Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΩΡΕΑ ΕΝ ΖΩΗ 337/1000 ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΕ ΑΔΕΡΦΟ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΕΓΕΡΣΗ Α ΟΡΟΦΟΥ


joanna

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΕΧΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ. Ο ΑΔΕΡΦΟΣ 663/1000 ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ 337/1000. Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΧΤΙΖΕΙ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ (ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ) ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΕΠΕΙΤΑ ΤΟΥ ΔΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΕΓΕΡΣΗ Α ΟΡΟΦΟΥ.

ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΤΑ ΤΜ. ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚ/ΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΡ.ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 663/1000 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡ. ΚΑΙ 100% ΚΑΤΟΧΗ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Α ΟΡΟΦΟ ΔΗΛΩΝΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚ/ΤΑΣ 337/1000 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡ. ΚΑΙ 100% ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ. ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 100% ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΩΡΕΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΙΣ. ΕΧΕΙ 663/1000 ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚ. ΚΑΙ Ο Α ΟΡΟΦΟΣ 337/1000. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΕΧΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ. Ο ΑΔΕΡΦΟΣ 663/1000 ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ 337/1000. Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΧΤΙΖΕΙ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ (ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ) ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΕΠΕΙΤΑ ΤΟΥ ΔΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΕΓΕΡΣΗ Α ΟΡΟΦΟΥ.

ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΤΑ ΤΜ. ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚ/ΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΡ.ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 663/1000 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡ. ΚΑΙ 100% ΚΑΤΟΧΗ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Α ΟΡΟΦΟ ΔΗΛΩΝΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚ/ΤΑΣ 337/1000 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡ. ΚΑΙ 100% ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ. ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 100% ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΩΡΕΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΙΣ. ΕΧΕΙ 663/1000 ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚ. ΚΑΙ Ο Α ΟΡΟΦΟΣ 337/1000. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ??

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι καταχώρησες και στα 2 δηλωθέντα δικαιώματα (ή τουλάχιστον το έκανες στο υψούν), και τα 2 έγγραφα. Αυτό είναι λάθος. Το πρώτο συμβόλαιο της γονικής παροχής θα καταχωρηθεί στο 1ο δικαίωμα πάνω στα 667/1000, και το 2ο συμβόλαιο (της δωρεάς από την αδελφή στο σδελφό) στο 2ο δικαίωμα υψούν των 333/1000. Μόνο.

Το 1ο συμβόλαιο δηλαδή δεν έχει θέση στο δικαίωμα υψούν γιατί δεν αποτελεί τίτλο κτήσης του δικαιώματος αυτού για τον αδερφό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...