Jump to content
  • 0

Πρόσληψη σπουδαστή ΙΕΚ για πρακτική άσκηση - ασφάλιση , αμοιβές

pedio
 Share

Question

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει καποια ιδιομορφία στην πρόσληψη σπουδαστή ΙΕΚ για πρακτική άσκηση . Εψαξα στο site , βρήκα κάποια πράγματα αλλά οι γνώμες ποικίλουν . Καποιοι λένε ότι ισχύει ότι και σε αυτούς απο τα ΤΕΙ ( αμοιβή το τεκμαρτό του ανειδίκευτου εργάτη , ασφάλιση 1%) , αλλά άλλοι ότι τι ίδιο το ΙΕΚ τους ασφαλίζει (:unsure:. Τι τελικά ισχύει για τις αμοιβές , την ασφάλιση κ.α

Ευχαριστω

Recommended Posts

• 0

Στο χέρι δίνουμε το 80% του ανειδίκευτου εργάτη.

ΔΕΝ τον γράφουμε στο πορτοκαλί του ΙΚΑ

Κρατάμε την σύμβαση για τον έλεγχο του ΙΚΑ

Όχι δώρα , επιδόματα...

Κανονικά στην ΑΠΔ με

πακέτο 210 (1%)

ειδικές περιπτώσεις 14

Τύπος αποδοχών 01

ημέρες 25

μισθός 25 Χ 12η ασφαλιστική (40,45) 1.011,25

• 0
Guest despoina pap

mipws gnwrizei kaneis gia ta xrhmata pou pernoume osoi teleiwnoun thn praktikh askhsh apo iek? exw teleiwsei 5 mines twra kai den exoun mpei me anagasan na allaksw trapexa apo thn eborikh sthn ethnikh gt ypotithete pws to kratos tous edwse ta xrhmata kai akoma perimenw.. gnwrizei kaneis tipota gia to pote prokeite na dwthoun??

• 0

Μηπως καποιος ξερει...,μηπως λεω ,αν η πρακτικη ασκηση ,1 μηνος σε κρεοπωλειο, που χρειαζεται απο την σχολη επαγγελματων κρεατος (ΣΕΚ) ,ωστε να του δωσουν το διπλωμα κρεοπωλη, αν ισχυουν τα ιδια που ισχυουν και στους σπουδαστες ,ΙΕΚ,ΤΕΙ κλπ? δηλαδη αποδοχες,ποσοστο ασφαλησης,επιδοτηση κατοπιν απο ΟΑΕΔ,και ολα τα συναφη. το ρωταω επειδη ειναι μονο ενας μηνας... αν και αυτο το επαγγελμα δεν ανοιξε? ;) απορω τι το θελουν το διπλωμα....

ευχαριστω πολυυ ολους.

• 0

Μηπως καποιος ξερει...,μηπως λεω ,αν η πρακτικη ασκηση ,1 μηνος σε κρεοπωλειο, που χρειαζεται απο την σχολη επαγγελματων κρεατος (ΣΕΚ) ,ωστε να του δωσουν το διπλωμα κρεοπωλη, αν ισχυουν τα ιδια που ισχυουν και στους σπουδαστες ,ΙΕΚ,ΤΕΙ κλπ? δηλαδη αποδοχες,ποσοστο ασφαλησης,επιδοτηση κατοπιν απο ΟΑΕΔ,και ολα τα συναφη. το ρωταω επειδη ειναι μονο ενας μηνας... αν και αυτο το επαγγελμα δεν ανοιξε? wink.gif απορω τι το θελουν το διπλωμα....

ευχαριστω πολυυ ολους.

Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό ?? έχω ίδια περίπτωση 

Ευχαριστώ 

• 0

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2014 - 06:37 μμ

FAZEXA, on 08 Sept 2011 - 3:52 PM, said:snapback.png

Μηπως καποιος ξερει...,μηπως λεω ,αν η πρακτικη ασκηση ,1 μηνος σε κρεοπωλειο, που χρειαζεται απο την σχολη επαγγελματων κρεατος (ΣΕΚ) ,ωστε να του δωσουν το διπλωμα κρεοπωλη, αν ισχυουν τα ιδια που ισχυουν και στους σπουδαστες ,ΙΕΚ,ΤΕΙ κλπ? δηλαδη αποδοχες,ποσοστο ασφαλησης,επιδοτηση κατοπιν απο ΟΑΕΔ,και ολα τα συναφη. το ρωταω επειδη ειναι μονο ενας μηνας... αν και αυτο το επαγγελμα δεν ανοιξε? wink.gif απορω τι το θελουν το διπλωμα....

ευχαριστω πολυυ ολους.

Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό ?? έχω ίδια περίπτωση 

Ευχαριστώ 

• 0

Καλημέρα βρήκα αυτό απο ΙΕΚ για πρακτική άσκηση και ασφάλιση . Αυτό που δεν έχω βρει είναι αν κάνουμε πρόσληψη στο εργανη μαζι με πίνακα . Ευχαριστώ 

Οδηγίες προς Επιχειρήσεις

Αγαπητοί συνεργάτες, θα θέλαμε αρχικά να σας ευχαριστήσουμε για το ενδιαφέρον σας να απασχολήσετε ένα καταρτιζόμενο του ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ για τη διεξαγωγή της Εξάμηνης Πρακτικής Άσκησής του.

Με το παρόν θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα βασικά στοιχεία που διέπουν την Πρακτική Άσκηση καταρτιζομένων ΙΕΚ καθώς και για τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν κατά την έναρξη, διεξαγωγή και ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης.

Βασικά Στοιχεία Πρακτικής Άσκησης
  1. Η Πρακτική Άσκηση των καταρτιζομένων ΙΕΚ είναι υποχρεωτική από τον Σεπτέμβριο 2013 και μετά, για όλους όσους εγγράφονται σε ιδιωτικά ή δημόσια ΙΕΚ (ν.4186 - ΦΕΚ 193 τ.Α΄/17.09.2013).
  2. Οι καταρτιζόμενοι σε ΙΕΚ δικαιούνται να κάνουν Πρακτική Άσκηση είτε παράλληλα με τις σπουδές τους στο Γ’ ή Δ’ εξάμηνο σπουδών είτε και μετά την ολοκλήρωση του Δ’ εξαμήνου σπουδών τους.
  3. Η Πρακτική Άσκηση είναι συνολικής διάρκειας 960 ωρών (120 ημέρες Χ 8 ώρες/μέρα).
  4. Η πρακτική άσκηση πρέπει να είναι συναφής με το αντικείμενο της ειδικότητας του καταρτιζόμενου.
  5. Το ωράριο θα πρέπει να είναι έως 8 ώρες την μέρα για 5 μέρες την εβδομάδα.
  6. Οι καταρτιζόμενοι δεν επιτρέπεται να απουσιάζουν συνολικά πάνω από 15 μέρες κατά την διάρκεια των έξι μηνών και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να συμπληρωθούν οι απαιτούμενες ώρες Πρακτικής.
  7. Η ασφαλιστική κάλυψη γίνεται από τον εργοδότη με ασφάλεια ΙΚΑ καταβάλλοντας 1% επί του ετήσιου τεκμαρτού ημερομισθίου της δωδέκατης ασφαλιστικής κλάσης για ατυχήματα στο χώρο πραγματοποίησης της Πρακτικής Άσκησης (ΦΕΚ 18,τ.Α / 14-2-1992).
  8. Από την νομοθεσία προκύπτει ότι ο εργοδότης δεν είναι υπόχρεος οικονομικής επιβάρυνσης (ΦΕΚ 104, τ.Β /22-2-1996) κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης.
  9. Η πρακτική άσκηση μπορεί να αρχίσει κάθε 1η και 15η του μήνα.
  10. Η Πρακτική Άσκηση καταρτιζομένων ΙΕΚ προσδιορίζεται από τον νόμο ν.4186 (ΦΕΚ 193 τ.Α΄/17.09.2013) και την Υπουργική Απόφαση 5954/2014 (ΦΕΚ 1807 τ.Β’ /02.07.2014) τα οποία όμως δεν συνοδεύονται από διευκρινιστικές εγκυκλίους για την Πρακτική Άσκηση.

Θεωρούμε συνεπώς ότι για όλα τα θέματα που δεν διευκρινίζονται με τις παραπάνω αποφάσεις, θα εξακολουθούν να ισχύουν όσα προσδιορίζονται από την προηγούμενη νομοθεσία που είναι η υπουργική απόφαση Ζ’/1802/96, (ΦΕΚ 104 τ.Β’/22.2.96).

Όταν η ΓΓΔΒΜ εκδώσει νέες διευκρινιστικές εγκυκλίους και αν αυτές τροποποιούν με οποιονδήποτε τρόπο τις συνθήκες διεξαγωγής ή τις προϋποθέσεις αναγνώρισης της Πρακτικής σου Άσκησης, το ΙΕΚ θα σας ενημερώσει αναλόγως.

Διαδικασία Έναρξης - Διεξαγωγής - Λήξης Πρακτικής

Βήμα 1ο

Ο καταρτιζόμενος τον οποίο αποφασίσατε να απασχολήσετε ως ασκούμενο θα σας φέρει πριν την έναρξη της πρακτικής του τα παρακάτω έντυπα προς συμπλήρωση και υπογραφή:

• Βεβαίωση εργοδότη για αποδοχή του καταρτιζόμενου για Πρακτική Άσκηση.
  • Σύμβαση πρακτικής Άσκησης μεταξύ Ασκούμενου, ΙΕΚ και Εταιρίας.

Βήμα 2ο

Μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών από την πλευρά του ΙΕΚ, ο Ασκούμενος θα σας φέρει την πρώτη μέρα της πρακτικής του άσκησης:

• Το Βιβλίο Πρακτικής Άσκησης (Το βιβλίο θα συμπληρώνει καθημερινά ο Ασκούμενος και θα πρέπει να υπογράφει εβδομαδιαία ο υπάλληλος ή διευθυντής που θα έχετε θέσει εσείς ως Υπεύθυνο για την Πρακτική Άσκηση του ασκούμενου).
  • Τη Σύμβαση Πρακτικής Άσκησης (υπογεγραμμένη από το ΙΕΚ και τον Ασκούμενο).
  • Μία Βεβαίωση Σπουδών (του ασκούμενου που πιστοποιεί ότι είναι καταρτιζόμενος στο ΙΕΚ).

Τα τρία παραπάνω έντυπα θα πρέπει να βρίσκονται στην εταιρία σας στην περίπτωση ελέγχου.

Βήμα 3ο

Την πρώτη μέρα της εργασίας του ασκούμενου θα πρέπει να ολοκληρωθεί από το λογιστήριο σας η διαδικασία πρόσληψης του με ασφάλεια ΙΚΑ καταβάλλοντας 1% επί του ετήσιου τεκμαρτού ημερομισθίου της δωδέκατης ασφαλιστικής κλάσης για ατυχήματα στο χώρο πραγματοποίησης της Πρακτικής Άσκησης (ΦΕΚ 18,τ.Α / 14-2-1992). Η βεβαίωση πρόσληψης θα πρέπει να βρίσκεται μαζί με όλα τα προαναφερθέντα έντυπα σε περίπτωση ελέγχου.

Βήμα 4ο

Κατά τη πορεία της πρακτικής άσκησης του καταρτιζομένου θα γίνεται εποπτεία από τον Συντονιστή Πρακτικής Άσκησης του ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ με τον οποίο θα μπορείτε να επικοινωνείτε και για τα όποια θέματα τυχόν προκύψουν κατά τη διάρκεια της Πρακτικής Άσκησης.

ΒΗΜΑ 5ο

Μετά την ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης του καταρτιζομένου θα πρέπει να συμπληρώσετε την αντίστοιχη Βεβαίωση Εργοδότη για την πραγματοποίηση της πρακτικής την οποία ο ασκούμενος οφείλει να προσκομίσει στο ΙΕΚ μαζί με το συμπληρωμένο Βιβλίο Πρακτικής.

• 0

τελικά το φεκ 1953/2015 λέει οτι το 1% το δίνει το ιεκ , οπότε μάλλον ο εργοδότης δεν κάνει τίποτα. 

Είναι ανάλογα με τη σύμβαση πρακτικής. Σε συμβάσεις πρακτικής ΙΕΚ που μου έχουν τύχει αναγράφει ότι το πληρώνει ο εργοδότης. Μιλάμε για 10 ευρώ μηνιαίως, οπότε σιγά το πράμα...

• 0

Είναι ανάλογα με τη σύμβαση πρακτικής. Σε συμβάσεις πρακτικής ΙΕΚ που μου έχουν τύχει αναγράφει ότι το πληρώνει ο εργοδότης. Μιλάμε για 10 ευρώ μηνιαίως, οπότε σιγά το πράμα...

στο εργανη κάνουμε τίποτα η οχι?

• 0

Προς ενημέρωση των συναδέλφων, ανεβάζω ενημερωτικό έγγραφο που μου έστειλαν από το ΙΕΚ του ΟΑΕΔ στην Κομμοτηνή.

Με λίγα λόγια, δεν ασφαλίζουμε, προαιρετική πληρωμή, δεν ανεβάζουμε εργάνη.

Πρακτική ΙΕΚ ΟΑΕΔ.pdf

• 0

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα.

Έχω εργαζόμενο που του έκανα κανονικά την πρόσληψη και μετά από 3,5 μήνες με ενημερώνουν ότι είναι φοιτητής ΤΕΙ,

και μου στέλνουν την ειδική σύμβαση για την πρακτική.

Τι να κάνω? Να τον απολύσω και ξανά πρόσληψη?

Και δεν έχω ιδέα από θέματα πρακτικής.Φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα.

Ευχαριστώ.

Ελένη

• 0

Εαν η σύμβαση της 6μηνης πρακτικής με το ΤΕΙ ξεκινάει π.χ από 10/10/16 , τότε φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του κάνεις αποχώρηση με 7/10/16 και από 10/10/16 ξεκινάει την πρακτική με ΚΠΚ 210 και ταμείο ικα σπουδαστών με 1% ικα εργοδότη πάνω στο τεκμαρτό 1011,25€, δηλαδή 10,11€ εισφορές το μήνα.

Πρόσληψη δεν χρειάζεται να γίνει κανονικά, αλλά αν θες του κάνεις, εγώ προσωπικά μόνο ένα πίνακα στέλνω και αναγράφω ότι είναι πρακτική.

• 0

αποχώρηση με 30/09/16, ίσα ίσα προλαβαίνεις σήμερα 

και τον δηλώνεις τότε στον ετήσιο πίνακα με το πρόγραμμά του για να υπάρχει εκεί έστω δηλωμένος και στις παρατηρήσεις βάζεις πρακτική, ενώ του βάζεις και ειδική περίπτωση πρακτική.

Αυτό θα έκανα εγώ, τώρα δεν ξέρω εάν διαφωνεί κάποιος άλλος συνάδελφος..

• 0

Όταν λέω εγώ ότι τα μαθαίνω πάντα τελευταία δεν έχω άδικο.:angry:

Τώρα με ενημέρωσαν πως ο εργαζόμενος θέλει μόνο βεβαίωση από τον εργοδότη για την πρακτική του

κι ότι παράλληλα με την εργασία του να κάνει και την πρακτική.

Γίνεται αυτό? Να μην κάνω δηλαδή καμία κίνηση αλλαγής στην μισθοδοσία.

• 0

Καλημέρα,

¨Εχω περίπτωση πρακτικής άσκησης σε εργοδότη ο οποίος είναι αναπόγραφος στο ΙΚΑ.Ο ασκούμενος είναι απο το Ι.ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ ΑΘΗΝΑΣ και ακόμη δεν έχει προσκομιστεί η σύμβαση ώστε να δώ τους όρους.Η πρακτική θα ξεκινήσει 01/11/2016.

ερωτήσεις:

1)Η ασφάλιση (1%) θα γίνει απο τον εργοδότη ή τον ΟΑΕΔ?

2)Επιβαρύνεται ο εργοδότης με κάποιο μισθό προς τον ασκούμενο?

3))χρειάζεται πρόσληψη-πίνακα προσωπικού?

4)Αν τίποτα απο τα παραπάνω δεν αφορούν τον εργοδότη χρειάζεται να του κάνω απογραφή στο ΙΚΑ και να πάρουμε κωδικούς?

Φαντάζομαι τα περισσότερα θα απαντώνται στην επικείμενη σύμβαση,αλλά με ενδιαφέρει η καταγραφή της εμπερίας σας προκαταβολικά,ώστε να είμαι έτοιμος με ΙΚΑ κτλ.

ευχαριστώ,

• 0
On 12/10/2016 at 0:23 ΜΜ, PETROS GRIVAS said:

Αυτό ίσως θα σε βοηθήσει

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά αυτό το έχω ήδη!

Σήμερα πήρα τη σύμβαση στα χέρια μου και αναφέρει πως η ασφάλιση γίνεται απο το ΙΕΚ,όπως και ότι ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται οικονομικά.Το θέμα μου είναι ότι ο εργοδότης είναι αναπόγραφος στο ΙΚΑ και δεν διαφαίνεται λόγος για να του πάρω κωδικούς.Βέβαια χωρίς πίνακα προσωπικού τίθεται θέμα τεχνικού ασφαλείας...οπότε τι κάνουμε εδώ.

Τέλος ο εργοδότης είναι ΙΚΕ (διπλογραφικά) και θέλει να δώσει στον ασκούμενο οικειοθελώς αμοιβή.Με τί παραστατικό θα καταχωρώ την πληρωμή εφόσον δεν θα τηρώ μισθοδοσία?Σκέφτηκα απόδειξη δαπάνης αλλά αφενός θέλει παρακράτηση φόρου και αφετέρου δεν είναι ευκαριακή απασχόληση αλλά εξαρτημένη (5νθήμερη 8άωρη για 6 μήνες).

Τα φώτα σας παρακαλώ!