Προς το περιεχόμενο

Πάγια και τρόπος καταχώρισής τους στο πρόγραμμα (Γ' κατηγορίας βιβλία)


επισκέπτη Επισκέπτης-Mes-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-Mes-

Δουλεύοντας το πρόγραμμα εδώ και ένα χρόνο, δεν έχω εντοπίσει ακόμη ένα γρήγορο και σίγουρο τρόπο καταχώρισης των παγίων.

Καταχωρώ την εγγραφή του τιμολογίου χωριστά για να ενημερωθούν τα βιβλία, μετά πηγαίνω στά Πάγια, στο αρχείο παγίων δημιουργώ το πάγιο, μετά φεύγω από εκεί πηγαίνω στις κινήσεις παγίων, ξανακαταχωρώ το τιμολόγιο δίνονατας πάλι όλα τα στοιχεία από την αρχή (δημιουργώ και τον συναλασσόμενο ξανά, ας τον δημιούργησα στη Γενική Λογιστική), επιλέγω το πάγιο ή τα πάγια, συμπληρώνω ξανά τα στοιχεία στον Κωδ. Οντότητας.....ουφ...... δεν μπορεί, κάπου θα κάνω λάθος. Δεν μπορεί ένα τόσο εύχρηστο πρόγραμμα, σε αυτό το σημείο να υστερεί τόσο !

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει κάποια συμβουλή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύοντας το πρόγραμμα εδώ και ένα χρόνο, δεν έχω εντοπίσει ακόμη ένα γρήγορο και σίγουρο τρόπο καταχώρισης των παγίων.

Καταχωρώ την εγγραφή του τιμολογίου χωριστά για να ενημερωθούν τα βιβλία, μετά πηγαίνω στά Πάγια, στο αρχείο παγίων δημιουργώ το πάγιο, μετά φεύγω από εκεί πηγαίνω στις κινήσεις παγίων, ξανακαταχωρώ το τιμολόγιο δίνονατας πάλι όλα τα στοιχεία από την αρχή (δημιουργώ και τον συναλασσόμενο ξανά, ας τον δημιούργησα στη Γενική Λογιστική), επιλέγω το πάγιο ή τα πάγια, συμπληρώνω ξανά τα στοιχεία στον Κωδ. Οντότητας.....ουφ...... δεν μπορεί, κάπου θα κάνω λάθος. Δεν μπορεί ένα τόσο εύχρηστο πρόγραμμα, σε αυτό το σημείο να υστερεί τόσο !

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει κάποια συμβουλή !

1. Δεν αναφέρεις ποιό πρόγραμμα είναι

2. Δεν υπάρχουν Οδηγίες

3. Οποιο πρόγραμμα και να είναι μου φαίνεται απίθανο να είναι στημένο έτσι.

4. Αν Πράγματι δουλεύει έτσι όπως Περιγράφεις μήπως είναι καλλίτερα αφου τα

καταχωρείς στη Γ. Λογιστική σε ομαδοποημένους Λογαριασμούς , και να

φτιάξεις Ενα Μητρώο Παγίων στο excel , ούτως ή άλλως αθεώρητο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Mes-

Είμαστε στα "Θέματα Προγραμμάτων Εταιρίας SOFTONE".

άρα... μιλάω για SOFTONE.

Οδηγίες, όχι δεν βρήκα.

Excel ? εδώ λέμε να οργανωθούμε, να καταχωρούμε το παραστατικό από τις κινήσεις παγίων και να μας ενημερώνει τα βιβλία, να δίνουμε υπολογισμό αποσβέσεων και να μας κάνει την εγγραφή στα βιβλία..... κ.τ.λ.

Το κάνουν άλλα προγράμματα, δεν το κάνει η Softone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε στα "Θέματα Προγραμμάτων Εταιρίας SOFTONE".

άρα... μιλάω για SOFTONE.

Οδηγίες, όχι δεν βρήκα.

Excel ? εδώ λέμε να οργανωθούμε, να καταχωρούμε το παραστατικό από τις κινήσεις παγίων και να μας ενημερώνει τα βιβλία, να δίνουμε υπολογισμό αποσβέσεων και να μας κάνει την εγγραφή στα βιβλία..... κ.τ.λ.

Το κάνουν άλλα προγράμματα, δεν το κάνει η Softone?

Δέν έχω δουλέψει το Πρόγραμα . Πιθανότατα το κάνει , γιατί δεν τους ρωτάς??

Το Excel είναι πρόταση για την περίπτωση που δεν το κάνει και δεν θέλεις να υποβληθείς σε δαπάνη αλλαγής Προγάμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
Δουλεύοντας το πρόγραμμα εδώ και ένα χρόνο, δεν έχω εντοπίσει ακόμη ένα γρήγορο και σίγουρο τρόπο καταχώρισης των παγίων.

Καταχωρώ την εγγραφή του τιμολογίου χωριστά για να ενημερωθούν τα βιβλία, μετά πηγαίνω στά Πάγια, στο αρχείο παγίων δημιουργώ το πάγιο, μετά φεύγω από εκεί πηγαίνω στις κινήσεις παγίων, ξανακαταχωρώ το τιμολόγιο δίνονατας πάλι όλα τα στοιχεία από την αρχή (δημιουργώ και τον συναλασσόμενο ξανά, ας τον δημιούργησα στη Γενική Λογιστική), επιλέγω το πάγιο ή τα πάγια, συμπληρώνω ξανά τα στοιχεία στον Κωδ. Οντότητας.....ουφ...... δεν μπορεί, κάπου θα κάνω λάθος. Δεν μπορεί ένα τόσο εύχρηστο πρόγραμμα, σε αυτό το σημείο να υστερεί τόσο !

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει κάποια συμβουλή !

Συνάδελφε καλησπέρα.

Φαίνεται να έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά με τις καταχωρήσεις των παγίων, μάλλον λόγω κακής ενημέρωσης ή ελλείπουσας παραμετροποίησης του συστήματος σου. Ολες οι εφαρμογές της SoftOne εκτός των πολλών δυνατοτήτων που έχουν παρέχουν γρήγορη και ασφαλή διαχείριση.

Η λογική για την γρήγορη καταχώρηση του παγίου ξεκινάει και τελειώνει στο κύκλωμα των παγίων χωρίς να πρέπει να γίνουν όλες οι κινήσεις που περιγράφεις και που πολύ λογικά σε έχουν εξοργίσει. Υπάρχει δηλαδή μέριμνα ώστε η καταχωρήσεις να μπορούν να γίνονται γρήγορα από το κύκλωμα των παγίων έτσι ώστε με την καταχώρηση π.χ ενός παραστατικού αγοράς παγίου να ενημερώνεται ταυτόχρονα και ή λογιστική μέσω μηχανισμού on line γέφυρας μεταξύ των δυο κυκλωμάτων. Παράμετροι στο σύστημα ειδικά προσανατολισμένοι για λογιστές έχουν σαν αποτέλεσμα την γρήγορη και ασφαλή καταχώρηση.

Μπορείς να απευθυνθείς στο ON LINE HELP όπου στην ενότητα "Παραμετροποίηση και λειτουργία των Παγίων" μπορείς να ενημερωθείς για τον ακριβή τρόπο διαχείρισης.

Επιπλέον στον οδηγό για Λογιστικά Γραφεία θα δείς πολύ αναλυτικές οδηγίες για την όλη διαχείριση της Λογιστικής, Εσοδα Εξοδα και Πάγια.

Βέβαια αν θέλεις, παρόλο που η υποστήριξη παρέχεται μέσω του δικτύου των αντιπροσώπων μας μπορείς να επικοινωνήσεις με το Support στο 211 10 22222 και να λάβεις αναλυτικές κατευθύνσεις.

Από Τετάρτη 5/11/2008 μην διστάσεις να επικοινωνήσεις και μαζί μου για περαιτέρω διευκρίνιση.

Αγγελος Πεδιώτης

Οικονομολόγος - Yπεύθυνος Ποιότητας SoftOne

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

<!--quoteo(post=280979:date=Oct 8 2008, 10:52 AM:name=Επισκέπτης-Mes-)--><div class='quotetop'>QUOTE(Επισκέπτης-Mes- @ Oct 8 2008, 10:52 AM) <a href="index.php?act=findpost&pid=280979"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec--> (δημιουργώ και τον συναλασσόμενο ξανά, ας τον δημιούργησα στη Γενική Λογιστική), επιλέγω το πάγιο ή τα πάγια, συμπληρώνω ξανά τα στοιχεία στον Κωδ. Οντότητας.....ουφ......<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Υπάρχει δυνατότητα με την δημιουργία του συναλλασσομένου να ανοίγεται αυτόματα και ο λογαριασμός στην Γενική Λογιστική. Όντως είναι θέμα παραμετροποίησης

Η λογική για την γρήγορη καταχώρηση του παγίου ξεκινάει και τελειώνει στο κύκλωμα των παγίων χωρίς να πρέπει να γίνουν όλες οι κινήσεις που περιγράφεις

Και άμα θέλουμε την κίνηση του παγίου στην καρτέλα του συναλλασσόμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...