Jump to content
  • 0

Αδεια ανεύ αποδοχών. Υπάρχει περιορισμός για την διάρκεια ?


adel
 Share

Question

Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με τις άδειες ανεύ αποδοχών.

Υπάρχει περιορισμός ώς προς την διάρκεια ?

Πρέπει να γίνει συμφωνία, γνωστοποίηση ?

Link to comment
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Γεια σας.

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει διαταξη η οποια υποχρεωνει θεωρηση της αιτησης αδειας ανευ αποδοχων και ποια ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν υπάρχει "τύπος" ή υποχρέωση "θεώρησης" για την άδεια άνευ αποδοχών.

Απλά για τον φόβο του ΙΚΑ γίνεται η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το ΙΚΑ θα αμφισβητήσει (αυθαίρετα κατά την άποψη μου) την άδεια άνευ αποδοχών, γι'αυτό και o doctor προσπαθεί να προλάβει αυτή την αμφισβήτηση..

δλδ το συμπέρασμα προκύπτει .. εμπειρικά.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αγαπητέ συνάδελφε ,χρειάζεται γνωστοποίηση στο ΙΚΑ.

Στην επιθεώρηση πας με αίτηση του εργαζομένου προς τον εργοδότη, υπογεγραμμένο και από την επιχείρηση και από τον εργαζόμενο, δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο, και λαμβάνεται αφού έχει εξαντληθεί η κανονική άδεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στην επιθεώρηση πας με αίτηση του εργαζομένου προς τον εργοδότη, υπογεγραμμένο και από την επιχείρηση και από τον εργαζόμενο, δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο, και λαμβάνεται αφού έχει εξαντληθεί η κανονική άδεια...

Στέφανε δεν προβλέπεται καμιά υποχρέωση κατάθεσης, σε κανέναν φορέα..

Αν καταφέρεις να βρεις σχετική διάταξη, θα φορέσω χαλκά στην μύτη.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest SOTHRIS
Αν καταφέρεις να βρεις σχετική διάταξη θα φορέσω χαλκά στην μύτη.. :D

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aστο Θανάση, δεν σου πάει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στέφανε δεν προβλέπεται καμιά υποχρέωση κατάθεσης, σε κανέναν φορέα..

Αν καταφέρεις να βρεις σχετική διάταξη, θα φορέσω χαλκά στην μύτη.. :D

Αξίζει να προσπαθήσω.... :)

Αύριο όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στέφανε δεν προβλέπεται καμιά υποχρέωση κατάθεσης, σε κανέναν φορέα..

Αν καταφέρεις να βρεις σχετική διάταξη, θα φορέσω χαλκά στην μύτη.. :D

Διάταξη δεν βρήκα... Επομένως, τον χαλκά τον γλίτωσες... για την ώρα... :):D:D

Ωστόσο, Νιάρχος, πρακτικός οδηγός εργατικών και ασφαλιστικών θεμάτων, ΣΤ33, προτρέπει προς αποφυγή διενέξεων μεταξύ των ενδιαφρομένων μερών και των αρμόδιων υπηρεσιών εργασίας και ασφάλισης, το αίτημα του εργαζομένου να γίνεται εγγράφως προς την επιχείρηση, η επιχείρηση να απαντά εγγράφως και αυτό να πρωτοκολείται σε εύλογο χρόνο στο αρμόδιο υπ/μα στο ΙΚΑ βάσει του άρθρου 12 του ν.2690/99, το οποίο λέει:

Αρθρο 12

Τήρηση πρωτοκόλλου υπηρεσίας- Χορήγηση βεβαίωσης για την καταχώρηση εγγράφου

Κάθε έγγραφο που περιέρχεται στην υπηρεσία με οποιονδήποτε τρόπο, καταχωρίζεται αυθημερόν στο βιβλίο εισερχομένων, κατ' αύξοντα αριθμό, με χαρακτηρισμό και μνεία του θέματος στο οποίο αναφέρεται και του αριθμού των στοιχείων που το συνοδεύουν. Στο ίδιο βαθμό αναγράφονται επίσης το όργανο προς το οποίο το έγγραφο απευθύνεται, καθώς και η ημερομηνία ειδόδου του. Η υπηρεσία οφείλει να χορηγεί βεβαίωση καταχώρισης του εγγράφου με όλα τα παραπάνω στοιχεία.

όπως άλλωστε έχει ξαναειπωθεί στα διάφορα post από cel - doctor κτλ...

Επίσης, συμπληρώνει ότι η άρνηση παραλαβής του αιτήματος που υποβάλλεται άμεσα από τον ενδιαφερόμενο (ασφαλισμένο ή εργοδότη ή έμμεσο πρόσωπο που έχει έννομο συμφέρον), θεωρείται πειθαρχικό παράπτωμα.

Επίσης, να συμπληρώσω, ότι η άδεια πρέπει να είναι ορισμένου χρόνου, ο εργαζόμενος οφείλει να επανέλθει στην εργασία του αμέσως μετά τη λήξη της, και εάν δεν επανέλθει εντός 8 ημερών, μπορεί να θεωρηθεί ως οικιοθελή αποχώρηση και να αναγγελθεί στον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Και αύριο το ΙΚΑ μπορεί να βγάλει μια απόφαση, που θα λέει,

"η κατάθεση της άδειας άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ δεν προβλέπεται από καμία διάταξη, γιαυτό ενημερώνονται τα κατά τόπους Υπ/τα να μην παραλαμβάνουν και να μην πρωτοκολλούν τα σχετικά έγγραφα που προσκομίζουν οι ενδιαφερόμενοι, δεδομένου ότι η τυχόν πρωτοκόλληση τους δεν παράγει κανένα έννομο αποτέλεσμα, ούτε δεσμεύει τους ελεγκτές του ιδρύματος σε τυχόν έλεγχο της επιχείρησης."

Αν δεν με πιστεύεις .. δες τι έγινε με την κατάθεση "πρόσκλησης" στις ΔΟΥ για αποστολή ελεγκτή στην διαδικασία καταστροφής αποθεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν θυμαμαι αν το εχω πει στο παρελθον, μπορει.

Θελω να αναφερω λοιπον, πως καποτε σε ενα σεμιναριο ενας διευθυντης του ΙΚΑ μας ελεγε

πως και τη διαθηκη μας αν του την παμε, ειναι υποχρεωμενος να την παραλαβει και να την πρωτοκολλησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δεν θυμαμαι αν το εχω πει στο παρελθον, μπορει.

Θελω να αναφερω λοιπον, πως καποτε σε ενα σεμιναριο ενας διευθυντης του ΙΚΑ μας ελεγε

πως και τη διαθηκη μας αν του την παμε, ειναι υποχρεωμενος να την παραλαβει και να την πρωτοκολλησει.

Καλησπέρα παίδες και από μένα ,

δυστυχώς κάθε φορά παλεύουμε για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.

Οι διατάξεις το ορίζουν ρητώς ,ότι δεν απαιτείται καμμιά γνωστοποίηση για την

άδεια άνευ αποδοχών , οι δικαστικές αποφάσεις που έχουν κατά καιρούς βγεί

απ' όλα τα δικαστήρια της χώρας λένε ότι το Ι.Κ.Α. θα πρέπει να αποδείξει για το

ότι ο εργαζόμενος απασχολήθηκε πλήρως και όχι ότι ο εργοδότης όχι τον απασχό-

λησε λιγότερο της πλήρους απασχόλησης , αλλά όλα αυτά στην πράξη με τον

ελεγκτή του Ι.Κ.Α με την ρομφαία στο θηκάρι αποδεικνύονται θεωρητικές προσεγγίσεις.

Και που να τρέχεις σε ΤΔΕ , σε δικαστήρια και μετά από πόσα χρόνια και και .....

Συμπέρασμα.Καταθέτουμε μια αίτηση στο αρμόδιο υποκατάστημα παίρνουμε

αριθμό πρωτοκόλλου , και όταν με το κακό έρθει ο έλεγχος έχουμε έναν λόγο

λιγότερο για να ανησυχούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest beginner

Επίσης, να συμπληρώσω, ότι η άδεια πρέπει να είναι ορισμένου χρόνου, ο εργαζόμενος οφείλει να επανέλθει στην εργασία του αμέσως μετά τη λήξη της, και εάν δεν επανέλθει εντός 8 ημερών, μπορεί να θεωρηθεί ως οικιοθελή αποχώρηση και να αναγγελθεί στον ΟΑΕΔ.

Tι ακριβώς σημαίνει το "ορισμένου χρόνου";

Μπορεί να είναι και για 12 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest beginner

Επίσης, να συμπληρώσω, ότι η άδεια πρέπει να είναι ορισμένου χρόνου, ο εργαζόμενος οφείλει να επανέλθει στην εργασία του αμέσως μετά τη λήξη της, και εάν δεν επανέλθει εντός 8 ημερών, μπορεί να θεωρηθεί ως οικιοθελή αποχώρηση και να αναγγελθεί στον ΟΑΕΔ.

Tι ακριβώς σημαίνει το "ορισμένου χρόνου";

Μπορεί να είναι και για 12 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...