Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα ERP για την επιχείρηση, γνώμη για Entersoft


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις ημέρες μας παρουσίασαν το ERP της Entersoft, για να αντικαταστήσουμε το παλιό Κεφάλαιο, με κάτι νέο, για την νέα Ο.Ε. που ετοιμάζεται. Υπάρχει τρομερή πίεση για να αγοραστεί ένα πρόγραμμα το συντομότερο, και δεν είναι δυνατό να αξιολογήσουμε γρήγορα το πόσο καλό είναι.

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο; Υπόψη ότι η επιχείρηση έχει και πωλήσεις online και θέλουμε να καλύπτεται κι αυτό το κομμάτι. Η άλλη επιλογή που υπάρχει είναι να κρατήσουμε το φθηνό λογιστικό κομμάτι του προγράμματος και να βάλουμε στο site ένα open source ERP, ώστε να μπορούμε να το χειριζόμαστε πιο άνετα.

Για τα Atlantis (Altec), Panorama, τι γνώμη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω από το 1994 Κεφάλαιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω δουλέψει και LogicDis (Ορίζοντες-DOS 10 χρόνια, Ορίζοντες-Win 6 χρόνια, Prime 6 χρόνια) με όχι και τόσο καλές αναμνήσεις.

Για το Entersoft: Το έχω δει απλά σε παρουσίαση, δεν το έχω δουλέψει. Αρκετά καλή εφαρμογή με μεγάλο βάθος αλλά παρουσιάζει δυσκολία στην παραμετροποίηση (σε σχέση με άλλες παρόμοιες εφαρμογές πάντα επειδή όλα τα προγράμματα τέτοιου μεγέθους είναι έτσι και αλλιώς δύσκολα). Λέγετε ότι ακόμα και για μικρές σχετικά προσθήκες για παράδειγμα προσθήκη ενός νέου στοιχείου-παραστατικού, είναι απαραίτητη η τεχνική υποστήριξη.

Για το πρώην Panorama και νυν S300 (SoftOne) το οποίο δουλεύω από 1/1/2008 έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Σταθερό, σχετικά εύκολο στην παραμετροποίηση, πολύ εύκολο στη χρήση.

Θα έλεγα να το δεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Καλό το Κεφάλαιο αλλά έχει και τα όρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν θα σύστηνα κανένα από τα 3.

Το θέμα είναι να έχεις ανοιχτούς ορίζοντες στην επιχείρηση σου και όχι να εγκλωβιστείς σε κάποιο ERP με το οποίο δεν θα μπορείς να αναπτύξεις κάτι άλλο παράλληλα. Όσο για το internet ούτε που να το συζητάς για Atlantis και Panorama. Έχουν μείνει πολύ μα πολύ πίσω.

Έχω προσωπικά έχω συνεργαστεί με όλα.

Δες το Plexus.Net και θα κάνεις delete όλα τα άλλα. Πραγματικά ανώτερο από με πολλές σύγχρονες καινοτομίες. Το βγάζει η Softpersonality από το 2007 - 2008 και δεν είναι τυχαίο ότι Τράπεζες, Αεροπορικές εταιρείες κλπ το έχουν και πάνε σφαίρα.

Αν θες περισσότερα στοιχεία ευχαρίστως να σου δώσω.

Ευχαριστώ,

marl

Αυτές τις ημέρες μας παρουσίασαν το ERP της Entersoft, για να αντικαταστήσουμε το παλιό Κεφάλαιο, με κάτι νέο, για την νέα Ο.Ε. που ετοιμάζεται. Υπάρχει τρομερή πίεση για να αγοραστεί ένα πρόγραμμα το συντομότερο, και δεν είναι δυνατό να αξιολογήσουμε γρήγορα το πόσο καλό είναι.

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο; Υπόψη ότι η επιχείρηση έχει και πωλήσεις online και θέλουμε να καλύπτεται κι αυτό το κομμάτι. Η άλλη επιλογή που υπάρχει είναι να κρατήσουμε το φθηνό λογιστικό κομμάτι του προγράμματος και να βάλουμε στο site ένα open source ERP, ώστε να μπορούμε να το χειριζόμαστε πιο άνετα.

Για τα Atlantis (Altec), Panorama, τι γνώμη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζουμε σε ποιά περιοχή δραστηριοποιείται η επιχείρηση του μέλους Nowitzki.

Αυτό το λέω επειδή σε Αθήνα / Θεσσαλονίκη υπάρχουν ίσως και άλλες αξιόπιστες λύσεις, αλλά λίγα χιλιόμετρα πιό πέρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Λίγες επιχειρήσεις έχουν υποστήριξη μακριά από τα μεγάλα αστικά κέντρα. Εγώ (Θεσσαλία) αγνοώ τελείως τη λύση του μέλους marl. Δεν το ξέρω ούτε κατ' όνομα.

Σημειώνω ιδιαίτερα ότι σαν λογιστής έχω σοβαρή επαγγελματική σχέση με επιχείρηση πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ERP

ΥΠΗΡΞΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ERP ,ΣΕ 2 ΑΠΟ ΤΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ

ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.ΕΔΩ & 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ-ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΟΣ ΣΕ Α.Ε.

ΕΦΟΣΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ Ο.Ε. Η ΟΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ,ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΑ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ

ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΡΙΤΗΡΙΑ:

1.ΦΙΛΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΧΡΗΣΤΗ

2.ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ

3.ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ

4.ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΩΡΟ(ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ,ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΤΡΕΜΕΤΕ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ)

5.ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ CUSTOM ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗΣ

6.ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ATLANTIS II ERP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα, το εγκαταστήσαμε στην επιχείρηση μας, για να λειτουργήσει πλήρως από 1/1/2009. Ο χρόνος μου φαίνεται λίγος. Η παραμετροποίηση είναι αρκετά χρονοβόρα (Είμαστε ακόμα στην δημιουργία παραστατικών πώλησης). Οι δυνατότητές του βέβαια φαίνεται να είναι απεριόριστες, αλλά απαιτείται λεπτομερειακή καταγραφή των διαδικασιών που θα ακολουθούνται. Απαραίτητη θεωρώ την χρήση προσωρινών - μεταβατικών λογαριασμών ειδικά στους χρηματικούς λογαριασμούς (τράπεζες, όψεως κ.τ.λ.) καθώς και στην κοστολόγηση εισαγωγών (αν έχετε).

Γενικά πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης και να φύγεις από την λογική του Κεφαλαίου( το οποίο και εγώ το δουλεύω 15 χρόνια και ξέρω πόσο δύσκολο είναι).

Είναι σημαντικό είναι να καταγράψεις τις βασικές σου ανάγκες, και να βρεις έναν συνεργάτη που να εμπιστεύεσε για το "στήσιμο".

Για τις πωλήσεις on-line. Είναι αρκετά εύκολο αρκεί να έχεις περάσει μέσα στο πρόγγραμμα όλα τα απαραίτητα στοιχεία (φωτογραφίες, χαρακτηριστικά, συσχετισμούς ειδών, τιμές, εκπτώσεις κ.τ.λ. Έχω ακούσει ότι η ELECTRONET χρησιμοποιεί το entersoft για την δικτύωση των καταστημάτων-μελών αλλά και για το site.

Για να καταλήξω, αν όπως λες είναι επείγον να περάσετε άμεσα σε ERP, θα πρότεινα να πάτε σε Atlantis (ως συνέχεια του κεφαλαίου) και αφού μπείτε στην λογική που χρειάζεται ένα erp, προχωράτε και σε κάποιο "μεγαλύτερο". Δεν νομίζω να προλαβαίνετε να στήσετε το entersoft, ή άλλο μεγάλο erp, για να ξεκινήσει την λειτουργία του 1/1/2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ευχαριστώ σε όλους για την γρήγορη ανταπόκριση.

Ένα μεγάλο μέρος πωλήσεων θα γίνεται μέσω Ίντερνετ.

Το ερώτημα για αυτά τα erp είναι:

-> πόσο εύκολα στην προσαρμογή είναι

-> πόσο επεκτάσιμα είναι, σε περίπτωση μεγέθυνσης της επιχείρησης

Επίσης, έχει δουλέψει κανείς με το EpsilonNet;

Τέλος, υπάρχει σα σκέψη, να δημιουργηθεί από δική το erp από την εταιρεία που θα αναμορφώσει το site, έτσι ώστε να "κολλήσει" τέλεια site-erp. Σε αυτή την περίπτωση, είναι αρκετό ένα λογιστικό πακέτο, ανοιχτό για σύνδεση online με το custom erp.

Ποιά μικρά λογιστικά είναι ανοιχτά και καλύτερα;

(διευκρίνιση στον ΚΠ: η επιχείρηση βρίσκεται στην Αθήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Φίλε,

Και μόνο το ότι αγνοείς λύσεις που κάποιος άλλος προτείνει, λείπαμε αλλά μάλλον ούτε πείρα, ούτε γνώσεις έχεις αλλά ούτε και επαγγελματισμό έχεις.

Η τεχνολογία κώδικα νέας γενιάς έχει προχωρήσει τόσο που δυστυχός για κάποιους έχουν μείνει πίσω σε άλλες εποχές.

Αυτοί που εμπιστεύτηκαν την εταιρεία τους το Plexus.NET, Plexus.PRO και Plexus.LIVE μάλλον βγήκαν κερδισμένοι. Και όχι χαμένη στην κάθε εταιρεία που την στηρίζουν επιχειρήσεις με επιδοτούμενα λογισμικά….

Ευχαριστώ,

Δεν γνωρίζουμε σε ποιά περιοχή δραστηριοποιείται η επιχείρηση του μέλους Nowitzki.

Αυτό το λέω επειδή σε Αθήνα / Θεσσαλονίκη υπάρχουν ίσως και άλλες αξιόπιστες λύσεις, αλλά λίγα χιλιόμετρα πιό πέρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Λίγες επιχειρήσεις έχουν υποστήριξη μακριά από τα μεγάλα αστικά κέντρα. Εγώ (Θεσσαλία) αγνοώ τελείως τη λύση του μέλους marl. Δεν το ξέρω ούτε κατ' όνομα.

Σημειώνω ιδιαίτερα ότι σαν λογιστής έχω σοβαρή επαγγελματική σχέση με επιχείρηση πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα και πάλι το Plexus.NET και δεν θα επέμενα αν δεν είχα καταλάβει αμέσως το τί ζητάς. Σίγουρα το Atlantis δεν σου κάνει για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι γιατί εσύ πας να φτιάξεις ένα internetiko καθεστώς στην εταιρεία σου.

Θα σου πρότεινα να δεις την λύση που σου προτείνω και δεν θα χάσεις.

Μπορείς να δεις ένα DEMO, και θα καταλάβεις τι εννοώ και γιατί είμαι μιας άλλης άποψης από τους υπόλοιπους που σερβίρουν Atlantis και Kefaleo αγνοώντας ότι δεν μπορούν ούτε eshop να υποστηρίξουν αλλά ούτε καν κατάλογο και αποθήκη στο internet. Με λιγότερο κόστος μπορείς να είσαι σε καλύτερο επίπεδο σίγουρα.

Στην διάθεση σου

Ένα ευχαριστώ σε όλους για την γρήγορη ανταπόκριση.

Ένα μεγάλο μέρος πωλήσεων θα γίνεται μέσω Ίντερνετ.

Το ερώτημα για αυτά τα erp είναι:

Εγώ θα σου πρότεινα και πάλι το Plexus.NET και δέν θα επέμενα αν δεν είχα καταλάβει αμέσος το τί ζειτάς. Σίγουρα το Atlantis δεν σου κάνει για λόγους πολλούς και προτυστος γιατί εσεί πας να φτιάχεις ενα internetiko καθεστός στην εταιρεία σου.

Θα σου πρότεινα να δείς την λύση που σου προτείνω και δέν θα χάσεις. Μπορείς να δείς ένα DEMO, και θα καταλάβεις τι ενοοώ και γιατί είμαι μιας άλλης άποψης απο τους υπόλοιπους που σερβίρουν Atlantis kai Kefaleo αγνοοντας ότι δεν μπορόυν όυτε eshop να υποστειρίξουν αλλά ούτε καν κατάλογο και αποθήκη στο internet. Με λιγότερο κόστος μπορείς να είσαι σε καλύτερο επίπεδο σίγουρα.

Στην διάθεση σου για ότι χρειαστείς.

-> πόσο εύκολα στην προσαρμογή είναι

-> πόσο επεκτάσιμα είναι, σε περίπτωση μεγέθυνσης της επιχείρησης

Επίσης, έχει δουλέψει κανείς με το EpsilonNet;

Τέλος, υπάρχει σα σκέψη, να δημιουργηθεί από δική το erp από την εταιρεία που θα αναμορφώσει το site, έτσι ώστε να "κολλήσει" τέλεια site-erp. Σε αυτή την περίπτωση, είναι αρκετό ένα λογιστικό πακέτο, ανοιχτό για σύνδεση online με το custom erp.

Ποιά μικρά λογιστικά είναι ανοιχτά και καλύτερα;

(διευκρίνιση στον ΚΠ: η επιχείρηση βρίσκεται στην Αθήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

εγω παλι δεν θα σου προτεινω κανενα απο τα παραπανω και θα σου πω να αξιολογησετε ξανα τα open source ERP, τα οποια καλυπτουν αριστα οσα εχεις αναφερει, χρησιμοποιουν την τελευταια λεξη της τεχνολογιας και ειναι και τα πλεον ευελικτα σε αλλαγες.

Επισης αυτο που γραφεις ειναι λανθασμενο : "Υπάρχει τρομερή πίεση για να αγοραστεί ένα πρόγραμμα το συντομότερο"

τα ERP δεν ειναι παιχνιδακια, βαζουμε ενα CD και τρεχει, και αν δεν μας αρεσει το αλλαζουμε του χρονου, η επενδυση σε αυτα εχει βαθος χρονου 10ετιας και ισως και παραπανω, η "τρομερη πιεση" μπορει να σας οδηγησει σε λαθος αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αγαπητέ φίλε, έχουμε διαπιστώσει ότι δεν είναι για γρήγορες αποφάσεις και το καθυστερούμε. Όμως, η λειτουργία της ΟΕ έχει κολλήσει στην επιλογή προγράμματος, γι' αυτό δε γίνεται να το καθυστερήσουμε πολύ.

Προσωπικά, έτεινα προς τη λύση του Open source ERP και να ''κόλλαγα'' ένα λογιστικό για την έκδοση παραστατικών, αυστηρά. Σε αυτή την περίπτωση θα προτείνατε κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης
Όντως, αγαπητέ φίλε, έχουμε διαπιστώσει ότι δεν είναι για γρήγορες αποφάσεις και το καθυστερούμε. Όμως, η λειτουργία της ΟΕ έχει κολλήσει στην επιλογή προγράμματος, γι' αυτό δε γίνεται να το καθυστερήσουμε πολύ.

Προσωπικά, έτεινα προς τη λύση του Open source ERP και να ''κόλλαγα'' ένα λογιστικό για την έκδοση παραστατικών, αυστηρά. Σε αυτή την περίπτωση θα προτείνατε κάποιο;

Καλημέρα,

Εχω εργαστεί πανω απο 20 χρόνια σε τετοιες εφαρμογές, ολα τα ERP atlantis - cen - prime - entersoft εχουν να κανουν με ποιον τα υλοπηοί, το κεφαλαιο - οι οριζοντες - τα προοιοντα της EPSILONNET δεν ειναι ERP.

το ENTERSOFT τεχνολογικά ειναι ποιο μπροστα απο ολα!!!

καπου πιο πανω ακουω οτι ειναι δυσκολο στην παραμετροποιηση. δεν συμφωνω ισα ισα που ειναι το ποιο βολικο για τους υλοποιιτες.

Μια εταιρια που γνωριζω (να μην φανει διαφημιση ομως) και γνωριζω οτι υλοπηουν στο entersoft ειναι η Apex IT Solutions www.apex.gr για δες και εκει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ eRP ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ,ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ.ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΕΡΣΟΦΤ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ ΚΑΦΩΣ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ.ΨΑΞΤΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ ΣΑΝ FREE SAMPLE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Όλοι αναφέρεστε με τα καλύτερα λόγια για κάτι που έχετε δουλέψει προφανώς και το παρουσιάζετε να κάνει "παπάδες".

Τα προβλήματα που υπάρχουν σε τέτοια είδους προγράμματα είναι γνωστά π.χ. μέχρι πόσους χρήστες είναι το ERP, δουλεύει σε όλες τις πλατφόρμες, σε πιο βαθμό μπορώ να επέμβω στον κώδικα, και πολλά άλλα.

Η λύση βρίσκετε μόνο σε ένα δρόμο και αυτός είναι το Open Source, βέβαια με το τίμημά του.

Κοιτάξτε λίγο γύρω σας και δέστε μεγάλες εταιρίες σε Ευρώπη και αλλού που αλλάζουν την φιλοσοφία τους περί διαχείρισης δεδομένων για δύο βασικούς λόγους ' ασφάλεια και ευελιξία' και σήμερα στην Ελλαδίτσα μας εταιρίες ΑΕ σκέφτονται αν θα βάλουν Sigular, Unisoft ή κάτι άλλο.

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσετε λίγο τις απόψεις σας και να μην είστε τόσο εγωιστές ?

Μόνο το Open Source μπορεί να δώσει λύση.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Όλοι αναφέρεστε με τα καλύτερα λόγια για κάτι που έχετε δουλέψει προφανώς και το παρουσιάζετε να κάνει "παπάδες".

Τα προβλήματα που υπάρχουν σε τέτοια είδους προγράμματα είναι γνωστά π.χ. μέχρι πόσους χρήστες είναι το ERP, δουλεύει σε όλες τις πλατφόρμες, σε πιο βαθμό μπορώ να επέμβω στον κώδικα, και πολλά άλλα.

Η λύση βρίσκετε μόνο σε ένα δρόμο και αυτός είναι το Open Source, βέβαια με το τίμημά του.

Κοιτάξτε λίγο γύρω σας και δέστε μεγάλες εταιρίες σε Ευρώπη και αλλού που αλλάζουν την φιλοσοφία τους περί διαχείρισης δεδομένων για δύο βασικούς λόγους ' ασφάλεια και ευελιξία' και σήμερα στην Ελλαδίτσα μας εταιρίες ΑΕ σκέφτονται αν θα βάλουν Sigular, Unisoft ή κάτι άλλο.

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσετε λίγο τις απόψεις σας και να μην είστε τόσο εγωιστές ?

Μόνο το Open Source μπορεί να δώσει λύση.-

Θα συμφωνήσω μαζί σου επί της αρχής, αλλά...

Οι μεγάλες εταιρείες στην Ευρώπη στις οποίες αναφέρεσαι έχουν από πίσω ένα IT support μερικών δεκάδων (αν όχι εκατοντάδων σε μερικές περιπτώσεις) ατόμων, με τους οποίους μπορούν να εξελίξουν ή να προσαρμόσουν τέτοια ERPs. Εδώ με ποιό support θα το κάνουν αυτό; Τί κόσμο έχουν; Τί κόσμο μπορούν να αντέξουν; Ή μήπως όταν θα τους κρεμάσει ο κάθε "κ. Κώστας" που τους το έφτιαξε θα πρέπει να ψάχνονται άρον άρον να βρουν λύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ή μήπως όταν θα τους κρεμάσει ο κάθε "κ. Κώστας" που τους το έφτιαξε θα πρέπει να ψάχνονται άρον άρον να βρουν λύσεις;

ενω οταν τους "κρεμαει" η μεγαλη εταιρια που τους πουλησε ERP ειναι καλυτερα ?? για να καταλαβεις καλυτερα τον συλλογισμο, αυτος που αγορασε προιοντα unisoft δεν ενοιωσε ξεκρεμαστος οταν ο καθε Κωστας που τα εφτιαξε εφυγε απο την εταιρια και εφτιαξε την softone. 

(τα ονοματα των εταιριων αναφερονται απλα ως παραδειγμα για τον συλλογισμο - απλα αυτα μου ηρθαν πρωτα πρωτα - θα μπορουσαν να ειναι οποιαδηποτε άλλα ονοματα της ελληνικης ή παγκοσμιας αγορας με περιπτωσεις εξαγορας της εταιριας λογισμικου και δημιουργιας ανταγωνιστικης εταιριας απο πρωην στελεχη της) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου επί της αρχής, αλλά...

Οι μεγάλες εταιρείες στην Ευρώπη στις οποίες αναφέρεσαι έχουν από πίσω ένα IT support μερικών δεκάδων (αν όχι εκατοντάδων σε μερικές περιπτώσεις) ατόμων, με τους οποίους μπορούν να εξελίξουν ή να προσαρμόσουν τέτοια ERPs. Εδώ με ποιό support θα το κάνουν αυτό; Τί κόσμο έχουν; Τί κόσμο μπορούν να αντέξουν; Ή μήπως όταν θα τους κρεμάσει ο κάθε "κ. Κώστας" που τους το έφτιαξε θα πρέπει να ψάχνονται άρον άρον να βρουν λύσεις;

Αν πρόσεξες φίλε μου είπα "με το ανάλογο τίμημα" για το open source.

Το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του, αλλά προφανός "θάβεις" κάτι που δεν έχεις γνωρίσει.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως τα αναφέρεις.

Μην θέλοντας να αλλαχθεί η σημασία του θέματος η γνώμη μου είναι εφόσον ο ενδιαφερόμενος είναι εταιρία να κοιτάξει προς το open source και αφού εξαντλήσει τα πάντα εκεί τότε ας "κρεμαστεί" από κάθε "κ. Κώστα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης-MARIA-

Καλησπερα φιλοι

δεν εχω πολύ μεγάλη εμπερεια απο προγραμματα , έχω δουλέψει ένα προγραμμα παρομοιο με το κεφαλαιο. Τώρα δουλέυω το ERP Της ENTERSOFT, αυτό που έχω να πω είναι οτι το πρόγραμμα ειναι τρομερό με απίστευτες δυνατότητες και το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ(ΓΙΝΕΤΑΙ ON LINE)

ΕΦ'ΟΣΟΝ ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 2ης ΓΕΝΙΑΣ ERP

EL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Δεν υπάρχουν γενικοί κανόνες που απαντούν στο ερώτημά σου. Σε κάθε επιχείρηση υπάρχει το software που της ταιριάζει. Όπως και τα οχήματα, τα εργαλεία οι άνθρωποι κλπ. Αυτή την στιγμή πάντως τα μόνα ελληνικά ERP που είναι στην κορυφή της τεχνολογίας (.net 3.5, SQL Server 2008, Visual Studio 2008 κλπ) είναι αυτό της Entersoft και το Thesis.net ERP της CGSoft. Προσωπικά κλίνω προς το δεύτερο γιατί είναι open source, διαθέτει ενσωματωμένο εργαλείο ανάπτυξης πρόσθετων εφαρμογών (Application builder), ένα βασικό CRM και το Thesis.net BI, δίνει δυνατότητες άμεσης αξιοποίησης IP τηλεφωνικών κέντρων και έχει τεσταριστεί με απόλυτη επιτυχία στα Windows 7 που έρχονται. Δεν είναι τυχαίο ότι επιλέχθηκε φέτος να παρουσιαστεί ως υποδειγματική λύση τόσο στο Ε.Μ.Π. όσο και στο ΠΑ.ΠΕΙ. Σε ότι αφορά τη CGSoft είναι μικρότερη σε μέγεθος από την Entersoft αλλά υπάρχει εδώ και 20 χρόνια κι ειδικεύεται στο επιχειρηματικό λογισμικό. Να θυμίσω το αντιπαράδειγμα της "μεγάλης" ALTEC; Είδες πως κατάντησαν. Οικονομικά τέλος - χωρίς να είμαι σίγουρος - είναι μάλλον συγκριτικά φθηνότερο. Εκτός αν η επιχείρησή σας είναι πολύ μικρή όποτε πρέπει να απευθυνθείτε αλλού (πιθανόν Softone). Από όσο ξέρω τόσο η Entersoft όσο και η CGSoft δεν έχουν ακόμη προϊόντα για την πολύ μικρή αγορά. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι δεν είναι μια απόφαση που μπορεί να ληφθεί "επειγόντως". Θέλει πολύ ψάξιμο γιατί οι αλλαγές εκ των υστέρων δεν είναι εύκολες και έχουν πάντα πολύ κόστος για ...όλους.

Υ.Γ. Συμφωνώ και εφιστώ την προσοχή στη σημασία της after sale υποστήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κλίνω προς το δεύτερο γιατί είναι open source, ...

Υπάρχει κάποιο download link, γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Από επαγγελματική διαστροφή θα ήθελα να το δώ. Άλλωστε για μένα ERP = Entersoft. Όλα τα υπόλοιπα τρέχουν από πίσω του ασθμαίνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Υπάρχει κάποιο download link, γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Αν και καθυστερημένα σου στέλνω το link γιατί αξίζει πραγματικά να αφιερώσεις λίγο χρόνο: www.cgsoft.gr

Και μόνο το ότι παρουσιάστηκε για 2η χρονιά (2010) ως υποδειγματικό ελληνικό ERP στο Μετσόβιο νομίζω κάτι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Υπάρχει κάποιο download link, γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Αν και καθυστερημένα σου στέλνω το link γιατί αξίζει πραγματικά να αφιερώσεις λίγο χρόνο: www.cgsoft.gr

Και μόνο το ότι παρουσιάστηκε για 2η χρονιά (2010) ως υποδειγματικό ελληνικό ERP στο Μετσόβιο νομίζω κάτι λέει.

Βάλαμε το ThesisNet στην επιχείρησή μας, και τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Μην ακούτε τα περί Μετσοβίου, ανάθεμα κι αν υπάρχει άνθρωπος εκεί μέσα που να ξέρει από real life και επιχειρήσεις. Εκτός κι αν θέλετε μόνο εμφάνιση και υψηλή τεχνολογία. Η ουσία βρίσκεται αλλού και δυστυχώς σε όλα αυτά που πολύ γρήγορα ανακαλύπτεις ότι ένα πρόγραμμα όπως το αναφερόμενο δεν κάνει και ούτε μπορεί να κάνει. Εδώ αρχίζει το άλλο έργο: Τί είπατε? πολλαπλοί τιμοκατάλογοι? πρώτη φορά μας ζητάνε κάτι τέτοιο, τί είπατε: αλλαγή κωδικού? πρέπει να είστε τρελλοί κ.ο.κ. Από την πρόσφατη εμπειρία μου επίσης θέλω να επιστήσω την προσοχή αυτών που πραγματικά ενδιαφέρονται και δεν είναι "παπαγαλάκια" της κάθε εταιρίας: τα παλιά εμπορικά και λογιστικά προγράμματα που ξέραμε τώρα ολοι τα ονομάζουν ERP που δεν είναι. Ψάξτε να βρείτε προγράμματα που έχουν ενσωματώσει εμπειρία και έχουν έτοιμες απαντήσεις στα προβλήματά σας. Αυτό από μόνο του ίσως σημαίνει κάτι και για τους ανθρώπους που κρύβονται από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Thesis.net 100%. Και αυτά για τα παπαγαλάκια μάλλον επιβεβαιώνουν ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Με διαφορά το καλύτερο ERP. To είδα στη Prime Timers (40 υποκαταστήματα με ρούχα κλπ) και πέταγε. Αν αυτό δεν είναι real life ζούμε σε άλλο κόσμο. Έχει επίσης πολύ καλό MIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thesis.net 100%. Και αυτά για τα παπαγαλάκια μάλλον επιβεβαιώνουν ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Με διαφορά το καλύτερο ERP. To είδα στη Prime Timers (40 υποκαταστήματα με ρούχα κλπ) και πέταγε. Αν αυτό δεν είναι real life ζούμε σε άλλο κόσμο. Έχει επίσης πολύ καλό MIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...