Προς το περιεχόμενο

Υπάρχεο πρόβλημα συμβατότητας SQL της μισθοδοσίας με τα VISTA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας της έκδοσης SQL που χρησιμοποιεί το HRM με τα VISTA;

ή κάνω κάποιο λάθος εγώ στην εγκατάσταση και βγάζει τέτοιο μύνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας της έκδοσης SQL που χρησιμοποιεί το HRM με τα VISTA;

ή κάνω κάποιο λάθος εγώ στην εγκατάσταση και βγάζει τέτοιο μύνημα;

Αν και παρουσιάζει κάποιες δυσκολίες, τελικά λειτουργεί...

Είναι νέα εγκατάσταση ή προσπαθείς να κάνεις attach τις βάσεις από παλαιότερη εγκατάσταση σε άλλο pc? Τι μήνυμα σου βγάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για MSSQL-SERVER και στα vista και στα xp χρειάζεσαι το sql2ksp4

Από το site της Microsoft φυσικά.

Ίσως χρειαστεί απεγκατάσταση της εφαρμογής και επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει μυνημα οτι η βάση δεν είναι συμβατη με τα vista και οτι πιθανον να μην λειτουργει σωστα..

μετα την εγκατασταση ειδα ομως οτι λειτουργει σωστα..

απλα φοβάμαι μήπως βγάλει κανενα προβλημα μετά και χαθουν στοιχεία..

Η εγκατάσταση γίνεται για πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

Η εγκατάσταση του Premium HRM σε windows Vista δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, παρόλα αυτά αν αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Υποστήριξης Πελατών ώστε να σας βοηθήσουν εξειδικευμένοι τεχνικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει μυνημα οτι η βάση δεν είναι συμβατη με τα vista και οτι πιθανον να μην λειτουργει σωστα..

μετα την εγκατασταση ειδα ομως οτι λειτουργει σωστα..

απλα φοβάμαι μήπως βγάλει κανενα προβλημα μετά και χαθουν στοιχεία..

Η εγκατάσταση γίνεται για πρώτη φορά.

Σίγουρα χρειάζεσαι το sql2ksp4!

Πιθανότατα δεν έκανες σωστά την εγκατάσταση (είναι μάλλον απίθανο η data να μη το περιλαμβάνει στον δίσκο εγκατάστασης, αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο στην ζωή αυτή)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, πιθανόν η data να μην έχει καταφέρει να βγάλει όλα τα bugs της μετατροπής από την προηγούμενη πλατφόρμα, κάτι πολύ φυσιολογικό (ή σίγουρο κατά Murphy) και το μήνυμα να είναι ανώδυνο.

Μη περιμένεις όμως να σου παρουσιαστεί πρόβλημα πριν τους καλέσεις!

Αγαπητέ συνεργάτη,

Η εγκατάσταση του Premium HRM σε windows Vista δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, παρόλα αυτά αν αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Υποστήριξης Πελατών ώστε να σας βοηθήσουν εξειδικευμένοι τεχνικοί.

Συγνώμη παιδιά, αλλά η διαβεβαίωση ότι όλα λειτουργούν σωστά, υπάρχει από πριν αγοραστεί το πακέτο. Το μήνυμα κατά την εγκατάσταση γιατί εμφανίστηκε; Αν εμφανίζεται κάθε φορά πείτε το, αν δεν εμφανίζεται κάθε φορά ψάχτε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα χρειάζεσαι το sql2ksp4!

Πιθανότατα δεν έκανες σωστά την εγκατάσταση (είναι μάλλον απίθανο η data να μη το περιλαμβάνει στον δίσκο εγκατάστασης, αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο στην ζωή αυτή)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, πιθανόν η data να μην έχει καταφέρει να βγάλει όλα τα bugs της μετατροπής από την προηγούμενη πλατφόρμα, κάτι πολύ φυσιολογικό (ή σίγουρο κατά Murphy) και το μήνυμα να είναι ανώδυνο.

Μη περιμένεις όμως να σου παρουσιαστεί πρόβλημα πριν τους καλέσεις!

Συγνώμη παιδιά, αλλά η διαβεβαίωση ότι όλα λειτουργούν σωστά, υπάρχει από πριν αγοραστεί το πακέτο. Το μήνυμα κατά την εγκατάσταση γιατί εμφανίστηκε; Αν εμφανίζεται κάθε φορά πείτε το, αν δεν εμφανίζεται κάθε φορά ψάχτε το!

Έχω κάνει πάρα πολλές εγκαταστάσεις στα συγκεκριμένα προγράμματα και τις περισσότερες φορές στα vista παρουσιάζεται πρόβλημα!

Το συγκεκριμένο μήνυμα προσωπικά δεν το έχω αντιμετωπίζει ποτέ, μίλησε με κάποιο "εξειδικευμένο" τεχνικό από τη DC και ίσως λύσεις το πρόβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει πάρα πολλές εγκαταστάσεις στα συγκεκριμένα προγράμματα και τις περισσότερες φορές στα vista παρουσιάζεται πρόβλημα!

Το συγκεκριμένο μήνυμα προσωπικά δεν το έχω αντιμετωπίζει ποτέ, μίλησε με κάποιο "εξειδικευμένο" τεχνικό από τη DC και ίσως λύσεις το πρόβλημα σου.

Η DATA έδωσε απάντηση σε αυτό το νήμα!

Νομίζεις ότι έδωσε λύση στο πρόβλημα του vaggelis_bar;

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την DATA (είχα στο παρελθόν) και ούτε σκοπεύω να αποκτήσω στο μέλλον. Είναι "εξ' ορισμού" μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα το συγκεκριμένο πρόγραμμα....Πάντως 8011000808 είναι το τηλ. της τεχνικής υποστήριξης, σίγουρα έτσι θα σου ληθούν όλες οι απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η DATA έδωσε απάντηση σε αυτό το νήμα!

Νομίζεις ότι έδωσε λύση στο πρόβλημα του vaggelis_bar;

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την DATA (είχα στο παρελθόν) και ούτε σκοπεύω να αποκτήσω στο μέλλον. Είναι "εξ' ορισμού" μηδέν.

Προφανώς δεν έδωσε λύση γατί δεν έχει λύση στο συγκεκριμένο θέμα...

Καλύτερα να μην έχεις προβλήματα γιατί διαφορετικά δεν βρίσκεις άκρη, απλά χάνεις το χρόνο και την υπομονή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

Καλύτερα να μην έχεις προβλήματα γιατί διαφορετικά δεν βρίσκεις άκρη, απλά χάνεις το χρόνο και την υπομονή σου.

Ακριβώς αυτή η σκέψη με οδήγησε να προκαλέσω μία κατάσταση όπου η δυνατότητα να προκύψουν προβλήματα με λογισμικό της DATA είναι εξ' ορισμού μηδενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτή η σκέψη με οδήγησε να προκαλέσω μία κατάσταση όπου η δυνατότητα να προκύψουν προβλήματα με λογισμικό της DATA είναι εξ' ορισμού μηδενική.

Πώς προκάλεσες αυτή την κατάσταση; Δεν σε καταλαβαίνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς προκάλεσες αυτή την κατάσταση; Δεν σε καταλαβαίνω....

Aν και δεν ειναι σωστο να απαντω εκ μερους του LandS,

η πιο απλη εξηγηση ειναι οτι δεν συνεργαζεται πλεον με την DATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν ειναι σωστο να απαντω εκ μερους του LandS,

η πιο απλη εξηγηση ειναι οτι δεν συνεργαζεται πλεον με την DATA.

Λογική συνέπεια όσων λέει είναι αυτό. Όμως με όλες τις εταιρείες που έχουν αναλάβει την υποστήριξη κάποιων προγραμμάτων, δεν προκύπτουν αυτά τα προβλήματα; Είναι λύση να αλλλάζεις λογισμικό κάθε τόσο; Δεν νομίζω πως είναι εφικτό για πολλούς λόγους... Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης-makmak-

ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΤΑ VISTA ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο MSSQL SERVER H MSDE 2000 ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΤA WINDOWS VISTA ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Τ ΑΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤ ΤΗΣ MICROSOFT ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΙΔΙΑ Η MICROSOFT ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ Ν ΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ SOSOSOS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Ν ΑΕΓΚΑΤΑΤΣΤΑΘΕΙ ΤΟ SP4 TOY SQL2000 SERVER H TOY ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ MSDE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

A ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ SQL H MSDE ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ DATA (ΕΚΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ CD KAI TON FAKELLO TOY SQL TO SETUP ΑΛΛ Α ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΤΕ ΤΗΛ) ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ UAC (USER ACCOUNT CONTROL H KATI TETOIO ) ΣΥΑ ΩΙΣΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΛΙ ΣΩΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ( ΑΠΟ CONTROL PANEL ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΧΡΗΣΤΩΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σωστα ειπωθηκε οτι ειναι προτιμοτερα τα XP (μιλαμε παντα για τα Pro SP2 και ανω).

Τα Vista εχουν θεωρηθει ως η αποτυχια της Μicrosoft και δεν προτεινονται για δικτυα και για αλλες εφαρμογες επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ SQL H MSDE ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ DATA (ΕΚΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ CD KAI TON FAKELLO TOY SQL TO SETUP ΑΛΛ Α ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΤΕ ΤΗΛ) ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ UAC (USER ACCOUNT CONTROL H KATI TETOIO ) ΣΥΑ ΩΙΣΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΛΙ ΣΩΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ( ΑΠΟ CONTROL PANEL ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΧΡΗΣΤΩΝ)

Στη δική μου περίπτωση αυτό ήταν το πρόβλημα..

ήρθε ο τεχνίκος και το έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...