Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγή ειδικότητας απο Υπάλληλος Γραφείου σε Βοηθός Λογιστή


MABA2308

Ερώτηση

Καλημέρα,

Εργάζομαι σε μια εταιρεία απο το 2000 ως υπάλληλος γραφείου και σκέφτομαι να αλλάξω την ειδικότητα μου σε βοηθό λογιστή διότι κάνω οτι ένας βοηθός λογιστή.

Η ερώτηση μου είναι με συμφέρει να το κάνω αυτο μετά απο τόσα χρόνια να αλλάξω ειδικότητα η όχι.Άλλοι μου λένε οτι δεν με συμφέρει μου λέτε την γνώμη σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μήπως να γινόσασταν λίγο πιο συγκεκριμένος/η? :P

Από ποια σκοπία εξετάζετε το συμφέρον σας? Δλδ, σε τι δεν σας συμφέρει σας λένε άλλοι?

Τι χάνετε ή τι κερδίζετε με την αλλαγή της ειδικότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει μόνο μια περίπτωση να μην σας συμφέρει..(μιας και η σύμβαση λογιστών έχει καλύτερους μισθούς και περισσότερα επιδόματα)..

Να μην σας αναγνωριστεί η προηγούμενη προϋπηρεσία, σαν υπάλληλος γραφείου, και να ξεκινήσετε ως β.λογιστή με 0 προϋπηρεσία.

και πάλι αν βάλετε δίπλα τους πίνακες τελικά θα προτιμήσετε αυτόν των β.λογιστών σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΒΟΗΘΟ ΛΟΓΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΣΟΥΝ Β΄ΛΟΓΙΣΤΟΥ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΒΟΗΘΟ ΛΟΓΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΣΟΥΝ Β΄ΛΟΓΙΣΤΟΥ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Ανάποδα τα λες.... μου φαίνεται...

Ο βοηθός λογιστή, κάνει όλες τις εργασίες του υπάλληλου γραφείου, και κάτι παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΑΝ ΕΝΑΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΟΥ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ. ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΣΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΙΑ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠ.ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΑΝ Β.ΛΟΓΙΣΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΑΝ ΕΝΑΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΟΥ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ. ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΣΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΙΑ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠ.ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΑΝ Β.ΛΟΓΙΣΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ.........

Μπορεί...

Αλλά δεν μπορείς να το γενικεύεις...

Εμένα πάντως αν μου πουν να αναγνωρίσω προϋπηρεσία υπάλληλου γραφείου σε ειδικότητα β. λογιστή δεν...

Και που ξέρεις ότι δεν ήταν γραμματέας??? Πολύ συχνή περίπτωση και αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΑΝ ΛΟΓΙΚΑ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΧΕ?

ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΑΝ ΛΟΓΙΚΑ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΧΕ?

ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ειχα παρομοια περιπτωση υπαλληλου που ειναι στην εταιρεια απο το 1997

εγινε β.λογιστη απο υπάλληλος γραφειου και αναγνωριστηκε η προυπηρεσια που ειχε στην εταιρεια

δεν ενταχθηκε δλδ στην κλιμακα 0-2 των β.λογιστων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σχετικα με το θεμα υπ.γραφειου και βοηθος λογιστου....καποιοι εχουν παρεξηγηση τις εννοιες σ αυτη την χωρα ,για μενα δεν μπορεις να ζητας υπ γραφειου και να ξερει λογιστικα ,οπως και το αντιθετο καποιον που ξερει να θες να τον προσλαβεις σαν υπαλληλο γραφειο γιατι ειναι πιο οικονομικο, δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι καποιος που τελειωσε ενα πανεπιστημιο και τον προσλαμβανουν ωσ βοηθο λογιστου ξερει τα ιδια με καποιον που ηταν υπ γραφειου και γινεται βοηθος λογιστη,οπωσ και να εχει απο προσωπικη εμπειρια δεν θα το δεχόμουν....και ολα αυτα με βαση τι εννοουμε λογιστης και τι υπ γραφειος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ALexandros

Μπορεί να προσληφθεί σε τεχνικό γραφείο (που τα λογιστικά του τα δίνει έξω) υπάλληλος ως βοηθός λογιστή, από την άποψη ότι θα περνάει τιμολόγια, θα ελέγχει καρτέλες των προμηθευτών κτλ ή πρέπει να απασχολείται λογιστής στην ίδια επιχείρηση?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ALexandros

Μπορεί να προσληφθεί σε τεχνικό γραφείο (που τα λογιστικά του τα δίνει έξω) υπάλληλος ως βοηθός λογιστή, από την άποψη ότι θα περνάει τιμολόγια, θα ελέγχει καρτέλες των προμηθευτών κτλ ή πρέπει να απασχολείται λογιστής στην ίδια επιχείρηση?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να προσληφθεί σε τεχνικό γραφείο (που τα λογιστικά του τα δίνει έξω) υπάλληλος ως βοηθός λογιστή, από την άποψη ότι θα περνάει τιμολόγια, θα ελέγχει καρτέλες των προμηθευτών κτλ ή πρέπει να απασχολείται λογιστής στην ίδια επιχείρηση?

Ευχαριστώ!

Εφόσον κάνει δουλειά βοηθού λογιστή, βεβαίως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωδικοποίηση ΣΣΕ Λογιστών & Βοηθών Λογιστών 2009.

17. Σαν προϋπηρεσία των λογιστών λογίζεται η σε οποιονδήποτε εργοδότη, φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή και σε λογιστικό γραφείο,

άσκηση του επαγγέλματος (λογιστή και βοηθού λογιστή ως ενιαίο λογιζόμενο).

Για τους βοηθούς λογιστές προσμετρείται κάθε προϋπηρεσία που έχει διανυθεί σε συναφή και ομότιμα καθήκοντα.

Προϋπηρεσία βοηθού λογιστή και υπαλλήλου γραφείου, που έχει προσμετρηθεί για τον υπολογισμό του μισθού βοηθού λογιστή,

θα προσμετράται και για τον υπολογισμό του μισθού του λογιστή, εάν ο μισθωτός αποκτήσει την ιδιότητα του λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...