Jump to content
Sign in to follow this  
dimg

Τιμη στο δολοφονημενο απο το κρατος Αλέξη....σεβασμος στους γονείς και στο παιδί που χάθηκε...

Recommended Posts

ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΤΟ

ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ (α) δυσκολο να βγει με καποιες χιλιαδες ψηφους β) στο κόμμα βεβαιως βεβαιως)

ΑΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑΓΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΣΟ ΜΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΚΡΑΤΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟ

Φίλε χαιρομαι που είσαι έτσι γιατί και εγώ τα ίδια προσπαθώ να πράττω και αισθάνομαι με σένα...δεν το προσοποποιώ σε σένα, απλά θέλω να θίξω κάποια πράγματα και να δείξω πως πρέπει να λειτουργεί ο καθένας υπερ του κράτους .Αν πράττει έτσι έχει δικαίωμα να αντιστέκεται και να κατηγορεί το κράτος ως δολοφόνο ή οτι άλλο θες....Το πρόβλημα είναι οτι η πλειοψηφία σκέφτεται διαφορετικά...Σήμερα κι'όλας ένα παιδί απο τη δουλεία έφυγε με γαλάζιο ρουσφετι απο τη δουλεία ιδιωτικού τομέα για να μπει στο ΤΕΒΕ ως γαλάζιο παιδί ....οχι οτι οι τα κομματόσκυλα του ΚΚΕ και του ΣΥΝ ειναι καλύτεροι γιατί και αυτοί να βολευτούν κοιτάνε...Στο πανεπιστήμιο που τέλειωσα αυτοί που επιλέχτηκαν για το μεταπτυχιακό όλως τυχαίως ήταν αυτοί που ήταν αποκλειστικά στα κόμματα....ΛΑΜΟΓΙΑ.....

Μακάρι φίλε μου ,αλλά όταν έρχετε η ώρα της κάλπης άλλα λέμε και αλλα κάνουμε....Με τη βια πάντως δεν δημιουργείς ,καταστρέφεις....

Δεν είμαι με αυτούς:

β) Σε ορατές κινήσεις αυτών που μάχονται το σύστημα αλλά όχι για χάριν του κοινωνικού συνόλου...

εξάλλου αυτοί βοηθούν το σύστημα:

το α) θα χρησιμοποιήσει το β) ώστε:

Ομως τη γαμημένη την πέτρα θα την πετάξω σε συγκεκριμένους στόχους όχι στο μαγαζί του διπλανου μου... Εξάλλου από τέτοιους στόχους που έχω στο νου δεν θα με έφτανε ούτε κομματιασμένο το μπετόν του Καυτατζογλίου... (εκεί σπούδασα αυτό ξέρω αυτό λέω...)

Δεν είμαι με αυτούς:

Ομως τη γαμημένη την πέτρα θα την πετάξω σε συγκεκριμένους στόχους όχι στο μαγαζί του διπλανου μου... Εξάλλου από τέτοιους στόχους που έχω στο νου δεν θα με έφτανε ούτε κομματιασμένο το μπετόν του Καυτατζογλίου... (εκεί σπούδασα αυτό ξέρω αυτό λέω...)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ !

Κ καλά θα κάνεις κ θα πετάξεις την πέτρα, όχι γιατί η βία οδηγεί κάπου αλλά γιατί μόνο έτσι θα μας ακούσουν κ θα καταλάβουν, όταν σπάσει η βιτρίνα του συστήματος !

Ας κοιτάξουμε την αλήθεια κ ας μην κρυβόμαστε. Χτες δεν ήταν οι "κουκουλοφόροι" που τα έσπασαν, ήταν μαθητές ήταν οι γιοι των 45ρηδων-50ρηδων που βολεύτηκαν στη ζωούλα τους. Το βόλεμα δεν είναι απαραίτητα οικονομικό είναι μια κατάσταση κοινωνική. Γιατί ο καθένας κοιτάζει πως θα βγάλει λεφτά (γιατί ?) για να καταναλώσει, για να πάρει καινουριο αυτοκίνητο κ σε 5 χρόνια ξάνα καινούριο, για να πάει διακοπές στη Μύκονο κ να πάει στα μπουζούκια... Γιατί το παιδί που μεγαλώνει σε ένα κόσμο που η μόνη αξία που μετράει είναι το χρήμα. Τα αίτια αυτού που έγινε χθές είναι πολλά κ βαθύτερα απ' ότι θέλουν να μας τα παρουσιάσουν τα ΜΜΕ.

ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι: το 1/5 της κοινωνίας μας ζει κάτω από το όριο της φτώχειας.

"Στην Ελλάδα, νοικοκυριό με ένα άτομο θεωρείται ότι βρίσκεται στα όρια της φτώχειας όταν το εισόδημά του σε ετήσια βάση δεν ξεπερνά τα 4.264 ευρώ" Πηγή: Ημερησία

Μετά τα χθεσινά, και ο πιο αφελής μπορεί να καταλάβει ότι όλες αυτές οι καταστροφές σε πολλές πόλεις στην Ελλάδα ήταν ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΙΣ, και δεν έγιναν όλες από τους γνωστούς 100-200 αναρχικούς που υπάρχουν μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έγιναν από νέα παιδιά που ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ επέλεξαν αυτόν τον τρόπο αντίδρασης. Και μην μου πείτε ότι υπάρχει σοβαρός αναρχικός πυρήνας σε Λάρισα, Κοζάνη, Βέροια, Χανιά, ή Γιάννενα.

Υπάρχουν νέοι άνθρωποι, 18-20 ετών, των οποίων οι γονείς έχασαν την δουλειά τους, και μετά η τράπεζα τους πήρε το σπίτι.

Πολλά από αυτά τα παιδιά, που ανήκουν στο αποκλεισμένο κομμάτι της κοινωνίας μας (υπολογίζεται στο 22%) κατέβηκαν χθες σε πολλές πόλεις με έναν σκοπό: να σπάσουν την τράπεζα που τους πήρε το σπίτι.

Υπάρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην χώρα μας και το οποίο θα μεγαλώσει σύντομα. Ένα μεγάλο κομμάτι της νεολαίας οδηγείται στον εξτρεμισμό διότι την ώρα που ζει στην φτώχεια και την ανέχεια, βλέπει λαμόγια γιατρούς, δικηγόρους, εφοριακούς, τελωνειακούς, εργαζόμενους σε πολεοδομίες, συμβολαιογράφους και τόσους άλλους να κάνουν μεγάλες περιουσίες με τα φακελάκια, με τα γρηγορόσημα, με τα λαδώματα και τις παρανομίες, υπό την ανοχή του κράτους.

Βλέπει καλογέρους και μητροπολίτες να ζούνε μέσα στην χλιδή, με καταθέσεις εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Βλέπει την πολιτική εξουσία βουτηγμένη στην διαφθορά και στα σκάνδαλα.

Μην ζητάτε λοιπόν από αυτό το καζάνι που βράζει να σεβαστεί την τράπεζα του Λάτση ή του Βγενόπουλου.

Ένα κομμάτι της κοινωνίας πνίγεται, ασφυκτιά, πεινάει και υποφέρει.

Και αυτές οι καταφανείς αντιθέσεις, αυτή η λάθος κατανομή πλούτου που όσο πάει θυμίζει την προεπαναστατική Γαλλία οδηγούν σε καταστάσεις μπροστά στις οποίες η χθεσινή θα χαρακτηριστεί ως παιδική χαρά.

doctor

Δεν χρειάζονται πολλά λόγια!!!!

Ένα 15χρονο παιδί εκτελέστηκε, στα δυό μέτρα, απο εκείνον που έιχε ταχθεί να τον προστατέψει ως πολίτη αυτού του έρημου τόπου!

Αλέξανδρε,

καλό σου ταξίδι στην κοινωνία των αγγέλων, γιατί η δικιά μας, άδικη κοινωνία, δεν ήταν άξια να σε κρατήσει στη ζωή!

Εμείς ευχόμαστε η δική σου δολοφονία απο το σάπιο τούτο σύστημα νάναι η τελευταία!

καλημερα....οσο μπορει να ειναι δηλαδη!

σκεφτηκα παρα πολυ το αν θα πρεπει να γραψω κατι και τι ακριβως θα ειναι αυτο αλλα πραγματικα μετα τα χθεσινοβραδυνα δεν μπορω να μεινω σιωπηλη!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!!! ΤΙΜΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΕΦΗΒΟΥ!!!!!!

ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΝΕΣΑΤΕ!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!!

και να φανταστει κανεις οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι συνομηλικοι!

και σας ρωτω ολους, ειναι αυτη η νεολαια που περιμενετε? ειναι αυτο το μελλον της χωρας? ειναι αυτος τροπος αντιστασης και επαναστασης?

εγω προσωπικα δεν το νομιζω και φυσικα το καταδικαζω!!!!!!!!

και κατι ακομα. αν χθες το βραδυ βαζανε φωτια στην Νομικη Αθηνων και στην Βιβλιοθηκη και καιγανε την μιση Ελληνικη Ιστορια θα νιωθαμε περιφανοι για την νεολαια της Ελλαδας ή μαλλον καλυτερα να πω για το κομματι της νεολαιας που ειδαμε χθες?

πραγματικα, λυπαμαι πααααααααρα πολυ για τον χαμο του Αλεξανδρου και τον τροπο που βρηκανε μερικοι να "δειξουνε" την λυπη τους......

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!! ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΩ ΑΚΟΜΗ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ!!!!!!

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι: το 1/5 της κοινωνίας μας ζει κάτω από το όριο της φτώχειας.

"Στην Ελλάδα, νοικοκυριό με ένα άτομο θεωρείται ότι βρίσκεται στα όρια της φτώχειας όταν το εισόδημά του σε ετήσια βάση δεν ξεπερνά τα 4.264 ευρώ" Πηγή: Ημερησία

Μετά τα χθεσινά, και ο πιο αφελής μπορεί να καταλάβει ότι όλες αυτές οι καταστροφές σε πολλές πόλεις στην Ελλάδα ήταν ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΙΣ, και δεν έγιναν όλες από τους γνωστούς 100-200 αναρχικούς που υπάρχουν μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έγιναν από νέα παιδιά που ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ επέλεξανα αυτόν τον τρόπο αντίδρασης. Και μην μου πείτε ότι υπάρχει σοβαρός αναρχικός πυρήνας σε Λάρισα, Κοζάνη, Βέροια, Χανιά, ή Γιάννενα.

Υπάρχουν νέοι άνθρωποι, 18-20 ετών, των οποίων οι γονείς έχασαν την δουλειά τους, και μετά η τράπεζα τους πήρε το σπίτι.

Πολλά από αυτά τα παιδιά, που ανήκουν στο αποκλεισμένο κομμάτι της κοινωνίας μας (υπολογίζεται στο 22%) κατέβηκαν χθες σε πολλές πόλεις με έναν σκοπό: να σπάσουν την τράπεζα που τους πήρε το σπίτι.

Υπάρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην χώρα μας και το οποίο θα μεγαλώσει σύντομα. Ένα μεγάλο κομμάτι της νεολαίας οδηγείται στον εξτρεμισμό διότι την ώρα που ζει στην φτώχεια και την ανέχεια, βλέπει λαμόγια γιατρούς, δικηγόρους, εφοριακούς, τελωνειακούς, εργαζόμενους σε πολεοδομίες, συμβολαιογράφους και τόσους άλλους να κάνουν μεγάλες περιουσίες με τα φακελάκια, με τα γρηγορόσημα, με τα λαδώματα και τις παρανομίες, υπό την ανοχή του κράτους.

Βλέπει καλογέρους και μητροπολίτες να ζούνε μέσα στην χλιδή, με καταθέσεις εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Μην ζητάτε λοιπόν από αυτό το καζάνι που βράζει να σεβαστεί την τράπεζα του Λάτση ή του Βγενόπουλου.

Και αυτές οι καταφανείς αντιθέσεις, αυτή η λάθος κατανομή πλούτου που όσο πάει θυμίζει την προεπαναστατική Γαλλία οδηγούν σε καταστάσεις μπροστά στις οποίες η χθεσινή θα χαρακτηριστεί ως παιδική χαρά.

doctor

Κ σε Αγρίνιο, Τρίπολη, Καρδίτσα, Σύρο, Αλεξανδρόυπολη, Κέρκυρα, Χίο, Ρόδο...

Παραθέτω το διαδικτυακό άρθρο της Ελευθεροτυπίας :

Ποτάμι η οργή σε όλη τη χώρα

Το στίγμα της εξέγερσης δίνουν τα δυναμικά συλλαλητήρια των μαθητών από τον Εβρο ως τη Θράκη. Σε πολλές πόλεις οι συγκεντρώσεις και οι πορείες κατέληξαν σε συγκρούσεις με φωτιές, δακρυγόνα χημικά και καταστροφές Τραπεζών και δημοσίων κτιρίων.

Αναλυτικά:

Στη Λαμία εκατοντάδες μαθητές περικύκλωσαν το κτίριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης στη Λαμ ία, φωνάζοντας συνθήματα και πετώντας νεράτζια κατά της ισχυρής αστυνομικής δύναμης, που είχε συγκεντρωθεί.

Μαθητές των σχολείων της Στυλίδας απέκλεισαν για περίπου μία ώρα την εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας, στο ύψος του κόμβου της Στυλίδας.

Στην Αμαλιάδα η πορεία των μαθητών χθές το μεσημέρι κατέληξε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Δεκάδες αβγά, γιαούρτια και ντομάτες (!) εκτοξεύτηκαν στην είσοδο και στα παράθυρα του κτιρίου χωρίς να υπάρξει αντίδραση από την πλευρά της αστυνομίας.

Στον Πύργο ομάδα νεαρών έκανε επίθεση με βόμβες μολότοφ στο δικαστικό μέγαρο της πόλης και έγραψε συνθήματα στους τοίχους του κτιρίου κατά της αστυνομικής αυθαιρεσίας. Λίγες ώρες αργότερα οι μαθητές της πόλης συγκεντρώθηκαν στην αστυνομική διεύθυνση Ηλείας φωνάζοντας συνθήματα κατά της αστυνομίας.

Ζάκυνθος: Φωνάζοντας το σύνθημα «μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι» εκατοντάδες μαθητές πολιόρκησαν χθές την αστυνομική διεύθυνση Ζακύνθου ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του αστυνομικού που σκότωσε τον 15χρόνο.

Κεφαλονιά: Πορεία διαμαρτυρίας προς το κτίριο που στεγάζεται η τοπική αστυνομική διεύθυνση πραγματοποίησαν χθές και οι μαθητές στην Κεφαλονιά.

Αγρίνιο: Τζάμια Τραπεζών έσπασαν οι διαδηλωτές στο κέντρο της πόλης.

Καβάλα: Δύο ελαφρά τραυματισμένοι αστυνομικοί, ζημιές σε περιπολικά και υποκαταστήματα τραπεζών, ήταν ο απολογισμός των χτεσινών επεισοδίων. Ολη η πόλη ήταν στον καπνό και δακρυγόνα.

Λάρισα: Αμόκ καταστροφής για μια μικρή οπλισμένη ομάδα στο κέντρο της Λάρισας. Στόχος οι Τράπεζες και τα δημόσια κτίρια.

Τρίκαλα: Ενας μαθητής και τέσσερις αστυνομικοί τραυματίες σε συμπλοκές. Ολονυχτία με πετροπόλεμο, δακρυγόνα και κυνηγητά. Εννέα συλλήψεις μαθητών που αφέθηκαν ελεύθεροι.

Καρδίτσα: Μαθητές κατήγγειλαν ότι αστυνομικοί με πολιτικά συνέλαβαν παιδιά που ήτανη στιο συλλαλητήριο, χωρίς κανένα λόγο.

Βόλος: Δυναμικά συλλαλητήρια σε Βόλο, Βελεστίνο, Σκιάθο, με συνθήματα.

Κέρκυρα: Δακρυγόνα, συμπλοκές και πέτρες σε συμπλοκές έξω από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Ζημιές σε δύο περιπολικά.

Χίος: Σύμφωνα με καταγγελίες μαθητών, αστυνομικός που κραούσε όπλο, χτύπησε παιδιά με γροθιές.

Τρίπολη: Περισσότερροι από 3000 μαθητές βγήκαν στους δρόμους. Εριξαν μπουκάλια, αυγά και πέτρες στο κτίριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης.

Ρόδος: Πάνω από 1500 μαθητές πολιόρκησαν την Αστυνομική Διεύθυνση. Για τρεις ώρες το κέντρο της πόλης και οι γύρω δρόμοι από τις αστυνομικές υπηρεσίες είχαν αποκλειστεί με οδοφράγματα και κιγκλιδώματα. Εγιναν τέσσερις συλλήψεις.

Ηράκλειο: Πεδίο μάχης οι κεντρικοί δρόμοι της πόλης. Οι διαδηλωτές κατέστρεψαν τη Νομαρχία, Τράπεζες, και δημόσια κτίρια. Οιο διαδηλωτές επιτέθηξαν σε τηλειπτικά συνεργελία και κατέστρεψαν κάμερες.

Καλαμάτα: Μπογιές και πέτρες σε καταστήματα, τράπεζες και στο Δικαστικό Μέγαρο, πέταξαβν οι νεαροί διαδηλωτές.

Ξάνθη: Μαθητές απ όλα τα σχολεία συγκεντρώθηξαν στην κεντρική πλατεία της πόλης, με συνθήματα και τραγούδια.

Δράμα: Χωρίς επεισόδια η μεγάλη συγκέντρωση μαθητών και σπουδαστών.

Enet - 08/12/2008

Μετά τα χθεσινά, και ο πιο αφελής μπορεί να καταλάβει ότι όλες αυτές οι καταστροφές σε πολλές πόλεις στην Ελλάδα ήταν ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΙΣ, και δεν έγιναν όλες από τους γνωστούς 100-200 αναρχικούς που υπάρχουν μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έγιναν από νέα παιδιά που ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ επέλεξαν αυτόν τον τρόπο αντίδρασης. Και μην μου πείτε ότι υπάρχει σοβαρός αναρχικός πυρήνας σε Λάρισα, Κοζάνη, Βέροια, Χανιά, ή Γιάννενα.

doctor

ΕΥΓΕ DOCTOR, η ανάλυση σου ήταν η πιο ορθή απο αυτές που άκουσα όλο αυτό το διάστημα

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ !

Κ καλά θα κάνεις κ θα πετάξεις την πέτρα, όχι γιατί η βία οδηγεί κάπου αλλά γιατί μόνο έτσι θα μας ακούσουν κ θα καταλάβουν, όταν σπάσει η βιτρίνα του συστήματος !

Ας κοιτάξουμε την αλήθεια κ ας μην κρυβόμαστε. Χτες δεν ήταν οι "κουκουλοφόροι" που τα έσπασαν, ήταν μαθητές ήταν οι γιοι των 45ρηδων-50ρηδων που βολεύτηκαν στη ζωούλα τους. Το βόλεμα δεν είναι απαραίτητα οικονομικό είναι μια κατάσταση κοινωνική. Γιατί ο καθένας κοιτάζει πως θα βγάλει λεφτά (γιατί ?) για να καταναλώσει, για να πάρει καινουριο αυτοκίνητο κ σε 5 χρόνια ξάνα καινούριο, για να πάει διακοπές στη Μύκονο κ να πάει στα μπουζούκια... Γιατί το παιδί που μεγαλώνει σε ένα κόσμο που η μόνη αξία που μετράει είναι το χρήμα. Τα αίτια αυτού που έγινε χθές είναι πολλά κ βαθύτερα απ' ότι θέλουν να μας τα παρουσιάσουν τα ΜΜΕ.

ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !

Διαφωνώ απολύτως μαζί σου.

Αυτό που γίνεται αυτές τις μέρες είναι η αντίπραξη του κράτους (και του "παρακράτους") στην οργή και την αντίδραση του κόσμου που νομίζουν ότι ξύπνησε και προσπαθούν να τον ξανακοιμίσουν.

Είναι η αντίδραση μιας ανίκανης και αποτυχημένης εξουσίας που αφήνει την Ελλάδα εδώ και 4 χρόνια (το ίδιο γινόταν και πρίν απλά εδώ έχουμε μια συνεχή ανικανότητα από την μέρα που ανέλαβαν ώς την μέρα που θα φύγουν γιατί είναι απασχολημένοι με το κτίσιμο της περιουσίας τους) να χάνεται και σφυρίζει αδιάφορα ή ακόμα περισσότερο καλύπτει τους ημέτερους (και υπουργούς) που πλουτίζουν κινούμενοι στα όρια της νομιμότητας (ή καλύτερα της νομιμοφάνειας) μέσω της οποίας υποτίθεται ότι αποκτά και την ηθική που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μετά από κάθε μεγάλη η μικρή κοινωνική αντίδραση μιά χούφτα ελεγχόμενων και κατευθυνόμενων αλητών και πλιατσικολόγων έκανε άνω κάτω την Αθήνα υπό την διακριτική ("αμυντική" κατά Παυλόπουλο) παρακολούθηση των αρχών.

Κι ύστερα βγαίνει ο τύπος και η διατεταγμένη δημοσιογραφία και βαφτίζει αυτούς τους αλήτες "αναρχικούς" και μας παραμυθιάζουν ότι όλοι οι έφηβοι σπάνε και κλέβουν την περιουσία των καταστηματαρχών.

Οι πιο αισχροί καλούν τους γονείς να μαντρώσουν τα παιδιά τους για να σταματήσουν τα επεισόδια κι αποσιωπούν το γεγονός ότι δεν είναι τα παιδιά του κάθενός που σπάνε αλλά 50 υποκινούμενοι και ελεγχόμενοι από την εξουσία αλήτες.

Ας κοιτάξουμε την αλήθεια κ ας μην κρυβόμαστε. Χτες δεν ήταν οι "κουκουλοφόροι" που τα έσπασαν, ήταν μαθητές ήταν οι γιοι των 45ρηδων-50ρηδων που βολεύτηκαν στη ζωούλα τους. Το βόλεμα δεν είναι απαραίτητα οικονομικό είναι μια κατάσταση κοινωνική. Γιατί ο καθένας κοιτάζει πως θα βγάλει λεφτά (γιατί ?) για να καταναλώσει, για να πάρει καινουριο αυτοκίνητο κ σε 5 χρόνια ξάνα καινούριο, για να πάει διακοπές στη Μύκονο κ να πάει στα μπουζούκια... Γιατί το παιδί που μεγαλώνει σε ένα κόσμο που η μόνη αξία που μετράει είναι το χρήμα.

Το χεις φαει και συ το παραμυθι με τον βολεμενο 45-50αρη μικρη μου!!!!!

Πιστευω πως ειναι καλοπροαιρετες οι παρατηρησεις σου γιατι φανταζομαι και σενα καποιος τετοιος βολεμενος σε στηριξε για να σπουδασεις και να σταθεις στα ποδια σου.

Επειδη συζητηση κανουμε, σαν 45-50αρα εχω να πω οτι απαιτω πια, να ειμαι βολεμενη στη ζωουλα μου (που δεν ειμαι) να βγαζω λεφτα (που δεν βγαζω) να πηγαινω διακοπες στη Μυκονο (που δεν εχω παει ποτε) και αν γουσταρω να πηγαινω και στα μπουζουκια (που δεν γουσταρω συνηθως). Και για την επομενη δεκαετια απαιτω μια καλη συνταξη για να κααααααααααααααααθομαι(τωρα μαλλον ζηταω πολλα)

Επισης απαιτω το συστημα και η οποιασδηποτε μορφης εξουσια να σεβεται τα παιδια που εμπιστευομαι στην κοινωνια και που θα παρουν την σκυταλη να κανουν τα δικα τους βηματα στην εξελιξη της.

Να εχουν ασφαλη σχολεια και δρομους για τις εκδρομες τους, οταν πηγαινουν στρατο να γυρνανε ζωντανα και αρτιμελη και να εχουν αποψη και λογο και να την εκφραζουν χωρις φοβο.

πολλη φωτια και καπνος και οσο περισσοτερο τοσο πιο θολο το τοπιο.....

Διαφωνώ απολύτως μαζί σου.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μετά από κάθε μεγάλη η μικρή κοινωνική αντίδραση μιά χούφτα ελεγχόμενων και κατευθυνόμενων αλητών και πλιατσικολόγων έκανε άνω κάτω την Αθήνα υπό την διακριτική ("αμυντική" κατά Παυλόπουλο) παρακολούθηση των αρχών.

Μια χούφτα ? Μια χούφτα ? Σε όλη την Ελλάδα ? Πολύ μεγάλη είναι αυτή η χόυφτα, ποιανού είναι του Κινγκ Κονγκ ?

Ασφαλώς δεν έχετε καταλάβει τι γίνεται εδώ ή μήπως δεν θέλετε ?

Το χεις φαει και συ το παραμυθι με τον βολεμενο 45-50αρη μικρη μου!!!!!

Πιστευω πως ειναι καλοπροαιρετες οι παρατηρησεις σου γιατι φανταζομαι και σενα καποιος τετοιος βολεμενος σε στηριξε για να σπουδασεις και να σταθεις στα ποδια σου.

Επειδη συζητηση κανουμε, σαν 45-50αρα εχω να πω οτι απαιτω πια, να ειμαι βολεμενη στη ζωουλα μου (που δεν ειμαι) να βγαζω λεφτα (που δεν βγαζω) να πηγαινω διακοπες στη Μυκονο (που δεν εχω παει ποτε) και αν γουσταρω να πηγαινω και στα μπουζουκια (που δεν γουσταρω συνηθως). Και για την επομενη δεκαετια απαιτω μια καλη συνταξη για να κααααααααααααααααθομαι(τωρα μαλλον ζηταω πολλα)

Επισης απαιτω το συστημα και η οποιασδηποτε μορφης εξουσια να σεβεται τα παιδια που εμπιστευομαι στην κοινωνια και που θα παρουν την σκυταλη να κανουν τα δικα τους βηματα στην εξελιξη της.

Να εχουν ασφαλη σχολεια και δρομους για τις εκδρομες τους, οταν πηγαινουν στρατο να γυρνανε ζωντανα και αρτιμελη και να εχουν αποψη και λογο και να την εκφραζουν χωρις φοβο.

πολλη φωτια και καπνος και οσο περισσοτερο τοσο πιο θολο το τοπιο.....

Καταρχήν ο δικός μου (εαν ζουσε) θα ήταν 60, ευτυχώς όμως "πέθανε νωρίς". Αν κ πολύ θα ήθελε να ήταν εδώ μπας κ ανοίξει τα μάτια, κ κυρίως τα αυτιά μερικών.

Εάν απαιτείτε μια "βολέμενη ζωούλα" θα υπάρχει πάντα η πέτρα που θα σπάει την βιτρίνα αυτής της ζωούλας ! Γιατί η βιτρίνα είναι πάντα η βιτρίνα κ αν το περιεχόμενο είναι σκάρτο όσο ωραία στολισμένη κ αν είναι θα είναι για σπάσιμο !

Οι πιο αισχροί καλούν τους γονείς να μαντρώσουν τα παιδιά τους για να σταματήσουν τα επεισόδια κι αποσιωπούν το γεγονός ότι δεν είναι τα παιδιά του κάθενός που σπάνε αλλά 50 υποκινούμενοι και ελεγχόμενοι από την εξουσία αλήτες.

Δεν ήταν πενήντα Ype. Ήταν χιλιάδες σε όλη την Ελλάδα και οι περισσότεροι από αυτούς δεν ξέρουν ούτε τον Μπακούνιν, ούτε τον Κροπότκιν, ούτε τον Προυντόν.

Τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά συμμετείχαν για πρώτη φορά σε τέτοια επεισόδια και αυτό είναι πολύ σοβαρό. Έγιναν επεισόδια σε πόλεις που δεν είχαν ξαναγίνει ποτέ.

doctor

Καταρχήν ο δικός μου (εαν ζουσε) θα ήταν 60, ευτυχώς όμως "πέθανε νωρίς". Αν κ πολύ θα ήθελε να ήταν εδώ μπας κ ανοίξει τα μάτια, κ κυρίως τα αυτιά μερικών.

Εάν απαιτείτε μια "βολέμενη ζωούλα" θα υπάρχει πάντα η πέτρα που θα σπάει την βιτρίνα αυτής της ζωούλας ! Γιατί η βιτρίνα είναι πάντα η βιτρίνα κ αν το περιεχόμενο είναι σκάρτο όσο ωραία στολισμένη κ αν είναι θα είναι για σπάσιμο !

το ευτυχως παει στις συνθηκες που ζουμε φανταζομαι...

Εγω θα ευχομουν να ειναι δυστυχως και να εχει χασει ενα κοσμο αξιο να τον ζει....

αυτο το μπαλακι των ενοχων για την βολεμενη ζωη δεν θα το παρω στα χερια μου. Ο ανθρωπος αν δεν ειναι βολεμενος απ τα αναγκαια δεν παει παρακατω, δεν θα νιαστει για ολα τα αλλα που προαγουν και παραγουν ποιοτητα, πολιτισμο περιβλλον....

Αυτα τα λιγα μηπως και καταλαβεις για τι πραμα μιλαω

Ειμαι και μια κουρασμενη 46αρα και ηδη εχω μιλησει και ηρεμα και εντονα και καυγαδιζοντας ατελειωτες ωρες με τα δικα μου παιδια(το ενα τηλεφωνικως).

Δεν ήταν πενήντα Ype. Ήταν χιλιάδες σε όλη την Ελλάδα και οι περισσότεροι από αυτούς δεν ξέρουν ούτε τον Μπακούνιν, ούτε τον Κροπότκιν, ούτε τον Προυντόν.

Τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά συμμετείχαν για πρώτη φορά σε τέτοια επεισόδια και αυτό είναι πολύ σοβαρό. Έγιναν επεισόδια σε πόλεις που δεν είχαν ξαναγίνει ποτέ.

doctor

Δεν είπα ότι είναι 50 αυτοί που διαδηλώνουν. Λέω ότι είναι μιά χουφτα ελεγχόμενοι/υποκινούμενοι αυτοί που δημιουργούν επεισόδια και καταστρέφουν.

Κ σε Αγρίνιο, Τρίπολη, Καρδίτσα, Σύρο, Αλεξανδρόυπολη, Κέρκυρα, Χίο, Ρόδο...

Παραθέτω το διαδικτυακό άρθρο της Ελευθεροτυπίας :

Ποτάμι η οργή σε όλη τη χώρα

Το στίγμα της εξέγερσης δίνουν τα δυναμικά συλλαλητήρια των μαθητών από τον Εβρο ως τη Θράκη. Σε πολλές πόλεις οι συγκεντρώσεις και οι πορείες κατέληξαν σε συγκρούσεις με φωτιές, δακρυγόνα χημικά και καταστροφές Τραπεζών και δημοσίων κτιρίων.

Αναλυτικά:

Στη Λαμία εκατοντάδες μαθητές περικύκλωσαν το κτίριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης στη Λαμ ία, φωνάζοντας συνθήματα και πετώντας νεράτζια κατά της ισχυρής αστυνομικής δύναμης, που είχε συγκεντρωθεί.

Μαθητές των σχολείων της Στυλίδας απέκλεισαν για περίπου μία ώρα την εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας, στο ύψος του κόμβου της Στυλίδας.

Στην Αμαλιάδα η πορεία των μαθητών χθές το μεσημέρι κατέληξε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Δεκάδες αβγά, γιαούρτια και ντομάτες (!) εκτοξεύτηκαν στην είσοδο και στα παράθυρα του κτιρίου χωρίς να υπάρξει αντίδραση από την πλευρά της αστυνομίας.

Στον Πύργο ομάδα νεαρών έκανε επίθεση με βόμβες μολότοφ στο δικαστικό μέγαρο της πόλης και έγραψε συνθήματα στους τοίχους του κτιρίου κατά της αστυνομικής αυθαιρεσίας. Λίγες ώρες αργότερα οι μαθητές της πόλης συγκεντρώθηκαν στην αστυνομική διεύθυνση Ηλείας φωνάζοντας συνθήματα κατά της αστυνομίας.

Ζάκυνθος: Φωνάζοντας το σύνθημα «μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι» εκατοντάδες μαθητές πολιόρκησαν χθές την αστυνομική διεύθυνση Ζακύνθου ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του αστυνομικού που σκότωσε τον 15χρόνο.

Κεφαλονιά: Πορεία διαμαρτυρίας προς το κτίριο που στεγάζεται η τοπική αστυνομική διεύθυνση πραγματοποίησαν χθές και οι μαθητές στην Κεφαλονιά.

Αγρίνιο: Τζάμια Τραπεζών έσπασαν οι διαδηλωτές στο κέντρο της πόλης.

Καβάλα: Δύο ελαφρά τραυματισμένοι αστυνομικοί, ζημιές σε περιπολικά και υποκαταστήματα τραπεζών, ήταν ο απολογισμός των χτεσινών επεισοδίων. Ολη η πόλη ήταν στον καπνό και δακρυγόνα.

Λάρισα: Αμόκ καταστροφής για μια μικρή οπλισμένη ομάδα στο κέντρο της Λάρισας. Στόχος οι Τράπεζες και τα δημόσια κτίρια.

Τρίκαλα: Ενας μαθητής και τέσσερις αστυνομικοί τραυματίες σε συμπλοκές. Ολονυχτία με πετροπόλεμο, δακρυγόνα και κυνηγητά. Εννέα συλλήψεις μαθητών που αφέθηκαν ελεύθεροι.

Καρδίτσα: Μαθητές κατήγγειλαν ότι αστυνομικοί με πολιτικά συνέλαβαν παιδιά που ήτανη στιο συλλαλητήριο, χωρίς κανένα λόγο.

Βόλος: Δυναμικά συλλαλητήρια σε Βόλο, Βελεστίνο, Σκιάθο, με συνθήματα.

Κέρκυρα: Δακρυγόνα, συμπλοκές και πέτρες σε συμπλοκές έξω από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Ζημιές σε δύο περιπολικά.

Χίος: Σύμφωνα με καταγγελίες μαθητών, αστυνομικός που κραούσε όπλο, χτύπησε παιδιά με γροθιές.

Τρίπολη: Περισσότερροι από 3000 μαθητές βγήκαν στους δρόμους. Εριξαν μπουκάλια, αυγά και πέτρες στο κτίριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης.

Ρόδος: Πάνω από 1500 μαθητές πολιόρκησαν την Αστυνομική Διεύθυνση. Για τρεις ώρες το κέντρο της πόλης και οι γύρω δρόμοι από τις αστυνομικές υπηρεσίες είχαν αποκλειστεί με οδοφράγματα και κιγκλιδώματα. Εγιναν τέσσερις συλλήψεις.

Ηράκλειο: Πεδίο μάχης οι κεντρικοί δρόμοι της πόλης. Οι διαδηλωτές κατέστρεψαν τη Νομαρχία, Τράπεζες, και δημόσια κτίρια. Οιο διαδηλωτές επιτέθηξαν σε τηλειπτικά συνεργελία και κατέστρεψαν κάμερες.

Καλαμάτα: Μπογιές και πέτρες σε καταστήματα, τράπεζες και στο Δικαστικό Μέγαρο, πέταξαβν οι νεαροί διαδηλωτές.

Ξάνθη: Μαθητές απ όλα τα σχολεία συγκεντρώθηξαν στην κεντρική πλατεία της πόλης, με συνθήματα και τραγούδια.

Δράμα: Χωρίς επεισόδια η μεγάλη συγκέντρωση μαθητών και σπουδαστών.

Enet - 08/12/2008

Τελικά ήταν περισσότερα τα επεισόδια ή η δικαιολογημένη αντίδραση των διαδηλωτών;

Κι εν τέλει αυτό που έγινε στην Αθήνα ήταν έργο χιλιάδων και μάλιστα παιδιών;

Η ταύτιση της διαδήλωσης με τα επεισόδια είναι το αποτέλεσμα μιας συνειδητής προσπάθειας του κράτους από το 1985 ως σήμερα.

Τελικά πέτυχαν αυτό που έγραψε χθές ο DAS και ισχύει και για μένα.

Δεν θα έπαιρνα το παιδί μου σε διαδήλωση άρα η επόμενη γενιά δεν θα διαδηλώνει

Απλα πράγματα

doctor

και μη χειρότερα.

Και σχετικά με το θέμα που εχουμε ανοιξει και συζηταμε ,

Φίλοι, συμμαθητές και άνθρωποι του οικογενειακού του περιβάλλοντος μίλησαν στον ALPHA για τον 15χρονο Αλέξη. Ήταν -όπως λένε- ένας ανήσυχος έφηβος, όπως όλα τα παιδιά της ηλικίας του, από ευκατάστατη οικογένεια, που δεν είχε καμία σχέση με τον χώρο τον αντιεξουσιαστών. Ο φίλος της οικογένειας Κωνσταντίνος Κατσαρός δεν μπορεί να πιστέψει, ότι το αγγελούδι που αγαπούσε σαν δικό του παιδί, δεν είναι πια δίπλα του στο γήπεδο, όπως κάθε Κυριακή. Ο Αλέξανδρος δολοφονήθηκε το βράδυ του Σαββάτου.

«Δεν μπορεί ένα παιδάκι να παθαίνει με αυτόν τον τρόπο. Ο Αλέξανδρος είναι θύμα της κοινωνίας μας» είπε μιλώντας στον ALPHA και αναφερόμενος στα επεισόδια που ακολούθησαν, πρόσθεσε ότι «η κοινωνία μας σήμερα ήθελε αίμα. Κάθε κοινωνία που είναι σε παρακμή, θέλει αίμα». Με δυσκολία κρατά τα δάκρυα του. Πήρε στην αγκαλιά του για πρώτη φορά τον Αλέξανδρο όταν ήταν 3,5 ετών και ο χαμός του είναι αβάσταχτος. «Το παιδί αυτό ήταν το μόνο, επειδή ήμουν παντρεμένος αλλά δεν είχα παιδιά, που με είπε μπαμπά» είπε στον ALPHA και πρόσθεσε ότι «αισθάνομαι πολύ συναισθηματικά δεμένος, γι’ αυτό βγήκα να μιλήσω. Αυτό το παιδί πληρώνει το πολιτικό και κοινωνικό αδιέξοδο αυτής της χώρας».

Από μια εύπορη οικογένεια ο Αλέξανδρος, πέρασε τα παιδικά του χρόνια στη Φιλοθέη και το Ψυχικό. Πιο ώριμος απ’ την ηλικία του όπως λένε οι δικοί του άνθρωποι, αναζητούσε πάντα την αγάπη. Όπως είπε ο κ. Κατσαρός «το παιδάκι είχε μια θλιμμένη έκφραση. Προβληματιζόταν. Ίσως μιλάνε μια άλλη γλώσσα, που εμείς δεν θέλουμε να καταλάβουμε». Αν και προσπαθεί να δικαιολογήσει τον άνθρωπο, που στάθηκε αφορμή να κοπεί το νήμα της ζωής του δικού του Αλέξανδρου, δεν βρίσκει λόγια. Όπως είπε «ο αστυφύλακας φορτισμένος από χιλιάδες άλλα πράγματα, άχρηστος για την δουλειά που έκανε, αδύναμος, ανάξιος. Θύτης και θύμα ο αστυφύλακας, σκοτώνει ένα παιδάκι, που δεν ήτανε ούτε αναρχικός, δεν είχε σχέση με την αναρχία. Ένας άνθρωπος που παίρνει ένα πιστόλι στα χέρια του, χωρις να έχει την κρίση και την εκπαίδευση. Δεν περνούν από ψυχολόγους».

Οργίζεται όταν ακούει κάποιους να λένε, ότι ο Αλέξανδρος ήταν ένας απ’ τους γνωστούς–αγνώστους. Απαντά δείχνοντας φωτογραφίες του μικρού Αλέξανδρου με την Ελληνική σημαία πριν απο 4 χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και λέγοντας: «Αν θεωρείτε, ότι ένα παιδάκι ντυμένο στα γαλανόλευκα μπορεί να είχε ταύτιση με ομάδες που καίνε τη σημαία, το θεωρώ αντιφατικό και κωμικοτραγικό να θεωρούμε τα παιδάκια αναρχικούς. Αυτά τα παιδιά δεν κάνουν αντίσταση σε κάτι, κάνουν αντίσταση σε σας, σε μένα. Δεν αντιστέκονται σε ένα πολιτικό γίγνεσθαι».

Η 17χρονη Αμαλία Φίλη μεγάλωσε στο σπίτι της οικογένειας του Γρηγορόπουλου. Ο χαμός του αγαπημένου της φίλου τραυματίζει την νεανική ψυχή της και την κάνει για πρώτη φορά να αισθάνεται την απώλεια ενός δικού της ανθρώπου. Μιλώντας στον ALPHA θέλησε να στείλει το δικό της μήνυμα στον αγαπημένο της φίλο λέγοντας: «Σε ευχαριστώ για όλες τις ωραίες στιγμές που περάσαμε μαζί. Θα λείψεις σε μένα και σε όλους σίγουρα, γιατί ήσουν πολύ καλό παιδί και αυτό που έγινε, ήταν άδικο. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, απλά καλό ταξίδι». Έχει να θυμάται μόνο καλές στιγμές απο το φιλαράκι της, καθώς όπως είπε στον ALPHA «ήταν αυθόρμητος, αστείος, πολύ καλός άνθρωπος, πολύ καλό παιδί. Ποτέ δεν προκάλεσε κανένα πρόβλημα. Ήταν πολύ ευγενικός, είχε πολλούς φίλους, του άρεσε να κάνει σκέιτ μαζί με τους φίλους του στο Ψυχικό. Παρ’ όλα αυτά ήταν κλειστός σαν άνθρωπος. Δεν ανοιγόταν εύκολα στους άλλους».

Στις δύσκολες ώρες που ζει η οικογένεια του Αλέξανδρου, εκείνη και οι υπόλοιποι φίλοι βρίσκονται εκεί, δίπλα στη μητέρα και την αδελφή του. Όπως λέει, τα παιδιά μεταξύ τους μιλούν συνεχώς για τις τελευταίες ώρες του Αλέξανδρου. Όντας αυτόπτης μάρτυρας το τραγικού περιστατικού, είπε ότι ο Αλέξανδρος «καθόταν δίπλα σε άλλους, οι οποίοι έριχναν κάποια γυάλινα μπουκάλια πάνω σε ένα περιπολικό. Δεν έριξαν μολότοφ, ούτε τίποτα τέτοια. Δεν ασχολιόταν με αυτά τα πράγματα, ούτε ήταν αντιεξουσιαστής. Η αντίδραση του αστυνομικού ήταν απαράδεκτη. Δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω».

Ας μην βιαζόμαστε να χαρακτηρίζουμε .

Προσπαθω να βρω την ανακοινωση του σχολειου του , καθως και εκεινη της μητέρας του αδελφικου του φίλου .

Αν τις βρει καποιος ας τις ανεβασει

Η σπίθα που έβαλε φωτιά στο βάλτο-Ανάλυση του Σ.Κούλογλου

Κρατικός παράγοντας που είχε παρακολουθήσει απο κοντά τη κυβερνητική ανικάνοτητα στις φωτιές που κατέστρεψαν τη χώρα το 2007, μου είχε πεί: «είναι τόσο ανίκανοι που είναι πολύ επικίνδυνοι. Και είναι ακόμη πιο επικίνδυνοι

γιατί θέλουν να μείνουν πάση θυσία στην εξουσία. Παρακαλάω το Θεό να φύγουν ήρεμα, χωρίς να κάνουν μεγάλη ζημιά στη χώρα»

Η ζημιά έγινε. Χρειάστηκε μια δολοφονία Σάββατο βράδυ στα Εξάρχεια, συνέπεια του πνεύματος ασυδοσίας με το οποίο γαλουχήθηκε η αστυνομία τα προηγούμενα χρόνια, για να βρεθεί η χώρα στις φλόγες. Η σωρεία των λαθών που ακολούθησαν είναι τόσο μεγάλη, ώστε θα πρέπει να διδάσκεται στα Πανεπιστήμια, όταν καταφέρουν να ξαναλειτουργήσουν.Τη Κυριακή το πρωί ανακοινώθηκε μια θεατρινίστικη <παραίτηση> των Παυλόπουλου- Χατζηφώτη που μάλλον έριξε λάδι στη φωτιά: το απόγευμα και το βράδυ της Κυριακής κάηκαν δεκάδες καταστήματα, κτίρια και αυτοκίνητα.

Φοβούμενη ότι ένας ακόμη διαδηλωτής-θύμα «μεμονωμένου περιστατικού> από τα ΜΑΤ θα την οδηγούσε σε πτώση, η κυβέρνηση είχε δώσει διαταγές στην αστυνομία να σκοτώνει τους πολίτες αλλά μετά τη παρέλευση της τετραετίας: μέσα δηλαδή από τους τόνους των καρκινογόνων χημικών που για πρώτη φορά έπεσαν πάνω στις ελληνικές πόλεις σε τόσο μεγάλες ποσότητες. Προς το παρόν, δεν έπρεπε να υπάρξουν άλλα θύματα.

Τη Δευτέρα το πρωί, αποφάσισε να χρησημοποιήσει το μεγάλο της ατού.Ο ίδιος ο πρωθυπουργός απήυθηνε διάγγελμα στον ελληνικό λαό για την αποκατάσταση της ηρεμίας και γαλήνης : ίσως δεν υπάρχει στη παγκόσμια ιστορία άλλο πρωθυπουργικό διάγγελμα που να πέρασε τόσο απαρατήρητο. Σε λίγη ώρα ήρθαν τα μαντάτα : από το Αργοστόλι μέχρι τα Χανιά οι μαθητές εξεγείρονταν. Στο Βερολίνο είχε καταληφθεί το ελληνικό προξενείο, στο Λονδίνο κατέβαζαν την ελληνική σημαία ,ακόμη και στη Πάφο της Κύπρου διαδήλωναν. Αστυνομικοί σταθμοί δέχονταν επιθέσεις σε όλη τη χώρα .Μέχρι και στη Καστοριά έγινε διαδήλωση, μάλλον η πρώτη μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου.

Το κυβερνητικό στρατόπεδο παρέλυσε σε τέτοιο βαθμό, ώστε ούτε την τόσο εξυπηρετική στην αρχειοθέτηση των σκανδάλων Δικαιοσύνη δεν ήταν σε θέση να διατάξει : τις ίδιες ώρες ο εισαγγελέας στη δίκη της ζαρντινιέρας πρότεινε να κηρυχθούν αθώοι 2 κατηγορούμενοι αστυνομικοί και οι άλλοι να πέσουν στα μαλακά. Το σκηνικό ήταν έτοιμο για όσα επακολούθησαν στο κέντρο της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης ή της Λάρισας μετά τις ειρηνικές διαδηλώσεις των κομμάτων της αριστεράς: τα κτίρια άρχισαν να καίγονται το ένα μετά το άλλο. Η κυβέρνηση έδωσε ομολογουμένως πρωτότυπη απάντηση: ανακοινώνωσε ότι ο πρωθυπουργός θα συναντούσε την επομένη τον πρόεδρο της Δημοκρατίας και μέχρι σήμερα Τρίτη το μεσημέρι τους πολιτικούς αρχηγούς.

Ηταν το σύνθημα για το γενικό πλιάτσικο: οι ενδιαφερόμενοι πήραν το μήνυμα ότι τουλάχιστον μέχρι τη Τρίτη το μεσημέρι, η αστυνομία δεν επρόκειτο να επέμβει. Οργανωμένες συμμορίες που δεν είχαν καμμία σχέση ούτε με τους κουκουλοφόρους ούτε και με διαδηλώσεις έσπασαν οποιοδήποτε κατάστημα έβρισκαν μπροστά τους , κλέβοντας από τηλεόράσεις μέχρι κόκα-κόλες. Ορισμένοι υποστήριξαν ότι επρόκειτο για κυβερνητικό σχέδιο ώστε να γυρίσει η κοινή γνώμη υπέρ του νόμου και της τάξης αλλά δεν είναι αλήθεια: θα ήθελαν να το είχαν σχεδιάσει αλλά δεν είναι τόσο ικανοί.

Τις όποιες αμφιβολίες για το προηγούμενο θέμα ξεκαθάρισαν οι σουρεαλιστικές δηλώσεις του υπουργού Εσωτερικών μετά το τέλος της κυβερνητικής επιτροπής που συνεδρίαζε με την ησυχία της μέχρι τα μεσάνυχτα. Ενώ στη πρωτεύουσα επικρατούσε πλήρης αναρχία, ο κ.Παυλόπουλος ξεκαθάρισε ότι <η κυβέρνηση δεν μπορεί να ανεχθεί αυτά που συμβαίνουν»! χωρίς να αναγγείλει κανένα μέτρο!! Σε μια νέα έκδοση της «ασύμμετρης απειλής> την περίοδο των πυρκαγιών του 2007 , κάλεσε τους δημοσιογράφους να βρούν ποιά συμφέροντα εξυπηρετούνται απο τις ταραχές και τις λεηλασίες. Και σε μια αποθέωση απογείωσης από την πραγματικότητα τόνισε ότι <άλλο η εικόνα και άλλο η πραγματικότητα>< εννοώντας ότι οι ζημιές δεν είναι τόσο μεγάλες όσο παρουσιάζονται από τις τηλεοράσεις.

Ο κόσμος που θα δεί σήμερα τη βομβαρδισμένη πόλη θα έχει διαφορετική γνώμη. Κανένα σενάριο συνομωσίας δεν μπορεί να σταθεί μπροστά στο σοκ από τις εικόνες της καταστροφής.Είναι προφανές ότι η κυβέρνηση έχει αποτύχει στο στοιχειώδες καθήκον κάθε εξουσίας στο κόσμο, δηλαδή την διαφύλαξη των περιουσιών των πολιτών της. Η ίδια πλέον αποτελεί ασύμμετρη απειλή.

Για να εκτονωθεί η κατάσταση, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη διέξοδος από τη παραίτηση της κυβέρνησης και τη προκήρυξη νέων εκλογών. Αυτό θα προτείνουν σήμερα τόσο ο Γ.Παπανδρέου όσο και ο Α.Τσίπρας. Ακόμη όμως και αν η κυβέρνηση φύγει, σήμερα η μετά τις διαδηλώσεις και τις ταραχές των επόμενων ημερών αν μείνει κολλημένη στη καρέκλα , η κρίση θα συνεχίσει να υπάρχει. Τα κόμματα της αντιπολίτευσης αποτελούν και αυτά μέρος ενός συστήματος που έχει φτάσει στα όρια του και θα χρειαστεί να ξεπεράσουν τον ευατό τους , αν δεν θέλουν να βρεθούν στην ίδια μοίρα με την σημερινή κυβέρνηση.

Γιατί ανεξάρτητα από τους κουκουλοφόρους, τις λεηλασίες και τα πλιάτσικα, η εξέγερση των νέων και των μαθητών σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας δείχνει ότι η δολοφονία του Αλέξη δεν ήταν παρά η σπίθα που έβαλε φωτιά σε ένα ολόκληρο βάλτο.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ.

http://www.tvxs.gr/v1205

Δεν είμαι με αυτούς:

Προτείνω να ανοιχθεί ένα θέμα για το που , σε ποιον και τι πέτρα θα πετούσε ο καθένας . Εκεί θα καταλάβεις και συ και ο ο καθένας τι είναι .

Εγώ την ρίχνω στη θάλασσα , κάνει 7 γκέλες και πάει στον πάτο.

Αντε καλημέρα

Προτείνω να ανοιχθεί ένα θέμα για το που , σε ποιον και τι πέτρα θα πετούσε ο καθένας . Εκεί θα καταλάβεις και συ και ο ο καθένας τι είναι .

Εγώ την ρίχνω στη θάλασσα , κάνει 7 γκέλες και πάει στον πάτο.

Αντε καλημέρα

Εγώ που δεν θέλω να ρίξω πέτρα αλλά περιποιημένα φάσκελα σε όλους όσους ξεπουλούν, εδώ και δεκαετίες, αργά και σταθερα, την πατρίδα μου, το μέλλον μου και τις ελπίδες μου, μπορώ να συμμετέχω στο καινούριο θέμα;

Κιμωνα και γω θελω εδω να να μιλησουμε για τα παιδια μας....γιατι ηταν δικο μας αυτο το παιδι...

εχω αυτη την αναγκη και αυτο κανω

νομιζω και ο σουλης με αυτο το πνευμα ανοιξε το συγκεκριμενο θεμα

οποιος θελει να μιλησει για τραμπουκους και βιτρινες ας ανοιξει καποιο αλλο που ειναι εξισου σημαντικο αλλα αλλου ενδιαφεροντος.

Ξερω τι ειναι να μεγαλωνεις ανησυχα και ζωηρα παιδια και μαλιστα αγορια.

Ξερω ποιος ειναι ο φοβος και η ανησυχια της καθε μανας που απο τα χρονια του νηπιαγωγειου ζει αυτη την τρομοκρατια και το αγχος του ζωηρου και απροσαρμοστου και προβληματικου παιδιου, γιατι ετσι τα θελουν, γιατι δεν ξερουν να τα χειριστουν γιατι δεν μπορουν να τους δωσουν τον αερα και τον χωρο να εκφραστουν. Γιατι ειμαστε γονεις δασκαλοι και κοινωνια πολυ λιγοι και μικροι απεναντι στα παιδια μας.

Κιμωνα και γω θελω εδω να να μιλησουμε για τα παιδια μας....γιατι ηταν δικο μας αυτο το παιδι...

εχω αυτη την αναγκη και αυτο κανω

νομιζω και ο σουλης με αυτο το πνευμα ανοιξε το συγκεκριμενο θεμα

οποιος θελει να μιλησει για τραμπουκους και βιτρινες ας ανοιξει καποιο αλλο που ειναι εξισου σημαντικο αλλα αλλου ενδιαφεροντος.

Ξερω τι ειναι να μεγαλωνεις ανησυχα και ζωηρα παιδια και μαλιστα αγορια.

Ξερω ποιος ειναι ο φοβος και η ανησυχια της καθε μανας που απο τα χρονια του νηπιαγωγειου ζει αυτη την τρομοκρατια και το αγχος του ζωηρου και απροσαρμοστου και προβληματικου παιδιου, γιατι ετσι τα θελουν, γιατι δεν ξερουν να τα χειριστουν γιατι δεν μπορουν να τους δωσουν τον αερα και τον χωρο να εκφραστουν. Γιατι ειμαστε γονεις δασκαλοι και κοινωνια πολυ λιγοι και μικροι απεναντι στα παιδια μας.

Αλλάξετε λοιπόν για να μην βγουν κ οι επόμενες γενιές στο δρόμο σε 10 χρόνια που θα είναι 15 !

Ρε Γαμώτο,

Τους δίνουμε περισσότερα φροντιστήρια

Τους δίνουμε περισσότερα μαθήματα

Τους δίνουμε περισσότερες δραστηριότητες

Τους δίνουμε περισσότερες ξένες γλώσσες

Τους δίνουμε περισσότερα βιντεοπαιχνίδια

Τους δίνουμε περισσότερα κανάλια

Τους δίνουμε περισσότερα κινητά

Τους δίνουμε περισσότερα σχολικά τεστ,

και αυτά πάλι βγάζουν γλώσσα στην εξουσία

Τι μυαλό έχουν ρε γαμώτο;

Τι μυαλά κουβαλάνε;

Λοιπόν: Εκπαιδευτική μεταρρύθμιση τώρα

Περισσότερα τεστ

Περισσότερα μαθήματα

Περισσότερα φροντιστήρια

Περισσότερα βιντεοπαιχνίδια

Περισσότερα κανάλια

Περισσότερα κινητά

Περισσότερα ….. ρε γαμώτο

Δεν θα σκάσουν;;;;;;;

Ρε Γαμώτο,

Τους δίνουμε περισσότερα φροντιστήρια

Τους δίνουμε περισσότερα μαθήματα

Τους δίνουμε περισσότερες δραστηριότητες

Τους δίνουμε περισσότερες ξένες γλώσσες

Τους δίνουμε περισσότερα βιντεοπαιχνίδια

Τους δίνουμε περισσότερα κανάλια

Τους δίνουμε περισσότερα κινητά

Τους δίνουμε περισσότερα σχολικά τεστ,

και αυτά πάλι βγάζουν γλώσσα στην εξουσία

Τι μυαλό έχουν ρε γαμώτο;

Τι μυαλά κουβαλάνε;

Λοιπόν: Εκπαιδευτική μεταρρύθμιση τώρα

Περισσότερα τεστ

Περισσότερα μαθήματα

Περισσότερα φροντιστήρια

Περισσότερα βιντεοπαιχνίδια

Περισσότερα κανάλια

Περισσότερα κινητά

Περισσότερα ….. ρε γαμώτο

Δεν θα σκάσουν;;;;;;;

Εγω λεω να τους τα κοψουμε ολα....

και το στομα ....ενα καλαμακι μονο για να τρωνε....

φιμωτρο.....ακου μιλανε....

να μας περισσεψει και μας κατι για τη Μυκονο !!!!!!