Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ (LISTING)


grcreep

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΣΤΟΝ LISTING ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗΚΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΦΜ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΜ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΟΣΟ Ή ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΜ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΣΤΟΝ LISTING ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗΚΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΦΜ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΜ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΟΣΟ Ή ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΜ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Το σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Να ρωτήσω και κατι σχετικό. Σε συμπληρωματική ενδοκοινοτικών αποκτήσεων σε την διαφορά να άφορά προσθήκη αφμ αναφέρεται στο Α΄τριμηνο μου ζητούν πρόστιμο για να την παραλάβουν. Βέβαια σε ερώτησή μου δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν που το στηρίζουν αλλά φυσικά δεν την παραλαμβάνουν. Υπάρχει κάτι επαυτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Kαλημέρα σε όλους. Η τροποποιητική VIES δεν γίνεται μέσω taxis?

οχι taxis μονο στη Δ.Ο.Υ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

καλησπερα και χρονια πολλα. εχεις προστιμο η υποβολη τροποποιητικης ανακεφαλαιωτικου φπα μεσω taxis ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

υπαρχει καποια πολ που μπορω να το δω επισημα..μην μου εμφανισει το συστημα μετα κανα προστιμο φοβαμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Σε διορθωτική ανακεφαλαιωτικού πίνακα αποκτήσεων που θέλω να υποβάλλω και να προσθέσω έναν προμηθευτή(γιατί μου έφερε τώρα το τιμολόγιο) θα αναγράψω μόνο αυτό που λείπει ή όλα ? ( Απο ότι θυμάμαι βάζουμε μόνο τις αλλαγές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Εστω ότι σε ανακεφαλαιωτικό πίνακα υπάρχουν 2 γραμμές με στοιχεία με διαφορετικούς προμηθευτές. Η μια γραμμή είναι σωστή, η δέύτερη έχει μεγαλύτερο ποσό απο το κανονικό, έστω ότι εχει €100 και θα έπρεπε να έχει €60.

 

Στην τροποποιητική γράφω τα €60; και δεν αναφέρω καθόλου την σωστή γραμμή;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

 

 

Εστω ότι σε ανακεφαλαιωτικό πίνακα υπάρχουν 2 γραμμές με στοιχεία με διαφορετικούς προμηθευτές. Η μια γραμμή είναι σωστή, η δέύτερη έχει μεγαλύτερο ποσό απο το κανονικό, έστω ότι εχει €100 και θα έπρεπε να έχει €60.

 

 

 

Στην τροποποιητική γράφω τα €60; και δεν αναφέρω καθόλου την σωστή γραμμή;

 

 

 

Ευχαριστω

 

 Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Σε διορθωτική ανακεφαλαιωτικού πίνακα αποκτήσεων που θέλω να υποβάλλω και να προσθέσω έναν προμηθευτή(γιατί μου έφερε τώρα το τιμολόγιο) θα αναγράψω μόνο αυτό που λείπει ή όλα ? επισης ξερει κανεισ αν εχει προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Σε διορθωτική ανακεφαλαιωτικού πίνακα αποκτήσεων που θέλω να υποβάλλω και να προσθέσω έναν προμηθευτή(γιατί μου έφερε τώρα το τιμολόγιο) θα αναγράψω μόνο αυτό που λείπει ή όλα ? επισης ξερει κανεισ αν εχει προστιμο δεν έχει

 

  1. Υποβολή διορθωτικού πίνακα.

α) Ο διορθωτικός πίνακας υποβάλλεται στη Δ.Ο.Υ. (σε έντυπη μορφή) χωρίς την καταβολή προστίμου (σχετ. Εγκύκλιο ΠΟΛ 1317/2.12.1997).  ΜΕΣΩ TAXISNET

β) Σε περίπτωση που κατά την αρχική υποβολή του πίνακα δεν δηλώθηκε συγκεκριμένη ενδοκοινοτική παράδοση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών, ή καταχωρήθηκε λανθασμένα το μητρώο ΦΠΑ του αντισυμβαλλόμενου (το πρόθεμα της χώρας ή ο αριθμός) ή η φορολογητέα αξία, θα πρέπει να υποβληθεί διορθωτικός πίνακας.

Η συμπλήρωση του πίνακα γίνεται ως εξής:

  1. Στην περίπτωση καταχώρησης στην οποία: α) ο ΑΦΜ/ΦΠΑ του αντισυμβαλλόμενου έχει καταχωρηθεί λανθασμένα ή β) ο ΑΦΜ/ΦΠΑ του αντισυμβαλλόμενου και τα πεδία της φορολογητέας αξίας έχουν καταχωρηθεί λανθασμένα:

  2. θα γραφεί σε μία γραμμή ο λανθασμένος ΑΦΜ/ΦΠΑ, οι στήλες των αξιών που δεν είχαν καταχωρηθεί αξίες θα παραμείνουν κενές και στις στήλες των αξιών που είχαν καταχωρηθεί αξίες θα αναγραφεί ο αριθμός μηδέν (0),

  3. στην αμέσως επόμενη σειρά θα γραφεί ο ορθός ΑΦΜ/ΦΠΑ με τα σωστά στοιχεία φορολογητέας αξίας στις αντίστοιχες στήλες (συμπληρώνονται δύο γραμμές).

  4. Στην περίπτωση καταχώρησης που ο ΑΦΜ/ΦΠΑ του αντισυμβαλλόμενου έχει αναγραφεί σωστά ωστόσο υπάρχει λανθασμένη καταχώρηση όσον αφορά τα πεδία της φορολογητέας αξίας, θα αναγραφεί σε μία και μόνο σειρά εκ νέου ο ΑΦΜ/ΦΠΑ με τα σωστά ποσά στα πεδία της φορολογητέας αξίας.

  5. Στο διορθωτικό ανακεφαλαιωτικό πίνακα αναγράφονται μόνο οι γραμμές για τις οποίες υπάρχει λάθος στην καταχώρησή τους ενώ δεν αναγράφονται εκ νέου οι γραμμές για τις οποίες δεν υπάρχει λανθασμένη καταχώρηση στον αρχικά υποβληθέντα ανακεφαλαιωτικό πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

  Σε πίνακα ενδοκ.παραδόσεων δηλώθηκε από λάθος μια και μοναδική παράδοση. Τώρα τον διορθωτικό πίνακα τον στέλνω κενό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  1. θα γραφεί σε μία γραμμή ο λανθασμένος ΑΦΜ/ΦΠΑ, οι στήλες των αξιών που δεν είχαν καταχωρηθεί αξίες θα παραμείνουν κενές και στις στήλες των αξιών που είχαν καταχωρηθεί αξίες θα αναγραφεί ο αριθμός μηδέν (0),

Αρα, αν εχεις βαλει αξια στον λανθασμενο ενδοκοινοτικο, θα γραψεις το ιδιο ΑΦΜ και στο πεδιο που εβαλες αξια, τωρα θα γραψεις 0,00. Αρα, οχι δεν τον στελνεις απλα κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέλνουμε ΜΟΝΟ τη γραμμη του πινακα που χρειαζεται διορθωση? αν καταλάθος στείλαμε ολοκληρο τον πίνακα?τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ο καινούργιος πίνακας επικαλύπτει πλήρως τον αρχικό και δεν αφήνει κάποιο VAT number αδιόρθωτο, δεν κάνουμε τίποτα απολύτως. Αλλιώς υποβάλλουμε νέο πίνακα με την εγγραφή που θέλουμε να διορθώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, tacar said:

Αν ο καινούργιος πίνακας επικαλύπτει πλήρως τον αρχικό και δεν αφήνει κάποιο VAT number αδιόρθωτο, δεν κάνουμε τίποτα απολύτως. Αλλιώς υποβάλλουμε νέο πίνακα με την εγγραφή που θέλουμε να διορθώσουμε.

συναδελφε με μπερδεψες λιγακι... στην προκειμενη περιπτωση επρεπε να διορθωθει ενα ΑΦΜ και εγινε τροποποιητικη για τοσυνολο του ανακεφαλαιωτικου (για ολα τα ΑΦΜ) στην προκειμενη περιπτωση πως το διορθωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, salonikios55 said:

συναδελφε με μπερδεψες λιγακι... στην προκειμενη περιπτωση επρεπε να διορθωθει ενα ΑΦΜ και εγινε τροποποιητικη για τοσυνολο του ανακεφαλαιωτικου (για ολα τα ΑΦΜ) στην προκειμενη περιπτωση πως το διορθωνουμε?

αν η τροποποιητική αναφέρει τα σωστά  είσαι οκ.

απλά αρκούσε να διορθώσεις (αντικαταστήσεις) μόνο την λανθασμένη εγγραφή. εσύ καταχώρησες πάλι και τα σωστά και αυτά θα λάβει υπόψη το σύστημα. (τελευταία εγγραφή ανά αφμ στην περίοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, σε περίπτωση που θέλω να προσθέσω σε ανακεφαλαιωτικό πίνακα που έχει υποβληθει κάποιο ακόμα τιμολόγιο ( τώρα μου το έφερε ο πελάτης ) υπάρχει πρόστιμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/2/2018 στις 11:53 ΜΜ, BaliotisAnastasios είπε

Καλησπέρα, σε περίπτωση που θέλω να προσθέσω σε ανακεφαλαιωτικό πίνακα που έχει υποβληθει κάποιο ακόμα τιμολόγιο ( τώρα μου το έφερε ο πελάτης ) υπάρχει πρόστιμο ?

Όχι, εφόσον υπάρχει εμπρόθεσμη υποβολή αρχικού πίνακα τότε μπορεί να γίνει οποιαδήποτε μεταβολή του χωρίς πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...