Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτικός ο ΑΜΚΑ στις ΑΠΔ από 1/6/2009


Στέλιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα με το ΙΚΑ στην Αθηνα και μου ειπαν οτι το ΑΜΚΑ συμφωνα με την εγκυκλιο που ειχε βγει θα πρεπει να γραφτει στις ΑΠΔ απο 1η Ιουνιου.

Οποτε πιανει και το 2ο τριμηνο.

Ειναι δυνατον?

Καλημέρα ,

θα ήταν σωστό να δίνετε περισσότερη προσοχή σ' αυτά που δημοσιεύονται ,

Τίτλος του θέματος

Υποχρεωτικός ο ΑΜΚΑ στις ΑΠΔ από 1/6/2009

και η διαταγή δημοσιευμένη και δύο φορές μάλιστα στα αρχικά post

Υ.Γ. Πλάκα-πλάκα πέρασαν 5,5 μήνες από την αρχική δημοσίευση και φτάσαμε 20 ημέρες από την εφαρμογή της διαταγής .Όμως ευτυχώς όλα είναι άψογα , οι εργαζόμενοι με τον ΑΜΚΑ τους ,

οι υπηρεσίες ενημερωμένες και οργανωμένες .

Θα φύγω μετανάστης να ησυχάσωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη Επισκέπτης
Έστειλα ερώτημα στο ΙΚΑ σχετικά με την αποστολή της ΑΠΔ β'τριμήνου 2009.

Αν σου απαντησουν κανε ενα κοπο να ενημερωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι., παντως εχω μια ερωτηση. : εγω που εχω αριθμο μητρωου ΙΚΑ, αλλα δεν χρησιμοποιειται γιατι ειμαι στο ΤΕΒΕ. και αυτοι που ειναι με δελτιο ανεργιας και εχουν ομως αριθμο μητρωου ΙΚΑ> , πρεπει αυτες οι δυο κατηγοριες να βγαλουν ΑΜΚΑ; ναι η ου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΕΚ 58 τ. Α΄03/04/2008), από την παραπάνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός και να ασφαλισθεί ή σαν αυτοαπασχολούμενος και να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να ανανεώσει το βιβλιάριο ασθενείας και εν γένει να τύχει πάσης φύσεως παροχές και βοηθήματα εάν δεν διαθέτει Α.Μ.Κ.Α. , ο οποίος και θα αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των αντίστοιχων παραστατικών.

Ως εκ τούτου το προβλεπόμενο πεδίο (20) της Α.Π.Δ.

20

Α.Μ.Κ.Α.

για μισθολογική περίοδο από 01/06/2009 και εφεξής καθίσταται υποχρεωτικό και ως εκ τούτου δεν θα παραλαμβάνεται Α.Π.Δ. εφόσον το σχετικό πεδίο δεν είναι συμπληρωμένο.

Προκειμένου λοιπόν οι εργοδότες να υποβάλουν Α.Π.Δ. για μισθολογική περίοδο Β΄ τριμήνου /2009 και εφεξής , θα πρέπει να φροντίσουν , ώστε για όσους απασχολούν με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και ασφαλίζονται στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για οποιοδήποτε λογαριασμό ή κλάδο κοινωνικής ασφάλισης να έχει αποδοθεί Α.Μ.Κ.Α. στους ασφαλισμένους ή να υπάρχει φροντίδα για την έκδοσή του.

***

ΠΡΟΣΟΧΗ

Τα παραπάνω συνεχίζουν και ισχύουν οπότε μεγάλη προσοχή: μέχρι 31/5/2009 πρέπει ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι να έχουν ΑΜΚΑ διότι αν κάποιος π.χ. αποχωρήσει στις 2/6/2009 και δεν έχει ΑΜΚΑ οι "έξυπνοι" του ΙΚΑ δεν θα στείλουν πίσω την εγγραφή με τις διορθώσεις (όπως δηλαδή ισχύει με τον Α.Μ. ΙΚΑ) αλλά δεν θα παραλαμβάνουν όλη την ΑΠΔ!!!

Και το κυριότερο: μην περιμένετε την 31/7 για να στείλετε την ΑΠΔ διότι μπορεί να πάτε φυλακή με αυτούς τους "έξυνπους" Έστω και ένας ΑΜΚΑ να σας λείπει δεν θα "φύγει" η ΑΠΔ και το πρόστιμο θα είναι σίγουρο...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι., παντως εχω μια ερωτηση. : εγω που εχω αριθμο μητρωου ΙΚΑ, αλλα δεν χρησιμοποιειται γιατι ειμαι στο ΤΕΒΕ. και αυτοι που ειναι με δελτιο ανεργιας και εχουν ομως αριθμο μητρωου ΙΚΑ> , πρεπει αυτες οι δυο κατηγοριες να βγαλουν ΑΜΚΑ; ναι η ου;

Ολοι πρέπει να έχουν ΑΜΚΑ, σε οποιδήποτε ταμείο & αν είναι. Μέχρι & οι συνταξιούχοι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΕΚ 58 τ. Α΄03/04/2008), από την παραπάνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός και να ασφαλισθεί ή σαν αυτοαπασχολούμενος και να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να ανανεώσει το βιβλιάριο ασθενείας και εν γένει να τύχει πάσης φύσεως παροχές και βοηθήματα εάν δεν διαθέτει Α.Μ.Κ.Α. , ο οποίος και θα αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των αντίστοιχων παραστατικών.

Ως εκ τούτου το προβλεπόμενο πεδίο (20) της Α.Π.Δ.

20

Α.Μ.Κ.Α.

για μισθολογική περίοδο από 01/06/2009 και εφεξής καθίσταται υποχρεωτικό και ως εκ τούτου δεν θα παραλαμβάνεται Α.Π.Δ. εφόσον το σχετικό πεδίο δεν είναι συμπληρωμένο.

Προκειμένου λοιπόν οι εργοδότες να υποβάλουν Α.Π.Δ. για μισθολογική περίοδο Β΄ τριμήνου /2009 και εφεξής , θα πρέπει να φροντίσουν , ώστε για όσους απασχολούν με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και ασφαλίζονται στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για οποιοδήποτε λογαριασμό ή κλάδο κοινωνικής ασφάλισης να έχει αποδοθεί Α.Μ.Κ.Α. στους ασφαλισμένους ή να υπάρχει φροντίδα για την έκδοσή του.

***

ΠΡΟΣΟΧΗ

Τα παραπάνω συνεχίζουν και ισχύουν οπότε μεγάλη προσοχή: μέχρι 31/5/2009 πρέπει ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι να έχουν ΑΜΚΑ διότι αν κάποιος π.χ. αποχωρήσει στις 2/6/2009 και δεν έχει ΑΜΚΑ οι "έξυπνοι" του ΙΚΑ δεν θα στείλουν πίσω την εγγραφή με τις διορθώσεις (όπως δηλαδή ισχύει με τον Α.Μ. ΙΚΑ) αλλά δεν θα παραλαμβάνουν όλη την ΑΠΔ!!!

Και το κυριότερο: μην περιμένετε την 31/7 για να στείλετε την ΑΠΔ διότι μπορεί να πάτε φυλακή με αυτούς τους "έξυνπους" Έστω και ένας ΑΜΚΑ να σας λείπει δεν θα "φύγει" η ΑΠΔ και το πρόστιμο θα είναι σίγουρο...

doctor

Μπουρλότοοοοοοοοο

φωτιάααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΕΚ 58 τ. Α΄03/04/2008), από την παραπάνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός και να ασφαλισθεί ή σαν αυτοαπασχολούμενος και να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να ανανεώσει το βιβλιάριο ασθενείας και εν γένει να τύχει πάσης φύσεως παροχές και βοηθήματα εάν δεν διαθέτει Α.Μ.Κ.Α. , ο οποίος και θα αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των αντίστοιχων παραστατικών.

Δλδ, θα τους πηγαίνει κάποιος λεφτά να πληρώσει, και δεν θα τα παίρνουν λέγοντας "Να πας να βγάλεις ΑΜΚΑ πρώτα"........??????????

Ισχύει και για τις ΠΕΕ ΠΕΠΕΕ κτλ κτλ κτλ....????? Δεν θα τις εκδίδουν αν δεν έχεις ΑΜΚΑ......??????????

Βρε λες να το κάνουν κι όλας....?????

Ως εκ τούτου το προβλεπόμενο πεδίο (20) της Α.Π.Δ.

20

Α.Μ.Κ.Α.

για μισθολογική περίοδο από 01/06/2009 και εφεξής καθίσταται υποχρεωτικό και ως εκ τούτου δεν θα παραλαμβάνεται Α.Π.Δ. εφόσον το σχετικό πεδίο δεν είναι συμπληρωμένο.

Προκειμένου λοιπόν οι εργοδότες να υποβάλουν Α.Π.Δ. για μισθολογική περίοδο Β΄ τριμήνου /2009 και εφεξής , θα πρέπει να φροντίσουν , ώστε για όσους απασχολούν με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και ασφαλίζονται στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για οποιοδήποτε λογαριασμό ή κλάδο κοινωνικής ασφάλισης να έχει αποδοθεί Α.Μ.Κ.Α. στους ασφαλισμένους ή να υπάρχει φροντίδα για την έκδοσή του.

Δημήτρη, το λέει καθαρά.... Πιο καθαρά, δεν γίνεται.......

Πρώτον, πρέπει να είναι συμπληρωμένο το πεδίο....

Δεύτερον, οι εργοδότες πρέπει να φροντίζουν ώστε να αποδίδεται ΑΜΚΑ στους εργαζομένους.....

Από τα πιο άνω, συμπεραίνω ότι, όταν ένας εργαζόμενος δεν έχει μεριμνήσει να πάρει ΑΜΚΑ από το κύριο ταμείο ασφάλισής του, του χορηγεί ο εργοδότης και στη συνέχεια τον συμπληρώνει στην ΑΠΔ............... :P

ΠΡΟΣΟΧΗ

Τα παραπάνω συνεχίζουν και ισχύουν οπότε μεγάλη προσοχή: μέχρι 31/5/2009 πρέπει ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι να έχουν ΑΜΚΑ διότι αν κάποιος π.χ. αποχωρήσει στις 2/6/2009 και δεν έχει ΑΜΚΑ οι "έξυπνοι" του ΙΚΑ δεν θα στείλουν πίσω την εγγραφή με τις διορθώσεις (όπως δηλαδή ισχύει με τον Α.Μ. ΙΚΑ) αλλά δεν θα παραλαμβάνουν όλη την ΑΠΔ!!!

Και το κυριότερο: μην περιμένετε την 31/7 για να στείλετε την ΑΠΔ διότι μπορεί να πάτε φυλακή με αυτούς τους "έξυνπους" Έστω και ένας ΑΜΚΑ να σας λείπει δεν θα "φύγει" η ΑΠΔ και το πρόστιμο θα είναι σίγουρο...

doctor

Άμα σου λείπει κανένας ΑΜΚΑ, πάρε τηλ να σου δώσω εγώ..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site του ΑΜΚΑ είτε σέρνεται είτε δεν ανοίγει καν. Πάει τόσο γρήγορα όσο πάει η Πετραλιά στα 400 μ. με εμπόδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑ ΚΕΠ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΦΜ

ΚΑΛΑ! ΣΤΟ ΚΕΠ ΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ ΖΗΤΑΝΕ ΑΦΜ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠ'ΕΞΩ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 08:30 ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ "ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"!!!

Ο ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΑ! ΣΤΟ ΚΕΠ ΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ ΖΗΤΑΝΕ ΑΦΜ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠ'ΕΞΩ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 08:30 ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ "ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"!!!

Ο ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ!

Έτσι μου'ρχεται να ...κλείσω τα ΚΕΠ μέχρι τις ευρωεκλογές...

Το site παρέδωσε το πνεύμα:

amka.gr

404 - File or directory not found.

The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site του ΑΜΚΑ είτε σέρνεται είτε δεν ανοίγει καν. Πάει τόσο γρήγορα όσο πάει η Πετραλιά στα 400 μ. με εμπόδια...

:D

Σερνοτανε πολυ. Τωρα ειναι οκ. Βρηκα και τυπωσα μαζεμενους ΑΜΚΑ 7 εργαζομενων χωρις διακοπη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και γω μια ερώτηση πάνω στο θέμα ως άσχετου άσχτος με το αντικείμενο

σε εταιρία βάζουμε τον αριθμο μητρώου ΙΚΑ (απο το βιβλιάριο) και μας βγαίνει άλλο άτομο

απο γυναίκα ελληνικής ιθαγένειας

άνδρας μάλλον αφρικανικής καταγωγής λόγο ονόματος

τι κανουμε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΑΠΟ 04/05/09 ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΤΑ ΚΕΠ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΑΜΚΑ , ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ(ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ,ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ)

ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΙΚΑ

ΑΦΜ

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ουτε το νεο συστημα μου εβγαλε τιποτε

και το παλιο με τον αριθμο του ΙΚΑ μου εβγαζε άλλα αντι άλλων

Το ενδεχόμενο να σου έδωσε το ΑΜΑ του συζύγου (που μπορεί να είναι & αφρικανός) ή να έχει προχωρήσει σε καμιά επέμβαση φύλου πριν την πρόσληψη το εξετάσες ? :D

Νομίζω ότι θα βγάλεις πιο γρήγορα άκρη απ'ότι με το ΗΔΙΚΑ...!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι παντρεμένη !!!!!!!

για αλλαγη φύλου δεν ξέρω ?????

το βιβλιάριο του ΙΚΑ το ειχα εμπρός μου άρα μάλλον και αυτη η περίπτωση δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...