Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΟΣΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΣ


T84

Ερώτηση

καλημέρα σας!

Ασφαλιζόμενος σε ΙΚΑ 1 χρόνο 1974-75

μετά ΤΕΒΕ[ΟΑΕΕ] ΑΠΟ 1977-σήμερα

και με εξαγορά 26 μήνες στρατού

ηλικεία τώρα 57 χρ.

ερωτήσεις:

1. Δικαιούται ήδη σύνταξη? λόγω συμπλήρωσης 35 χρόνων...?

2. πόση σύνταξη περίπου υπολογίζετε οτι πρέπει να λάβει? -εάν είναι εφικτός ο υπολογισμός!-

3. συμφέρει να βγεί μετά απο 3 χρόνια στην σύνταξη (με συμπλήρωση 60ου έτους) ή τώρα (ποιά η διαφορά σε απολαβές)?

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

-είμαι άσχετος σε ασφαλιστικά-συνταξιοδοτικά θέματα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα. Είμαι 59 ετών ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ από το 1979 (με διακοπή 3 χρόνια και χωρίς καμία ασφάλιση στο διάστημα αυτό σε κάποιο ταμείο). Έχω 344 ένσημα στο ΙΚΑ (από 1967-1972). Έχω υπηρετήσει στον στρατό 28 μήνες (Οκτώβριος 1972-Φεβρουάριος 1975). Βάσει του νέου νομοσχεδίου για τα πλασματικά χρόνια μπορώ να κάνω εξαγορά ενσήμων στρατού, τα 3 χρόνια που δεν είχα ασφάλιση να αναγνωριστούν σαν χρόνια ανεργίας; Επίσης κάπου διάβασα ότι οι αυτοαπασχολούμενοι (ΟΑΕΕ) μπορούν να αναγνωρίσουν πριν από την εγγραφή τους στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ, ΤΣΑ, ΤΑΕ) μέχρι 5 έτη, για τα οποία δεν είχαν καταβληθεί εισφορές. Αν ισχύουν αυτά μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πλασματικά χρόνια για να συμπληρώσω 35ετία και να βγω στη σύνταξη; Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ 1971 ΕΩΣ 1996, ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΠΡΙΝ 20 ΜΗΝΕΣ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΧΗΡΕΙΑΣ. ΤΙ ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙμαι 59 ΧΡΟΝΩΝ. ΕΧΩ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΙΚΑ, 34 ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΒΕ ΚΑΙ 2.5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ. ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ 60 ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΛΟΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΒΕ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΜΕ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΦΑΛΗΣΗΣ ΚΑΙ 65 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.eea-info.gr/?t=8&aID=115001055&isID=516

αν καταλαβεις...καταλαβες εγω παντως..δεν...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΓΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ

καλημέρα σας!

Ασφαλιζόμενος σε ΙΚΑ 1 χρόνο 1974-75

μετά ΤΕΒΕ[ΟΑΕΕ] ΑΠΟ 1977-σήμερα

και με εξαγορά 26 μήνες στρατού

ηλικεία τώρα 57 χρ.

ερωτήσεις:

1. Δικαιούται ήδη σύνταξη? λόγω συμπλήρωσης 35 χρόνων...?

2. πόση σύνταξη περίπου υπολογίζετε οτι πρέπει να λάβει? -εάν είναι εφικτός ο υπολογισμός!-

3. συμφέρει να βγεί μετά απο 3 χρόνια στην σύνταξη (με συμπλήρωση 60ου έτους) ή τώρα (ποιά η διαφορά σε απολαβές)?

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

-είμαι άσχετος σε ασφαλιστικά-συνταξιοδοτικά θέματα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) 37 έτη ασφάλισης χωρίς όριο ηλικίας: Δεν θίγονται οι ασφαλισμένοι οι οποίοι ως την 31-12-2010 συμπληρώνουν 37 έτη ασφάλισης και συνταξιοδοτούνται

οποτεδήποτε, με τους όρους και τις προϋποθέσεις του αρθρ. 16 παρ. 1 Ν.

3232/04. Επομένως, όσοι ασφαλισμένοι συμπληρώνουν 37 έτη ασφάλισης από την

1-1-2011 και μετά, δεν θα μπορούν πλέον να συνταξιοδοτούνται χωρίς όριο

ηλικίας.

2) Ασφαλισμένοι οι οποίοι έως την 31-12-2010

έχουν συμπληρώσει 35 έτη ασφάλισης, θα συνταξιοδοτηθούν οποτεδήποτε, δηλαδή

και μετά την 1-1-2011 χωρίς τις αυξημένες χρονικές προϋποθέσεις που

προαναφέρθηκαν, εφόσον βέβαια συμπληρώσουν το 60ο έτος της ηλικίας τους

αρα με 35 χρονια θεμελιωνει δικαιωμα φετος,για να παρη στα 60 του. το ποσο χμ ..δεν το ξερω ξερω μονο οτι η κατωτερη ειναι 406 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΗΛΙΑΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΓΕΙΑ ΣΑς,ΕΙΜΑΙ 66 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ 32 ΧΡΟΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗς ΣΤΟ ΤΕΒΕ . ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Είμαι 59 ετών ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ από το 1979 (με διακοπή 3 χρόνια και χωρίς καμία ασφάλιση στο διάστημα αυτό σε κάποιο ταμείο). Έχω 344 ένσημα στο ΙΚΑ (από 1967-1972). Έχω υπηρετήσει στον στρατό 28 μήνες (Οκτώβριος 1972-Φεβρουάριος 1975). Βάσει του νέου νομοσχεδίου για τα πλασματικά χρόνια μπορώ να κάνω εξαγορά ενσήμων στρατού, τα 3 χρόνια που δεν είχα ασφάλιση να αναγνωριστούν σαν χρόνια ανεργίας; Επίσης κάπου διάβασα ότι οι αυτοαπασχολούμενοι (ΟΑΕΕ) μπορούν να αναγνωρίσουν πριν από την εγγραφή τους στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ, ΤΣΑ, ΤΑΕ) μέχρι 5 έτη, για τα οποία δεν είχαν καταβληθεί εισφορές. Αν ισχύουν αυτά μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πλασματικά χρόνια για να συμπληρώσω 35ετία και να βγω στη σύνταξη; Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ 10 ΧΡΌΝΙΑ ΤΕΒΕ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΌΝΙΑ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΎΜΑΙ ΣΎΝΤΑΞΗ; ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Επειδη στο ΙΚΑ δεν εχεις 1500 μερες ασφαλησης απο τις οποιες οι 500σιες να ειναι την τελευταια πενταετια, οποτε αν δικαιουσουν τωρα συνταξη( βεβαια δεν λες και ποσο ετων εισαι) θα της επαιρνες απο τον ΟΑΕΕ και θα μετρουσαν + τα ενσημα του ΙΚΑ ομως διστυχως....δεν εχεις τις προυποθεσεις δες πιο κατω απο τα ετη που εχεις ενσημα θεωρω...οτι εισαι ?νεος ασφαλισμενος μετα το 1993 ομως και να μην εισαι προς το παρον η 15ετια ισχυει για ολους.

Για όσους έχουν ασφαλισθεί για πρώτη φορά μετά την 01/01/1993 - Νέοι ασφαλισμένοι

Ο ασφαλισμένος μετά την 01-01-93 (Νέος) δικαιούται σύνταξη γήρατος από τον Ο.Α.Ε.Ε. μετά τη διακοπή επαγγέλματος :

α) Με συμπληρωμένο το 65ο έτος της ηλικίας και 15 χρόνια ασφάλισης(πλήρης σύνταξη)

β) Με συμπληρωμένο το 60ο έτος της ηλικίας και 15 χρόνια ασφάλισης, από τα οποία 2,5 χρόνια ή 750 ημέρες μέσα στην τελευταία πριν την αίτηση πενταετία για σύνταξη μειωμένη κατά 1/200 της πλήρους μηνιαίας σύνταξης για κάθε μήνα που λείπει από το όριο ηλικίας των 65 ετών (μειωμένη σύνταξη)

γ) Με συμπληρωμένο το 60ο έτος της ηλικίας και 40 χρόνια ασφάλισης(πλήρης σύνταξη)

δ) Με συμπληρωμένο το 65ο έτος της ηλικίας και 20 χρόνια ασφάλισης με δυνατότητα αναγνώρισης πλασματικού χρόνου για πλήρη συνταξη μητέρων ή χήρων πατέρων με ανήλικα τέκνα. Η ανηλικότητα του τέκνου να συντρέχει κατά το έτος συμπλήρωσης των απαιτούμενων ετών ασφάλισης.

ε) Μητέρες ή χήροι πατέρες με ανίκανα για κάθε βιοποριστική εργασία τέκνα, εφόσον είναι άγαμα, με συμπληρωμένο το 55ο έτος της ηλικίας και 20 χρόνια στην ασφάλιση (πλήρης σύνταξη) ή με συμπληρωμένο το 50ο έτος της ηλικίας και 20 χρόνια στην ασφάλιση, για λήψη σύνταξης μειωμένης κατά το 1/200 της πλήρους μηνιαίας σύνταξης για κάθε μήνα που λείπει από το όριο ηλικίας των 55 ετών.

στ) Τα αναφερόμενα στις παραγράφους ε)- στ) της (1) περίπτωσης ισχύουν και για όσους ασφαλίζονται από 1/1/93 και μετά.

Ομως αν ζητησης συνταξη απο το 2015 και μετα ,δες πως και τι θα παρης με λιγοτερα χρονια.

http://www.tovima.gr...cle/?aid=378447

αυτα ετσι για να παρης μια ιδεα...ενοειται δεν βασιζεσαι απολυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εννοά ο "ποιητής" στην τελευταία ερώτηση της υπεύθυνης δήλωσης για σύνταξη γήρατος από τον ΟΑΕΕ όπου και αναγράφει την εξής ερώτηση : με ποιές διατάξεις επιθυμείτε να υπολογιστεί το ποσό της σύνταξής σας? α) με του ΟΑΕΕ β) με του ΤΕΒΕ γ) με του ΤΑΕ ή δ) με του ΤΣΑ? Βασικά εμένα με ενδιαφέρει το τί είναι πιο συμφέρον να επιλέξω μεταξύ του ΟΑΕΕ και του ΤΕΒΕ. Τι διαφορά μπορεί να έχει στον υπολογισμό της σύνταξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...