Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ερωτήματα νομικής φύσεως για την δήλωση Δ1


επισκέπτη Στάθης

Ερώτηση

επισκέπτη Στάθης

Ένας φίλος μού ζήτησε να του φτιάξω τη δήλωση,και έχω μπερδευτεί μιας και η δουλειά μου είναι οι επενδύσεις σε κινητές αξίες.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

Σε ένα οικόπεδο το οποίο μετά από πωλητήριο ανήκει σε συζύγους κατά 50% χτίζεται μονοκατοικία.Στη μονοκατοικία ο μηχανικός βγάζει και ένα ημιυπόγειο.Η άδεια γράφει "ισόγειως οικοδομή μεθ'υπογείου".Επάνω έχει ταράτσα.

Τώρα οι ιδιοκτήτες έχουν οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία;Τι δικαιώματα θα πληρώσουν;Μόνο της κατοικίας,ή και δικαίωμα στο ημιυπόγειο και στην ταράτσα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και μας η δουλεια μας ειναι η λογιστικη...την μαντικη την εξασκουμε ερασιτεχνικα...

Αμα δεν ξερουν οι ιδιοκτητες τι εχουν, εμεις πως να ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Στάθης

Γι'αυτό παρέθεσα τα δεδομένα ώστε να γίνει κατανοητό το ερώτημα μου.Δεν ξέρω ως προς τι αυτή η ενόχληση σας.Οι ιδιοκτήτες δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν αν έχουν κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία.Δεν είναι νομικοί,ούτε καν λογιστές που μπορεί να έχουν ασχοληθεί με το κτηματολόγιο.Εν πάση περιπτώσει,προφανώς δεν έπρεπε να υποβάλλω εδώ το ερώτημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ένας φίλος μού ζήτησε να του φτιάξω τη δήλωση,και έχω μπερδευτεί μιας και η δουλειά μου είναι οι επενδύσεις σε κινητές αξίες.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

Σε ένα οικόπεδο το οποίο μετά από πωλητήριο ανήκει σε συζύγους κατά 50% χτίζεται μονοκατοικία.Στη μονοκατοικία ο μηχανικός βγάζει και ένα ημιυπόγειο.Η άδεια γράφει "ισόγειως οικοδομή μεθ'υπογείου".Επάνω έχει ταράτσα.

Τώρα οι ιδιοκτήτες έχουν οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία;Τι δικαιώματα θα πληρώσουν;Μόνο της κατοικίας,ή και δικαίωμα στο ημιυπόγειο και στην ταράτσα;

Ευχαριστώ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχουν διακεκριμένη (ξεχωριστή) ιδιοκτησία δηλ. δεν έχουν ούτε κάθετη, ούτε οριζόντια ιδιοκτησία. Εχουν συνιδιοκτησία κατά 50% στο γεωτεμάχιο (οικόπεδο) και στο επί αυτού κτίσμα δηλ. στη μονοκατοικία μαζί με το υπόγειο. Δύο δηλώσεις και δύο 35άρια για τέλος κτηματογράφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορουσα να πω οτι δεν εχουν τιποτα απο τα δυο και θα δηλωσει ο καθενας το ποσοστο που εχει στο οικοπεδο και για την οικοδομη σαν συνολο. Θα ησασταν ικανοποιημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχουν διακεκριμένη (ξεχωριστή) ιδιοκτησία δηλ. δεν έχουν ούτε κάθετη, ούτε οριζόντια ιδιοκτησία. Εχουν συνιδιοκτησία κατά 50% στο γεωτεμάχιο (οικόπεδο) και στο επί αυτού κτίσμα δηλ. στη μονοκατοικία μαζί με το υπόγειο. Δύο δηλώσεις και δύο 35άρια για τέλος κτηματογράφησης.

Και εισαι σιγουρος Σωτηρη οτι δεν εχουν κανει συσταση και το εχουν ξεχασει ή δεν το ξερουν καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Στάθης

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Άρα μόνο το πεδίο Β-3 θα συμπληρώσω.

Προς:ΧΡΥΣΑ

Ναι θα ήμουν ικανοποιημένος.Δεν έθεσα το ερώτημα για να πάρω απάντηση ή άσπρο ή μαύρο.Υπάρχει και ο μέσος τόνος του γκρι...

Εμένα μου έφεραν μόνο ένα συμβόλαιο και μια άδεια από την πολεοδομία.Δεν έχουν κάτι άλλο.Αν έχουν κάνει κάτι παραπάνω και δεν έχουν συμβόλαια ή κάτι άλλο,η ευθύνη είναι δική τους.Με τα δεδομένα που έχω στα χέρια μου θα φτιάξω την δήλωση,όχι με υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εμένα μου έφεραν μόνο ένα συμβόλαιο και μια άδεια από την πολεοδομία.Δεν έχουν κάτι άλλο.Αν έχουν κάνει κάτι παραπάνω και δεν έχουν συμβόλαια ή κάτι άλλο,η ευθύνη είναι δική τους.Με τα δεδομένα που έχω στα χέρια μου θα φτιάξω την δήλωση,όχι με υποθέσεις.

Συγνωμη που επιμενω, αλλα με αυτα τα δεδομενα δεν επρεπε καν να ρωτησετε αν εχουν καθετη 'η οριζοντια ιδιοκτησια.

Και κατι πιο γενικο που πραγματικα με εκνευριζει και μην το παρετε προσωπικα. Και η κουτση Μαρια δηλωσεις κτηματολογιου καταντησε να κανει. Ολοι εχουμε και φιλους και συγγενεις ε δεν ειναι κακο να πουμε οτι δεν ασχολουμαστε βρε αδερφε, ή οτι δεν ξερουμε να τις κανουμε. Δεν θα μας πεσει και η μυτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Στάθης
Συγνωμη που επιμενω, αλλα με αυτα τα δεδομενα δεν επρεπε καν να ρωτησετε αν εχουν καθετη 'η οριζοντια ιδιοκτησια.

Και κατι πιο γενικο που πραγματικα με εκνευριζει και μην το παρετε προσωπικα. Και η κουτση Μαρια δηλωσεις κτηματολογιου καταντησε να κανει. Ολοι εχουμε και φιλους και συγγενεις ε δεν ειναι κακο να πουμε οτι δεν ασχολουμαστε βρε αδερφε, ή οτι δεν ξερουμε να τις κανουμε. Δεν θα μας πεσει και η μυτη....

Ρώτησα για Κάθετη ή Οριζόντια ιδιοκτησία,αφού αγνοώ πλήρως τη διάκριση των όρων αυτών...

Όσον αφορά το τελευταίο,και ο φίλος μου δεν είναι τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών,αλλά ανέλαβε να μου φτιάξει τον υπολογιστή.Ρώτησε σε διάφορα φόρουμ,βρήκε τη λύση και την εφάρμοσε.Δε μου πήρε χρήματα,όπως δε θα πάρω κι εγώ χρήματα.Δεν είναι θέμα μύτης,είναι θέμα εξυπηρέτησης φίλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ρώτησα για Κάθετη ή Οριζόντια ιδιοκτησία,αφού αγνοώ πλήρως τη διάκριση των όρων αυτών...

Όσον αφορά το τελευταίο,και ο φίλος μου δεν είναι τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών,αλλά ανέλαβε να μου φτιάξει τον υπολογιστή.Ρώτησε σε διάφορα φόρουμ,βρήκε τη λύση και την εφάρμοσε.Δε μου πήρε χρήματα,όπως δε θα πάρω κι εγώ χρήματα.Δεν είναι θέμα μύτης,είναι θέμα εξυπηρέτησης φίλου.

Δηλώνεται όπως σου απαντήθηκε ήδη. Πρόκειται για ένα γεωτεμάχιο με ένα κτίσμα. 2 πλήρεις κυριότητες από 50% η καθεμιά. Δεν υπάρχει ούτε οριζόντια ούτε κάθετη ιδιοκτησία με τα δεδομένα που έχεις. Αν έχουν κάνει σύσταση και δεν το αναφέρουν για οποιοδήποτε λόγο είναι πρόβλημα των ιδιοκτητών και όχι δικό σου. Η δήλωση στο κτηματολόγιο υπέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχουν διακεκριμένη (ξεχωριστή) ιδιοκτησία δηλ. δεν έχουν ούτε κάθετη, ούτε οριζόντια ιδιοκτησία. Εχουν συνιδιοκτησία κατά 50% στο γεωτεμάχιο (οικόπεδο) και στο επί αυτού κτίσμα δηλ. στη μονοκατοικία μαζί με το υπόγειο. Δύο δηλώσεις και δύο 35άρια για τέλος κτηματογράφησης.

Σε περιπτωση μονοκατοικιας, ειναι ενα δικαιωμα, ενα 35αρι, και σε μια δηλωση θα αναφερθουν τα τετρ.μετρα του οικοπεδου στο Β2 και τα στοιχεια της μονοκατοικιας (οροφοι-τετραγωνικα κλπ) στο Β3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε περιπτωση μονοκατοικιας, ειναι ενα δικαιωμα, ενα 35αρι, και σε μια δηλωση θα αναφερθουν τα τετρ.μετρα του οικοπεδου στο Β2 και τα στοιχεια της μονοκατοικιας (οροφοι-τετραγωνικα κλπ) στο Β3

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι δυο οι ιδιοκτητες της μονοκατοικιας, αρα δυο τα δικαιωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι δυο οι ιδιοκτητες της μονοκατοικιας, αρα δυο τα δικαιωματα

Ναι ετσι ειναι : οσοι συνιδιοκτητες, τοσα τα δικαιωματα.

Αναφερθηκα μονο στο οτι η μονοκατοικια δεν δηλωνεται ξεχωριστα απο το οικοπεδο στο οποιο βρισκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ρώτησα για Κάθετη ή Οριζόντια ιδιοκτησία,αφού αγνοώ πλήρως τη διάκριση των όρων αυτών...

Όσον αφορά το τελευταίο,και ο φίλος μου δεν είναι τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών,αλλά ανέλαβε να μου φτιάξει τον υπολογιστή.Ρώτησε σε διάφορα φόρουμ,βρήκε τη λύση και την εφάρμοσε.Δε μου πήρε χρήματα,όπως δε θα πάρω κι εγώ χρήματα.Δεν είναι θέμα μύτης,είναι θέμα εξυπηρέτησης φίλου.

Ο Η/Υ το πολύ πολύ να μη δούλευε και μετά την επισκευή από τον φίλο σου.

Ο δικός σου φίλος προκειμένου να γλυτώσει κάποιο μικροποσό τώρα, έχει επίγνωση τι πιθανόν μπορεί να του κοστίσει αργότερα.

Παλαιότερα όταν χρειαζόμουν κάποια εγχείρηση, κάποιος φίλος μου προσφέρθηκε αφιλοκερδώς να με εξυπηρετήσει. Βέβαια δεν είχε ιδέα αλλά ρώτησε σε διάφορα φόρουμ,βρήκε τη λύση και ήθελε να την εφαρμόσει. Ηταν Υδραυλικός. Προτίμησα το παχυλό φακελάκι του Γιατρού.

Με λίγα λόγια φίλε μου πρέπει πάντα ξέρουμε τι διακινδυνεύουμε σε κάθε περίπτωση, και πολλές φορές είναι καλλίτερα να λέμε στον φίλο μας να πάει σε κάποιο γνώστη του θέματος, και αν το πρόβλημά του είναι οικονομικό ας προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...