Προς το περιεχόμενο

Τιμη στο δολοφονημενο απο το κρατος Αλέξη....σεβασμος στους γονείς και στο παιδί που χάθηκε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το κράτος δολοφονεί ένα δεκαπεντάχρονο παιδί, το μέλλον τούτης της χώρας

η μόνη αντίδραση μας είναι η καταστροφή αυτού του κράτους

Ας μην μείνουμε και αυτή την φορά απαθείς

Η μόνη τιμή στο παλικάρι

είναι το γενικό ξεσήκωμα μας

ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , δικαιώμά σου να προσκυνάς και να αναγορεύεις σε θεό όποιον θέλεις .

Ομως τί σοφότερο είπε ο κύριος αυτός απ' ότι λές εσύ και κάθε άλλος , λογικός ανοιχτόμυαλος και με αισθήματα , άνθρωπος.

Και βέβαια οι Πατρίδα δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο.

Είμαστε όλοι εμείς και ότι καλό ή κακό κάνουμε ή κουβαλάμε.

Εγώ που προσωπικά υπηρέτησα 30 μήνες , και όλοι οι συμπολίτες μας που υπηρέτησαν , τί είμαστε σε σχέση με τον κ.Λαζόπουλο ,τον κ. Τριανταφυλόπουλο , τον κ. Κηλαηδόνη , τον κ. Θ.Μικρούτσικο, τον κ.Σαβόπουλο και πολλούς άλλους ? (Ολοι αυτοί εμφανίζονται ως πολυυυυυυυύ πατριώτες)

Κορόιδα ? Μαλάκες ? Αναλώσιμοι ? δεύτερης κατηγορίας πολίτες ? παιδιά ενός κατώτερου Θεού ? κλπ , κλπ , κλπ........

Δεν πιστευω σε θεους και δεν προσκυνω ανθρωπους...

Προσκυνω ολα αυτα που λεει,γιατι εκφραζει με τον καλυτερο τροπο οσα νιωθω....

Οσο για το θεμα του στρατου, εχει πολλες προεκτασεις και δεν ειναι ωρα.

Ειμαι η τελευταια που θα κρινει αυτους που αρνουνται να καταταγουν. Οι στρατοι και οι λογοι υπαρξης τους,ειναι η αιτια για πολλα κακα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατον να μείνουμε απαθείς άλλη μια φορά....

Ολοι στους δρόμους

και όσοι δεν μπορουν

μια πραξη μια ΄νδειξη

Μαυρη κορδελλα στο αυτοκινητο ( Προταση της Λιανας Κανελλη απ το ραδιοφωνο του σιτυ)

κεριά και λουλούδια έξω απ το αστυνομικο τμημα της γειτονιάς μας ( ετσι μου ήρθε)

κ'ατι

κάτι να μας κανει να σηκωθουμε απ τον καναπε

επιτελους

Ενα παιδι χάθηκε χιλιάδες κινδυνεύουν και τα πρωινάδικα δείχνουν συνταγες για λαχανοντολμάδες... έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω σε θεους και δεν προσκυνω ανθρωπους...

Προσκυνω ολα αυτα που λεει,γιατι εκφραζει με τον καλυτερο τροπο οσα νιωθω....

Οσο για το θεμα του στρατου, εχει πολλες προεκτασεις και δεν ειναι ωρα.

Ειμαι η τελευταια που θα κρινει αυτους που αρνουνται να καταταγουν. Οι στρατοι και οι λογοι υπαρξης τους,ειναι η αιτια για πολλα κακα....

Μαζί σου Χρύσα

Αν θέλει ο φίλος που υπηρέτησε άμισθος δημοσιος κουβαλητης - ορντιναντσα- εργατης ή ίσως και στρατιώτης για 30 μηνες να συζητησει τα περι θητείας άς ανοιξει θέμα, είναι όντως μεγάλο

Δεν θελω να προσβαλλω τον συναδελφο τα επαγγελματα που παραθεσα είναι αυτα που έκαναν δικοι μου γνωστοι κατα την θητεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου Χρύσα

Αν θέλει ο φίλος που υπηρέτησε άμισθος δημοσιος κουβαλητης - ορντιναντσα- εργατης ή ίσως και στρατιώτης για 30 μηνες να συζητησει τα περι θητείας άς ανοιξει θέμα, είναι όντως μεγάλο

Δεν θελω να προσβαλλω τον συναδελφο τα επαγγελματα που παραθεσα είναι αυτα που έκαναν δικοι μου γνωστοι κατα την θητεια τους

Τι να πώ ?

Μετά απο αυτό θα πρέπει όντως να αισθανθώ μαλάκας?

Μήπως κα Roxanne υπηρέτησε ο Πατέρας σου ή οσύζυγός σου ή ο φίλος σου ή ο αδελφός σου ή ο όποιος συγγενής ή γνωστός σου ???

Την ίδια άποψη έχεις και γι' αυτούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , δικαιώμά σου να προσκυνάς και να αναγορεύεις σε θεό όποιον θέλεις .

Ομως τί σοφότερο είπε ο κύριος αυτός απ' ότι λές εσύ και κάθε άλλος , λογικός ανοιχτόμυαλος και με αισθήματα , άνθρωπος.

Και βέβαια οι Πατρίδα δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο.

Είμαστε όλοι εμείς και ότι καλό ή κακό κάνουμε ή κουβαλάμε.

Εγώ που προσωπικά υπηρέτησα 30 μήνες , και όλοι οι συμπολίτες μας που υπηρέτησαν , τί είμαστε σε σχέση με τον κ.Λαζόπουλο ,τον κ. Τριανταφυλόπουλο , τον κ. Κηλαηδόνη , τον κ. Θ.Μικρούτσικο, τον κ.Σαβόπουλο και πολλούς άλλους ? (Ολοι αυτοί εμφανίζονται ως πολυυυυυυυύ πατριώτες)

Κορόιδα ? Μαλάκες ? Αναλώσιμοι ? δεύτερης κατηγορίας πολίτες ? παιδιά ενός κατώτερου Θεού ? κλπ , κλπ , κλπ........

Και τι κατάλβες βρε Αντρέα που υπηρέτησες και υπηρέτησα αυτό το κράτος δολοφόνο????

μήπως όλοι αυτοί που δεν το υπηρέτησαν για λόγους συνείδησης είναι πραγματικοί πολίτες και μεις που το υπηρετήσαμε οι μαλάκες???

Τι κατάλαβαμε που έκανα τον σκουπιδιάρη όταν είχαν απεργεία οι σκουπιδιαρέοι??

Τι καταλαβαμε που άναμε τους οδηγους των λεωφορείων όταν είχαν απεργεία οι οδηγή της ΕΑΣ??

τιποτε

υπερασπιζόμαστε το αστικό κράτος την κυριάρχη ιδεολογία για να μας πετάξει μετα στην ανεργία, την ιδιωτική εκπαίδευση το ιδιωτικό νοσοκομείο.

Θάνατος λοιπόν σε αυτό το κράτος

και τιμή σε αυτούς που δεν το υπηρέτησαν και το δεν το υπηρετούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή μέρα είναι διαφορετική. Το μίσος και η οργή ξεχειλίζουν.

Το δρόμο δείχνουν οι μαθητές, οι καθηγητές, οι χιλιάδες του κόσμου που

κατέβηκαν στην χτεσινή πορεία. Ας αφήσουμε τους καναπέδες μας,

ας κλείσουμε τις τηλεοράσεις.Ας βγούμε έστω και τώρα

στους δρόμους.

ΥΓ.Κάτι για τους συντονιστές.Νομίζω ότι ο τίτλος βομβαρδισμένο το κέντρο

της Αθήνας δεν αποτυπώνει σωστά την πραγματικότητα ή τουλάχιστον

δεν είναι το κυρίαρχο όταν έχεις την ψυχρή δολοφονία ενός 15χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή μέρα είναι διαφορετική. Το μίσος και η οργή ξεχειλίζουν.

Το δρόμο δείχνουν οι μαθητές, οι καθηγητές, οι χιλιάδες του κόσμου που

κατέβηκαν στην χτεσινή πορεία. Ας αφήσουμε τους καναπέδες μας,

ας κλείσουμε τις τηλεοράσεις.Ας βγούμε έστω και τώρα

στους δρόμους.

ΥΓ.Κάτι για τους συντονιστές.Νομίζω ότι ο τίτλος βομβαρδισμένο το κέντρο

της Αθήνας δεν αποτυπώνει σωστά την πραγματικότητα ή τουλάχιστον

δεν είναι το κυρίαρχο όταν έχεις την ψυχρή δολοφονία ενός 15χρονου.

Εχεις απολυτό δικιο

αλλα ο τίτλος του δημοσιευματός είναι αυτος και δεν μπορουμε να το αλλάξουμε

αυτο βεβαια δεν εκφράζει τα συναισθήματα μας φίλε ΕΛΠΟΛ

για μας, και θέλω να πιστεύω ότι εκφράζω όλους τους διαχειριστές και συντονιστές τούτου του φόρουμ, πρώτιστο θέμα είναι

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΤΟΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι υπηρέτησα και ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα

την Τετάρτη θα πάω να γινω αναρχικός ,

αφού έτσι πρεπει να λεγονται όσοι κατεβαινουν στους δρόμους .

Δεν μου αρέσει να μπερδευω καταστασεις .

Εγω ένα ξέρω , άν ο κόσμος δεν φοβόταν όλα αυτα τα έκτροπα που γίνονται

θα ήταν μερικά εκατομμυρια στους δρόμους .

Ας μπορέσει καποιος να απομονώσει τους γνωστους άγνωστους

και θα δειτε τι εχει να γίνει .

Εγω πολύ ευκολα θα επαιρνα και τις δυο μεγάλες μαζί

αλλα πως να τις προφυλάξω , είναι δύσκολο .

Και παρόλα αυτα , η κοροιδία συνεχίζεται

κλειστα τα σχολεία λόγο πένθους .

Δεν χρειάζεται κύριοι να τα κλεισετε για να πενθήσουν οι μαθητες ,

οι μαθητες να πενθούσαν ετσι και αλλιώς , κάθως και όλοι οι υπόλοιποι .

Θα επρεπε να παραιτηθειτε διότι είστε λαμόγια και ανίκανοι

και διότι εχετε την απόλυτη ευθύνη .

Και για όσους δεν γνωρίζουν , τα ίδια θα έγραφα και για τους πράσινους

και για τους κόκκινους και για όλους , για να μην παρεξηγηθουμε δηλαδη .

Καλο σου δρόμο πιτσιρίκο,

δεν έκανες τίποτα κακό , μην στεναχωρίεσαι ,

όλοι καποια στιγμή περάσαμε απο τον ίδιο δρόμο ,

απλά δεν έτυχε να την φάμε πισώπλατα .

Μικρέ Αλέξη , ήσουνα άτυχος , αλλιώς τα είχανε κανονίσει τα πράγματα

το μονο που θέλανε ήταν να ξεχαστεί το βατοπαίδι , και ολα τα φρουτα εποχής

αλλα δεν υπολόγισαν σωστά , κρίμα μικρούλι , κρίμα .................

Souli , όταν μπορέσεις μετέφερε τα σχετικά στους γονείς του ,

με ειλικρίνεια και σεβασμό , γιατι ποτέ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει .

Αυτά , καλή μας συνέχεια , για να μην πώ ,

καλό μας μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πώ ?

Μετά απο αυτό θα πρέπει όντως να αισθανθώ μαλάκας?

Μήπως κα Roxanne υπηρέτησε ο Πατέρας σου ή οσύζυγός σου ή ο φίλος σου ή ο αδελφός σου ή ο όποιος συγγενής ή γνωστός σου ???

Την ίδια άποψη έχεις και γι' αυτούς ?

Φιλε agrevelos τον επιλογο για τα επαγγελματα τον έβαλα ακριβως για να μην σε προσβαλλω. Εχω μεγαλο σεβασμο και στον πατερα μου και στον σ΄υντροφό μου και στους συγγενεις και φίλους που υπηρέτησαν

δεν έχω ούτε προσβλητικη άποψη ούτε τιποτα...μια πικρα βγαινει για το πως τους χρησιμοποίησε όλους τους παραπανω το κρατος.

Ο πατερας μου: Πειραματοζωο αναλωσιμο σε πειραματα του πολεμικου ναυτικού στα υποβρυχια, ζει απο θαύμα

Συγγενης μου: Ορντιναντσα πλωτάρχη έτρεχε την γυναίκα του και τα παιδια του για εμβολια, ψώνιζε με λίστα απο σουπερ μαρκετ μαναβη φουρνο και... έπλενε τα πιατα γιατι η κα συζυγος πλωταρχη είχε τα μωρα να φροντισει

Αμετρητοι φίλοι και συμμαθητές: Εργάτες, καθαριστές, οδηγοί

Οπλο σε άσκηση έχει πιάσει μόνο ξάδερφος στα Ο.Υ.Κ. όλοι οι άλλοι που έχω συζητησει εκαναν στην πρωτη τους εκπαιδευση μία (1) βολή και όχι όλοι.

Ανοιξε ενα θεμα για θητεια έχουν πολλα να γραφτούν

εδω τρωμε χρονο απο την ημερα θρηνου & μνημης του Αλέξανδρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτό δικιο

αλλα ο τίτλος του δημοσιευματός είναι αυτος και δεν μπορουμε να το αλλάξουμε

αυτο βεβαια δεν εκφράζει τα συναισθήματα μας φίλε ΕΛΠΟΛ

για μας, και θέλω να πιστεύω ότι εκφράζω όλους τους διαχειριστές και συντονιστές τούτου του φόρουμ, πρώτιστο θέμα είναι

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΤΟΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

Οι λέξεις όμως "αλήτες, ρουφιάνοι και λαμόγια" μπορούν και πρέπει να διαγραφούν από τον τίτλο αυτού του thread.

Δεν ενδιαφέρει τώρα πως και τι παρουσιάζουν οι δημοσιογράφοι, οι σχολιαστές, οι οποιοιδήποτε! Δεν ενδιαφέρει να τους βρίσουμε ή να τους χρεώσουμε αν πήγαν στρατό ή όχι!

Ας αναλογιστεί ο καθένας μας τι έκανε και τι δεν έκανε και καταντήσαμε να έχει δολοφονηθεί ένα παιδί από αστυνομικό, Σάββατο βραδάκι ενώ αυτό πήγαινε να διασκεδάσει με τον φίλο του τον Νίκο, που γιόρταζε.

Ηταν ζήτημα χρόνου να συμβεί. Ηδη δυό χρόνια πριν, οι γιατροί που περιέθαλπταν τους τραυματίες στις φοιτητικές διαδηλώσεις προειδοποιούσαν ότι κατά τύχη δεν είχαμε θρηνήσει θύματα. Τα γκλομπ που κρατούσαν τα «ακούνητα στρατιωτάκια» του κ.Πολύδωρα είχαν προσγειωθεί στα κεφάλια των φοιτητών μερικά εκατοστά πιο πέρα από το σημείο που θα προκαλούσε το θανάσιμο πλήγμα.

Από τότε η κατάσταση χειροτέρευσε. Οι θύτες, από τους βασανιστές του αστυνομικού τμήματος στην Ομόνοια μέχρι τους τραμπούκους αξιωματικούς της ζαρντινιέρας στην Θεσσαλονίκη, αθωώνονται ή πέφτουν στα μαλακά. Τα θύματα, όπως ο Κύπριος φοιτητής στην υπόθεση της ζαρντινιέρας, παραπέμπονται σε δίκες από μια Δικαιοσύνη που όχι μόνο τυφλή δεν είναι αλλά αλλοιθωρίζει μονίμως προς την εξουσία.

Χθές άκόμη, μερικές μόνο ώρες πριν από το θανάσιμο πυροβολισμό του 16χρονου Αλέξη στα Εξάρχεια ένας μετανάστης - από τους εκατοντάδες που συνωστίζονται καθημερινά στη Πέτρου Ράλλη για να εξασφαλίσουν άδεια παραμονής - είχε μεταφερθεί στο νοσοκομείο τραυματισμένος από αστυνομικούς. Μερικές εβδμάδες πριν, ένας ακόμη είχε χάσει τη ζωή του. Απλώς χθες το βράδυ είχε έρθει και η σειρά ενός Ελληνα.

Από την Ανάλυση του Στέλιου Κούλογλου, στο TVXS 7-12-08.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι ας αφήσουμε τις κατεστραμένες βιτρίνες και περιουσίες.

Πρέπει να ρίξουμε όλο το βάρος στο πραγματικό γεγονός.

ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Γιατί δεν είναι δολοφονία είναι ΕΚΤΕΛΕΣΗ.

Ας αφήσουμε τα λόγια κι ας προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι.

Τα παιδιά έχουν δικαίωμα να κάνουν λάθη. Εμείς κανένα

Και επιτέλους μην ακολουθούμε την πρακτική και τις ταμπέλες που βάζουν οι "μεγάλοι" και ΜΜΕ όπως αναρχικοί αντεξουσιαστες κλπ.

Ο συνάδελφος ype σωστά έγραψε:

Υπάρχει ένα ζήτημα κατά πόσο "αυτός ο χώρος" μπορεί να λέγεται αναρχικός.

Ίσως πρέπει να αναζητήσουμε ξανά την έννοια του όρου, αλλά κι αυτό δεν έχει σημασία τώρα.

Κι εγώ........

Θεωρώ τιμή για κάποιον να μπορεί να είναι αναρχικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι υπηρέτησα και ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα

την Τετάρτη θα πάω να γινω αναρχικός ,

αφού έτσι πρεπει να λεγονται όσοι κατεβαινουν στους δρόμους .

Δεν μου αρέσει να μπερδευω καταστασεις .

Εγω ένα ξέρω , άν ο κόσμος δεν φοβόταν όλα αυτα τα έκτροπα που γίνονται

θα ήταν μερικά εκατομμυρια στους δρόμους .

Ας μπορέσει καποιος να απομονώσει τους γνωστους άγνωστους

και θα δειτε τι εχει να γίνει .

Εγω πολύ ευκολα θα επαιρνα και τις δυο μεγάλες μαζί

αλλα πως να τις προφυλάξω , είναι δύσκολο .

Και παρόλα αυτα , η κοροιδία συνεχίζεται

κλειστα τα σχολεία λόγο πένθους .

Δεν χρειάζεται κύριοι να τα κλεισετε για να πενθήσουν οι μαθητες ,

οι μαθητες να πενθούσαν ετσι και αλλιώς , κάθως και όλοι οι υπόλοιποι .

Θα επρεπε να παραιτηθειτε διότι είστε λαμόγια και ανίκανοι

και διότι εχετε την απόλυτη ευθύνη .

Και για όσους δεν γνωρίζουν , τα ίδια θα έγραφα και για τους πράσινους

και για τους κόκκινους και για όλους , για να μην παρεξηγηθουμε δηλαδη .

Καλο σου δρόμο πιτσιρίκο,

δεν έκανες τίποτα κακό , μην στεναχωρίεσαι ,

όλοι καποια στιγμή περάσαμε απο τον ίδιο δρόμο ,

απλά δεν έτυχε να την φάμε πισώπλατα .

Μικρέ Αλέξη , ήσουνα άτυχος , αλλιώς τα είχανε κανονίσει τα πράγματα

το μονο που θέλανε ήταν να ξεχαστεί το βατοπαίδι , και ολα τα φρουτα εποχής

αλλα δεν υπολόγισαν σωστά , κρίμα μικρούλι , κρίμα .................

Souli , όταν μπορέσεις μετέφερε τα σχετικά στους γονείς του ,

με ειλικρίνεια και σεβασμό , γιατι ποτέ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει .

Αυτά , καλή μας συνέχεια , για να μην πώ ,

καλό μας μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε τον φόβο μας ? Γιατί στο τέλος θα φοβόμαστε να ζήσουμε .

Μα επιτέλους δεν μπορεί 15000 να πηγαίνουν για αναδάσωση του ΣΚΑΙ κ για τον φόνο ενός παιδιού 3000 μόνον !

ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ 6.00 ΜΜ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Οι γονείς των πιτσιρικάδων

να φροντίσουν να μαζέψουν

τους ανήλικους κανακάρηδες τους

να τους στρώσουν στο διάβασμα

και όχι να τους έχουν αμολητούς

στους δρόμους να σπάνε μαγαζιά."

http://www.avriani.gr/

post-2143-1228725561_thumb.jpg

Για να μην βρίσω ................

θα απαντησω με πρωτοσέλιδο

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης

Πρώτη εκτέλεση: Παύλος Σιδηρόπουλος

Άλλες ερμηνείες: Γιάννης Κότσιρας || Πυξ Λαξ

Κάποτε θα 'ρθουν να σου πουν

πως σε πιστεύουν, σ' αγαπούν

και πώς σε θένε

Έχε το νου σου στο παιδί,

κλείσε την πόρτα με κλειδί

ψέματα λένε

Κάποτε θα 'ρθουν γνωστικοί,

λογάδες και γραμματικοί

για να σε πείσουν

Έχε το νου σου στο παιδί

κλείσε την πόρτα με κλειδί,

θα σε πουλήσουν

Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί

που θα 'χει σβήσει το κερί

στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί

γιατί αν γλιτώσει το παιδί

υπάρχει ελπίδα

Επεξεργασμένο από a.a.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλαξε ο τίτλος ? Μήπως είναι λίγο υποκριτικό να μας πειράζουν οι λέξεις κ όχι ο φόνος.

Η ασέβεια στη ζωή, στη νεότητα κ η καταπάτηση κάθε δικαιώματος ελευθερίας θα έπρεπε να μας πειράζει κ όχι οι λέξεις λαμόγια κ ρουφιάνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ Η ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ

Από τους Κουμή, Κανελλοπούλου και Καλτεζά στον 15χρονο μαθητή

Ο 15χρονος Αλέξανδρος Ανδρέας Γρηγορόπουλος, που έπεσε το βράδυ του Σαββάτου νεκρός στα Εξάρχεια από τα πυρά του ειδικού φρουρού, έρχεται να προστεθεί στον μακρύ κατάλογο των πολιτών-θυμάτων της αστυνομικής βίας και αυθαιρεσίας.

Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που αστυνομικοί «πιστολέρο» έχουν βαρέσει στο ψαχνό. Χαρακτηριστικό άλλωστε ότι τον Δεκέμβριο του 2003 μετά τη δολοφονία του Ηρ. Μαραγκάκη από άντρες του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Ρεθύμνου, ο τότε βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Διονύσης Γκούσκος, κατά τη διάρκεια συζήτησης σχετικής ερώτησής του στο Κοινοβούλιο, ανέφερε: «Φοβούμαστε ότι το επεισόδιο αυτό δεν είναι ούτε μεμονωμένο ούτε τυχαίο ούτε έγινε από λάθος. Για πολλοστή φορά αστυνομικοί πυροβολούν από πίσω σε πολύ μικρή απόσταση άοπλο νεαρό...» και επισήμανε σε άλλο σημείο: «Εχουμε εβδομήντα νεκρούς την τελευταία περίπου δεκαετία (σ.σ. 1993-2003)». Ενδεικτική, χωρίς να είναι πλήρης, η καταγραφή που ακολουθεί:

* Τον Νοέμβριο του 1980 δολοφονούνται από αστυνομικούς των ΜΑΤ κατά τη διάρκεια της πορείας για την επέτειο του Πολυτεχνείου η νεαρή εργάτρια Σταματίνα Κανελλοπούλου και ο 26χρονος Ιάκωβος Κουμής. Απομονώνουν την πρώτη στη βιτρίνα, στη γωνία Βουκουρεστίου και Πανεπιστημίου, και την χτυπούν με κλομπ αλύπητα -σύμφωνα με τα δημοσιεύματα της εποχής. Με κλομπ συνέτριψαν το κρανίο του Κουμή.

* Τον Αύγουστο του 1985 ο αστυνομικός Νίκος Σταθόπουλος πυροβολεί και σκοτώνει την Αμερικανίδα Κάθριν Τζον Μπουλ, 22 χρόνων, μετά την άρνηση της τελευταίας να γίνει έλεγχος στο αυτοκίνητό της.

* Τον Νοέμβριο του 1985 λίγες ώρες μετά την πορεία για την επέτειο του Πολυτεχνείου πέφτει νεκρός στη Στουρνάρη από σφαίρα του αστυνομικού Αθ. Μελίστα ο 15χρονος Μιχάλης Καλτεζάς.

* Τον Φεβρουάριο του 1986 ο 17χρονος Μανώλης Κανδανολέων, που επέβαινε σε κλεμμένο αυτοκίνητο, πυροβολήθηκε στο κεφάλι από τρεις αστυνομικούς.

* Τον Μάρτιο του 1990 στην Πρέβεζα ο αστυφύλακας Γρηγόρης Σπυράκος πυροβόλησε και σκότωσε τον 15χρονο μαθητή Δημήτρη Κίκερη. Το θύμα ήταν παγιδευμένο στην τουαλέτα «βιντεάδικου», που λίγο πριν είχε επιχειρήσει να διαρρήξει.

* Τον Απρίλιο του 1993 ο αρχιφύλακας Ηλίας Σταματόπουλος σκότωσε εν ψυχρώ τον 25άχρονο σερβιτόρο Γιάννη Τζίτζη σε μπαρ.

* Τον Ιανουάριο του 1994 ο αστυνομικός Ευάγγελος Λαγογιάννης σκοτώνει με 4 σφαίρες τον 28χρονο μουσικό Θοδωρή Γιάκα, επειδή αρνήθηκε να σταματήσει σε εξακρίβωση στοιχείων.

* Τον Ιανουάριο του 1996 σε αστυνομική επιχείρηση-σκούπα κατά Αλβανών στη Σκάλα Ωρωπού ο αστυνομικός Διονύσης Καρακάιδος σκοτώνει έναν Αλβανό.

* Τον Ιούνιο του 1996 ο αγροφύλακας Αθ. Μάτος σκοτώνει τον 20χρονο Φαντίλ Ναμπούζι για δύο καρπούζια που πήγε ο τελευταίος να κλέψει.

* Τον Νοέμβριο του 1996 σε «επιχείρηση» της Αστυνομίας έξω από τη Λιβαδειά για τον εντοπισμό φυγόδικου ο αστυφύλακας Δημήτρης Τρίμης πυροβόλησε σχεδόν εξ επαφής και σκότωσε τον 45χρονο Τσιγγάνο Τάσο Μουράτη μπροστά στα μάτια ενός από τα τρία παιδιά του.

* Τον Αύγουστο του 1998 στον Πειραιά ο ανθυπαστυνόμος Δημήτρης Τσαγκράκος πυροβόλησε και σκότωσε τον 26χρονο Ηλία Μέξη έξω από το τμήμα Μεταγωγών επειδή δεν σταμάτησε σε σήμα του για έλεγχο.

* Τον Οκτώβριο του 1998 στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ο ανθυπαστυνόμος Κυριάκος Βαντούλης σκότωσε τον 17χρονο Γιουγκοσλάβο μαθητή Μάρκο Μπουλάτοβιτς, ο οποίος επισκεπτόταν με συμμαθητές του την Ελλάδα.

* Τον Φεβρουάριο του 2000 στη Λούτσα ο υπαστυνόμος Θοδωρής Χαλουλάκος πυροβολεί αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν τέσσερις νέοι, επειδή όπως είπε «τους θεώρησε ύποπτους για διακίνηση ναρκωτικών». Η σφαίρα καρφώθηκε στη σπονδυλική στήλη του 18χρονου μαθητή Σωτήρη Κατσιώτη και τον άφησε παράλυτο.

* Τον Μάρτιο του 2000 στην Ανω Πόλη Θεσσαλονίκης ο 18χρονος ομογενής από την πρώην ΕΣΣΔ Νικόλαος Λεωνίδης έπεσε νεκρός από τα πυρά του αστυνομικού Γιώργου Ατματζίδη, γιατί δεν σταμάτησε σε σήμα για έλεγχο.

* Τον Οκτώβριο του 2001 στο Ζεφύρι ο αστυφύλακας της Αμεσης Δράσης Γ. Τυλιανάκης πυροβόλησε στο κεφάλι τον αθίγγανο Μαρίνο Χριστόπουλο, 21 ετών, επειδή δεν σταμάτησε σε μπλόκο.

* Τον Νοέμβριο του 2001 στην πλατεία Αμερικής ο αστυφύλακας Γιάννης Ριζόπουλος πυροβόλησε στο κεφάλι τον 20χρονο Αλβανό Σεντγκάκ Σελνίκου μέσα σε καφετέρια, όταν απείλησε με μαχαίρι τον ίδιον και άλλους τέσσερις συναδέλφους του που είχαν ήδη προτεταμένα τα όπλα τους.

* Τον Δεκέμβριο του 2003 ο 22χρονος Ηρακλής Μαραγκάκης πυροβολείται στο κεφάλι από άνδρες του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Ρεθύμνου, γιατί το αυτοκίνητο που επέβαινε μαζί με δυο άλλους νεαρούς δεν σταμάτησε για έλεγχο. Μ.Δ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/12/2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε τον φόβο μας ? Γιατί στο τέλος θα φοβόμαστε να ζήσουμε .

Μα επιτέλους δεν μπορεί 15000 να πηγαίνουν για αναδάσωση του ΣΚΑΙ κ για τον φόνο ενός παιδιού 3000 μόνον !

ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ 6.00 ΜΜ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ

Προσωπικά τον έχω ξεπεράσει ,

εκείνο που ήθελα ήταν να μπορώ να πάρω και τις κόρες μου μαζι .

Να τις πάρω μαζί για να μαθαίνουν πως δεν χρειάζεται να φοράς κουκούλες και κρανη

διότι δεν έχεις να κρύψεις κάτι , στις "επαναστάσεις" πάς ασκεπής και έτσι ξεπερνας και τις φοβίες σου .

Αυτό θα ήθελα , αλλα δεν μπορώ να το κάνω , γιατι φοβάμαι για εκείνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλαξε ο τίτλος ? Μήπως είναι λίγο υποκριτικό να μας πειράζουν οι λέξεις κ όχι ο φόνος.

Η ασέβεια στη ζωή, στη νεότητα κ η καταπάτηση κάθε δικαιώματος ελευθερίας θα έπρεπε να μας πειράζει κ όχι οι λέξεις λαμόγια κ ρουφιάνοι.

Άλλο πράγμα η ευπρέπεια που διέπει (ή προσπαθούμε όσο το δυνατόν) αυτό το χώρο, και άλλο πράγμα ο φόνος του παιδιού. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...

Και τέλος πάντων, ο φόνος που έγινε από ένα ανεγκέφαλο με συγκεκριμένη (κατακριτέα) νοοτροπία, δεν δικαιολογεί κάθε άλλη πράξη.

Σέβομαι απόλυτα και θλίβομαι για το γεγονός του θανάτου του μικρού, αλλά η οργή δεν μπορεί να είναι ανεξέλεγκτη και να κατευθύνεται προς οποιαδήποτε κατεύθυνση...

Γιατί δεν στρέφεται προς το σπίτι του πρωθυπουργού, των υπουργών, των διοικητών της αστυνομίας, των αστυνομικών?????? Αυτό δεν θα ήταν το σωστό...???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΛΜΕ

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ συνεδρίασε εκτάκτως σήμερα, Δευτέρα, 8/12/08 το πρωί και αποφάσισε ομόφωνα την κήρυξη 24ωρης απεργίας για αύριο, Τρίτη 9/12/08, για να εκφράσει το αγωνιστικό πένθος του για τη στυγερή δολοφονία του 16χρονου μαθητή και να καταδικάσει με τον πιο αποφασιστικό τρόπο την πολιτική της αστυνομικής και κρατικής βίας.

Ταυτόχρονα, η καθολική συμμετοχή του κλάδου μας στην γενική απεργία της

Τετάρτης, 10/12/08 προσλαμβάνει και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της επικαιρότητας που συγκλονίζει το πανελλήνιο.

Καλούμε όλους τους εκπαιδευτικούς στο αυριανό συλλαλητήριο, που θα πραγματοποιηθεί στην Πλατεία Ομόνοιας στις 12 το μεσημέρι, καθώς και στην προσυγκέντρωση της Τετάρτης, 10/12/08, ώρα 11 π.μ., στο Μουσείο.

Εμποροι: Καμία υλική ζημιά δεν μπορεί να συγκριθεί με μια ζωή

Από την πλευρά του κορυφαίου συλλογικού οργάνου των εμπόρων, την Εθνική Συνομοσπονδία Εμπορίου, ο πρόεδρός της Δημήτρης Αρμενάκης δεν θέλησε να κάνει χθες δηλώσεις για τα επεισόδια και τις καταστροφές των καταστημάτων.

Περιορίστηκε να πει ότι «καμία υλική ζημία δεν μπορεί να συγκριθεί με την απώλεια της ζωής ενός νέου ανθρώπου», ενώ ζήτησε να επικρατήσει νηφαλιότητα, για να μην οδηγηθούμε σε χειρότερες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα στο ονομα των ανθρωπινων δικαιωματων εχει καταργηθει η θανατικη ποινη !!!!!!!!!!!!!!!

Και εκτελουνται ψυχρα ανθρωποι χωρις κατηγορια και χωρις δικη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αλέξης ήταν ο τελευταίος που έφταιγε σε αυτή την υπόθεση....

Αυτός προσπάθησε να κάνει μια επανάσταση ,όπως του υπέδειξαν οι μεγαλύτεροι του με το να κάνει το μάγκα στους αστυνομικούς ....

Δεν είχε την ωριμότητα για να κρίνει...

Φταίει η Αστυνομία που δεν περνάει τους ειδικούς φρουρούς απο ψυχολογικά test ...

Απο την άλλη οι αστυνομικοί έχουν δει άπειρες φορές να τους κάνουν επιθέσεις αναίτια...κατευθυνόμενες επιθέσεις απο αυτούς που κρύβονται απο πισω και δεν κατεβαίνουν οι ίδιοι στους δρόμους...Φανταστείτε να είσαι αστυνομικός και να έβλεπες ομάδα 15 ατόμων να κάνουν ντου και να σου καίνε το περιπολικό τι θα έκανες στη θέση τους?Δεν μιλάω για τη συγκεκριμένη περίπτωση...Κανείς δεν τους σκέφτεται αυτούς...Είναι και αυτοί συνάνθρωποι μας και οχι η αστυνομία ...

Έχεις και τους κατευθυνόμενους δημοσιογράφους που κρίνουν την αστυνομία οτι δεν κάνει καλά τη δουλεία τους αλλά μόλις δουν κάποιο αστυνομικό να χρησιμοποιεί βια για την αντιμετώπιση της βιας το κάνουν πρώτο θέμα ... Δηλάδη στην Αγγλία που ρίχνουν νερό στους διαδηλωτές και βγάζουν τα άλογα κάνουν λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Συμπεριφορά του αστυνομικού ήταν το λιγότερο άρρωστημενη.Απο την άλλη στο χωρίο μου λένε οτι όποιος ανακατεύται με τα πιτουρα τον τρώνε οι κότες...Σε καμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται η πράξη δολοφονίας απο έναν ώριμο άνθρωπο μπροστά στη πρόκληση ενός κατευθυνόμενου 16χρονου....

Ωριμος ανθρωπος ο δολοφόνος ????????

Και κατευθυνομενος 16χρονος ο νεκρός ?????????????

Το τσίμπημα της κότας πονάει όσο και η σφαίρα ?????????????

Συγνώμη αλλα προφανώς γνωρίζετε κάτι που δεν γνωρίζουμε εμείς .

Καλό θα ήταν να μας πείτε τις πληροφορίες σας .

Σε διαφορετική περίπτωση θα μου επιτρέψετε να πιστεύω πως γράφεται ανοησίες ,

και θα σας ζητησω συγνώμη γαι την αποψή μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα επιτέλους δεν μπορεί 15000 να πηγαίνουν για αναδάσωση του ΣΚΑΙ κ για τον φόνο ενός παιδιού 3000 μόνον !

Ατυχής, άστοχη και βλακώδης η σύγκριση.

Δεν σας πειράζει που εκατοντάδες χιλιάδες βλέπουν τα τηλεοπτικά σκουπίδια κάθε ημέρα στην τηλεόραση,

δεν σας πειράζει που εκατοντάδες χιλιάδες βγαίνουν με τις πλαστικές σημαίες σε κάθε εκλογική αναμέτρηση,

δεν σας πειράζει που εκατοντάδες χιλιάδες πηγαίνουν και ουρλιάζουν στα γήπεδα ή συνωστίζονται σαν τους κοπρίτες στα ίντερνετ καφέ και στα καφενεία βλέποντας ποδόσφαιρο, μόνο σας πειράζει που μαζευτήκαμε μερικές χιλιάδες ευαισθητοποιημένοι (και πιστέψτε με, ΟΛΟΙ όσο πήγανε στις αναδασώσεις θα είναι σήμερα στα προπύλαια) και φυτέψαμε 40.000 δέντρα στην Αττική.

Αν είναι δυνατόν να γίνονται τέτοιες συγκρίσεις. Αν είναι ποτέ δυνατόν...

Κατά τα λοιπά, δικαιώματα που ξέρατε, τώρα δεν υπάρχουν:

http://www.youtube.com/watch?v=P3tDSCGhgnw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://papachatzis.tumblr.com/post/63589410/policeviolence

Ακούστε τον ρεπόρτερ του Alpha Radio, Γιώργο Κακούση, την ώρα που δίπλα του τα ΜΑΤ, χτυπούν δυο 15χρονα και ο κόσμος τους αποδοκιμάζει. Ένα απο τα πολλά περιστατικά που απέφυγαν να αναδείξουν τα δελτία ειδήσεων των καναλιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...