Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΜΠΜΕ: ΣΧΕΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ ΜΜΕ ΕΜΠΟΡΙΟΥ


επισκέπτη GIORGOSLAG

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ, ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ Ο ΥΠ.ΑΝ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12-11-08 ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ βλ. www.tempme.gr/bank_proposal_081105.pdf ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ "ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ".

ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ, ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ Ο ΥΠ.ΑΝ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12-11-08 ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ βλ. www.tempme.gr/bank_proposal_081105.pdf ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ "ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ".

ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Ζουμε στην χωρα οχι της επαγγελιας αλλα της εξαγγελιας

Μην βιαζεσαι . ο συνηθης χρονος υλοποιησης των εξαγγελιων ειναι 2 με 3 χρονια

Ειναι κατι σαν τις κινητες γιορτες απλα αυτες πανε αναλογα με τον χρονο των εκλογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την άλλη Κυριακή δημοσιεύεται ο οδηγός εφαρμογής στις κυριακατικες εφημερίδες και από 1/12 αρχίζουν οι αιτήσεις. Μην τα μηδενιζουμε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Την άλλη Κυριακή δημοσιεύεται ο οδηγός εφαρμογής στις κυριακατικες εφημερίδες και από 1/12 αρχίζουν οι αιτήσεις. Μην τα μηδενιζουμε όλα

Είναι αλήθεια πως μας αρέσει να γκρινιάζουμε για όλα , ΑΛΛΑ ...... πες μου έναν λόγο να πανηγυρίζω που το ίδιο το Κράτος με στέλνει προς τον δανεισμό αντί να σπρώξει ζεστό χρήμα στην πραγματική οικονόμια (tredi όρος).........???????

Δε λέω και εμείς σκεφτόμαστε να μπούμε γιατί από μπακαγιόκο δεν υπάρχει μία στο ταμείο , αλλά για στάσου , έτσι βοηθάει το Κράτος έναν από τους βασικούς αιμοδότες της Ελληνικής Οικονομίας τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, οδηγώντας τους στις ανοιχτές αγκάλες των τραπεζών ??

Για μένα Δάνειο παραμένει να είναι ανεξαρτήτως(βραχυπρόθεσμων) όρων .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είναι αλήθεια πως μας αρέσει να γκρινιάζουμε για όλα , ΑΛΛΑ ...... πες μου έναν λόγο να πανηγυρίζω που το ίδιο το Κράτος με στέλνει προς τον δανεισμό αντί να σπρώξει ζεστό χρήμα στην πραγματική οικονόμια (tredi όρος).........???????

Δε λέω και εμείς σκεφτόμαστε να μπούμε γιατί από μπακαγιόκο δεν υπάρχει μία στο ταμείο , αλλά για στάσου , έτσι βοηθάει το Κράτος έναν από τους βασικούς αιμοδότες της Ελληνικής Οικονομίας τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, οδηγώντας τους στις ανοιχτές αγκάλες των τραπεζών ??

Για μένα Δάνειο παραμένει να είναι ανεξαρτήτως(βραχυπρόθεσμων) όρων .....

..γατί γνωρίζετε άλλο τρόπο να χρηματοδοτηθούν οι επιχειρήσεις εκτός από την θεσμοθετημένη διαδικασία των τραπεζων?

..την ένοια περί του δανεισμού δεν την ανταλαμβάνομαι όπως την ενοείται.. (ανεξαρτήτως(βραχυπρόθεσμων) όρων .....)

βέβαια υπάρχει και η σοσιαλιστική αντίληψη περί του δανεισμού.. κρατικοποίηση των τραπεζών και χορήγηση στα κομματόσκυλα, να, ένα τύπου Βενεζουέλας και Κούβας, ή μάλλον καλύτερα να χρηματοδοτεί ο Τσίπ(ου)ρας με την λαική Συνεέλευση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..γατί γνωρίζετε άλλο τρόπο να χρηματοδοτηθούν οι επιχειρήσεις εκτός από την θεσμοθετημένη διαδικασία των τραπεζων?

..την ένοια περί του δανεισμού δεν την ανταλαμβάνομαι όπως την ενοείται.. (ανεξαρτήτως(βραχυπρόθεσμων) όρων .....)

βέβαια υπάρχει και η σοσιαλιστική αντίληψη περί του δανεισμού.. κρατικοποίηση των τραπεζών και χορήγηση στα κομματόσκυλα, να, ένα τύπου Βενεζουέλας και Κούβας, ή μάλλον καλύτερα να χρηματοδοτεί ο Τσίπ(ου)ρας με την λαική Συνεέλευση..

Οικονομολόγος δεν είμαι , απλά με την κοινή (χωριάτικη αν θές) λογική μου κάθομαι και σκέφτομαι γιατί το κράτος να μην σπρώξει ζεστό χρήμα μέσω πχ των οφειλών του Δημοσίου στις επιχειρήσεις ???? (σου λέω το πιο απλό) .

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανακουφισθούν και οι επιχειρήσεις και οι μισθωτοί , έλα μου όμως που σκέφτονται πιο πολύ τον προϋπολογισμό .......

Μέσω του ταμείου εγγυοδοσίας πιστεύω απλώς ότι το πρόβλημα μετατίθεται χρονολογικά ή μήπως πιστεύετε ότι η οικονομία μας θα πάει καλύτερα ή καόμη στην καλύτερη πάλι εμείς θα επιβαρυνθούμε αν κάποια επιχείρηση δεν μπορεί να αποπληρώσει το δάνειο της (και πάλι με την απλή λογική μου) .

Αν δεν κάνω λάθος κολοσσοί Τραπεζικοί οργανισμοί στην μητρόπολη του (κακού) καπιταλισμού ζήτησαν σωτηρία μέσω κρατικοποίησης , για να μη αναφέρθω σε λοιπές βιομηχανίες που ζητάνε τη βοήθεια του Κράτους (αυτοί βέβαια θα την έχουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Την άλλη Κυριακή δημοσιεύεται ο οδηγός εφαρμογής στις κυριακατικες εφημερίδες και από 1/12 αρχίζουν οι αιτήσεις. Μην τα μηδενιζουμε όλα

Ποια ακριβώς μηδενίζουμε αγαπητέ ???????

Τα υπό του μηδενός , μηδενίζονται ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..γατί γνωρίζετε άλλο τρόπο να χρηματοδοτηθούν οι επιχειρήσεις εκτός από την θεσμοθετημένη διαδικασία των τραπεζων?

..την ένοια περί του δανεισμού δεν την ανταλαμβάνομαι όπως την ενοείται.. (ανεξαρτήτως(βραχυπρόθεσμων) όρων .....)

βέβαια υπάρχει και η σοσιαλιστική αντίληψη περί του δανεισμού.. κρατικοποίηση των τραπεζών και χορήγηση στα κομματόσκυλα, να, ένα τύπου Βενεζουέλας και Κούβας, ή μάλλον καλύτερα να χρηματοδοτεί ο Τσίπ(ου)ρας με την λαική Συνεέλευση..

Κομματόσκυλα σαν τα δικά μας δεν υπάρχουν πουθενά αλλου στον κόσμο , είμαστε ίσως η μοναδική χώρα που δεν έχουμε πολιτικούς , αλλα μόνο κομματόσκυλα , τα οποία κομματόσκυλα πληρώνουμε ακριβά , πολύ ακριβά και εκτός απο αυτά που τους πληρώνουμε , κλέβουν μετά και τα υπόλοιπα .

Για τα περι δανεισμου με σοσιαλιστικες η μη αντιλήψεις και κρατικοποιήσεις τραπεζών , δεν γνωρίζω να σας πώ κατι .

Εγω αυτό που λέω είναι πως πρέπει τα εκατομμύρια ευρώ που φάγανε τα κομματόσκυλα, απο το σκάνδαλο της μονής βατοπεδίου, να επιστραφουν και να δοθούν για την ενίσχυση της οικονομίας και να μπούν φυλακή οι κλέφτες .

Συμφωνείτε????????????????

Στην συνέχεια θα αναφέρομαι σε καθε ενα σκάνδαλο μικρό ή μεγάλο, ξεχωριστα και θα ζηταω την επιστροφή των χρημάτων που κλάπηκαν και φαγώθηκαν .

Φαντάζεστε ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Την άλλη Κυριακή δημοσιεύεται ο οδηγός εφαρμογής στις κυριακατικες εφημερίδες και από 1/12 αρχίζουν οι αιτήσεις. Μην τα μηδενιζουμε όλα

Απλα τωρα που θα τροφοδοτησει τις τραπεζες , μεσα σε μια βδομαδα ετοιμαζουν εντυπο ανοιγει ο οδηγος δημοσιευεται σε εφημεριδες

Αραγε ειναι κανεις Πελοποννησιος στο φορουμ να μας πει εαν αναλογα εχουν τρεξει και το "σχεδιο ανασυγκροτησης της περιοχης απο τις πυρκαγιες του 2007?

Και αυτο ειναι ενα παραδειγμα , εαν δεν πειστεις πεστο μου να σου αναφερω και πολλα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..γατί γνωρίζετε άλλο τρόπο να χρηματοδοτηθούν οι επιχειρήσεις εκτός από την θεσμοθετημένη διαδικασία των τραπεζων?

..την ένοια περί του δανεισμού δεν την ανταλαμβάνομαι όπως την ενοείται.. (ανεξαρτήτως(βραχυπρόθεσμων) όρων .....)

βέβαια υπάρχει και η σοσιαλιστική αντίληψη περί του δανεισμού.. κρατικοποίηση των τραπεζών και χορήγηση στα κομματόσκυλα, να, ένα τύπου Βενεζουέλας και Κούβας, ή μάλλον καλύτερα να χρηματοδοτεί ο Τσίπ(ου)ρας με την λαική Συνεέλευση..

Το κρατος σημερα πρεπει να παραδεχτουμε οτι στηριζει τον μικρομεσαιο

Του κατηργησε το αφορολογητο , του εβαλε το ΕΤΑΚ , του εβαλε την ρητρα καυσιμου , του διατηρισε την βενζινη στο 1 ευρω , του αυξησε την προκαταβολη του φορου ,τον περαιωνει για να μην ελεγθει ,

του ρυθμιζει τα ληξιπροθεσμα.

Εχει κανει τοσα πολλα που τωρα ηρθε η ωρα της στηριξης μεσω των τραπεζων , οι οποιες μην ξεχνιομαστε πριν 2 μηνες στελνανε επιστολες με προεγκρισεις που ποτε δεν ειχαμε ζητησει και τωρα εχουν κλεισει ερμητικα τις στροφιγγες διογνωνοντας το προβλημα στην αγορα

Οσο για την κρατικοποιηση η ιδιωτικοποιηση των τραπεζων τα 5 δις που θα δωσει για να μπει στο κεφαλαιο τους τι ειναι ?

Ξαναγοραζουν αυτα που ειχαν πουλησει πριν λιγο καιρο .

Ειναι αποδειξη του ποσο σωστα επραξαν οταν ιδιωτικοποιουσαν ασυστολα

Αει σιχ(κ)τιρ ....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το κρατος σημερα πρεπει να παραδεχτουμε οτι στηριζει τον μικρομεσαιο

Του κατηργησε το αφορολογητο , του εβαλε το ΕΤΑΚ , του εβαλε την ρητρα καυσιμου , του διατηρισε την βενζινη στο 1 ευρω , του αυξησε την προκαταβολη του φορου ,τον περαιωνει για να μην ελεγθει ,

του ρυθμιζει τα ληξιπροθεσμα.

Εχει κανει τοσα πολλα που τωρα ηρθε η ωρα της στηριξης μεσω των τραπεζων , οι οποιες μην ξεχνιομαστε πριν 2 μηνες στελνανε επιστολες με προεγκρισεις που ποτε δεν ειχαμε ζητησει και τωρα εχουν κλεισει ερμητικα τις στροφιγγες διογνωνοντας το προβλημα στην αγορα

Οσο για την κρατικοποιηση η ιδιωτικοποιηση των τραπεζων τα 5 δις που θα δωσει για να μπει στο κεφαλαιο τους τι ειναι ?

Ξαναγοραζουν αυτα που ειχαν πουλησει πριν λιγο καιρο .

Ειναι αποδειξη του ποσο σωστα επραξαν οταν ιδιωτικοποιουσαν ασυστολα

Αει σιχ(κ)τιρ ....................

όπως έχω ξαναγράψει δεν λαμβάνω την έδρα της υπεράσπισης, με ..ερεθίζει το θέμα.. και για αυτό καθέτω και τις δικές μου σκέψεις..

στα παραπάνω που γράφεται..

Το κρατος σημερα πρεπει να παραδεχτουμε οτι στηριζει τον μικρομεσαιο

Του κατηργησε το αφορολογητο ,

σε μια γενικευμένη φοροδιαφυγή είναι μια ..λύση, άδικη, αλλά λύση.

του εβαλε το ΕΤΑΚ ,

κατήργησε το Φ.Μ.Α.Π, φόρο ακινήτων .. είναι μικρή η επιβάρυνση

του εβαλε την ρητρα καυσιμου ,

ε και,

του διατηρισε την βενζινη στο 1 ευρω ,

ε και,

του αυξησε την προκαταβολη του φορου ,

πρόκειται περί συμψηφισμού..

τον περαιωνει για να μην ελεγθει ,

έχει να κάνει με το παραπάνω, την γενικευμένη διαφθορά..

του ρυθμιζει τα ληξιπροθεσμα,

ε, και

το ανάθεμα, όπως το διατυπώνεις αλλά και το διαβάζω σε πολλές δημοσιεύσεις, είναι το νερό στο μύλο αυτού που πηδάει το πολίτη, αυτό θέλουν, να ξεχειλίσει η οργή σου.. για να έρθει ο Σωτήρας..

η ελευθερία και η συμμετοχή στο πλούτο διεκδικείται με τη γνώση την εκπαίδευση της νέας γενιάς.. στην εκπαίδευση του νέου πολίτη βρίσκεται το πρόβλημα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οικονομολόγος δεν είμαι , απλά με την κοινή (χωριάτικη αν θές) λογική μου κάθομαι και σκέφτομαι γιατί το κράτος να μην σπρώξει ζεστό χρήμα μέσω πχ των οφειλών του Δημοσίου στις επιχειρήσεις ???? (σου λέω το πιο απλό) .

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανακουφισθούν και οι επιχειρήσεις και οι μισθωτοί , έλα μου όμως που σκέφτονται πιο πολύ τον προϋπολογισμό .......

Μέσω του ταμείου εγγυοδοσίας πιστεύω απλώς ότι το πρόβλημα μετατίθεται χρονολογικά ή μήπως πιστεύετε ότι η οικονομία μας θα πάει καλύτερα ή καόμη στην καλύτερη πάλι εμείς θα επιβαρυνθούμε αν κάποια επιχείρηση δεν μπορεί να αποπληρώσει το δάνειο της (και πάλι με την απλή λογική μου) .

Αν δεν κάνω λάθος κολοσσοί Τραπεζικοί οργανισμοί στην μητρόπολη του (κακού) καπιταλισμού ζήτησαν σωτηρία μέσω κρατικοποίησης , για να μη αναφέρθω σε λοιπές βιομηχανίες που ζητάνε τη βοήθεια του Κράτους (αυτοί βέβαια θα την έχουν).

Ο Αποστόλης λέει ότι δεν είναι Οικονομολόγος.

Αυτοί που έγραψαν το συνημμένο, είναι! (Και μάλιστα σπουδαίοι)

Έχω την εντύπωση ότι πάνω-κάτω λένε τα ίδια με τον Αποστόλη.

EUROMEMORANDUM_2008.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...........................................

η ελευθερία και η συμμετοχή στο πλούτο διεκδικείται με τη γνώση την εκπαίδευση της νέας γενιάς.. στην εκπαίδευση του νέου πολίτη βρίσκεται το πρόβλημα ..

Αγαπητέ Σωτήρη διαφωνώ αλλά μου αρέσει !!

Λες για το αφορολόγητο ότι είναι λύση , λύση ξέρω και εγώ να προτείνω τέτοια , πχ να πληρώνουμε επειδή ανοίγουμε ή διατηρούμε επιχείρηση 150 ευρώ για την συμμετόχη μας στην οικονομία ........

Κατήργησε τον ΦΜΑΠ που τον πλήρωναν πόσοι άραγε ? και ήρθε το ΕΤΑΚ που το πληρώνουμε όλοι , γιατί να επιβαρυνιώ έστω και λίγα και αυτά τα χρήματα να μην τα ρίξω στην πραγματική οικονομία από όπου θα πάρει και το Κράτος ?

Συνεχίζω άλλη ώρα !!....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
όπως έχω ξαναγράψει δεν λαμβάνω την έδρα της υπεράσπισης, με ..ερεθίζει το θέμα.. και για αυτό καθέτω και τις δικές μου σκέψεις..

στα παραπάνω που γράφεται..

Το κρατος σημερα πρεπει να παραδεχτουμε οτι στηριζει τον μικρομεσαιο

Του κατηργησε το αφορολογητο ,

σε μια γενικευμένη φοροδιαφυγή είναι μια ..λύση, άδικη, αλλά λύση.

του εβαλε το ΕΤΑΚ ,

κατήργησε το Φ.Μ.Α.Π, φόρο ακινήτων .. είναι μικρή η επιβάρυνση

του εβαλε την ρητρα καυσιμου ,

ε και,

του διατηρισε την βενζινη στο 1 ευρω ,

ε και,

του αυξησε την προκαταβολη του φορου ,

πρόκειται περί συμψηφισμού..

τον περαιωνει για να μην ελεγθει ,

έχει να κάνει με το παραπάνω, την γενικευμένη διαφθορά..

του ρυθμιζει τα ληξιπροθεσμα,

ε, και

το ανάθεμα, όπως το διατυπώνεις αλλά και το διαβάζω σε πολλές δημοσιεύσεις, είναι το νερό στο μύλο αυτού που πηδάει το πολίτη, αυτό θέλουν, να ξεχειλίσει η οργή σου.. για να έρθει ο Σωτήρας..

η ελευθερία και η συμμετοχή στο πλούτο διεκδικείται με τη γνώση την εκπαίδευση της νέας γενιάς.. στην εκπαίδευση του νέου πολίτη βρίσκεται το πρόβλημα ..

Συγνώμη Σωτήρη αλλα διαφωνώ κάθετα .

Ο νέος πολίτης απο κάποιον εκπαιδεύεται , εκεί είναι το πρόβλημα .

Διότι όλους του παράνομους φοροεισπρακτικούς τρόπους του κράτους , εσύ τους βλέπεις ως λογικά μέτρα κατα της γενικευμένης φοροδιαφυγής και διαφθοράς .

Ενα απλο παράδειγμα :

Δεν καταφέραμε να εισπράξουμε απο τους μεσαιο μεγαλο ιδιοκτητες ακινητων ΦΜΑΠ , οπότε λογω ανικανοτητας φερνουμε το ΕΤΑΚ.

Μα αυτη δεν ειναι λογική και προγραματισμος , αυτά είναι προχειρότητες και δουλειες του ποδαριου.

Με τετοια εκπαίδευση του νέου πολίτη λογικό είναι ο πήδουλας του νερόμυλου να μην σταματήσει ποτέ το πήδημα , ακόμα και σε μακρά περίοδο ξηρασίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφου διαφωνησω και εγω με το SOTIRI

να πω οσον αφορα τα κομματοσκυλα

οτι η δουλειά δεν ειναι ντροπη ρε παιδια,

ενα επαγελμα ειναι και αυτο , γιατι το αντιμετωπιζετε ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απλα τωρα που θα τροφοδοτησει τις τραπεζες , μεσα σε μια βδομαδα ετοιμαζουν εντυπο ανοιγει ο οδηγος δημοσιευεται σε εφημεριδες

Αραγε ειναι κανεις Πελοποννησιος στο φορουμ να μας πει εαν αναλογα εχουν τρεξει και το "σχεδιο ανασυγκροτησης της περιοχης απο τις πυρκαγιες του 2007?

Και αυτο ειναι ενα παραδειγμα , εαν δεν πειστεις πεστο μου να σου αναφερω και πολλα αλλα

Το πρόγραμμα εαν εξαιρέσεις εμας που φθάσαμε στα όριά μας προκειμένου να προλάβουμε τις προθεσμίες προκειμένου να συντάξουμε τα έντυπα, θα έλεγα ότι πήγε καλά και έδωσε ανάσα στις επιχειρήσεις. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη όσο λάθος είναι να σφυρίζομε αδιάφορα ότι όλα βαίνουν καλώς άλλο τόσο λάθος είναι να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το πρόγραμμα εαν εξαιρέσεις εμας που φθάσαμε στα όριά μας προκειμένου να προλάβουμε τις προθεσμίες προκειμένου να συντάξουμε τα έντυπα, θα έλεγα ότι πήγε καλά και έδωσε ανάσα στις επιχειρήσεις. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη όσο λάθος είναι να σφυρίζομε αδιάφορα ότι όλα βαίνουν καλώς άλλο τόσο λάθος είναι να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Εγω Δημητρη μου διαβασα τα παρακατω αρθρα και πιαστηκα

Ειναι τοσο διαφορετικα τα πραγματα ?

Σχέδιο για τα καμένα έπειτα από 15 μήνες

Αποσπασμα απο ενα αλλο αρθρο:

Στα 2,23 δισ. ευρώ το αναπτυξιακό σχέδιο για τις πυρόπληκτες περιοχές Υπό την προεδρία του πρωθυπουργού συνεδρίασε η Κυβερνητική Επιτροπή, με αντικείμενο το αναπτυξιακό σχέδιο για τις περιοχές που επλήγησαν από τις πυρκαγιές του 2007. Από την πλευρά του, ο υπουργός Οικονομίας Γ. Αλογοσκούφης, που ενημέρωσε την Κυβερνητική Επιτροπή, τόνισε ότι για το σχέδιο προβλέπονται πάνω από ένα δισ. ευρώ, ενώ ήδη έχει εκταμιευτεί περίπου ένα ακόμη δισ. ευρώ για βραχυπρόθεσμα μέτρα που έχουν υλοποιηθεί.

Ο κ. Αλογοσκούφης ανέφερε ότι στόχος είναι να βελτιωθούν οι υποδομές και να υπάρξει ανάπτυξη στις περιοχές με βάση τα συγκριτικά τους πλεονεκτήματα. Ο υπουργός Οικονομίας ανέφερε ακόμη, ότι έτσι θα βελτιωθεί το επίπεδο ζωής των κατοίκων και πως το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί μέχρι τα τέλη του 2009 και τις αρχές του 2010.

Ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος υπογράμμισε ότι η κυβέρνηση είναι συνεπής στις εξαγγελίες της και πως το σχέδιο για την ανασυγκρότηση των περιοχών θα ολοκληρωθεί πριν τελειώσει το ΕΣΠΑ, με στόχο την ανάπτυξή τους με βάση και τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί λόγω των φυσικών καταστροφών.

Ο κ. Παυλόπουλος υπογράμμισε ότι το σχέδιο θα μπει σε διαβούλευση σε αποκεντρωμένο επίπεδο, δηλαδή δίπλα στους πολίτες και τις κοινωνίες και με τη συμμετοχή της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Αυτή είναι και η ουσιώδης διαφορά, υπογράμμισε ο κ. Παυλόπουλος, με τα μέτρα που έχει εξαγγείλει η αξιωματική αντιπολίτευση, την οποία κατηγόρησε ότι με το σχέδιο που παρουσίασε δημιουργεί πρόσθετες γραφειοκρατικές δομές που μπορεί να προκαλέσουν προσκόμματα, ενώ δεν έχει κανένα προϋπολογισμό. Αυτό που προωθεί η κυβέρνηση είναι συγκεκριμένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια και το τελευταίο ευρώ, κατέληξε ο υπουργός Εσωτερικών.

Η δαπάνη θα ανέλθει σε 2,23 δισ. ευρώ

Επίσης, το Ειδικό Πλαίσιο Ανασυγκρότησης των περιοχών που επλήγησαν από τις πυρκαγιές του καλοκαιριού του 2007, παρουσίασε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ.Γιώργος Αλογοσκούφης.

Το σύνολο της δαπάνης θα ανέλθει σε 2,23 δισ. ευρώ και το Ειδικό Πλαίσιο Ανασυγκρότησης των περιοχών στηρίζεται σε επτά άξονες:

-Την κάλυψη των στεγαστικών αναγκών.

-Την αποκατάσταση του φυσικού περιβάλλοντος.

-Την προώθηση του πολιτισμού.

-Την αποκατάσταση του πολεοδομικού ιστού.

-Την ανάπτυξη υποδομών.

-Την ανάπτυξη και την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας.

-Την προώθηση του τουρισμού.

Επιμέρους έργα υλοποιούνται ήδη ενώ με το Ειδικό Πλαίσιο Ανασυγκρότησης θα προωθηθούν και νέες δράσεις βραχυπρόθεσμου και μεσοπρόθεσμου χαρακτήρα.

Στόχος είναι το μεγαλύτερο μέρος των δράσεων να έχουν αναπτυχθεί στο σύνολό τους ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος τους έως τις 31/12/2009.

Το προαναφερόμενο πλαίσιο θα οριστικοποιηθεί μετά τις σχετικές εισηγήσεις των τοπικών φορέων των περιοχών που επλήγησαν από τις πυρκαγιές το καλοκαίρι του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
όπως έχω ξαναγράψει δεν λαμβάνω την έδρα της υπεράσπισης, με ..ερεθίζει το θέμα.. και για αυτό καθέτω και τις δικές μου σκέψεις..

στα παραπάνω που γράφεται..

Το κρατος σημερα πρεπει να παραδεχτουμε οτι στηριζει τον μικρομεσαιο

Του κατηργησε το αφορολογητο ,

σε μια γενικευμένη φοροδιαφυγή είναι μια ..λύση, άδικη, αλλά λύση.

του εβαλε το ΕΤΑΚ ,

κατήργησε το Φ.Μ.Α.Π, φόρο ακινήτων .. είναι μικρή η επιβάρυνση

του εβαλε την ρητρα καυσιμου ,

ε και,

του διατηρισε την βενζινη στο 1 ευρω ,

ε και,

του αυξησε την προκαταβολη του φορου ,

πρόκειται περί συμψηφισμού..

τον περαιωνει για να μην ελεγθει ,

έχει να κάνει με το παραπάνω, την γενικευμένη διαφθορά..

του ρυθμιζει τα ληξιπροθεσμα,

ε, και

το ανάθεμα, όπως το διατυπώνεις αλλά και το διαβάζω σε πολλές δημοσιεύσεις, είναι το νερό στο μύλο αυτού που πηδάει το πολίτη, αυτό θέλουν, να ξεχειλίσει η οργή σου.. για να έρθει ο Σωτήρας..

η ελευθερία και η συμμετοχή στο πλούτο διεκδικείται με τη γνώση την εκπαίδευση της νέας γενιάς.. στην εκπαίδευση του νέου πολίτη βρίσκεται το πρόβλημα ..

Συμφωνώ με αυτά που γράφονται,αλλά ρε συνάδελφοι δεν ξέρετε οτι οταν φωνάξανε τον Αινστάιν

να κυβερνήσει την Αμερική, και κατ επεκταση τον κόσμο ,οτι οταν αρνήθηκε να αναλάβει την θέση,

του ζήτησαν να τους πεί τον τρόπο που θα κυβερνούσαν (Αυτοί οι ιδιοι και οι ιδιοι).Τους απάντησε

το πιο απλό, οτι δεν πρέπει ο κόσμος να έχει χρήμα στην παντελόνα.Γιατί αν δεν υπάρχει το ζεστό

θα σκέφτεσε πως θα ζήσεις και θα αφήνεις τους κυβερνωντες ύσηχους να σου τα παίρνουν και να

τους λες και ευχαριστώ.Το σχετικό ανέκδοτο με τα νομιστεράκια θα το ξέρετε πιστεύω.

Τώρα στην ουσία.Τι προτείνετε να γίνει εκτός απο το να πέσει καυτό χρήμα στην αγορά ?Για να στανιάρουμε όλοι.Και ένας τρόπος ειναι και αυτός με την επιδότηση του επιτοκίου,δεν ειναι βέβαια και ο μοναδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη enas politis

Παιδιά δεν έχετε καταλάβει ένα πράγμα. Ότι είμαστε τόσο βαθιά χωμένοι στα …(ξέρετε που)… που δεν μας σώζει τίποτα…Η κατάσταση της ελληνικής οικονομίας (κ λέγοντας ελληνική οικονομία δεν αναφέρομαι στους μεγαλοκαρχαρίες καπιταλιστές αλλά στον κάθε μεροκαματιάρη εργαζόμενο και τον μικρομεσαίο έλληνα επιχειρηματία που ναι αποτελεί την ραχοκοκαλιά της) είναι τόσο τραγική που όχι μόνο δεν θα στανιάρουμε όπως πιστεύει ο καβοντόρος αλλά θα μας πληρώνουν χρυσούς τα δισέγγονα των δισέγγονων μας…Τώρα αν εσάς σας αρκούν τονωτικές ενέσεις τύπου επιδότηση επιτοκίου και πράσινα άλογα μόνο και μόνο για να βάζουν ακόμα μεγαλύτερο επιτόκιο για καπέλο οι τράπεζες τι να πω…Αφού θα τα πληρώσουμε που θα τα πληρώσουμε…Μου θυμίζει τις περιπτώσεις των πολυταλαιπωρημένων και βαθιά βουτηγμένων στα χρέη αγροτών που βάζουν το χέρι στην τσέπη και αντί να βγάλουν κανά ευρώ να δώσουν στα πιτσιρίκια για χαρτζιλίκι βγάζουν λογής λογής χρεωστικά… Και τι κάνει το κράτος? Μα φυσικά τους «φροντίζει». Αντί να δώσει ρηξικέλευθες λύσεις στα προβλήματα τους, τους λέει να πάνε στην αγροτική να πάρουν άτοκο δάνειο….Μόνο που το σκέφτομαι με πιάνουν τα γέλια και τάσεις χλευασμού. Να το κάνουν τι ρε μπαγλαμάδες? (και αναφέρομαι στο σύνολο του πολιτικού κόσμου για αποφυγή παρεξηγήσεων) Έτσι θα τους σώσετε? Όχι, έτσι απλά θα τους ανακουφίσετε πρόσκαιρα μέχρι τις επόμενες εκλογές. Θα τους πετάξετε το ψίχουλο να τους κοιμίσετε, να τους κάνετε να σωπάσουν, να πιστέψουν ότι ίσως με πολύ προσπάθεια και καβούρια στην τσέπη να καταφέρουν κάτι…Ξέρετε τι αχλάδια τρώει ο ελληνικός στρατός τώρα που μου ήρθε φλασιά? Ισπανίας….Μήλα? Ομοίως….Έτσι θα πάμε μπροστά τέκνα μου? Και εσείς αγαπημένα μου λαμόγια του πολιτικού κόσμου ξέρετε ότι έτσι θα τον πετύχετε τον στόχο σας. Θα κοιμίσετε τον κόσμο για λίγο και θα κάνετε αυτό που ξέρετε να κάνετε καλύτερα από ιδρύσεως του ελληνικού κράτους. Να τον κλέψετε μέχρι αηδίας και μετά να το παίξετε Οσίες Παναγίες, αδιάφθοροι, αμόλυντοι, μηδενανοχιστές και παράδειγμα προς μίμηση για τους υπολοίπους. Κ όλα αυτά με την ανοχή του Έλληνα πολίτη. Γιατί δυστυχώς ο Έλληνας πολίτης έχει δυο πολύ σοβαρά μειονεκτήματα. Από την μια ξεχνάει πολύ εύκολα ο άτιμος και από την άλλη και στην τουαλέτα να πάει που λέει ο λόγος πρέπει να ζητήσει χάρη από τον εκάστοτε πολιτικό του «φίλο». Δυστυχώς ο Έλληνας δεν έχει μάθει να απαιτεί. Μόνο να παρακαλάει. Κ εσείς λαμόγια πολιτικοί το ξέρετε και αυτό και το εκμεταλλεύεστε δεόντως. Ανοίγετε τις κάνουλες στις εκλογές να ρέει το χρήμα (ποιου το χρήμα άραγε? Όχι πάντως το δικό τους φαντάζομαι), κάνετε τα παιχνιδάκια σας με τα ευχολόγια, τα ταξίματα και τους κατά περίπτωση διορισμούς, πουλάτε τα φύκια σας για μεταξωτές κορδέλες και όλα πάνε μια χαρά. Ανάπτυξη, καταπολέμηση ανεργίας, διαφθοράς, εγκληματικότητας, κοινωνικό έργο ατελείωτο (να σας φέρω φυλλάδια να διαβάσετε ρε αχάριστοι να δείτε τι έχουν κάνει για μας), και μετά που θα βγείτε? Εδώ έχουμε το εξής παράδοξο. Αν βγει η ίδια κυβέρνηση ανακοινώνει ότι σφίγγει το ζωνάρι για μια καλύτερη Ελλάδα και συνέχεια του θαυμαστού έργου που έχει επιτελεστεί, για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά και τα εγγόνια μας. Αν τώρα δεν βγει το ίδιο κόμμα αλλά το αντίπαλο, (κοίτα να δεις σύμπτωση) δεν υπάρχει φράγκο στα ταμεία. Βρε τους άτιμους…όλα τα φάγανε οι μπαγάσηδες οι προηγούμενοι? Βρε τι πάθαμε…Δεν θα κάνουμε όμως τίποτα. Μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι. Μην τυχόν βγουν και τα δικά μας άπλυτα στην φόρα και γίνουμε ρόμπες. Εξάλλου πρέπει να τους πούμε κ ευχαριστώ, αφού χάρη σε αυτούς βγήκαμε (ε ρε ράβδισμα που θέλετε) … Σαν γενναίοι Έλληνες που είμαστε θα σφίξουμε το ζωνάρι μας, να δουλέψουμε τίμια και με ιδρώτα να τα ξανακάνουμε…Πόσο να σφίξει πια αυτό το ζωνάρι? Έχουμε καταντήσει σαν τον Βέγγο σε ελληνική ταινία που έτρεχε ο άνθρωπος ασταμάτητα για να θρέψει την οικογένεια του. Όπως βλέπετε αγαπητοί φίλοι το σύστημα αποδίδει μια χαρά. Εμείς μέσα στα καθημερινά μας προβλήματα της επιβίωσης, του άγχους, της δουλειάς (να δω πόσοι από εσάς που θα το διαβάσετε αυτό θα σκεφτείτε τα παιδιά σας και θα πάτε μετά να δουλέψετε), και αυτοί στο δικό τους έργο. Μας αρμέγουν κανονικά (αν και τώρα τελευταία το έχουν παρακάνει κ στο τέλος η αγελάδα θα μείνει χωρίς γάλα), τα φράγκα με το σταγονόμετρο μην τυχόν και δούμε άσπρη μέρα και το πάρουμε πάνω μας, και οι παντός είδους λογαριασμοί με την σέσουλα έτσι για να γουστάρουμε να δουλεύουμε περισσότερο. Πως είπες??? Αντιμιλάς??? Μην αντιμιλάς. Μην φέρνεις αντίρρηση. Σιωπή. Δούλευε. Μόνο δούλευε. Για αυτό δε γεννήθηκες άλλωστε? Φαντάζεσαι πόσο ανιαρή θα ήταν η ζωή σου αν δεν είχες όλες αυτές τις έννοιες και το άγχος? Δεν θα είχες να ασχοληθείς με τίποτα το σοβαρό, με τίποτα το αξιόλογο που να γεμίζει την ζωή σου….Τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα πολύ να βρεθεί ένας χριστιανός (ας είναι και μουσουλμάνος δε με πειράζει) να κάτσει να κάνει ένα απολογισμό της βελτίωσης (της πραγματικής εννοώ) της οικονομικής κατάστασης του Έλληνα τα τελευταία 20 χρόνια να πω? Βάλε 30 να το δούμε πιο σφαιρικά το θέμα. Να δούμε που πήγαν τα λεφτά μας ρε παιδιά. Να δούμε τι χρωστάμε και σε ποιους. Τα πραγματικά όμως και όχι τα μαγειρεμένα. Τι σοι νοικοκυριό έχουμε αν δεν ξέρουμε που πάμε και τι κάνουμε? Κ από την άλλη να κάτσει και να μετρήσει όλα τα οικονομικά σκάνδαλα (όχι μόνο αυτά που έχουν βγει στην φόρα), και όλα αυτά τα λεφτά που έχουν φάει οι λογής λογής χιμπατζήδες (αναγκάζομαι να προσβάλλω και τους τετράποδους φίλους μας). Τα πάντα όμως. Χρηματιστήρια, βατοπαίδια, ασφαλιστικό, λεφτά επιδοτήσεων, κρατικούς προϋπολογισμούς, λαδώματα και όλα τα υπόλοιπα….Φαντάζεστε τι γέλιο έχει να πέσει?…Φαντάζεστε μετά τι ξύλο έχει να πέσει? Θα πιάσουν όλοι από μία μαγκούρα κ θα τους αρχίσουν στις χοντρές…όξω π… από την παράγκα θα πούμε…Ένα πράγμα αναρωτιέμαι. Προσπάθησαν πολύ για να μας φέρουν στη κατάσταση που είμαστε? Θέλω να πω έκατσαν κάτω και έκαναν κάποιο προγραμματισμό ρε παιδί μου ή το πέτυχαν κατά τύχη? Γιατί αν το αποτέλεσμα ήρθε μόνο του, φανταστείτε να κάτσουν να το μελετήσουν και από πάνω…Πάλι παγκόσμια πρωτιά θα έχουμε… Με αυτά και με τα άλλα κάθεστε μετά και μου μιλάτε για το αν θα δεχτούν οι φίλες μας οι τράπεζες να δεχτούν την επιδότηση επιτοκίου, αν η επιδότηση θα είναι 4 ή 6 μονάδες κ ένα σωρό κουραφέξαλα. Προσπαθούμε δηλαδή εμείς οι μούτσοι και από την μύγα να βγάλουμε ξύγκι μπας κ λαδώσει το άντερο μας και οι καπεταναίοι τρώνε και πίνουν με δέκα μασέλες στο καράβι που λέγεται Ελλάδα…Αλήθεια ο αρχικαπετάνιος που είναι? Τι κάνει? Θα μου πεις τι να κάνει και αυτός? Κ με τα λογικά του να είναι, μήπως είναι οι άλλοι για να κάνουν αυτό που πρέπει?….Ξυπνάτε μάγκες... Ξυπνάτε όσο είναι καιρός γιατί δεν μας βλέπω καλά. Σε λίγο θα μας πάρουν και τα σώβρακα κ δεν θα έχουμε που να σταθούμε…Θα μου πείτε και εμείς μέρος του προβλήματος δεν είμαστε? Είμαστε…Κ εμείς στον φίλο μας τον βουλευτή ή στον φίλο του φίλου του βουλευτή δεν έχουμε πάει να του ζητήσουμε χάρη? Το έχουμε κάνει και αυτό. Συνεπώς? Έτσι θα την σώσουμε την Ελλάδα?…Ωχ μωρέ αδερφέ, σιγά μην την σώσουμε εμείς. Σωστά? Γίνονται αυτά τα πράγματα? Δεν γίνονται. Εξάλλου ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη (τρομερό επιχείρημα, το λέω συνέχεια για να δικαιολογήσω τον εαυτό μου). Ας κοιτάξουμε τώρα τον εαυτούλη μας γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι, να φάμε τον διπλανό μας, τον παραδιπλανό μας και άσε τους άλλους να πάνε να κουρεύονται….

Κ εδώ θα έρθω να συμφωνήσω με την τελευταία πρόταση του Σωτήρη γιατί σε όλα τα υπόλοιπα διαφωνώ. Μόνο μέσα από την σωστή παιδεία μπορεί να έρθει η αλλαγή. Μόνο μέσα από αυτή οι μελλοντικές γενιές ίσως καταφέρουν να πάψουν να σκέφτονται κατά τον τρόπο που σκεφτόμαστε σήμερα, να αλλάξουν νοοτροπία. Τότε μόνο μπορεί να γίνει κάτι. Κ εσύ που έκατσες και διάβασες τα όσα διάβασες εδώ κάτσε και σκέψου τι μπορείς να κάνεις όχι για σένα, αλλά για τα παιδιά σου. Για γίνουν καλύτεροι πολίτες από ότι είσαι εσύ και εγώ.

Αυτά. Συγχωράτε μου το λεξιλόγιο που δεν είναι και τόσο πρέπον αλλά οφείλεται στο αξιόλογο έργο που έχουν επιτελέσει τα εκάστοτε πολιτικά λαμόγια όλα αυτά τα χρόνια, για τα οποία φυσικά έχω συμβάλλει και εγώ με την ψήφο μου για να κάθονται στα πολιτικά τους έδρανα και είτε να κοιτάζουν με το απλανές τους βλέμμα στον τοίχο σκεπτόμενοι την επόμενη μ…. που θα κάνουν κ πως θα την βγάλουν καθαρή, είτε θα κοιμούνται, είτε θα παίζουν παλαμάκια στα αρχηγόπουλα τους. Για τα πανηγύρια είμαστε μου φαίνεται…Τους φιλικούς χαιρετισμούς μου στην διαχείριση του forum και ελπίζω να μην τους προκαλέσει προβλήματα μια τέτοια δημοσίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Την άλλη Κυριακή δημοσιεύεται ο οδηγός εφαρμογής στις κυριακατικες εφημερίδες και από 1/12 αρχίζουν οι αιτήσεις. Μην τα μηδενιζουμε όλα

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι.... cofee fortune tellers...και ενημερωνόμαστε σωστά, και οργανώνουμε τα προγράμματα δράσης των γραφείων μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Του κατηργησε το αφορολογητο ,

Σε μια γενικευμένη φοροδιαφυγή είναι μια ..λύση, άδικη, αλλά λύση.

Του εβαλε το ΕΤΑΚ ,

Κατήργησε το Φ.Μ.Α.Π, φόρο ακινήτων ... είναι μικρή η επιβάρυνση

Τουτέστιν:

1. "Λύσεις" να δίνουμε κι ότι λάχει, όπως λάχει ...

2. Τον πονούσε τον πλούσιο ο Φ.Μ.Α.Π. και βρέθηκε η λύση ... Ετήσιο "χαμηλό" χαράτσι στους πολλούς ... Ωραία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ MEΣΩ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ,ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΕ WORD;

H'ΤΗΝ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ;

ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΙ ΒΡΑΤΑΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΣΒΑΣΤΑΚΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ

ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ;

ΕL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ MEΣΩ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ,ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΕ WORD;

H'ΤΗΝ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ;

ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΙ ΒΡΑΤΑΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΣΒΑΣΤΑΚΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ

ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ;

ΕL

Δεν χρειάζεται......

Η ανακοίνωση που έχει ανεβάσει το ΤΕΜΠΜΕ σήμερα λέει ότι οι επιχειρηματίες τις υποβάλλουν μόνοι τους ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.!!!!!!!!!!!!!!!!!

(άραγε πριν ή μετά την έγκριση απο τις τράπεζες???)

Ούτε φυσικά λέει ...πού και πώς υποβάλλοντε......

...και πρό παντός ΑΠΟ ΠΟΤΕ

Φυσικά το δελτίο τύπου ...λέει απο σήμερα Δευτέρα......

και..... φυσικά... οι τράπεζες ...έχουν μεσάνυχτα.........

Η ανακοίνωση όμως ..... σχίζει.....>!!!!!!!!!!!!!!

Το άλλο με τον Μπόμπο το ξέρετε...??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά θέλω να δω ποίες επιχειρησείς θα μπρέσουν τελικά να μπούν στο "επιδοτούμενο δάνειο" , στο δικό μας πελατολόγιο πάντως (συμπεριλαμβανομένων και εμάς) το 90% περίπου μένει εκτός , είτε γιατί δεν έχουν κλείσει 3 έτη , είτε για μία χρήση με ζημία, είτε γιατί δεν πιάνουν το ελάχιστο όριο των 5.000,00 € κλπ , από το υπόλοιπο 10 % δεν ξέρω πόσοι μπορεί να έχουν μία πχ επιταγή ξεχασμένη από παλία ή να είναι μαυρισμένοι στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ .

Μη ξεχνάμε πως οι τράπεζες σφίξανε τα ζωνάρια και δεν θα είναι τόσο απλά όσο αφήνουν να εννοηθεί , εκτός και αν αλλάξει κάτι δραματικά .

Με λίγα λόγια μην περιμένετε να κινηθεί η αγορά ή μάλλο η πραγματική οικονομία, με αυτά τα (δανεικά για να μη ξεχνιόμαστε) χρήματα .

Με συναδέλφους που μίλησα πάνω κάτω η ίδια κατάσταση .

Ας πούμε ότι εμείς δεν έχουμε καλό πελατολόγιο (η αλήθεια είναι πως χρειαζόμαστε μια εκκαθάριση) , οι υπόλοιποι που έχουν και θα μπούν στον δανεισμό, θα το κάνουν πιστεύω για τους εξής λόγους :

1) Για να ξεπληρώσουν παλαιότερες δανειακές υποχρεώσεις με περισσότερο επιτόκιο .

2) Για να μπορέσουν να πετύχουν κάποια καλύτερη τιμή από προμηθευτές .

3) Για να πάρουν 3 αντί για 1 πράγμα τις γιορτές .

4) Να το προσθέσουν σε προθεσμιακό λογαριασμό .

5) Για να ξεχρεώσουν κάποιες υποχρεώσεις γενικά .

Το 1) πιστεύω θα απορροφήσει τα περισσότερα χρήματα , άρα λοιπόν πάπαλα και αυτό το μέτρο .

Αν δεν ενισχυθεί η αγοραστική δύναμη με λίγα λόγια τους καταναλώτες που στους καταναλωτές πιάνονται και οι μικρές και οι πολύ μικρές επιχειρήσεις, η αγορά θα συνεχίσει να έχει την ίδια κατάσταση , δυστυχώς δεν κάνεις κάτι θετικό (υπερ)δανείζοντας τις επιχειρήσεις .

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Broster συμφωνώ με όλα όσα γράφεις, αλλα βασικά δεν είδαμε ακόμα τίποτε άλλο παρά βαρύγδουπες ανακοινώσεις, εδώ και μήνες και .... οι τράπεζες έχουν τον χαβά τους.

Τα ερωτήματα είναι άπειρα, μέχρι να βγεί ο τελικός οδηγός εφαρμογής.

Αναφέρω μερικά:

1. Πότε αρχίζει η παραλαβή αιτήσεων

2. Θα είναι προυπόθεση η προέγκριση απο την χορηγούσα τράπεζα ή όχι.

3. Αν ναί (ή και όχι) τί νόημα έχει η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης κατευθείαν απο την επιχείρηση.

4. Οι βαρύγδουπες ανακοινώσεις και οι πληρωμένες "εκτιμήσεις" των παπαράτσι, αναφέρουν για χορηγήσεις πρίν την 31/12......

(εδώ γελάνε...)

5. Τί γίνεται με αυτές τις επιχειρήσεις που έχουν μεν τρείς χρήσεις κλεισμένες, αλλα η πρώτη είναι μικρότερη απο 12 μήνες .....?

6. Θα ισχύει τό ίδιο και για αυτές που θα κλείσουν τώρα (31/1) την τρίτη χρήση....?

7. Τα νέο μέτρο επικεντρώνεται μόνο στο κεφάλαιο κίνησης... Τί γίνεται με τα προηγούμενα 5-6 προγράμματα του ΤΕΜΠΜΕ (επενδυτικά κ.λ.π.), τα οποία είναι ακόμα αναρτημένα στο site ??? ισχύουν....?

8. Αν ισχύουν, μπορεί μια επιχείρηση (αν την εγκρίνει η τράπεζα) να πάρει δύο δάνεια (επενδυτικό και κεφ. κίνησης) και άν ναί μέχρι ποιό ύψος......?

.....και μερικές δεκάδες ακόμα ..... ερωτήματα....

κατα τα άλλα....... οι χορηγήσεις θα γίνουν ...ΠΡΙΝ ΤΗΝ 31/12/08....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Broster συμφωνώ με όλα όσα γράφεις, αλλα βασικά δεν είδαμε ακόμα τίποτε άλλο παρά βαρύγδουπες ανακοινώσεις, εδώ και μήνες και .... οι τράπεζες έχουν τον χαβά τους.

Τα ερωτήματα είναι άπειρα, μέχρι να βγεί ο τελικός οδηγός εφαρμογής.

Αναφέρω μερικά:

1. Πότε αρχίζει η παραλαβή αιτήσεων

2. Θα είναι προυπόθεση η προέγκριση απο την χορηγούσα τράπεζα ή όχι.

3. Αν ναί (ή και όχι) τί νόημα έχει η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης κατευθείαν απο την επιχείρηση.

4. Οι βαρύγδουπες ανακοινώσεις και οι πληρωμένες "εκτιμήσεις" των παπαράτσι, αναφέρουν για χορηγήσεις πρίν την 31/12......

(εδώ γελάνε...)

5. Τί γίνεται με αυτές τις επιχειρήσεις που έχουν μεν τρείς χρήσεις κλεισμένες, αλλα η πρώτη είναι μικρότερη απο 12 μήνες .....?

6. Θα ισχύει τό ίδιο και για αυτές που θα κλείσουν τώρα (31/1) την τρίτη χρήση....?

7. Τα νέο μέτρο επικεντρώνεται μόνο στο κεφάλαιο κίνησης... Τί γίνεται με τα προηγούμενα 5-6 προγράμματα του ΤΕΜΠΜΕ (επενδυτικά κ.λ.π.), τα οποία είναι ακόμα αναρτημένα στο site ??? ισχύουν....?

8. Αν ισχύουν, μπορεί μια επιχείρηση (αν την εγκρίνει η τράπεζα) να πάρει δύο δάνεια (επενδυτικό και κεφ. κίνησης) και άν ναί μέχρι ποιό ύψος......?

.....και μερικές δεκάδες ακόμα ..... ερωτήματα....

κατα τα άλλα....... οι χορηγήσεις θα γίνουν ...ΠΡΙΝ ΤΗΝ 31/12/08....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9. Θα θεωρουν ως κερδη , τα κερδη των βιβλιων η των περαιωσεων που τα αποδεχεται η εφορια ως ειλικρινη ?

Υ.Γ. Τραπεζα σημερα ενημερωσε πελατη της οτι θα ξεκινησει την διαδικασια απο 15/01/2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...