Προς το περιεχόμενο

Τιμη στο δολοφονημενο απο το κρατος Αλέξη....σεβασμος στους γονείς και στο παιδί που χάθηκε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γύρω στο ογδόντα κάτι γύρω απ΄το Πολυτεχνείο

χτυπούσε ο παλμός της αντίδρασης.

Στα 17 σου φαίνεται ότι μπορείς να φωνάξεις πολύ.

Να ντυθείς στα μαύρα και να φτύσεις τους μπάτσους.

Έχεις τόση ενέργεια ν΄αντισταθείς και να τρέξεις.

Έχεις τόσο ανάγκη να συμμετέχεις στο "ΟΧΙ"στην εξουσία.

Μεγαλώνοντας κάτι αλλάζει.Ωριμάζουν οι σκέψεις και σκέφτεσαι

λίγο διαφορετικά τον τρόπο που θα αντισταθείς.Διαβάζεις, συζυτάς,

ψηφίζεις και καταψηφίζεις.

Το σωστό είναι να βρίσκεσαι πάντα στην κάθε πορεία διαμαρτυρίας.

Μεγαλώνοντας βλέπεις το "τότε" και το αναλύεις αλλιώς.

Θυμάσαι πως μαζί με σένα ήταν δίπλα σου και πρεζόνια, αληταρία που

βρήκε ευκαιρία να τσαμπουκαλευτεί, τραμπούκοι και πληρωμένοι.

Και λες πόσοι απ΄αυτούς όντως φώναζαν για μια ελεύθερη και δίκαιη

κοινωνία; Πώς εξαρτημένοι από ουσίες διαμαρτύρονταν για να ξεφύγουμε

απ΄την εξάρτηση της εξουσίας;

Τα βλέπεις απο ΄δω που είσαι τώρα αλλά δεν απογοητεύεσαι.Σκέφτεσαι

ότι καλώς εσύ αντιστάθηκες και έτρεχες σε πορείες και φασαρίες.

Απ΄την άλλη βλέπεις το τωρινό πλιάτσικο.

Και τότε όμως υπήρχαν αυτοί που μόνο κατέστρεφαν περιουσίες και δεν

έρχονταν στα Εξάρχεια παρά μόνο γι΄αυτό.Πάντοτε θα είναι κάτι άλλο.

Πρέπει όμως να αντιστέκεται η νεολαία.Αυτό είναι το στίγμα της.

Κι αν τώρα που έχεις παιδιά βλέποντας αυτό με τον Αλέξη

λες ότι δεν θα τα άφηνες ποτέ να πατήσουν το πόδι τους εκεί

σκέφτεσαι πως και τότε οι γονείς σου τα ίδια φοβόντουσαν.

Κι επειδή ο Αλέξης μάλλον πέρασε τυχαία απ΄την περιοχή

αλλά συνέβη το χειρότερο δεν σημαίνει πως ο φόβος θα σε κάνει

να μεγαλώνεις παιδιά συμβιβασμένα με τα πάντα.

Οι έφηβοι καταλαβαίνουν πόση δύναμη έχουν και το ξέρουν αυτό και

οι κυβερνήσεις.Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνεις τότε και το καταλαβαίνεις

χρόνια αργότερα είναι ότι εύκολα γίνεσαι πιόνι τους , παίζεις το παιχνίδι τους,

και τελικά είσαι κι εσύ ένα εξάρτημα της μηχανής τους.Γι΄αυτούς ήταν υπολογισμένα

όλα και έγιναν όπως ήθελαν.

Μόνο αν βρεθεί άλλος τρόπος αντίστασης ή αν καίγονται υπουργεία και λιμουζίνες

πολιτικών θα έβγαινα τώρα στο δρόμο.

Χαίρομαι που η νεολαία συμμετέχει και αντιδρά αλλά τώρα ξέρω τί συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τη πρεμούρα να πέσει όσο το δυνατό στα μαλακά , αλλά ......

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=114...71&tag=7948

Κατά τα λοιπά , να συνοψίσω τις απόψεις μου :

- Αποτροπιασμό για τη δολοφονία του παιδιού .

- Προσωπικά έχω απογοητευτεί από τη συμμετοχή του κόσμου στις επαρχιάκες πόλεις , περίμενα μαζικότερη , ευτυχώς μας βγάζουν ασπροσώπους οι νεότεροι .

- Καταδική των επεισοδιών , χάνει το δίκιο του ο αγώνας για κάτι καλύτερο, μειώνεται η λαϊκή αποδοχή και δίνει ευκαιρία στους Διοικούντες να κάνουν τα "δικά" τους .

- Αηδία για την προπαγάνδα που γίνεται σε μικρό και σε μεγαλύτερο επίπεδο .

- Επίμενω στην άποψη μου ότι έχουμε όλοι ευθύνες για νέα γενιά και για τη παιδεία έτσι όπως έχει καταντήσει , δεν είναι επί του παρόντος και δεν χρειάζεται ανάλυση , αλλά ας το σκεφτούμε λίγο.

- Πιστεύω πως και αυτό θα ξεχαστεί σε 1-2 εβδομάδες , όπως τόσα και τόσα, δεν αναφέρομαι σε σκάνδαλα , αλλά σε δολοφονίες .

- Να τσακιστούν να φύγουν όλα τα λαμόγια οι πολιτικοί

- Είχα να πάω σε πορεία πάαααααρα πολλά χρόνια (όχι ότι έκανα κάτι σημαντικό , αλλά ξεκουνήθηκα)

- Απογοήτευση για το σύστημα

ΥΓ Κίμωνα λές για το λύπη του Υπουργού Παιδείας , θα σου πω να δείς το ΟΛΑ του Αναστασιάδη (εκείνου με τα 5 μύρια αν θυμάστε .....) όταν παιχθεί γιατί είπε ότι πριν κάνει τις δηλώαεις συμπάθειας ο Υπουγός κ.Παυλόπουλος αμέσως μετά το γεγονός όπου όλοι μας είχαμε παγώσει (μετά δε διαφωνώ ότι η ζώη συνεχίζεται) χαριεντιζόταν με τους δημοσιογραφίσκους . περιμένω να το δω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπουργοί στα μπουζούκια...

Αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις των αναγνωστών μας, μεγάλη εντύπωση προκάλεσε η χθεσινή φωτογραφία που δημοσιεύσαμε στη στήλη και δείχνει τον υπουργό Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου να παρακολουθεί ποδοσφαιρικό αγώνα, 24 ώρες μετά τον τραγικό χαμό του 15χρονου μαθητή κι ενώ εν τω μεταξύ δεν είχε κάνει ούτε μία τυπική δήλωση. Υπάρχουν και καλύτερα. Μαθαίνουμε ότι λίγο μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, δηλαδή λίγες ώρες μετά το τραγικό γεγονός, ο Στυλιανίδης πήγε στην «Ιερά Οδό» (πασίγνωστο νυχτερινό κέντρο), για να ακούσει Πασχάλη Τερζή και Ελενα Παπαρίζου. Στην παρέα του ήταν ο υφυπουργός Εσωτερικών Χρήστος Ζώης (την ίδια ώρα ο προϊστάμενός του υπουργός Προκόπης Παυλόπουλος πάσχιζε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα). Οσοι τους είδαν δεν διαπίστωσαν ότι διακατέχονταν από κάποιον προβληματισμό για όσα συνέβαιναν στους δρόμους της πόλης. Σε διπλανό τραπέζι διασκέδαζε η βουλευτής Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. Ελενα Ράπτη, η οποία απολάμβανε εμφανώς τα φλας των φωτογράφων. Οι πληροφορίες ότι οι υπουργοί ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα από το άσμα... «είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, μέσα σε μια φάση τραγική» δεν επιβεβαιώνονται. Μπορεί να το απόλαυσαν, αλλά μάλλον τα πολλά μεγαβάτ των ηχείων τούς πήραν το κεφάλι. Γι' αυτό την επομένη (Κυριακή βράδυ πλέον) ο υπουργός Παιδείας πήγε και στο γήπεδο, για να ξεσκάσει λίγο ακόμη. Και την επομένη (Δευτέρα μεσημέρι πλέον) εμφανίστηκε στο υπουργείο του και εξέφρασε την οδύνη του...

Γ.ΚΑΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τη πρεμούρα να πέσει όσο το δυνατό στα μαλακά , αλλά ......

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=114...71&tag=7948

ΥΓ Κίμωνα λές για το λύπη του Υπουργού Παιδείας , θα σου πω να δείς το ΟΛΑ του Αναστασιάδη (εκείνου με τα 5 μύρια αν θυμάστε .....) όταν παιχθεί γιατί είπε ότι πριν κάνει τις δηλώαεις συμπάθειας ο Υπουγός κ.Παυλόπουλος αμέσως μετά το γεγονός όπου όλοι μας είχαμε παγώσει (μετά δε διαφωνώ ότι η ζώη συνεχίζεται) χαριεντιζόταν με τους δημοσιογραφίσκους . περιμένω να το δω .

Και τι να μου κανει εντύπωση βρε Αποστόλη μου ,

ότι μεσα σε κλασματα δευτερολέπτων αλλάζει μουτσουνες ,

ότι πεταει το πραγματικο του προσωπειο και φοράει εκείνο του θλιμένου υπουργου .

Μα για αυτον τον λόγο είναι πολιτικος και υπουργός , γιατί είναι λογοπλοκος και πολυπρόσωπος

Σχετικά με τον υπουργό παιδείας , δεν λεω φίλε μου για την λύπη του , γιατι τετοια δεν υπάρχει , εκεινο που ζηταω ειναι να αφησει τα γηπεδα και τα μπουζουκια και να κοιταξει τα προβληματα της παιδειας .

Σαν ανέκδοτο δεν ακουγεται , φοβερό δεν είναι ????

Τέλος θα περιμένω να ακουσω όλες τις καταθεσεις του φονια και του δικηγορου του , για να μπορεσω και εγω να τον χαρακτηρίσω , δεν θελω να του δωσω έτσι ευκολα το αξίωμα του τρελού μαλάκα .

Διότι ήδη η σχολη μωραιτη απάντησε και είπε ότι ηταν ενα αψογο παιδι που ουδεποτε δημιουργησε προβλημα , ετσι άκουσα μόλις στο ραδιόφωνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αλλο θα ακουσουμε?

Θα αποφασισει η δικαιοσυνη αν αυτο το παιδι επρεπε ή οχι να σκοτωθει...!!!!!!!!!!!!!!!(ο ακατανομαστος δικηγορος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος που εχει παιδια και να ειναι αγανακτησμενος με τις καταστροφες.

Τοσες μερες δεν μου φευγει απο το μυαλο η εικονα των δικων μου παιδιων και δεν τολμαω να σκεφτω οτι για οποιαδηποτε αφορμη μπορει να βρεθει σε αυτη τη θεση. Ομως ουτε και η μανα αυτη το ειχε σκεφτει ποτε. Ουτε και καμμια αλλη.

απο την αλλη η αντιπαραθεση με τα ιδια τα παιδια ειναι πολυ δυσκολη. δεν υπαρχει ισορροπια στη σκεψη. Παραπεουν αναμεσα στο καλα κανουν και τα καινε και στο αλλα και τι νακανε ο στυνομικος που τον προκαλεσαν.

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια. απο αυριο, απο σημερα, ισως θαπρεπε ηδη απο χτες, να βαλουμε κατω βασικες εννοιες, οπως δημοκρατια, ανρθωπινα δικαιωματα, σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη, ανεκτικοτητα, και δεν ξερω τι αλλο, να τα ξαναπροσδιορισουμε πρωτα μεσα μας και να τα ξανασυζητησουμε με τα παιδια μας. Δεν μπορει ....καπου υπαρχει λαθος....κατι καναμε στραβα, πρωτα εμεις....

Τώρα κα Χρύσα σας βγάζω το καπέλο, τώρα μιλάτε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έκανε σήμερα απεργία μην ξαναδιαμαρτυρηθεί ότι δεν πήρε αύξηση.

Όποιος δεν ήρθε σήμερα στην συγκέντρωση να μην ξαναδιαμαρτυρηθεί για το κράτος.

Όποιος "έφαγε" σήμερα δακρυγόνα κ χημικά ξέρει γιατί τους λέμε μπάτσους.

Όποιος είδε τη μολοτοφ που άρχισε τα σημερίνα "επεισόδια" ξέρει ποιους λέμε παρακρατικούς.

Το ΚΚΕ πήγε την πορεία του στην Πειραιώς... Γιατί ?

Ο Παυλόπουλος είναι ακόμα υπουργός... Γιατί ?

Ο αρχηγός της αστυνομίας είναι ακόμα στη θέση του ... Γιατί ?

Τελικά ήταν εξοστρακισμός ... Γιατί ?

Τα ΜΜΕ μας δείχνουν συνεχώς το πλιάτσικο ... Γιατί ?

Ξαναγυρίσαμε στον καναπέ μας ... Γιατί ?

Πήγα σήμερα στην πορεία κ έφαγα τα δακρυγόνα κ τα χήμικα μου, ξέρω το γιατί .

Δυστυχώς όμως χάνω πια την αισιοδοξία μου...

Τίποτα δεν θα γίνει πάλι ρε γαμώτο...

ΓΙΑΤΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγυρίσαμε στον καναπέ μας ... Γιατί ?

Πήγα σήμερα στην πορεία κ έφαγα τα δακρυγόνα κ τα χήμικα μου, ξέρω το γιατί .

Δυστυχώς όμως χάνω πια την αισιοδοξία μου...

Τίποτα δεν θα γίνει πάλι ρε γαμώτο...

ΓΙΑΤΙ ?

Γιατί έτσι:

Και πάντα σε κάθε ψηφοφορία γίνεται μεθόδευση ώστε το αποτέλεσμα να βολέψει το σύστημα...

Και η μεθόδευση στηρίζεται σε δύο πυλώνες:

α) Σε υπόγειες κινήσεις του ίδιου του συστήματος και

β) Σε ορατές κινήσεις αυτών που μάχονται το σύστημα αλλά όχι για χάριν του κοινωνικού συνόλου...

το α) θα χρησιμοποιήσει το β) ώστε:

Οι πιθανότητες επιτυχίας της μεθόδευσης να είναι πάνω από 99,97 %...

ή με άλλα λόγια :

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω Δημήτρη.

Δεν τελειώνουν έτσι τα εργάκια.

Τόσα χρόνια τα βλέπουμε σε επανάληψη.

Δεν τελειώνουν τα έργα με αυθόρμητες διαδηλώσεις και πετροπόλεμο.

Δεν θίγεται η εξουσία από την καταστροφή των καταστημάτων. Γι αυτό την επιτρέπει.

Χρειάζεται στόχος συγκεκριμένος και ορατός.

Σχέδιο υλοποίησης.

Τακτική προσέγγιση και

στρατηγική προσήλωση.

Και δυστυχώς δεν τα έχουμε σήμερα.

Αυτό που έχουμε είναι η αγανάκτηση μόνο. Και δεν φτάνει.

Δυστυχώς

Στις επόμενες εκλογές (όποτε γίνουν) μάλλον (?) ο κόσμος θα αποδοκιμάσει μια ανάξια εξουσία την οποία επέλεξε σε αντικατάσταση μιας επίσης ανάξιας εξουσίας από αγανάκτηση.

Και μάλλον (?) θα επαναφέρει την προηγούμενη ανάξια για άλλες 2 (ή σχεδόν 2) τετραετίες

Ας είμαστε απαισιόδοξοι για το αποτέλεσμα ώστε αυτό να αποτελέσει την μελλοντική πηγή της αισιοδοξίας μας...

Της αισιοδοξίας πως την επόμενη φορά θα γίνει καλύτερα....

Εαν περιμένουμε το αρνητικό αποτέλεσμα τότε μονάχα συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε για το πως μορεί να έρθει το θετικό ....

Αν είμαστε αισιόδοξοι τότε...

τότε ναι θα επαναπαυόμαστε στο πιθανό μελλοντικό θετικό αποτέλεσμα ....

Μα τι λάθος θεέ μου κι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγράφηκε από το ΔΣΑ ο Κούγιας

13/05/2008

Ο Αλέξης Κούγιας

Το Πρωτοβάθμιο Πειθαρχικό Συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών αποφάσισε τη διαγραφή του γνωστού δικηγόρου Αλέξη Κούγια, για διαχρονική προσβολή του κύρους του δικηγορικού λειτουργήματος.

Το Πρωτοβάθμιο Πειθαρχικό Συμβούλιο έκρινε ότι ο Αλέξης Κούγιας, παρά το γεγονός ότι έχει τιμωρηθεί πειθαρχικά τρεις φορές με προσωρινή παύση, συνεχίζει την αναξιοπρεπή συμπεριφορά για δικηγόρο.

Τον κ. Κούγια παρέπεμψε στο Πρωτοβάθμιο Πειθαρχικό Συμβούλιο, όπως έχει υποχρέωση από τον Κώδικα Δικηγόρων, ο πρόεδρος του Συλλόγου Δημήτρης Παξινός.

Ο Κώδικας Δικηγόρων προβλέπει ότι εφόσον εις βάρος δικηγόρου έχουν επιβληθεί τρεις πειθαρχικές ποινές προσωρινής διαγραφής μικρότερες των έξι μηνών η καθεμιά, υποχρεούται να παραπέμψει τον εν λόγω δικηγόρο στο πειθαρχικό με το ερώτημα της οριστική διαγραφής.

Ωστόσο, η διαγραφή είναι προσωρινή, καθώς την οριστική απόφαση θα λάβει το Δευτεροβάθμιο Πειθαρχικό Συμβούλιο, όπου και θα παραπεμφθεί αυτεπάγγελτα η απόφαση της διαγραφής και στο οποίο προεδρεύει ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου.

Να σημειωθεί ότι ο κ. Κούγιας έχει και δικαίωμα να προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά της πειθαρχικής απόφασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 απορίες σχετικές με το υπόμνημα .

Πως στοιχειοθετείται και χαρακτηρίζεται κάποιος ότι έχει παρεκλίνουσα (sic) συμπεριφορά ?

Ας δεχτούμε ότι υπάρχει παρεκλίνουσα συμπεριφορά , αυτό δικαιολογεί φόνο ??? Να αρχίσουμε να φοβάμαστε δηλαδή ? Ή να πέρνουμε τα κουμπάρια μας και να χτυπάμε κάποιον και να λέμε σόρι αδελφέ αλλά είσαι παρεκλίνων ......???

Πως γνώριζαν ότι πήγε το παιδί στο μάτς του πόλο και μάλιστα συμμετείχε στα (θλιβερά) επεισόδια ?

Παρακολουθόνταν ? Ήταν πράξη εκδίκησης? Γιατί αυτή η αναφόρα ?

Προσωπικά να δεχτώ ότι πράγματι δεν ήθελε να σκοτώσει , αλλά αφού ξέρεις ότι το όπλο σου είναι ίσως το πιστόλι με τη μεγαλύτερη διατρυτότητα στον κόσμο (σε αυτή την κατηγορία), γιατί πυροβολείς έστω και στον αέρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Για να μην το ξεχάσω (κάτι που έγραψες πριν μερικές σελίδες)

Το

Μπάτσοι – Γουρούνια – Δολοφόνοι

Δεν είναι σύνθημα των γηπέδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................

Δυστυχώς όμως χάνω πια την αισιοδοξία μου...

Τίποτα δεν θα γίνει πάλι ρε γαμώτο...

ΓΙΑΤΙ ?

Μα είναι απλό

Γιατί ποτέ ο πετροπόλεμος και οι ταραχές δεν επτόησαν την εξουσία. Καμιά εξουσία.

Γιατί πετάμε πέτρες στον αέρα που ξαναπέφτουν πάνω μας.

Γιατί....

.......................

Χρειάζεται στόχος συγκεκριμένος και ορατός.

Σχέδιο υλοποίησης.

Τακτική προσέγγιση και

στρατηγική προσήλωση.

Και δυστυχώς δεν τα έχουμε σήμερα.

Αυτό που έχουμε είναι η αγανάκτηση μόνο. Και δεν φτάνει.

..........................

Τόσο απλά.

Όταν είσαι πολύ νέος δεν το καταλαβαίνεις.

Αλλά και μεγαλύτερος να είσαι δεν αρκεί από μόνη της η ηλικία.

Η ανάπτυξη του πολιτικού κριτηρίου δεν έρχεται από μόνη της με την ηλικία.

Χρειάζεται κι άλλα ....

"Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Για να μην το ξεχάσω (κάτι που έγραψες πριν μερικές σελίδες)

Το

Μπάτσοι – Γουρούνια – Δολοφόνοι

Δεν είναι σύνθημα των γηπέδων

Τουλάχιστον εκεί το ακούω (έτσι θα έπρεπε να το γράψω) .

Την ιστορία του συνθήματος ομολογώ δεν την γνωρίζω , τη φαντάζομαι όμως .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φωτογράφος του Ελεύθερου Τύπου Κώστας Τσιρώνης που τράβηξε τις φωτογραφίες των αστυνομικών να σημαδεύουν διαδηλωτές απολύθηκε από την εφημερίδα.

http://www.tvxs.gr/v1407

Στήνεται αυτή τη στιγμή ένας απίστευτος μηχανισμός συγκάλυψης με κύριο σκοπό την αθώωση ενός ΚΤΗΝΟΥΣ που δεν μπήκε στον κόπο να ζητήσει μια συγνώμη. Και όχι μόνον αυτό αλλά έχει το θράσσος να επιτίθεται στον νεκρό Αλέξη υπό την καθοδήγηση φυσικά του εμετικού υποκειμένου Κούγια.

Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν....

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνουν κι άλλα !!!

Ήδη πέφτουν τηλέφωνα από τα επιμελητήρια σε επιχειρήσεις με έδρα στο κέντρο..

Ζητάν να μάθουν αν έχουν υποστεί ζημιές.. για να πάρουν τα φράγκα..

τρέξτε "εμποράκοι" .. αν δεν σας κάψαν ήδη .. φωνάξτε τους να σας κάψουν..ή κάψτε τα μόνοι σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ant1online.gr/Pages/Home.aspx

Ούτε μια συγνώμη!!!

Παρεξήγηση ο φόνος κατά το ακατανόμαστο καθίκι, που έχει το θράσος να παρουσιάζει τον εαυτό του σαν υπερασπιστεί του δικαίου. :ph34r::ph34r:

Κατάφωρη προσβολή του νεκρού παιδιού. :D

Ο Κίμωνας τα είπε όλα.Νοιώθω και γω να χάνω τη λογική και την ψυχραιμία των 50 μου χρόνων.

Παρόλο που η κόρη μου δεν είναι ποιά έφηβη, εξακολουθώ να μην έχω επιχειρήματα απέναντι στην απογοήτευση και την οργή της απέναντι στην ανεργία που μαστίζει τους φίλους και τις φίλες της. Στην κριτική της για όλους εμάς που σήμερα κυβερνάμε αυτόν τον τόπο, γιατί κακά τα ψέμματα, εμείς ορίζουμε ποιοί είναι στη βουλή, η γεννιά μας δυστυχώς κυβερνά αυτόν τον τόπο.

Όχι δεν μπορώ να της πω ότι είναι παράλογη όταν μου λέει ότι αυτό θάπρεπε να το περιμένουμε, γιατί αδιαφορήσαμε για τα παιδιά μας όλα αυτά τα χρόνια. Ούτε όταν μου λέει να περιμένω και χειρότερα, και καλά θα μας κάνουν γιατί σταθήκαμε ανάξιοι απέναντι τους.

Τα παιδιά μας δεν είναι ούτε κωλόπαιδα ούτε οι γνωστοί άγνωστοι όπως τους αποκαλούμε. Είναι πολύ καλύτερα από εμάς. Από τη γεννιά του 114 και του πολυτεχνείου, τα παιδιά των λουλουδιών και τους νέους σοσιαλιστές, και,και....

Τι κι αν τότε κατεβήκαμε στους δρόμους, τι κι αν παλέψαμε για την ελευθερία και την δημοκρατία;

Ποιά δημοκρατία, ποιό μέλλον δώσαμε στα παιδιά μας;

Την ανεργία;

Τα ναρκωτικά;

Τη ποδοσφαιρομανία και τη βία στα γήπεδα;

Τον καταναλωτισμό;

Την ανηθικότητα και τη βία της ενημέρωσης;

Την καταστροφή του πλανήτη;

Την υποβάθμιση της παιδείας σε παπαγαλισμό και κορνιζαρισμένα πτυχία;

Τη μισαλλοδοξία και τον ωχαδελφισμό;

Την απομόνωση και τα ξενυχτάδικα;

Αντικαταστήσαμε την αγάπη με παροχές και πλάσμα τηλεοράσεις. Αδιαφορήσαμε για τις δικές τους ανάγκες, γιατί βαλθήκαμε να γεμίσουμε τα δικά μας κενά θεωρώντας ότι δικές τους είναι οι χαμένες δικές μας.

Δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να μαζεύω πέτρες. Το σίγουρο είναι ότι δεν αντέχω πλέον να ακούω τηλεόραση, να βλέπω πολιτικούς και παπάδες, δημοσιογράφους και δικηγόρους. Θέλω να σπάσω την τηλεόραση, να κάψω την βουλή και τα υπουργεία. Για αυτό και δεν κατέβηκα στην πορεία, ούτε θα κατέβω. Δεν αντέχω άλλο αυτή την προσβολή και το βιασμό που γίνεται, όλο αυτό το παιχνίδι που στήθηκε πάνω από τη σωρό του Αέξανδρου απο τους πολιτικάντηδες που εξαπολύσανε τους τραμπούκους τους να παίξουνε ξανά το παιχνιδάκι τους.

Αίσχος, αίσχος αίσχος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρά τις απέλπιδες προσπάθειες της Χρύσας, να μείνουμε στο γεγονός του θανάτου του παιδιού.

κάποιοι έχουν ανοίξει το κουτί με τις μαλακίες.

"Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι", "ολοι οι μπάτσοι είναι φασίστες και ακροδεξιοί".

προσωπικά ξέρω πολλούς αριστερούς που επιδίωξαν τα παιδιά τους να "βολευτούν" ως ειδικοί φρουροί, να περάσουν στις πανελλήνιες στα σωματα ασφαλείας και σε στρατιωτικές σχολές, είναι φασίστες?

ξεπεράστε το κόλλημά σας ορισμένοι, "πας μη αριστερός φασίστας" ετσι λέτε?

όλοι μαζί οι "μπάτσοι" πυροβόλησαν ?

Ολοι μας είμαστε μέρος του συστήματος. μας φταίνε οι εφοριακοί, αλλα όταν σε βγάζει το "μερτικό" ειναι καλά. " πάρτο για σένα" το τσεπώνεις καλα-καλα, μετά ... "κάψτε τις ΔΟΥ" "γουστάρω να πετάξω πέτρες" "να μυρίσω δακρυγόνο" και άλλα τέτοια δακρύβρεχτα.

"Να καψουμε τα σπίτια των πολιτικών" αποφάνθηκε η λαική ετυμηγορία, οταν όμως ως ορκισμένος ψηφοφόρος το ρίχνεις μονοκούκι ... άλλα περιμένεις. μετάθεση-μετάταξη-πρόσληψη παραθυρική, το ποιοδήποτε "βόηθα με να σε βοηθώ".

Αν αυτό δεν είναι υποκρισία τοτε τί ειναι ? σαν το δίδυμο των γνωστών καλοβολεμένων προέδρων που μιλάνε για ταξική πάλη- καράτε-ταε κβο ντο... και άλλα τέτοια ρομαντικά

πάντα μα πάντα φταίνε οι άλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρά τις απέλπιδες προσπάθειες της Χρύσας, να μείνουμε στο γεγονός του θανάτου του παιδιού.

κάποιοι έχουν ανοίξει το κουτί με τις μαλακίες.

"Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι", "ολοι οι μπάτσοι είναι φασίστες και ακροδεξιοί".

προσωπικά ξέρω πολλούς αριστερούς που επιδίωξαν τα παιδιά τους να "βολευτούν" ως ειδικοί φρουροί, να περάσουν στις πανελλήνιες στα σωματα ασφαλείας και σε στρατιωτικές σχολές, είναι φασίστες?

ξεπεράστε το κόλλημά σας ορισμένοι, "πας μη αριστερός φασίστας" ετσι λέτε?

όλοι μαζί οι "μπάτσοι" πυροβόλησαν ?

Ολοι μας είμαστε μέρος του συστήματος. μας φταίνε οι εφοριακοί, αλλα όταν σε βγάζει το "μερτικό" ειναι καλά. " πάρτο για σένα" το τσεπώνεις καλα-καλα, μετά ... "κάψτε τις ΔΟΥ" "γουστάρω να πετάξω πέτρες" "να μυρίσω δακρυγόνο" και άλλα τέτοια δακρύβρεχτα.

"Να καψουμε τα σπίτια των πολιτικών" αποφάνθηκε η λαική ετυμηγορία, οταν όμως ως ορκισμένος ψηφοφόρος το ρίχνεις μονοκούκι ... άλλα περιμένεις. μετάθεση-μετάταξη-πρόσληψη παραθυρική, το ποιοδήποτε "βόηθα με να σε βοηθώ".

Αν αυτό δεν είναι υποκρισία τοτε τί ειναι ? σαν το δίδυμο των γνωστών καλοβολεμένων προέδρων που μιλάνε για ταξική πάλη- καράτε-ταε κβο ντο... και άλλα τέτοια ρομαντικά

πάντα μα πάντα φταίνε οι άλλοι...

Aν και σε πολλα αλλα διαφωνουμε , δεν μπορω φιλαρακο να μην σου βγαλω το καπελο

Μακαρι τετοιοι συνομιλητες να υπηρχαν πολλοι σε ολους τους χωρους ..................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αποφασίσει να μην ξαναγράψω όμως σήμερα ξύπνησα με τη σκέψη ότι τελικά δεν τους άξιζε να καεί η βιτρίνα τους αλλά κ αυτοί που ήταν μέσα από την βιτρίνα ! Είχα πολύ οργή !!!

Μέτα όμως ξέσπασα σε κλάματα ... γιατί έπρεπε να ντυθώ να φύγω για την δουλειά μου ...

Απογοητεύτηκα από τον ίδιο μου τον εαυτό.

ΕΝΤΑΞΕΙ, ΝΙΚΗΣΑΤΕ !

Ήρθα, είμαι εδώ. Εϊμαι εδώ όπου κανένας μα κανένας, από τους 60 εργαζόμενους, (εκτός από μένα) δεν έκανε απεργία κ σήμερα ενώ έχει γίνει ο κακός χαμός είναι μια μέρα σαν όλες τις άλλες καμία συζήτηση για τίποτα...

ΝΙΚΗΣΑΤΕ λοιπόν, γύρισα στη ζωούλα μου, γύρισα στη δουλείτσα μου, μπήκα στο καβούκι μου.

Εξαγόρασα τη συνείδησή μου με την χθεσινή συνγκέντρωση, έφαγα τα χημικά μου κ είμαι εντάξει, έκανα το καθήκον μου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...

Γιατί το ΚΚΕ, το γα...νο το ΚΚΕ πούλησε την πορεία κ πήγε στην Πειραιώς, γιατί η τηλεόραση "το κάνει γαργάρα" το ζήτημα, γιατί οι χιλιάδες κόσμου που ήταν χτες κάτω, το βράδυ κατέληξ(α)ε στο σπίτι του μόνος του μπροστά σε μια τηλεόραση... ιδιωτεύοντες ... γιατί πάλι τίποτα δεν θα γίνει ... γιατί μου τσακίζουν τον τσάμπουκα που πρέπει να το βουλώσω κ να δουλέψω ... γιατί αυτός ο κόσμος δεν με "σηκώνει" πια...

Δεν είμαστε ούτε καν ανθρωπάκια είμαστε ανθρωποειδή.

Έχουμε την τηλεόραση που μας αξίζει, το ΜALL που μας αξίζει, τον πνευματικό κόσμο που μας αξίζει (δεν βγήκε να μιλήσει κανένας τους), την πολιτική ηγεσία κ τη Βουλή που μας αξίζει κ τον Κούγια που μας αξίζει ! Ζήτω η Χούντα μας !

ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ !

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ! ΧΑΡΕΙΤΕ ! ΚΑΝΑΤΕ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ, ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ !

ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

ΤΕΛΟΣ ....................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ολοι οι μπάτσοι είναι φασίστες και ακροδεξιοί".

Παρακαλώ όπως παραθέσετε κάποια συγκεκριμένη δημοσίευση κάποιου συναδέλφου που να αναγράφει το παραπάνω.

"πας μη αριστερός φασίστας" ετσι λέτε?

Παρακαλώ όπως παραθέσετε κάποια συγκεκριμένη δημοσίευση κάποιου συναδέλφου που να αναγράφει το παραπάνω.

όλοι μαζί οι "μπάτσοι" πυροβόλησαν ?

Παρακαλώ όπως παραθέσετε κάποια συγκεκριμένη δημοσίευση κάποιου συναδέλφου που να αναγράφει το παραπάνω.

Ολοι μας είμαστε μέρος του συστήματος. μας φταίνε οι εφοριακοί, αλλα όταν σε βγάζει το "μερτικό" ειναι καλά. " πάρτο για σένα" το τσεπώνεις καλα-καλα, μετά ... "κάψτε τις ΔΟΥ" "γουστάρω να πετάξω πέτρες" "να μυρίσω δακρυγόνο" και άλλα τέτοια δακρύβρεχτα.

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια.

"Να καψουμε τα σπίτια των πολιτικών" αποφάνθηκε η λαική ετυμηγορία,

Παρακαλώ όπως παραθέσετε κάποια συγκεκριμένη δημοσίευση κάποιου συναδέλφου που να αναγράφει το παραπάνω.

κάποιοι έχουν ανοίξει το κουτί με τις μαλακίες.

Μέχρι να παραθέσετε τις αποδείξεις των όσων αναγράψατε, επιτρέψτε μου να σας χρίσω ως "άρχοντα του εν λόγω κουτιού". Όλο δικό σας...

πάντα μα πάντα φταίνε οι άλλοι...

"Η Κόλαση είναι οι άλλοι" είχε γράψει ο Σαρτρ (από το μονόπρακτο «Κεκλεισμένων των θυρών»).

Ο Λιβανέζος συγγραφέας Ααμίν Μαλούφ είχε γράψει ότι η «βασική αρετή του εθνικισμού είναι να βρίσκει για κάθε πρόβλημα έναν ένοχο, αντί μιας λύσης».

Εσείς κύριε VATS επειδή εμφορείστε από ακροδεξιές φασιστικές ιδέες (έχετε παραδώσει συχνάκις μαθήματα "Δημοκρατίας" και ευήθειας στο παρόν φόρουμ), πέφτετε πάντα στον λάκκο που σκάβετε.

Πιο πάνω, εξάγετε αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς να τα έχει καταγράψει κανείς μας. Γι'αυτό και σας προκαλώ να παραθέσετε δημοσιεύσεις που να αναγράφουν τα όσα ισχυρίζεστε.

Επειδή θεωρείτε εσείς "κάθε μη ακροδεξιό" ως αριστερό (με έχετε χαρακτηρίσει έτσι συχνάκις ενώ δεν είμαι) έχετε την αφέλεια να νομίζετε ότι έχουμε και εμείς τον ίδιο απλοϊκό μηχανισμό σκέψης με εσάς ώστε να θεωρούμε ότι "όποιος δεν είναι αριστερός είναι φασίστας".

doctor

Υ.Γ.1 Διομήδη, πριν βγάλεις το "καπέλο" στον VATS, θα ήθελα να μου βρεις ποιοι συνάδελφοι, σε ποια δημοσίευση και σε ποιο σημείο γράφουν τα όσα αυθαιρέτως ισχυρίζεται ο VATS. Και αν τα βρείτε, τότε εγώ... I will eat my hat...

Y.Γ.2 Αγαπητή dimg, αν επρόκειτο να φάτε όσα δακρυγόνα έχουμε φάει όλοι εμείς που κατηγορείτε, θα έπρεπε να μην αναπνέετε για πολλές ημέρες καθαρό αέρα. Δεν σας επιτρέπω να προβαίνετε σε τόσο απλοϊκές και επιδερμικές κρίσεις απέναντι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζετε προσωπικά και δεν γνωρίζετε τι ακριβώς έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχή μας...

... η κατάσταση έκτακτης ανάγκης έχει γίνει από εξαίρεση κανόνας, έλεγε ο φιλόσοφος Βάλτερ Μπένγιαμιν στην «Κριτική της βίας» (όπου αναρωτιόταν αν μπορούμε να κάνουμε τη διάκριση ανάμεσα στη βία που υποτάσσει και τη βία που απελευθερώνει).

Στις συμπαραγωγές...

... της βίας, που γίνονται ολοένα και πιο συχνές στην εποχή μας, πρωταγωνιστούν οι νέοι και η αστυνομία. Το κράτος διατηρεί τη θέση τού παρατηρητή. Το κράτος αρνείται να σκεφτεί τη βία, επειδή, αν τη σκεφτεί, τότε θα πρέπει να τη συγχωρέσει. Όμως, μόνο αν τη σκεφτεί θα μπορέσει να δώσει τις κατάλληλες κοινωνικές λύσεις. Δεν τη σκέφτεται. Αρκείται σε αυτήν και τρέφεται από τον φόβο που εμπνέει στους φιλήσυχους πολίτες. Χρησιμοποιεί τη βία σαν να βρισκόμαστε μονίμως σε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Έρευνα που έγινε από τους δικαστικούς και δικηγορικούς συλλόγους της Γαλλίας- και που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Λιμπερασιόν» με τίτλο «Πολίτες, δικαιοσύνη, αστυνομία»- καταλήγει στο συμπέρασμα πως τίποτε άλλο δεν φοβίζει σήμερα τους νέους όσο η αστυνομία: «Για τα παιδιά, η αστυνομική στολή έχει γίνει ένα σήμα κινδύνου. Πολλοί γονείς διαπιστώνουν μια πρόωρη πολιτικοποίηση των παιδιών τους, ακόμη και σε μικρές ηλικίες (8-10 ετών), με εκδηλώσεις και συνθήματα κατά της αστυνομίας. Τα παιδιά ανησυχούν και διακατέχονται από άγχος μήπως οι γονείς των συμμαθητών τους συλληφθούν». Κάποτε οι νέοι εργάζονταν περισσότερο. Σήμερα, η ανεργία μεταξύ των νέων έχει ξεπεράσει το 25%. Οι εργοδότες επικαλούνται καταστάσεις έκτακτης ανάγκης. Και διαμαρτύρονται: «Οι σημερινοί νέοι δεν είναι εντάξει. Παραείναι απαιτητικοί. Και καίνε κι αυτοκίνητα». Θα ήταν πιο εντάξει αν αποδέχονταν να γίνουν στη φτήνια πρώτη ύλη στα εργοστάσιά τους, αμελητέα ποσότητα, προσαρμόσιμη ανάλογα με τις ανάγκες και τις κρίσεις τους. Τόσοι και τόσοι άλλοι νέοι από παλαιότερες γενιές, που κάηκαν σαν κούτσουρα στα λεβητοστάσια της μισθωτής δουλείας, δεν είχαν ψυχή; Στα γκρίζα χρόνια που ζούμε, όμως, ίσως οι νέοι της εποχής μας να έχουν ακόμη μεγαλύτερη ψυχή. Πιο απαιτητικοί, λιγότερο εύπιστοι, πιο διψασμένοι για κάτι καλύτερο, δεν έχουν φιλοδοξίες για μια τέτοια δουλεία ούτε ονειρεύονται να ζήσουν και να πεθάνουν σε ένα μόνιμο καθεστώς έκτακτης ανάγκης.

Ο τρόπος...

... παραγωγής είναι μια νόμιμη βία. Η εξουσία είναι μια νόμιμη βία. Η αστυνομία είναι μια νόμιμη βία. Η φυλακή είναι μια νόμιμη βία. Η δικαιοσύνη είναι μια νόμιμη βία. Η ανεργία είναι μια νόμιμη βία. Το Ταμείο ανεργίας είναι μια νόμιμη βία. Η κερδοσκοπία είναι μια νόμιμη βία. Το χρηματιστήριο είναι μια νόμιμη βία. Οι τράπεζες είναι μια νόμιμη βία. Οι ιδιωτικοποιήσεις είναι μια νόμιμη βία. Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι μια νόμιμη βία. Η κατάσταση έκτακτης ανάγκης είναι μια νόμιμη βία.

Κι όσο αυτή...

... η νόμιμη βία θα ονομάζεται δικαιοσύνη, τόσο η δικαιοσύνη των νέων θα ονομάζεται βία.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&...490965&ct=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνουν κι άλλα !!!

Ήδη πέφτουν τηλέφωνα από τα επιμελητήρια σε επιχειρήσεις με έδρα στο κέντρο..

Ζητάν να μάθουν αν έχουν υποστεί ζημιές.. για να πάρουν τα φράγκα..

τρέξτε "εμποράκοι" .. αν δεν σας κάψαν ήδη .. φωνάξτε τους να σας κάψουν..ή κάψτε τα μόνοι σας..

Σούλη μα το Χριστό δεν σε καταλαβαίμω ρε φίλε, τι πρέπει να κάνουν τα επιμελητήρια και οι επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη μα το Χριστό δεν σε καταλαβαίμω ρε φίλε, τι πρέπει να κάνουν τα επιμελητήρια και οι επιχειρήσεις.

Εσύ Δημήτρη που έζησες το θέμα με τα τριχίλιαρα.. θα έπρεπε να με καταλαβαίνεις..

Δεν είναι αυτές ενέργειες συντεταγμένης πολιτείας.

Να ανακοινωθούν τα μέτρα, και ο τρόπος που ο κάθε δικαιούχος θα έχει πρόσβαση..

όλα τ'άλλα είναι για το θεαθήναι..

Τα επιμελητήρια έχουν τα τλφ του λογιστή που έκανε την εγγραφή στην βάση δεδομένων..

δεν θα μας πρήξουν πάλι στα τηλέφωνα γιατί τους έπιασε ο πόνος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξης vs +Αλέξης ! Η τακουνιά που είχε φάει στο κεφάλι πριν απο μέρες , του χειροτέρεψαν την κατάσταση. Ολα έχουν ενα όριο. Αυτό το παραλήρημα on camera ξεπέρασε και τον ίδιο του τον εαυτό. Ντροπή ! Οι καναλάρχες σε αλλες περιπτώσεις θαβουν τις δηλώσεις. Εδω ομως κο κο κο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...