Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μία βοήθεια στο επισυναπτόπμενο έντυπο υπολογισμού υπεραξίας


adel

Ερώτηση

Δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με τέτοιο θέμα και θα χρειαστώ την βοήθεια από κάποιον συνάδελφο πιό έμπειρο από εμένα. Πρόκειται για μεταβίβαση ποσοστού εταίρου σε ΟΕ (50% και αξίας 3000 ευρώ). Εχω συμπληρώσει το έντυπο αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό το έχω κάνει σωστά. Πααρακαλώ δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο.

Στον υπολογισμό του φόρου επειδή η πώληση του 50% γίνεται σε συγγενή Β' βαθμού τότε έχουμε 11.561,53 * 30% = 3468,46 * 2,4% = 83,24 (φόρος)

Τέλος έχω μια απορία. Από συνάδελφο πήρα συμπληρωμένο από την ΔΟΥ έντυπο υπεραξίας στο οποίο ο εφοριακός στο προσδιορισμό της καθαρής θέσης έχει συμπληρώσει μόνο το πεδίο αναπόσβεστη αξία παγίων και όχι αποθέματα και απαιτήσεις. Είναι σωστό ή λάθος διότι πραγματικά αυτό με μπέρδεψε.

Ευχαριστώ γιοα τις απαντήσεις σας.

Yperaxia0001.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Έχω ενα παρόμοιο θεματάκι με την μεταβίβαση μεριδίων ΟΕ-παιδικού σταθμού (αποχωρεί ενας εταίρος και μεταβιβάζει το ποσοστό του 50%) που έχει ενα σχολικό λεωφορείο το οποίο έχει αποσβεσθεί πλήρως.

Η άδεια για το ΕΔΧ ήταν στο όνομα και των δύο εταίρων και όπως ειναι εύλογο μαζί με την μεταβίβαση του ποσοστού του, θα πρέπει να "φύγει" και το όνομα του αποχωρούντος απο την άδεια του αυτοκινήτου. Γνωρίζει κάποιος ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί ? Επηρεάζει η μεταβίβαση του ΕΔΧ την υπεραξία που πρέπει να πληρωθεί στην ΔΟΥ?

Με το τρέξιμο δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ πλήρως γιαυτό οποιαδήποτε σχετική βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη...

Είχα την ίδια περίπτωση μόνο με ΦΙΧ, δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά στην διαδικασία.

Υπεραξία κανονικά μαζί με το ΦΙΧ στα πάγια, και για αλλαγή επωνυμίας επισυνάπτω το έντυπο.

AllagiEpvnFor.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...