Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να προσδιορίσω "που είναι τα κέρδη" μεταξύ δύο χρήσεων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής

Έχω ως βάση τον Ισολογισμό της 31/12/2006. Κατά την χρήση 2007 από την λειτουργία της επιχείρησης προκύπτουν μεταβολές στα στοιχεία του Ισολογισμού της 31/12/2006 και τα αποτελέσματα της χρήσης (κέρδη ή ζημίες) ενσωματώνονται στον Ισολογισμό της 31/12/2007. Με ποιά διαδικασία μπορώ να εντοπίσω "που πήγαν" τα αποτελάσματα της επιχείρησης?

Φυσιολογικά θα πρέπει τα αποτελέσματα νε έχουν μετασχηματιστεί σε στοιχεία Ενεργητικού και Παθητικού. Όμως η απλή αφαίρεση των ποσών των Ισολογισμών δεν μου δίνει τα αποτελάσματα της χρήσης.

Ελπίζω να έχω διατυπώσει σαφώς το ερώτημά μου... Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις εναν πινακα μεταβολής της ΚΘ. Θα σε βοηθησει.....τα κερδη του 07 (αποτελεσμα)+τα Κερδη εισ νεο του 06= με τα εινεο του 07, με προυποθεση οτι δεν εχεις κανει διανομη....... αυτο βεβαια ειναι θεωριτικο......πρεπει να δεις το πινακα διανομης και θα καταλαβεις πως ενσωματοθηκαν στον ισολογισμο......

Τι ακριβως ψαχνεις να βρεις? η διαφορα στοιχειων ενεργητικου παθητικου μεταξυ των 2 ετών δεν νομιζω οτι θα σου δωσουν εικονα.....δεδομενου οτι υπαρχουν και μεταβολες (εγγραφες) που δεν περασαν μεσα απο το αποτελεσμα (π.χ. μια ληψη δανειου για αγορα παγιου)......μηπως θα σε βοηθουσε να εφτιαχνες ενα cash flow?

Εχω πολλα ερωτηματικα γιατι δεν μας δινεις ακριβως να καταλαβουμε τι ψαχνεις να βρεις :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά τό πρόβλημα μου έχει ως εξής

Μία επιχείρηση έκανε κέρδη στην χρήση 2007 100.000,00 Ευρώ. Θέλω να βρώ αυτά τα 100 χιλιάρικα πού είναι μέσα στη επιχείρηση.

Δηλαδή, αύξησαν τα αποθέματα εμπορευμάτων ?, μείωσαν υποχρεώσεις ?, αγοράστηκαν πάγια ?, κλπ.

Ψάχνω δηλαδή να εντοπίσω πως ενσωματώθηκαν τα αποτελέσματα αυτά στα στοιχεία του ενεργητικού και στα στοιχεία των υποχρεώσεων της εταιρείας. και όχι σε αφηρημένα στοιχεία (πχ κεφάλαιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά τό πρόβλημα μου έχει ως εξής

Μία επιχείρηση έκανε κέρδη στην χρήση 2007 100.000,00 Ευρώ. Θέλω να βρώ αυτά τα 100 χιλιάρικα πού είναι μέσα στη επιχείρηση.

Δηλαδή, αύξησαν τα αποθέματα εμπορευμάτων ?, μείωσαν υποχρεώσεις ?, αγοράστηκαν πάγια ?, κλπ.

Ψάχνω δηλαδή να εντοπίσω πως ενσωματώθηκαν τα αποτελέσματα αυτά στα στοιχεία του ενεργητικού και στα στοιχεία των υποχρεώσεων της εταιρείας. και όχι σε αφηρημένα στοιχεία (πχ κεφάλαιο).

Αρα ακριβως αυτο που σου ειπε ο thiseos2002. Για να γινει αυτο πρεπει να "μεταφρασεις" τα κερδη σου σε cash και ουσιαστικα να φτιαξεις ενα cash flow για να δεις το allocation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρισουμε κατι......για να ειναι λιγο πιο σαφες......Τα κερδη απο μονα τους ειναι "ατμος" για να παραφρασω και την απιθανη ατακα του Βεγγου.......Αν εχεις πουλησει επι πιστωση τα κερδη δεν εχουν "παει" πουθενα...ειναι στις απαιτησεις σου και περιμενουν να ειπραχθούν (ασε που πιθανοτατα θα πηρες και δανειο για να χρηματοδοτησεις τον ταμειακο σου κυκλο).......δεν νομιζω οτι επιστημονικα υπαρχει τετοια προσεγγιση....το που πηγαν τα χρηματα που εισεπραξες κατα το 2007 ναι...ειναι το γνωστο μας Cash flow που σου εγραψε και ο Kismet......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες βιβλιογραφια για πηγες χρησεις κεφαλαιων (μεταβολες +η- των στοιχειων του ισολογισμου)

και πιο συγκεκριμενα οπως σου ειπαν την ταμειακη ροη και ακομα πιο συκεκριμενα την λειτουργικη ταμειακη ροη που εαν ο ισολογισμος τροφοδοτειται με σωστα στοιχεια, ειναι και το πιο κοντινο στην πραγματικοτητα αποτελεσμα κεδροφοριας επιχειρησης που μπορεις να εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά τό πρόβλημα μου έχει ως εξής

Μία επιχείρηση έκανε κέρδη στην χρήση 2007 100.000,00 Ευρώ. Θέλω να βρώ αυτά τα 100 χιλιάρικα πού είναι μέσα στη επιχείρηση.

Δηλαδή, αύξησαν τα αποθέματα εμπορευμάτων ?, μείωσαν υποχρεώσεις ?, αγοράστηκαν πάγια ?, κλπ.

Ψάχνω δηλαδή να εντοπίσω πως ενσωματώθηκαν τα αποτελέσματα αυτά στα στοιχεία του ενεργητικού και στα στοιχεία των υποχρεώσεων της εταιρείας. και όχι σε αφηρημένα στοιχεία (πχ κεφάλαιο).

Έστω ότι εννοείς τα κέρδη προ φόρων: 100.000,00 ευρώ

Φόρος Εισοδήματος 25% 25.000,00

Πληρωμή ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ δανείων π.χ 20.000,00

Αγορά ΠΑΓΙΩΝ π.χ 15.000,00

Τραβηχτικές από εταίρους ή μέτοχους (όχι μισθοί-έξοδα) 40.000,00

Συνολικό ποσό κερδών που "εξαφανίστηκαν" και δεν εμφανίζεται ως "περίσσευμα" στο ταμείο 100.000,00 ευρώ,

ενώ όμως υπάρχουν στην καθαρή θέση της εταιρείας,μαζί με το αποθεματικό 75.000,00 ευρώ

Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα,που στο καλό πήγαν τα κέρδη της χρήσης και δεν μας περισσεύουν στο χέρι.

Με την παραδοχή βέβαια ότι υποθέτουμε ότι οι εισπράξεις και οι πληρωμές εκτός των ανωτέρω είναι ισόποσες,

Βέβαια αν θέλεις να το βασανίσεις πιό πολύ,θα πρέπει να δουλέψεις CASH FLOW,για μεγαλύτερη ανάλυση,διότι

π.χ αν η επόμενη χρονιά δεν πάει καλά και έχεις ζημιές,τότε αυτά που σου έγραψα παραπάνω,δεν ισχύουν από-

λυτα.

Σε περίπτωση που εννοείς,που πήγαν τα Καθαρά Κέρδη μετά Φόρων,ενεργείς ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...