Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτικός ο ΑΜΚΑ στις ΑΠΔ από 1/6/2009


Στέλιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου ερμηνεία πάντως διαβάζοντας την ανακοίνωση το μεσημέρι, είναι οτι δεν ανέφερε τίποτε η Φάνη για ΑΠΔ και ΙΚΑ. Ανέφερε για εφαρμογή απο τα ασφαλιστικά Ταμεία γενικώς . Ίσως θα πρέπει να περιμένουμε κάποια εγκύκλιο απο το ΙΚΑ για το θέμα της ΑΠΔ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι να βγει η εγκύκλιος του ΙΚΑ για την ΑΠΔ εμείς υποχρεούμαστε να στέλνουμε τους εργαζόμενους να βγάλουν ΑΜΚΑ μέχρι 31/5/09 για να είμαστε καλυμένοι.

Και μέχρι τότε θα πίνουμε Malt ρακί... :D

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βγει η εγκύκλιος του ΙΚΑ για την ΑΠΔ εμείς υποχρεούμαστε να στέλνουμε τους εργαζόμενους να βγάλουν ΑΜΚΑ μέχρι 31/5/09 για να είμαστε καλυμένοι.

Και μέχρι τότε θα πίνουμε Malt ρακί... :D

doctor

Μας βλέπω να γινόμαστε αλκοολικοί στο τέλος μετά από τόσο ρακί..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας βλέπω να γινόμαστε αλκοολικοί στο τέλος μετά από τόσο ρακί..... :D

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, το malt το απορρίπτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βγει η εγκύκλιος του ΙΚΑ για την ΑΠΔ εμείς υποχρεούμαστε να στέλνουμε τους εργαζόμενους να βγάλουν ΑΜΚΑ μέχρι 31/5/09 για να είμαστε καλυμένοι.

Και μέχρι τότε θα πίνουμε Malt ρακί... :D

doctor

Ετσι κι αλλιως το ειπε και η υπουργος, η διαδικασια εκδοσης του ΑΜΚΑ ειναι συνεχης.

Αρα ο αγωνας συνεχιζεται και δεν δικαιωνεται.

Μεγαλη σημασια δινεις στο απο 1/6. Οταν ειναι να υποβληθει το τριμηνο τον Ιουλιο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-enasis-

Μιλησα με το ΙΚΑ πυλης Αξιου στη Θεσσαλονικη και μου ειπαν οτι δε θα χρειαστει ο ΑΜΚΑ στην ΑΠΔ του δευτερου τριμηνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9218

Αθήνα 1/6/2009

Αριθμ. Πρωτ. Ε40/243

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ : ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ

: ΠΑΡΟΧΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ : ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ

ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ

: ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8

10241 ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες : Κ. Ανδρεόπουλος

: Μ. Χάρου

Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 242

ΘΕΜΑ : «Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (Α.Μ.Κ.Α.)»

ΣΧΕΤ. : Το με αριθ. πρωτ. Ε40/370/3-11-08 Γ.Ε.

Σε συνέχεια του παραπάνω Γενικού Εγγράφου μας και προκειμένου, να υπάρξει αποσυμφόρηση των υπηρεσιών απόδοσης Α.Μ.Κ.Α., ώστε να συνεχιστεί απρόσκοπτα και με ομαλή διαδικασία από τις υπηρεσίες η απόδοση του και για καλύτερη γενικά εξυπηρέτηση των ασφ/νων και εργοδοτών, η αναγραφή του Α.Μ.Κ.Α. στο αντίστοιχο πεδίο της Α.Π.Δ. κοινών επιχειρήσεων και Οικοδ/κών έργων καθίσταται υποχρεωτική για μισθολογική περίοδο απασχόλησης από 1/10/2009 και εφεξής.

Όσον αφορά τους ασφαλισμένους και συνταξιούχους που θα προσέρχονται στα Τμήματα Παροχών Ασθενείας μετά την 1/6/09 για τη χορήγηση Παροχών και δεν έχουν προμηθευτεί τον Α.Μ.Κ.Α. θα εξυπηρετούνται με την επισήμανση όμως ότι στην επόμενη συναλλαγή θα πρέπει να έχουν εφοδιαστεί και οι άμεσα ασφαλισμένοι και τα μέλη οικογένειάς τους.

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ

Η ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΗΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ Δ/ΝΤΗΣ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

Φ. ΡΟΥΜΠΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΒΕΛΛΑΣ

Άρα πήραμε παράταση ..έως 31/01/2010 με την προϋπόθεση ότι από 01/10 δεν προσλαμβάνουμε κανέναν άνευ ΑΜΚΑ και έχουμε εξασφαλίσει τους παλιούς..

post-2143-1243945684.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9218

Άρα πήραμε παράταση ..έως 31/01/2010 με την προϋπόθεση ότι από 01/10 δεν προσλαμβάνουμε κανέναν άνευ ΑΜΚΑ και έχουμε εξασφαλίσει τους παλιούς..

post-2143-1243945684.gif

Στο τσακ με πρόλαβες, χικ:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_E...43_1-6-2009.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9218

Άρα πήραμε παράταση ..έως 31/01/2010 με την προϋπόθεση ότι από 01/10 δεν προσλαμβάνουμε κανέναν άνευ ΑΜΚΑ και έχουμε εξασφαλίσει τους παλιούς..

post-2143-1243945684.gif

Να δείς που τελευταία μέρα θα μιλάμε πάλι για παράταση.... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δείς που τελευταία μέρα θα μιλάμε πάλι για παράταση.... <_<

Κώστα, νόμος στην Ελλάδα χωρίς παράταση είναι χταπόδι χωρίς ούζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διαπίστωσα εγώ ήταν πως οι περισσότεροι μισθωτοί (90%) είχαν ΑΜΚΑ, αλλά κανένας δεν το ήξερε! Οπότε διπλούς και τριπλούς ΑΜΚΑ μάλλον πρέπει να τους περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δείς που τελευταία μέρα θα μιλάμε πάλι για παράταση.... <_<

Κώστα, νόμος στην Ελλάδα χωρίς παράταση είναι χταπόδι χωρίς ούζο...
Αυτό που διαπίστωσα εγώ ήταν πως οι περισσότεροι μισθωτοί (90%) είχαν ΑΜΚΑ, αλλά κανένας δεν το ήξερε! Οπότε διπλούς και τριπλούς ΑΜΚΑ μάλλον πρέπει να τους περιμένουμε.
malt ??? :(

Είπαμε το malt με το blended έχει την σχέση του τσίπουρου με το ούζο.

Το χταπόδι, μαγειρεμένο, και μάλιστα κρασάτο, πάει με κρασί.

Όσο για τους διπλούς και τριπλούς ΑΜΚΑ, δεν νομίζω. Για να δεις αν έχεις ΑΜΚΑ το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις να γράφεις το όνομά σου, του πατέρα σου και της μητέρας σου και την ημερομηνία γέννησης. Για να εκδοθεί ΑΜΚΑ χρειάζονται ταυτότητες, μητρώο ΙΚΑ ή του ασφαλιστικού φορέα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε το malt με το blended έχει την σχέση του τσίπουρου με το ούζο.

Το χταπόδι, μαγειρεμένο, και μάλιστα κρασάτο, πάει με κρασί.

Όσο για τους διπλούς και τριπλούς ΑΜΚΑ, δεν νομίζω. Για να δεις αν έχεις ΑΜΚΑ το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις να γράφεις το όνομά σου, του πατέρα σου και της μητέρας σου και την ημερομηνία γέννησης. Για να εκδοθεί ΑΜΚΑ χρειάζονται ταυτότητες, μητρώο ΙΚΑ ή του ασφαλιστικού φορέα κλπ.

Σταύρο έχω περίπτωση με διπλό ΑΜΚΑ όπως και περίπτωση που το ΚΕΠ Συντάγματος δεν χορήγησε ΑΜΚΑ σε 19χρονο νεαρό διότι δεν είχε ΑΜΚΑ ο πατέρας του!!!

Χταπόδι με κρασί; Δεν θα μπορέσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο έχω περίπτωση με διπλό ΑΜΚΑ όπως και περίπτωση που το ΚΕΠ Συντάγματος δεν χορήγησε ΑΜΚΑ σε 19χρονο νεαρό διότι δεν είχε ΑΜΚΑ ο πατέρας του!!!

Χταπόδι με κρασί; Δεν θα μπορέσω!!!

Α) Ελπίζω η διαφορά στο διπλό ΑΜΚΑ να είναι στα 5 τελευταία ψηφία και όχι στην ημερομηνία γέννησης.

Αλήθεια ξέρει κανείς τι σημαίνουν τα άλλα ψηφία;

Β) <_<:(

Φτιάξε πάστα (μακαρονάκι κοφτό ή πέννες) με σάλτσα θαλασσινών και χταπόδι σβησμένο με κρασί ψιλοκομμένο, συνόδευσε το με ούζο και άμα σου αρέσει, εμένα να με χ... άμα λάχει να 'ούμ'.

Άμα δώσεις σε ξενέρωτο Εγγλέζο να φάει χταπόδι, θα τούρθει αναγούλα. Ο κρυόκωλος ο Σουηδός τι θα πάθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δώσεις σε ξενέρωτο Εγγλέζο να φάει χταπόδι, θα τούρθει αναγούλα. Ο κρυόκωλος ο Σουηδός τι θα πάθει;

Θα βάλει μαρμελάδα βατόμουρου από πάνω για να το φάει <_<:(:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε mini control που έκανα στο προτελευταίο ψηφίο.

Όταν είναι μονός αριθμός = άνδρας.

Όταν είναι ζυγός αριθμός = γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δώσεις σε ξενέρωτο Εγγλέζο να φάει χταπόδι, θα τούρθει αναγούλα. Ο κρυόκωλος ο Σουηδός τι θα πάθει;

Τα Volvo και τα Saab στη Σκανδιναβία έχουν θερμαινόμενες θέσεις και έτσι οι κώλοι διατηρούνται ζεστοί. Μιλώ ως...παθών (νόμισα ότι κάθομαι πάνω στη μηχανή!).

Γλυκιά σως βάζουν στον σολωμό Μαρία και είναι τρέλα!

Χαλκιδαίε, μπήκες στο μυαλό του ΙΚΑ, άντε να βγεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε κλικ εκεί που λέει

Αρ.Μητρ.Κοιν.Ασφ.

Μαλλον δεν αναγνωριζει την γραμματοσειρα...θα το δω απο αλλο υπολογιστη αργοτερα.

Ο δικος ο ΑΜΚΑ δεν συμφωνει με την ημερομηνια γεννησεως μου, αλλα απο το ΙΚΑ μου ειπαν δεν υπαρχει προβλημα και δεν χρειαζεται να αλλαξει.

Με δειχνει μικροτερη....να ανησυχησω? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...