Προς το περιεχόμενο

Τιμη στο δολοφονημενο απο το κρατος Αλέξη....σεβασμος στους γονείς και στο παιδί που χάθηκε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερώ ότι το θέμα δεν έχει σχέση με το forum όμως το θέμα έχει σχέση με τις ζωές μας !

Έχουμε καταντήσει απάθη άτομα που κάτι τόσο συγκλονιστικό όπως μία εν ψυχρώ δολοφονία να μην μας αγγίζει!

Θα μπορούσα να βρίσκομαι κ εγώ έκει κ να πίνω αμέριμνη το ποτό μου. Κ το να σκοτώνεται κάποιος μπροστά στα μάτια σου δεν είναι όπως στις ταινίες είναι πολύ άγριο πράγμα, που στην "καλύτερη" των περιπτώσεων θα το θυμάσαι για όλη σου την ζωή.

Θα μπορούσε να βρίσκεται ο 15χρονος γιος μου ...

Θα μπορούσε να βρίσκεται ο 15χρονος αδερφος σου ...

Θα μπορούσε να βρίσκεται ο 15χρονος ξαδερφός του ...

Θα μπορουσε να βρίσκεται ο 15χρονος φίλος μας ...

Θα μπορούσε να βρίσκεται ο 15χρονος μαθητής σας ...

Θα μπορούσε να βρίσκεται ο 15χρονος γείτονάς τους ...

Ας ξυπνήσουμε επιτέλους από τον λήθαργο της απάθειας.

Ένα παιδί σκοτώθηκε κ εμείς λέμε για την πολυκατοικία που κάηκε ?

Ο ίδιος ο πρόεδρος των έμπορων είπε ότι αυτή την ώρα δεν μπορούμε να μιλάμε για ζημιές όταν έχει σκοτωθεί ένας άνθρωπος.

Τι θα κάνουν οι μαγαζατορες τώρα λένε όλοι που είναι Γιορτές. Η μάνα αυτή που έχασε το παιδί της μου λέτε τι θα κάνει ?

Πόσες βιτρίνες αξίζει μια ζωή ?

Η βιτρίνα ξαναφτιάχνεται, ο Αλέξης όμως....

Ας συνεχίσουμε λοιπόν τη ζωούλα μας,

δεν έχουμε άλλωστε το χρόνο γιατί δουλεύουμε τόσο πολύ να ανταπεξέλθουμε στην οικονομική κρίση, γιατι δεν έχουμε χρόνο για τον διπλανό μας πρέπει να έλεγξουμε τα e-mail μας κ το facebook!

Ας συνεχίσουμε λοιπόν τη ζωούλα μας ... γιατί δεν έχουμε χρόνο να είμαστε άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Οι γονείς των πιτσιρικάδων

να φροντίσουν να μαζέψουν

τους ανήλικους κανακάρηδες τους

να τους στρώσουν στο διάβασμα

και όχι να τους έχουν αμολητούς

στους δρόμους να σπάνε μαγαζιά."

http://www.avriani.gr/

post-2143-1228725561_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....να μην ηρεμησουν ...."

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ : Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ

....η τζαμαρια της Δημοκρατιας εσπασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Οι γονείς των πιτσιρικάδων

να φροντίσουν να μαζέψουν

τους ανήλικους κανακάρηδες τους

να τους στρώσουν στο διάβασμα

και όχι να τους έχουν αμολητούς

στους δρόμους να σπάνε μαγαζιά."

Μαζεψτε τα ρε .....μας ντροπιαζουν τα δεκαπενταχρονα......

μας πετανε στα μουτρα την ανικανοτητα μας, γιατι αν ειμασταν εμεις ενταξει, αυτα δεν θα σκοτωνονταν στους δρομους.

Μαντρωστε τα ...χαλανε τη βιτρινα μας .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση ετοιμαζόμουν να δημοσιεύσω τα παρακάτω, όταν είδα τη δική σου δημοσίευση. Θα συμφωνήσω μαζί σου με τον τίτλο που έβαλες, αν και θεωρώ τους χαρακτηρισμούς σου επιεικείς. Γιατί τελικά όλοι αυτοί οι κύριοι είναι που χειραγωγούν ανθρώπους με τακτικές και συκοφαντίες, είναι αυτοί που οδήγησαν αυτήν την χώρα στο χάος. Αυτοί είναι που όπλισαν το χέρι του αστυνομικού, αυτοί είναι που στρέφουν μια μερίδα πολιτών ενάντια στους υπόλοιπους πολίτες αυτής της χώρας.

Λόγοι προσωπικοί και επαγγελματικοί με κράτησαν μακριά από το forum για πολύ καιρό.

Σήμερα όμως ένοιωσα την ανάγκη να γράψω δυο κουβέντες με αφορμή αυτό το παιδί που χάθηκε.

Αυτό το παιδί που έτυχε να είναι εκεί και η αμφίεση του, το ύφος του ειλικρινά δεν ξέρω τι όπλισε το χέρι του αστυνομικού.

Νοιώθω ότι οι μέρες που ζούμε και οι μέρες που έρχονται είναι εφιαλτικές, από την άποψη ότι ζούμε σε πλήρη αποξένωση, είμαστε εμείς και αυτοί, εγώ και εσύ, αντιμαχόμενες παρατάξεις και παρέες.

Ίσως κάποιοι πουν ότι αντιμετωπίζω συναισθηματικά το θέμα, μα δεν με πειράζει, γιατί έτσι θέλω να το δω. Η εν ψυχρώ δολοφονία του 15χρονου, οι καταστροφές σε όλη την Ελλάδα, είναι γέννημα δικό μας, της δικής μας αδιαφορίας απέναντι στα δρώμενα και περισσότερο της αδιαφορίας για τη ζωή και το μέλλον των παιδιών μας. Γιατί είναι όλα δικά μας παιδιά.

Ο αστυνομικός που εκπαιδεύεται για να καταστέλλει και όχι να διαφυλάττει και να υπερασπίζεται το δίκαιο και τους πολίτες. Οι νέοι που αντιμετωπίζουν ένα αβέβαιο σήμερα και ένα εφιαλτικό αύριο. Οι πολιτικοί που βιάζουν με το ψέμα, την κλεψιά και την ανηθικότητα. Η κοινωνία που κουτσαίνει, χωρίζοντας τους πολίτες σε κατηγορίες. Η δικαιοσύνη που χλευάζει κάθε έννοια δικαίου τιμωρώντας τα κλεφτρόνια και αφήνοντας ατιμώρητους τους πραγματικούς ενόχους της κλεψιάς και της ατιμίας. Αλήθεια ποιος τιμωρήθηκε για τον Κουμή και την Καννελοπούλου, όταν το 1980 άφησαν την τελευταία τους πνοή στην Ερμού μετά από ξυλοδαρμό από τα ματ; Δεν μπόρεσαν είπαν να εντοπίσουν ποιοι από την ομάδα των ματ ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου τους 2 νέους!!! Και ο Κύπριος που έπεσε στη ζαρντινιέρα;

Θάθελα όλοι μας να σκεφτούμε, να προβληματιστούμε, να αγωνιστούμε για το σήμερα και το αύριο. Να κατεβούμε στους δρόμους αν χρειαστεί. Να αποκτήσουμε πολιτική (όχι κομματική) και κοινωνική συνείδηση. Ίσως να ζητάω πολλά, ίσως τα λόγια μου να απευθύνονται και σε μένα…

Ελπίζω αυτές οι πρώτες ακατέργαστες σκέψεις μου να γίνουν αρχή για ένα διάλογο μεταξύ μας, να καταθέσουμε ο καθένας τους προβληματισμούς του και τις απόψεις του, χωρίς δογματισμούς και παρωπίδες.

Συγχωρήστε την ίσως αφελή προσέγγιση, μα είμαι πραγματικά σοκαρισμένη και θλιμμένη. Πώς να ευχηθείς καλό ταξίδι στον Αλέξανδρο; Εγώ δεν μπορώ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμισω τον 17 χρονο μαθητη απο τη Σερβια, που δολοφονηθηκε εν ψυχρω στο πεζοδρομιο της Εγνατιας οδου της Θεσσαλονικης, οταν σε σχολικη εκδρομη κυνηγηθηκε για κλοπη πορτοφολιου.

Γιατι αυτου του ειδους τα εγκληματα δεν εχουν παντα σχεση με γνωστους αγνωστους, αλλα απολυτως παντα σχετιζονται με καποιο φοβισμενο και ανεπαρκες ανθρωπακι που τουδωσαν οπλο χωρις να του εξηγησουν οτι δεν ειναι νεροπιστολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι, όταν ήμουν μικρή, μου έλεγαν οι γονείς μου, αν τυχόν μου συμβεί κάτι στον δρόμο, μπλέξω κάπου, φοβηθώ, να ψάξω να βρω έναν αστυνομικό να με βοηθήσει...

Σήμερα, που είμαι μάνα, σκέφτομαι, τι να πω στο παιδί μου...?

Αν του συμβεί κάτι στο δρόμο, ποιον να της πω να ψάξει για βοήθεια ???

ΦΟΒΑΜΑΙ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι.. Αλήτες ρουφιάνοι λαμόγια..+ πράκτορες ...

Ειδήσεις στο ΣΚΑΪ TV

Σχόλιο του Αλέξη Παπαχελά

"το ζητούμενο για τους αναρχικούς είναι να σκοτώσουν κάποιον αστυνομικό"!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω .. ίσως είναι το Αλέξης .. ίσως ότι το παιδί ήταν γιος πελάτισσας του γραφείου ..

μου ήρθε στο μυαλό το τραγούδι..

Η θανάσιμη μοναξιά του Αλέξη Ασλάνη

Τη νύχτα αυτή η αστυνομία

μάζεψε τους αλήτες απ'το πάρκο

πλάκωσε το εκατό

κι ακουγόταν μέχρι εδώ η σειρήνα

φύγε - φύγε όσο έμεινε καιρός

γιατί η νύχτα στο κρατητήριο είναι κρύα

πως βαστιέται τέτοιος εξευτελισμός

και το στόμα σου φαρμάκι απ' τα τσιγάρα

το πρωί στο λεωφορείο στριμωχτός

μια διαδήλωση κοιτάς πίσω απ' τα τζάμια.

Από όλα τα τραγούδια

αγαπούσα πιο πολύ τα λαϊκά

η ζωή μου έχει αλλάξει

κι έτσι τώρα δεν με ζαχαρώνουν πια

Το κλειδί βάζω στην πόρτα για να μπω

το δωμάτιο είναι κρύο και στενό

όταν πέφτει το βραδάκι τι να πω

σε θυμάμαι με το πράσινο παλτό.

Όταν πέφτει το σκοτάδι

στα υπόγεια τα ρεύματα βουίζουν

την αλήθεια ποιος θα μάθει

ένορκοι πληρωμένοι θα με κρίνουν

Η ζωή μου έχει γεμίσει μυστικά,

στους διαδρόμους ψευδομάρτυρες καπνίζουν

και οι φίλοι με κερνούν ναρκωτικά

και το κόμμα με τραβάει απ' το μανίκι.

Κι έτσι εδώ σε ξαναβρίσκω

Αλέξη πες μου,

Αλέξη πες μου αν με θυμάσαι

το καλοκαίρι έχει τελειώσει

από καιρό έχει τελειώσει

τι ζητάς

στην παραλία τα καφενεία είναι κλειστά

κι η θάλασσα βρώμικη και σάπια

μετανάστες ξαναγύρισαν εδώ

τρομαγμένοι φεύγουν απ' τη Γερμανία

την καρδιά μου στους σταθμούς την τυραννώ.

Μην κοιτάς τους στρατιώτες

στα δημόσια ουρητήρια σοβαροί

μου θυμίζουν επεμβάσεις

μου θυμίζουν δυσκολίες γιώτα -χι

την θυμάμαι ένα κάμπο να διαβαίνει

στο ασανσέρ όλο φοβότανε να μπει

η συννεφούλα μου κερδίζει το παιχνίδι

τώρα στα χέρια της κρατάει το ψαλίδι

κι έτσι είναι περισσότερο ορφανή

Κι έτσι εδώ σε ξαναβρίσκω

Αλέξη πες μου με τι λόγια να στο πω

τα ορφανά μου που κρυώνουνε

μου κάνουνε βαρύ εκβιασμό

που ακούστηκε ο Άλκης να πεθαίνει,

όλη νύχτα ψήνονταν στον πυρετό

στο διάδρομο είχα δει ένα νεκρό

οι γιατροί δεν μας δίνουν σημασία

βιαστικά μας κουβαλούν στα χειρουργεία

Η μποτίλια έχει αδειάσει

του μπάρμπα - Αλέξανδρου η μποτίλια έχει αδειάσει

κι απ' το πάρκο μέχρι εδώ

η σειρήνα του εκατό

ακούς - ουρλιάζει

το δωμάτιο είναι κρύο και στενό

κι ο Τσιτσάνης μ' ένα -γιάλα με προγκάρει

αυτή τη νύχτα η καρδιά μου είναι βαριά

δεν υπάρχει ούτε μια λέξη να την ψάξεις

αλλά εσύ που μ' αγαπούσες

μια φορά όπως πριν έτσι και τώρα θα με νιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άλλα τα αίτια.

Μην το ψάχνετε η ενέργεια ήταν προβοκατόρικη. Διαβάστε το χρονικό :

Το Σάββατο το πρώι άρχισε να διαδίδεται απο τη χρυσή αυγή ότι το βράδυ θα καεί το κέντρο.

Οι αναρχικοί το μαθαίνουν κ οργανώνονται.

Κ ξαφνικά βρίσκεται το θύμα, ένα παιδάκι που δεν είχε καμία σχέση με τον χώρο(πήγαινε στου Ψυρρή όπου είχε κλείσει τραπέζι με άλλους τρεις φίλους του 2 Νίκους)

Το επεισόδιο ήταν για να γίνει, έιτε είχε πάρει εντολή ο αστυνομικός - ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, είτε είχε πληρωθεί.

Τόσο απλά. Έπρεπε να γίνει επεισόδιο κ σκότωσαν τον πρώτο τυχόντα ! Ετσι εξηγείται κι η απάθεια των αστυνομικών που αντί να γυρίσουν να δουν τί έγινε γύρισαν κ έφυγαν σαν να μην έγινε τίποτα.

Έτσι απλά. Γιατί ανοίγουν οι λογαριασμοί για το Βατοπαίδι, γιατί υπάρχουν κ άλλα σκανδαλα που θα βγουν κ γιατί ο Καρατζαφερης συμφώνησε να στηρίξει Καραμανλή. Εβαλαν τους θερμοκέφαλους να μας αποπροσανατολίσουν με τη ζωή ενός αθώου ! ΑΙΣΧΟΣ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Οι γονείς των πιτσιρικάδων

να φροντίσουν να μαζέψουν

τους ανήλικους κανακάρηδες τους

να τους στρώσουν στο διάβασμα

και όχι να τους έχουν αμολητούς

στους δρόμους να σπάνε μαγαζιά."

http://www.avriani.gr/

post-2143-1228725561_thumb.jpg

Η Συμπεριφορά του αστυνομικού ήταν το λιγότερο άρρωστημενη.Απο την άλλη στο χωρίο μου λένε οτι όποιος ανακατεύται με τα πιτουρα τον τρώνε οι κότες...Σε καμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται η πράξη δολοφονίας απο έναν ώριμο άνθρωπο μπροστά στη πρόκληση ενός κατευθυνόμενου 16χρονου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....να μην ηρεμησουν ...."

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ : Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ

....η τζαμαρια της Δημοκρατιας εσπασε...

Συμφωνώ και τα προσυπογράφω όλα.

Ομως να μας κάνει το αρχιλαμόγιο και ο τσανακογλύφτης ο Λαζόπουλος, τον τιμητή των πάντων , τον κήνσορα της ηθικής και της εντιμότητας, και τον μέγα πατριώτη , δεν μπορώ να το καταπιώ με τίποτα .

Ειδικά όταν θυμάμαι τότε που έκανε τον τρελλό για να μην υπηρετήσει την Πατρίδα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. στο χωρίο μου λένε οτι όποιος ανακατεύται με τα πιτουρα τον τρώνε οι κότες...Σε καμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται η πράξη δολοφονίας απο έναν ώριμο άνθρωπο μπροστά στη πρόκληση ενός κατευθυνόμενου 16χρονου....

Ατυχές συνάδελφε .. τουλάχιστον ατυχές..

δεν καταλαβαίνω τίποτα για πίτουρα και κότες όταν αναφερόμαστε σε ανθρώπινη ζωή..

κι αυτό το "κατευθυνόμενο" .. τουλάχιστον προβοκατόρικο..

αν και κουκούλα να φορούσε ..δεν θα άλλαζε τίποτα..

αυτές οι λογικές οπλίζουν το χέρι των υπανθρώπων..

Συμφωνώ και τα προσυπογράφω όλα.

Ομως να μας κάνει το αρχιλαμόγιο και ο τσανακογλύφτης ο Λαζόπουλος, τον τιμητή των πάντων , τον κήνσορα της ηθικής και της εντιμότητας, και τον μέγα πατριώτη , δεν μπορώ να το καταπιώ με τίποτα .

Ειδικά όταν θυμάμαι τότε που έκανε τον τρελλό για να μην υπηρετήσει την Πατρίδα του.

Επίσης ατυχές συνάδελφε.. χίλια πράγματα μπορείς να προσάψεις στον Λάκη..

Το ότι απέφυγε την στρατιωτική θητεία ή που πάει και το δίνει.. δεν είναι απ'αυτά που με έχουν απασχολήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και τα προσυπογράφω όλα.

Ομως να μας κάνει το αρχιλαμόγιο και ο τσανακογλύφτης ο Λαζόπουλος, τον τιμητή των πάντων , τον κήνσορα της ηθικής και της εντιμότητας, και τον μέγα πατριώτη , δεν μπορώ να το καταπιώ με τίποτα .

Ειδικά όταν θυμάμαι τότε που έκανε τον τρελλό για να μην υπηρετήσει την Πατρίδα του.

Η περίπτωση να αλλάξει κάποιος δεν υπαρχει για σένα ? Κ τι σημασία έχει αν δεν υπηρέτησε? Λέει σωστά πραγματα ή όχι ? Μην κολλάμε σε ταμπέλες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Συμπεριφορά του αστυνομικού ήταν το λιγότερο άρρωστημενη.Απο την άλλη στο χωρίο μου λένε οτι όποιος ανακατεύται με τα πιτουρα τον τρώνε οι κότες...Σε καμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται η πράξη δολοφονίας απο έναν ώριμο άνθρωπο μπροστά στη πρόκληση ενός κατευθυνόμενου 16χρονου....

Το παιδί αυτό δεν είχε καμία σχέση με τον αναρχικό χώρο περνούσε απο εκεί για να πάει στου Ψυρρή κ όπως όλοι σε αυτή την ηλικία των 15 ετών (καποιοι συνεχίζουν κ μεγαλύτεροι) έβρισε τους μπάτσους . Κ ποιος δεν τους έχει βρίσει ?! Όταν τους βρίζουν στα γήπεδα γιατί δεν παρεξηγούνται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στίχοι: Κώστας Βάρναλης

Μουσική: Λουκάς Θάνου

Πρώτη εκτέλεση: Νίκος Ξυλούρης

Δεν λυγάνε τα ξεράδια και πονάνε τα ρημάδια

κούτσα μια και κούτσα δυο στης ζωής το ρημαδιό

Μεροδούλι ξενοδούλι δέρναν ούλοι οι αφέντες δούλοι

ούλοι δούλοι αφεντικό και μ' αφήναν νηστικό

και μ' αφήναν νηστικό

Ανωχώρι κατωχώρι ανηφόρι κατηφόρι

και με κάμα και βροχή ώσπου μου 'βγαινε η ψυχή

Είκοσι χρονώ γομάρι σήκωσα όλο το νταμάρι

κι έχτισα στην εμπασιά του χωριού την εκκλησιά

του χωριού την εκκλησιά

Άιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο

αν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

Και ζευγάρι με το βόδι άλλο μπόι κι άλλο πόδι

όργωνα στα ρέματα τ αφεντός τα στρέμματα

Και στον πόλεμο όλα για όλα κουβαλούσα πολυβόλα

να σκοτώνονται οι λαοί για τ' αφέντη το φαΐ

για τ' αφέντη το φαί

Άιντε θύμα άιντε ψώνιο...

Koίτα οι άλλοι έχουν κινήσει έχει η πλάση κοκκινίσει

άλλος ήλιος έχει βγει σ' άλλη θάλασσα άλλη γη

Άιντε θύμα άιντε ψώνιο...

Δεν μπορω να γραψω τίποτα για το παιδί που χάθηκε,

τίποτα για τα παιδιά "που δεν τρώνε την φόλα"

Αυτη την στιγμη μπροστα στην είσοδο της ασφάλειας στην λεωφόρο Αλεξάνδρας

τρία παιδιά 15 χρονα έχουν ξαπλώσει στα σκαλιά και πεντακόσια άλλα διαμαρτύρονται απέναντι απο μια παραταγμένη διμοιρία ΜΑΤ

Μολις μου τηλεφωνησε φίλος που μενει απέναντι ότι η διμοιρία αποσύρθηκε εγκαίρως και υπάρχει μια τεταμένη κατάσταση

Πως να κρυφτούν απ τα παιδιά?

Εμείς όμως οι...μεγάλοι....

ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ή ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί αυτό δεν είχε καμία σχέση με τον αναρχικό χώρο περνούσε απο εκεί για να πάει στου Ψυρρή κ όπως όλοι σε αυτή την ηλικία των 15 ετών (καποιοι συνεχίζουν κ μεγαλύτεροι) έβρισε τους μπάτσους . Κ ποιος δεν τους έχει βρίσει ?! Όταν τους βρίζουν στα γήπεδα γιατί δεν παρεξηγούνται ?

Υπάρχει ένα ζήτημα κατά πόσο "αυτός ο χώρος" μπορεί να λέγεται αναρχικός.

Ίσως πρέπει να αναζητήσουμε ξανά την έννοια του όρου, αλλά κι αυτό δεν έχει σημασία τώρα.

Σημασία έχει πως η ίδια κρατική οντότητα που στέλνει τους ίδιους ειδικούς φρουρούς ως πρόβατα επί σφαγή στα Ζωνιανά τους στέλνει με την ίδια αντίληψη και νοοτροπία και τον ίδιο εξοπλισμό να αντιμετωπίσουν άοπλα παιδια.

Πως δεν μπορούν να αξιολογήσουν τις καταστάσεις και να λειτουργήσουν ανάλογα. Πως δεν έχουν μάθει να μετρούν την ανθρώπινη ζωή ως αγαθό.

Και πως η βία εξελίσσεται:

Από τις ζαρτινιέρες που κτυπούν φοιτητές φτάνουμε στο όπλο που σκοτώνει.

Όπως λένε στο χωριό μου "από το αυγό πάει στην όρνιθα"

Ο κλέφτης που δεν τιμωρείται όταν κλέβει αυγά στο τέλος θα κλέψει την κότα.

Το όργανο που δεν τιμωρείται όταν δέρνει φοιτητές στο τέλος αφαιρεί ζωές.

Κι εμείς τους βαφτίζουμε όλους "αναρχικούς" κι "αλήτες" και λέμε: τα δικά μας παιδια δεν θα πάνε εκεί.

Αλλά όπως έλεγε ο Μπρέχτ σε ένα ποίημα του:

"Οταν σκότωναν τους κομμουνιστές, εγώ σιωπούσα γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.

Οταν σκότωναν τους Εβραίους, εγώ σιωπούσα γιατί δεν ήμουν Εβραίος.

Στο τέλος, όταν ήρθε η σειρά μου, δεν ήρθε κανείς να με υπερασπιστεί."

ΥΓ: κάτι λέγαμε τις προάλλες με αφορμή το πολυτεχνείο για το αυγό του φιδιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα ζήτημα κατά πόσο "αυτός ο χώρος" μπορεί να λέγεται αναρχικός.

Ίσως πρέπει να αναζητήσουμε ξανά την έννοια του όρου, αλλά κι αυτό δεν έχει σημασία τώρα.

Σημασία έχει πως η ίδια κρατική οντότητα που στέλνει τους ίδιους ειδικούς φρουρούς ως πρόβατα επί σφαγή στα Ζωνιανά τους στέλνει με την ίδια αντίληψη και νοοτροπία και τον ίδιο εξοπλισμό να αντιμετωπίσουν άοπλα παιδια.

Πως δεν μπορούν να αξιολογήσουν τις καταστάσεις και να λειτουργήσουν ανάλογα. Πως δεν έχουν μάθει να μετρούν την ανθρώπινη ζωή ως αγαθό.

Και πως η βία εξελίσσεται:

Από τις ζαρτινιέρες που κτυπούν φοιτητές φτάνουμε στο όπλο που σκοτώνει.

Όπως λένε στο χωριό μου "από το αυγό πάει στην όρνιθα"

Ο κλέφτης που δεν τιμωρείται όταν κλέβει αυγά στο τέλος θα κλέψει την κότα.

Το όργανο που δεν τιμωρείται όταν δέρνει φοιτητές στο τέλος αφαιρεί ζωές.

Κι εμείς τους βαφτίζουμε όλους "αναρχικούς" κι "αλήτες" και λέμε: τα δικά μας παιδια δεν θα πάνε εκεί.

Αλλά όπως έλεγε ο Μπρέχτ σε ένα ποίημα του:

"Οταν σκότωναν τους κομμουνιστές, εγώ σιωπούσα γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.

Οταν σκότωναν τους Εβραίους, εγώ σιωπούσα γιατί δεν ήμουν Εβραίος.

Στο τέλος, όταν ήρθε η σειρά μου, δεν ήρθε κανείς να με υπερασπιστεί."

ΥΓ: κάτι λέγαμε τις προάλλες με αφορμή το πολυτεχνείο για το αυγό του φιδιού

Δεν διαφώνω απλά είπα ότι δεν ανήκει στον αναρχικό χώρο γι αυτούς που εσπευσαν να πουν "τι δουλειά είχε στα Εξάρχεια" κ "ηταν κουκουλοφόρος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως να μας κάνει το αρχιλαμόγιο και ο τσανακογλύφτης ο Λαζόπουλος, τον τιμητή των πάντων , τον κήνσορα της ηθικής και της εντιμότητας, και τον μέγα πατριώτη , δεν μπορώ να το καταπιώ με τίποτα .

Ειδικά όταν θυμάμαι τότε που έκανε τον τρελλό για να μην υπηρετήσει την Πατρίδα του.

Προσωπικα προσκυνω για καθε λεξη που ειπε σε αυτη την συντεντευξη...

Οσο για το στρατο, μακαρι να μπορεσω και να πω στους γιους μου, οτι τετοιες πατριδες δεν ειναι αξιες να τις υπηρετουν τα παιδια της ...

Το παιδί αυτό δεν είχε καμία σχέση με τον αναρχικό χώρο περνούσε απο εκεί για να πάει στου Ψυρρή κ όπως όλοι σε αυτή την ηλικία των 15 ετών (καποιοι συνεχίζουν κ μεγαλύτεροι) έβρισε τους μπάτσους . Κ ποιος δεν τους έχει βρίσει ?! Όταν τους βρίζουν στα γήπεδα γιατί δεν παρεξηγούνται ?

Καρφακι δεν μου καιγεται αν ηταν και απο ποιο χωρο ηταν και ποιανου παιδι ηταν....

Μου φτανει οτι ηταν ενα παιδι δεκαπεντε χρονων...ηταν το μελλον , ηταν η ελπιδα .... και γω δεν θελω σκοτωμενες ελπιδες ξανα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε τι θα ήταν ωραίο να γίνει να πάει ο κόσμος, να πάμε όλοι κ να αφήσουμε από μια πέτρα μπροστά απο τον άγνωστο φοιτητη στο Πολυτεχνείο. Να παέι ο Κραουνάκης, να πάει η Γαλάνη, η Αρβανιτάκη, ο Νταλάρας, ο Βαλτινός κ.λπ. Να πάνε όλοι αυτοί που υποτίθεται πως είναι της τέχνης να γίνει ένας σωρός από πέτρες, πέτρες που δεν τις πετανε αλλά τις αφήνουν ως ένδειξη αποτροπιασμού .

Διαφορετικά ο αστυνομικός που πυροβολει είναι ο πολιτισμός μας !

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι, όταν ήμουν μικρή, μου έλεγαν οι γονείς μου, αν τυχόν μου συμβεί κάτι στον δρόμο, μπλέξω κάπου, φοβηθώ, να ψάξω να βρω έναν αστυνομικό να με βοηθήσει...

Σήμερα, που είμαι μάνα, σκέφτομαι, τι να πω στο παιδί μου...?

Αν του συμβεί κάτι στο δρόμο, ποιον να της πω να ψάξει για βοήθεια ???

ΦΟΒΑΜΑΙ...!!!

Το ιδιο θα πεις... δεν ειναι ολοι ιδιοι...μονο που πρεπει να το ξερει.

Αλλοιμονο, δεν θελουμε να βγαλουμε φοβισμενους και ανελευθερους ανθρωπους...Δεν θα βοηθησουμε το εργο τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω και γω τη θλίψη μου.

Για το παιδί

Για τη διαλυμένη και αποχαυνωμένη κοινωνία μας

Για το επανιδρυμένο κράτος μας

Κάποτε και γω φώναζα στους δρόμους

Ποτέ δεν σήκωσα πέτρα να πετάξω σε κανέναν

ποτέ δεν έσπασα καμία βιτρίνα

Όμως ήμουν εκεί - τότε επί Τεμπονέρα - στους δρόμους - και φώναζα

Και τότε είχα δει με τα μάτια μου - παράωρα - μετά τα επεισόδια - στον πεζόδρομο στη Βεραντζέρου - μια ομάδα αστυνομικών να σπάνε όσες βιτρίνες δεν είχαν σπάσει οι αναρχικοί.

Ο προχτεσινός ειδικός φρουρός - αν και τότε δεν ήταν ακόμα εκεί - είναι όμως ένας από αυτούς. Ένας από αυτούς που αφήνουν αυτούς που πετάνε πέτρες στις διαδηλώσεις να τα σπάνε - και μετά βαράνε τους περαστικούς και τους φοιτητές που διαδηλώνουν. Είναι ένας από εκείνο το κράτος που δυστυχώς επιβιώνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια στη χώρα μας - και χτυπάει ύπουλα εκεί που θέλει.

Τώρα πια βολεύτηκα και εγώ. Τώρα πια δεν μπορώ να κατέβω στους δρόμους γιατί έχω τη βολή μου - το μισθό μου - την οικογένειά μου.

Γιαυτό προσθέτω στη συζήτηση και την οργή μου. Οργή για το κράτος μας - οργή για την κοινωνία μας - οργή και για εμένα που βολεύτηκα.

Όμως προσθέτω μαζί με όλα και την ελπίδα μου. Γι΄αυτούς που ακόμα μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα προσκυνω για καθε λεξη που ειπε σε αυτη την συντεντευξη...

Οσο για το στρατο, μακαρι να μπορεσω και να πω στους γιους μου, οτι τετοιες πατριδες δεν ειναι αξιες να τις υπηρετουν τα παιδια της ...

Χρύσα , δικαιώμά σου να προσκυνάς και να αναγορεύεις σε θεό όποιον θέλεις .

Ομως τί σοφότερο είπε ο κύριος αυτός απ' ότι λές εσύ και κάθε άλλος , λογικός ανοιχτόμυαλος και με αισθήματα , άνθρωπος.

Και βέβαια οι Πατρίδα δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο.

Είμαστε όλοι εμείς και ότι καλό ή κακό κάνουμε ή κουβαλάμε.

Εγώ που προσωπικά υπηρέτησα 30 μήνες , και όλοι οι συμπολίτες μας που υπηρέτησαν , τί είμαστε σε σχέση με τον κ.Λαζόπουλο ,τον κ. Τριανταφυλόπουλο , τον κ. Κηλαηδόνη , τον κ. Θ.Μικρούτσικο, τον κ.Σαβόπουλο και πολλούς άλλους ? (Ολοι αυτοί εμφανίζονται ως πολυυυυυυυύ πατριώτες)

Κορόιδα ? Μαλάκες ? Αναλώσιμοι ? δεύτερης κατηγορίας πολίτες ? παιδιά ενός κατώτερου Θεού ? κλπ , κλπ , κλπ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...