Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adel

Μία βοήθεια στο επισυναπτόπμενο έντυπο υπολογισμού υπεραξίας

Question

Δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με τέτοιο θέμα και θα χρειαστώ την βοήθεια από κάποιον συνάδελφο πιό έμπειρο από εμένα. Πρόκειται για μεταβίβαση ποσοστού εταίρου σε ΟΕ (50% και αξίας 3000 ευρώ). Εχω συμπληρώσει το έντυπο αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό το έχω κάνει σωστά. Πααρακαλώ δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο.

Στον υπολογισμό του φόρου επειδή η πώληση του 50% γίνεται σε συγγενή Β' βαθμού τότε έχουμε 11.561,53 * 30% = 3468,46 * 2,4% = 83,24 (φόρος)

Τέλος έχω μια απορία. Από συνάδελφο πήρα συμπληρωμένο από την ΔΟΥ έντυπο υπεραξίας στο οποίο ο εφοριακός στο προσδιορισμό της καθαρής θέσης έχει συμπληρώσει μόνο το πεδίο αναπόσβεστη αξία παγίων και όχι αποθέματα και απαιτήσεις. Είναι σωστό ή λάθος διότι πραγματικά αυτό με μπέρδεψε.

Ευχαριστώ γιοα τις απαντήσεις σας.

Yperaxia0001.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Εαν δεν έχω γράψει λανθασμένα τα στοιχεία προσδιορισμού , τότε πιστεύω πως η υπεραξία είναι η παρακατώ :

_____________________1__1_.pdf

Για καλύτερη κατανόηση του πολυ λεπτού θέματος της υπεραξίας μεταβιβάσεως κοιτάχτε σε κάποια ερμηνεία του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε. καθώς και και τις εγκυκλίους σχετικές με το θέμα που βρίσκονται εδώ :

http://www.taxheaven.gr/cat.php?cat1=1

Με κυριότερη τη 1053/2003

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω τις εξής παρατηρήσεις

1) Ιδια κεφάλαια. Εγώ έχω βάλει το συνολικό κεφάλαιο της ΟΕ εσύ μάλλον βάζεις το ποσοστό που μεταβιβάζεται. ?

2) Υποχρεώσεις.Αγορές προηγούμενης χρήσης *10%. Γιατί βάζεις 4.053,94 δηλαδή την απογραφή έναρξης ?

Επίσης επειδή πρόκειται για ΟΕ η ετήσια εμπορική αμοιβή είναι στο διπλό. Ετσι δεν είναι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ολα τα στοιχεία είναι στον υπολογισμό μου. Αφού υπάρχει απογραφή λήξης στο 2007 δεν πρέπει να βάλω αυτή σας απογραφή έναρξης και όχι το 10% επι των αγορών του 2007 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ετήσια εμπορική αμοιβή 11800...
..........

Επίσης επειδή πρόκειται για ΟΕ η ετήσια εμπορική αμοιβή είναι στο διπλό. Ετσι δεν είναι ?

Δίκιο έχεις, στο διπλάσσιο... εκτός αν είναι παροχής, οπότε προσαυξάνεται κατά 30%

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Κανονικά πρέπει να δώσετε όλα τα στοιχεία .

Πάλι το ίδιο βγαίνει , εκτός και αν ανέβει και το κόστος απόκτησης .

_____________________1.pdf

Στις ομόρρυθμες δεν παίρνουμε ως κόστος απόκτησης μόνο το κεφάλαιο..???

Στις ατομικές, παίζουν όλα τα κόστη που αρχικά είχαν πραγματοποιηθεί... στις εταιρείες όμως...???

Βάσει του pdf του adel,

Άυλη αξία δεν προκύπτει, γιατί ο μέσος όρος των κερδών είναι μικρότερος από την εμπορική αμοιβή...

Τα υπόλοιπα, καλά τα βλέπω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί όμως μου αλλάξατε το ποσό στην απογραφή έναρξης.

Αφού έχω απογραφή λήξης δεν πρέπει να βάλω αυτό και όχι το 10%.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Γιατί όμως μου αλλάξατε το ποσό στην απογραφή έναρξης.

Αφού έχω απογραφή λήξης δεν πρέπει να βάλω αυτό και όχι το 10%.

Σωστός. Αποφ. 1033223/538/α0012/07.03.2008

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μα ποία είναι η απογραφή λήξη σας ?

Που να ξέρουμε ποία είναι η πραγματική ??

Αποστόλη, προφανώς είχε γίνει κανονική απογραφή την προηγ.χρήση (Ευρ 4.053.94)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα για να συνοψίσουμε και να κλείσουμε το θέμα τελικά φαντάζομαι ο αρχικός μου υπολογισμός μου (το επισυνάπτω εκ νέου) είναι σωστός ?

Απλώς στον υπολογισμό του φόρου επειδή η πώληση του 50% γίνεται σε συγγενή Β' βαθμού τότε έχουμε 11.561,53 * 30% = 3468,46 * 2,4% = 83,24 (φόρος).

Yperaxia0001.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστό βρίσκω το πρώτο έντυπο από adel... εκτός από τελικό υπολογισμό φόρου το οποίο είναι με 2,4 και όχι 20% όπως είναι στο έντυπο. Στο Κεφάλαιο Ε το 1) αφήνεις κενό και ο υπολογισμός γίνεται στην παράγραφο 2). Προσδιορίζεις την αξία μερίδας (9) και επί 2,4 είναι ο φόρος προς πληρωμή.

Και στον υπολογισμό τις άυλης αξίας όταν το ΥΠΟΛΟΙΠΟ (1) είναι αρνητικό δεν χρειάζεται να υπολογίσεις ράντα κλπ, το αποτέλεσμα είναι 0 όχι μείων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αποστόλη, προφανώς είχε γίνει κανονική απογραφή την προηγ.χρήση (Ευρ 4.053.94)

Aπό την ΠΟΛ.1053/2003

III. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΤΩΤΑΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ (ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ ΤΗΣ Α' Ή Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 29 ΤΟΥ Ν.2961/2001).

1. Η κατώτατη πραγματική αξία μεταβιβαζομένων επιχειρήσεων, μεριδίων, μερίδων κ.λπ. σε συγγενείς δικαιούχους της Α' ή Β' κατηγορίας του άρθρου 29 του Ν.2961/2001 προσδιορίζεται ως εξής:

- Προκειμένου για ατομικές επιχειρήσεις είναι το άθροισμα της άυλης αξίας και της καθαρής θέσης της επιχείρησης (όπως αυτές προσδιορίζονται πιο πάνω, ανάλογα με την κατηγορία των βιβλίων).

- Προκειμένου για εταιρικές μερίδες και ποσοστά συμμετοχής σε υπόχρεους της παραγράφου 4 του άρθρου 2 του ΚΦΕ είναι το άθροισμα της άυλης αξίας και της καθαρής θέσης της επιχείρησης (όπως αυτές προσδιορίζονται πιο πάνω κατά περίπτωση) το οποίο πολλαπλασιάζεται με το ποσοστό συμμετοχής του μεταβιβάζοντα (πωλητή).

2. Στην κατώτατη πραγματική αξία που προκύπτει, εφαρμόζεται ο συντελεστής 1,2% ή 2,4%, ανάλογα με το βαθμό συγγένειας του πωλητή και επιβάλλεται ο φόρος μεταβίβασης της περίπτωσης αυτής.

Στη περίπτωσή σου έχεις Κατώτατη Πραγματική Αξία=(Αυλη Αξία +Καθαρή Θέση) χ 50% = 11561,53 χ 50%=5.780,77 χ 2.4% = Φόρος Μεταβίβασης = 138.74

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δημήτρη δεν αφαίρεσες το κόστος απόκτησης .

Mxalit το μεταβιβαζόμενο μερίδιο είναι 50% και όχι 30% εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι .

Για αυτό έγραψα , δώσε όλα τα στοιχεία .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστός ο Δημήτρης .

Αναφέρει η Πολ.1053 ότι ειδικά για συγγενείς λαμβάνεται η παράγραφος 2 και 4 του άρθρου 2 και όχι και η παράγραφος 1 και 3 (που λέει για κόστος απόκτησης) .

Το ξανακοιτάω όμως λίγο γιατί δεν μας έχει ξανατύχει .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Δημήτρη δεν αφαίρεσες το κόστος απόκτησης .---->Αφού μιλάμε για μεταβίβαση σε συγγενή Β βαθμού το κοστος απόκτησης δεν έχει σημασία, αλλά μόνο η Κατώτερη Πραγματική Αξία, (βλέπε ΠΟΛ 1053/2003)

Mxalit το μεταβιβαζόμενο μερίδιο είναι 50% και όχι 30% εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι .

Για αυτό έγραψα , δώσε όλα τα στοιχεία .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στη περίπτωσή σου έχεις Κατώτατη Πραγματική Αξία=(Αυλη Αξία +Καθαρή Θέση) χ 50% = 11561,53 χ 50%=5.780,77 χ 2.4% = Φόρος Μεταβίβασης = 138.74

Σωστός για άλλη μια φορά... μου είχε ξεφύγει αυτό

Ειχα ενα Excel στα Αρχεία που δεν το εχει προβλεψει αυτό... Ανεβαζω το διορθωμενο σε λίγο

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;showfile=610

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

broster συμφωνώ απόλυτα. Δικό μου λάθος το 30% από την στιγμή που μεταβιβάζεται το 50% .

Ευχαριστώ όλους σας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χθές πήγε πελάτης μου σε Δ.Ο.Υ. της Αττικής (ολική μεταβίβαση της επιχείρησης από σύζυγο σε σύζυγο, ατομική) με συμπληρωμένο το έντυπο Υπεραξίας, και ο ελεγκτής δημιούργησε θέμα ότι δλδ δεν πρέπει να αφαιρεθεί η αξία του παγίου αυτοκινήτου από την αναπόσβεστη αξία παγίων αλλά και στο ποσό αυτό πρέπει να υπολογιστεί φόρος. Μου ανέφερε, τηλεφωνικά, κάποιο νόμο του 2002 βάσει του οποίου έχει αλλάξει ο τρόπος του υπολογισμού του φόρου υπεραξίας και είπε ότι απλώς δεν έχει αλλαχτεί το έντυπο της εφορίας και εξακολουθεί και αναφέρει "Εκτός ακινήτων και αυτοκ/των προκειμένου για ΑΤΟΜΙΚΕΣ επιχειρήσεις" και ότι θα έπρεπε να το ξέρω αυτό.

Επειδή δεν το ξέρω αυτό, ισχύει όντως ή όχι και αν ισχύει ποιός είναι ο νόμος αυτός;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Χθές πήγε πελάτης μου σε Δ.Ο.Υ. της Αττικής (ολική μεταβίβαση της επιχείρησης από σύζυγο σε σύζυγο, ατομική) με συμπληρωμένο το έντυπο Υπεραξίας, και ο ελεγκτής δημιούργησε θέμα ότι δλδ δεν πρέπει να αφαιρεθεί η αξία του παγίου αυτοκινήτου από την αναπόσβεστη αξία παγίων αλλά και στο ποσό αυτό πρέπει να υπολογιστεί φόρος. Μου ανέφερε, τηλεφωνικά, κάποιο νόμο του 2002 βάσει του οποίου έχει αλλάξει ο τρόπος του υπολογισμού του φόρου υπεραξίας και είπε ότι απλώς δεν έχει αλλαχτεί το έντυπο της εφορίας και εξακολουθεί και αναφέρει "Εκτός ακινήτων και αυτοκ/των προκειμένου για ΑΤΟΜΙΚΕΣ επιχειρήσεις" και ότι θα έπρεπε να το ξέρω αυτό.

Επειδή δεν το ξέρω αυτό, ισχύει όντως ή όχι και αν ισχύει ποιός είναι ο νόμος αυτός;

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/7195

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω ενα παρόμοιο θεματάκι με την μεταβίβαση μεριδίων ΟΕ-παιδικού σταθμού (αποχωρεί ενας εταίρος και μεταβιβάζει το ποσοστό του 50%) που έχει ενα σχολικό λεωφορείο το οποίο έχει αποσβεσθεί πλήρως.

Η άδεια για το ΕΔΧ ήταν στο όνομα και των δύο εταίρων και όπως ειναι εύλογο μαζί με την μεταβίβαση του ποσοστού του, θα πρέπει να "φύγει" και το όνομα του αποχωρούντος απο την άδεια του αυτοκινήτου. Γνωρίζει κάποιος ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί ? Επηρεάζει η μεταβίβαση του ΕΔΧ την υπεραξία που πρέπει να πληρωθεί στην ΔΟΥ?

Με το τρέξιμο δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ πλήρως γιαυτό οποιαδήποτε σχετική βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×