Προς το περιεχόμενο
  • 0

Γίνεται να μειώσεις σε καποιο υπάλληλο τον μισθό ?


επισκέπτη ΑΡΗΣ

Ερώτηση

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

απο την στιγμη που δινετε αυτα τα χρηματα δεν μπορειτε να τα παρετε πισω

γιατι θεωρειτε οτι ειναι βλαπτικη μεταβολη του εργαζομενου και μπορει να στραφη ποινικα και αστικα εναντια στην εταιρια

ακομη με την δηλωση που εχετε κανει εισαστε σε δυσαναλογία με αυτα που δινεται και θα εχετε και τις κυρώσεις που προβλέπει ο νομος γι αυτο

ακομη και αν αυτο το εμφανίσετε σαν μπονους και ειναι ενα σταθερο ποσο καθε μηνα

αποτελει κεκτημένο του εργαζομενου και εξομοιουτε με μισθο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Κατά την πρόσληψη του, πως είχε διατυπωθεί αυτή η συμφωνία για επιπλέον αποδοχές στην σύμβαση (ΠΔ 156/94)???

Γιατί,μπορείς αν δεν είχε γίνει στην σύμβαση αναφορά για αυτά τα επιπλεόν να υπογράψετε μια νέα σύμβαση στην οποία θα προσθέσεις στους όρους τον εξής :

"Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα συμψηφισμού διαφόρων επιδομάτων λόγω θέσης ή κατάστασης, σε περίπτωση τυχόν υψηλότερων αποδοχών, λόγω ελευθεριότητας της επιχείρησης".

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα.

Κατά την πρόσληψη του, πως είχε διατυπωθεί αυτή η συμφωνία για επιπλέον αποδοχές στην σύμβαση (ΠΔ 156/94)???

Γιατί,μπορείς αν δεν είχε γίνει στην σύμβαση αναφορά για αυτά τα επιπλεόν να υπογράψετε μια νέα σύμβαση στην οποία θα προσθέσεις στους όρους τον εξής :

"Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα συμψηφισμού διαφόρων επιδομάτων λόγω θέσης ή κατάστασης, σε περίπτωση τυχόν υψηλότερων αποδοχών, λόγω ελευθεριότητας της επιχείρησης".

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει κάτι τέτοιο...

εχετε δει με εργατολόγο π΄σο νομιμο ειναι αυτο με βάση την εργατική νομοθεσία?????

τι θα πει λόγο ελευθεριότητας της επιχείρησης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εχετε δει με εργατολόγο π΄σο νομιμο ειναι αυτο με βάση την εργατική νομοθεσία?????

τι θα πει λόγο ελευθεριότητας της επιχείρησης???

Την συγκεκριμένη έκφραση επακριβώς μου την υπέδειξε η Επ.Εργ., όσο περίεργο & αν σας ακούγεται.

Κατά την δική τους εκτίμηση, σε "ελευθεριότητα της επιχείρησης" μεταφράζει την για οποιοδήποτε λόγο απόφαση του εργοδότη να καταβάλλει στον εργαζόμενο αποδοχές μεγαλύτερες των νόμιμων βάσει σύμβασης.

& όχι, με εργατολόγο δεν μπήκα στον κόπο να εξετάσω την περίπτωση της νομιμότητας των όρων της σύμβασης, για να σας είμαι ειλικρινής. Αρκέστηκα στα λεγόμενα της Επ.Εργ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λόγος μείωσης του μισθού, μπορεί να είναι λάθος εργοδότη ή λογιστή στον υπολογισμό, εάν αυτό αιτιολογηθεί και ως πλάνη, από την πλευρά του εργοδότη.

Την παραπάνω πρακτική την έχω ξανασυναντήσει , αλλά δεν είμαι σίγουρος όπως είπε και ο απόστολος ότι είναι σύννομη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το λογικό είναι να μην μπορείς να κανεις τιπότα για να μειώσεις τον μισθό , επιπλέον προκύπτουν και διάφορα λογιστικά κολλήματα στα δώρα και επιδόματα , απλά αφού με ρώτησε ο εργοδότης ήθελα να πάρω μια δεύτερη γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως που έχω εργαζομενους που παίρνουν παραπάνω από την ΣΣΕ τις παρουσιάζω τις επιπλέον αμοιβές ως "Λοιπές Αποδοχές"..

Και μετά από έλεγχο που έγινε από την Επιθεώρηση Εργασίας το βρήκε νόμιμο..

Ο όρος "Λοιπές Αποδοχές"ναι μεν υπόκεινται κανονικά σε κρατήσεις αλλά απλά έχει την ευκαίρια ο εργοδότης να τις κόβει όποτε θέλει,χωρίς να "πέφτει"στην παγίδα "βλαπτική μεταβολή".

Βέβαια εγώ ειχα ρωτήσει και δικηγόρο και αυτός συμφώνησε ότι με αυτόν τον όρο είναι καλυμμένος ο εργοδότης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ πάντως που έχω εργαζομενους που παίρνουν παραπάνω από την ΣΣΕ τις παρουσιάζω τις επιπλέον αμοιβές ως "Λοιπές Αποδοχές"..

Και μετά από έλεγχο που έγινε από την Επιθεώρηση Εργασίας το βρήκε νόμιμο..

Ο όρος "Λοιπές Αποδοχές"ναι μεν υπόκεινται κανονικά σε κρατήσεις αλλά απλά έχει την ευκαίρια ο εργοδότης να τις κόβει όποτε θέλει,χωρίς να "πέφτει"στην παγίδα "βλαπτική μεταβολή".

Βέβαια εγώ ειχα ρωτήσει και δικηγόρο και αυτός συμφώνησε ότι με αυτόν τον όρο είναι καλυμμένος ο εργοδότης..

Το αναφέρεις φαντάζομαι & στους όρους της σύμβασης...

Γιατί & εγώ έτσι κάνω & από την Επ.Εργ. είμαι "καβατζωμένη", σε δικηγόρο όμως δεν είχα ρωτήσει & προβληματίστηκα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ πάντως που έχω εργαζομενους που παίρνουν παραπάνω από την ΣΣΕ τις παρουσιάζω τις επιπλέον αμοιβές ως "Λοιπές Αποδοχές"..

Και μετά από έλεγχο που έγινε από την Επιθεώρηση Εργασίας το βρήκε νόμιμο..

Ο όρος "Λοιπές Αποδοχές"ναι μεν υπόκεινται κανονικά σε κρατήσεις αλλά απλά έχει την ευκαίρια ο εργοδότης να τις κόβει όποτε θέλει,χωρίς να "πέφτει"στην παγίδα "βλαπτική μεταβολή".

Βέβαια εγώ ειχα ρωτήσει και δικηγόρο και αυτός συμφώνησε ότι με αυτόν τον όρο είναι καλυμμένος ο εργοδότης..

Το ότι το βρήκε νόμιμο η επιθεώρηση εργασίας δεν λέει τίποτα. Γιατί άλλωστε να μην το βρει.

Το ότι μπορεί ο εργοδότης να το κόψει όποτε θέλει ?.. χλωμό (τα είπαν οι συνάδελφοι πάρα πάνω) - (και πάρα κάτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Εγώ πάντως που έχω εργαζομενους που παίρνουν παραπάνω από την ΣΣΕ τις παρουσιάζω τις επιπλέον αμοιβές ως "Λοιπές Αποδοχές"..

Και μετά από έλεγχο που έγινε από την Επιθεώρηση Εργασίας το βρήκε νόμιμο..

Ο όρος "Λοιπές Αποδοχές"ναι μεν υπόκεινται κανονικά σε κρατήσεις αλλά απλά έχει την ευκαίρια ο εργοδότης να τις κόβει όποτε θέλει,χωρίς να "πέφτει"στην παγίδα "βλαπτική μεταβολή".

Βέβαια εγώ ειχα ρωτήσει και δικηγόρο και αυτός συμφώνησε ότι με αυτόν τον όρο είναι καλυμμένος ο εργοδότης..

Ούτε και έτσι εξασφαλίζεσαι απόλυτα.

Και αυτές ακόμα οι αποδοχές μπορεί υπό προϋποθέσεις, σε κάποια φάση, λχ στο δικαστήριο, να κριθούν σταθερός μισθός, αν πχ καταβάλλονται τακτικά και ισόποσα.

Η επιθεώρηση σου απάντησε μόνο για αυτό που την ενδιαφέρει, δηλ. για τη νομιμοφάνεια του θέματος.

Όσο για το δικηγόρο, δε σχολιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...