Προς το περιεχόμενο
  • 0

σκεφτομαι να κανω εναρξη εργασιων σαν λογιστης


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ.

Ερώτηση

γεια σας σκεφτομαι να κανω εναρξη εργασιων σαν λογιστης και να εχω μπλοκ ΤΠΥ τι πρεπει να κανω ενω ταυτοχρονα δουλευω σε ενα λογιστικο γραφειο με ενσυμα?εννοω παω κανω την εναρξη με το ΤΕΒΕ και το ΙΚΑ που ειμαι τωρα τι γινεται?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ως ελεύθερος επαγγελματίας πού θα εργάζεσαι στο σπίτι ή σε δικό σου γραφείο ? έχεις άδεια από το Οικονομικό Επιμελητήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
γεια σας σκεφτομαι να κανω εναρξη εργασιων σαν λογιστης και να εχω μπλοκ ΤΠΥ τι πρεπει να κανω ενω ταυτοχρονα δουλευω σε ενα λογιστικο γραφειο με ενσυμα?εννοω παω κανω την εναρξη με το ΤΕΒΕ και το ΙΚΑ που ειμαι τωρα τι γινεται?ευχαριστω

εχω γ ταξης τωρα τελειωσα το ΤΕΙ και εχω προυπηρεσια 3 μηνες.εργαζομαι σε λογιστικο γραφειο με ενσυμα βοηθου λογιστη και ελεγα να κανω εναρξη με ΤΠΥ για να κοβω οταν κανω δηλωσεις στο σπιτι μου.εχω ομως ΙΚΑ απο το γραφειο που δουλευω οταν κανω εναρξη δεν θα ειμαι και στο ΤΕΒΕ? τι γινεται τοτε?με συμφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παναγιώτη βασικά για να κάνεις έναρξη στην εφορία θα χρειαστείς βεβαίωση εγγραφής στο Οικονομικο Επιμελητήριο.Τώρα όσον αφορά την ασφάλιση μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ (προφανώς πρέπει να είσαι ασφαλισμένος για πρώτη φορα μετά το 1993) αν ο εργοδότης σου στο λογιστικο γραφείο σε ασφαλίζει για πλήρη απασχόληση.Αυτό αποδεικνύεται με τα ένσημα σου απο το ΙΚΑ ή με βεβαίωση εργοδότη σφραγισμένη απο το Αρμόδιο Υποκ/μα ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παναγιώτη βασικά για να κάνεις έναρξη στην εφορία θα χρειαστείς βεβαίωση εγγραφής στο Οικονομικο Επιμελητήριο.Τώρα όσον αφορά την ασφάλιση μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ (προφανώς πρέπει να είσαι ασφαλισμένος για πρώτη φορα μετά το 1993) αν ο εργοδότης σου στο λογιστικο γραφείο σε ασφαλίζει για πλήρη απασχόληση.Αυτό αποδεικνύεται με τα ένσημα σου απο το ΙΚΑ ή με βεβαίωση εργοδότη σφραγισμένη απο το Αρμόδιο Υποκ/μα ΙΚΑ.

ειμαι 25 ετων και τωρα τελειωσα το ΤΕΙ και εχω γραφτει στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ και εχω γ'ταξης.Δουλευω σε λογιστικο γραφειο ως βοηθος λογιστης με ενσυμα ΙΚΑ πληρη απασχοληση.Να στο πω πολυ ωμα με συμφερει να κανω εναρξη και να κοβω ΤΠΥ πχ για δηλωσεις γνωστων που κανω?Κερδιζω κατι?τι πρεπει ακριβως να κανω και που να παω?θα εχω προβλημα με τον εργοδοτη μου?δεν θελω να ξερει οτι εχω κανει κατι τετοιο.θα μου στοιχησει κατι?σε εχω ζαλισει αλλα τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα και καταλαβαινεις.ευχαριστω για την υπομονη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παναγίωτη επειδή πρόσφατα έκανα κι εγώ την ίδια διαδικασία διάβασε προσεκτικά τι πρέπει να κάνεις (κι εγώ από ΤΕΙ άδεια Γ΄τάξης έδρα το σπίτι)

α) Οικονομικό Επιμελητήριο: δεν κάνεις τίποτα αρκεί η άδεια που έχεις, εγγεγραμένα μέλη είναι μόνο όση είναι από ΑΕΙ εσύ απλά ανανεώνεις κάθε χρόνο την άδεια σου.

β) Επαγγελματικό Επιμελητήριο: δικαιούσαι απαλλαγή διότι θα έχεις ως έδρα το σπίτι (την πήρα με το έτσι θέλω μου κάνανε νερά) να έχεις μαζί σου την άδεια σου και ταυτότητα.

γ) ΤΕΒΕ δικαιούσαι απαλλαγή διότι είσαι ασφαλισμένος του ΙΚΑ για να πάρεις πρώτη απαλλαγή τα δικαιολογητικά είναι τα παρακάτω:

1. Ταυτότητα επικυρωμένο αντίγραφο

2. Συμβόλαιο κατοικίας επικυρωμένο αντίγραφο. Αν οι γονείς παραχωρούν τότε και υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής ότι σου παραχωρούν την κατοικία για επαγγελματική στέγη.

3. Βεβαίωση εργοδότη για το χρονικό διάστημα και την ειδικότητα την οποία απασχολήσε

4. Όλα σου τα ένσημα (Τα τελευταία ένσημα που δεν έχουν απογραφεί θα τα ζητήσεις από τον εργοδότη τριπλότυπα και θα πας στο ΙΚΑ του εργοδότη να στα θεωρήσουν, το ένα κρατάνε στο ΙΚΑ και τα δύο θα τα χρειαστείς ΤΕΒΕ και ΙΚΑ για την απαλλαγή και τη βεβαίωση αντίστοιχα)

5. Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση που από το ΤΕΒΕ σου τη δίνουν

6. Βεβαίωση ΙΚΑ για την προυπηρεσία (πηγαίνεις στο ΙΚΑ με φωτοτυπία ταυτότητας επικυρωμένη, όλα τα ένσημα (μαζί και τα τελευταία που προανέφερα, βεβαίωση εργοδότη για το χρόνο που απασχολήσε και την ειδικότητα σου δίνουν μια αίτηση συμπληρώνεις και παίρνεις τη βεβαίωση)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΒΕ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ - ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΝΟ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΗΝΑ ΤΕΒΕ ΜΗ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ.

Αφού τα κάνεις όλα αυτά πας στην πολυπόθυτη ΔΟΥ για την έναρξη παντού και πάντα με ταυτότητα (εγώ την έναρξη την ανέβαλα για αρχές Ιανουαρίου)

Καλό κουράγιο, καλή υπομονή, καλή την πίστη πάντα!

Μπορεί ακόμη να μην έχω πολλές γνώσεις τις λίγες όμως που έχω είμαι από αυτούς που χαίρονται να τις μεταλαμπαδεύουν!

Ελπίζω να μην τρόμαξες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
γεια σας σκεφτομαι να κανω εναρξη εργασιων σαν λογιστης και να εχω μπλοκ ΤΠΥ ΑΠΥ τι πρεπει να κανω ενω ταυτοχρονα δουλευω σε ενα λογιστικο γραφειο με ενσυμα?εννοω παω κανω την εναρξη με το ΤΕΒΕ και το ΙΚΑ που ειμαι τωρα τι γινεται?ευχαριστω

Διάβασμα θες, και μάλιστα πολύ (όχι συγκεκριμένα εσύ, αλλά γενικότερα για να ασκήσεις αυτό το επάγγελμα)....

Πίστεψέ με, το ΤΕΒΕ και η απαλλαγή από αυτό είναι το λιγότερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλοίμονο αν πιστέψουμε πως θα κατακτήσουμε τον κόσμο χωρίς διάβασμα να επιβιώσουμε προσπαθούμε στους δύσκολους και χαλεπούς καιρούς κι αν θέλουμε να μας δίνουνε το χέρι πρέπει να το απλώνουμε κι εμείς αλλιώς θα΄μαστε μόνοι μια ζωή εμείς και τα απαραίτητα βιβλία μας. Κι από την άλλη όλα δεν θα τα μάθουμε ποτέ καλό είναι να προσπαθούμε να τα μάθουμε αλλά δε θα μας λέγανε ανθρώπους αν τα ξέραμε όλα γι'αυτό έχουμε ανάγκη εκτός από τα βιβλία ο ένας τον άλλον. Και μια που σε βλέπω ζεστό με τα βιβλία εκτός από Καραγιάννη έχεις να μου συστήσεις τίποτα άλλο για πρακτικά παραδείγματα ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ειμαι 25 ετων και τωρα τελειωσα το ΤΕΙ και εχω γραφτει στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ και εχω γ'ταξης.Δουλευω σε λογιστικο γραφειο ως βοηθος λογιστης με ενσυμα ΙΚΑ πληρη απασχοληση.Να στο πω πολυ ωμα με συμφερει να κανω εναρξη και να κοβω ΤΠΥ πχ για δηλωσεις γνωστων που κανω?Κερδιζω κατι?τι πρεπει ακριβως να κανω και που να παω?θα εχω προβλημα με τον εργοδοτη μου?δεν θελω να ξερει οτι εχω κανει κατι τετοιο.θα μου στοιχησει κατι?σε εχω ζαλισει αλλα τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα και καταλαβαινεις.ευχαριστω για την υπομονη σου.

Προφανώς θα έχεις πρόβλημα γιατί είναι σοβαρός λόγος απόλυσης και μάλιστα χωρίς αποζημίωση, αφού η δραστηριότητά σου ως ανταγωνιστική θα βλάπτει τα συμφέροντα του εργοδότη σου.

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα το μάθει, να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...............

Και μια που σε βλέπω ζεστό με τα βιβλία εκτός από Καραγιάννη έχεις να μου συστήσεις τίποτα άλλο για πρακτικά παραδείγματα ΦΠΑ?

Δες του Γκλεζάκου αν σε ενδιαφέρει, δεν το έχω, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα... Χωρίς να υποβιβάζω του Καραγιάννη, είναι πολύ καλό και αυτό..

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

Το νέο βιβλίο του Δημήτρη Γκλεζάκου με τίτλο

«Φ.Π.Α. - ΑΝΑΛΥΣΗ, ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑI ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ»

Περιλαμβάνει ανάλυση και ερμηνεία των διατάξεων του Φ.Π.Α. με παραδείγματα και πρακτικά θέματα εφαρμογής. Περιέχει επίσης ενημερωμένο Κώδικα Φ.Π.Α. μέχρι τον τελευταίο νόμο 3610/07, πίνακες με Α.Υ.Ο. και Ε.Δ.Υ.Ο. και διπλό ευρετήριο (αναλυτικό αλφαβητικό και κατ΄ άρθρο). Απευθύνεται σε εφοριακούς, λογιστές, οικονομολόγους, φορολογικούς συμβούλους, νομικούς, στελέχη επιχειρήσεων και γενικά σε όλους τους εμπλεκόμενους άμεσα ή έμμεσα με την εφαρμογή του φόρου. Αποτελεί για όλους τους πιο πάνω αναφερόμενους ένα χρήσιμο και μάλλον απαραίτητο βοήθημα αφού είναι το μόνο βιβλίο που περιέχει:

- Σε κάθε άρθρο Πίνακα με τις σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις (ΑΥΟ) και Εγκυκλίους (ΕΔΥΟ) που αφορούν τις διατάξεις του άρθρου αυτού,

- Ανάλυση των διατάξεων κάθε άρθρου σε βάθος, όσον αφορά τη σκοπιμότητα τους, πότε και με ποιά διάταξη τροποποιήθηκαν, εάν αποτελούν κοινοτική υποχρέωση κ.λ.π.

- Πραγματική ερμηνεία των διατάξεων κάθε άρθρου και όχι απλή αναγραφή, που βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά στις ΑΥΟ και ΕΔΥΟ. Η ερμηνεία συμπληρώνεται με πρακτικά παραδείγματα που καλύπτουν σχεδόν όλες τις περιπτώσεις.

- Σε κάθε άρθρο πρακτικά αυτοτελή θέματα που συναντά ο ενδιαφερόμενος στην καθημερινή εφαρμογή του Φ.Π.Α. (περίπου 1800 σε όλο το βιβλίο). Προκειμένου να είναι εύκολη η ανεύρεση τους υπάρχει ειδικό ευρετήριο αυτών σε κάθε άρθρο.

- Σε αρκετά άρθρα (όπως π.χ. 14-παροχή υπηρεσιών, 38-δηλώσεις, 45-μεταχειρ.οχήματα κ.λ.π.) περιλαμβάνονται πρακτικοί Πίνακες μέσω των οποίων ο ενδιαφερόμενος βρίσκει άμεσα απαντήσεις και λύσεις για τη σωστή εφαρμογή του φόρου.

Σελίδες: 1000

Τιμή διάθεσης: 70 ΕΥΡΩ

http://www.taxheaven.gr/eshop/books.shtml#

κατηγορία ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προφανώς θα έχεις πρόβλημα γιατί είναι σοβαρός λόγος απόλυσης και μάλιστα χωρίς αποζημίωση, αφού η δραστηριότητά σου ως ανταγωνιστική θα βλάπτει τα συμφέροντα του εργοδότη σου.

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα το μάθει, να είσαι σίγουρος.

Αυτό το συζητάμε....

Το ότι μάλλον θα τον απολύσει, μάλλον.... Με αποζημίωση όμως... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτό το συζητάμε....

Το ότι μάλλον θα τον απολύσει, μάλλον.... Με αποζημίωση όμως... :lol:

Όταν η απόλυση γίνεται με υπαιτιότητα του υπαλλήλου, για σπουδαίο λόγο , όπως η ίδρυση όμοιας επιχείρησης η οποία προφανώς βλάπτει τα συμφέροντα του εργοδότη, όχι μόνο δεν δίνεται αποζημίωση στον απολυόμενο αλλά αν αποδειχθεί ότι προκλήθηκε ζημία στην επιχείρηση-πολύ πιθανόν αν ο υπάλληλος πάρει πελατεία απο τον εργοδότη-τότε η επιχείρηση έχει δικαίωμα να ζητήσει από τον υπάλληλο αποζημίωση για τη ζημιά που του προξενήθηκε. ( Εφετείο Θεσ/νίκης 1219/95)

Πιστεύω λοιπόν ότι η απόλυση γίνεται χωρίς αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν η απόλυση γίνεται με υπαιτιότητα του υπαλλήλου, για σπουδαίο λόγο , όπως η ίδρυση όμοιας επιχείρησης η οποία προφανώς βλάπτει τα συμφέροντα του εργοδότη, όχι μόνο δεν δίνεται αποζημίωση στον απολυόμενο αλλά αν αποδειχθεί ότι προκλήθηκε ζημία στην επιχείρηση-πολύ πιθανόν αν ο υπάλληλος πάρει πελατεία απο τον εργοδότη-τότε η επιχείρηση έχει δικαίωμα να ζητήσει από τον υπάλληλο αποζημίωση για τη ζημιά που του προξενήθηκε. ( Εφετείο Θεσ/νίκης 1219/95)

Πιστεύω λοιπόν ότι η απόλυση γίνεται χωρίς αποζημίωση.

Πρέπει να αποδείξει ότι υπέστει βλάβη η επιχείρηση.... Δεν είναι τόσο απλό, κάθε περίπτωση έχει τα δικά της....

Εάν δεν περιγράφεται στη ΣΣΕ όρος περί μη ανταγωνιστικότητας....

Εάν στη σύμβαση δεν υπάρχει κάποιος όρος περί μη ανταγωνιστικότητας, για τον οποίο να προβλέπεται πρόσθετη αμοιβή....

εάν... εάν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ενέργειά σου αυτή και ο τρόπος που πας να το χειριστείς δεν σε τιμά!

Θα ήθελες ενας μελλοντικά υπάλληλος σου να σου κανει το ίδιο?

Ρωτάς πράγματα που είναι απο τα βασικότερα που θα έπρεπε να γνωρίζεις

εφ' όσον θες να γίνεις επαγγελματίας.

Είσαι δίπλα σε εναν επαγγελματια που είμαι σίγουρος οτι θα σε βοηθήσει εαν

του εξηγήσεις το πως και τι, αντι αυτού ζητάς να πάρεις έτοιμες πληροφορίες

και δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το αναζητήσεις εκεί που πρέπει.

ειμαι σίγουρος οτι εχεις παει και σε ΔΟΥ και στο ΟΑΕΕ πολλές φορές

Φιλε αλήθεια σου λέω η συμπεριφορά αυτή με εκνευρίζει

και δεν θα σου πώ καλή αρχή, αλλα πριν ξεκινήσεις να βάλεις αρχές.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η ενέργειά σου αυτή και ο τρόπος που πας να το χειριστείς δεν σε τιμά!

Θα ήθελες ενας μελλοντικά υπάλληλος σου να σου κανει το ίδιο?

Ρωτάς πράγματα που είναι απο τα βασικότερα που θα έπρεπε να γνωρίζεις

εφ' όσον θες να γίνεις επαγγελματίας.

Είσαι δίπλα σε εναν επαγγελματια που είμαι σίγουρος οτι θα σε βοηθήσει εαν

του εξηγήσεις το πως και τι, αντι αυτού ζητάς να πάρεις έτοιμες πληροφορίες

και δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το αναζητήσεις εκεί που πρέπει.

ειμαι σίγουρος οτι εχεις παει και σε ΔΟΥ και στο ΟΑΕΕ πολλές φορές

Φιλε αλήθεια σου λέω η συμπεριφορά αυτή με εκνευρίζει

και δεν θα σου πώ καλή αρχή, αλλα πριν ξεκινήσεις να βάλεις αρχές.

Φιλικά

Ξερω οτι δεν ειναι σωστο αυτο αλλα αν απευθυνθω σε αυτον θα με απολυσει σωστα?απο κει και περα ξερω πως γινεται μια εναρξη αλλα ηθελα να δω καποιες λεπτομεριες που ισως να μην τις ηξερα.εσυ στην ηλικια μου τι εκανες?οπως φυσικα γνωριζεις τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ δεν σου προσφερουν σοβαρες γνωσεις οτι μαθεις απο μονος σου,απο βιβλια,απο ερωτησεις κτλ.απλα ηθελα να κανω μια εναρξη ετσι για αρχη για καμια δηλωση που τυχον κανω τιποτα παραπανω για να κατορθωσω να ανοιξω και να συντηρισω ενα γραφειο θελω πολυ δουλεια ακομα πρεπει πολλα ψωμια να φαω,ο καθενας ανοιγει γραφειο αλλα το θεμα ειναι να το κρατησεις κι ολας.απο κει και περα δεν εκανα και κανα κακο για να μιλας ετσι ουτε απευθυνθηκα σε σενα προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά εγώ είμαι απ'αυτούς που ενημέρωσα από την πρώτη στιγμή τον εργοδότη για τις προθέσεις μου... απλά για να έχω ήσυχη τη συνείδηση μου, Παναγιώτη σου συστήνω να κάνεις το ίδιο ξεκαθάρισε τις προθέσεις σου είναι καλό να ξέρει ότι δε σκοπεύεις να κινηθείς ανταγωνιστικά όπως επίσης είναι καλό να ξέρει γενικά από εσένα... Όχι να μάθει τυχαία από κάποιον κακοθελητή τα πράγματα όπως είναι ή και όπως δεν είναι. Τότε σίγουρα θα σε απολύσει και ένα δίκιο θα το έχει. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να προσμένεις και βοήθεια (δεν έχει καμιά υποχρέωση) φαντάζομαι όμως ότι η ειλικρίνεια θα εκτιμηθεί. Στη δική μου περίπτωση προς το παρόν δεν άλλαξε τίποτα και κυρίως δεν άλλαξα εγώ ως προς τα καθήκοντα μου αυτό είναι πολύ βασικό πιστεύω.

Στέφανε ευχαριστώ το έχω πάρει ήδη είναι τεράστια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω αν έχει απλοποιηθεί καθόλου η διαδικασία έναρξης εργασιών λογιστή β τάξης. Πολύ χαρτομάνη και πέρα δώθε θα έχουμε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω αν έχει απλοποιηθεί καθόλου η διαδικασία έναρξης εργασιών λογιστή β τάξης. Πολύ χαρτομάνη και πέρα δώθε θα έχουμε πάλι.

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ξερω οτι δεν ειναι σωστο αυτο αλλα αν απευθυνθω σε αυτον θα με απολυσει σωστα?απο κει και περα ξερω πως γινεται μια εναρξη αλλα ηθελα να δω καποιες λεπτομεριες που ισως να μην τις ηξερα.εσυ στην ηλικια μου τι εκανες?οπως φυσικα γνωριζεις τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ δεν σου προσφερουν σοβαρες γνωσεις οτι μαθεις απο μονος σου,απο βιβλια,απο ερωτησεις κτλ.απλα ηθελα να κανω μια εναρξη ετσι για αρχη για καμια δηλωση που τυχον κανω τιποτα παραπανω για να κατορθωσω να ανοιξω και να συντηρισω ενα γραφειο θελω πολυ δουλεια ακομα πρεπει πολλα ψωμια να φαω,ο καθενας ανοιγει γραφειο αλλα το θεμα ειναι να το κρατησεις κι ολας.απο κει και περα δεν εκανα και κανα κακο για να μιλας ετσι ουτε απευθυνθηκα σε σενα προσωπικα.

τα τει και ιδίως τα ΑΕΙ δεν σου προσφέρουν γνώσση??? ο εισαγγελέας τότε γιατι δεν σας χώνει μέσα για παραποίηση επαγγέλματος....ωχ ξεχασα εντω ειναι ελλάντα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ (ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΕΙ), ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ. ΠΡΩΤΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΥΣΤΑΜΕΝΗ ΝΑ ΣΤΑ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ. ΠΗΓΑΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Α, ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ Η ΕΦΟΡΙΑ. ΤΙΣ ΛΕΩ, ΓΙΑΤΙ? ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΕΤΣΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ. ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΛΛΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ? ΤΙΣ ΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΠ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΑΥΤΗ ΕΠΕΜΕΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥ. ΕΛΟΙΠΕ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΠΡΟΥΣΤΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠ ΤΟ ΟΕΕ (Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠ ΤΟ ΟΕΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΑΖΙ). ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ. ΜΕΤΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟΝ ΚΑΔ, ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΝ 69.20.2 ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΘΕΛΕΙ 8 ΨΗΦΙΑ. ΤΗΣ ΛΕΩ ΑΝ ΤΟΝ ΒΑΛΩ 69.20.20.00 ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΔ ΑΥΤΟ(ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥΣ 10-12 ΤΕΤΑΡΤΟΒΑΘΜΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΔ ΑΥΤΟ, ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ!!! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ, ΑΥΤΟΨΙΑ ΣΟΥ ΚΑΝΑΝΕ? ΤΙΣ ΛΕΩ ΟΧΙ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΨΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ. ΤΙΣ ΛΕΩ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ? ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΥΝ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ. (ΗΤΑΝ 6 ΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑΝ 2, ΩΡΑ 2:00 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ...).ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΕΩ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΑΠ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΟΤΙ Η ΠΟΛ.1220/4-9-2002 ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ 2012 ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ...ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΙΑΛΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΡΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑ. ΙΔΩΜΕΝ.

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ: ΜΕΡΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΑΠ ΤΑ @@@@

@@ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ, ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ.

ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΛ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, (ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΟΕΕ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΤΕΙ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ) ΘΑ ΤΙΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΠΟΛ 1167/28-4-1993 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΕΝ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ.

ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ

ΑΜ, Η ΕΓΓΡΑΦΗ 111,10 ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ. ΑΛΛΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΑΠΟ ΚΕΙ.

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξεκινάς την καριέρα σου ως ελεύθερος επαγγελματίας με "γαλλικά".

"γαλλικά" για το ταμείο στο οποίο θα πληρώνεις εισφορές και σε αυτο θα έχεις απολάβες (αν υπάρχει ακόμα αυτό το δικαίωμα), όσο αφορά σύνταξη.

επίσης τα "γαλλικά" αφορούν και εφοριακούς υπαλλήλους που οκ, σωστά είπαν ότι πλέον θα συνεργάζεστε.

και επίσης ξεκινάς μια καριέρα στην οποία,ήδη γνωρίζεις ότι έχεις να κάνεις με "νταβατζήδες", όπως ανέφερες στην ανάρτηση σου.

ερώτημα...

μήπως δεν πρέπει να ξεκινήσεις? :) πολλά αρνητικά ακόμα και στην πρεμιέρα έθεσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΟΛ που προανέφερες ισχύει...Μάλιστα απο τον όγδοο του προηγουμένου τέθηκαν ακόμη πιο χαλαρά μέτρα σχετικά με την αυτοψία..Ένα έχω παντως να πω:μην πιστεύεις πως όλος ο κόσμος τα έχει βάλει μαζί σου..Επιπλέον, θα ήθελα να εκφράζεσαι λίγο πιο όμορφα και εάν είναι δυνατόν με πεζά.Όταν κάτι δεν σου αρέσει χρησιμοποιείς τα όπλα σου.Εφόσον γνώριζες την ΠΟΛ προφανώς θα ήξερες και που μπορείς να την βρείς γραπτώς.Την εξετάζεται επι τόπου και τέλος.Προσωπικά την εισφορά στον ΟΑΕΕ δεν την θεωρώ κλεψιά..Υπολόγισες ποτέ τις εισφορές που πλήρωνε ο εργοδότης σου όσο εργαζόσουν;Για το επιμελητήριο έχουν δίκιο.Δέν είσαι μέλος του ΟΕΕ σαν κάτοχος διπλώματος ΤΕΙ οπότε ανήκουμε όπως...κι αν ακούγεται αυτό στο εμπορικό επιμελτήριο με όλα τα επακόλουθα.Ένα τελευταίο, εως'ότου γίνουν ΟΛΑ ηλεκτρονικά, καλά είναι να λές και κανένα ναι και να κάνεις λίγη υπομονή παραπάνω..Η εύρυθμη συνεργασία με τους υπαλλήλους των ανα τόπο ΔΟΥ είναι απαραίτητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΟΛ που προανέφερες ισχύει...Μάλιστα απο τον όγδοο του προηγουμένου τέθηκαν ακόμη πιο χαλαρά μέτρα σχετικά με την αυτοψία..Ένα έχω παντως να πω:μην πιστεύεις πως όλος ο κόσμος τα έχει βάλει μαζί σου..Επιπλέον, θα ήθελα να εκφράζεσαι λίγο πιο όμορφα και εάν είναι δυνατόν με πεζά.Όταν κάτι δεν σου αρέσει χρησιμοποιείς τα όπλα σου.Εφόσον γνώριζες την ΠΟΛ προφανώς θα ήξερες και που μπορείς να την βρείς γραπτώς.Την εξετάζεται επι τόπου και τέλος.Προσωπικά την εισφορά στον ΟΑΕΕ δεν την θεωρώ κλεψιά..Υπολόγισες ποτέ τις εισφορές που πλήρωνε ο εργοδότης σου όσο εργαζόσουν;Για το επιμελητήριο έχουν δίκιο.Δέν είσαι μέλος του ΟΕΕ σαν κάτοχος διπλώματος ΤΕΙ οπότε ανήκουμε όπως...κι αν ακούγεται αυτό στο εμπορικό επιμελτήριο με όλα τα επακόλουθα.Ένα τελευταίο, εως'ότου γίνουν ΟΛΑ ηλεκτρονικά, καλά είναι να λές και κανένα ναι και να κάνεις λίγη υπομονή παραπάνω..Η εύρυθμη συνεργασία με τους υπαλλήλους των ανα τόπο ΔΟΥ είναι απαραίτητη...

Εγώ ήμουν απόφοιτος ΤΕΙ ,έκανα έναρξη εργασιών πριν 1 χρόνο και δεν γράφτηκα στο Εμπορικό Επιμελητήριο!

Έπρεπε να είχα εγγραφεί?

Δεν μου ζήτησαν στην εφορία εγγραφή από το Εμπορικό ,παρά μόνο την Άδεια επαγγέλματος από το Οικονομικό που ήδη είχα....!

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που το στηρίζεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι το θέμα της εγγραφης των πτυχιούχων τει στο εμπορικό επιμελητηριο εχει συζητηθει πάλι και είχαμε καταλήξει οτι δε χρειάζεται εγγραφή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...