Προς το περιεχόμενο
  • 0

Σύμβαση έργου στον δημόσιο τομέα και έναρξη επαγγέλματος...


garsak

Ερώτηση

Παιδιά είναι η πρώτη μου φορά που γράφω κάτι στο forum οπότε συγχωρέστε με αν κάνω κάτι λάθος...

1. Λοιπόν έχω τελειώσει ΤΕΙ Λογιστικής...

2. Εχω βγάλει άδεια άσκησης Γ Κατηγορίας...

Θέλω να ρωτήσω πληροφορίες για μία σύμβαση έργου που έχω κάνει...

Η σύμβαση είναι για 10.000 Ευρώ.. Πρέπει να κάνω έναρξη σαν λογιστής (σωστα:).

Ποιά είναι η διαδικασία???

Ζητώ συγνώμη και πάλι αν δεν έχω κάνει κάτι σωστα...

Ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Παιδιά είναι η πρώτη μου φορά που γράφω κάτι στο forum οπότε συγχωρέστε με αν κάνω κάτι λάθος...

1. Λοιπόν έχω τελειώσει ΤΕΙ Λογιστικής...

2. Εχω βγάλει άδεια άσκησης Γ Κατηγορίας...

Θέλω να ρωτήσω πληροφορίες για μία σύμβαση έργου που έχω κάνει...

Η σύμβαση είναι για 10.000 Ευρώ.. Πρέπει να κάνω έναρξη σαν λογιστής (σωστα:).

Ποιά είναι η διαδικασία???

Ζητώ συγνώμη και πάλι αν δεν έχω κάνει κάτι σωστα...

Ευχαριστώ.....

Για την έναρξη..

1. Μισθωτήριο επαγγελματική στέγης, παραχωρητήριο ή υπεύθυνη δήλωση για χρήση ιδιόκτητου χώρου ως επαγγελματική στέγη.

2. Προεγγραφή στον ΟΑΕΕ ή απαλλακτικό.

3. Συμπληρωμένο το έντυπο Μ2

4. Φωτοτυπία της ταυτότητας

Όλα αυτά στο μητρώο της οικείας εφορίας για έναρξη.

Σημ. Ενδεχομένως να σου ζητήσουν και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ως λογιστής. Εγγραφή σε επιμελητήριο (εμπορικό) δεν υποχρεούσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Για τη θεώρηση...

1. Φωτοτυπία της έναρξης.

2. Βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ για θεώρηση βιβλίων & στοιχείων (παίρνεις την έναρξη και ολοκληρώνεις πρώτα την εγγραφή στον ΟΑΕΕ) ή απαλλακτικό από τον ΟΑΕΕ και φωτοτυπία του βιβλιαρίου ασθένειας στον άλλο φορέα που είσαι ασφαλισμένος.

3. Φωτοτυπία του μισθωτηρίου ή του παραχωρητήριου ή της υπεύθυνης δήλωσης για τη χρήση του χώρου.

4. Βεβαίωση από το ΙΚΑ για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων.

5. Σφραγισμένα ή / και προτυπωμένα η μηνιαία κατάσταση βιβλίου εσ-εξ ή το βιβλίο εσ-εξ (εφόσον αυτό είναι χειρόγραφο) και το μπλοκάκι των ΑΠΥ. Επίσης, ότι άλλο στοιχείο χρειάζεσαι.

6. Συμπληρωμένο το έντυπο Β1.

7. Φωτοτυπία της ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμβαση έργου στον δημόσιο τομέα ? Το αντικείμενο?

Δεν θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη.

ΦΠΑ θα έχει?

Ποιος πληρώνει τον Βαρκάρη ?

και ποιος ο Βαρκάρης? ΟΑΕΕ ή ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σύμβαση έργου στον δημόσιο τομέα ? Το αντικείμενο?

ΦΠΑ θα έχει?

Ποιος πληρώνει τον Βαρκάρη ?

και ποιος ο Βαρκάρης? ΟΑΕΕ ή ΙΚΑ?

Τι ψάχνεις τώρα....

Τα γνωστά...

Για να αποφευχθεί το ΙΚΑ, η άδεια, το επίδομα άδειας, το δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα, πάω και στοίχημα, έναρξη του εργαζομένου, ΤΕΒΕ, και μπλοκάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σύμβαση έργου στον δημόσιο τομέα ? Το αντικείμενο?

ΦΠΑ θα έχει?

Ποιος πληρώνει τον Βαρκάρη ?

και ποιος ο Βαρκάρης? ΟΑΕΕ ή ΙΚΑ?

Δε ξέρω ακόμα αν θα έχει ΦΠΑ αλλα είναι θέση λογιστή σε νηπιαγωγείο.... αν βοηθάει αυτο.....

Ευχαριστώ πολυ παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δε ξέρω ακόμα αν θα έχει ΦΠΑ αλλα είναι θέση λογιστή σε νηπιαγωγείο ( !!!!!!!!!!) .... αν βοηθάει αυτο.....

Ευχαριστώ πολυ παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα νηπιαγωγεια(του υπουργειου παιδειας) ανηκουν σε καποια σχολικη επιτροπη που εχει τη διαχειρηση, μαζι με καποιο δημοτικο σχολειο συνηθως.

Για συμβαση παροχης ανεξαρτητων υπηρεσιων το βλεπω με ολα τα συναφη(μπλοκακια, οαεε, φπα,φορο)

Τουλαχιστον τι ακριβως θα κανεις ξερεις ?

τα θαυμαστικα εγω θα τα εβαζα στην αμοιβη των 10.000 ευρω(ετησιως?) με δεδομενο οτι τα σχολεια δεν εχουν τετοια οικονομικη ευχερεια συνηθως, αλλα και η λογιστικη δουλεια που μπορει να προσφερει καποιος ειναι πολυ συγκεκριμενη και περιορισμενη για να δικαιολογει τετοια αμοιβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ......

Παιδιά είμαι Λογιστής με μπλοκάκι....

Παρέχω υπηρεσίες λογιστού σε ΝΠΔΔ απο το οποίο αμοίβομαι με 834,00 ΕΥΡΩ περρίπου το μήνα... (από αυτά τα χρήματα πληρώνω και την ασφάλειά μου στον ΟΑΕΕ). Κατά την έκδοση ΑΠΥ έχω την κράτηση 20%...

Και οι απορίες μου είναι...

1. Η κατηγορία Φ.Π.Α είναι κανονική???(19%)

2. Η παρακράτηση 20% πώς υπολογίζεται???

3.Ποιά ειναι η διαδικασία για την επιστροφή της παρακράτησης φόρου 20%

834,00 ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΑΜΟΙΒΗΣ

πχ.

834,00

133,16 -ΦΠΑ (19%)

--------

700,84

140,17 -(20%)

-------

560,67 ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ

ΑΝ ΛΕΩ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

Είμαι νέος συνάδελφος και έχω ένα πελάτη που θέλει να κάνει έναρξη για παροχή υπηρεσιών με μπλοκάκι προς το δημόσιο (υπηρεσίες έρευνας)

Για να δηλώσει έδρα το πατρικό του χρειάζεται παραχωρητήριο από τον πατέρα του? Τι στοιχεία πρέπει να αναγραφούν?Υπάρχει κάποιο ειδικό έντυπο "ΠΑΡΑΧΩΡΗΤΗΡΙΟ"???

Χρειάζεται θεώρηση? Γίνεται αυτοψία από την ΔΟΥ?

Επίσης για την εγγραφή στον ΟΑΕΕ πρέπει να καταθέσει τη σύμβαση που θα κάνει με το δημόσιο?

Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας βοηθήσει!

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια υπεύθυνη δήλωση του πατέρα του είναι αρκετή που θα λέει οτι παραχωρεί το τάδε μέρος του σπιτιού για επαγγελματική έδρα..

Στο ΤΕΒΕ για την εγγραφή θα καταθέσει την έναρξη εργασιών στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα θαυμαστικα εγω θα τα εβαζα στην αμοιβη των 10.000 ευρω(ετησιως?) με δεδομενο οτι τα σχολεια δεν εχουν τετοια οικονομικη ευχερεια συνηθως, αλλα και η λογιστικη δουλεια που μπορει να προσφερει καποιος ειναι πολυ συγκεκριμενη και περιορισμενη για να δικαιολογει τετοια αμοιβη.

Παρέχω υπηρεσίες λογιστού σε ΝΠΔΔ απο το οποίο αμοίβομαι με 834,00 ΕΥΡΩ περρίπου το μήνα... (από αυτά τα χρήματα πληρώνω και την ασφάλειά μου στον ΟΑΕΕ). Κατά την έκδοση ΑΠΥ έχω την κράτηση 20%...

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΦΠΑ 23% ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΒΕ 210 ΕΥΡΩ ΕΜΕΙΝΑΝ 464 ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ 10000

ΓΙΝΑΝ 5000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, τα φώτα σας πλήζ...

Ψάχνω μία εβδομάδα να βγάλω άκρη, αλλά μάταια.

Σήμερα άνεργη, πρώην ασφ. ΙΚΑ (μετά το 93) & νυν ασφ. δημοσίου (ιατροφαρμακευτική) ως προστατευόμενο μέλος, πρόκειται να προσληφθώ σύντομα (μέσα στο μήνα) με σύμβαση έργου (διάρκειας 1 έτους περίπου) σε ΝΠΙΔ, φορέα εποπτευόμενο από το δημόσιο.

Επιπλέον, υπάρχει πιθανότητα σε 2 περίπου μήνες να προσληφθώ με εργασίας ορισμένου χρόνου (διάρκειας 6 μηνών) σε ΝΠΔΔ.

Όλοι (ΝΠΙΔ, ΟΑΕΕ, εφορία) δείχνουν έναρξη επαγγέλματος στην εφορία & ασφάλιση ΟΑΕΕ.

Με εξαίρεση το ΙΚΑ που ισχυρίζεται ότι αν κάνω προαιρετική ασφ. για σύνταξη εκεί μπορώ να πάρω απαλλαγή από ΟΑΕΕ και να κρατήσω για ιατροφαρμακευτική το δημόσιο. Ο ΟΑΕΕ το διαψεύδει και μάλλον δικαίως.

Το θέμα μου, είναι ότι δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και φυσικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα από όλα αυτά.

Οπότε έχω ένα πλήθος ερωτήσεων, για αρχή:

α) η σύμβαση έργου πρέπει να κατατεθεί από εμένα στην εφορία, ή στον ΟΑΕΕ, ή δεν ξέρω που αλλού?

β) από την υπογραφή της σύμβασης τι προθεσμία υπάρχει μέχρι να κατατεθεί όπου χρειάζεται να κατατεθεί?

γ) τι διαφορά υπάρχει αν κάνω έναρξη επαγγέλματος & ασφ. ΟΑΕΕ χωρίς σύμβαση από το να κάνω την έναρξη και την ασφ. ΟΑΕΕ με τη σύμβαση?

δ) υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω την έναρξη ή τον ΟΑΕΕ ή και τα δύο? με αεδ ή κάτι τέτοιο?

μιλ μερσί

jerry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Δεν μου έχει συμβεί ξανά,

Έναρξη με σύμβαση έργου σε ΝΠ.Ι.Δ. Κοινωφελή επιχείρηση λαμβάνει απαλλαγή βάσει του αρθ.3 του ΦΠΑ; Έχει μόνο χαρτόσημο ή και παρακράτηση φόρου στην κοπή του ΤΠΥ ή ΑΠΥ;

ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, pkosmid said:

Καλησπέρα σας,

Δεν μου έχει συμβεί ξανά,

Έναρξη με σύμβαση έργου σε ΝΠ.Ι.Δ. Κοινωφελή επιχείρηση λαμβάνει απαλλαγή βάσει του αρθ.3 του ΦΠΑ; Έχει μόνο χαρτόσημο ή και παρακράτηση φόρου στην κοπή του ΤΠΥ ή ΑΠΥ;

ευχαριστώ πολύ.

;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...