Προς το περιεχόμενο
  • 0

Koινή χρηση αποθήκης χωρίς να αναφέρονται τα τ.μ. πως δηλώνεται?


nefma

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους,

Σε συμβόλαιο καταστήματος αναφέρεται χρήση αποθήκης απο κοινού με τους ιδιοκτήτες των άλλων καταστημάτων του ισογείου της οικοδομής. Αυτό το δηλώνουμε σαν βοηθητικό χώρο/παρακολούθημα ή

θεωρείται δουλεία? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπέρα σε όλους,

Σε συμβόλαιο καταστήματος αναφέρεται χρήση αποθήκης απο κοινού με τους ιδιοκτήτες των άλλων καταστημάτων του ισογείου της οικοδομής. Αυτό το δηλώνουμε σαν βοηθητικό χώρο/παρακολούθημα ή

θεωρείται δουλεία? Ευχαριστώ.

αφου ειναι κοινη χρηση

δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αφου ειναι κοινη χρηση

δουλεια

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δουλεία λοιπόν και +35 ευρώ απ' τον πελάτη μου και προφανώς κι' απ' τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι

αφου δεν καθοριζεται σαφως η χρηση αποθηκης ως παρακολουθημα δυστηχως ειναι δουλεια σε "κοινοχρηστο" χωρο αποθηκων

αν υπάρχει κάποιο στοιχειο που μπορειτε να στηρίξετε την "ιδιοκτησια" παρακολουθήματος επιχειρήστε το

αλλα το βλέπω δυσκολο με την αναφορα κοινης χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν δηλώνονται. Δεν υπάρχει δουλεία σε αυτή την περίπτωση. Δεν πρέπει να δηλωθεί η αποθήκη όπως δε δηλώνεται το λεβητοστάσιο ή το μηχανοστάσιο του ασανσέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν δηλώνονται. Δεν υπάρχει δουλεία σε αυτή την περίπτωση. Δεν πρέπει να δηλωθεί η αποθήκη όπως δε δηλώνεται το λεβητοστάσιο ή το μηχανοστάσιο του ασανσέρ.

εδω φιλε Θεοδωρε να μου επιτρεψεις να διαφων΄ήσω

ο ιδιοκτήτης εχει ενα δικαίωμα πανω στην αποθήκη και θεωρώ οτι πρέπει εστω και με το χαράτσι των 35 ευρώ

για να το κατοχυρώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν δηλώνονται. Δεν υπάρχει δουλεία σε αυτή την περίπτωση. Δεν πρέπει να δηλωθεί η αποθήκη όπως δε δηλώνεται το λεβητοστάσιο ή το μηχανοστάσιο του ασανσέρ.

Αρχικά ,αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Όμως η αποθήκη δεν αναφέρεται σαν ξεκάθαρα σαν κοινόχρηστος χώρος.

Λέει το συμβόλαιο: "Το κατάστημα αυτό έχει χρήση αποθήκης στο ισόγειο της οικοδομής απο κοινού με τους ιδιοκτήτες των άλλων καταστημάτων του ισογείου της οικοδομής." Πιστεύω πως είναι δουλεία χρήσης αποθηκευτικού χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εδω φιλε Θεοδωρε να μου επιτρεψεις να διαφων΄ήσω

ο ιδιοκτήτης εχει ενα δικαίωμα πανω στην αποθήκη και θεωρώ οτι πρέπει εστω και με το χαράτσι των 35 ευρώ

για να το κατοχυρώσει

Έτσι το ερμηνεύω κι εγω και επι πλέον σκέπτομαι οτι αυτό μπορεί να ζητηθεί και σε περίπτωση πώλησης του καταστήματος. Το χαράτσι... δικαίωμα εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εδω φιλε Θεοδωρε να μου επιτρεψεις να διαφων΄ήσω

ο ιδιοκτήτης εχει ενα δικαίωμα πανω στην αποθήκη και θεωρώ οτι πρέπει εστω και με το χαράτσι των 35 ευρώ

για να το κατοχυρώσει

Δεν είναι θέμα διαφωνίας ή συμφωνίας μεταξύ μας φίλε μου. Υπάρχουν συγκεκριμένοι ορισμοί για ορισμένα πράγματα όπως το τι είναι κοινόχρηστο και τι αποτελεί παράρτημα διηρημένης. Αυτό που ζητάς απλά δε μπορεί να καταχωρηθεί (ή μάλλον σωστότερα δε θα περάσει τους ποιοτικούς ελέγχους στη συνέχεια). Ένα παράρτημα-παρακολούθημα, μπορεί να έχει αυτή την ιδιότητα μόνο ως προς μια διηρημένη ιδιοκτησία. Αν την έχει ως προς περισσότερες, τότε απλά δεν είναι παράρτημα αλλά κοινόχρηστος χώρος. Και οι κοινόχρηστοι κατά ρητή οδηγία δεν δηλώνονται.

Μην ανησυχείς για την "κατοχύρωση". Από τη στιγμή που αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι είναι κοινόχρηστος, θα συνεχίσει να είναι όσο θα υπάρχει το κτίριο. Πολλά πράγματα ζητούν οι πολίτες "για να είναι σίγουροι" αλλά το θέμα είναι ότι ορισμένα κρίνει ο μελετητής αν θα τα δεχτεί ή όχι. Για αυτό πληρώνεται άλλωστε για να κάνει τη μελέτη κτηματογράφησης.

Δράτωμαι της ευκαιρίας να βγω και λίγο εκτός θέματος για να σας πω τον πόνο μου. Έρχεται ο πολίτης να υποβάλλει δήλωση, μη ξέροντας ούτε στο περίπου που βρίσκεται το ακίνητό του και αδυνατώντας να το εντοπίσει μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα. Υπάρχει σαφής και ρητή διαβεβαίωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και ανεντόπιστο να μείνει. Θα πάει να κάνει μια αίτηση διόρθωσης όταν γίνει η ανάρτηση για να εντοπιστεί.

Παρ' όλα αυτά επιμένει, διαμαρτύρεται και χαλάμε όλοι τις καρδιές μας. Δε μπορεί το γραφείο που έστησε ο ανάδοχος να δαπανήσει όσο χρόνο θα ήθελε ο καθένας (χρόνος που στοιχίζει πολύ ακριβά) για να πάρει τελικά 6,5 ευρώ που είναι η συμβατική αμοιβή για κάθε καταχωρηθέν και επεξεργασμένο δικαιώμα. Το ξέρω κι εγώ ότι ίσως θα έπρεπε να οργανωθεί το πράγμα λίγο καλύτερα ώστε να μπορούμε να κάνουμε πιο συστηματική δουλειά και να καλυφθεί μεγαλύτερο κομμάτι του έργου σε αυτή τη φάση, όμως οι οδηγίες που έχουμε (από το ίδιο το κράτος-εργοδότη κατά κύριο λόγο) είναι σαφείς: καταγράψτε τα ενεργά εγγραπτέα δικαιώματα, μαζέψτε τίτλους και "35άρια". Οι δε οδηγίες που έχουμε από τους αναδόχους σε περίπτωση επιμονής και εμμονής των πολιτών σε πράγματα που πιστεύουν ότι είναι σωστά και θα ήθελαν να γίνουν είναι σαφέστατες (όσο και αν ακούγονται άσχημα): καλέστε το 100 να τον απομακρύνει δια της βίας...

Οι παραπάνω είναι και οι λόγοι που δε θα μπορέσω να κάνω αυτή τη δουλειά για πολύ καιρό και ελπίζω να ξεμπερδεύουμε το συντομότερο γιατί δε μου πάει ο ρόλος του "μαντρόσκυλου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο.κ λοιπον

να σου ξαναυποβαλω μερικες ερωτήσεις που ειναι αναρτημένες σε αλλη απάντηση αλλα προφανώς δεν τις προσεξες

α) ακουγεται εξω για παράταση μεχρι 31/12. Μέσα τι ακούγεται???

β) ειναι αλήθεια οτι μέχρι σήμερα έχει κατατεθεί περίπου το 30% των δικαιωμάτων (η πληροφορία ειναι για 27% μεχρι 20/9)

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ο.κ λοιπον

να σου ξαναυποβαλω μερικες ερωτήσεις που ειναι αναρτημένες σε αλλη απάντηση αλλα προφανώς δεν τις προσεξες

α) ακουγεται εξω για παράταση μεχρι 31/12. Μέσα τι ακούγεται???

β) ειναι αλήθεια οτι μέχρι σήμερα έχει κατατεθεί περίπου το 30% των δικαιωμάτων (η πληροφορία ειναι για 27% μεχρι 20/9)

ευχαριστω

Ορισμένοι ΟΤΑ αγγίζουν το 50%, κάποιοι άλλοι βρίσκονται στο 20-25%. Οπότε το 30% που αναφέρεις θεωρώ ότι είναι κοντά στην πραγματικότητα. Σαφή πληροφορία για παράταση δεν έχουμε ούτε εσωτερικά. Γνώμη μου είναι ότι θα παραταθεί επισήμως η προθεσμία ως 31/12 μαζί με αυτή των κατοίκων εξωτερικού όπως άλλωστε συνέβη και στα προηγούμενα προγράμματα κτηματογράφησης από το 1996 ως πρόσφατα.

Δική μου εκτίμηση επίσης είναι ότι καθώς φαίνεται παντελώς αδύνατη η περάτωση της επεξεργασίας των παραληφθεισών δηλώσεων μέχρι 31/12 (είναι δυσκολότερο και πολύ πιο χρονοβόρο από όσο είχε υπολογισθεί αρχικά-εννόω το λεγόμενο "backoffice" και σκανάρισμα των δικαιολογητικών που διενεργείται από τους μελετητές), εφόσον τα γραφεία θα συνεχίσουν να απασχολούν προσωπικό και μέσα στο 2009, μάλλον θα δοθεί δυνατότητα εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων (οι οποίες βαφτίζονται εύκολα "εμπρόθεσμες" αν υπάρχει πολιτική βούληση). Φυσικά πιστεύω ότι δεν πρόκειται να επαναληφθεί το λάθος του Αυγούστου οπότε και ανακοινώθηκε παράταση ...1+ μήνα νωρίτερα με αποτέλεσμα ως γνήσιοι έλληνες να επαναπαυθούμε και να αδειάσουν τα γραφεία. Αν ανακοινωθεί, αυτό θα γίνει 1-2 μέρες νωρίτερα και αφού ο κόμπος θα έχει φτάσει στο χτένι με τον κόσμο να πάίζει ξύλο έξω από τα γραφεία κτηματογράφησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...