Προς το περιεχόμενο

Συναλλαγματικές διαφορές τέλος έτους αντιμετώπιση


pakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Κάπου έχω κωλύσει και θέλω μια βοήθεια όσο αφορά τις συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν στο τέλος του έτους απο την αποτίμηση

Εστω ότι κατά την διάρκεια του 2008 είχα 2 εισαγωγές απο Αμερική με αξία η καθεμία 100$.Δεν πλήρωσα καμία απο τις δύο.

Εστω ότι στις 31/12/0008 η αξία του δολλαρίου μου δημιουργεί συναλλαγματικές διαφορές εξοδα άλλα 20€

Εχω χρεώσει τις αγορες μου με τις εισαγωγές και έχω πιστώσει τον 50, με τα 20€ θα χρέωσω τον 81.00.04 και θα πιστώσω τον 50;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κάπου έχω κωλύσει και θέλω μια βοήθεια όσο αφορά τις συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν στο τέλος του έτους απο την αποτίμηση

Εστω ότι κατά την διάρκεια του 2008 είχα 2 εισαγωγές απο Αμερική με αξία η καθεμία 100$.Δεν πλήρωσα καμία απο τις δύο.

Εστω ότι στις 31/12/0008 η αξία του δολλαρίου μου δημιουργεί συναλλαγματικές διαφορές εξοδα άλλα 20€

Εχω χρεώσει τις αγορες μου με τις εισαγωγές και έχω πιστώσει τον 50, με τα 20€ θα χρέωσω τον 81.00.04 και θα πιστώσω τον 50;

Ευχαριστώ

θα χρώσεις τον 50 με όσο τον είχες πιστώσει , και θα χρεώσεις τον 81 με την διαφορά , πιστώσει του Ταμείου ή του Λογ. όψεως κλπ , ανάλογα πως πλήρωσες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρώσεις τον 50 με όσο τον είχες πιστώσει , και θα χρεώσεις τον 81 με την διαφορά , πιστώσει του Ταμείου ή του Λογ. όψεως κλπ , ανάλογα πως πλήρωσες .

Συγνώμη.

Προσπαθώ να κόψω το τσιγάρο και ρετάρω

Μιλάς για τις συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν απο την αποτίμηση υποχρεώσεων (μπορεί να είναι π.χ. και συναλλαγματικές Πληρωτέες) στο τέλος της χρήσης.

Πράγματι Θα πιστώσεις τις υποχρεώσεις και θα χρεώσεις τον 81

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κάπου έχω κολήσει και θέλω μια βοήθεια όσο αφορά τις συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν στο τέλος του έτους απο την αποτίμηση

Εστω ότι κατά την διάρκεια του 2008 είχα 2 εισαγωγές απο Αμερική με αξία η καθεμία 100$.Δεν πλήρωσα καμία απο τις δύο.

Εστω ότι στις 31/12/0008 η αξία του δολλαρίου μου δημιουργεί συναλλαγματικές διαφορές εξοδα άλλα 20€

Εχω χρεώσει τις αγορες μου με τις εισαγωγές και έχω πιστώσει τον 50, με τα 20€ θα χρέωσω τον 81.00.04 και θα πιστώσω τον 50; (αναλυτικά ανά προμηθευτή)

Ευχαριστώ

Κανονικά........Όχι

ΧΡ. 81,00,04 = 20,00

ΠΙΣΤ. 44.14 (ανά νόμισμα) = 20,00

Αντίστροφα με τον 81.01.04 όταν είναι υπέρ σου οι συναλλαγματικές διαφορές

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και την δική σου μέθοδο και να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, αλλά εκεί που κολάω είναι στο γεγονός ότι όταν έγω έρθω να πληρώσω αυτό το υπόλοιπο μέσα στο 2009 θα πρέπει να θεωρησω σαν αξία τιμολογίου την αρχική αξία την αναπροσαρμοσμένη με την αποτίμηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, αλλά εκεί που κολάω είναι στο γεγονός ότι όταν έγω έρθω να πληρώσω αυτό το υπόλοιπο μέσα στο 2009 θα πρέπει να θεωρησω σαν αξία τιμολογίου την αρχική αξία την αναπροσαρμοσμένη με την αποτίμηση;

Εσύ θα πληρώσεις την αξία που θα έχει το ξένο νόμισμα εκείνη την στιγμή σε ευρώ και

ανάλογα με την εγγραφή που θα έχεις επιλέξει την 31/12,θα άυξομειώσεις τον 50 ή 44

με τον 81.

π.χ 1/1/ΧΧ ο 50............ ή ο 44.................. είναι πιστωμένος με 1500,00 ευρώ που π.χ

αντιστοιχούν σε 2000,00 US Dollars.(ισοτιμία 1,33)

Στις 25/1/ΧΧ ξοφλάς το τιμολόγιο με ισοτιμία 1,25 (άρα πληρώνεις 2000,00:1,25=1600,00

ευρώ)

Τότε κάνεις τις παρακάτω εγγραφές:

ΧΡ. 50 ή 44 = 1500,00

ΧΡ. 81,00 = 100,00

ΠΙΣΤ. 38 = 1600,00

(κατ' αναλογία αν "κερδίσεις" από την εξόφληση αντί να χρεώσεις τον 81,00 πιστώνεις τον 81.01)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

ΕΓΛΣ

2.2.501 Λογαριασμός 50 «Προμηθευτές»

8. Οι συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν όταν πληρώνονται υποχρεώσεις σε ξένο νόμισμα καταχωρούνται στο λογαριασμό 81.00.04, όταν είναι χρεωστικές, ή στο λογαριασμό 81.01.04, όταν είναι πιστωτικές, εφόσον δεν αφορούν κτήση πάγιων στοιχείων, ή στο λογαριασμό 16.15 όταν αφορούν πάγια στοιχεία, με πίστωση ή χρέωση των οικείων λογαριασμών προμηθευτών σε ξένο νόμισμα, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παρ. 2.3.2. Οι συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν κατά την αποτίμηση, στο τέλος της χρήσεως, των υποχρεώσεων σε ξένο νόμισμα, αντιμετωπίζονται σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παρ. 2.3.2.

186/1992 Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων

Αρθρο 28

Αποτίμηση στοιχείων απογραφής

7. β) Οι συναλλαγματικές διαφορές που προκύπτουν κατά την αποτίμηση σε δραχμές των απαιτήσεων και των λοιπών υποχρεώσεων σε ξένο νόμισμα καταχωρούνται σε ιδιαίτερους λογαριασμούς προβλέψεων κατά ξένο νόμισμα, με παραπέρα διάκριση σε προερχόμενες από βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες απαιτήσεις και υποχρεώσεις και μεταφέρονται σε αποτελεσματικούς λογαριασμούς ως εξής:

βα) όταν προέρχονται από βραχυπρόθεσμες απαιτήσεις και υποχρεώσεις, τα χρεωστικά υπόλοιπα των πιο πάνω λογαριασμών προβλέψεων στο τέλος κάθε χρήσης μεταφέρονται σε αποτελεσματικό λογαριασμό της κλειόμενης χρήσης, τα δε πιστωτικά σε αποτελεσματικό λογαριασμό της επόμενης χρήσης,

Συμπέρασμα εν συντομία:

Κατά ΕΓΛΣ όλες οι συναλ. διαφορές πιστωτικές τε και χρεωστικές πάνε στο αποτέλεσμα με κίνηση 50 και 81.

Κατά ΚΒΣ όμως, οι χρεωστικές πάνε μεν στα αποτελέσματα, αλλά οι πιστωτικές πάνε σε πρόβλεψη, βάσει της αρχής της συντηρητικότητας, με χρέωση 50 και πίστωση 44. Κατά την εξώφληση της υποχρέωσης θα κλείσουν οι αυτοί οι δυο λογαριασμοί με την ανάλογη χρεωπίστωση του 81.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δεν γινει αναλυτικη η χρεωση των προμηθευτων, πως μπορεις να ξερεις τι χρωστας;

π.χ.

Ρε Τάσο,αυτό είπαμε,ότι η πίστωση θα γίνει αναλυτικά ανά προμηθευτή,αν ακολουθήσει την

δική του μέθοδο,

Εχω χρεώσει τις αγορες μου με τις εισαγωγές και έχω πιστώσει τον 50, με τα 20€ θα χρέωσω τον 81.00.04 και θα πιστώσω τον 50; (αναλυτικά ανά προμηθευτή)

ή

Αναλυτικά ανά νόμισμα αν γίνει με τις προβλέψεις (44.14)

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένα πρόβλημα.

καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που χρωστας ειναι Ξενο Νομισμα.......τον αμερικανο προμηθευτη σου δεν τον ενδιαφερει τι εχεις γραψει εσυ στα βιβλια σου σε ευρω. Την 31/12/200Χ θα αποτιμησεις τα υπολοιπα σου. Δηλαδη βλεπεις ποσο εχει το Δολλάριο και αναλογα μειωνεις ή αυξάνεις την υποχρεωση σου.

Αν η υποχρεωση αυξανεται τοτε ζημιώθηκες αρα θα κανεις Χρεωση στα αποτελεσματα και πιστωση στον 50 (συγκεκριμενα στον Αμερικανο Προμηθευτη).

Αν η υποχρεωση μειωνεται τοτε κερδισες και θα πρεπει να καταγραψεις αυτο το κερδος. Σε αυτην την περιπτωση θα χρεώσεις τον Αμερικανο προμηθευτη (θα μειωσεις δηλαδη την υποχρεωση σου κατα το κερδος σου

) και θα πιστωσεις τον 44. Ο οποίος 44 θα κλεισει με το αποτελεσμα τον επομενο χρονο (το γιατι στο εγραψε παραπανω ο frozen).

Αν τηρεις τα βιβλια σου σε ΔΛΠ και οι πιστωτικες ΣΔ πανε κατευθειαν στο αποτελεσμα μια και εκει δεν ισχευει ο συγκεκριμενος ΚΒΣ κανονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

καλή χρονία κ καλά κουράγια....

Οι συναλλαγματικές διαφορές στις 31/12 αποτιμούνται με βάση το δελτίο τιμών της ΕΚΤ αλλά με ποιά τιμη την μέση τιμή ή την τιμή πώλησης...

κ κάτι ακόμα αν είναι εύκολο αφού θεωρητικά την υποχρέωση πληρωμής στον προμηθευτή εξωτερικού την ανοίγουμε την ημέρα που γίνετε ο διακανονισμός του τιμολογίου αν εγώ δεν τον πληρώσω την εγγραφή 32 σε 50,01 θα την κάνω με την πλασματικη αξία του τελωνείου με την αξία που ίσχυε την ημέρα έκδοσης του τιμολογίου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή χρονία κ καλά κουράγια....

Οι συναλλαγματικές διαφορές στις 31/12 αποτιμούνται με βάση το δελτίο τιμών της ΕΚΤ αλλά με ποιά τιμη την μέση τιμή ή την τιμή πώλησης...

http://www.bankofgreece.gr/BogIsotimiespdf/2010/20101231.01.253.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...