Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΥΟ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΕΤΡ.ΜΕΤΡΑ ΑΝΑ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΠΩΣ ΔΗΛΟΝΟΝΤΑΙ


KABONTOROS

Ερώτηση

Αν κάποιος γνωρίζει.

Δύο οικόπεδα συνεχόμενα και μία αδεια πως δηλώνονται ?σαν ενα δικαίωμα

με όλα τα τετρ.μαζι σαν ενα οικοπεδο?δεν υπαρχει συσταση οριζοντίου.

Στην αδεια πολλές φορές γράφει ογκο κτισμάτων και ορόφους χωρις να γράφει

τετρ.μέτρα ανα οροφο και γενικά(σε μη υπαρξη σύστασης οριζοντίου).Πως δηλώνονται τα τετρ.

μετρα κατα προσέγγιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αν κάποιος γνωρίζει.

Δύο οικόπεδα συνεχόμενα και μία αδεια πως δηλώνονται ?σαν ενα δικαίωμα

με όλα τα τετρ.μαζι σαν ενα οικοπεδο?δεν υπαρχει συσταση οριζοντίου.

Στην αδεια πολλές φορές γράφει ογκο κτισμάτων και ορόφους χωρις να γράφει

τετρ.μέτρα ανα οροφο και γενικά(σε μη υπαρξη σύστασης οριζοντίου).Πως δηλώνονται τα τετρ.

μετρα κατα προσέγγιση?

α) απο την στιγμη που δεν εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας ετσι κι αλλιως θα το δηλωνατε στο Β3 σαν συνολο και οχι σαν οροφο οροφο

β) τι εννοείτε δυο οικοπεδα?

συνηθως για την συγκεκριμενη αδεια θελει πριν συσταση εννοποιησης των οικπεδων για να βγει η αδεια

δεν εχει γινει κατι τετοιο δλδ ενοποίηση των γεωτεμαχιων???

πως βγήκε η αδεια και για τα δυο οικοπεδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον τα δυο όμορα οικόπεδα είναι του ιδίου ιδιοκτήτη δεν υπάρχει κώλυμα στην πολεοδομία για να βγει άδεια οικοδομής για κτίσμα που "πατάει" και στα δύο οικόπεδα. Να αναμένετε βέβαια εφόσον δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης, το κτηματολόγιο να υπολογίσει 2 δικαιώματα για καθένα από τους συγκυρίους καθώς τα οικόπεδα είναι 2.Το κτίριο ας δηλωθεί σε όποιο από τα δυο. Δεν υπάρχει σαφής οδηγία ακόμα για το πως θα αντιμετωπίσουμε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά και όταν υπάρξει θα αγνοηθεί ο τρόπος με τον οποίο δήλωσε ο ιδιοκτήτης και θα διορθωθεί η δήλωση με βάση την οδηγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
α) απο την στιγμη που δεν εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας ετσι κι αλλιως θα το δηλωνατε στο Β3 σαν συνολο και οχι σαν οροφο οροφο

β) τι εννοείτε δυο οικοπεδα?

συνηθως για την συγκεκριμενη αδεια θελει πριν συσταση εννοποιησης των οικπεδων για να βγει η αδεια

δεν εχει γινει κατι τετοιο δλδ ενοποίηση των γεωτεμαχιων???

πως βγήκε η αδεια και για τα δυο οικοπεδα??

Eγώ ρωτάω αν θα δηλωθούν τα δυο οικόπεδα σαν δυο δικαιώματα?αφου και άδεια εχει βγεί για το

σύνολο των δυο.και τα τετρ,μετρα του κτιρίου που θα δηλωθουν στο Β3 σύγουρα αλλα αν δηλωθο'υν δυο δικαιωματα σε ποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Eγώ ρωτάω αν θα δηλωθούν τα δυο οικόπεδα σαν δυο δικαιώματα?αφου και άδεια εχει βγεί για το

σύνολο των δυο.και τα τετρ,μετρα του κτιρίου που θα δηλωθουν στο Β3 σύγουρα αλλα αν δηλωθο'υν δυο δικαιωματα σε ποιο?

theopan Δημοσιεύθηκε Oct 7 2008, 01:14 AM

Εφόσον τα δυο όμορα οικόπεδα είναι του ιδίου ιδιοκτήτη δεν υπάρχει κώλυμα στην πολεοδομία για να βγει άδεια οικοδομής για κτίσμα που "πατάει" και στα δύο οικόπεδα. Να αναμένετε βέβαια εφόσον δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης, το κτηματολόγιο να υπολογίσει 2 δικαιώματα για καθένα από τους συγκυρίους καθώς τα οικόπεδα είναι 2.Το κτίριο ας δηλωθεί σε όποιο από τα δυο. Δεν υπάρχει σαφής οδηγία ακόμα για το πως θα αντιμετωπίσουμε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά και όταν υπάρξει θα αγνοηθεί ο τρόπος με τον οποίο δήλωσε ο ιδιοκτήτης και θα διορθωθεί η δήλωση με βάση την οδηγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Eγώ ρωτάω αν θα δηλωθούν τα δυο οικόπεδα σαν δυο δικαιώματα?αφου και άδεια εχει βγεί για το

σύνολο των δυο.και τα τετρ,μετρα του κτιρίου που θα δηλωθουν στο Β3 σύγουρα αλλα αν δηλωθο'υν δυο δικαιωματα σε ποιο?

Σου απάντησα ήδη. Σαν 2 ακίνητα-δικαιώματα δηλώνεται. Το κτίσμα γράψτο σε όποιο από τα δυο θέλεις και βάλε μια παρατήρηση ότι "πατάει" και στο όμορο. Το σκεπτικό είναι ότι αν αύριο γκρεμίσεις το σπίτι, μπορείς να πουλήσεις ξεχωριστά τα 2 οικόπεδα που παραμένουν 2. Το πως θα χειριστεί η κτηματογράφηση στη συνέχεια το χωρικό κομμάτι, δηλαδή πως και αν θα τοποθετήσει 1 πολύγωνο κτιρίου πάνω σε 2 πολύγωνα γεωτεμαχίων είναι ένα θέμα που κάποια στιγμή ελπίζουμε όλοι να απαντηθεί ικανοποιητικά (μέχρι σήμερα και στα παλαιότερα προγράμματα δεν έχει συμβεί αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σου απάντησα ήδη. Σαν 2 ακίνητα-δικαιώματα δηλώνεται. Το κτίσμα γράψτο σε όποιο από τα δυο θέλεις και βάλε μια παρατήρηση ότι "πατάει" και στο όμορο. Το σκεπτικό είναι ότι αν αύριο γκρεμίσεις το σπίτι, μπορείς να πουλήσεις ξεχωριστά τα 2 οικόπεδα που παραμένουν 2. Το πως θα χειριστεί η κτηματογράφηση στη συνέχεια το χωρικό κομμάτι, δηλαδή πως και αν θα τοποθετήσει 1 πολύγωνο κτιρίου πάνω σε 2 πολύγωνα γεωτεμαχίων είναι ένα θέμα που κάποια στιγμή ελπίζουμε όλοι να απαντηθεί ικανοποιητικά (μέχρι σήμερα και στα παλαιότερα προγράμματα δεν έχει συμβεί αυτό).

Λοιπόν, επειδή έχω την ίδια περίπτωση δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται. Αν πρόκειται για δύο οικόπεδα με ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς αντιμετωπίζονται ως ενιαίο (Βλ. Γνωμ 413/ 1995 ΝΣΚ), εφόσον έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για όλο. (Δηλ. να ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη ή στους ίδιους συνισδιοκτήτες με ίδιο % συνιδιοκτησίας). Αν όμως πρόκειται για τους ίδιους συνιδοκτήτες στα δύο όμορα οικόπεδα με διαφορετικά % όμως συνιδιοκτησίας και μία ενιαία οικοδομική άδεια τί γίνεται ?

Αν βρήκες άκρη ενημέρωσέ γιατί έχω ανάλογη περίπτωση.

Στα γραφεία της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ με παρότρυναν να βάλω το μέρος που έχει πατήσει η μία οικοδομή πάνω στην άλλη με χρησικτησία (αυτό προϋποθέτει διαφ. ιδιοκτήτες στα όμορα). Βεβαίως χρησικτησία, εφόσον αμφισβητηθεί σημαίνει αίολο ιδιοκτησιακό καθεστώς μέχρι να βγει αμετάκλητη δικαστική απόφαση.Και μου είπαν ότι από νομικής πλευράς δεν υπάρχει συνένωση αλλά πρόκειται για δύο όμορα οικόπεδα, αφού στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει πανομοιότυπο ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Αν έχει κάτι νεώτερο, κάνε τον κόπο να καταχωρίσεις που κατέληξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν, επειδή έχω την ίδια περίπτωση δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται. Αν πρόκειται για δύο οικόπεδα με ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς αντιμετωπίζονται ως ενιαίο (Βλ. Γνωμ 413/ 1995 ΝΣΚ), εφόσον έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για όλο. (Δηλ. να ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη ή στους ίδιους συνισδιοκτήτες με ίδιο % συνιδιοκτησίας). Αν όμως πρόκειται για τους ίδιους συνιδοκτήτες στα δύο όμορα οικόπεδα με διαφορετικά % όμως συνιδιοκτησίας και μία ενιαία οικοδομική άδεια τί γίνεται ?

Αν βρήκες άκρη ενημέρωσέ γιατί έχω ανάλογη περίπτωση.

Στα γραφεία της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ με παρότρυναν να βάλω το μέρος που έχει πατήσει η μία οικοδομή πάνω στην άλλη με χρησικτησία (αυτό προϋποθέτει διαφ. ιδιοκτήτες στα όμορα). Βεβαίως χρησικτησία, εφόσον αμφισβητηθεί σημαίνει αίολο ιδιοκτησιακό καθεστώς μέχρι να βγει αμετάκλητη δικαστική απόφαση.Και μου είπαν ότι από νομικής πλευράς δεν υπάρχει συνένωση αλλά πρόκειται για δύο όμορα οικόπεδα, αφού στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει πανομοιότυπο ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Αν έχει κάτι νεώτερο, κάνε τον κόπο να καταχωρίσεις που κατέληξες.

Φίλε μου δεν υποθέτω. Σου λέω τι ισχύει. Εργάζομαι σε γραφείο κτηματογράφησης και αναφέρω το τι οδηγία έχουμε για το θέμα. Αν δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης είναι 2 οικόπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαριλια

Να κάνω κ εγώ μια κοντινή ερώτηση σε αυτό που συζητάτε. Η υπόθεση έχεις ως εξής: θέλω να ανοίξω ένα Μαγαζι ως καφετέρια, αυτό προϋπήρχε με την ίδια λειτουργία πολλα χρόνια πριν, το κτήριο ανήκει στις αδερφές μου κ οι προηγούμενοι ενοικιάσεις είχαν χτίσει κάποιους ημιυπαιθριους τους οποίους εγώ τώρα θέλω να νομιμοποιησω για να τους χρησιμοποιήσω! Ο πολιτικός Μηχανικος όμως είπε πως υπάρχει πολυ μεγάλο πρόβλημα γιατί έχει χτιστεί εννιαια οικοδομή σε δυο διαφορετικά οικοπεδα( του ίδιου ιδιοκτήτη φυσικά) είναι όντως τόσο μεγάλο το πρόβλημα η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...