Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΥΠΟΒΟΛΗ ΑΥΤΗΣ


stefos

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Έκανα δήλωση πελάτη μου για πλήρη κυριότητα σε ακίνητο. Μετά από μερικές μέρες θυμήθηκε ότι το έχει κάνει με άλλο συμβόλαιο γονική παροχή στην κόρη του και έχει κρατήσει την επικαρπία. Τί γίνεται εδώ συμπληρώνεται νέα δήλωση και νέο παράβολο ή μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει τροποποίηση της αρχικής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Νέο τέλος δεν νομίζω ότι πληρώνετε. Θα κάνετε νέα δήλωση για την επικαρπία & με την απόδειξη υποβολής της αρχικής, θα καταθέσετε τροποποιητική. Εφόσον είναι εμπρόθεσμη η τροποποίηση, δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν πληρώνεις νέο τέλος , έχεις το δικαίωμα να πας να τροποποιήσεις την δήλωση χωρίς καμιά επιβάρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ευχέρεια του γραφείου είναι να δεχτεί την "τροποποίηση" της δήλωσης και με τον όρο ότι η δήλωση δεν έχει ήδη τύχει επεξεργασίας και κλειδωθεί-ολοκληρωθεί οπότε και δεν γίνεται τίποτα και διάθεση να υπάρχει (μη με ρωτάτε να εξηγήσω τους παραπάνω όρους "κλείδωμα-ολοκλήρωση" δεν είναι της παρούσης). Τι σημαίνει "ξέχασε" ότι έιχε κάνει γονική παροχή; Εκτός των άλλων έχει και ποινικές ευθύνες ο δηλών αν θέλουν να το κυνηγήσουν καθώς η δήλωση υπέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης και δεδομένου ότι ήδη είχε υπογράψει νεώτερο συμβόλαιο και παρ'όλα αυτά δεν το υπέβαλε αλλά προτίμησε να δηλώσει μα βάση το παλιό, έκανε ψευδή δήλωση. Συνοπτικά: αν η δήλωση έχει κλειδωθεί η μόνη λύση είναι να πληρώσει εκ νέου και να υποβάλλει νέα δήλωση. "Τροποποιήσεις" τέτοιου είδους υπαρχουσών δηλώσεων δεν προβλέπονται στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στην ευχέρεια του γραφείου είναι να δεχτεί την "τροποποίηση" της δήλωσης και με τον όρο ότι η δήλωση δεν έχει ήδη τύχει επεξεργασίας και κλειδωθεί-ολοκληρωθεί οπότε και δεν γίνεται τίποτα και διάθεση να υπάρχει (μη με ρωτάτε να εξηγήσω τους παραπάνω όρους "κλείδωμα-ολοκλήρωση" δεν είναι της παρούσης). Τι σημαίνει "ξέχασε" ότι έιχε κάνει γονική παροχή; Εκτός των άλλων έχει και ποινικές ευθύνες ο δηλών αν θέλουν να το κυνηγήσουν καθώς η δήλωση υπέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης και δεδομένου ότι ήδη είχε υπογράψει νεώτερο συμβόλαιο και παρ'όλα αυτά δεν το υπέβαλε αλλά προτίμησε να δηλώσει μα βάση το παλιό, έκανε ψευδή δήλωση. Συνοπτικά: αν η δήλωση έχει κλειδωθεί η μόνη λύση είναι να πληρώσει εκ νέου και να υποβάλλει νέα δήλωση. "Τροποποιήσεις" τέτοιου είδους υπαρχουσών δηλώσεων δεν προβλέπονται στη διαδικασία.

Αυτή η τυπολατρία θα μας φάει τελικά.

Εκτός αυτού ο ανθρωπάκος που έκανε το εγκληματικό λάθος να ξεχάσει,κινδυνεύει και με φυλάκιση,επειδή

υπόγραψε ψευδή δήλωση.Γιατί φυλακή;;;στον καιάδα πάραυτα.

Αλοίμονό μας,τι μας περιμένει στο μέλλον με κάτι τέτοιες τυπολατρίες??????????.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Όσο για τον χρήστη theopan που μάλλον για υπάλληλος του Κτηματολογίου μου φαίνεται πως είναι ή ανήκει στο γενικότερο πλαίσιο του κρατικού στρατού κατοχής, επιβεβαιώνει την αμυδρή μου υποψία, ότι το κτηματολόγιο επιβλήθηκε για εκδικητικούς και μόνο λόγους. (Στους παλαιότερους θα θυμίσει τον τίτλο του σπαγγέτι γουέστερν "Ο Θεός συγχωρεί, εγώ ποτέ")

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Όσο για τον χρήστη theopan που μάλλον για υπάλληλος του Κτηματολογίου μου φαίνεται πως είναι ή ανήκει στο γενικότερο πλαίσιο του κρατικού στρατού κατοχής, επιβεβαιώνει την αμυδρή μου υποψία, ότι το κτηματολόγιο επιβλήθηκε για εκδικητικούς και μόνο λόγους. (Στους παλαιότερους θα θυμίσει τον τίτλο του σπαγγέτι γουέστερν "Ο Θεός συγχωρεί, εγώ ποτέ")

Στέφανε, όχι για εκδικητικούς, για εισπρακτικούς... Τώρα, για τον theopan, εκτός του ότι μας έχει πει το παιδί την ιδιότητά του, με τα σχόλια που κάνει και τις απαντήσεις που δίνει, μας έχει ανοίξει τα μάτια ( κοινώς ξεστραβώσει ) σε πολλά κτηματολογικά. Μη τον κάνουμε και ...Γερμανό του 40 ( επίκαιρο ) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός των άλλων έχει και ποινικές ευθύνες ο δηλών αν θέλουν να το κυνηγήσουν καθώς η δήλωση υπέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης και δεδομένου ότι ήδη είχε υπογράψει νεώτερο συμβόλαιο και παρ'όλα αυτά δεν το υπέβαλε αλλά προτίμησε να δηλώσει μα βάση το παλιό, έκανε ψευδή δήλωση. ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥΣ ή ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ Η ΔΗΛΩΣΗ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΛΑΘΗ ( ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΔΟΛΟΣ ) ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΥΤΟΨΙΑ ΑΝ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ; ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΤΑΙ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτή η τυπολατρία θα μας φάει τελικά.

Εκτός αυτού ο ανθρωπάκος που έκανε το εγκληματικό λάθος να ξεχάσει,κινδυνεύει και με φυλάκιση,επειδή

υπόγραψε ψευδή δήλωση.Γιατί φυλακή;;;στον καιάδα πάραυτα.

Αλοίμονό μας,τι μας περιμένει στο μέλλον με κάτι τέτοιες τυπολατρίες??????????.

Δεν είναι θέμα τυπολατρίας. Είναι τεχνικό και νομικό θέμα. Δεν γίνεται τεχνικά ή τροποποίηση, δεν επιτρέπεται νομικά. Τώρα αν δε θέλεις πληροφόρηση αλλά θέλεις να αναλύσουμε θεωρίες θα μπορούσαμε να το κάνουμε (και θα συμφωνούσα μαζί σου ίσως σε πολλά θέματα) πλην όμως θα βγαίναμε εκτός θέματος.

Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Όσο για τον χρήστη theopan που μάλλον για υπάλληλος του Κτηματολογίου μου φαίνεται πως είναι ή ανήκει στο γενικότερο πλαίσιο του κρατικού στρατού κατοχής, επιβεβαιώνει την αμυδρή μου υποψία, ότι το κτηματολόγιο επιβλήθηκε για εκδικητικούς και μόνο λόγους. (Στους παλαιότερους θα θυμίσει τον τίτλο του σπαγγέτι γουέστερν "Ο Θεός συγχωρεί, εγώ ποτέ")

Στέφανος

Το έχω δηλώσει εξαρχής. Εϊμαι τοπογράφος και εργάζομαι σαν συνεργάτης για λογαριασμό αναδόχου που έχει αναλάβει κάποια μελέτη. Αν θέλεις να βλέπεις "εχθρούς" από το "κακό" κράτος και να πιστεύεις ότι τα γραφεία κτηματογράφησης είναι δημόσιες υπηρεσίες που μόνο σκοπό έχουν να σε ταλαιπωρούν και να σε εκδικούνται μπορείς να συνεχίσεις να πλανάσαι την πλάνη σου. Δε με πειράζει. Με αυτά που ζω κάθε μέρα έχω πάθει ανοσία.

Υ.Γ. Από τότε που πρωτοέκανα αυτή τη δουλειά, έπαψα να διαμαρτύρομαι για τους δημοσίους υπαλλήλους τουλάχιστον αυτούς της "πρώτης γραμμής" που είναι στις συναλλαγές με τον κόσμο. Αντιθέτως τους θαυμάζω πλέον για την υπομονή τους.

Εκτός των άλλων έχει και ποινικές ευθύνες ο δηλών αν θέλουν να το κυνηγήσουν καθώς η δήλωση υπέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης και δεδομένου ότι ήδη είχε υπογράψει νεώτερο συμβόλαιο και παρ'όλα αυτά δεν το υπέβαλε αλλά προτίμησε να δηλώσει μα βάση το παλιό, έκανε ψευδή δήλωση. ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥΣ ή ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ Η ΔΗΛΩΣΗ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΛΑΘΗ ( ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΔΟΛΟΣ ) ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΥΤΟΨΙΑ ΑΝ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ; ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΤΑΙ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ;

Ας υπάρχουν δισεκατομμύρια λάθη. Να είμαστε καλά να τα διορθώνουμε. Για αυτό πληρωνόμαστε. Εδώ δε μιλάμε για λάθος συμπλήρωση δήλωσης όμως. Μιλάμε για επισύναψη "λάθος" συμβολαίου (και κατά συνέπεια λάθος δήλωση δικαιώματος). Και να σου πω γιατί βάζω το λάθος σε εισαγωγικά; Γιατί έχω δει ο ίδιος την κουτοπονηριά, να αποκρύπτεται η γονική παροχή της ψ. κυριότητας για να αποφύγουν ...ένα 35άρι! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα! Πλην ελαχίστων περιπτώσεων που πραγματικά ο ιδιοκτήτης λόγω τεράστιας περιουσίας, "δεν ξέρει τι έχει" όπως λέμε, απλά δεν παίζει το ενδεχόμενο να ξεχάσει ο πατέρας ότι έκανε γονική παροχή στην κόρη του την ψιλή κυριότητα του μοναδικού τους σπιτιού. Χωρίς να αφήνω υπόνοιες για τον εν λόγω κύριο για τον οποίον ξεκίνησε το θέμα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να αποφύγουν ...ένα 35άρι! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΓΕ ;;; 7.000.000 ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ Χ 35 ΕΥΡΩ = 245.000.000 ΧΑΡΑΤΣΙ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
για να αποφύγουν ...ένα 35άρι! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΓΕ ;;; 7.000.000 ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ Χ 35 ΕΥΡΩ = 245.000.000 ΧΑΡΑΤΣΙ .......

Τη βρίσκω παιδαριώδη την παρατήρησή σου.

Ναι αδερφέ το χρώσταγε. Όπως και εγώ χρωστάω τον ΦΠΑ μου, χρωστάω να πληρώνω περαιώσεις, χρωστάω να πληρώνω δημοτικά και άλλα τέλη. Γιατί έτσι αποφάσισε η κυβέρνηση που (δεν) ψήφισες, (δεν) ψήφισα, (δεν) ψηφίσε αλλά τέλος πάντων εκλέχτηκε από την πλειοψηφία. Πρέπει να γίνει Κτηματολόγιο και για να γίνει χρειάζονται χρήματα. Έτσι λειτουργούν τα οργανωμένα κράτη. Τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τη βρίσκω παιδαριώδη την παρατήρησή σου.

Ναι αδερφέ το χρώσταγε. Όπως και εγώ χρωστάω τον ΦΠΑ μου, χρωστάω να πληρώνω περαιώσεις, χρωστάω να πληρώνω δημοτικά και άλλα τέλη. Γιατί έτσι αποφάσισε η κυβέρνηση που δεν ψήφισες, (δεν) ψήφισα, (δεν) ψηφίσε αλλά τέλος πάντων εκλέχτηκε από την πλειοψηφίαq;;;. Πρέπει να γίνει Κτηματολόγιο και για να γίνει χρειάζονται χρήματα. Έτσι λειτουργούν τα οργανωμένα;;; κράτη. Τι να κάνουμε.

Λάβρος ο Λαλιώτης κατά Γεράκη και ΝΔ για το Εθνικό Κτηματολόγιο

ΑΠΕ

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται, τόνισε ο Κ.Λαλιώτης

Αθήνα

Προηγούμενο άρθρο:

Αντίδραση ΝΔ για τις δηλώσεις Λαλιώτη σχετικά με τη δίωξη εις βάρος της ΑΕ Εθνικό Κτηματολόγιο (2/10/2001)

Επόμενο άρθρο:

Αποτυχημένη και διαβλητή η διαχείριση του Εθνικού Κτηματολογίου, δηλώνει ο Μητσοτάκης (4/10/2001)

Σφοδρή επίθεση κατά του εισαγγελέα Γιώργου Γεράκη, τον οποίο κατηγόρησε για κομματική σκοπιμότητα, αλλά και κατά της Νέας Δημοκρατίας για τη στάση της στο θέμα του Εθνικού Κτηματολογίου, εξαπέλυσε και πάλι την Τετάρτη ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ, Κώστας Λαλιώτης.

Ο κ. Λαλιώτης κάλεσε τους διευθυντές των ΜΜΕ να ερευνήσουν πόσες από τις υποθέσεις που είχε αναλάβει ο κ. Γεράκης στάθηκαν στο ακροατήριο. Ο ίδιος ισχυρίστηκε ότι από τις υποθέσεις αυτές δεν στάθηκε καμία στο ακροατήριο και αθωώθηκαν όλοι.

Στρέφοντας, εξάλλου, τα πυρά του κατά της ΝΔ κατηγόρησε ορισμένους βουλευτές της για προσπάθεια προώθησης μικροκομματικών συμφερόντων, προκειμένου να ναρκοθετήσουν το Εθνικό Κτηματολόγιο και να το υπονομεύσουν. «Έχουν στήσει έναν ιστό αράχνης εις βάρος του Εθνικού Κτηματολογίου» είπε χαρακτηριστικά και έκανε λόγο για παραλογισμό, καθώς όπως τόνισε θα έπρεπε οι βουλευτές να στηρίζουν ένα εθνικό πρόγραμμα, όπως χαρακτήρισε το Εθνικό Κτηματολόγιο.

Διαβεβαίωσε δε ότι όλα τα βήματα της κυβέρνησης διακρίνει η πίστη στη διαφάνεια, στη νομιμότητα και στη διαχείριση του δημοσίου συμφέροντος και πρόσθεσε ότι «καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται».

Απάντηση από ΝΔ

Στις νέες δηλώσεις του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ απάντησε ο βουλευτής της ΝΔ Σάββας Τσιτουρίδης, κάνοντας λόγο για ένα νέο παραλήρημα. «Ο γνωστός για παρόμοιες πρακτικές κ. Λαλιώτης επιχειρεί και πάλι να κατασκευάσει σενάρια συνωμοσίας. Πιστεύει ότι έτσι θα ξεφύγει από τις δικές του ευθύνες, πολιτικές και ενδεχομένως όχι μόνο, για το μεγάλο φιάσκο της κατάρτισης του Εθνικού Κτηματολογίου στο οποίο όλοι οι διορισμένοι από αυτόν υπεύθυνοι διώκονται για κακουργήματα» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Τσιτουρίδης.

Κατηγόρησε τον υπουργό ότι λασπολογεί εναντίον δικαστικών λειτουργών και στελεχών της Νέας Δημοκρατίας που κάνουν το καθήκον τους. «Προκαλούμε τον κ. Λαλιώτη να παρουσιάσει αμέσως τα στοιχεία, που θα τεκμηρίωναν τις αήθεις κατηγορίες που διατύπωσε. Αν δεν το πράξει, για μια ακόμη φορά, αναδεικνύεται σε κοινό συκοφάντη. Και θα κληθεί να λογοδοτήσει» κατέληξε ο τομεάρχης ΠΕΧΩΔΕ της ΝΔ.

Ανταπάντηση Ρέππα

«Διατηρούμε στο ακέραιο το δικαίωμα να αμυνθούμε» δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Ρέππας αναφερόμενος στη διαμάχη που έχει ξεσπάσει για τις ποινικές διώξεις που ασκήθηκαν σε σχέση με το Εθνικό Κτηματολόγιο. Ο κ. Ρέππας τόνισε ότι «και οι κρίνοντες κρίνονται» και επικαλέστηκε απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου, σύμφωνα με την οποία οι πολίτες έχουν το δικαίωμα της κριτικής σε δικαστικές ενέργειες ή παραλείψεις δικαστικών λειτουργών.

Απαντώντας σε ερώτηση για το εάν θα υπάρξει συνέχεια και με άλλες ποινικές διώξεις κατά μελών του Υπουργικού Συμβουλίου και κρατικών λειτουργών απάντησε ότι και στο παρελθόν έχουν γίνει ενέργειες άστοχες και υπερβολικές που απέδειξαν ότι υπάρχει και άγνοια του νομικού πλαισίου. Κατηγόρησε δε τη ΝΔ ότι επιχειρεί να εμπλέξει στους πολιτικούς της σχεδιασμούς δικαστικούς λειτουργούς και σημείωσε ότι αυτό αποτελεί ύψιστη ύβρη για τους θεσμούς.

Ανακοίνωση των μελών του ΔΣ

Έκτακτη συνεδρίαση των μελών του ΔΣ της «Εθνικό Κτηματολόγιο ΑΕ» πραγματοποιήθηκε σήμερα, μετά την άσκηση ποινικής δίωξης εις βάρος τους.

Μετά τη συνεδρίαση, τα μέλη εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία αναφέρουν: «Θεωρούμε τιμή μας που υπηρετούμε το πρόγραμμα του Εθνικού Κτηματολογίου, το οποίο αποτελεί μεταρρύθμιση μέγιστης σημασίας για την πατρίδα μας. Όλες οι ενέργειές μας έγιναν και γίνονται με πίστη και επιμονή σε αυστηρές αρχές διαφάνειας και νομιμότητας.

»Μέχρι σήμερα δεν ενεργήσαμε ή παραλείψαμε να ενεργήσουμε και δεν λάβαμε γνώση κάποιου περιστατικού ή εγγράφου που θα μας δημιουργούσε την ελάχιστη υπόνοια διάπραξης οιουδήποτε αδικήματος. Δεν γνωρίζουμε επισήμως τους λόγους για τους οποίους ασκήθηκε η ποινική δίωξη, αφού δεν μας έχουν κοινοποιηθεί ακόμα, ως αμέσως άλλωστε ενδιαφερόμενους, τα σχετικά έγγραφα, γεγονός που καθιστά απολύτως απαράδεκτη και ανεπίτρεπτη την οποιαδήποτε προσπάθεια αμαύρωσης του ονόματος και της προσφοράς μας.

»Λόγω της μακρόχρονης επιστημονικής και κοινωνικής μας δραστηριότητας, απόλυτα συνυφασμένης επί εικοσαετία με το Εθνικό Κτηματολόγιο, εκτελέσαμε στο ακέραιο το καθήκον μας και διαφυλάξαμε το δημόσιο χαρακτήρα του.

»Αμέσως μετά την επίσημη γνωστοποίηση του περιεχομένου των κατηγοριών του κ. Εισαγγελέα, θα απαντήσουμε και θα ξεκαθαρίσουμε όλα τα θέματα που περιλαμβάνονται με τη δέουσα σαφήνεια και αυστηρότητα που διακρίνει μέχρι σήμερα το έργο μας.

»Έχοντας εμπιστοσύνη στη Δικαιοσύνη, με την οποία θα συνεργαστούμε στενά, είμαστε πεπεισμένοι ότι σύντομα θα ολοκληρωθούν οι νόμιμες διαδικασίες και θα λάμψει η αλήθεια, προς αποκατάσταση τόσο του προσωπικού όσο και του κύρους του θεσμού του Εθνικού Κτηματολογίου.»

Τελευταία ενημέρωση: 20.00

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΜΠΕ

ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ,ΟΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΕΣ , ΤΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ , Η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ,ΟΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΕΣ , ΤΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ , Η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ .........

Συμφωνώ απολύτως! Εγώ σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση πλέον. Για 6328 άλλους σοβαρότερους λόγους βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που δεν καταλαβαίνω μερικές φορές είναι ότι ενώ ψάχνουμε την απάντηση στα προβλήματα της δουλειάς μας , μια απάντηση και λύση που θα είναι και σύμφωνη με τον νόμο και θα κοστίζει λιγότερο στον πελάτη μας, όταν διαπιστώνουμε ότι δεν υπάρχει τέτοια απάντηση τότε το ρίχνουμε στις φιλοσοφίες περί δικαίου και αδίκου και κυβερνήσεων που όλοι ΔΕΝ τις έχουμε ψηφίσει, αλλά ρε γαμώτο αυτές βγαίνουν (άρα πολλοί, πάρα πολλοί , έριξαν την ψήφο τους) ξανά και ξανά , ίδιες και απαράλλαχτες, τα ονόματα μόνο αλλάζουν.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα βάζουμε και μ αυτόν που μας απάντησε ότι δεν ..

Τον κατηγορούμε με επιχείρημα ότι για να έχει τις γνώσεις αυτές, που εμείς δεν έχουμε, τότε μάλλον συνεργάτης των γερμανών (ουπς λάθος) της κυβέρνησης είναι.

Λες και στα δικά μας, τα φορολογικά δεν υπάρχουν τέτοιες, ακραίες ίσως, περιπτώσεις. Που για μια αμέλεια κινδυνεύουμε με ένα σωρό πρόστιμα.

Να προσθέσω ότι παρ όλο που δεν με ενδιαφέρει το κτηματολόγιο (η Χαλκίδα έχει μπει στην πρώτη φάση), το συγκεκριμένο μέλος (theopan) έχει δώσει πάρα πολλές λύσεις στα ζητήματα κτηματολογίου και καλά είναι να προσέχουμε λιγάκι στους χαρακτηρισμούς μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Υ.Γ. Από τότε που πρωτοέκανα αυτή τη δουλειά, έπαψα να διαμαρτύρομαι για τους δημοσίους υπαλλήλους τουλάχιστον αυτούς της "πρώτης γραμμής" που είναι στις συναλλαγές με τον κόσμο. Αντιθέτως τους θαυμάζω πλέον για την υπομονή τους.

Ας υπάρχουν δισεκατομμύρια λάθη. Να είμαστε καλά να τα διορθώνουμε. Για αυτό πληρωνόμαστε. Εδώ δε μιλάμε για λάθος συμπλήρωση δήλωσης όμως. Μιλάμε για επισύναψη "λάθος" συμβολαίου (και κατά συνέπεια λάθος δήλωση δικαιώματος). Και να σου πω γιατί βάζω το λάθος σε εισαγωγικά; Γιατί έχω δει ο ίδιος την κουτοπονηριά, να αποκρύπτεται η γονική παροχή της ψ. κυριότητας για να αποφύγουν ...ένα 35άρι! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα! Πλην ελαχίστων περιπτώσεων που πραγματικά ο ιδιοκτήτης λόγω τεράστιας περιουσίας, "δεν ξέρει τι έχει" όπως λέμε, απλά δεν παίζει το ενδεχόμενο να ξεχάσει ο πατέρας ότι έκανε γονική παροχή στην κόρη του την ψιλή κυριότητα του μοναδικού τους σπιτιού. Χωρίς να αφήνω υπόνοιες για τον εν λόγω κύριο για τον οποίον ξεκίνησε το θέμα φυσικά.

Μπορει να γκρινιαζουμε με καθε ευκαιρια, αλλα ειναι γεγονος οτι σε πολλες περιπτωσεις εμεις δεν θα αντεχαμε τις συνθηκες αυτης της "πρωτης γραμμης".

theopan, εχω ξαναπει οτι σε παρακολουθω και εκτιμω πολυ την συμμετοχη σου εδω μεσα και την βοηθεια που παρεχεις, παρολο που δεν ασχολουμαι με κτηματολογιο. Η δικη μου εμπειρια ( Ε9), λεει οτι παιζει και παραπαιζει να υπαρχει κοσμος που δεν ξερει πως και σε ποιον ειναι γραμμενα τα περιουσιακα του στοιχεια. Και πατεραδες μου τυχανε, αλλα και ζευγαρια που δεν ειχαν ιδεα ποιανου απο τους δυο ηταν το σπιτι που μενανε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπορει να γκρινιαζουμε με καθε ευκαιρια, αλλα ειναι γεγονος οτι σε πολλες περιπτωσεις εμεις δεν θα αντεχαμε τις συνθηκες αυτης της "πρωτης γραμμης".

theopan, εχω ξαναπει οτι σε παρακολουθω και εκτιμω πολυ την συμμετοχη σου εδω μεσα και την βοηθεια που παρεχεις, παρολο που δεν ασχολουμαι με κτηματολογιο. Η δικη μου εμπειρια ( Ε9), λεει οτι παιζει και παραπαιζει να υπαρχει κοσμος που δεν ξερει πως και σε ποιον ειναι γραμμενα τα περιουσιακα του στοιχεια. Και πατεραδες μου τυχανε, αλλα και ζευγαρια που δεν ειχαν ιδεα ποιανου απο τους δυο ηταν το σπιτι που μενανε !!!

Χρύσα,αυτό που με ενόχλησε με την απάντηση του theopan,ήταν η δημοσιουπαλληλική του νοοτροπία,

ότι οι υπήκοοι είναι όλοι κλέφτες και το μυαλό τους πρέπει να κόβει (σε όλους) σαν ξυράφι,διότι σε

ενάντια περίπτωση κινδυνεύουν για τα πιό απλά πράγματα με φυλάκιση.

Κατ' αυτόν δεν πρέπει να υπάρχει καμμιά ευελιξία στις υπηρεσίες,όταν κάποιος άτυχος κάνει κάποιο

απλό λάθος,διότι είναι σίγουρο ότι το έχει κάνει επίτηδες.

Επίσης φίλε Γιάννη(Χαλκίδα) κανένας δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις του theopan περί του Κτηματολογίου,

απλώς πολλούς ενόχλησε η ακραία θέση του να υπερασπιστεί τρελλά πράγματα.

Ο Έλληνας πολίτης τι απεκόμισε από την ληστεία του Κτηματολογίου,ώστε να πρέπει να είναι και ευχαρι-

στημένος που θα πληρώσει,για κάτι που μας πρόσφερε η Ευρωπαική Ένωση δωρεάν.

Τι να πω λοιπόν,όταν υπάρχουν άνθρωποι που υπερασπίζονται καταστάσεις,που θέτουν σε κίνδυνο τις

περιουσίες και την ελευθερία κάποιων ανθρώπων,επειδή δεν είχαν την δυνατότητα να είναι μορφωμένοι

σαν και τον theopan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο Έλληνας πολίτης τι απεκόμισε από την ληστεία του Κτηματολογίου,ώστε να πρέπει να είναι και ευχαρι-

στημένος που θα πληρώσει,για κάτι που μας πρόσφερε η Ευρωπαική Ένωση δωρεάν.

Τίνος οι θέσεις είναι "ακραίες", είναι νομίζω εμφανές. Δωρεάν δεν είναι τίποτα σε αυτόν τον κόσμο. Συγχρηματοδότηση υπάρχει στο εν λόγω πρόγραμμα. Αν αναφέρεσαι στην (πιθανή) κακοδιαχείριση του παρελθόντος έχω να σου αντιτείνω ότι δεν επρόκειτο ούτε τότε για κακοδιαχείρηση παρά για κακό σχεδιασμό ή υπερβολική αισιοδοξία ότι από το μηδέν μπορούσαμε να κάνουμε κτηματολόγιο (βάφοντας αυγά με π*ρδές). Κανείς δε βγήκε πλούσιος ούτε από τα προγράμματα Λαλιώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...