Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ


SPARTA

Ερώτηση

Σε περίπτωση που δεν έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία και υπάρχει διόροφη οικοδομή συνολικού

εμβαδού 400,00 τ.μ με υπόγειο 200 τ.μ πως θα δηλωθεί το υπόγειο;Θα συναθροιστούν τα τετραγωνικά του ή θα γραφτεί το εμβαδόν του στις παρατηρήσεις;

Aκόμα στην περίπτωση πάλι μη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας με οικοδομή του ισογείου,ένα μέρος χαρακτηρισμένο ειδικό κτίριο(συνεργείο) και το άλλο κατάστημα.Πως θα δηλωθεί;Στη χρήση τι θα αναγραφεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ιδιο προβλημα.

Ξεκινάω τώρα οικοδομή αποτελούμενη απο μεζονέτα 200τμ και υπόγειο (αποθήκες) αλλα 200τμ.

στο κτίριο υπάρχει και κλιμακοστάσιο για μελλοντική ανέγερση αλλων δυο διαμερισμάτων.

Το πρόβλημα μου ειναι τα τεκμήρια που θα ισχύσουν απο φέτος (φανταστειται μονο το υπογειο 200τμ*30Ε=6000).

Η μηχανικός μου ειπε οτι υπαρχει τρόπος να χωρίσω το υπόγειο στα 3. Ένα για την μεζονέτα και απο ένα για καθε μελλοντικο διαμέρισμα, ετσι ωστε να μη χρεωθω τωρα και τα 200τμ του υπογείου.

Επειδή είμαι ενα βήμα πριν καταθεσω αδεια δε θελω να κανω καμια μη αναστρεψιμη κίνηση.

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παλαιό Χθες, 22:01 #2

Τι είδους απάντηση θέλετε ?

Παλαιό Σήμερα, 10:57 #3

Πρέπει να κανω καποια συμβολαιογραφική πραξη?

Ή μηπως πρεπει να κανει ο μηχανικος καποια ενεργεια τωρα πριν βγει η άδεια.

Η μήπως υπάρχει καποιος τρόπος να δηλώνω στην εφορία την αποθήκη που αντιστοιχει στη μεζονέτα μονο? ...καποιο παραθυρακι?

Παλαιό Σήμερα, 11:34 #4

Από την ώρα που θα κατασκευαστεί υπόγειο τέτοιας επιφάνειας, είτε το χωρίσεις σε 3 ή σε 13 αποθήκες, θα συνταχθεί και σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας με ποσοστά συγκυριότητας σε κάποιους συνιδιοκτήτες. Οπότε, αναλογικά θα επιμεριστούν και τα τεκμήρια σε αυτούς, τα οποία στο σύνολο θα επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Παλαιό Σήμερα, 12:38 #5

Επομένως αφού δεν υπαρχουν αλλοι ιδιοκτήτες παρα μόνο εγω, θα επιβαρυνθώ τα τεκμήρια για όλο το υπογειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...