Προς το περιεχόμενο

συμφερει σε ομορρυθμη εταιρια να τροποποιησει το κατασταστικο της ελεω αλλαγων φορολογιας και να μεταβιβασει ποσοστα σε ομορρυθμο;


zinon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακουγεται ευκολη ερωτηση αλλα δεν ξερω αν κρυβει παγιδες

ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙς ΑΛΛΑΓΕς ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗς ετερρορυθμης αν συμφερει να δωσει μεγαλυτερο ποσοστο στο ετερόρρυθμο νομικο προσωπο που εχει 50% , και σε περιπτωση κερδων να μην φορολογηθει το ομορρυθμο μελος και πολυ

δεν ξερω τωρα τις αλλαγες ακριβως , αλλα να ακουσω τις αποψεις των εμπειροτερων, βεβαια τα δυο αμαξια ειναι στην εταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ζήνων το θέμα δεν είναι απλό .

Εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις τα χιλιόμετρα στο ένα αυτοκίνητο, και να βάλεις δερμάτινα καθίσματα στο άλλο.

Επίσης γνώμη μου είναι το ποσοστό του μετόχου να πέσει στο 23% ή 23,4% για να είναι στρογγυλοποιημένο, δεδομένου ότι αυτός θα φορολογηθεί με τις γενικές διατάξεις του κώδικα κληρονομιών δωρεών και γονικών παροχών .

Οσο για τον άλλο εταίρο τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Θα πρέπει κατά την γνώμη μου να μην υπάρχει οικιακή βοηθός διότι υπάρχει κίνδυνος να τον πιάσει τεκμήριο πισίνας, και άντε μετά να πρέπει να δικαιολογήσει τους ημιυπαίθριους.

Τώρα για το 2009 θέλει προσοχή η υπεραξία διότι μπορεί να ξεπεράσει τα 4 έτη και να δικαιούται αποζημίωση 10 μισθών.

Για την άδεια Λοχίας νομίζω ότι αρμόδιος είναι ο Doctor.

Ολα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη γιατί εάν η εταιρία είναι ΝΕΠΑ τότε οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις δεν έχουν χαρτόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη γιατί εάν η εταιρία είναι ΝΕΠΑ τότε οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις δεν έχουν χαρτόσημο.

Συγνωμη άλλα κατι πρεπει να εχω χάσει ,

αυτό πότε άλλαξε ????

Καταργηθηκε το χαρτοσημο των ενδοκοινοτικών ΝΕΠΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αλληλογραφία την πήρες την άδεια?

Το Π.Δ186/92 το αναφέρει καθαρά .

Οσες ΝΕΠΑ απασχολούν αλλοδαπούς δεν είναι υποχρεωμένες στην έκδοση Δ.Αποστολής για την μίσθωση ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αλληλογραφία την πήρες την άδεια?

Το Π.Δ186/92 το αναφέρει καθαρά .

Οσες ΝΕΠΑ απασχολούν αλλοδαπούς δεν είναι υποχρεωμένες στην έκδοση Δ.Αποστολής για την μίσθωση ακινήτων.

Με φαξ μου την εστειλαν συνάδελφε .

Το ΠΔ 299/03 είναι ακομα πιο ξεκάθαρο .

Δεν σταθεροποιείται καμία μέθοδος σχετικά με τις ΝΕΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουγεται ευκολη ερωτηση αλλα δεν ξερω αν κρυβει παγιδες

ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙς ΑΛΛΑΓΕς ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗς ετερρορυθμης αν συμφερει να δωσει μεγαλυτερο ποσοστο στο ετερόρρυθμο νομικο προσωπο που εχει 50% , και σε περιπτωση κερδων να μην φορολογηθει το ομορρυθμο μελος και πολυ

δεν ξερω τωρα τις αλλαγες ακριβως , αλλα να ακουσω τις αποψεις των εμπειροτερων, βεβαια τα δυο αμαξια ειναι στην εταιρια

Κάτσε κάτω και κάνε σενάρια για να δώσεις απαντήσεις... Όπως θέτεις το θέμα, είναι τελείως αόριστο και δεν βοηθάς κανένα να σε βοηθήσει...

Γενικότερα, συμφέρει σε ΕΕ ο ετερρόρυθμος να έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής, όταν ο ομόρυθμος έχει εισοδήματα που φορολογούνται πάνω από 20% (το οποίο είναι το ποσοστό φορολόγησης για την ΕΕ)...

Ωστόσο, αυτό μπορεί να αλλάξει από περίπτωση σε περίπτωση... Οπότε, φτιάξε σενάριο και δες το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...