Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
TSANTLER

ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Question

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ: ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΞΤΡΑ 6ΜΗΝΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ,ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ? ΠΛΗΡΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα.Στην περιπτωση των γυναικών που κανουν χρηση του εξαμηνου μετα τον τοκετό, και πληρωνονται απο τον οαεδ δικαιούνται κανονικα ολοκληρα δωρα και επιδοματα αδειας? και επισης τι γινεται και στην περιπτωση εργαζομενου με ασθενεια διαρκειας 4 μηνων και ανω?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ: ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΞΤΡΑ 6ΜΗΝΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ,ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ? ΠΛΗΡΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Από την σχετική εγκύκλιο του ΟΑΕΔ (παρατίθεται στο link παρακάτω):

Η αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας υπολογίζονται με βάση τα προϋπολογιζόμενα ποσά και σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας εργατικής νομοθεσίας.

http://www.oaed.gr/Repository/FI_1099.file

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι μητέρες που κάνουν χρήση της ειδικής εξάμηνης άδειας λαμβάνουν αναλογικά επιδόματα εορτών, αδείας από τον ΟΑΕΔ.

Για την άδεια όμως που λαμβάνουν λόγω συσσώρευσης ωρών μειωμένου ωραρίου, λαμβάνουν επιδόματα κανονικά από την επιχείρηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναφερομαι στην ειδικη αδεια 6μηνου οχι στο χρονικο διαστημα των 3,75 μηνων λογω μειωμενου ωραριου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αναφερομαι στην ειδικη αδεια 6μηνου οχι στο χρονικο διαστημα των 3,75 μηνων λογω μειωμενου ωραριου.

& σας απάντησε ο συνάδελφος. Για το διάστημα των 6 μηνών την εργαζόμενη αναλαμβάνει ο ΟΑΕΔ. Ο εργοδότης καταβάλλει την αναλογία του σε Δώρα & επιδόματα για το διάστημα εκτός των 6 μηνών, εν προκειμένω για το ΔΧ θα δώσετε για την χρονική περίοδο 1/5 έως 31/12, το διάστημα που δεν βρισκόταν σε 6μηνη ειδική άδεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Από την σχετική εγκύκλιο του ΟΑΕΔ (παρατίθεται στο link παρακάτω):

Η αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας υπολογίζονται με βάση τα προϋπολογιζόμενα ποσά και σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας εργατικής νομοθεσίας.

http://www.oaed.gr/Repository/FI_1099.file

Δημήτρη πως συμβιβάζεται αυτό που λές εδώ με το παρακάτω:

Ο χρόνος απουσίας της μητέρας από την εργασία της λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας για τον υπολογισμό της κανονικής άδειας, της προϋπηρεσίας, τον καθορισμό των αποδοχών, της αποζημίωσης σε περίπτωση καταγγελίας σύμβασης, καθώς και κάθε άλλου δικαιώματος που απορρέει από την εργατική νομοθεσία.

(Απο άρθρο του Ευαγγ.Πάντζου, επιθεωρητή ΣΕΠΕ στο ε7)

Γιατί εγώ κατάλαβα οτι το επίδομα εορτών Χριστουγέννων (ως κάθε άλλο δικαίωμα που απορρέει από την εργατική νομοθεσία) καταβάλλεται ολόκληρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ: ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΞΤΡΑ 6ΜΗΝΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ,ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ? ΠΛΗΡΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύμφωνα με το άρθρο 6 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002-2003

Η άδεια φροντίδας του παιδιού θεωρείται και αμοίβεται ως χρόνος εργασίας .

Αρα : Πλήρες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω ότι η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ ήταν σαφής. Όποιος είναι large ας δώσει ολόκληρο Δώρο Χριστουγέννων. H άδεια αυτή είναι σαν την γονική άδεια, όπου ο εργαζόμενος πληρώνει τις εισφορές στο ΙΚΑ.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από τη Δευτέρα 1η Δεκεμβρίου θα ξεκινήσει από τον ΟΑΕΔ η προπληρωμή των τακτικών επιδομάτων ανεργίας και του δώρου Χριστουγέννων στους επιδοτούμενους ανέργους.

Την ίδια ημέρα θα ξεκινήσει και η προπληρωμή μισθού Δεκεμβρίου και δώρου Χριστουγέννων στις νέες μητέρες που αξιοποιούν την ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=114...p;pubid=1938846

http://www.skai.gr/master_story.php?id=102163

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Νομίζω ότι η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ ήταν σαφής. Όποιος είναι large ας δώσει ολόκληρο Δώρο Χριστουγέννων. H άδεια αυτή είναι σαν την γονική άδεια, όπου ο εργαζόμενος πληρώνει τις εισφορές στο ΙΚΑ.

doctor

Καλησπέρα.

Σ'αυτήν βέβαια, πληρώνει ο ΟΑΕΔ τις εισφορές στο ΙΚΑ.

ΑΡΑ:

Για το διάστημα των 6 μηνών που κάνει χρήση της ειδικής άδειας η μητέρα, για τον εργοδότη, τρόπο τινά, "δεν υπάρχει". Δεν της καταβάλλει ούτε αποδοχές, ούτε εισφορές, ούτε Δώρα...

Προσμετρά όμως ο εργοδότης αυτό το διάστημα των 6 μήνων σαν χρόνο εργασίας για τα δικαιώματα της μητέρας στην προυπηρεσία, στις άδειες, στην αποζημίωση απόλυσης & κάθε άλλου δικαιώματος.

Σωστά ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Νομίζω ότι η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ ήταν σαφής. Όποιος είναι large ας δώσει ολόκληρο Δώρο Χριστουγέννων. H άδεια αυτή είναι σαν την γονική άδεια, όπου ο εργαζόμενος πληρώνει τις εισφορές στο ΙΚΑ.

doctor

Δημήτρη δεν είναι θέμα μεγέθους. Είμαι large ή small και ανάλογα λειτουργώ.

Ο ΟΑΕΔ λέει τι θα κάνει ο ίδιος και με ποιά δικαιολογητικά θα πληρώσει ότι η υπουργική απόφαση τον υποχρεώνει.

Δεν είναι όμως αρμοδιότητά του να πεί τι πρέπει να κάνουν οι επιχειρήσεις.

Και το ΙΚΑ στα επιδόματα ασθενείας πληρώνει ημερολογιακές ημέρες.Ετσι σε ασθένεια ενός μηνός ο ασθενής πέρνει επίδομα 30 ημερών από το ΙΚΑ ενώ από την επιχείρηση αποδοχές 25 ημέρων με όποια εκκαθάριση προβλέπεται.

Η ερώτηση είναι απλή.

Θεωρείς οτι ο Πάντζος κάνει λάθος ή εγώ δεν κατάλαβα τι εννοεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
..................

& κάθε άλλου δικαιώματος.

Σωστά ???

Το επίδομα Χριστουγέννων δεν εντάσσεται στα δικαιώματα του εργαζόμενου;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Το επίδομα Χριστουγέννων δεν εντάσσεται στα δικαιώματα του εργαζόμενου;

Και βέβαια εντάσσεται. Αρκεί να εργαστεί κανονικά από 1/5-31/12.

Από τον χρόνο διάρκειας της σχέσης εργασίας προκειμένου να υπολογιστεί τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων και Πάσχα), αφαιρούνται:

* Οι ημέρες ασθενείας για τις οποίες καταβλήθηκε επίδομα ασθενείας από τον ασφαλιστικό φορέα (Άρθρο 2 παρ.5 της Υ.Α. 19040/81, Μ.Π. Θεσ/νίκης 2368/85).

Δεν είναι κάτι αναλογικό και η ειδική άδεια μητρότητας;

α) λαμβάνει χρήματα από δημόσιο οργανισμό (εδώ ο ΟΑΕΔ).

β) δεν εργάζεται πραγματικά.

**Η γονική άδεια ως άδεια άνευ αποδοχών (Άρθρο 5 του Ν.1483/84 Δ.Ε.Ν. 1984, σελ.984).

Νομίζω ότι και από εδώ τεκμαίρεται η αρχή της αναλογικότητας.

Περισσότερα σχετικά με το τι υπολογίζεται και τι όχι στα επιδόματα εορτών:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry181396

doctor

Y.Γ. Στην καλύτερη για τους εργαζόμενους περίπτωση θα μπορούσε να εκδοθεί κάποια εγκύκλιος που να εξομοίωνε τα χρήματα του ΟΑΕΔ με αυτά του επιδόματος ασθενείας του ΙΚΑ και υποχρέωνε τον εργοδότη να πληρώσει την διαφορά, συμφώνως με τις διατάξεις των άρθρων 657-658 του Α.Κ. (περί ανυπαιτίου κωλύμματος). Να γινόταν κάτι αναλογικό δηλαδή με την εγγραφή της ασθένειας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Και βέβαια εντάσσεται. Αρκεί να εργαστεί κανονικά από 1/5-31/12.

Από τον χρόνο διάρκειας της σχέσης εργασίας προκειμένου να υπολογιστεί τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων και Πάσχα), αφαιρούνται:

* Οι ημέρες ασθενείας για τις οποίες καταβλήθηκε επίδομα ασθενείας από τον ασφαλιστικό φορέα (Άρθρο 2 παρ.5 της Υ.Α. 19040/81, Μ.Π. Θεσ/νίκης 2368/85).

Δεν είναι κάτι αναλογικό και η ειδική άδεια μητρότητας;

α) λαμβάνει χρήματα από δημόσιο οργανισμό (εδώ ο ΟΑΕΔ).

β) δεν εργάζεται πραγματικά.

**Η γονική άδεια ως άδεια άνευ αποδοχών (Άρθρο 5 του Ν.1483/84 Δ.Ε.Ν. 1984, σελ.984).

Οι ημέρες αποχής για άδεια τοκετού και λοχείας (56+63) είναι μέρες κανονικής εργασίας;

υπολογίζονται όμως.

Νομίζω ότι και από εδώ τεκμαίρεται η αρχή της αναλογικότητας.

Περισσότερα σχετικά με το τι υπολογίζεται και τι όχι στα επιδόματα εορτών:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry181396

doctor

Y.Γ. Στην καλύτερη για τους εργαζόμενους περίπτωση θα μπορούσε να εκδοθεί κάποια εγκύκλιος που να εξομοίωνε τα χρήματα του ΟΑΕΔ με αυτά του επιδόματος ασθενείας του ΙΚΑ και υποχρέωνε τον εργοδότη να πληρώσει την διαφορά, συμφώνως με τις διατάξεις των άρθρων 657-658 του Α.Κ. (περί ανυπαιτίου κωλύμματος). Να γινόταν κάτι αναλογικό δηλαδή με την εγγραφή της ασθένειας.

τεκμαίρεται κατά την άψοψή σου.

Δεν λέω πως κάνεις λάθος αλλά δεν έχω πειστεί ακόμη ότι κάνω εγώ.

Το απόσπασμα από το άρθρο του Πάντου με κάνει να αμφιβάλλω για την δική σου εξήγηση.

Θα το ψάξω λίγο ακόμη και αν έχω κάτι θα ενημερώσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Οι ημέρες αποχής για άδεια τοκετού και λοχείας (56+63) είναι μέρες κανονικής εργασίας;

υπολογίζονται όμως.

Ναι, υπολογίζονται:

Από τον χρόνο διάρκειας της σχέσης εργασίας προκειμένου να υπολογιστεί τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων και Πάσχα), δεν αφαιρούνται οι ημέρες ασθενείας των γυναικών λόγω κυοφορίας –λοχείας (Άρθρο 1 παρ.4 εδ.β της Υ.Α. 19040/81).

Υπάρχει σχετική διάταξη, σαφής και ξεκάθαρη ενώ για την ειδική άδεια μητρότητας τα τσακάλια της Πετραλιά δεν έχουν γράψει τίποτα πλην αυτού που αναγράφεται στην εγκύκλιο του ΟΑΕΔ που κατά την γνώμη μου σημαίνει ότι δεν έχει υποχρέωση ο εργοδότης να πληρώσει δώρο χριστουγέννων για το 6μηνο αυτό, όπως δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει μισθό, αφού για το διάστημα αυτό οι εργαζόμενες καλύπτονται από τον ΟΑΕΔ.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
................ ενώ για την ειδική άδεια μητρότητας τα τσακάλια της Πετραλιά δεν έχουν γράψει τίποτα .................

doctor

Σ΄αυτό συμφωνώ. Ως συνήθως θα θέματα αντιμετωπίζονται εκ των υστέρων. Ίσως του χρόνου (ή το Πάσχα) να ξέρουμε.

........δεν έχουν γράψει τίποτα πλην αυτού που αναγράφεται στην εγκύκλιο του ΟΑΕΔ .........

.......αγνοείς παντελώς το άρθρο του Πάντου που ανέφερα; ή το ερμηνεύεις διαφορετικά από ότι εγώ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Σ΄αυτό συμφωνώ. Ως συνήθως θα θέματα αντιμετωπίζονται εκ των υστέρων. Ίσως του χρόνου (ή το Πάσχα) να ξέρουμε.

.......αγνοείς παντελώς το άρθρο του Πάντου που ανέφερα; ή το ερμηνεύεις διαφορετικά από ότι εγώ;

Πάντζος παλιόγαβρε, όχι Πάντος! :angry:

Μπορείς να το ανεβάσεις για να το διαβάσω; Με το απόσπασμα που παρέθεσες συμφωνώ και δεν κάνει καμιά αναφορά στα επιδόματα εορτών. Ίσως από την γενικολογία της τελευταίας φράσης να προέκυψε το πρόβλημα.

Λέω να στείλω επείγον ερώτημα στο Υπουργείο Απασχόλησης....

doc

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Πάντζος παλιόγαβρε, όχι Πάντος! :angry:

:):rolleyes:

τυπογραφικό λάθος γιατρέ.......... :D

Απέχω από την διαδικασία. Δεν είμαι οπαδός κανενός προέδρου ή ποδοσφαιροπαράγοντα. :D

Μπορείς να το ανεβάσεις για να το διαβάσω; Με το απόσπασμα που παρέθεσες συμφωνώ και δεν κάνει καμιά αναφορά στα επιδόματα εορτών. Ίσως από την γενικολογία της τελευταίας φράσης να προέκυψε το πρόβλημα.

Λέω να στείλω επείγον ερώτημα στο Υπουργείο Απασχόλησης....

doc

Χρειάζεται κάποιος να τους ξυπνήσει.

Θα το σκανάρω με πρώτη ευκαιρία και θα το ανεβάσω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

e7_pantzos.pdf

Όσο το ξαναδιαβάζω αρχίζω να σκέφτομαι πως δεν λέει και κάτι διαφορετικό από ότι λεει κι ο ΟΑΕΔ.

Υπάρχει ένα θέμα στο σημείο που αναφέρει ".....και κάθε άλλου δικαιώματος που απορρέει από την εργατική νομοθεσία" καθώς αυτό το έχει τονίσει επαναλαμβάνοντάς το με μεγάλα γράμματα αλλά υπάρχει σαφώς και το ότι ο ΟΑΕΔ πληρώνει αναλογία.

Πιθανόν να έχεις δίκιο Δημήτρη.

Θα ρωτήσω κανένα επιθεωρητή ΣΕΠΕ αν έχουν δοθεί οδηγίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως επιθεωρήσεις εργασίας και ικα συμφωνουν ότι για την περιοδο της εξάμηνης άδειας η μισθωτή δεν δικαιούται τπτ από την επιχείρηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest FRINTA

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΝΑΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕ STANDAR ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ, ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΝΑΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕ STANDAR ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ, ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ?

Κοίτα στην κεντρική σελίδα του Κόμβου στα "εργατικά θέματα"

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
e7_pantzos.pdf

Όσο το ξαναδιαβάζω αρχίζω να σκέφτομαι πως δεν λέει και κάτι διαφορετικό από ότι λεει κι ο ΟΑΕΔ.

Είναι ξεκάθαρο, ειδικά στην τελευταία παράγραφο της σελ.2343 (συνεχίζεται και στην αρχή της 2344):

"Ο ΟΑΕΔ είναι υποχρεωμένος να καταβάλει κάθε μήνα ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό της εκάστοτε ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία επιδόματος εορτών (Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα) και επιδόματος αδείας με βάση το προαναφερόμενο ποσό".

Εδώ όμως τίθεται και ένα άλλο ζήτημα: αν το χρονικό διάστημα της εξάμηνης άδειας συνυπολογίζεται για το δικαίωμα στην άδεια κατά τα δύο πρώτα έτη της εργασιακής σχέσης όπου οι δικαιούμενες ημέρες αδείας υπολογίζονται ανάλογα με την ημερομηνία πρόσληψης.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Πάντως επιθεωρήσεις εργασίας και ικα συμφωνουν ότι για την περιοδο της εξάμηνης άδειας η μισθωτή δεν δικαιούται τπτ από την επιχείρηση.

Καλημέρα. Εγώ βρίσκομαι σε 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας από 08 Ιουλίου 08. Απο την επιχείρηση θα πάρω ΔΧ για το διάστημα που εργαζόμουν κανονικά, από τον ΟΑΕΔ έχω ήδη πάρει το ποσό για το αντίστοιχο διάστημα δηλαδή από 08.07.2008 μέχρι σήμερα ενώ από το ΙΚΑ για το διάστημα "τοκετού - λοχείας".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...