Sign in to follow this  
Followers 0
Ευσταθίου Απόστολος

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ Ε.Ε. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ?

8 posts in this topic

Ο Νομικός σύμβουλος μεγάλης Ελληνικής Τράπεζας, απέρριψε το αίτημα ανοιγματος τραπεζικού Λογαριασμού στο όνομα μίας Ετερόρρυθμης επιχείρησης, προβάλλοντας ως πρόσχημα, τάχα ότι ο Εμπορικός νόμος απαγορεύει την εμφάνιση και του ονόματος του ετερόρρυθμου εταίρου στην επωνυμία της επιχείρισης.

Αν είναι πράγματι έτσι, τότε αναρωτιέμαι πως το Πρωτοδικείο αλλά και το Επιμελητήριο δεν απαίτησαν το ίδιο.

Γνωρίζει επ' αυτού κάτι κάποιος συνάδελφος, ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Εμπορικός Νόμος δεν το απαγορεύει ρητά .. αλλά προβλέπει ότι η εμφάνιση του ονόματος του ετερορρύθμου στην επωνυμία τον καθιστά συνυπεύθυνο απέναντι σε τρίτους .. σαν να ήταν ομόρρυθμος.

Εταιρική επωνυμία

Στην παράγραφο 2 του άρθρου 23 του Εμπορικού Νόμου ορίζεται ότι η ετερόρρυθμη εταιρεία διευθύνεται «υπό εταιρικήν επωνυμίαν», που φέρει κατ' ανάγκη το όνομα ενός ή περισσοτέρων ομορρύθμων εταίρων. Και στο άρθρο 25 Ε.Ν. διατυπώνεται ο παραπάνω ορισμός πιο κατηγορηματικά: Το όνομα του (οποιουδήποτε) ετερόρρυθμου εταίρου «δεν δύναται να εισέλθει εις την εταιρικήν επωνυμίαν».

Συνεπώς, η επωνυμία της ετερόρρυθμης εταιρείας θα γίνει από ένα ή περισσότερα ονόματα ομόρρυθμων εταίρων με ενδεχόμενη προσθήκη και άλλων λέξεων ενδεικτικών του είδους της ασκούμενης επιχειρήσεως. Ακόμα, μπορεί να προστεθεί δίπλα στο όνομα ή τα ονόματα της επωνυμίας η ένδειξη «και Σία» (δηλαδή και συντροφιά), η οποία θα καλύπτει τους μη αναφερόμενους στην επωνυμία εταίρους, αδιάφορο αν αυτοί είναι ομόρρυθμοι ή ετερόρρυθμοι. Δεν αναφέρει κυρώσεις ό νόμος για την περίπτωση που το όνομα ενός ετερόρρυθμου εταίρου περιλήφθηκε στην εταιρική επωνυμία. Έχει γίνει δεκτό, όμως, από τη νομολογία ότι, σε τέτοια περίπτωση, ο ετερόρρυθμος αυτός εταίρος ευθύνεται απέναντι στους καλόπιστους τρίτους, όπως και κάθε ομόρρυθμος (απεριόριστα και σε ολόκληρο).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φορολογικά τι ισχύει άραγε για τον ετερόρρυθμο εταίρο που εμφανίζεται στην επωνυμία.

Εννοείς, αν πρέπει να του υπολογίσουμε επιχειρηματική αμοιβή;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Εμπορικός Νόμος δεν το απαγορεύει ρητά .. αλλά προβλέπει ότι η εμφάνιση του ονόματος του ετερορρύθμου στην επωνυμία τον καθιστά συνυπεύθυνο απέναντι σε τρίτους .. σαν να ήταν ομόρρυθμος.

το

Το όνομα του (οποιουδήποτε) ετερόρρυθμου εταίρου «δεν δύναται να εισέλθει εις την εταιρικήν επωνυμίαν».
είναι άρρητο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α.Π. 985/1983

Ομόφωνη είναι η άποψη ότι ο ετερόρρυθμος ετα/ιρος, το όνομα του οποίου έχει περιληφθει στην εταιρική επωνυμία, αν και ευθύνεται ως ομόρρυθμος βάσει του άρθρου 28 ΕμπΝ, δεν μεταβάλλεται σε ομόρρυθμο .....

Share this post


Link to post
Share on other sites
το .. είναι άρρητο;

Στο βαθμό που η είσοδος του ονόματος δεν συνεπάγεται ακυρότητα του καταστατικού .. μάλλον .. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εννοείς, αν πρέπει να του υπολογίσουμε επιχειρηματική αμοιβή;

Ναι γιαυτό ρωτάω, αν και με τις απαντήσεις που ακολουθούν μου λύθηκε η απορία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.