Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ-ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ


AKISAN

Ερώτηση

Καλημέρα,

Εργαζόμενος ζήτησε την μετατροπή της σύμβασής του από πλήρους απασχόλησης σε μερικής (6ωρο). Οι ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσουμε είναι:

-Κατάθεση στην Επιθ. Εργασίας της Τροποποιητικής σύμβασης (όπου έκτός των άλλων αναφέρεται ότι η μεταβολή έγινε κατόπιν αιτήσεως του μισθωτού)

-Συμπλήρωση Εντύπου Μερικής Απασχόλησης

-Τροποποιητική κατάσταση βαρδιών για το συγκεκριμένο μισθωτό.

-Κατάθεση όλων των εγγράφων την ημέρα της τροποποίησης της σύμβασης

Χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Φτιάξε και ένα τροποποιητικό πίνακα προσωπικού...

Η σύμβαση να κατατεθεί και αυτή στην Επιθεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αναφέρατε την κατάθεση τροποποιητικό πίνακα προσωπικού ... εννοείτε τροποποιημένο τον πίνακα που καταθέσαμε έως 15/11/2008?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αναφέρατε την κατάθεση τροποποιητικό πίνακα προσωπικού ... εννοείτε τροποποιημένο τον πίνακα που καταθέσαμε έως 15/11/2008?

Όταν αλλάζει ωράριο σε εργαζόμενο, καταθέτουμε πίνακα προσωπικού...

Φωτοτυπία τον αρχικό, και μια ένδειξη στον καινούριο ως "τροποποιητικός του αρχικού λόγω αλλαγής σύμβασης εργασίας"..

Συνημμένη η σύμβαση προς θεώρηση και αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν αλλάζει ωράριο σε εργαζόμενο, καταθέτουμε πίνακα προσωπικού...

Φωτοτυπία τον αρχικό, και μια ένδειξη στον καινούριο ως "τροποποιητικός του αρχικού λόγω αλλαγής σύμβασης εργασίας"..

Συνημμένη η σύμβαση προς θεώρηση και αυτή...

Αναλόγως την Επ.Εργ. βέβαια, γιατί η καθεμιά (αναλόγως τον προιστάμενο) ζτάει τα δικά της...

Εγώ, με όσες "συναναστρέφομαι", δεν δέχονται πίνακα προσ., αλλά ζητάνε γνωστοποίηση τροποποιητική του πίνακα, με τον αρχικό πίνακα επισυναπτόμενο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αναλόγως την Επ.Εργ. βέβαια, γιατί η καθεμιά (αναλόγως τον προιστάμενο) ζτάει τα δικά της...

Εγώ, με όσες "συναναστρέφομαι", δεν δέχονται πίνακα προσ., αλλά ζητάνε γνωστοποίηση τροποποιητική του πίνακα, με τον αρχικό πίνακα επισυναπτόμενο. :lol:

.........

Έχεις κανένα πίνακα πρόχειρο μπροστά σου...???

Διάβασε τι γράφει εκεί πάνω, και άσε τι κάνουν οι λοιπές υπηρεσίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αναλόγως την Επ.Εργ. βέβαια, γιατί η καθεμιά (αναλόγως τον προιστάμενο) ζτάει τα δικά της...

Εγώ, με όσες "συναναστρέφομαι", δεν δέχονται πίνακα προσ., αλλά ζητάνε γνωστοποίηση τροποποιητική του πίνακα, με τον αρχικό πίνακα επισυναπτόμενο. :lol:

Ο Νόμος είναι ξεκάθαρος , τι θα πει γνωστοποίηση τροποποίησης ?

Οι κακές παρέες βλάπτουν σοβαρά τον λογιστή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο Νόμος είναι ξεκάθαρος , τι θα πει γνωστοποίηση τροποποίησης ?

Οι κακές παρέες βλάπτουν σοβαρά τον λογιστή .

Μπράβο Χρήστο. Πολύ καλό !!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..μια απορία παρακαλώ.. όταν από το 1998 υπάρχει ο παρακάτω νόμοε που επισυνάπτω γιατί.. γιατί ..γιατί.. αυτή η φασαρία περί της αλλαγής των όρων εργασίας.. αφού οποτεδήποτε αλλάζουν με την σύμφνη γνώμη των δυο μερών..

ο δον Κιχώτης που θα σώσει τον εργαζόμενο δεν έχει αμφανιστεί ακόμα.

παρακαλώ, περάστε ..

σωθείτε με ίδια μέσα..

ΝΟΜΟΣ 2639/1998 ΝΟΜΟΣ 2639/01.09.98

Αρθρο 2

...

Επίσης, κατά τη σύσταση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής ανά ημέρα, εβδομάδα ή μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..μια απορία παρακαλώ.. όταν από το 1998 υπάρχει ο παρακάτω νόμοε που επισυνάπτω γιατί.. γιατί ..γιατί.. αυτή η φασαρία περί της αλλαγής των όρων εργασίας.. αφού οποτεδήποτε αλλάζουν με την σύμφνη γνώμη των δυο μερών..

ο δον Κιχώτης που θα σώσει τον εργαζόμενο δεν έχει αμφανιστεί ακόμα.

παρακαλώ, περάστε ..

σωθείτε με ίδια μέσα..

ΝΟΜΟΣ 2639/1998 ΝΟΜΟΣ 2639/01.09.98

Αρθρο 2

...

Επίσης, κατά τη σύσταση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής ανά ημέρα, εβδομάδα ή μήνα.

Το πρώτο άρθρο γιατί το πήδηξες...??????? :lol:

Καθώς και το τελείωμα του άρθρου που αναφέρεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.........

Έχεις κανένα πίνακα πρόχειρο μπροστά σου...???

Διάβασε τι γράφει εκεί πάνω, και άσε τι κάνουν οι λοιπές υπηρεσίες...

Προς τι η ένσταση, φίλε Στέφανε? Πίνακα πρόχειρο έχω πάντα αυτόν που καταθέτω ως τις 15/11 & για οποιαδήποτε μεταβολή σε ωράριο, μορφή ή κατ/μα απασχόλησης ή ότι άλλο μου τροποποιεί τον αρχικό πίνακα (ΠΛΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣ), καταθέτω γνωστοποίηση για την μεταβολή (σου επισυνάπτω & ένα έντυπο αν θέλεις). Αυτό κάνω τα τελευταία 7 χρόνια σε 20 νομούς της Ελλάδας...

Ο Νόμος είναι ξεκάθαρος , τι θα πει γνωστοποίηση τροποποίησης ?

Οι κακές παρέες βλάπτουν σοβαρά τον λογιστή .

Γεγονός. Αλλά να που γίνεται η δουλειά μας έτσι...!!!

& στην δική σας Επ.Εργ. αγαπητέ CEL, έχω καταθέσει σωρεία γνωστοποιήσεων, όχι ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΡΟΠΟΙΗΣΗΣ, αλλά γνωστοποίηση ΤΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ του αρχικού πίνακα (τον οποίο συννυποβάλλω όπως είπα, μην "κουράζονται" να ψάχνουν το αρχείο τους!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το πρώτο άρθρο γιατί το πήδηξες...??????? :lol:

ο yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ο yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming.. yes, I' m coming, ..yes..yes..yes..yes, I' m coming..

Πολύ εύκολα ανάβεις εσύ, πρόσεξε μη λερώσεις καμιά οθόνη.... :lol:

Αρθρο 2

Μερική απασχόληση

Το Αρθρο 38 του ν. 1692/1990 (ΦΕΚ 101 Α') αντικαθίσταται ως ακολούθως:

"1. Κατά τη σύσταση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορεί με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν, για ορισμένα ή αόριστο χρόνο, ημερήσια ή εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ή μηνιαία εργασία, η οποία θα είναι μικρότερης διάρκειας από την κανονική (μερική απασχόληση). Η συμφωνία, εφόσον μέσα σε δεκαπέντε (15) ημέρες από την κατάρτισή της δεν γνωστοποιηθεί στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας, τεκμαίρεται ότι καλύπτει σχέση εργασίας με πλήρη απασχόληση.

2. Επίσης, κατά τη σύσταση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής ανά ημέρα, εβδομάδα ή μήνα. Η παρεχόμενη από το Αρθρο αυτό προστασία καλύπτει και τους απασχολούμενους με βάση τις συμφωνίες του προηγούμενου εδαφίου.

Σε περίπτωση περιορισμού της δραστηριότητάς του ο εργοδότης μπορεί να επιβάλει σύστημα εκ περιτροπής απασχόλησης στην επιχείρησή του, μόνον εφόσον προηγουμένως προβεί σε διαβούλευση με τους νόμιμους εκπροσώπους των εργαζομένων. Οι συμφωνίες ή οι αποφάσεις της παραγράφου αυτής γνωστοποιούνται μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτιση ή τη λήψη τους στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

& στις 2 περιπτώσεις, διαβάζω, φίλε Στέφανε, ότι γνωστοποιούνται στην Επ.Εργ.

Πουθενά δεν βλέπω, όμως, ότι ο τρόπος γνωστοποίησης είναι ένας νέος πίνακας προσωπικού... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
& στις 2 περιπτώσεις, διαβάζω, φίλε Στέφανε, ότι γνωστοποιούνται στην Επ.Εργ.

Πουθενά δεν βλέπω, όμως, ότι ο τρόπος γνωστοποίησης είναι ένας νέος πίνακας προσωπικού... :lol:

Την διαδικασία που αναφέρεις δεν την έχω συναντήσει .

Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν είναι και σύννομη.

Οταν λέμε πίνακα Προσωπικού ενοούμε Πίνακα που έχει την Ενδειξη "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ" , και στον οποίο αναγράφεται μόνον ο εργαζόμενος του οποίου τροποποιούνται οι όροι εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
& στις 2 περιπτώσεις, διαβάζω, φίλε Στέφανε, ότι γνωστοποιούνται στην Επ.Εργ.

Πουθενά δεν βλέπω, όμως, ότι ο τρόπος γνωστοποίησης είναι ένας νέος πίνακας προσωπικού... :lol:

Έλλη, πλάκα μου κάνεις...?????

ΝΟΜΟΣ 3518/2006 Αναδιάρθρωση των κλάδων του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.) και ρύθμιση άλλων θεμάτων αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας

Άρθρο 68

Ρυθμίσεις Σ.ΕΠ.Ε.

5. Η παράγραφος 5 του άρθρου 16 του ν. 2874/2000 - όπως τροποποιηθείσα από την παρ.1 του άρθρου 3 του ν. 3385/ 2005 (ΦΕΚ 210 Α') ισχύει - τροποποιείται ως ακολούθως:

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση πρόσληψης νέων εργαζομένων ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε ημερών από της επέλευσης της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και σε κάθε περίπτωση πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζομένους. Οι εργοδότες ξενοδοχειακών επιχειρήσεων υποχρεούνται να προβαίνουν στην προβλεπόμενη από το προηγούμενο εδάφιο κατάθεση εντός 48 ωρών."

Ρίξε μια ματιά σε ένα πίνακα προσωπικού, το γράφει και εκεί πάνω (το παλιό έντυπο γράφει εντός 15 ημερών, αυτό έχει αλλάξει)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οταν λέμε πίνακα Προσωπικού ενοούμε Πίνακα που έχει την Ενδειξη "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ" , και στον οποίο αναγράφεται μόνον ο εργαζόμενος του οποίου τροποποιούνται οι όροι εργασίας.

Δεν θα διαφωνήσω με αυτό. Είναι & αυτός τρόπος γνωστοποίησης. & ο δικός μου τρόπος όμως είναι αποδεκτός, & γι'αυτό τον υποστήριξα με θέρμη παραπάνω... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έλλη, πλάκα μου κάνεις...?????

Δόμνα, ξεχασιάρη...

Ρίξε μια ματιά σε ένα πίνακα προσωπικού, το γράφει και εκεί πάνω (το παλιό έντυπο γράφει εντός 15 ημερών, αυτό έχει αλλάξει)....

Εγώ να ρίξω, φίλε...

Να ρίξουν όμως & 20 Επ.Εργ. στην Ελλάδα (όπως οι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων), γιατί κάτι λάθος κάνουν & με αναγκάζουν να παρανομώ...!!!

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο να υπάρχουν & εναλλακτικοί αποδεκτοί τρόποι υποβολής των μεταβολών στην Επ.Εργ. ??? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δόμνα, ξεχασιάρη...

Όχι και ξεχασιάρης... Σήμερα το έμαθα, δε θα με πεις και γέρο... μικρό παιδί... Να φανταστώ το Έλλη η κορούλα σου...????

Εγώ να ρίξω, φίλε...

Να ρίξουν όμως & 20 Επ.Εργ. στην Ελλάδα (όπως οι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων), γιατί κάτι λάθος κάνουν & με αναγκάζουν να παρανομώ...!!!

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο να υπάρχουν & εναλλακτικοί αποδεκτοί τρόποι υποβολής των μεταβολών στην Επ.Εργ. ??? :lol:

Γιατί το γράφει ξεκάθαρα... Για αυτό... Αν ήθελε γνωστοποίηση, θα το έγραφε..... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τους πάω μόνο την σύμβαση και όχι πίνακα. Με την υποβολή της σύμβασης στην Επιθεώρηση, η τελευταία λαμβάνει γνώση. Αν τολμήσει ας καταλογίσει πρόστιμο που δεν πήγα πίνακα...

Θάνατος στους γραφειοκράτες κρήτες λογιστές!

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ τους πάω μόνο την σύμβαση και όχι πίνακα. Με την υποβολή της σύμβασης στην Επιθεώρηση, η τελευταία λαμβάνει γνώση. Αν τολμήσει ας καταλογίσει πρόστιμο που δεν πήγα πίνακα...

Θάνατος στους γραφειοκράτες κρήτες λογιστές!

doctor

Εσένα σε περιμένει και ο καφές σου στο γραφείο του διευθυντή της επιθεώρησης. :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ τους πάω μόνο την σύμβαση και όχι πίνακα. Με την υποβολή της σύμβασης στην Επιθεώρηση, η τελευταία λαμβάνει γνώση. Αν τολμήσει ας καταλογίσει πρόστιμο που δεν πήγα πίνακα...

Θάνατος στους γραφειοκράτες κρήτες λογιστές!

doctor

Έτσι γιατρέ... ε???? Θα σε φτιάξω εγώ......

Εδώ για μη ανάρτηση χρεώνουν χιλιάρικο... Τολμώ εγώ να μην υποβάλλω...????

Τα ίδια συζητάγαμε σε πμ με τη Δόμνα...

Πέρυσι, είχα ρωτήσει στο ΙΚΑ (προφορικά) για τι ενέργειες πρέπει να γίνουν όταν μεταφέρεται ο μισθωτός από ένα υποκατάστημα σε ένα άλλο... Η απάντηση που πήρα ήταν "μια φωτοτυπία από το βιβλίο νεοπροσληφθέντων από το υποκατάστημα που δούλευε αρκεί"... Έτσι κι αλλιώς, ενημερώνονται οι ελεγκτές ότι είναι ήδη καταχωρημένος και ασφαλίζεται κανονικά...

Πριν λίγο καιρό έφαγα πρόστιμο γιατί δεν ήταν γραμμένος στο βιβλίο του υποκαταστήματος... Οπότε, τι τους λέω... Γιατί τολμήσατε...??? Να τους βουτήξω από το λαιμό...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως, σήμερα που τους κατέθεσα όλα αυτά .... να τι μου απάντησαν στην Επιθεώρηση Εργασίας:

Μας δουλεύετε ... ή έχετε όρεξη να δουλεύετε ... ?

Τί είναι όλα αυτά?

Σφράγισαν μόνο το έντυπο Μερικής Απασχόλησης και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πάντως, σήμερα που τους κατέθεσα όλα αυτά .... να τι μου απάντησαν στην Επιθεώρηση Εργασίας:

Μας δουλεύετε ... ή έχετε όρεξη να δουλεύετε ... ?

Τί είναι όλα αυτά?

Σφράγισαν μόνο το έντυπο Μερικής Απασχόλησης και τίποτα άλλο.

Σε ποια Επ.Εργ. έγινε αυτό?

Για να ζητήσουμε την μετάθεση του υπαλλήλου στην Κρήτη, να ξεκουραστούν & λίγο οι συνάδελφοι... :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ τους πάω μόνο την σύμβαση και όχι πίνακα. Με την υποβολή της σύμβασης στην Επιθεώρηση, η τελευταία λαμβάνει γνώση. Αν τολμήσει ας καταλογίσει πρόστιμο που δεν πήγα πίνακα...

Θάνατος στους γραφειοκράτες κρήτες λογιστές!

doctor

Αυτό γίνεται διότι η μεν σύμβαση υποβάλλεταιι εντός 8 ημερών , ο δε πίνακας εντος 15 ημερών.

Οταν υποβάλλεις λοιπόν την σύμβαση το αργότερο εντός 8 ημερών δεν είναι απαραίτητη και η υποβολή του Πίνακα τον οποίον μπορείς να υποβάλλεις αργότερα, και δεν νομιμοποιούνται να σου πουν κάτι.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Πρέπει να υπάρχει και πίνακας ο οποίος και αναρτάται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...