Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest bdimitriosb

λανθασμενες εισφορες εργοδοτη προς ΤΣΜΕΔΕ

Question

Guest bdimitriosb

καλημερα σας. η ερωτηση μου ειναι η εξης:

ζητησα 2 βεβαιωσεις απο την εταιρια που εργαζομουν μεχρι και πριν απο μισο χρονο περιπου...μια για ολο το 2007 και μια για τους μηνες του 2008 που εργαζομουν εκει πριν φυγω..στις βεβαιωσεις αυτες παρουσιαζονται οι εισφορες που εχουν αποδοθει στο ΤΣΜΕΔΕ ανα κλαδο ασφαλισης (κυρια, επικουρικη, εφαπαξ και κλαδος υγιειας)...και οι οποιες εισφορες ειναι οι συνολικες (εργοδοτη + εργαζομενου).

Διαπιστωνω λοιπον πως το συνολικο νουμερο που παρουσιαζεται ( αλλα και τα επιμερους νουμερα σε καθε κλαδο) ειναι διαφορετικο απο αυτο που θα επρεπε να ειναι με βαση τους υπολογισμους μου για τους οποιους ειμαι 100% σιγουρος.

Γνωριζοντας πως οι εισφορες εργαζομενου που παρακρατηθηκαν απο το μισθο μου ειναι σωστες αφου ειχα φροντισει να εχω πριν λιγο καιρο μια αναλυση αυτων και τις τσεκαρα, ειναι προφανες πως εχει γινει λαθος στις εισφορες εργοδοτη.

Κατι που δεν με παραξενεψε αφου ειχανε γινει πολλα λαθη στις εισφορες μου κατα τη διαρκεια του χρονου, τα οποια εκ των υστερων τα λυναμε με συννενοηση, αλλα φαινεται πως δεν γινονταν οι αντιστοιχες διορθωτικες κινησεις για τις εισφορες του εργοδοτη.

Εχω μιλησει ηδη με το τμημα προσωπικου της εταιριας ( η μισθοδοσια δεν κρατιεται στο λογιστηριο της εταιριας αλλα ειναι outsourcing).....αλλα θελω και τη γνωμη σας...

Ειναι δυνατον να γινει αναδρομικη καταβολη αυτων των εισφορων προς το ΤΣΜΕΔΕ εστω και με καποιο πεναλτυ, για να μη χασω αυτες τις εισφορες ?...

και πως μπορουν να κατανεμηθουν οι εισφορες αυτες στους μηνες του 2007 που πραγματικα αφορουν, απο τη στιγμη που με τοσα λαθη που ειχαν κανει στις δικες μου εισφορες, καθε μηνα γινονταν και ενας συμψηφισμος και μπαινο-εβγαιναν αναδρομικα, ωστε στο τελος της χρονιας το συνολο να ειναι σωστο.

σημειωση ----- για να ειμαι και πιο ακριβης, ο εργοδοτης θα επρεπε να ειχε καταβαλει για ολο το 2007 περιπου 750 ευρω περισσοτερες εισφορες.

ευχαριστω εκ των προτερων για την προσοχη σας και πιθανες απαντησεις. ναστε καλα.

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Απο την στιγμη που εισαι μισθωτος δεν εχεις εσυ προβλημα με το ΤΣΜΕΔΕ αλλα ο εργοδοτης.

Το προβλημα πρεπει να το λυσει ο εργοδοτης.

Φυσικα και μπορουν να πληρωθουν με προσαυξησεις αυτες οι διαφορες.

Εαν εχεις χρονο δωσε καποια στοιχεια για να δουμε που γινεται το λαθος.

• 0
Guest bdimitriosb

Ευχαριστω για την απαντηση Τασο...οπως προφανως γνωριζεις οι εισφορες μισθωτων υπολογιζονται ως ποσοστο των μικρων αποδοχων...για την ακριβεια 15,82% των μικτων αποδοχων ειναι οι εισφορες του εργαζομενου και 20,63% οι εισφορες του εργοδοτη, συνολο 36,45% (εισφορα σε χρημα στο ΙΚΑ, αλλο καπελλο, δεν ασχολουμαστε). υπαρχει λοιπον μια σταθερη αναλογια των ποσοστιαιων κρατησεων εργαζομενου - εργοδοτη και γνωριζοντας τη μια κατηγορια, μπορεις να υπολογισεις ευκολα και την αλλη και να βρεις και το συνολο.

απο τις αναλυσεις μισθοδοσιας που επαιρνα καθε μηνα και τσεκαρα, συμπερανα οτι ειναι σιγουρα οκ οι δικες μου εισφορες με βαση τα ισχυοντα ποσοστα κρατησεων, αφου οποια λαθη γινονταν διορθωνονταν στην αμεσως επομενη μισθοδοσια, ειτε μεμεγαλυτερες ειτε με μικροτερες κατα περιπτωση εισφορες.

παιρνω τη βεβαιωση με το συνολο εισφορων και βλεπω οτι ειναι μικροτερη απο οτι θα επρεπε και μαλιστα κατα ενα σημαντικο νουμερο. το ασχημο της υποθεσης ειναι πως ο εργοδοτης σε λιγες εβδομαδες θα παυει να υφισταται λογω απορροφησης απο αλλη εταιρια.

• 0

Χωρις να εχω στοιχεια μπροστα μου δεν μπορω να πω τιποτα.

Περσι ηταν μια χρονια μπαχαλο με το ΤΣΜΕΔΕ για ολους.

Δεν βλεπω να μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.

Συννενοηση με τον λογιστη του εργοδοτη.

Το πολυ-πολυ μια επισκεψη και στο ΤΣΜΕΔΕ.

• 0

Επαναφέρω.

Η προσαύξηση για καταβολή εισφορών ΤΣΜΕΔΕ

εκπρόθεσμα είναι 3% σε όλο το ποσό?

Ευχαριστώ.

• 0
Επαναφέρω.

Η προσαύξηση για καταβολή εισφορών ΤΣΜΕΔΕ

εκπρόθεσμα είναι 3% σε όλο το ποσό?

Ευχαριστώ.

Σε περίπτωση καθυστέρησης πέραν των ανωτέρω προθεσμιών οι εισφορές και των ελευθέρων επαγγελματιών και των μισθωτών, πληρώνονται με τιμές που ισχύον κατά την ημερομηνία εξόφλησης, επιπλέον δε επιβαρύνονται με πρόσθετο τέλος που ανέρχεται σε

1. 3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης και στη συνέχεια

2. 1% για κάθε επόμενο μήνα περαιτέρω καθυστέρηση.

http://www.tsmede.gr/indexx.asp?page=1

• 0

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα.

Τα νέα πρόσθετα τέλη με τι ποσοστό υπολογίζονται?

Κάτι έμαθα για 0,6708%. Ισχύει για κάθε μήνα καθυστέρησης?

Ευχαριστώ

Ελένη

• 0

·ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΩΝ ΤΕΛΩΝ.

Μηνιαίο Επιτόκιο

Οι οφειλές από 01.01.2013 επιβαρύνονται με πρόσθετα τέλη ίσα με το τρέχον επιτόκιο αναχρηματοδότησης της ΕΚΤ πλέον 800 μονάδων βάσης (+8%) σε ετήσια βάση.    

( Τρέχον επιτόκιο ΕΚΤ + Ετήσια πρόσθετα τέλη ) / 12

( 0,05% + 8,00% ) / 12 = 0,6708%  ( Από 01/06/2014 )

( Παλαιότερο επιτόκιο ΕΚΤ + Ετήσια πρόσθετα τέλη ) / 12

( 0,25% + 8,00% ) / 12 = 0,6875%  ( Από 13/11/2013 )