Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΔΟΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ


canio1983

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΧΕΙ 300 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΙΚΑ.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 51 ΕΜΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα μπορουσατε παρακαλώ να μου πειτε ποιος ειναι ο ελάχιστος αριθμός ενσημων που πρεπει να εχει καποιος το 2011 για να ανανεωσει το βιβλιαριο υγειας στο ΙΚΑ για το 2012? Εχω 60 ενσημα για το 2011, γιατι δουλευω ημιαποσχοληση σε φροντιστηριο και στο ΙΚΑ μου ειπαν οτι χρεαιζονται 90. Ισχύει?

Σας ευχαριστώ πολύ

Μαλλον θα περιμενουμε μεχρι τελευταια στιγμη μηπως κατι αλλαξει,οπως περσι, προς το παρον..ισχυουν τα 90.

http://astrosnews.gr/?p=27723

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Fazexa, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα επιπλέον να διευκρινησω και να ρωτήσω κάτι. Τα ένσημα μπηκαν το τελευταιο τριμηνο του 2011 (Οκτωβριο, Νοεμβριο, Δεκεμβριο) οπότε εκ των πραγμάτων δεν θα ήταν δυνατόν να εχω τα 90 ένσημα. Τί γινεται σε αυτή τη περίπτωση? Μήπως γίνεται να ασφαλιστώ όταν τα συμπληρώσω μεσα στο 2012? Προσπαθώ να βρω τρόπο ώστε να μη μεινω ανασφάλιστη...

Σας ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Fazexa, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα επιπλέον να διευκρινησω και να ρωτήσω κάτι. Τα ένσημα μπηκαν το τελευταιο τριμηνο του 2011 (Οκτωβριο, Νοεμβριο, Δεκεμβριο) οπότε εκ των πραγμάτων δεν θα ήταν δυνατόν να εχω τα 90 ένσημα. Τί γινεται σε αυτή τη περίπτωση? Μήπως γίνεται να ασφαλιστώ όταν τα συμπληρώσω μεσα στο 2012? Προσπαθώ να βρω τρόπο ώστε να μη μεινω ανασφάλιστη...

Σας ευχαριστώ και πάλι

Ναι μπορεις. ομως εκτος τα ενσημα του 2011 .θες αλλους 3,6 μηνες δουλεια μεσα στο 2012.δηλαδη ,θες να εχης 90 ενσημα το τελευταιο 15μηνο, ΧΩΡΙΣ να υπολογιζης σε αυτα τα 90, τους 3 τελευταιους μηνες.αρα βιβλιαριο θεωρεις περιπου, απο 20/4/2012 και μετα. Να εμημερωνεσαι ομως μπας και ισχυσουν παλι τα 50 διοτι ως συνηθως ,αυτοι μπορει να το ανακοινωσουν την προηγουμενη (28/2)που ληγουν τα φετεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωτα

καλησπέρα είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και μου έληξε αλλά με ασφάλιζε ο πατέρας μου πλέων δεν μπορεί γιατί έχω τελειώσει την σχολή και θέλω να βγάλω κάρτα ανεργίας για να ανανεώσω το βιβλιάριο μου... πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για να μου δώσει μια βεβαίωση ότι δεν έχω ένσημα για να το πάω στην εφορία αλλά δεν μου το δώσανε και μου είπαν ότι να πάω στο κεπ να το πάρω αλλά το κεπ μου έδωσε αμκα που το έχω ήδη τι να κάνω?????? Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και μου έληξε αλλά με ασφάλιζε ο πατέρας μου πλέων δεν μπορεί γιατί έχω τελειώσει την σχολή και θέλω να βγάλω κάρτα ανεργίας για να ανανεώσω το βιβλιάριο μου... πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για να μου δώσει μια βεβαίωση ότι δεν έχω ένσημα για να το πάω στην εφορία αλλά δεν μου το δώσανε και μου είπαν ότι να πάω στο κεπ να το πάρω αλλά το κεπ μου έδωσε αμκα που το έχω ήδη τι να κάνω?????? Σας ευχαριστώ πολύ

Εγω παντως δεν καταλαβα ,τι δουλεια εχει η καρτα ανεργειας και μονο με τα ενσημα...και τι δουλεια εχουν τα ενσημα με την εφορια! ειναι κατι που δεν καταλαβαινω εγω?

θα πας κανονικα με ταυτοτητα ,εναν λογαριασμο ΔΕΚΟ και με το ΑΦΜ σου σε επισημο εντυπο απο ην εφορια αν δεν εχεις κανει δηλωση, για να βγαλης καρτα. και αντι εκκαθαριστικου θα πας στην εφορια να παρης βεβαιωση οτι δεν εχεις κανει δηλωσητην οποια και θα τους πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερωτηση:

Εργαζομενη που γεννησε και ελαβε την 6μηνη αδεια μητροτητας απο Μαρτιο 2011 εως Αυγουστο 2011, μετα εχει ζητησει και εχει παρει αδεια ανευ αποδοχων εως τελος 2011.

Εχει δικαιωμα να ανανεωσει το βιβλιαριο ασθενειας, απο τη στιγμη που δεν εχει αλλα ενσημα εκτος απο αυτα του ΟΑΔΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερωτηση:

Εργαζομενη που γεννησε και ελαβε την 6μηνη αδεια μητροτητας απο Μαρτιο 2011 εως Αυγουστο 2011, μετα εχει ζητησει και εχει παρει αδεια ανευ αποδοχων εως τελος 2011.

Εχει δικαιωμα να ανανεωσει το βιβλιαριο ασθενειας, απο τη στιγμη που δεν εχει αλλα ενσημα εκτος απο αυτα του ΟΑΔΕ ?

Προστατευτικές ρυθμίσεις για μητέρες

Οι μητέρες που κάνουν χρήση της ειδικής άδειας μητρότητας ασφαλίζονται κανονικά και οι εισφορές καταβάλλονται από τον ΟΑΕΔ.

Ειδικότερα στην εγκύκλιο αναφέρεται: «[...]οι μητέρες ασφαλισμένες του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που εργάζονται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εργασίας αορίστου ή ορισμένου χρόνου, μετά την λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης, προς το μειωμένο ωράριο, άδειας δικαιούνται να λάβουν ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, εξάμηνης διάρκειας».

»Επειδή κατά το χρονικό αυτό διάστημα δεν προβλεπόταν από τις διατάξεις αυτές, καταβολή εισφορών για παροχές ασθένειας, οι ασφαλισμένες αντιμετώπισαν πρόβλημα διακοπής της ασφάλισης τους για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Προς τούτο, με τις διατάξεις της παρ.3 του ως άνω άρθρου , κατά τον χρόνο της ειδικής άδειας της μητρότητας προβλέπεται εκτός των άλλων η καταβολή εισφορών για τον κλάδο ασθένειας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ».

»Οι προβλεπόμενες εισφορές (ασφαλισμένου και εργοδότη) παρακρατούνται από τον ΟΑΕΔ και αποδίδονται στον Φορέα».

Η εν λόγω ρύθμιση, προστίθεται, ισχύει αντίστοιχα και για τον Κλάδο Επικουρικής Ασφάλισης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΣΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ 2012 ΕΧΩ 90 ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΩΣ BABY SITTER ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΟΣΗΜΩΝ.ΤΑ ΕΡΓΟΣΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΜΙΚΤΑ 900 € ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑ ΜΕΙΟΝ 20% , ΔΗΛΑΔΗ 720 € ΚΑΘΑΡΑ.ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ? ΕΠΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ 2012 ΕΧΩ 90 ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΩΣ BABY SITTER ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΟΣΗΜΩΝ.ΤΑ ΕΡΓΟΣΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΜΙΚΤΑ 900 € ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑ ΜΕΙΟΝ 20% , ΔΗΛΑΔΗ 720 € ΚΑΘΑΡΑ.ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ? ΕΠΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Στην δικη σου περιπτωση , αφου δεν εχεις ενσημα το 2011 οταν συμπληρωσεις 125 ενσημα(διοτι δεν πιανονται οι 3 τελευταιοι μηνες)επειδη δεν υποστηριζεται μηχανογραφικα στο ΙΚΑ το εργοσημο, θα παρης υπερεσιακο απο το τμημα εσοδων του ΙΚΑ στο οποιο ανηκεις ,θα το πας στο Μητρωο και εκει θα στο θεωρησουν.ομως για φετος θες ακομη 35 ενσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην δικη σου περιπτωση , αφου δεν εχεις ενσημα το 2011 οταν συμπληρωσεις 125 ενσημα(διοτι δεν πιανονται οι 3 τελευταιοι μηνες)επειδη δεν υποστηριζεται μηχανογραφικα στο ΙΚΑ το εργοσημο, θα παρης υπερεσιακο απο το τμημα εσοδων του ΙΚΑ στο οποιο ανηκεις ,θα το πας στο Μητρωο και εκει θα στο θεωρησουν.ομως για φετος θες ακομη 35 ενσημα.

Γιατι Νικο μου χρειαζονται αλλα 35 ενσημα;

Ετσι και αλλιως οι τελευταιοι 3 μηνες δεν μετραν.

Aν παει τωρα στο ΙΚΑ, θα πρεπει να τις αφαιρεσουν τον Μαϊο, Απρίλιο και Μάρτιο.

Εφόσον έχει 50 ενσημα τον Ιανουαριο και Φεβρουαριο, μπορει να θεωρησει κανονικα.

Δεν τα κατεχω αυτα με το εργοσημο, αλλα στην γενικη περιπτωση (προσληψη 1/1/12 και 25 ενσημα τον μηνα),

θα μπορουσε να θεωρησει βιβλιαριο υγειας τον Μαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατι Νικο μου χρειαζονται αλλα 35 ενσημα;

Ετσι και αλλιως οι τελευταιοι 3 μηνες δεν μετραν.

Aν παει τωρα στο ΙΚΑ, θα πρεπει να τις αφαιρεσουν τον Μαϊο, Απρίλιο και Μάρτιο.

Εφόσον έχει 50 ενσημα τον Ιανουαριο και Φεβρουαριο, μπορει να θεωρησει κανονικα.

Δεν τα κατεχω αυτα με το εργοσημο, αλλα στην γενικη περιπτωση (προσληψη 1/1/12 και 25 ενσημα τον μηνα),

θα μπορουσε να θεωρησει βιβλιαριο υγειας τον Μαιο.

Πολυ σωστα τα λες εχεις δικιο εγω το μπερδεψα το θεμα...συγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνης Π.

Γειά σας,

Λόγω αλλαγής εργοδότη,δεν γνωρίζω αν έχουν δηλωθεί τα ένσημα μου απο 5 Μαρτίου εως και σήμερα.

Πώς μπορώ να μάθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

Ποσες μερες ασφαλισης χρειαζομαι να εχω το 2012 ωστε να εχω ασφαλιστικη περιθαλψη το 2013?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

Ποσες μερες ασφαλισης χρειαζομαι να εχω το 2012 ωστε να εχω ασφαλιστικη περιθαλψη το 2013?

Ευχαριστω

κανονικα 100, αλλα 99,99% 50ενσημα θα απαιτηθουν τελικα για το 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσπαθησα να στειλω τροποποιητικο ως προσς μισθο και ωράριο .

Ζητά πρωτόκολο αρχικού πινακα , αλλα δεν δέχεται αυτό που εχω απο την επιθεώρηση (χειρόγραφο).

Σε αυτή την περίπτωση που το πεδίο του πρωτοκόλου ειναι υποχρεωτικό , τι κανουμε αραγε???

Γνωριζετε που μπορω να μαθω περισσοτερες λεπτομεριες για σιγουρια?

δεν εχει βγει ακομα εγκυκλιος για τα 50(απο 100)ενσημα του 2012, προς Γεναρη-Φεβρουαριο βγαινει τα τελευταια χρονια

για πληροφοριες ειναι αρμοδιο το τμημα μητρωου του υποκ/μος κατοικιας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καθε χρονο βγαινει εγκυκλιος και να ρωτησης τωρα το ΙΚΑ δεν θα ξερουν να σου απαντησουν.προς το παρον...ισχυουν τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kalispera exw apories exw asfaleia ika posa enshma xreiazomai gia na anathewrisw to vivliario mou?kai pou mporw na plirwsw osa enshma m leipoun apo tn prohgoumeno xrono?

 

 

Καθε χρονο βγαινει εγκυκλιος και να ρωτησης τωρα το ΙΚΑ δεν θα ξερουν να σου απαντησουν.προς το παρον...ισχυουν τα 100.

Tι εννοείται που να πληρώσετε ένσημα για τον προηγούμενο χρόνο. Αυτό δεν γίνεται, από την στιγμή που δεν έχετε κάνει πρόσληψη.. Καλό θα ήταν να είστε πιο συγκεκριμένη στις ερωτήσεις σας για να παίρνετε σωστές και αποτελεσματικές απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαριζα Κρασανακη

Καλημερα σας,

Ειμαι συνταξιουχος του ΙΚΑ εδω και 4 χρονια, αλλα δεν εβγαλα ποτε βιβλιαριο ασθενειας.

Μηπως καποιος θα μπορουσε να με ενημερωσει για την διαδικασια και τι δικαιολογητικα χρειαζονται για την εκδοση του?

Επισης που πρεπει να παω, στο ΙΚΑ η μπορω και στα ΚΕΠ?

Αν διαμενω τωρα σε αλλη περιοχη χωρις να το εχω δηλωσει, μπορω να παω στο ΙΚΑ της περιοχης που διαμενω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μαριζα Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας,

Ειμαι συνταξιουχος του ΙΚΑ εδω και 4 χρονια, αλλα δεν εβγαλα ποτε βιβλιαριο ασθενειας.

Μηπως καποιος θα μπορουσε να με ενημερωσει για την διαδικασια και τι δικαιολογητικα χρειαζονται για την εκδοση του?

Επισης που πρεπει να παω, στο ΙΚΑ η μπορω και στα ΚΕΠ?

Αν διαμενω τωρα σε αλλη περιοχη χωρις να το εχω δηλωσει, μπορω να παω στο ΙΚΑ της περιοχης που διαμενω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μαριζα Κ.

 

Σε οποιοδηποτε ΙΚΑ ή ΚΕΠ με τα κατωθι δικαιολογιτικα.

 

1. Μια (Ι) φωτογραφία

2. Υπεύθυνη Λήλωση Ν. 1599/86 ότι δεν

είναι ασφαλισμένος σε άλλο Ταμείο (διατίθεται από το ΙΚΑ).

3. Στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η

Δ/νση Κατοικίας του ασφαλισμένου (Λογαριασμός ΔΕΗ / ΟΤΕ/ κινητού τηλεφώνου κλπ),

ή ελλείψει αυτών Υπεύθυνη Δήλωση

Ν. 1599/1986.

4. Αστυνομική Ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 9 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΙ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,ΣΥΝΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ 108 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1.500,00 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΗΤΟΙ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 13,90 ΕΥΡΩ. ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΝΣΗΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 9 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΙ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,ΣΥΝΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ 108 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1.500,00. ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΝΣΗΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?

 

Δικαιούται, αλλά τα ένσημα πρέπει να "φανούν" στο σύστημα του ΙΚΑ! Φαίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...