή του είχε δώσει την λίστα με τις πειθαρχικές διώξεις όλων των εμπλεκομένων της ιεραρχίας μέχρι την αφεντιά του. Όχι μόνο διαθεσιμότητες και ΕΔΕ. Κατ' ευθείαν πειθαρχική δίωξη. Η αν τον συγκίνησε ο Καραμανλής να γυρνούσε και να προχωρούσε σε αποτάξεις. Να αναλάμβανε δηλαδή το βάρος των ευθυνών του, αντί να βγάλει φερμάνι: "Μεμονωμένο περιστατικό" !

Στο ξάφνιασμα, στον αποτροπιασμό στη θλίψη για τον χαμό ενός νέου έδωσε τροφή για το "κακό" συναίσθημα.

Την οργή.

Υ.Γ. Γνωρίζω, ότι αν είχαν παρθεί τα σκληρά υπουργικά μέτρα που ανάφερα πιο πάνω, οι περισσότεροι αξιωματικοί, για διαδικαστικούς λόγους και μόνο, θα επανέρχονταν (άμα είχαν αποταχτεί) ή θα σταματούσε η σε βάρος τους δίωξη. Όμως δεν θα επηρέαζε καθόλου την δικαιοσύνη στο να τιμωρήσει τους αυτουργούς, ή να μη τους τιμωρήσει όπως κάνει με την "ζαρντινιέρα", και πάνω από όλα, η Πολιτική θα είχε επικρατήσει της Αστυνόμευσης, το Κράτος Δικαίου στους "Θύλακες" του Αστυνομικού Κράτους.