Προς το περιεχόμενο

Διευκρινήσεις για τη μεταφερόμενη ζημιά και την τροποποιητική δήλωση του διαχειριστικού 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο.Ε. με 3 ομορρυθμα μέλη φυσικά πρόσωπα.

το 2007 διαχειριστικό βάσει αρχικής δήλωσης προέκυπτε ζημιά 100 (τυχαίο νούμερο)

μετά την περαίωση η ζημιά δεν υπάρχει πια και έχουν προκύψει 200 κέρδη (τυχαίο νούμερο)

αυτό το διακοσάρι θα πάει όλο στην Ο.Ε. με 20% ή και στα φυσικά πρόσωπα με τη γνωστή διαδικασία? Δηλαδή θα κάνω τροποποιητική μόνο Ε3-Ε5 ή και Ε1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πρωτο το διαχειριστικο 2007 οικονομικο 2008 δεν μπαινει στην περαιωση του 3259/2004 ή 3697/2008

και κατα δευτερο αν κανατε αυτοπεραίωση του 3296/2004 θα πανε κανονικα τα κερδη σαν να ειχατε κερδη με την διαδικασια που προβλέπετε απο το Ε5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πρωτο το διαχειριστικο 2007 οικονομικο 2008 δεν μπαινει στην περαιωση του 3259/2004 ή 3697/2008

και κατα δευτερο αν κανατε αυτοπεραίωση του 3296/2004 θα πανε κανονικα τα κερδη σαν να ειχατε κερδη με την διαδικασια που προβλέπετε απο το Ε5

το γνωρίζω ότι το οικονομικό 2008 δεν υπάγεται στη διαδικασία περαίωσης του 3697/2008 όμως στηρίζω το ερώτημα μου στο παρακάτω :

ΠΟΛ.1130/2.10.2008

Αρθρο 6

παρ.6

Αν το ποσό της μεταφερόμενης ζημιάς προς συμψηφισμό στην πρώτη ανέλεγκτη χρήση, μετά την περαίωση, είναι μικρότερο από αυτό που έχει μεταφερθεί στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος της πρώτης αυτής ανέλεγκτης χρήσης, τότε υποβάλλεται από τον επιτηδευματία συμπληρωματική- τροποποιητική δήλωση με την ανάλογη προσαρμογή του υπολοίπου της μεταφερόμενης ζημιάς, κατά τις κείμενες διατάξεις. Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή δεν υποβληθεί τροποποιητική –συμπληρωματική δήλωση, η υπόθεση ως προς το θέμα αυτό υπόκειται σε έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας παρουμε ενα παραδειγμα για να γινει κατανοητο

2005 τζιρος 100000 ζημια 6000

2006 τζιρος 100000 ζημια 4000

εχουμε μεταφερει δλδ 10000 ζημια στην δηλωση του διαχειριστικου ετους 2007 οικονομικου 2008

απο την περαιωση βγαινει

για το 2005 2000 λογιστικες διαφορες μειον στις 6000 ζημια αρα 4000 ζημια μεταφερομενη (ενα το κρατουμενο)

για το 2006 2000 λογιστκες διαφορες μειον στις 4000 ζημια αρα 2000 ζημια μεταφερομενη (δευτερο κρατουμενο)

αρα θα εχουμε ζημια μεταφερομενη μετα την περαιωση 6000 αντι για 10000 που εχουμε μεταφερει

και με αυτη την ζημια πάμε και πληρωνουμε την διαφορα απο 10000 - 6000 = 4000 μιας και η μεταφερομενη πλεον ζημια μας ειναι 6000 αντι για 10000

ελπιζω να εγινε κατανοητος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με αυτη την ζημια πάμε και πληρωνουμε την διαφορα απο 10000 - 6000 = 4000 μιας και η μεταφερομενη πλεον ζημια μας ειναι 6000 αντι για 10000

Όλα καλά μέχρι εδώ. Από εδώ και μετά ξεκινάει η απορία μου. Αυτό το 4.000 € πώς θα το φορολογήσω; Θα κάνω τροποποιητική μόνο Ε3-Ε5 και θα το φορολογήσω όλο με 20% ή θα κάνω τροποποιητική και Ε1 των φυσικών προσώπων (μέλη Ο.Ε.) ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)αφορα μονο την εταιρια και οχι τα φυσικα προσωπα

β) στο Ε5 μονο το Ε3 τι δουλεια εχει, τγα βασικα στοιχεια ανα χρηση παραμενουν ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)αφορα μονο την εταιρια και οχι τα φυσικα προσωπα

β) στο Ε5 μονο το Ε3 τι δουλεια εχει, τγα βασικα στοιχεια ανα χρηση παραμενουν ιδια

ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Έχω ακόμα μία απορία

ΠΟΛ.1130/2.10.2008

Αρθρο 6

παρ.6

Η ζημιά της χρήσης που τυχόν περιλαμβάνεται σε κάθε περαιούμενη ανέλεγκτη υπόθεση φορολογίας εισοδήματος συμψηφίζεται με το ποσό των λογιστικών διαφορών που υπολογίζεται κατά τα οριζόμενα στις προηγούμενες παραγράφους του παρόντος και το τυχόν ακάλυπτο ποσό αυτής μεταφέρεται για συμψηφισμό με τα θετικά εισοδήματα των επόμενων ετών σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις....

Ερώτημα

Παράδειγμα

2004 Λογιστική Ζημιά 100.000 €

2005 Λογιστικά Κέρδη 40.000 € αλλά κατά τη σύνταξη του Ε5 η επιχείρηση δεν πλήρωσε φόρο επειδή μεταφέρθηκε η ζημιά και άρα αποτέλεσμα προς φορολόγηση 60.000 ζημιά

Στην περαίωση για το 2005 ποιό ποσό βάζω ; 40.000 κέρδη ή 60.000 ζημιά ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)αφορα μονο την εταιρια και οχι τα φυσικα προσωπα

β) στο Ε5 μονο το Ε3 τι δουλεια εχει, τγα βασικα στοιχεια ανα χρηση παραμενουν ιδια

μήπως έχει κανείς κάποιο υπόδειγμα για το πως συμπληρώνεται το έντυπο της τροποποιητικής ;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το excelaki που εχει ανεμβει στον κομβο ειναι πληρεστατο και δινει απαντηση στο ποια ζημια η κερδη θα μεταφερθουν στην χρηση του 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

δυστυχώς έτσι είναι

στην φετινή περαίωση δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσα σε 30 ημέρες να καταθέσουμε την τροποποιητική δήλωση χωρις πρόστιμα ΄ή προσαυξήσεις

άρα σε μηδενικές ή με ζημία δηλώσεις παίρνουν 40.,60,80 ή 150 ανάλογα με την ΔΟΥ

και στις με κέρδη τις αναλογούσες προσαυξήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
α)αφορα μονο την εταιρια και οχι τα φυσικα προσωπα

Κύριε συνάδελφε είστε σίγουρος γι' αυτό; Παρακαλώ αν μπορείτε στηρίξτε μου την απάντηση σας γιατί εγώ στηρίχτηκα στο λόγο σας και σήμερα στην εφορία μου είπαν πως θα έπρεπε τελικά να υπολογίσω και επιχειρηματική αμοιβή.

Ποιό είναι το σωστό; έχω μπερδευτει ;)

Δεν κατέθεσα τη δήλωση. Θα περιμένω τη δική σας στήριξη. Ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ

δεν κανετε τροποποιητική απο δική σας αιτία, αλλα λογο φορολογικού ελέγχου

οπως συμβαίνει και σον τακτικό φορολογικο έλεγχο οταν μειώνονται οι ζημιες τοτε η φορολογία γίνεται στο νομικό πρόσωπο και όχι και στα φυσικά

αλλόστε ειναι αποτελεσμα ελέγχου

αν ακολουθούσαμε την λογική της ΔΟΥ τότε δεν θα κάναμε τροποποιητική στο 2007 αλλα κάθε χρόνο μετα το πρώτο έτος ζημιων, υπολογίζοντας εκεί το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ

δεν κανετε τροποποιητική απο δική σας αιτία, αλλα λογο φορολογικού ελέγχου

οπως συμβαίνει και σον τακτικό φορολογικο έλεγχο οταν μειώνονται οι ζημιες τοτε η φορολογία γίνεται στο νομικό πρόσωπο και όχι και στα φυσικά

αλλόστε ειναι αποτελεσμα ελέγχου

αν ακολουθούσαμε την λογική της ΔΟΥ τότε δεν θα κάναμε τροποποιητική στο 2007 αλλα κάθε χρόνο μετα το πρώτο έτος ζημιων, υπολογίζοντας εκεί το αποτέλεσμα

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eτσι ακριβώς είναι. Αντί ο υπολογισμός και καταλογισμός του επιπλέον φόρου να γίνει με φύλλο ελέγχου, επειδή υπάρχει η διαδικασία της περαιώσεως χωρίς έλεγχο, θα γίνει η τροποποιητική δήλωση σε επίπεδο νομικού προσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eτσι ακριβώς είναι. Αντί ο υπολογισμός και καταλογισμός του επιπλέον φόρου να γίνει με φύλλο ελέγχου, επειδή υπάρχει η διαδικασία της περαιώσεως χωρίς έλεγχο, θα γίνει η τροποποιητική δήλωση σε επίπεδο νομικού προσώπου.

Κι εγώ έτσι ήξερα και έτσι περίμενα να γίνει και έτσι ρώτησα κι έναν φίλο ελεγκτή εφοριακό. Έλα όμως που στην εφορία δε μου δέχτηκαν τη δήλωση και μετά που πήρα στο υπουργείο οικονομικών μου είπαν και αυτοί πως πρέπει να υπολογίσω επιχειρηματική αμοιβή. Ζήτησα να μου πουν σε ποιο άρθρο-διάταξη κλπ το στηρίζουν αλλά απέφυγαν (ίσως απο βαρεμάρα) να μου απαντήσουν.

Υπάρχει κάποια διάταξη ή κάποια ΠΟΛ να τους πάω να τους το αποδείξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι ήξερα και έτσι περίμενα να γίνει και έτσι ρώτησα κι έναν φίλο ελεγκτή εφοριακό. Έλα όμως που στην εφορία δε μου δέχτηκαν τη δήλωση και μετά που πήρα στο υπουργείο οικονομικών μου είπαν και αυτοί πως πρέπει να υπολογίσω επιχειρηματική αμοιβή. Ζήτησα να μου πουν σε ποιο άρθρο-διάταξη κλπ το στηρίζουν αλλά απέφυγαν (ίσως απο βαρεμάρα) να μου απαντήσουν.

Υπάρχει κάποια διάταξη ή κάποια ΠΟΛ να τους πάω να τους το αποδείξω;

Βάλτους να πάρουν ένα απλό τηλέφωνο σοτ Υπουργείο... (Πες τους ότι σε άλλες ΔΟΥ δεν το κάνουν έτσι.. Πάντα πιάνει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΙΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ 2003-2006 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2007? ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2007 ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2004 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΙΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ 2003-2006 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2007? ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2007 ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2004 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2006.

ναι

αφαιρουνται οι λογιστικές διαφορες της περιαωσης και το υπολοιπο ειναι η μεταφερομενη ζημια απο το ετος 2004 εως 2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...